Abattoir aan de Molenstraat wordt gesloten Boeken uitlenen i.p.v, douchen in badhuis Tevens flinke subsidie voor Groene Kruis Gunstige grondaankoop voor 2e sportveld Geen bijdrage voor godsdienstles aan o.l.s. C. M. van Broekhoven Fa. F. G. de Valk Van landbouwcrisis (1880) tot wereldbrand (1940) EENDRACHTBODE RAADSVERSLAG OUD-VOSSEMEER STIJLKLOKKEN ELECTRISCHE SCHIJNBLOKKEN VUREN SINT-ANN ALAND, HISTORIE EN HERINNERING (XV) Een reeks vorige eeuwse gemeenschapsschetsen, èn uit een meer recent weleer door Han Dekker 3 december 1970 5 De gemeenteraad van Oud-Vossemeer heeft donderdagavond zijn eerste 'echte' vergadering gehouden nadat op 1 september de nieuwe leden werden geïnstalleerd. De agenda en de duur was er dan ook naar, want van half acht tot tien uur werden er vele be sluiten genomen en flink wat geld uitgegeven. Men kocht het bad huis van het Groene Kruis om dit na een verbouwing voor biblio theek in te richten, dezelfde vereniging kreeg voor 1971 een fikse subsidie en voor het tweede sportveld werd bijna twee hectare bouwland gekocht. Toch schijnt de Vosmeerse raad te verlangen naar 1 juli volgend jaar, als de herindeling een feit zal zijn. Don derdagavond bleek het namelijk niet mee te vallen vertegenwoor digers in verschillende gemeenschappelijke diensten te benoemen. Wat meestal alleen een formele stem ming is, werd een behoorlijke discussie. De voordracht van b en w was in de gemeen schappelijke vuilnisophaaldienst het raadslid P. W. A. Mees (KVP) als vertegenwoor diger van Oud-Vossemeer aan te wijzen en wethouder A. Goudzwaard (PVDA) als plaatsvervanger. De heer Mees zei er niet veel voor te voelen en er ook niet veel van te weten. „Als plaatsvervanger van wethou, der C. Aarnoudse (nu niet meer in de raad) heb ik een vergadering bijgewoond, maar ik heb er niet veel van opgestoken. Je bent er een hele voormiddag aan kwijt en tijd is voor mij geld Bovendien zit je als enig raads lid tussen burgemeesters en wethouders", al dus het KVP-raadslid. Waarnemend burgemeester A. M. van Engelen voerde aan dat de heer Mees wel iets van de vuilnisophaaldienst weet, in elk geval meer dan wethouder Goudzwaard (sinds september raadslid) die als plaats vervanger op de voordracht staat. „Je bent nu eenmaal raadslid en dan moet je de con sequenties dragen. B en W zijn al vertegen woordiger in diverse instanties en die kun nen toch alles niet doen. Voelt u er iets voor, Goudzwaard, om bovenaan de voordracht te komen", vroeg de raadsvoorzitter. De PVDA-wethouder zei op dit moment zeker niet meer van de vuil nisophaaldienst te weten dan de heer Mees. Bovendien zou een vergadering 'hein van wege zijn werk buiten het eiland een dag kosten. „Is het persé noodzakelijk dat dit werk pro deo moet gebeuren" wilde de heer A. M. van Tilbeurgh (KVP) weten. De burgemeester antwoordde dat men even tueel een reiskostenvergoeding kan krijgen. De heer Mees zei nog dat hij op de laat ste vergadering van de vuilnisophaaldienst wel een paar aantekeningen had gemaakt. Er was o.a. gesproken over de aanschaf van een nieuwe auto die f 38.000,- zou moeten kos ten, of het gebruik van plastic zakken. Hij had er toen op gewezen dat de eigen gemeen tewerklieden die de vuilnisauto helpen be mannen ook in de prijs gecalculeerd moeten worden. Het gemeentebestuur van Sint Philipsland had dit ook gedaan. De raadsvoorzitter vond na die medede lingen van de heer Mees dat het KVP-raads lid behoorlijk wat van de vuilnisophaaldienst wist en stelde voor tot stemming over te gaan. De vertegenwoordiging zou toch ook maar tot 1 juli zijn zodat er nooit veel ver gaderingen gehouden kunnen worden. De heer Mees werd met 5 stemmen benoemd en wethouder Goudzwaard met hetzelfde aantal tot plaatsvervanger. De raadsleden C. M. Droogers (ARP) en P. Klippel (CHU) kregen steeds elk 1 stem. „Mag ik beide heren vragen of ze de be noeming aannemen", informeerde de bur- RUIM 50 MODELLEN 3 JAAR GARANTIE EN GRATIS WORDEN ZE BIJ U THUIS OPGEHANGEN. JUWELIER Kortemeestraat 33 Bergen op Zoom Adv. ingez. med. gemeester. Laten we daar niet meer over praten", vond de heer Mees. Het benoemen van een vertegenwoordiger in de schoolartsendienst ging wat vlotter. Het werd waarnemend burgemeester A. M. van Engelen en het KVP-raadslid Mees als plaatsvervanger. In het algemeen bestuur van het Kanaalschap De Eendracht werden de heren Goudzwaard en Droogers geko zen, terwijl de raadsleden Klippel en Van Tilbeurgh hun plaatsvervangers werden. Waarnemend burgemeester Van Engelen en KVP-wethouder C. W. Leeuw (die we gens ziekte deze raadsvergadering niet kon bijwonen) hebben zitting in het dagelijks bestuur. SINDS 1<»4 vanaf 98.50 KORTEMEESTRAAT 9-13 BERGEN OP ZOOM adv.ing.med. GROENE KRUISSUBSIDIE De plaatselijke afdeling van het Groene Kruis krijgt vrijwel elke raadsvergadering in Oud-Vossemeer aandacht en ook nu moest de gemeente weer met geld over de brug komen. Voor 1971 is er een nadelig saldo van f 12.140,00 geraamd, wat de raad beschik baar stelde. Burgemeester Van Engelen zei dat het tekort groter is dan in andere jaren. Dit jaar was het f 9680,-, in 1969 f 10. 311,00 en in 1968 f 11.000,00. Raadslid Klippel vroeg waarom de begro ting zoveel gestegen was, waarop de voor zitter zei dat de salarispost inclusief sociaal verzekeringen, pensioenen en bijdrage waar neemster :f 29.000,- bedroeg. Voor onder houd van het gebouw was er duizend gulden meer geraamd, terwijl er verder nog een lening voor de centrale verwarming loopt. De raadsvoorzitter voegde er nog aan dat onlangs besloten is de contributie te ver hogen. De heer Van Tilbeurgh wilde weten of er in vergelijking met andere gemeenten in Oud-Vossemeer toch geen bijzonder hoge tekorten zijn. De burgemeester meende van niet en merkte op dat het Groene Kruis één van de vereni gingen is die altijd steun van de gemeente nodig hebben. De heer Mees vond dat de contributie te lang op een laag peil gebleven is, waardoor deze niet in verhouding stond tot de gestegen kosten. Bij een contributie verhoging was er weer de vrees van leden verlies. De bijdrage werd evenwel verleend evenals de subsidie van f 415,- aan de vrouwenvereniging WH. De volksbibliotheek kreeg een bijdrage van 5 cent per boek voor de 2500 exemplaren. Vorig jaar had men er 3500, maar 1000 wa ren er versleten. Hiervan profiteerde de muziekvereniging bij hef oud papier. Drie inwoonsters woonden het lustrum festival van de plattelandsjongeren in Til burg bij waarvoor totaal zestig gulden werd gegeven. De burgemeester vond dit een leuk gebaar voor de werkende jongeren. De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland vond de Vosmeerse gemeenteraad een heel goed doel, maar het subsidieverzoek dat voor het eerst werd gedaan werd afgewezen. Op één van de vergaderingen van de ge zamenlijke colleges van b en w (die i.v.m. de naderende herindeling nu geregeld worden gehouden) is namelijk afgesproken dat geen nieuwe subsidies zullen worden verleend. GODSDIENSTONDERWIJS O.L.S. Van de Nederlands Hervormde Gemeente was een verzoek binnen gekomen het gods dienstonderwijs dat ds. Voortman aan de o.l.s. geeft, te subsidiëren. B en W stelden voor hier niet op in te gaan, omdat de wet alleen voorschrijft ruimte, licht en warmte voor godsdienstonderwijs op een o.l.s. be schikbaar te stellen. „Stavenisse doet dat wel, maar daar is maar 1 school. Zover zijn we hier nog niet, hoewel we nu 2 scho len onder 1 kap hebben. Gezien de uitla- PRIJS NOOIT DE (REIS)DAG VOOR HET AVOND IS Niets nieuws, behoudens enkele (technische) varianten, zal door de zon ooit worden beschenen, want in de 19e eeuw schreef Tholens histo ricus A. Hollestelle: „In de stadsrekening van Middelburg toch lezen wij, dat men op 13 December 1403 van stadswege met - een baerdse ende cogghe voer naer Berghen op Zoom, om de vrouwe van heer Dierick van Zuylen binnen Middelburgh te brengen - op welke rei9 ook - stadspypers ende trompetters - mede voeren...," en ettelijke eeuwen later, op 18 juli 1912, is het een Sint Annalandse motorboot met onze spelende dorps- fanfare aan boord, die de Zeeuwse wateren klieft op plezierreis naar Hollands oudste stad: Dordrecht. Deze gezellige „Accelerando"-trip is bedoeld als een soort verlate viering van het zesde verenigingslustrum. Hoe het „baerdse ende cogghe", „pypers ende trompetters" nader verging is niet bekend, wèl het reisverloop van 't eigentijdse, plaatselijke beurt schip, en daaruit blijkt onder meer heel duidelijk, dat technische vooruit gang soms door een ingrijpen der natuur sterk kan worden ereduceerd, inzonderheid, en dit vermeldt het niet officiële logboek der volksmond, wanneer nevelsluiers opstijgen, uitwendige wegens een grillige weers gesteldheid, en inwendig door een te veel aan alcohol: „Vertrok „Accelerando" 's morgens om 4 uur met de motor boot van den Heer W. Heijboer. De heenreis ging voorspoedig en onder het maken van enkele marschen plezierig. De tentoonstelling van „Kunst en Nijverheid" werd bezocht en door de leden als algemeen voldaan verlaten. De terugreis zou echter nog een verrassing brengen die nu niet precies tot aller genoegen uitviel, en die bestond in het overnachten op de slikken voor Anna-Vosdijkpolder, wat aan leiding gaf tot het opzoeken van allerlei logeerplaatsen, als „buitenhelling" - gereserveerd voor verloofden, zakken, tafels en banken, tot we den anderen morgen om half vier behouden in de haven aankwamen..." Tja, men kan toch maar nooit de (reis)dag prijzen voor men veilig en wel is weergekeerd. Met veel gevoel voor humor notuleert verenigings secretaris A. C. Boogaard „Accelerando's" maritieme belevenissen, en volgend jaar is er een nieuwe vervoersmogelijkheid die door 't muziek korps wordt beproefd, als de 14e juni 1913 „Accelerando" per omnibus wordt afgehaald naar Sint Maartensdijk „om aldaar de Bondsdag op te luisteren, uitgaande van de Vrijzinnige Bond". Noord-Amerika als Europa constateren een evoluerend economische verbetering, die in Nederland onder meer tot uitdrukking komt in 't nationale spaartegoed. In 1850 bedroeg bij de spaarbanken het gezamen lijke tegoed: vier miljoen gulden. Ir januari 1913 kon alleen al bij de RPS een spaarsaldo worden gemeld van ruim f 170 miljoen! Plaatselijk wil men een eigen, agrarisch georiënteerde bank, of eigenlijk is te Sint Anna- land in laatstgenoemd jaar sprake van ex stoffelijke en een geestelijke behoefte, vandaar dat worden gesticht, een Coöperatieve Boerenleenbank en een Christelijke Mannenvereniging, respectievelijk volgens Raiffeisen- principe en op Gereformeerde grondslag. De debatjes die zich op haar vergaderingen ontspinnen, worden doorgaans vreedzaam gevoerd. Mochten Europa's staten hieraan een voorbeeld nemen, doch helaas... De 11e februari 1914. sterft een algemeen bekend Sint Annalander, de heer J. W. Slager, in leven hoofd der lagere school. Men betreurt om een verscheiden dorpspersoonlijkheid, en volgt de komende zomer ook hier met toenemende spanning de internationale ontwikkeling... 28 juni, Oos tenrijks kroonprins Frans Ferdinand, Serajewo, Serivië, 4 augustus..., een ingezet werelddrama, dat eerst op 11 november 1918 zal eindigen... De eerste augustus mobiliseert Nederland; algemeen maatschappelijk en in tal van gezinnen afzonderlijk, komt hierdoor een ingrijpende veran dering, waaraan bijvoorbeeld „Accelerando" als vereniging evenmin ont komt, want vanaf laatstgenoemde datum „zijn de wekelijksche repetities tot februari 1915) gestaakt wegens de mobilisatie van ons leger..." Vrese lijk wordt het lijden der mensheid in de oorlogvoerende landen, maar ook daarbuiten volgen jaren van schaarste en uiterste zorgelijkheid. Met regeringsbrood en zogenaamde eenheidsworst tracht zich Nederland te voeden. Temidden van talrijke problemen probeert men 't leven van alle dag zo goed mogelijk draaiende te houden, al moet veel worden ge- improviseerd en aangepast, vooral in vele onzer grote steden. „D'n oorlog van veertien-achttien," indirect ook ons betreffend, en op Sint Annalands havenhoogte vertelt Merien, woordvoerder van een geani meerd (bejaarden) groepje, er onverbloemd het zijne van, terwijl d'ande- ren scherp toehoren of hij vooral toch wel de waarheid spreekt Breedsprakig verhaalt Merien over toenmalige zwarte handel, óók plaatselijk O.W.-ers (oorlogswinstmakers), een landstormoefening en 't verplicht leveren der varkensreuzel bij huisslachtingen. De heren Anthon Arij Bierens en Jan Ilmer zagen hierop toe, en wanneer een 't niet-2ó- nauw-nemende veldwachter Ilmer dit spul persoonlijk kwam ophalen, blonk daarbij soms z'n tuniek van 't varkensvet... Juist heeft Merien iets haarfijn toegelicht, noemt „heel secuur" de hierbij betrokken data, en ervaart als velen, dat buiten 't onaanvechtbare der feiten zelf, „precieze datums" koppig intrigeren kunnen... „Dat jaertal is 'n abuus", inter rumpeert een eigenwijze Jap, ,,'t was in 'zestien!" Vèrstoord spreekt Merien hem tegen, noemt ter bewijsvoering gelijktijdige voorvallen, en als schijnbare „vernietigingsvoltreffer" plaatst hij afsluitend nog: „Oe most jie dat noe wete; je lag toen zellef me't je ziele ingekwartierd bie de Belse grens!" Nóg is Jap niet overtuigd, en van de weeromstuit brengt nogmaals Marinus „stavingsgeschut" in stelling... ,,'t Was in 'vuuftien, in d'eig'ste weke toen Wannes-van-ons z'n eige 'n dubbele b'reuke gelicht 'eit an die rot zwaere windmeule bie Jan Zandee; 'k weet 't zeker!!" „Een jaertje d'r bie maot...," houdt Japje keihard vol, en in een dan vol gende stilte, is even de zelfbeheersing voelbaar..., realiseert men zich vol vrees, hoe telkens weer door kleinigheden, een nieuwe oorlog kan ont staan In 1913 sloot St. Annaland wegens een totale verloping der meekrap cultuur haar, tevens eilandelijk laatste meestoof, de „Eensgezindheid" (de andere heette „De Hersteller"). Een jaar later fungeert dit leegstaande gebouw, waaraan een dienstwoning verbonden was, als plaatselijk „op- vangpension" voor tal van Belgische vluchtelingen. Deze voor 't naderend front uitgeweken zuiderburen, meest vrouwen en kinderen, vonden er tijdelijk een gastvrij onthaal, 't Gebouwencomplex werd afgebroken in ,,'zestien"; hierin zou nu toevallig wèl vriend Jap's „jaartal" hebben ge klopt... De even verstoorde stemming van 't (haven) groepje is uiteraard al lang weer goed, en allen luisteren met spanning als een oubollige Kees lachend vertelt hoe in die mobilisatiejaren van „reuzelinlevering" (een bepaling die men fluks trachtte t'ontduikenwaarbij controleurs toe zicht hielden op een „vetpotentiële" varkensstand, vrouw K. van de „Nieuwepad" heel vreedzaam zo een ambtenaar „versloeg"... Op een mooie zomermiddag, wanneer als gewoonlijk haar man naar 't land en de kinderen schoolwaarts zijn, meldt zich tot schrik van huis vrouw K. plots de controlerende „varkensman" aan d'achterdeur (vóór deuren waren toen - en nog soms toch meestal door-de-week op slot). Ze wordt wel witjes, maar beheerst zich verder uitstekend, als ze vriende- lijk-beleefd naar ('t bekende) bezoekdoel vraagt, inmiddels triest den kend: „Da's 't vareke kwiet, of 'n boete." Na z'n verzoek, in 't schuurtje annex varkenshok te mogen kijken, gaat ze deze van elders komende, langgepostuurde ambtenaar schijnbaar bereidwillig voor, opent hoffelijk het lage deurtje om 'em binnen te doen gaan, en dan gebeurt ineens iets „pijnlijk" onvoorziens... Niet tijdig rekening houdend met de be perkte hoogte der bovenpost, loopt namelijk bij een wat haastige binnen- stappoging d'arme man met z'n hoofd hier zó knalhard tegenaan, dat hij even van de wereld niet meer weet. 't Vaag herinneren der aanwezig heid van een onverstoorbaar-goedige vrouw K. probeert hem mannelijk de slag te dragen, en met een schuchter humorpogen zegt onze droeve- figuur-ridder „glimlachend", met wrang-vertrokken mond: „Mijn kop hangt vast te hoog, mevrouw." ,,'t Kan best weze meneer, waerom nie'," en ad rem met van spotlichtjes twinkelde ogen, voegt de vriendelijk-rustige, Nieuwstraatse huismoeder hier nog bij„Of anders bin meschien je pooten te lank, dat zou toch ook kunne „Hè, watte?!... 't I9 hier wel bekeken. Goeien dag!", en zonder zelfs in 't schuurtje te zijn geweest, scharrelt hij nog wat versuft een volgend dreefje in, meelevend nagestaard door onze slagvaardige Sint Annalandse, die onderwijl een zacht triomf- geknor verneemt, van uit een schuuraangrenzend varkenskot... Het laatste jaar van wereldoorlog één is aangebroken. Op 26 maart 1918 benoemt men de Franse generaal Foch tot opperbevelhebber der Europese, geallieerde strijdkrachten. Na een groots opgezet offensief over de hele, westelijke frontlinie, begint de terugtocht der Duitsers. In septem ber overwinnen de Engelsen bij Kamerijk, terwijl het Franse leger de troepen der Duitse kroonprins langzaam maar zeker uit Champagne ver drijft... Op Sint Annaland oefenen onze vrijwillige landstormers op het schoolplein; voor de verandering „werd dezen zomer eenige malen gebla zen op het schoolplein, hetgeen voor ons gezelschap zeer goed is ge weest.en reikhalzend beidt een halfverbloede wereld, de inmiddels weer glorende vredesdag! (Nadruk verboden) Volgende week: OH ANN IS EN ,,'T CITROENDILEMMA" Een schoolfoto uit de eerste wereldoorlog (1913), toen het gewone leven in Sint-Anna- land vrijwel normaal doorgang vond, ook op school. Menige leerlinge en leerling van toen zal er zich uit kunnen halen. Van 'het onderwijzend personeel zien we links meester Kabbedijk, in het midden het hoofd der school de heer Odink en rechts de nog in leven zijnde toenmalige juffrouw J. van Dijke thans mevrouw Bruijnzeel-van Dijke te Utrecht. Ook in 1970 gaan de school „por tretten" nog onverdroten verder, zij het dat zelden meer een dusdanig hoogstandje wordt gecreeërd als medio 1913 gebeurde voor een vorig jaar gesloopte school. tingen van meneer pastoor worden dat mis schien nog eens 3 scholen onder 1, kap", zei raadsvoorzitter Van Engelen. De heer Mees merkte op dat de onderwijzers van de chr. school de godsdienstlessen zelf geven. „Zijn die van de o.l.s. dan niet zo gewiekst als die anderen dat ze ook godsdienstonderwijs kun. nen geven", vroeg het KVP-raadslid zich af. De heer Klippel wees erop dat in Sta venisse en in Sint Maartensdijk het gods dienstonderwijs aan de o.l.s. wordt gesubsi dieerd. Raadslid Droogers wilde de subsidie wel geven omdat de o.l.s. aan de hervormde predikant heeft gevraagd godsdienstonder wijs te geven. Als het evangelisatiewerk was, zou hij er anders over denken, maar nu wilde hij wel bijdrage verlenen. De burgemeester stelde in principe helemaal niet tegen godsdienstonderwijs te zijn. „Mo gelijkheid om dat te volgen is er echter. Er is een prot. chr. en een r.k.-school, terwijl je de o.l.s. als een neutrale school moet zien. De een zal het godsdienstonder wijs op de o.l.s. toejuichen en de ander niet" vond de raadsvoorzitter. „Ik ben er ook zeer huiverig van, eigen lijk gezegd ben ik tegen. Ik heb liever wel dan geen godsdienstonderwijs, maar dit gaat om een o.l.s. Je weet niet waar we terecht komen als we dit subsidieverzoek inwilligen", meende de heer Van Tilbeurgh. Raadslid Klippel achtte het in het belang van de gemeenschap dat de subsidie ver leend werd. De heer Van Engelen stelde dat de kerkeraad bij de komst van de predikant destijds ook de taken die hij voor zijn sala ris zou moeten behartigen wel zal hebben besproken. Daarbij is toch het lesgeven aan de o.l.s. inbegrepen, dacht de raadsvoorzitter Niemand verlangde tenslotte stemming of wenste een aantekening tegen te zijn, zodat het voorstel van b en wt om geen subsidie te verlenen werd aangenomen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 5