DGillMI Veel lol voor werk van de zelfstandige gemeente Zorgen,over woningtoewijzing en dichtslibbing haven Geen vrachtauto's en autobussen wassen binnen bebouwde kom Op de vuilnisstortplaats moet het geen warboel worden OP EEN BEEN W. RIKKEN N.V. Ondanks sluiting van kleuterschool en (mogelijk) Ons Dorpshuis toch toekomst voor Anna Jacobapolder? Herenkledingfabriek Mayfair wil vestiging in Sint-Philipsland 23 december 1970 EENDRACHTBODE VRAGEN EN ANTWOORDEN BIJ DE SINT-ANNALANDSE BEGROTING 1971 kunt U niet lopen. Dat kunnen de meeste naaimachines ook niet. Zulke wondermachines hebben wij nu ontvangen. We noemen ze de machi ne met de „derde hand". Ze is niet de goedkoopste, maar wel iets heel bijzon ders, wat U nergens "ter weteld vindt. Moet U eens laten demonstreren NAAIMACHINEHUIS Kortemeastraat 1 7 BERGEN OP ZOOM Tel. 01640 - 3 58 78 DE POLDER BERAADT ZICH OVER TOEKOMSTIGE ONTWIKKELING 10 De raadsleden J. A. den Engelsman, M. Ph. van der Weele en D. Bruijnzeel, die de Sint-Annalandse gemeentebegroting voor 1971 hebben onderzocht, zijn vol lof over het laatste jaarstuk van hun zelfstandige gemeente. Zij menen dat de financiële positie van Sint- Annaland geen aanleiding geeft tot opheffing van de gemeente, ge zien de post voor onvoorziene uitgaven. De drie raadsleden stem men in met de wens van b en w ten aanzien van de toekomst van Sint-Annaland als onderdeel van Groot Tholen. De commissie hoopt dat de aanwezige voorzieningen na de herindeling op z'n minst blijven zoals deze nu zijn. Zij zijn ervan overtuigd dat voor Sint- Annaland als zelfstandige gemeente door allen, in welke functie ook, gewerkt is om datgene te kunnien bereiken wat tot op heden is bereikt voor het welzijn van de inge zetenen. „Nu de laatste begroting van een zelfstandige gemeente Sint Annaland is on derzocht, heeft de commissie de behoefte allen dank te zeggen voor al datgene wat voor Sint Annaland gedaan is. Het college van b en w wordt dank gezegd voor het op stellen van deze begroting, alsmede de heer Leune en zijn staf voor de vele verrichte werkzaamheden die hieraan verbonden zijn geweest, hetgeen heeft geresulteerd in de aanbieding van een goed verzorgde memorie van toelichting Ook worden de burgemeester en waarne mend secretaris dank gezegd voor de ge geven toelichtingen tijdens het begrotings- onderzoek", zo besluiten de heren Den Engelsman, Van der Weele en Bruijnzeel. B en W blijven in hun antwoord niet ach ter met de loruitingen: „Met de mening van de commissie kunnen wij ons verenigen en de uitgesproken wens m.b.t. de herindeling hebben wij eveneens geuit in de begrotings- brief. In de loop der jaren is wel gebleken dat in Sint Annaland veel tot stand gekomen is. De verschillende gemeentebesturen zijn zeer ao tief bezig geweest in het belang van onze gemeente. Zper veel kapitaalswerken zijn uitgevoerd, steeds binnen het raam van een sluitende be groting. Het geeft ons college voldoening, dat ook wij hierin een aandeel mochten heb ben. Het dankwoord uitgesproken aan ons college en aan het personeel stemt tot vreug de en de dankwoorden aan het personeel wil len wij gaarne onderstrepen. Wij hopen dat allen, in welke functie ook bij de gemeente werkzaam, met dezelfde .plichtsbetrachting hun krachten zullen willen geven voor het werk? in de, nieuw te vormen gemeente Tho len en dat dit werk hen voldoening zal ge ven", aldus b en w van Sint Annaland in hun antwoord op het verslag van de be grotingscommissie. DORPSHUIS De commissie komt overigens maar tot 10 opmerkingen over de begroting 1,971. Zo wordt er gewezen op de noodzaak van een plattegrondtekening van de gemeente waarop de ligging van de brandputten is aange geven. B en W zijn het daarmee eens. Er is wel een kaart van 1955 aanwezig waarop de brandputten zijn aangegeven, maar het is het college niet bekend of de brandweer com mandant over een bijgewerkte kaart be schikt. Men zal hier navraag naar doen en zonodig een nieuwe kaart aan de waterlei dingmaatschappij vragen. De commissie heeft geconstateerd dat de openbare verlichting op het pleintje voor het Dorpshuis na elf uur 's avonds niet oieer brandt. Deze acht het gewenst dat van één lichtpunt daar een nachtbrander wordt ge maakt ten gerieve van de bezoekers aan het Dorpshuis. Bij navraag bij de PZEM is b en w gebleken dat één van de twee lantaarns een nachtbrander is, hetgeen het college voldoende vindt. Verder zou de commissie het bijzonder op prijs stellen dat door b en w de mogelijkheid wordt onderzocht van verfraaiing van de brandvijver voor het Dorpshuis. B en W deze mogelijkheid hebben wij al in onderzoek. De gedachten van ons college gaan uit naar het aanbrengen van een fonteintje. Zodra hiertoe de mogelijheid bestaat, zullen wij met een voorstel komen. adving.med. De commissie vestigt de aandacht op de stoeltjes in het Dotpshuis. Is het mogelijk dat deze, vernieuwd worden? B en W In derdaad zijn er een aantal stoeltjes in het Dorpshuis stuk. Of het mogelijk is nieuwe stoelen aan te schaffen kan nu nog niet worden overzien ,doch wij zullen hier aan dacht aan schenken. DAM - SCHAAKCLUB De commissie heeft met belangstelling de activiteiten gevolgd van de ipas opgerichte dam- en schaakclub. Het stemt de commissie tot voldoening dat vooral veel jeugdige per sonen tot deze club zijn toegetreden. De com. missie verzoekt het college de activiteiten hiervan, waar mogelijk, te ondersteunen. B en W Dat willen wij gaarne doen. Ons college acht het voor de ontwikkeling van de jeugd en de vrije-tijdsbesteding zeer nut tig dat deze club is opgericht. Uit betrouw bare bron hebben wij vernomen dat een be roep zal worden gedaan op de gemeente voor de aanschaffing van enige materialen. De commissie acht het noodzakelijk dat er weer een rattenbestrijdingsactie wordt onder nomen, samen met de andere gemeente op het eiland en het waterschap Tholen. De commissie meent dat het aantal ratten, voor al in de polders, bijzonder groot is. B en W Reeds vorig jaar hebben wij de noodzakelijk, heid van een eilandelijke rattenbestrijdings actie naar voren gebracht. Ook nu zal ons college hierop aandringen. WONINGTOEWIJZING De commissie betreurt het ten zeerste dat in het afgelopen jaar geen woningwetwonin gen aan Sint Annaland zijn toegewezen. De bouw van een groot aantal bejaardenwo ningen stemt tot tevredenheid, doch hier door dreigt de bevolking te vergrijzen. Met klem dringt de commissie er bij b en w op aan te trachten een woningtoewijzing te verkrijgen en de particuliere woningbouw zoveel mogelijk te bevorderen. B en W In de aanbiedingsbrief van de begroting heb- ben wij hiervoor al uw aandacht gevraagd De commissie kan ervan verzekerd zijn, dat al het mogelijke gedaan zal worden een woningtoewijzing voor onze gemeente te ver krijgen en zover dat in ons vermogen ligt, zullen wij particuliere woningbouw zeer zeker bevorderen, evenals dit in 1970 heeft plaats gevonden. AANSLIBBING HAVEN De toenemende aanslibbing in de haven vervult de commissie met grote zorg. Met het college van b en w is de commissie van oordeel dat hiervan de oorzaak gezocht moet worden bij de uitvoering van de Delta werken. De commissie adviseert het college te proberen te bevorderen dat uitbaggering van de haven als een zogenaamd aanpas- singswerk wordt gesubsidieerd. B en W De aanslibbing baart ook ons college grote zorgen. In de begrotingsbrief hebben wij hierover al gesproken. Het noodzakelijke overleg is gaande. STRATEN De commissie wijst op de onderhouds- toestand van de straten in de gemeente. Noodzakelijk dienen verschillende straten te worden herbestraat. Speciaal vestigt de commissie de aandacht op de bestrating van het schermerspad en het havenplateau B en W Deze opmerking kunnen wij volledig onderschrijven. In het komende jaar zullen wij proberen tot verbetering over te kunnen gaan. De commissie vestigt de aandacht van het college op het trottoir aan de noordweste lijke kant van de Tienhoven. In verband met het verkeer komende uit de Julianastraat richting Ttenhoven is het gewenst het trottoir door te trekken langs de tuin die eigendom van de gemeente is. Hier door zal een strook tuingrond voor de aanleg van dit trottoir aangewend moeten worden. B en W Met de commissie zijn we van mening dat de bedoelde situatie niet langer zo kan blijven. Voor de voetgangers is het noodzakelijk het trottoir door te trekken over het gemeentelijk eigendom. Wij zullen trach ten binnenkort hiertoe te kunnen overgaan. De ontwerp-begroting voor 1971 geeft de commissie overigens geen aanleiding gegeven tot het doen van andere op- of aanmerkin gen, waarom de heren Den Engelsman Van der Weele en Bruijnzeel adviseren deze vast te stellen met de volgende eindcijfers: GEWONE DIENST Inkomsten en uitgaven f 2.366.845,70 Onvoorziene uitgaven f 10.741,88 KAPITAALDIENST Uitgaven f 6.320.019,79 Inkomsten f 5.704.624,58 Nadelig slot f 615.395,21 WIJZIGINGEN APV Behalve de vragen van de begrotingscom missie en de antwoorden daarop van b en w heeft de gemeenteraad van Sint Annaland, die gisteravond vergaderde, ook nog enkele andere voorstellen behandeld. De mogelijke algemene beschouwingen over de begroting en de discussie naar aanleiding van de voor stellen hopen wij de in ons oudej aarsnummer weer te geven. Bij de voorstellen is o.a. een wijziging van de Algemene Politieverordening. B en W schrijven in een toelichting aan de raad dat het regelmatig voorkomt dat op de gemeentelijke vuilnisstortplaats aan de Bosweg op andere dagen dan op vrij dag, waarop het is toegestaan, vuilnis, puin, e.d. wordt gestort zonder dat de gemeente werklieden daarvan op de hoogte zijn. Het komt er meestal op neer dat het vuil e.d. op plaatsen gestort wordt waar het later van gemeentewege weer moet worden opgeruimd. Ook komt het dikwijls voor dat dan het vuil wordt gestort in de naast de stort plaats gelegen sloot Dit is een onhoudbare toestand waaraan volgens b en w zo spoe dig mogelijk een eind moet worden gemaakt. Er kan echter tegen de personen die de over last veroorzaken niet worden opgetreden, aangezien de APV deze overtreding niet strafbaar stelt. Daarom stellen b en w voor in het Algemene Politieverordening aan artikel 77 lid 5e toe te voegen dat luidt: zich op andere dagen dan op vrijdag, van vuilnis of welke andere afvalstoffen ook te ontdoen, op de gemeentelijke vuilnisstort plaats gelegen aan de Bosweg, anders dan imet schriftelijke toestemming van burgemee ster en wethouders. Deze toestemming kan geschieden via de voorman van gemeentewerken, die dan op de hoogte is van het feit dat buiten de nor male tijd vuilnis mag worden gestort. Verder bereiken b en w regelmatig klach ten over het schoonmaken van vrachtauto's en autobussen op de openbare weg. Deze klachten komen niet alleen van de bewoners van de straten waarin dit gebeurt, maar ook uit een verkeerstechnisch oogpunt is het onverantwoord deze situatie te handhaven. Temeer, daar er op de haven een openbare wasgelegenheid aanwezig is. Ook hiertegen kan volgens de APV niet worden opgetreden zodat b en w voorstellen artikel 79a in de APV op te nemen, dat luidt: Het is verboden vrachtauto's en autobussen op de openbare weg binnen de bebouwde kom te wassen, anders dan op de daarvoor door b en w aangewezen wasplaats op de haven. Als de gemeenteraad de voorgestelde wij zigingen Van de APV gisterenmiddag heeft goedgekeurd, komt een overtreding hoog stens op een geldboete van honderd gulden te staan. De verordening treedt in wer king met ingang van de achtste dag na die waarop zij is afgekondigd. HOGER BEDRAG PER LEERLING Als de raad het goed heeft gevonden, krijgen ook de gemeentesecretaris, de ont vanger en het gemeentepersoneel de vier honderd gulden. De helft wordt dit jaar nog uitbetaald, de andere f 200,- in januari 1971. Ook stonden er woensdagmiddag wijzigin gen van de bouwverordening en de veror dening op de recreatiewoonverblijven op het programma. Dit laatste betrof een bepaling omtrent de dikte van de buitenwanden van zomerhuizen. Een buitenwand is o.a. toe gestaan als de buitenbeschieting, indien ver vaardigd van Europees naaldhout, geen ge- ringen dikte heeft dan 21 mm blijvende maat. Dit wordt nu 20 mm. adv. ingez. med. Een jaarlijks terugkerend punt is de vast stelling van het bedrag per leerling voor de o.l.s. Dit jaar was dat f 103,-, maar nu er meer gegevens bekend zijn over het onder houd en de verwarming in de nieuwe school blijkt dat veel te laag te zijn. Wekelijks wordt er 19 uur in de Casembrootschool aan onderhoud besteed. Voor 47 schoolweken is de jaarwedde f 4008,00 exclusief vakantie-uitkering en sociale lasten. Op de begroting 1971 staat voor de o.l.s. f 16.500,- Het gemiddelde aan tal leerlingen is 110, dus het bedrag per leer ling is f 150,-. Daar de kosten van instand houding van het gebouw buiten aanmerking blijven, wordt het f 133,00. Ten opzichte van 1970 dus een verhoging van dertig gulden per leerling. B en W stel den tenslotte voor het aantal wekelijkse uren vakonderwijs te bepalen op 1J4- In tegenstelling met de gebruikelijke avond vergaderingen, hield de gemeenteraad i.v.m. de begrotingsbehandeling woensdagmiddag de laatste raadsvergadering van 1970. Adv. ingez. med. Dc 450 inwoners van Anna-Jacobapolder zien met spanning uit naar de openbare hoorzitting die het gemeentebestuur van Sint- Philipsland woensdag 6 januari 1971 om half acht in Ons Dorps huis belegd. Datzelfde gebouw zal op die avond ook druk bespro ken worden. Volgens de brief die deze week aan de inwoners van Anna-Jacobapolder is gestuurd, zullen o.a. twee punten aan de orde worden gesteld op de openbare hoorzitting de toekomstige opheffing van de kleuterschool per 1 januari 1974 en de toekomstige ontwikkeling en eventuele bestemming van het dorpshuis. 'Onnodig u mede te delen dat beide punten en waarschijnlijk nog andere voor uw dorpsgemeenschap van uitermate groot be lang zijn zodat aller opkomst gewenst is. Wensen en belangen kunnen op die avond ter kennis van het gemeentebestuur worden gebracht', aldus burgemeester en wethou ders van Sint-Philipsland in de brief. Anna Jacobapolder in oude tijden... Vele Nederlanders kennen de naam Anna acobapolder van het veer Zijpe-Anna Ja cobapolder. Toen er nog geen Deltadammen en -bruggen waren, hebben in het drukke zomerseizoen heel wat vakantiegangers het dorpje zien liggen als ze op de Rijksweg een uurtje moesten wachten op de veerboot. In de meeste gevallen snelde men echter voorbij, zonder oog te hebben voor de woon kern in de grote, vlakke polder, achter boom gaarden verscholen. De Polder, zoals Anna Jacobapolder kortweg genoemd wordt, be staat voornamelijk uit de Langeweg en de Noordweg. In deze kom wonen 357 mensen in 99 huizen. De Langeweg, waar het Dorpshuis, de lagere school en de Gereformeerde kerk staan, is de hoofdstraat. De Noordweg is daar een zijstraat van. Aan de Sluis, bij het veer, staan er nog zo'n 30 huizen aan de Beatrixstraat en de Commandostraat. In de grote polder staan er verder nog verschillende boerderijen. Tien procent van het totaal aantal huizen in de Polder is onbewoonbaar verklaard. Ongeveer dertien procent van de bevolking is ouder dan 65 jaar. Door het wegtrekken van jonge mensen is er steeds meer sprake van vergrijzing. Dertig jaar geleden woon den er zo'n 600 mensen in Anna Jacobapol der, nu maar 45Q meer. De meeste mensen in de kom pendelen. Nieuwe huizen worden er vrijwel niet gebouwd. Pas getrouwden gaan in Sint Philipsland wonen of verhuizen naar elders. Kerkelijk behoren de inwoners veelal tot de Gereformeerde Kerk, die er een eigen ge bouw en predikant hebben, verder tot de Ned. Herv. Kerk en de Oud. Ger. Gemeente De bevolking vormt een vrij hechte gemeen schap, wat ook tot uiting komt in het actieve verenigingswerk. LEEGLOPENDE KERN De bovenstaande schets geeft al aan dat het aantal inwoners van Anna Jacobapolder steeds terugloopt. Er is geen voldoende werk gelegenheid omdat de landbouw steeds min der mensen nodig heeft. Door het geringere aantal inwoners ne men ook de voorzieningen af. Vorig jaar sloot het enige café zijn deuren, evenals een cafetaria. Met ingang van 1 januari a.s>. sluit melkhandelaar M. Lindhout zijn zaak, waar na collega Verwijs uit Sint Philipsland de inwoners van melk zal voorzien. Een bakkerij is er ook niet meer. Wel zijn er nog twee levensmiddelenwin kels, een slagerij, een smederij,, een papier handel en een postagentschap. Aan de Langeweg is er een christelijke lagere school en in het dorpshuis is de chr. kleuterschool ondergebracht. Bij het dorpshuis staat ook het Groene Kruisgebouw, waar dokter H. Menger geregeld spreekuur, kleuter- en zui gelingenbureau houdt. Tevens is daar het badhuis in ondergebracht dat nog steeds dienst doet. In het dorpshuis zetelt voorts de bibliotheek. De leerlingen van de lagere school krijgen er gymnastiekles, de gymnastieKvereniging De Flippers oefenen er alsmede de voetbal vereniging NOAD in de winterperiode, de NCVB en de bejaarden komen er bijeen, bruiloften en begrafenissen worden er ge houden, de zangvereniging Crescendo repe teert er, terwijl de Ned. Herv. Kerk er ca techisatie houdt. Ons Dorpshuis is voor de kleine gemeen schap van groot belang. In vergelijking met 1957, toen aann,emer Ligtendag het gemeen schapscentrum bouwde, is het gebruik wel wat gedaald. Vandaar dat de tekorten elk jaar toenemen, terwijl goed onderhoud en verbeteringen tegenwoordig veel geld kos ten. TEKORTEN Het Dorpshuis, inclusief gymnastiekzaal, kleuterschool, Groene Kruisgebouw, wordt geëxploiteerd door de Stichting Ons Dorps huis. Hét bestuur bestaat uit elf leden. Voorzitter is de heer G. J. de Jager (te vens ARP-raadslid van de gemeenteraad van Sint Philipsland, waartoe Anna Jacobapolder behoort), secretaris de heer J. Boudeling en penningmeester de heer J. Klompe. Om het tekort aan te zuiveren zijn er in het verleden steeds bazars gehouden, waarvan men o.a. nieuwe gordijnen en luxaflex kocht. Nu zou het dak flink verbeterd moeten worden en in de toekomst ook de vloer. In 1969 was het tekort driehonderd gulden, dit jaar zes honderd gulden. Bij het gemeentebestuur is hiervoor een subsidieverzoek ingediend. Sinds 2 jaar neemt de gemeente al het buitenonderhoud voor zijn rekening. De verwachting is dat de tekorten nog groter worden omdat in Sint Philipsland een dorpshuis annex gymnastieklokaal wordt ge bouwd. Als dat klaar is, zullen de gym nastiek- en voetbalvereniging in het nieuwe gebouw gaan oefenen, terwijl het aantal Sint Philiplanders dat een bruiloft en derge lijke in Ons Dorpshuis houdt, zal afnemen doordat ze dan immers een goede zaal in de eigen kern hebben. KLEUTERSCHOOL Ons Dorpshuis is eigendom van de stich ting Ons Dorpshuis, zodat de toekomstige ontwikkeling en eventuele bestemming van het gebouw uiteindelijk door dat lichaam be paald wordt. De vraag is evenwel of men dat financieel zal kunnen dragen. Een onontkoonbaar feit is wel de sluiting van de chr. kleuterschool per 1 januari 1974. Volgens de wet dient een Ideuter- school gesloten te worden als er minder dan 20 leerlingen zijn. Dit feit doet zich nu voor het eerst in Anna Jacobapolder voor, waar in 1970 slechts 13 kleuters zijn. Vorig jaar zat men nog net boven de grens. De wet stelt dat die situatie 3 jaar achter- De familie Del Campo speelde een grote rol in de geschiedenis van Anna-Jacobapolder. Een gedenksteen op de uitwateringssluis herin nert nog aan het roem ruchte verleden van de voorname inwoners van de: Polder.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 10