JiL Thoolse raad stelt beslissing over zwembad aan de Zoekweg met 6 tegen 5 stemmen uit Broekhuis (PvdA): met de rug tegen de muur Reikwijdte besluit kennen we nu nog niet Zwakke motiveringen tegen oesterputten Burgemeester: spel van welles en nietes Argumenten voor goedkoper zwembad gehandhaafd Fa. F. C. de Valk THOOLSE GEMEENTERAAD OVER DE BEGROTING 1971 Kritische houding t.a.v. vliegveld bij Steenbergen gevraagd Broekhuis: Plan Dalempolder ongewenst door fouten in verleden Burgemeester: vandaag pas bewust geworden van ruimtelijke ordening Welzijnsstichting kan volgend jaar bejaarden/ jeugdwerk begeleiden Aandacht voor sociale woningbouw, visfabrïek, voorlichting, maatschappelijk zwakkeren, ijsbaan, schietbaan, tweede sportveld en reiskosten EENDRACHTBODE DEBAT OVER THOOLSE RIOOL WATERZUIVERINGSINSTALLATIE Broekhuis (PvdA): hoogste urgentie klinkt weinig geloofwaardig omdat daarvoor niets gereserveerd is en voor het zwembad f 300.000,00 Burgemeester: in sector milieubeheer kan ons niets verweten worden PORSELEIN GLAS EN KRISTAL SERVIEZEN G E R O cassettes 30 december 1970 18 Het vrolijk spartelen tijdens de mooie zomerweken in de door de Thcolse dames schoon gemaakte oesterput, kreeg een koud staartje tijdens de kerstvergadering van de gemeenteraad in Tholen. De gemeenteraad van Tholen heeft dinsdagavond 22 december de langste vergadering van haar hele zelfstandige bestaan gehad. Van acht uur tot half één werd er gediscussieerd, onderbroken door twee korte schorsingen die totaal ongeveer een kwartier duurden. Het debat ging voornamelijk tussen burgemeester J. E. van Boeijen en de PVDA-fractievoorzitter E. W. H. Broekhuis die zich zeer kritisch opstelde ten aanzien van de begroting voor 1971 en die als enig raadslid een algemene beschouwing hield. Hij was het ook die voorstelde de beslissing over de stichting van een zwembad aan de Zoekweg, dat negenhonderdduizend gulden gaat kosten, uit te stel len. Hij kreeg daarbij steun van zijn fractiegenoot M. A. J. van der Linde, de VVD-ers J. van de Heuvel, J. C. B, Rossen en mevrouw M. J. Renes-van Geer en de heer C. Griep (SGP). Deze laatste gaf de doorslag voor het uitstel, omdat zijn partijgenoten D. van de Velde en J. Koster, het CHU-raadslid W. K. Quist en de beide wethouders H, Jansen (ARP) en C. Boender (SGP) het met de plannen van b en w eens waren. Het uitstel betekent dat de zwembadpost van f 24.656.59 die op de gewone dienst 1971 drukte, werd geschrapt, terwijl de activi teiten voor het krijgen van een burgerzin lening van de Thoolse bevolking worden opgeschort. Van de stichtingskosten van negen ton heeft de gemeente een subsidie toezegging van 3 ton, terwijl men ook 5 ton uit de eigen reserves moet halen. De laat. ste driehonderdduizend gulden dimt de Thoolse bevolking zelf op te brengen via een zogenaamde burgerzinlening. In de vragen van de begrotingscommissie en de antwoorden daarop van b en w (die in ons kerstnummer uitvoerig zijn weergegeven) was aan het zwembad al veel aandacht be steed. Uit de vragen bleek wel dat een deel van de raad meer voor een zwembad op de voormalige oesterputten dan aan de Zoek weg voelde. ZWAKKE MOTIVERINGEN Tijdens de algemene beschouwing van het PVDA-raadslid E. W. H. Broekhuis kwam dit ook naar voren. Hij wilde met nadruk voorop stellen dat zijn fractie voor aanleg van een zwembad was, maar de motiveringen van b en w tegen de oesterputten vond hij zwak. De heer Broekhuis bestreed eerst de tweede motivering van b en w als zou het oesterputtenterrein qua vorm en afmeting niet voldoen aan de eisen van het advies van de Commissie Bad- en Zweminrich tingen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. „De afmetingen zijn niet zo krap als u voorheen hebt gesuggereerd. U heeft onjuiste informatie gegeven op een vraag van de heer Rossen" zei het PVDA-raadslid tot de burge meester. De vierde motivering van b en w tegen de oesterputten betrof het schoolzwem men. Het college vond het praktisch en fi nancieel nodig dat het zwembad aan de Zoekweg komt, waar de chr. en gemeente lijke mavo staan alsmede twee lagere scho len, vanwege de subsidiëring van de zo genaamde natte gymnastiek door het rijk. B en W verwachten voor het zwembad een. zelfde subsidieregeling als voor de gym nastieklokalen Eén van de voorwaarden voor een maximale vergoeding daarbij is, dat de gymlokalen bij een school behoren of nabij een school gelegen zijn. VAGE NORM De heer Broekhuis vond de formulering „nabij scholen" een vage norm, en noemde het fout een zwembad gelijk te stellen met een gymnastieklokaal. De streekfunctie van het zwembad (in de berekeningen was uitge gaan van 8000 inwoners: Tholen, Oud-Vos- semeer, Poortvliet) achtte hij nihil, terwijl de PVDA-vertegenwoordiger voor het ver- keer gem moeilijkheden verwachtte. Dit in tegenstelling ,met de derde motivering tegen de oesterputten van b en w, die dan bijzon- dere verkeers maatregelen nodig achtten. Bovendien kan volgens het college onvol doende de parkeerruimte worden geschapen bij de oesterputten. MOEILIJKHEDEN MET SUBSIDIE In zijn antwoord zei burgemeester Van Boeijen dat b en w ten aanzien van de ver wachte natte gymnastiek-subsidie hebben te ruggedacht aan het oude gymlokaal in de Venkelstraat. Voor de twee nieuwe scholen aan de Molenvlietsedijk had men toen moei lijkheden met de Financiële Verhoudingswet over de grote afstand tussen gymzaal en scholen. Daardoor kreeg men niet de maxi male subsidie. B en W verwachtten dat t.a.v. het school- zwemmen het rijk dezelfde maatstaven voor de afstand zal aanleggen. Over het verkeerde antwoord op een vraag van de Rossen tijdens een commistieverga dering over de oppervlakte van de oester putten, zei de raadsvoorzitter alleen de grote oesterput bedoeld te hebben. Die is inderdaad 1 hectare. De twee boezems kun nen er echter ook bij betrokken worden. Qua diepte en grootte zijn die goed, zodat de totale oppervlakte dan op 2.11.05 ha komt. (Aan de Zoekweg is een terrein van 2.90.00 ha gepland). De heer Van Boeijen merkte op dat de oesterputten eventueel met een pijplei ding van de Schelde-Rijnwerken volgespoten zouden kunnen worden om het terrein op te hogen. „Dan heeft men evenwel geen garantie over de kwaliteit. De troep die uit het kanaal komt, kan mogelijk in geen 5 jaar te betreden zijn omdat het veel of weinig veen kan bevatten. Die specie is elk geval niet geschikt", aldus de burgemeester. REPERCUSSIES VOOR UITVOERING Ten aanzien van de verkeersproblemen die zouden ontstaan na situering van het zwembad bij de oesterputten merkte de raads voorzitter op dat de mensen steeds meer de auto zullen gebruiken om naar het post kantoor, de bank, de winkels en ook naar het zwembad te gaan. „De vier argumenten tegen een zwembad op de voormalige oesterputten houden we staande. We kunnen er nog een vijfde aan toe voegen, namelijk dat verandering van plaats betekent: een hele nieuwe procedure en overleg met mogelijke repercussies voor de uitvoering van het zwembad", besloot de heer Van Boeijen. Mevr. Renes (VVD): „Er kan nog niets besloten worden vanavond. De subridie van het rijk is gebaseerd op een zwembadgrootte van 2J/2 hectare. Die grond aan de Zoek weg hebben we nog niet". De burgemeester: ,,Dat zullen we eerst moeten proberen". J. van de Heuvel (WD): „Stel nu dat we geen overeenstemming met de grond eigenaren zouden kunnen krijgen, wat dan?". De burgemeester: „Dat zou de eerste keér zijn. Voor de uitvoering van onze plannen hebben we nog steeds een regeling met eige naren en pachters kunnen treffen en we heb ben geen redenen om aan te nemen dat het nu niet zou lukken". M. A. J. v. d. Linde (PVDA): „Kost het veel tijd om vergelijkbare cijfers van de oesterputben te geven?". De burgemeester antwoordde dat die al een keer in de raad besproken zijn, maar dat hij ze alsnog uit het archief wilde laten op halen. Hij stelde voor, de beslissing over het zwembad naar de behandeling van het be treffende hoofdstuk in de begroting uit te stellen. De WD-er J. C. B. Rossen merkte nog op dat de burgemeester zich ontheven kon voelen van verkeerde voorlichting over de grootte van de oesterputten tijdens een com missievergadering, zoals de heer Broekhuis gesteld had, omdat de raadsvoorzitter alleen de grote oesterput en niet de boezems had bedoeld. BURGERZINLENING Tijdens de puntsgewijze behandeling van de vragen van de begrotingscommissie en de antwoorden daarop van b en w, kwam het zwembad opnieuw aan de orde. Het raadslid Broekhuis informeerde of het juist is dat per 1 januari de burgerzinleningen ver dwijnen. Volgens de burgemeester geldt dat verbod alleen voor professionele geldver- strekkers. De zwembadlening van f 300.000,00 kan normaal op de kapitaalmarkt geplaatst wor den, waar de Thoolse burgerij dan op kan intekenen. De lening is gesplitst in twee maal f 150. 000,00, waarvan de ene helft 4 procent rente geeft en de andere anderhalve ton 7 pro cent. De heer Van Boeijen achtte de lening een haalbare zaak gezien de totale deposito's van de Tholenaren bij de plaatselijke ban ken. „Aan de subsidie zit de voorwaarde dat de bevolking een eigen bijdrage levert. De Thoolse bevolking kan er nu blijk van geven dat ze het zwembad wenst. /ris dat slaagt is het voor de andere overheden moreel nauwelijks mogelijk om niet mee te werken", aldus de raadsvoorzitter. Op verzoek van de heer Broekhuis werd de vergadering voor ruim tien minuten ge schorst om even uit te blazen. STREEKBAD ILLUSOIR Na de schorsing las de burgemeester het rapport van de Ned. Heide Mij. over de oesterputten voor. Uit de becijfering bleek dat een zwembad op de voormalige oester putten duurder zou uitvallx dan aan de Zoekweg. Dit was o.a. één van de redenen waarom b en w dit alternatief hadden afge wezen. Mevr. Renes herinnerde eraan hoe het zwembad is gebaseerd op een inwonertal van 8000 inwoners, Tholen en enkele om liggende gemeenten. Het ideaal om een streekbad te hebben, noemde zij evenwel illusoir. „Er komt natuurlijk chloorwater in het bad, zodat mensen die kunnen zwemmen al gauw het open water opzoeken. Boven dien is het de eerste jaren bij het zwembad vrij kaal zodat je op de tocht ligt. De kin deren kunnen er longontsteking van krijgen. Bij het open water kun je achter de zeedijk uit de wind zitten. Om te leren zwemmen is het zwembad wel goed, maar Oud-Vos- semeer bouwt een eigen instructiebad, zodat er van die gemeente geen zwemmers zullen komen. Alleen mogelijk van Poortvliet dan" zo stelde het VVD-raadslid. WELLES EN NIETES De burgemeester vond de discussie rond het zwembad een spel van welles en nietes worden. Hij zei verder dat de leerlingen van de lagere scholen nu tot vrij ver in het sei zoen in Sint Maartensdijk zwemles hebben gehad, maar hij had geen klacht over long ontsteking gehoord. Mevr. Renes: „Dat was maar een grapje". De heer van Boeijen wist niet of het VVD-raadslid al eens longontste king had gekregen, maar hij vond het hele maal geen grapje. Het instructiebad aan de Zoekweg wordt net als in Sint-Maar tensdijk en Oud-Vos:emeer verwarmd. Wat de streef-functie en animo van de goede zwemmers betrof, sloot de burge meester het helemaal niet uit dat het bad een ontmoetingspunt van jongelui wordt terwijl er ook mogelijkheden voor watersportbeoefe- ning zijn. Hij zei ook dat mevr. Renes een belang rijke categorie uitsloot, namelijk de moeders met kleine kinderen die nu zo maar niet naar de zeedijk gaan. „Ze kunnen gemakkelijker naar het zwembad, tij of geen tij, dat komt er ook nog eens bij'", besloot de heer van Boeijen. Het CHU-raadslid W. K. Quist zei de discus ie van de PVDA en de VVD rond het zwembad in hoge mate te betreuren. DUIDELIJKE UITSPRAAK Vervolgens werd de begroting 1971 hoofd stuk voor hoofdstuk behandeld. Bij hoofdstuk 4 punt 194 wilde burge meester Van Boeijen een duidelijke uit spraak van de raad over votering van een krediet voor en stichting van het zwembad aan de Zoekweg. Daarop vroeg SGP-wet- houder C. Boender een schorsing van twee minuten voor fractieberaad, waar ook de VVD en PVDA gebruik van maakten. Na de hervatting vroeg de raadsvoor zitter wie het woord verlangde, maar nie mand wilde eerst iets zeggen. Na een poosje stilte zei de PVDA-fractievoorzitter Broek huis: „Op dit; moment is het voor ons bijzon der moeilijk een beslissing over het zwembad te nemen. We zijn met de rug tegen de muur gezet. Voor ons gevoel moeten we nu een besluit nemen waarvan we de reikwijdte niet kennen. Daarom stel ik voor de beslis sing uit te stellen". De VVD steunde dit voorstel. Bij de stem ming bleek dat behalve de PVDA en WD ook het SGP-raadslld C. Griep nog met een besluit over het zwembad wilde wachfem. De overige SGP-ers en de CHU steunden de plannen van b en w. De burgemeester zei dat dit betekende, dat de post van f 24.656,59 die op de ge wone dienst 1971 voor het zwembad drukte, van de begroting wordt afgevoerd. Die post wordt nu pro memorie geraamd. Tevens zal de heer Broekhuis en zijn medestanders in de volgende vergadering nader op het zwem bad moeten terugkomen. B en W handhaaf den namelijk hun standpunt om het zwembad aan de Zoekweg te projecteren. De raadsvoorzitter merkte nog op dat het nu ook geen zin meer had de activiteiten voor de burgerzinlening voort te zetten. Overigens werd de begroting 1971 van de gemeente Tholen door de raad onveranderd goedgekeurd. Tijdens de begrotingszitting van de Thoolse gemeenteraad, vo rige week dinsdagavond, is vanzelfsprekend ook de rioolwaterzui veringsinstallatie ter sprake gekomen. Dit jaar stond dit kapitaals- werk bovenaan het verlanglijstje, maar in de begrotingsbrief 1971 stelden b en w dat de bouw van een zuiveringsinstallatie momenteel niet tot de mogelijkheden behoort, omdat zonder belangrijke bijdra gen van het rijk een gemeenschap als Tholen tot een investering van anderhalf miljoen gulden niet in staat is. Nu is de zuiverings installatie een handreiking voor het per 1 juli 1971 optredende nieuwe gemeentebestuur. KORTEMEESTRAAT 9-13 BERGEN OP ZOOM Adv. ingez. med. Het PVDA-raadslid E. W. H. Broekhuis zei in zijn algemene beschouwing dat er voor het zwembad op de begroting 1971 driehon derdduizend gulden gereserveerd is. 'Als dan de rioolwaterzuiveringsinstallatie boven de urgentielijst staat, klinkt dat weinig geloof waardig, omdat er niets voor uitgetrokken is', aldus de heer Broekhuis. In zijn antwoord vertaalde burgemeester J. E. van Boeijen de woorden van het PVDA-raadslid. 'Alle mooie woorden ten spijt, voor de rioolwaterzuiveringsinstallatie niets gereserveerd en voor het zwembad 300.000,00. Dit is een onjuistheid vervolgde de burgemeester. Voor het zwembad is nooit 'n hoger bedrag uitgetrokken dan 25.000,00. Dat was zuiver ter aanduiding dat b en w echt een zwembad wilden. Nu we echter dit jaar een subsidie toezegging hebben gekre gen, is het zwembad voor het eerst in de be groting (gewone dienst) verwerkt. Door die subsidie hebben we gezegd, laten we alle andere reserves ook voor het zwembad ge bruiken. De zwembadpost staat nu louter en alleen in de begroting omdat we subsidie hebben gekregen die nergens anders voor ge bruikt kan worden, besloot de raadsvoor zitter. TOCH VRIJ ZWAK In tweede termijn zei de heer Broekhuls: 'Ik moet helaas toch zeggen dat ik uw pun ten vrij zwak vindt. Aan de ambtenaren heb ik gevraagd of er werkelijk driehonderddui zend gulden voor het zwembad was gereser veerd en dat werd bevestigd. Dat vind ik toch in sterke tegenspraak met het feit dat de rioolwaterzuiveringsinstallatie eerste staat', aldus het PVDA-raadslid. De burgemeester: 'In de sector milieube heer kan ons niets verweten worden. Wij hebben tonnen gevoteerd om riolering aan te leggen en met een flinke subsidie de tonnetjes weg te krijgen. In 2J/2 jaar heeft dat bij el kaar ruim vier ton gevergd. HARD GELAG Als u nu eerst de zuiveringsinstallatie wil, dan moet u zeggen, wij negeren het subsidie aanbod voor het zwembad en wenden alle reserves aan voor de rioolwaterzuiveringsin stallatie. Dat is een standpunt. Dan moet u een keuze doen en het zwembad uit de be groting schrappen. Als u zegt, ik maa-k er een voorstel van, kan dat, zei een verbolgen burgemeester Van Boeijen, die om kracht bij zijn woorden te zetten steeds met een hand op de tafel sloeg. 'U stelt het in een heel ander daglicht', interumpeerde de heer Broekhuis. De voor zitter: 'Het zwembad staat voor het eerst op de begroting. Wij vinden het een hard gelag de subsidie, die alleen voor het bad gebruikt kan worden, te laten schieten. U heeft de volle keuze'. ARP-wethouder H. Jansen, 'Als wij het zwembad zouden kappen, ligt de rioolzuive ringsinstallatie nog even ver van ons ver wijderd'. INFORMELE BESLUITEN De heer Broekhuis: 'Daar gaat het ons helemaal niet om. Toen, tijdens het informeel overleg (commissievergadering) is het be sluit al genomen'. De voorzitter: 'Besluiten worden niet informeel genomen. Vanavond nemen we pas het principebesluit tot stich ting van het zwembad aan de Zoekweg', J. van de Heuvel (VVD): 'Ik kan de heer Broekhuis goed begrijpen. Hij zegt, er is wel een reserve voor het zwembad, maar niet voor de rioolwaterzuiveringsinstallatie en niet voor het gemeenschapscentrum'. 'Er is wel een reserve voor riolering en waterzui veringsinstallatie geweest. (In 1968 was dat ƒ90.000,00 dat op de begroting 1969 nog is opgevoerd). Dat geld is echter gebruikt voor de aanleg van het laatste deel van de rio lering in de stadskern', aldus burgemeester Van Boeijen. Daarmee was het debat riool waterzuiveringsinstallatie-zwembad afgeslo, ten. De fractievoorzitter van de PVDA in Tholen, de heer E. W. H. Broekhuis, heeft tijdens de begrotingszitting van de gemeenteraad een kritische stellingname gevraagd ten aanzien van de eventuele vestiging van een vliegveld bij Steenbergen. In zijn algemene be schouwing over de begroting 1971 wees hij erop, hoe in het ver kiezingsprogramma de ruimtelijke ordening een voorname plaats innam om Tholen leefbaar te houden. 'Een tweede nationale lucht haven bij Steenbergen zal verschillende nadelige invloeden op het Thoolse gebied hebben. Uit het oogpunt van democratie en aan vaarding van de mondigheid van de burgers, is vergaande informa tie een eerste vereiste. De recreatie, die borg staat voor een wense lijke en goede toekomst op Tholen, zal voor een groot deel stagneren als de luchthavenplannen verwezenlijkt worden', meende het PVDA-raadslid, In zijn antwoord zei burgemeester J. E. van Boeijen dat de streek al naar de zijde van de Thoolse statenleden en de Zeeuwse kamerleden heeft laten blijken dat men zich verontrust gevoelt. Ook de streek moet ge legenheid krijgen zijn vi-ie te geven. De raadsvoorzitter meende niet dat het hui dige kabinet nog van plan is een beslissing over de plaats van de tweede luchthaven te nemen. Mevrouw M. J. Renes-van Geer (WD) had van een ingenieur van de Provinciale Planologische Dienst in Zeeland (PPD) ge hoord dat de plannen voor het Steenbergse vliegveld helemaal niet doorgaan. NATIONAAL WEGEN De burgemeester had daar nog niets van gelezen en vond dat men voor alsnog het meest ongunstige moest verwachten. Hij meende overigens wel dat het vliegveld natio naal gewogen moet worden, wat inhoudt dat het in het minst bevolkte gebied moet worden aangelegd. Als Steenbergen dat gebied is, zou de heer Van Boeijen het niet op zijn geweten willen hebben de tweede nationale luchthaven bij een ander te brengen. Hij was het wel eens met de teneur van de algemene beschouwing van het raadslid Broekhuis, dat alle zaken opm ter discussie moeten kunnen komen. De voorzitter hoopte dat de regering voor het vliegveld een andere plaats dan Steenbergen kiest, orr^dat het anders een be dreiging voor de streek vormt. De heer Broekhuis ging nog even in op het feit dat het huidige kabinet geen be slissing over het vliegveld imeer zal nemen. Hij wees erop hoe een man als professor Jokinen zijn oog heeft latzn vallen op de open ruimte in Zeeland en ook de mogelijk heid van een grote luchthaven niet heeft uitgesloten. Het PVDA-raadslid achtte het gevaar aanwezig dat de autoriteiten gaan zeggen .kunnen wij wel tegen de wetenschap (van o.a. prof. Jokinen) oproeien. Een kritische houding van de streek vond hij zeker nodig omdat dit voor de mensen ook het gevoel geeft dat er rekening met hen ge houden wordt. DALEMPOLDER De heer Broekhuis uitte in zijn algemene beschouwing ook flinke kritiek op de nieuwe

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 18