JE MERKT GOED DAT DE NMB WEET WAT SNELHEID BETEKENT I de verdoolde geliefden Maar besprekingen naar groter samenwerkingsverband zijn al gevoerd Verdere Coöperatie-concentratie moet worden verwacht Fa. F. C. de Valk STETSON EENDRACHTBODE Stijgende Cavetho-omzet 1969-1970 NIEUWE VOORZITTER G. A. DE HOND Meer dan tijd dat veehouders een redelijke beloning krijgen Met klem aandringen op behoorlijke prijsstijging Wel betalen aan 400 gulden, maar niets ontvangen Veehouders en een hinderwet vergunning 335251 gametuwtydmee-ganaardenmb! 3 december 1970 9 Dat de elf personen sterke personeelsstaf, waarin zowel de tech nische- als administratieve medewerkers en directie zijn begrepen het in het boekjaar 1969 -1970 tot een omzet brachten van bijna 4,5 miljoen gulden is een prestatie apart. 'De financiële resultaten over het boekjaar 1969 - 1970 zijn goed te noemen', zo schrijft het dagelijks bestuur in het aan de leden toegezonden jaaroverzicht. De normale afschrijvingen werden ge pleegd en er resteerde nog een behoorlijk winstsaldo. Het dagelijks bestuur beperkt zich in het jaarverslag met bovengenoemde zaak als volgt duidelijk te maken: „Mijne heren, de gehele wereld is in deze dynamisch-tech- nische tijd in beweging. In het zakenleven is het samenwerking en fusies, al wat de klok slaat. Dit verschijnsel gaat zonder meer ook niet aan de Coöperatie, voorbij. Er worden dan ook steeds besprekingen gevoerd om tot grotere samenwerking te ko men." Na zo'n alinea in een jaarverslag is het in deze tijd niet uitgesloten, dat er geen twee jaaroverzichten meer op volgen, eer die groter samenwerkingsvorm is gevonden. Zover is het thans nog niet en het dage lijks bestuur van Cavetho concludeerde dat over vorig boekjaar de omzetten van granen en peulvruchten naar verhouding van de opbrengsten goed is te noemen. Wat de gra nen betreft, werd met alles in poolverband gestart (ontvangst en afzet), een volledig ge slaagd experiment. Hoewel het gebruik van samengestelde meststoffen blijft stijgen, is de omzet van meststoffen tot voldoening van het bestuur in haar totaliteit opnieuw ge stegen. Ook de omzet van bestrijdingsmiddelen ver toont een stijgende lijn. In het verslagjaar werd met uitbreiding van de gebouwen een begin gemaakt, iets wat thans vrijwel is vol tooid. MESTSTOFFEN Zowel in waarde als hoeveelheid steeg de omzet, nl. 3.723.151 kg. voor f 886.136,- Via de aangeschafte heftruck en pallets werd de verwerking vergemakkelijkt. Het ook al in groter verband opgegane E.N.C.K. bracht het merendeel van haar afnemers bij de Cavetho, een nog groeiende zaak. Aan granen, zaden en peulvruchten werd 5.758.452 kg omgezet voor f 2.365.156,—. Er was een vrij groot areaal wintertarwe, terwijl zomergerst een geringe uitbreiding vertoonde. Aan haver kwam er driemaal zoveel als voorgaand jaar. De graanoogst begon 30 juli 1969 en in dat seizoen behoefde vrijwel niet van de drooginstallatie gebruik te worden gemaakt. Op 8 augustus werd bijna 900.000kg aange voerd, maar wachttijden kwamen praktisch niet voor. Nadat men pessimistisch was gesteld ten aanzien van de bestaande overschotten en de prijsvorming, liep de prijs van de tarwe later non op tot bijna f 44,-. Het areaal groene erwten was op Tholen groter dan vorig seizoen. De oppervlakte schokkers zelfs tweemaal zo groot. De peulvruchten werden allemaal losge- stort in kisten ontvangen. Door grote hoe veelheden import uit Frankrijk was de prijs aanvankelijk zwaar gedrukt, maar door regel matige export steeg de prijs in later stadium. Alle voorraden werden geruimd. siNDa taaa ELECTRISCHE BOORMACHINES EN HOBBYSETS en alle goede hand gereedschappen KORTEMEESTRAAT 9-13 BERGEN OP ZOOM Van de zaaigranen was Manella vrijviel het enige gebruikte ras voor de wintertarwe Er was dit voorjaar weer groter afname van zaaierwten en schokkers. POOTGOED In de pootgoedsector werd een niet on aanzienlijke terreinwinst geboekt. De omzet steeg van ongeveer 86.000 kg tot 177.854 kg. Pootgoed zou wel eens een van de groot ste produkten worden in het verkooppro gramma van de Cavetho. Ook de omzet van veevoeder steeg, de omzet was 926.747 kg. voor f 386.280.- Er werd veel aan voor lichting gedaan, vooral voor het houden van varkens. Een grote groep van tuinders op het eiland Tholen besloot voor gezamelijke exploitatie een pottenpersmachine aan te kopen en bracht de administratie en dagelijkse leiding onder bij de Cavetho. Aan aardolieprodukten was er ondanks de komst van het aardgas nog een omzet van 1.589.427 voor f 222.392,-. Verder was er nog verkoop in OK was middelen, Cebeco-koffie, touwwaren, draad en houtwaren en diverse andere artikelen Voor de bestrijdingsmiddelen, waarvan een omzet werd geboekt van f 389.612,- kwam er een nieuw magazijn, met een totaal van f 120.845,- In het verslag jaar werd de „public relations" niet verge ten. Het balanstotaal 1969 30 juni 1970 be draagt f 1.779.082.80 met een voordelig saldo van f 8449,57. In het verslagjaar was er ook huldiging van dienstverbander J. Scher- penisse. De jaarvergadering wordt op 10 decem ber - volgende week donderdag - te Scher- penisse gehouden. Aftredend en herkiesbaar is de voorzitter H. van Gorsel uit Tholen, niet herkiesbaar dhr. J. J. Hage, waarvoor door de Scherpenisse landbouwvereniging als kandidaten zijn gesteld: 1 P. A. Kievit, 2 J. Hage J. Hzn„ terwijl ook de heer H. N. F. P. Brooijmans uit Sint Annaland aftredend en herkiesbaar is. Uit de Raad van Toe zicht gaat zich terugtrekken de heer J. J. Mosselman te Sint Annaland, waartoe door „Landbouwbelang" aldaar kandidaten gesteld zullen worden. Na de huishoudelijke zaken volgen er me dedelingen door de directeur van de Cavetho, o.a. ook over de mogelijkheden tot nauwere samenwerking van de bij Cebeco aangesloten Coöperaties in Zuidwest Nederland. De adjunct-directeur van Cebeco, de heer S. Silvis gaat spreken over „Een nieuwe weg van producent tot consument van de land- en tuinbouwprodukten uit Zuidwest- Nederland. 'Als wij dan toch aan de dijk moeten mijne heren, laten zij er ons dan maar duur uitkopen. Met deze woorden verklaar ik de vee houderij-avond voor geopend'. Dit was het bepaald niet opwekkende slot van de eerste rede van de nieuwe voorzitter der veehouderijcommissie van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting van de ZLM, de heer G. A, de Hond uit Tholen. Hij vond het meer dan tijd dat de veehouders een redelijke beloning krijgen voor hun werk, dat bijna honderd procent meer uren per week omvat dan de arbeid van de werknemers in de industrie. 'Als wij dan zien hoe de eis van vierhonderd gulden haast in alle bedrijven is ingewilligd, vraag ik me af hoeveel wij er wel niet extra bij moeten hebben. Ik vrees echter dat wij er wel aan kunnen betalen, maar zelf maar moeten zien waar we het vandaan moeten halen', aldus de heer De Hond. (adv. ingez. med.) Op de eerste veehouderij-avond van dit seizoen die vrijdagavond in café De Tol te Poortvliet werd gehouden schetste hij eerst de wisselende weersomstandigheden in 1970. „Door het koude en natte voorjaar moest het vee. lang op stal blijven, waardoor de voorraden schier overal op waren, zowel in de schuren als in de kuilen. Daarop volgde een mooie, droge zomer, wat voor de kwali teit van het hooi wel goed was, maar de kwantiteit was op vele bedrijven aanzienlijk minder. Hoewel op het einde van de zomer nog wel wat achterstand is ingehaald, is het met dit natte najaar niet eenvoudig de voeder bieten en het kuilvoer aan de hoop te krij gen. Dit ging weer met veel moeite en extra kosten gepaard. MOED Er moet wel veel moed voor nodig zijn onder deze omstandigheden nog een ge mengd bedrijf voort te zetten, vooral als men dan overal hoort van prijsverhogingen die evenwel niet doorberekend mogen worden in onze produkten. Als wij de heren in Brussel die over deze zaken een beslissing moeten nemen eens een paar dagen onder zulke omstandigheden lie ten meehelpen, dan geloof ik dat zij toch wel tot andere gedachten zouden komen. Wat de melkveehouderij betreft, horen wij nog al eens de opmerking: dat zit voor jullie wel goed. Er zijn wel enkele lichtpunten, adv. ingez. med. maar toch ook donkere wolken. De boterberg is gelukkig verdwenen, maar het valt nog te bezien of wij de melkprijs van vorig jaar wel zullen halen. De zuivelin dustrie moet veel meer uitgeven dan was voorzien door verschillende prijsstijgingen en mede door de vierhonderd gulden extra Aangezien die kosten niet doorberekend mo gen worden, ziet het er naar uit dat het uit ons melkzakje betaald zal worden, zodat de nabetaling wel eens zou kunnen tegenvallen. Gezien de voortijlende inflatie en alle op de boerderij doorwerkende kostenstijgingen is een lichte verbetering niet bevredigend. Het is voor alle Nederlandse melkvee houders van groot belang dat het EEG-prijs- beleid meer rekening gaat houden met de kostenontwikkeling en de inkomenssituatie. MINDER MELK EN VET Daarbij komt nog dat de melkproduktie per koe bij ons minder zal zijn dan vorig jaar, terwijl bovendien het vetgehalte deze zomer over het algemeen veel lager was dan nor maal. De melkveestapel op Tholen en Sint Philipsland is vrijwel gelijk gebleven: 1875 melk- en kalfkoeien op 1, september 1970 tegenover 1869 in 1969. Het rundvee be stemd voor de fokkerij gaf een daling te zien van 3 procent. Het gedekte jongvee bleef bijna gelijk. Met de mestveehouderij is het nog droeviger gesteld als men ziet hoe duur er kalveren gekocht moeten worden en hoe aan de an dere kant de vleesprijzen afbrokkelen. Dan is het verlies niet gering. De gemiddelde marktprijs in de EEG-landen ligt de laatste 3 weken onder de EEG-oriëntatieprijs van f 246,16. In de week van 2-7 november bedroeg in Nederland de gemiddelde marktprijs van rundvlees f 228,93, België f 245,76, Luxem burg f 233,98. West Duitsland f 230,12, Frankrijk f 233,30 en Italië f 274,12. Nederland staat dus het laagst genoteerd. Het is te betreuren dat de mestveehouderij met deze lage prijzen geen winst kunnen halen. Ook de melkbedrijven maken van hun afgestoten vee veel minder dan vorig jaar. Wij zullen hopen dat er via het Landbouw schap en de georganiseerde landbouw met klem op prijsverhogingen wordt aangedron gen. VARKENS EN PLUIMVEE Wat de varkens betreft geloof ik dat men toch voorzichtig moet zijn met uitbreiding, want het aantal is vanaf 1 september vorig jaar gestegen met 21 procent. Daar de prijzen al behoorlijk gedaald zijn, zou er voor deze bedrijven straks ook weinig winst meer over blijven. Dit jaar zal ook voor de pluimveesector zeer slecht uitvallen. In de legsector moet er ver beneden de kostprijs afgezet worden en rae,t de mestkuikens gaat het de laatste tijd ook bergafwaarts. In mei van dit jaar waren er ongeveer 14 procent meer leghennen dan vorig jaar en 19 procent mestkuikens meer dan in mei 1969. NATUURLIJK BIJ 't Vierkantje Bergen op Zoom adv. ingez. med. Als wij nu alles samenvatten, kon ik tot de conclusie dat er voor de ondernemers van deze bedrijven toch wel een behoorlijke prijs, stijging mag plaatsvinden om met andere bedrijven mee te kunnen in de welvaartsstij ging. Ik geloof toch wel dat ik namens u al len spreek dat het meer dan tijd is dat wij een redelijke beloning krijgen. Ik hoop dat er bij de heren in Brussel met klem op aangedrongen wordt ons een behoorlijke prijsstijging te geven. Als wij de uitspraken van dr. Mansholt, zaterdag in Utrecht gedaan, lezen, is onze verwachting niet hoopvol", aldus de heer G. A. de Hond in zijn openingswoord. PRIJZEN THOOLSE DAGEN Vervolgens reikte de heer M. A. de Hond de rundveeprijzen van de Thoolse Dagen uit: Van der Slikke-Donken (19 le prijzen en 3 groepsprijzen), A. Duijnhouwer (5 en 3), G. A. de Hond (6), A. Duijzer (5), J. M. v. d. Klooster (4), J. P. v. d. Jagt (3 en 1), A. Klippel (3), Gebr. van Tilbeurgh (3), Gebr. Noom (2 en 1), D. M. Giljam (1 en 1), M. C. Wielaard (2) en J. Hage en J. M. C. Ooms (1). De heer Stoutjesdijk reikte de prijzen voor de paarden uit waarbij Ko Brooijmans alle medailles in ontvangst kon nemen. De heer Geuze deed het voor de schapen, waarbij de prijzen gingen naar Jac. Boonman, G. M. Geluk, Van Gorsel, fa. Geluk, dhr. Van Hemert, M. C: J. Kosten en de prijsuitreiker zelf. Voorzitter De Hond deelde nog mee dat de Thoolse Dagen 1971, gepland zijn op 25 en 26 juni. Vervolgens hield de heer E. C. Kraaijkamp uit Tiel een met humor doorspekt praatje over rundveehouderij in de toekomst, melk vlees of beide". Hij stelde dat de rundvlees produktie in Nederland nooit als volwaardig is beschouwd hoewel er toch een omzet van een miljard gulden is. Daarvan wordt 500 miljoen gulden uitgevoerd, zodat dit voor de deviezenpot van veel belang is. De kal veren brengen 600 miljoen gulden per jaar op en het melkvee 2J^ miljard gulden. Ondanks dat het aantal melkveehouders t.o.v. 1964 met 35000 daalde, bleef het aan tal melkkoeien gelijk, zodat er meer dieren per bedrijf kwamen. De melkveestapel zal, mede door de sanering, iets afnemen. Vol gens de heer Kraaijkamp zou het hem niet verwonderen als binnen 5 a 10 jaar de re gering één of andere vorm van subsidie op- melkvee zou verlenen. Voor bedrijven met 20-35 melkkoeien en meer achtte hij om schakeling op mestvee niet nodig. RUNDVLEES Als er een uitbreiding van de rundvlees- produktie nodig is, zag de heer Kraaijkamp die op de akkerbouwbedrijven en de melk veebedrijven met minder dan 20 koeien. Van wege de dure kalveren zag hij dat echter nog niet zo direct zitten. Wel pleitte de Tielse deskundige voor proefnemingen van typische Franse vlees rassen onder Nederlandse omstandigheden. Volgens hem zou de regering dit moeten doen. Of er nu al een markt voor kwaliteits vlees is, betwijfelde hij - ondanks de stij ging van de welvaart - omdat de Nederland se huisvrouwen veel minder voor het eten over hebben dan de Franse vrouwen. Volgens de heer Kraaijkamp weten de Nederlandse huisvrouwen ook niets van de kwaliteit van het vlees. Het totale vleesver bruik in ons land is 47 kilo per hoofd van de bevolking, daarvan 20 kilo rundvlees. Dat betekent dat er voor de 13 miljoen Ne derlanders 50.000 ton rundvlees ingevoerd moet worden. Toch wordt er Nederlands rundvlees uit gevoerd naar Frankrijk, dat van goede kwaliteit is In ons land is er ook wel uit stekend vlees, bijvoorbeeld in de restaurants. Zo vertelde de heer Kraaijkamp dat een vrouw, nadat ze een heerlijk stukje vlees verorberd had, aan de ober vroeg: nou moet u me eens vertellen waar u dat vlees koopt. De ober: dat zal ik maar niet doen, want dat is het vlees dat u altijd besteld, betaald maar nooit krijgt. STIERENVLEES Tijdens de discussie ging het er voor leken zeer deskundig toe, toen de oud-voor zitter van de veehouderij-commissie, de heer J. M. C. Ooms uit Heiningen in debat ging met de heer Kraaijkamp. De inleider meende dat elke prijsverhoging van magere melk poeder leidt tot prijsverlaging van nuchtere kalveren maar de heer Ooms, die zei zich toch ook goed in de EEG- voorstellen ver diept te hebben, was een tegengestelde me ning toegedaan. De heer Kraaijkamp had ook gezegd dat er van stieren het beste vlees komt, dan van ossen en tenslotte de slecht ste kwaliteit van vaarzen. De heer Ooms meende evenwel dat de grote levensmiddelen zaken geen stierenvlees willen hebben, zodat uitbreiding van deze produktie niet ver antwoord is. De oud-voorzitter stelde tenslotte dat er sinds de verhuizing van het beleid van Den Haag naar Brussel niets meer gebeurd is. De Tielse deskundige vertoonde verder dia's van koeien en bedrijven uit Frankrijk, Italië en England. Van de nationale trek paarden tentoonstelling in Den Bosch wer den er twee films vertoond, 1 uit 1959 en een van dit jaar, waarop ook de stallen Brooijmans zichtbaar waren. Bij de rondvraag wees de heer Ooms erop dat veehouders er goed aan doen een hin derwetvergunning aan te vragen, gelet op de huidige discussie over lucht en water verontreiniging. Als dan iemand bijvoor beeld een bungalow bij een veeteeltbedrijf wil bouwen (dat een hinderwetvergunning heeft) kan de bouwer nooit aanspraak maken op schadevergoeding. door LEO FAUST 4 Ieder had een servetring, met 'n nummer erop, en op de schalen en borden stond het embleem van het huis: twee Volendammertjes. Bij de kaas vertelde de gehuwde student wonderen van de kernsplitsing. Dat is nog niets! riep de apothekerszoon. Weet je wat ,,wij" tegenwoordig doen?... We halen de zenuw- tjes uit een mug, snijden ze in plakjes en bekijken die onder de electrische mikroscoop. Formidabel! Marie-Anne vroeg zich af of het een aardigheid moest zijn dan wel de waarheid. Even voor twee zat ze in lokaal 3, waar het wachten was op monsieur Henri. Acht meisjes en twee jonge mannen. Er was echter wel voor dertig plaats. Een vrij kaal zolder-lokaal met drie openstaande vensters. De licht-creme geripolineerde wanden versierd met mode-platen, een affiche van het „Olympia" met José- phine Baker erop, een tweetal naaktfiguren en een ge kleurde tekening hoe de spieren liggen bij een vrouw. Om 2 uur precies verscheen monsieur Henri, die de eerste geheimen der weefbindingen uit de doeken ging doen, het betoog illustrerend met kleine lapjes linnen, flanel, zijde, satijn, tricot, serge, kamgaren, fluweel. Ter loops kwamen ook enkele meer moderne weefsels ter sprake, nylon, terlenka e.a., blijkbaar met enige tegenzin Hij trok een paar draadjes uit het weefsel, demonsterend hoe het lapje geweven was, rechtlijnig of schuin. Ook liet hij het verschil zien tussen ingeweven, opgedrukte en opgelegde patronen. Het zijn nogal eenvoudige dingen, zei hij en voor de meesten van u zal het ook wel weinig nieuws zijn. Doch we moeten beginnen bij het begin en het is toch wel goed dat we even erbij stilstaan, want dit alles zal u later zeer tepas komen bij het vallen en het plooien van de stof, het plaatsen van „biais" enzovoort. Doch, al vorens de verschillende methoden van het weven in onze dagen te behandelen, willen we de geschiedenis van het weefsel bestuderen met enige voorbeelden van de resul taten, die we kunnen bewonderen in het Louvre-museum Weefsels zijn er altijd geweest, bij alle volkeren, sinds het mensdom zich niet meer vergenoegde met de moei lijk plooiende dierenhuiden. Het weven is een van de eerste handwerken geweest welke de mens heeft be oefend. We hebben uit het stenen tijdperk tekeningen die bewijzen, dat men toen reeds het weven van stoffen verstond. In het bronzen tijdperk vervaardigde men wol len kledingstukken. De Egyptenaren, de Perzen en de Assyriërs hebben de weefkunst tot een zeer hoge graad van ontwikkeling gebracht. Bij de Grieken speelden de tapijten in de woningen een voorname rol. Maar het zijn de Romeinen onder het Keizerrijk geweest, die de hoogste verfijning in deze kunst bereikten. Gedurende de Middeneeuwen beheersten de Oosterse stoffen de Europese markt. En het is pas tegen het einde van de 12e eeuw, dat het Westen in staat was originele crea ties te stellen tegenover de Byzantijnse en Sarrasijnse zijden en wollen weefsels. Van toen af regelden de me- 'thoden van weven en versieren zich naar de smaak van de tijd (gothiek, renaissance) om, in de 13e eeuw 'zich te verrijken met originele ideeën, naar Europa ge bracht door de ontdekking van de Japanse en de Chi nese kunst. De centra der productie van linnen en wol- jlen stoffen waren toen Gent, Yperen en Brugge. In iLyon, Nimes en Avignon kwamen Italiaanse specialisten ^nze Franse „artisans" onderwijzen. De beroemde fa- brieken van goudlaken en zijde waren in die dagen ge- westigd in Pisa, Florence, Genua. De 15e eeuw bracht de roem van het linnen van Reims en het laken van Pro- ving en Rouaan Lodewijk XI deed de zijde-industrie op bloeien in Tours. Tijdens de Renaissance wordt de luxe op het gebied van kleding steeds groter. We lezen van zij de-weef seis uit Genua (fluweel met gesati neerd fond en tekeningen „en relief"), Milaan en Vene tië, die een schitterende concurrentie ondervonden van Lyon. Ten slotte, in de 17e en 18e eeuw, eindigde Lyon met over de Italiaanse mode te triomferen... Met dergelijke droge en nutteloze uiteenzettingen gin gen de dagen voorbij. Marie-Anne vroeg zich af of ze niet beter zou hebben gedaan met maar dadelijk het tweede jaar te gaan volgen. Dit was toch eigenlijk tijd en geld-verlies. Alleen de excursies onder leiding van monsieur Henri naar de grote musea waren wel interes sant. Later zou ze vaak haar inspiraties gaan zoeken - dacht zij - bij de oude Egyptenaren of, nog verder, de Indiërs en de Azteken. Op een ochtend liet de directeur haar vragen even bij hem te komen, in zijn bureau. Ze klopte, maar hoefde niet op antwoord te wachten, want alsof hij achter de deur gestaan had, ging deze onmiddellijk open en mon sieur Mollière stak haar de hand toe met een: Entrez, mademoiselle Van Over. Zorgvuldig sloot hij, achter haar, de gecapitoneerde deur. En, een stoel plaatsend naast zijn fauteuil, achter het indrukwekende „bureau ministre": Kom even naast mij zitten, madamoiselle. We zijn hier nu niet als „élève" en chef. Ik luister beter wanneer ik tegenover u zit, zei ze, beleefd glimlachend. Ze zette zich op de stoel met de tafel tussen hen in. (wordt vervolgd) nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! Als je zelf snel werkt en slagvaardig beslissingen moet nemen, verlang je dat ook van je bank. Daarom voert de NMB betalingsopdrachten, die 's morgens zijn binnengekomen, nog diezelfde dag uit. En reeds de volgende dag bent u in het bezit van uw dagafschrift. Maar de NMB kan nog veel meer. Want van oudsher weet de NMB wat er in het bedrijfsleven omgaat. Daarom kan zij u goed en snel helpen bij het oplossen van uw financie ringsproblemen, bij uw zaken met het buitenland, met assurantie-adviezen. Als moderne, dyna mische bank voert zij een volledig diensten pakket. Hoe kan een bedrijf van dit alles profiteren? Door gewoon een reke ning te openen bij de NMB. U bent helemaal klaar met zo'n NMB-reke- ning, want praktisch alle bedrijven - en steeds meer particulieren - be schikken vandaag de dag over een rekening. Zodat betalingen over en weer zeer snel kunnen worden uit gevoerd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 9