Dames japonnen r Gemeenteraadsverkiezingen in april of mei 1971 Politieke partijen: graag zo spoedig mogelijk MANTELS MANTELKOSTUUMS REGENMANTELS Mogelijkheden bedrijfsbeëindiging in land- en tuinbouw aanmerkelijk verbeterd Burgerlijke Standen Onder de ereboog EVERS Jan Overeenkam donkere dagen Speciale aanbieding 17 december 1970 13 Kremerstraat 11-13 Bergen op Zoom MEESTERWERKEN VAN ZTUTA OUD-VOSSEMEER ST. MAARTENSDIJK IN NAPPA EN SUEDE KLEDING Boetiek Zuivelstraat 17 Bergen op Zoom BOEKENNIEUWS MODEHUIS Bergen op Zoom ZONDER LICHT EENDRACHTBODE Sedert dinsdag 15 december 1970 is de zo ongeveer vijf jarige procedure van de herindeling van het eiland Tholen door de Staten Generaal afgerond. Bekend is hoe reeds enkele maanden geleden zowel de eerste als tweede kamer van de Staten Gene raal het wetsontwerp van minister Beernink goedkeurden met in de tweede kamer alleen de stemmen van de SGP èn twee CHU-ers tegen. De eerste kamer deed het wetsontwerp af zonder hoofdelijke stemmen. Als datum was in het ontwerp van wet no 9407 echter aangegeven 1 januari 1971, dat wil zeggen over veertien dagen. De parlementaire behandeling heeft even als de gehele procedure vanaf het voorstel gedeputeerde staten tot het eerste ontwerp van de toenmalige staatssecretaris drs. Th. Westerhout toe en het daarna door minister Beernink overgenomen ontwerp veel meer tijd in beslag genomen dan was verwacht. Die parlementaire vertraging betekende, dat de in het ontwerp van wet genoemde datum van 1 januari 1971 ook niet meer haalbaar was, rekening houdende met het feit dat de procedure voor het kiezen van nieuwe ge meenteraden vier maanden 'vergt. Na de goedkeuring door beide kamers is er dan ook door minister Beernink een „no velle" ingediend, dat wil zeggen een nieuw wetje, waarbij het alleen ging om de datum van ingang der herindeling te verschuiven van 1 januari 1971 naar 1 juli van dat jaar Dit wetje onder nummer 11.041 werd vorige week donderdag zonder verdere discussie in de tweede kamer aanvaard. Een hamerstuk. Het ging ook slechts om de datum en wat valt daaraan nog te tornen. In de eerste kamer was het dinsdagmid dag niet anders. En daarmee heeft de Sta ten Generaal, daarmee heeft de volksver tegenwoordiging het laatste woord over deze herindelingswet gesproken. Er zal weinig tijd meer liggen tussen deze dinsdag en af kondiging in de staatscourant, wat mogelijk nog voor 1 juli zal plaatsvinden. Èn daarmee gaat het nu direct voor wat onze streek betreft op het herindelingsdoel af. Dat wil zeggen, dat de politieke partijen, die ongetwijfeld in de bestuurssector reeds de voorbesprekingen hadden zich gereed kunnen maken voor de te houden gemeente raadsverkiezingen. Zoals de overgangsbepalingen in de wet vermelden is de voorbereiding van die ge meenteraadsverkiezingen opgedragen aan de gemeente Tholen. Dit gebeurt dan in nauw overleg met ge deputeerde staten van Zeeland. Er is sprake van - maar nog niet offici eel bepaald, dat die gemeenteraadsverkiezin gen gehouden zullen worden medio april of begin mei 1971. Waarschijnlijk zullen de grote politieke aktiviteiten nog even blijven rusten, nu de feestdagen naderen, tot er na de jaarwis seling beweging in gaat komen. Onze streek zou er de voorkeur aan heb ben gegeven, wanneer de gemeenteraadsver kiezingen eerder gehouden konden worden dan nu wellicht het geval zal zijn. Zodat de gekozen raadsleden zich vast op de nieu we situatie in zoverre zouden kunnen inwer ken, dat men van de gehele noodzakelijke omschakeling kennis kan nemen. Nu zullen zich daarmee voorzoveel noodzakelijk nog de oude raden dienen te bemoeien. Vanzelfsprekend is wel het belangrijkste, dat het administratieve apparaat zonder grote schokken kan doordraaien. Daartoe zijn reeds de nodige stappen gedaan door de huidige colleges van burgemeesters en wethouders Onder anderen is dat via aanwijziging van een voorlopig administratieve en representa tieve zetel, respectievelijk in de stadhuizen van Sint Maartensdijk en Tholen. Waar iedereen de herindeling, of men nu voor, of tegenstander was, van bovenaf kreeg opgelegd, past het onze gehele streek het beste beentje voor te zetten in het be lang van de inwoners in dit gebied, die er in de eerste plaats bij zijn betrokken, in het belang ook van de ambtenaren, die hun be staan op dat gemeentelijk terrein hebben ge vonden en de streek door hun aanblijven trouw zijn gebleven. In het belang ook van een behoorlijk ge zicht naar buiten onze contreien. Zonder dat van iemand mag- worden ge- eist overtuiging of principe opzij te schuiven, zonder dat van iemand mag worden ver langd een andere visie te hebben dan die men zelf heeft ten aanzien van deze om vangrijke omschakeling, maar beslist ook zonder enige rancune als men een andere mening is toegedaan, omdat meer dan ooit duidelijk zal zijn of worden, dat men elkaar nodig zal hebben. U SLAAGT BIJ dEE® Het bestuur van de Stichting Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw heeft een aantal belangrijke verbeteringen tot stand gebracht in de maatregelen ter voor lichting van de problemen bij bedrijfsbe ëindiging in de land- en tuinbouw. De mi nister van landbouw en visserij, 4r. P. J. Lardinois, heeft aan deze verbeteringen zijn goedkeuring gehecht. De wijzigingen treden 1 januari 1971 in werking. Om voor een bedrijfsbecindigingsvergoe- ding in aanmerking te kunnen komen moet de ondernemer aan de volgende basisvoorwaar den voldoen: De aanvrager moet jonger dan 65 jaar zijn: Zijn fiscaal inkomen over de laatste bekende jaren, na aftrek van kinderbijslag, mag niet meer dan gemiddeld f 15.000,- per jaar zijn, dan wel moet het over het laatste van deze drie jaar minder dan f 15.000,- hebben bedragen: De ondernemer moet sinds 1 oktober 1962 een land- of tuinbouwbedrijf als hoofd beroep hebben uitgeoefend. In afwijking hier van komen in 1971 ook in aanmerking zij, die sedert 1 januari 1970 een bedrijf, dat op 1 januari 1968 reeds bestond, hebben uit geoefend. De uitkeringen bestaan uit: Ten eerste, een bedrag ineens op basis van de gemiddelde bedrijfsomvang over de jaren 1968, 1969 en 1970, op welke uitkering bij beëindiging boven 50 jaar, per jaar 5% wordt gekort. De puntentelling, die de basis vormt voor de bepaling van de be drijfsomvang, is op enige onderdelen aan gepast. Ten tweede, een groeiende maande lijkse uitkering voor ondernemers tussen 50 en 65 jaar. Voor deze categorie kan de maan delijkse uitkering in een uitkering ineens worden omgezet en omgekeerd. Ten derde, ter vergroting van de grondmobiliteit heeft het fondsbestuur be sloten aan de beëindigende ondernemer naast de vermelde uitkeringen een hectare toeslag te verlenen voor de door de be drijfsbeëindiging vrijkomende grond, op ba sis van de pachtwaarde van deze gronden. De hectare-toeslag is als volgt: bij beëindiging vóór het bereiken van de 50-jarige leeftijd tot en met de 9e ha 6 x de pachtwaarde voor de 10e tot en met de 19e ha. 5 x de pachtwaarde voor de 20e tot en met de 29e ha. 4 x de pachtwaarde voor de 30e ha, en meer 2 x de pachtwaarde bij beëindiging tussen 50 en 65 jaar tot en met de 9e ha. 5 x de pachtwaarde voor de 10e tot en met de 19e ha. 4 x de pachtwaarde voor de 20e tot en met de 29e ha. 3 x de pachtwaarde voor de 30e ha, en meer 2 x de pachtwaarde Tenslotte wordt thans de mogelijkheid ge opend, dat een eigenaar-gebruiker, die be ëindigt, zijn gronden gaat verpachten. C. ANDRIESSEN en ZN Grote Markt 22 BERGEN OP ZOOM adv. ing. med. BURGERLIJKE STAND over de maand november 1970 Geboren: Simon Cornelis, zoon van: Simon van Dijke en van: Leentje van den Tempel, Bur gemeester Versluijsstraat 8. Hendrika Jacoba, dochter van Willem Ja cob Potappel en van: Marie Klippel, Pa- trijzenweg 25. Overlijden: te Bergen op Zoom: Anna Maria de Jong, echtgenote van Jacobus Johannis Hom mel, 73 jaar Kalisbuurt 13. Huwelijksaangifte: Cornelis Jan, Schot, oud 22 jaar, rijksamb tenaar wonende te Zierikzee en Aagje Cor nelia Goudzwaard, oud 20 jaar, modinette, wonende te Oud-Vossemeer. Anthonie Cornelis Lindhout, oud 24 jaar, kantoorbediende en: Jacomina Laurina Hoek, oud 22 jaar, modinette. Huwelijken: Antonius W. A. Brusselaars, oud 26 jaar, machinist, wonende te Steenbergen en Adri- ana W. Schipper, oud 20 jaar, kantoorbe diende, wonende te Oud Vossemeer. Johannes M. M. Uijtdewilligen, oud 28 jaar, landbouwer, wonende te Roosendaal en Nispen en Johanna M. Hommel, oud 24 jaar, apothekersassistente, wonende te Oud-Vos semeer. Ingekomen personen: Antonius W. A. Brusselaars, afkomstig van Breda, Bou Kooijmanstraat 24. Simon van Beveren en echtgenote, afkom stig van Nieuw-Vossemeer, Dr. Renesstraat 10. Jacobus, G Droogendijk en echtgenote, af komstig van Bergen op Zoom Dr. Renes straat 24. Vertrokken personen: Jacob Berkheij, van Molenweg 10 naar Tholen, Ten Ankerweg 32. Johanna M. Hommel, echtgenote van Uijtdewilligen van Cornelis Frankenstraat 30 naar Roosendaal ca, Vinkebroek 5. Catharma C. M. Steijns, van Oud-Vosse- meersedijk 3 naar Middelburg, Koudekerkse- weg 145. Engel L. Duine, Prins Mauritsstraat 1 naar Rotterdam, Van Noordwijkstraat 78b. Johanna M. E. Kunst, van Ring 34 naar St. Catharinaplein 25 te Bergen op Zoom. Verhuizingen binnen de gemeente: Mej. Maria C. Franken, van Leguitsedijk 9 naar Dr. Renesstraat 4. Mevr. Maart je L. Berkeij-den Engelsman, van Molenstraat 106 naar Dr Renesstraat 8. Mevr. Johanna Capelle-de Witte en doch ter van Hofstraat 19 naar Dr Renesstraat 20. Mevr. Kornelia Vaders-de Keizer van Mo lenstraat 38 naar Dr Renesstraat 18. Adriaan Hoek en echtgenote van Ring 3 naar Dr. Renesstraat 6. Gabriël Havermans, van Dorpsweg 67 naar Dr Renesstraat 12. Adriaan Gunst en echtgenote van Raad huisstraat 6 naar Dr Renesstraat 16. Mevr. Adriana C. C. Rombouts-Timmer- mans van Dorpsweg 23 naar Prins Willem- Alexanderstraat 25. Adrianus Aarnoudse en echtgenote van Raadhuisstraat 10 naar Prins Willem Alex- anderstraat 27. BURGERLIJKE STAND over de maand november 1970 Geboren; Erik, zoon van Post, Lars Erik en van Bestman, Teuntje Jannetje, adres: Pres. Ken- nedystraat 7. te Bergen op Zoom. Dolores, dochter van van Splunter, Johannes Cornelis en van Argemi Illan, Antonia, adres: William Boothstraat 38. Bertus, zoon van Lindhout, Cornelis en van van Gorsel, Elizabeth Cornelia, adres: Oostsingel 32. te Bergen op Zoom: Jacobus, zoon van Hage, Elizabeth, adres: Pres. Kennedystraat 8. Anna Wilhelmina, dochter van Priem, Ja cob Jan en van Hage, Wilhelmina Anna, adres: Jac van Beierenstraat 44. Overlijden: Roos, Emile, oud 16 jaar, wonende te Sint Maartensdijk en overleden te Poort vliet. Hoek, Gabriël Jozua oud 73 jaar, echt genoot van van Luijk, Adriana Marina. Huwelijksaangifte: Blok, Jacobus, oud 40 jaar, chauffeur, wo„ nende te Reimerswaal en Menheere, Eliza beth Catharina. oud 44 jaar, zonder beroep, wonende te Sint Maartensdijk. van Velzen, Gerardus Leonardus, oud 21 jaar, rijksabtenaar, wonende te Zoeterwoude en Hage, Franciska Johanna, oud 19 jaar, verpleegster, wonende te Sint Maartensdijk. van Houdt, Willem Johannis Cornelis, oud 23 jaar, bankwerker, wonende te Sint- Maartensdijk en Scherpenisse, Jozina Alber- dina, oud 20 jaar, kantinejuffrouw, wonen de te Sint Maartensdijk. Huwelijken: Potter, Jan, oud 23 jaar, landbouwer, wo nende te Poortvliet en Stouten, Laurina Cor nelia, oud 22 jaar, zonder beroep, wonen de te Sint Maartensdijk. Potappel, Dingenus, oud 22 jaar, straatma ker, wonende te Stavenisse en op den Brouw Lena Johanna, oud 18 jaar, hulp in de huis houding, wonende te Sint Maartensdijk. Boersma, IJpe Piet, oud 25 jaar, tweede luitenant bij de Koninklijke Luchtmacht, wo nende te Hilversum en Zeedijk, Samoëlina Maatje, oud 22 jaar, verpleegster, wonende te Breda. Vertrokken personen: Quaak, Johanna M. van Oostvest 68 naar Bergen op Zoom. Stouten ev Potter, Laurina C. van Tweede Dijk 1 naar Poortvliet. de Jonge, Hubertus F. en echtgenote van Pres. Kennedystraat 21 naar Vlaardingen. Vollmuller, Constantinus en gezin van Pres. Kennedystraat 19 naar Poortvliet. Even, Andreas F. van Pres. Kennedystr. 19 naar Poortvliet. BEZOEKT ONZE KELDERBOETIEK Adv. ingez. med. Zelden ziet men een zo omvangrijke bruiloftsstoet als vrijdagmiddag bij het huwelijk van de heer J. Koppejan met mejuffrouw J. Droogers. De oorzaak hiervan was echter, dat er niet alleen de normale bruiloftsgasten waren, bestaande uit familie en vrienden, maar ook de 200 kinderen van de school met de Bijbel te Sint Annaland waren van de partij. En dit laatste was weer het gevolg van het feit dat de bruidegom het nog jonge hoofd is van deze school, medio dit jaar benoemd als opvolger van de vertrokken heer E. Kuljt. Met de gebruikelijke versieringen van slingers en ereboog stond de schooljeugd al opgesteld, toen het bruidspaar het gemeentehuls binnenging om vervolgens via de kerkdienst naar het dorpshuis te trekken. Op de foto het bruidspaar onder de ereboog bij het ge meentehuis. van den Berge, Helena L. van Oostvest 45 naar Middelburg. Ingekomen personen: van 't Hof, Marinus J. van Zelhem naar Wilhelminastraat 19. Schot, Christiaan en echtgenote van Ber gen op Zoom naar Molenstraat 1. Potappel, Dingenus van Stavenisse naar on. Julianastraat 10. Hage, Franciska J. van Noordwijk naar Provinciale weg 5. Zeedijk ev. Boersma, Samoëlina M. van Breda naar Markt 43. van Bokhoven, Jan van Rotterdam naar William Boothstraat 3. Wink wv Breedijk, Janna L. van Rotter dam naar William Boothstraat 3. Verhuizingen binnen de gemeente; Hage, Johannis J. en gezin van Oostvest 37 naar Pres. Kennedystraat 21, Donker, Willem G. en gezin van Jac. van Beierenstraat 34 naar William Boothstraat 5. Brevet, Willem J. J. en gezin van Pres. Rooseveltlaan 28 naar William Boothstraat I. Moormans, Pieter J. en gezin van Pres. Rooseveltstraat 35 naar William Boothstraat II. van Gurp, Antonius P. M. M. en gezin van Hammerskjöldstraat 2 naar William Boothstraat 7. de Korte, Jan H. en gezin van Kon. Juli anastraat 17 naar Hammerskjöldstraat 2. MEI - POCKETS In de bekende mei-pocketsserie van Meine- ma - Deft kwamen ook weer enkele nieuwe lingen uit. Nummer 85 is eveneens van Liesbeth Lems „Mieke zegt „Ja". Wie de eerste drie deeltjes heeft van deze Mieke serie (Mei-pockets 14-24, en 39) zal het nieuwe en slotdeeltje onmiddellijk aan het bezit toevoegen. Mieke's jonge bestaan krijgt in dit vierde deeltje, zoals de titel doet vermoeden, een afronding, maar niet dan nadat in dit ver haal Mieke's tijd als gezinsverzorgster in geuren en kleuren wordt beschreven. Waarom en hoe ze tenslotte „ja" zegt, zullen Mieke's lezers graag willen weten. Mei-pocket no 84: Nel Veerman „HUI ZEN IN SCHERVEN". Het verhaal van Frida, de zeventienjarige dochter uit een Amsterdams leraarsgezin, die de hongerwinter 1944 doorbrengt bij een oom en tante in het oosten van het land. Ze ontmoet er een onderduiker, die later onverwacht is verdwenen, maar bij de bevrij ding weer naar Frida komt. Uit oorlogsscherven wordt een nieuwe toekomst gebouwd. De Mei-pockets kosten f 1,75. Grote maten 40 t/m 52 adv. lag. med. Na de kinderpret van sinterklaas schuiven we steeds verder in de donkere dagen tussen die 5e december en de kerst. Een periode die synoniem kan zijn in het persoonlijk leven met die korte en don kere dagen, een periode die evengoed adventsvol kan zijn, zoals dat in deze zelfde dagen wordt verkondigd. Dit hangt geheel af van de levensomstandigheden, waarin ieder verkeerd. Bejaard of jong, ziekte of gezondheid, materiële of geestelijke zorgen, jubileum of trouwdag, levenslust of levensmoeheid, levensvreugde of levens angst. Maar ondanks wat ook rijgen de dagen zich aaneen, in be drijf, in werkplaats, op ziekbed, in kraamkamer, in feestzaal, in vreugde en droefheid. Wel schijnt met het korter worden der dagen de melancholiek zich te verdiepen, waarom er dan ook die verwach ting is naar het voorjaar met het licht. Het licht, dat voor kerst zo gering is, behalve onze begrijpelijke kunstmatigheid, het licht dat toch weer komen gaat, ook in de natuur. Maar licht is zelfs in de normale maatschappelijk, in het dagelijks leven hoogst belangrijk, ja licht kan ook daarin leven zijn. Van dat zo nuchtere materiële, maar hoogst noodzakelijke licht dan de volgende ontboezeming, eer kerst en jaarwisseling komt. Heel vaak rijden er nog fietsers In de avond zonder licht, In de schemer en het donker Recht op het gevaar gericht, Dat ineens soms op komt duiken. En niet te ontwijken is, Even 'n wankele beweging, En dan gaat het ernstig mis! Auto's zien hen nauw'lijks rijden, 'n Auto denkt er vaak nog aan, Om bij 'n donkere trottoirband Even wat opzij te gaan. Maar de fietser wordt onzeker. Als hij dat ineens bespeurt, En wat is er met de auto Dan heel jammerlijk gebeurd Elke avond schuiven schimmen Door een nevelige straat, Waar 't verkeer van alle kanten Langs die donk're schimmen gaat. 'k Zag een moeder met een kindje, Moeder had het licht niet op, 'k Hoorde plots'ling remmen knarsen. Net op tijd stond d'auto stop Niemand kan verantwoord wezen Voor zichzelf en zijn gezin, Vroeg of laat haalt iets vaak ernstig Op zijn donk're fiets hem in. Zie vooral ook bij uw kind'ren Of hun fietslantaren brandt, Zet dan anders in het schuurtje Maar hun fietsjes aan de kant. Donk're fietsers doe uw licht aan. En verwaarloos dat toch niet, Opdat 's avonds langs de wegen Iedereen u duid'lijk ziet. Hebt u steeds nog geen verlichting Koop ze dan, opdat u 't weet: IK BESPAAR MEZELF EN AND'REN ZEER VEEL HEEL ONNODIG LEED

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 13