00K VOOR HOGE SPAARRENTE Esso die van Sakko altijd op tijd Sakko n.v. gamduwtgdmee-ganmrdenmb EEH3 dat is COLOR pas kleurenteevee 1 a TOB VAN B4AY e Tholen, Botermarkt 4-6 9 Bergen op Zoom, Halsterseweg 286-290 Cavetho dingt mee in zuidwestelijke coöperaties fusie Wegens VACANTIE zijn wij GESLOTEN van 23 december t.e.m. 7 januari mmm EENDRACHTBODE intermeubel Iedereen die Sakko kent zal dit kunnen beamen. Weer of geen weer en op welk tijdstip dan ook, als U Esso olie nodig heeft dan krijgt U die. Vanuit de twee depots in Goes en Terneuzen leveren de hypermoderne tankwagens van Sakko in heel Zeeland de Esso olie voor huisbrand - centrale verwarming - industriële doeleinden - wegverkeer enz. enz. Bovendien bewijst de alleenvertegenwoordiging in Zuid-West Nederland van de Nederlandse Staatsmijnen voor vaste brandstoffen dat Sakko méér is dan zo maar een olie- en brandstoffenleverancier. Tevens instaïlatiemogelijkheden voor benzinestations en pompen met lage-prijs-benzine. KERSTBOMEN salon de Beauté 17 december 1970 6 Met een bijna vier en een half miljoen gulden omzet lijkt er zo op het eerste gezicht voor een bedrijf, ook voor een coöperatie geen vuiltje aan de lucht. Trouwens, financieël loopt dat bij de Aan- en Verkoopvereniging 'Eiland Tholen', bij de Cavetho ook nog wel los. Er was met name afgelopen boekjaar een goede afschrijving en nog redelijk goed winstcijfer. En toch is ook bij deze eilandelijke coöperatie fusie in het geding. Een fusie, die alle zuidwestelijke soortgelijke coöperaties zou moe ten omvatten. De reden: zo sterk mogelijk staan tegenover de machtsblokken aan de andere kant van de agrarische lijn of zoals de adjunct direc teur van Cebeco het omschreef de sector van de secundaire en ter tiaire voortbrenging, dat wil zeggen de agrarische industrie, even als handel en verkeer. Die zuidwestelijke fusie bespreking voerde de boventoon op de donderdagmidag in het Holland Huis te Scherpenisse gehouden jaar vergadering, waar zich een dikke zestig be langhebbenden hadden verzameld. De Cavetho-voorzitter H. van Gorsel uit Tholen wees er in zijn openingswoord op, dat het afgelopen boekjaar er goed is uit gekomen met zo'n anderhalve ton meer aan kilo-omzet en een 500.000,- meer aan gel delijke omzet. In dat opzicht kan de Cavetho dus wel tevreden zijn, maar de gehele agrarische streek overziende, zou het nog belangrijk meer kunnen opleveren. Het besef dat de Cavetho de zaak is en daarom het belang van de grondgebruiker is nog niet tot ieder een doorgedrongen. Dank zij ook weer uitbreidingen in het afgelopen seizoen is er een dusdanige outil lage in de Sint Annalandse gebouwen, dat nog heel wat meer produkten te verwerken zouden zijn. Hopenlijk zal het ledental blij ven stijgen en in evenredigheid de omzet, want, zo zei dhr. Van Gorsel, het is uw eigen zaak. En wie ook in de agrarische sector is wel genoodzaakt de toch al zo hoge kosten zo veel mogelijk te beperken, want de boeren stand heeft het deze jaren heus niet gemak kelijk en dat moet te meer overtuigen dat verder samengaan en meer samendoen nood zakelijk is. Een dit jaar door de Cavetho aangeschafte hêftruck met een aantal pellats valt niet meer weg te denken. Bouw loods en overkapping van de ruimte tussen de silo's kwam gereed en is al pro- duktief gemaakt. Het maakt het mogelijk gestort ingewas- sen graan en peulvruchten af te zetten, waardoor het risico wordt verkleind. Ondanks deze outillage verbeteringen gaat de ontwikkeling in deze tijd zo snel, dat wat vandaag nog volop aanvaardbaar kan zijn morgen weer al door de feiten is ach terhaald. Vandaar ook dat er al vergevor derde besprekingen zijn gevoerd met alle coöperaties in het zuidwesten om tot een verdere samenwerking te komen. De heer Van Gorsel herinnerde er ook nog even aan, hoe het Cavetho-boekjaar (1969-1970) een goed landbouwjaar was, zowel wat de weersomstandigheden, oogst- mogelijkheid als de prijzen betrof. Dit jaar ziet het allemaal minder gunstig uit, zoals de fruitteelt al een paar jaar een financieel fiasco werd voor de kweker en daarvan niet alleen die fruittelers de dupe zijn, maar door het omhakken van boom gaarden ook het landschapsschoon nog in het geding komt. Hopenlijk gaat dit fruitteeltgetij spoedig keren, anders ziet het er voor de appel- en pereboom en nog meer voor haar eigenaar maar treurig uit. De kosten bouw loods en overkapping bleven beneden de machtiging door de leden van twee ton inclusief aankoop heftruck en pallets, zo verklaarde de heer Van Gorsel aan het slot van zijn openingswoord. Hierna werd het toegezonden jaarverslag, evenals rekening en balans besproken, waar over al eerder iets in onze krant is vermeld. Als bestuurslid werd de heer H. van Gorsel herkozen, terwijl in de plaats van de heer J. J. Hage via kandidaatstelling door 'Landbouwbelang te Scherpe'nisse werd gekozen de heer P. A. Kievit. De heer H. N. F. P. Brooijmans, die zitting had voor het inmiddels geliquideerde koelhuis zal aan blijven als adviseur-veeteeltdeskundige. In de plaats van de heer J. J. Mosselman werd M. Ph. van der Weele uit Sint Anna- land lid in de Commissie van Toezicht. Zowel de heer J. J. Hage als dhr Mos selman werden dankgebracht voor de aan de Cavetho bewezen diensten in hun onder scheidene functies. GRASZAADTEELT DOET HET WEL Directeur de Boer belichtte in een kort praatje het eerste gedeelte van het nieuwd boekjaar (1970-71) en wees er op, hoe uit de inventarisatie was gebleken, dat een 15 min der graan was uitgezaaid. Het leverde een dikke 20% minder op dan vorig boekjaar, waaruit blijkt, dat ook het geschot niet het volume van vorig seizoen haalde. De ver werking bracht dank zij de Cavetho-outil- lage niet de minste moeilijkheden, ook al zijn er weinig dagen meer mee gemoeid. Peulvruchten werden in kisten ontvangen In de week van 3-8 augustus kwam men aan een graanontvangst van 60% van het totaal. Alles werd in poolverband afge zet of nog af te zetten. Aanvankelijk lag de tarweprijs hoger dan vorig jaar. Later trad een prijsdaling op, inzonderheid tijdens de Rotterdamse havenstaking. Inmiddels is er vijftig procent van de to tale pool afgezet. Brouwgerstopbrengst was redelijk, maar het eiwitgehalte lag veel te hoog met 11.4%. Voor de peulvruchten was er een slechte markt, mede door aanvoer uit Frankrijk en ook voor komend jaar ziet het er weinig hoopvol uit, zoals ook voor de schokkers- afzet. Meer perspectief zit er in de graszaad teelt. Op Tholen kwam men dit jaar tot 166 hectare. Van de wintertarwe is een groot deel afgeleverd. Ook de pootgoedomzet bij Cavetho stijgt flink, maar hierin ligt nog wel een grote markt in de streek open. Wat de meststoffen betreft is er nu al 60% van de totale hoeveelheid van vorig jaar besteld en in de bewaarplaats opgesla gen. De heer De Boer besloot zijn praatje met de wens dat er ook in 1971 weer veel - nog meer - van het Cavethodienstbetoon gebruik zal worden gemaakt, nadat hij al eerder had aangehaald, dat het in de top- weken voor de maar kleine personeelsstaf bi zonder inspannend werken is. Hierna deed de voorzitter nog enkele Het is goed sparen bij de NMB. De vele spaarvormen garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst. Bovendien zijn er de 8%% NMS-Rentespaarbrieven. adv. ingez. med. mededelingen over het onderzoek naar de mogelijkheden tot nauwere samenwerking van de bij Cebeco aangesloten Coöperaties in zuidwest Nederland. Een rapport is uitge bracht door een studiecommissie, waarin voor Tholen de Cavetho-directeur zitting heeft en de daarna gevoerde besprekingen zijn in een beslissend stadium gekomen. Op 22 december zal er weer contact zijn met de vertegenwoordigers der coöperaties. Tot dus ver zouden er 11 coöperaties meedoen. Indien deze zaak rond komt, zal wellicht eerste helft volgend jaar nog een ledenver gadering worden gehouden, aldus de heer H. van Gorsel over de fusiebesprekingen. DE MARKT „Een nieuwe weg van producent tot con sument, van de land- en tuinbouwprodukten uit Zuid-west Nederland". Dat was het onderwerp van de adjunct-directeur van Cebeco de heer S. Silvis, die zich in een heldere causerie niet tot details liet verlei den en daardoor de zaal tot het eind wist te boeien. De titel van het onderwerp maakte duidelijk waar het om ging. De heer Silvis begon met er op te wijzen, dat de struk- tuur verband houdt met het bestaan van boer en tuinder. In die struktuur wordt onder scheiden: a de primaire voortbrenging, dat is de teelt door boer en tuinder, de produ cent, b de secundaire voortbrenging, waarbij het gaat om de bereiding en verwerking van de produkten en c de tertiaire voortbrenging waaronder handel en verkeer moet worden gerekend. De produktie moet consumptie ontmoe ten, stelde vervolgens dhr. Silvis, anders heeft produktie geen zin. Hij ging hierbij terug tot in de meest primitieve produktie periode, waarbij men alleen datgeen in de natuur vond of poogde te vermenigvuldigen, waaraan men behoefte had. Men produceerde dan nooit meer dan die behoefte. Zo kwam hij tot de periode van wat men kan noemen „zelfverzorger'' tot die van de goederenruil en daarna het geldstramien. In middels kwamen we in de periode van de wetenschappelijke landbouw, een stadium waarvan het eind ook nog niet in het zicht is. Tussen produktie en consumptie staat de markt centraal. De markt waar eerst het volle pond werd aangevoerd, wat zich ontwikkelde tot de beurzen met monster, maar wat inmiddels van een concrete een ab- strakte markt is geworden, al zijn er nog wel de concrete markten, zoals voor kaas, eieren, de veilingen, enz. De markt is het samenspel van alle factoren ,die de prijs be, palen. Dwars door allerlei bijkomstigheden blijft echter de belangrijkste factor: vraag en aan bod, aanbod en vraag. Op deze basis kwam de heer Silvis tot de fusie-noodzaak, zoals die zich immers ook bij de tertiaire en secundaire sector heeft voorgedaan. Van honderden kruidenierswin- keltjes naar warenhuis, naar zelfbediening, naar supermarkt, enz. Van enorme hoeveel heden handelaren (kopers) naar enkele grootmachten op dat gebied. Wil nu de primaire sector zich sterker maken - en dat is alleen reeds noodzakelijk uit hoofde van de steeds meer geconcen treerde andere twee sectoren - dan zal men ook als producent moeten samengaan. Een noodzaak trouwens of men het wil of niet. En daarmee, aldus spreker, zitten we mid den in de huidige struktuur. De noodzaak van aanpassing der pro dukten aan de consumptie-eisen. Dat wil zeggen een groot-afnemer, een geleidelijk afnemer van gelijkwaardige kwaliteit, enz. en dat moet dan ook zijn een groot-aan bieder, die „uit velen tot die aanbieding kan komen". De Cebeco adjunct directeur hoopte dat de zuidwestelijke coöperaties het voorbeeld zouden geven in ons land op welke wijze zo rationeel mogelijk kan worden gewerkt. Er kwamen na deze causerie nog wel enkele vragen los, maar dat betekende eerder informatie dan het voorhouden van andere en betere mogelijkheden. Met dank aan de spreker en voor de opkomst sloot hierna de heer H, van Gorsel de Cavetho-jaarver- gadering. Chic bankstel met extra hoge rug en zachte, luxueuze rugkussens. Dit charmante bankstel is bekleed met bijvoorbeeld een champagne-kleurige draion velours. En een prijs die voor dit bankstel wel heel bizonder is1845.— Sierlijk noten salontafeltje in een heel aparte klassieke stijl 325.— uitnodigend Ga eens bij Intermeubel langs. Om •vrijblijvend en ongestoord die gevarieerde kollektie te bekijken. Om die bizonder lage prijzen te vergelijken. Wellicht ervan te profiteren!'Dit is een aanbod om even aan tc wippen. Me dunkt; de prijzen in déze advertentie zijn uitnodigend genoeg. Noten salonkast met warmkleurige wortelnoten panelen. In al z'n klassieke eenvoud een pracht van een salonkast. 1645.- |j Queen Anne eetkamerstoel met fraaie opengewerkte rug 185.— X eetkamertafel COMPLETE WONINGINRICHTING MEUBELEN - VLOERBEDEKKING: MOEREGREBSTRAAT 6 TEL. 01640 - 35600 BERGEN OP ZOOM OVERGORDIJNEN - VITRAGE? MOEREGREBSTRMT 2 IEL 01640 - 85500 BERGEN OP 200M 's gravenpolderseweg 2 goes, tel.: 01100-4331 z.w. singel 22 bergen op zoom, tel.: 01640-36945 t W DE KANDELAAR Kremerstraal 4 Tel, 33068 Bergen op Zoom S. ALTIJD IETS APARTS Zaterdag 19 december op de Markt te Tholen vanaf 9 uur. Dhr. Nijseu. VERHUUR gelegenheids kleding. Ook bruidstoiletten compleet. Bont Stola's, Bont cape's groot en klein. Gelegen- heidhoeden voor dames. Gerard Evers. Antwerpsestraat 9 a. Bergen op Zoom, Tel. 3 30 98, VOOR UW COIFFURES ,W. M WUN1NG K>0v*HAh©ÏTtAAT_ij^$L Bergen op Zoom Kerkstraat 16 Tel. 696 Tholen Voor al uw dranken naar Wijnhandel Slijterij BEUKELAAR het meest gesorteerd Tholen tel. 470 ADVERTEERT IN DE EENDRACHTBODE

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 6