Provincie Zeeland r BEGROTING 1971 Jan Overeenkam Driehonderd en twee vragen vloeiden uit commissiepennen SGP vindt kiesdrempel zeer onsympa thiek en kwalijk Vragen over abortus en sabotage in leger Grote tegenstrijdigheid bij tolerantiebegrip Deskundige lessen voor 7 SGP'ers in raad Groot Tholen Wel en niet samen met PvdA-wethouder des dichters klacht v_. Ria van Beveren haalde Zeeuws kampioenschap 3e graad EENDRACHTBODE WËÊÈÊÊmÊmMmÊÊÈ& n 3 december 1970 11 "T^-Wi4 mm WA <t. VA /s'S Jc£ Zijn drie Zeeuwse gewesten, waaronder Noord-Zeeland in de kleine Zeeuwse provincie van be lang? Groter busdienstfreguentie Sint-Philipsland Bergen op Zoom ondenkbaar. Vooral voor streek Tholen kern faciliteiten nog gewenst. Tholen heeft nog kansje op compensatie subsidie voor visserij-gemeenschapsschade. Waarom nog niet begonnen met kerkrestauratie in Scherpenisse? Wordt toch hoogste prioriteit toegekend aan Thoolse rioolzuiveringsinstallatie? Het laat zich verstaan, dat bl] de 302 vragen, die er van commissiezijde zijn ge steld aan gedeputeerde staten van Zeeland over de begrotinq 1971 ook enkele speci fieke Thoolse problemen zijn aangeroerd. Naast enkele van algemeen belang zijnde kwesties, willen we vooral die Thoolse en Sint Philiplandse zaken onder de aandacht van de lezers brengen. VERVOLG ONTWIKKELINGSCHETS Naast waardering van de begrotingscom missie voor de door g.s. aangeboden gelei- debrief met een veelheid van gegevens, zijn er toch ook wel punten die onvoldoende aan dacht kregen, vindt de commissie. Met name wordt de vraag gesteld in hoeverre het in 1967 aangegeven beleid met betrekking tot onder andere industrialisatie, de daaraan ge koppelde millieuhygiënische aspecten, werk gelegenheid, infrastruktuurbeleid en woning bouw op dezelfde wijze zullen kunnen wor den doorgevoerd, gezien in het licht van een voortdurende bezinning op de eigen plaats bepaling. Wel, antwoorden gedeputeerden kort en bondig op deze lange-zin-vraag: „Wij hebben het voornemen in de loop van 1971 een ver volg op de ontwikkelingsschets 1967 aan de staten voor te leggen, waarbij de hierbedoel- de vragen aan de orde kunnen komen." Er komt dus een nieuwe ontwikkelings- schets als vervolg op wat in 1967 werd aan^ gegeven. Het kan na die dan bijna 4 jaar nuttin zijn dit vervolg onder de aandacht te brengen. GEWESTVORMING Zien gedeputeerden het belang niet in van bijvoorbeeld het vormen van drie gewesten binnen de Zeeuwse grenzen, t.w. noord- Zeeland, midden-Zeeland en Zeeuws Vlaan deren? Voorlopig houden gedeputeerden deze boot nog even af. „De totstandkoming van gewesten zal veel overleg vergen", is de opmerking van het provinciaal dagelijks be stuur, en hoeveel wij positief staan tegen over de gedachten van de gewestvormingen menen Wij op dit moment geen uitspraak te kunnen doen over vorm en plaats van ge westen in deze provincie", zo staat er verder in het antwoord van gs. Het is voor gedepu teerden ook nog wat vroeg na de nog zo kort tot stand gekomen gemeentelijke her indelingen zich nu alweer over gewesten te moeten buigen, in feite een interprovinciale aangelegenheid. Immers, g.s. zijn nog niet eens voldoende op de hoogte met de financiële problemen van de heringedeelde gemeenten. Een eerste beeld komt er pas uit de be groting 1971, althans wat Zuid-Beveland en Zeeuws Vlaanderen betreft. Voor Tholen is men dan nog al een jaar verder weg. Ten aanzien van de herindeling gemeen ten wijst het provinciaal college er nog eens op, hoe de ervaring leert (van Walcheren en Schouwen-Duiveland), hoe geruime tijd na de herindeling nog problemen van aanpassing een rol spelen in het verkeer tussen ge meenten en het toezichthoudend orgaan. Door de concentratie van de polders en waterschappen in Zeeland kon het aantal ambtenaren bij de provincie op de tweede afdeling worden beperkt van 5 tot 3. Door de gemeentelijke herindeling kan het perso neel op de afdeling financiën geleidelijk van 13 man tot 9 terugvloeien. RONDWEG NIEUWE BRUG THOLEN POORTVLIET BEGIN 1972 KLAAR. Bespoediging van de aanleg van de weg vanaf de huidige aansluiting nieuwe brug bij Tholen naar de postweg ongeveer hal verwege tussen de provinciale weg Tholen- Poortvliet is niet mogelijk, zo schrijven ge deputeerde staten in antwoord op een vraag van de begrotingscommissie of die weg niet tegelijk (dus een jaar eerder) klaar kan zijn met de openstelling van de nieuwe brug De commissie wijst er op dat de nieuwe brug- verbinding voor het eiland Tholen eerst dan een verbetering wordt, als ook de rondweg klaar is Tot dat tijdstip zo vindt de commissie zal de de verkeerssituatie bij de stad Tholen tot ongewenste toestanden aanleiding kun nen geven. Maar gedeputeerden willen, maar kunnen er geen hand voor uitsteken om dit zo vlug voor elkaar te krijgen. Het uitblijven van de goedkeuring op de desbetreffende be grotingswijziging is één van de oorzaken, dat er bij deze aanleg vertraging moest ont staan. Die goedkeuring kwam eerst eind 1969. Nu wordt verwacht dat begin 1971 de aanbesteding kan plaats vinden. Op ver zoek van de streek is nader overlegd om trent het aanbrengen van een ongelijkvloerse kruising. Bespoediging van de weg is voorts niet mogelijk omdat de provincie (door die te late begrotingsgoedkeuring) ook nog niet over alle gronden beschikt, al worden goede vorderingen gemaakt De uitvoering van deze wegaanleg zal ruim 1 jaar vergen, terwijl er ook nog enkele aanpassingswerken bijkomen. Maar veel eerder dan begin 1972 zal men het niet kunnen fiksen. BUSVERBINDING SINT - PHILIPSLAND Er was ook een vraag van de commissie over de busverbinding Sint Philipsland - Bergen op Zoom. Zien gedeputeerden kans om in deze tot een grotere frequentie te komen, informeert de commissie. Het antwoord van het college is uitvoerig: ,,Door verschillende oorzaken is de vervoer stroom van en naar Schouwen-Duiveland, welke voorheen voor een belangrijk deel via het veer Anna Jacobapolder - Zijpe en Sint Philipsland liep, gewijzigd. Deze oorzaken zijn in hoofdzaak het openstellen van de Grevelingendam, de Haringvlietbrug en de Volkerakdam. Zodra laatstgenoemde dam voor alle verkeer zal worden opengesteld - thans nog slechts voor personenauto's - zal die wijziging zich verder voltrekken. Als gevolg van een en ander is het ver keer via 'het veer Anna Jacobapolder - Zijpe belangrijk verminderd. Dit heeft mede tot gevolg, dat de n.v. Brabantse buurt spoorwegen en autobusdiensten (B.B.A.) op het traject tussen Anna Jacobapolder en Roosendaal-Bergen op Zoom een ernstig ver lies heeft geleden. Desniettegenstaande heeft de B.B.A. de bediening van Sint Philipsland in hoofdzaak gehandhaafd en zelfs nog op een punt verbeterd. De bedoelde verbetering houdt in, dat speciaal ten behoeve van scho, lieren een extra dienst is ingelegd, welke om 16.20 uur uit Bergen op Zoom naar het veer te Anna Jacobapolder vertrekt. Overigens is een wijziging in de exploitatie aangebracht in die zin, dat reizigers voor Roosendaal niet meer kunnen beschikken over een rechtstreekse busverbinding, maar in Steenbergen moeten overstappen. Gelet op het vorenstaande," zo besluit het proviciaal college, ,,'het betrekkelijk gering vervoersaanbod en de slechte exploitatieuit komsten van de bedoelde-busverbindingen, lijkt een grotere frequentie thans niet moge lijk. Inmiddels onderzoeken wij de mogelijk heid het dienstbetoon - binnen de bestaande frequentie - te doen vebreteren." WATERLEDING-WINPLAATSEN De watervoorziening van Zeeland kan waarschijnlijk tot 1980 worden gedekt door leveringen uit de Biesbosch. Daarna zullen nog andere winplaatsen gevonden moeten worden, waarbij gedacht wordt aan het ma ken van spaarbekkens bij St-Philipsland na de afsluiting van de Oosterschelde. STREEKPLAN OOST ZEELAND Zijn er termijnen gesteld voor de studie ten behoeve van het streekplan voor Oost-Zee land?, zo luidt een gedeelte van vraag 123 in het algemeen verslag van de begrotings commissie. Het blijkt niet het geval te zijn, want door g.s. wordt ontkennend geantwoord en daaraan toegevoegd: „Zolang het over leg in een voor het Reimerswaalplan inge stelde commissie nog niet is afgerond, be staat over het hoofdpunt van het streekplan geen enkele zekerheid en kan ook het streek- planwerk geen voortgang vinden". Het streekplan Oost-Zeeland zal dus nog wel even op zich laten wachten. Of al voldaan is aan de toezegging iemand van de regio Tholen toe te voegen aan de werkgroep inzake bestudering Reimerswaal plan. Dat is nog niet het geval, antwoorden g.s., maar dat komt zodra de gemeentelijke herindeling op Tholen een feit is. INVESTERINGSPREMIEREGELING De commissie is zeker niet voorbijgegaan aan de ministeriële beslissing om de inves teringspremieregeling voor de Zeeuwse in dustrie kernen op te schorten en meent dat hierdoor inzonderheid Zierikzee en Sint Maartensdijk zijn gedupeerd. „Zien gedeputeerde staten mogelijkheden om corrigerende maatregelen bij de regering te bepleiten ten behoeve van de vestiging van kleinere industrieën? Vooral voor het eiland Tholen", zo vervolgt de commissie haar vraag „van waaruit nog dagelijks meer dan 1000 mensen pendelen, waarvan een aantal over grote afstand, is het aantrekken van industrieën van het grootste belang. In hun antwoord stellen gedeputeerde sta ten, dat de ministeriële maatregel in feite voor de pricaire kernen niet minder nadelig is dan voor de secundaire kernen, terwijl het hun bovendien niet duidelijk is, waarom de schorsing alleen Zeeland moet treffen. Men kreeg inmiddels nog geen antwoord op de brief die van het college uitging naar de minister, waarin de bezwaren tegen de voor genomen schorsing kenbaar werden gemaa'k.t Adhesie is betuigd aan brieven van de gemeenten Goes, Zierikzee en Sint Maartens dijk om de voorgenomen schorsing niet van toepassing te verklaren. COMPENSATIEPROGRAMMA VISSERIJGEMEENTE THOLEN Blijkens mededelingen van de minister van verkeer en waterstaat zullen voor de ge- meenschapsschade in verband met de visserij en Deltawerken alleen de gemeenten Brui- nisse en Yerseke in aanmerking komen. Zie rikzee zou geholpen worden via kernfacili teiten, terwijl Tholen niet in aanmerking komt, omdat het belang te gering is. Dit belang wordt geconstrueerd op een door de minister willekeurig gestelde peildatum. Was die datum een jaar eerder gesteld, dan zou het belang van Tholen ongeveer 5 x zo groot zijn geweest. Dat is aan de minister bericht. Heeft de minister al be slist zo vraagt de commissie. Uit het antwoord van gedeputeerde staten blijkt dat de minister de problemen van Tho len terzake niet ontkent en er was dan ook de toezegging dat de voorstellen de nodige aandacht zullen krijgen. Verder verzoekt de minister ons aan de gemeente te willen meedelen, zo schrijven gedeputeerden dat zij haar plannen langs de gebruikelijke weg bij de betrokken depar tementen kan indienen. BESTAANDE BIBLIOTHEKEN SUBSIDIËREN Onder het hoofdstuk lectuurvoorziening stelt de commissie de vraag of er inder daad wel zoveel behoefte aan een bibliobus bestaat Dat is een reizende bibliotheek, die door een bepaalde streek voor een aantal gemeenten kan worden gebruikt en vanuit een centrale wordt gevuld met boeken. De commissie vraagt zich echter af of niet beter met subsidiëring van de bestaande bibliotheken kan worden volstaan. Het antwoord van gedeputeerden is, dat voor de vestiging van een openbare biblio theek een kern van ongeveer 1300 inwoners nodig is. Het college wijst er op, dat sub sidiëring van bibliobussen niet gekoppeld is aan subsidie voor bestaande bibliotheken. Uit een latere vraag en antwoord met be trekking tot de gemeenschappelijke regeling inzake de luchtverontreiniging blijkt dat van de nog niet toegetreden Zeeuwse gemeenten en dat zijn er in totaal maar 9, vijf in onze streek voorkomen, t.w. Sint Annaland, Oud- Vossemeer, Poortvliet, Stavenisse en Sint Philipsland. De andere zijn Bruinisse, Dui velend, Middenschouwen en Zierikzee, al wordt door laatstgenoemds weit bijgedra gen in de meetkosten. RIOOLZUIVERINGSPROBLEEM THOLEN Voor Walcheren eo Westerschouwen wordt de 50% subsidieregeling verwacht in aan bouw rioolzuivering. Ook Goes komt daar voor in aanmerking, Is dit ook voor de ge meente Tholen mogelijk?, zo vraagt de commissie, „Het is ons college bekend, dat het zui veringsprobleem van de gemeente Tholen tot een van de meest urgente van deze pro vincie behoort, zodat wij bereid zijn aan een spoedige oplossing daarvan alle medewer king te verlenen", zo luidt het antwoord van gedeputeerden op deze commissievraag. En hiermee zijn dan de voornaamste za ken, die onze streek betreffen uit het com missieverslag en antwoord gedeputeerden van de begroting 1971 aangehaald. 'Welke gemeente acht u het meest geschikt als centrumplaats na de herindeling?', was één van de schriftelijke vragen aan het SGP- forum maandagavond in het Holland Huis te Scherpenisse. Voor zitter Ds H. G. Abma besefte hoe hachelijk het was hierop een direct antwoord te geven en zei de beslissing graag aan de wijsheid van de nieuwe gemeenteraad te willen overlaten. Hij hoopte dat er een flinke SGP-fractie zal komen, 6 7 man, die daarover zal mee praten. Ook op de vraag of Groot Tholen een SGP-burgemeester en -secretaris kan krijgen kon Ds Abma weinig definitiefs zeggen. Hoewel zijn verwachtingen niet hoog gespannen waren, hoopte hij van wel. Omdat er echter in april kamerverkiezingen worden ge houden, zit de mogelijkheid erin dat een nieuwe minister van bin nenlandse zaken die benoemingen zal doen. Een andere vraag was wie Nederland in 30 gewesten wil verdelen. De heer H. Baren- dregt zei dat dit de staatssecretaris van bin nenlandse zak:n, Mr. Van Veen, is. In de stukken staat wel dat er aan de gemeenten recht gedaan zal worden, maar daar was hij toch bang voor. Het Barendrechtse raadslid vond het verder niet ondenkbaar dat het eiland Tholen samen met West-Brabant in één gewest zal komen, met alle gevaren van dien. Hij waarschuwde zijn gehoor dat de gemeenten worden ontmanteld: de vleugels en de staart worden er uitgetrokken. KIESDREMPEL De eventuele vaststelling van een kies drempel kreeg ook veel aandacht. Forumlid G. v. d. Berg noemde dit een zeer onsym pathieke zaak. Hij zag een duidelijke invloed van het socialisme op de hele wetgeving, terwijl de P.v.d.A. van zacht rose naar fel rood kan veranderen. 'Ook het beleid van de grote christelijke partijen is onduidelijker ge worden. De CHU verloochent het christelijk- historische en de ARP komt op voor de re volutionairen. De mensen weten het niet meer en nu zouden de kleine partijen voor de ontevredenheid in de politiek, die terecht be staat, moeten opdraaien. Dan wordt de men sen de parlementaire democratie ontnomen. Bovendien is de SGP het geweten van de grote chr. partijen. Degenen die politiek ge ïnteresseerd zijn, zullen een kiesdrempel ze ker betreuren. Men zegt wel dat het met veel partijen in de kamer zo moeilijk werken is, maar dat is beslist niet zo. De oppositiepar tijen stagneren het werk veel meer door ve lerlei vragen te stellen die soms van geen enkel belang zijn', aldus de heer Van de Berg, die het zeer kwalijk noemde dat de kleine partijen voor de onmacht van de grote partijen moeten opdraaien. Wat de herinde ling betreft, zag hij voor een grote gemeente wel technische voordelen, maar veel bestuur lijke nadelen. TOLERANTIE Ben andere vraagsteller wees erop dat er bij de behandeling van de Thoolse herinde ling is aangedrongen op tolerantie t.a.v. Oud-Vossemeer. Spreekt het nieuwe kies- drempelvoorstel nu ook van tolerantie t.o.v. de kleine partijen die dan van de kaart ge veegd zullen worden? Ds Abma onderkende hierin een grote tegenstrijdigheid. Aan de ene kant zegt men inspraak, aan de andere kant is men er niet van gediend. Verder werd geinformeerd of de grote aandacht voor de positie van Oud-Vossemeer in het parlement het gevolg is van reclameleuzen of van politieke druk. De SGP-voorzitter ant woordde dat de Thoolse minderheid die in de landspolitiek de meerderheid vormt, zich inderdaad nog al geroerd heeft. Er zijn di verse kamerleden benaderd die in de Kamers ook aandacht aan Oud-Vossemeer geschon ken hebben. Als het een SGP-minderheid was geweest, had men zich niet zoveel zorgen gemaakt: maar nu vond de Thoolse minderheid een open oor bij de landsmeerderheid. Indien er echter op het werk van de meerderheid hier zegen te wachten staat, kan de minderheid daar alleen maar mee gebaat zijn', meende Ds Abma. ZAKELIJKE ARGUMENTEN De partijvoorzitter wees erop dat het de SGP in de eerste plaats te doen is om van de beginselen te getuigen, maar aan de an dere kant dient men beslagen ten ijs te ko men en met zoveel mogelijk kennis van za ken om met succes aan het beleid te kun nen meewerken. Tijdens het vooroverleg, bij voorbeeld bij wetsontwerpen, kan er veel be reikt worden als we in dit eerste stadium maar goede argumenten naar voren brengen. Dan wordt er nog wel eens rekening met je standpunten gehouden. Als een wetsvoorstel eenmaal in de Kamer is, lukt dat niet meer. Een minister schept er eer in om met een zo groot moqelijke meerderheid zijn voorstffl er door te slepen. Als we dan niet allereerst op de geboden Gods maar op zakelijke argu menten een be'eid kunnen ombuigen, moeten we dat doen. Als we het doel maar bereiken, dat in het licht van onze beginselen ligt. Daarom kunnen we niet zeggen, het gaat alleen om de beginselen', vond Ds Abma. DECENTRALISATIE Iemand wilde wat meer van de gemeente lijke decentralisatie weten, waarop forumlid Barendregt zei dat het een goede zaak is 'hiertoe te komen, nu Tholen eenmaal voor het herindelingsblok zit. 'Ik wil een heel een voudig voorbeeld geven. Straks zullen de huwelijken e.d. alleen in de centrumgemeente worden voltrokken. Nu trekt een huwelijk in elke gemeenten veel belangstelling van bu ren, kennissen en vrienden, maar dit gemeen schapsaspect zou zonder meer verbroken worden. Daarom zou het goed zijn in de verschillende kernen nog huwelijken te vol trekken', aldus de heer Barendregt. Tijdens de discussie kwam wethouder A. J. Smits uit Stavenisse hier op terug. Hij wees erop dat het eiland Tholen als eerste heringedeelde gebied gedeputeerde staten binnen 2 jaar moet berichten hoe 'het met de gemeentelijke decentralisatie staat. Volgens hem lag deze decentralisatie op het bestuur lijk vlak, zodat hierbij van de spreiding van de voltrekking van huwelijken geen sprake kan zijn. Dat is een zaak van hulpsecretarie ën, meende de heer Smits die toch wel uit voeriger op de decentralisatie wilde worden ingelicht. Omdat de heer Barendregt deze zaak niet geheel bleek te begrijpen, verdui delijkte wethouder C. Boender uit Tholen dat de bedoeling van de decentralisatie is dat er in Oud-Vossemeer een commissie komt die het zondagvoetbal en de kermis redt. POLITIEKE LES De Veenendaalse wethouder Van de Berg ging nog nader in op het raadslidmaatschap. Hij vond het terdege nodig voor de raads vergaderingen fractieberaad te houden. 'In de eerste plaats heeft dit technische voor delen. Bovendien moet de reserve op de lijst die bijeenkomsten en de raadsvergaderingen steeds bijwonen, zodat er voldoende inge werkte krachten zijn als één van de zittende raadsleden uitvalt. Als het nodig is moet die reserve direct kunnen bijspringen. Naast de beginselvastheid is het nodig dat een raads lid kennis van zaken heeft. U moet zich ook van de standpunten van de andere politici op de hoogte stellen, want achter elk voor stel, achter iedere opmerkingen zit een brok politiek. Een gewaarschuwd man telt voor twee, zodat u dan met des te meer vrucht een beleid kan ombuigen of nieuwe voorstel len doen', vond de 'heer Van de Berg. Zo tegen Sinterklaas herinnert iedereen zich eensklaps mijn bestaan, snelt ijlings naar mij heen. 'k Ben geen gewichtig man, 'k beteken niet zo veel, ik weet alleen hoe scheel moet rijmen op geheel. Dat kan niet iedereen, dat merk je in die dagen, dat elk mi] voor een vers op Sinterklaas komt vragen op 'n stropdas voor oom Jan, een sjaal voor tante Ke«, een letter voor Marie, een vrijer voor Josée, een fles parfum voor Me, een fles humhum voor P» en badzout voor Joan en bloemenzeep voor Ka, een rijmpje bij een pijp, een rijmpje bij een kam, een rijmpje bij een bros, een rijmpje bij een ham. En het moet grappig zijn (want ik kan dat zo goed) en het moet geestig zijn (ik weet wel hoe dat moet). Elk zegt: ik kan 't niet zelf, ik zit zó in het schip, ik zwoeg er uren op, jij doet het in een wip. En ieder is verrukt als 't mij weer is gelukt en zegt: wat kolossaal I Jij bent toch geniaal 1 En 't eerste suik'ren hart is nog niet opgegeten of 't is alweer gebeurd en elk is mij vergeten. Maar één ding staat wel vast: 't was voor de laatste keer; dit jaar zeg 'k doodgewoon ik kén 't niet meer. Jan Overeenkam. PVDA-WETHOUDER STEUNEN 'Hoe staat u i.v.m. de vervlakking van CHU en ARP t.o.v. het samengaan met de PVDA in het college van b en w?', was een volgende vraag voor de heer Van de Berg. Hij stelde dat zich inderdaad het nare feit voordoet dat vertegenwoordigers van de grote chr. partijen totaal beginselloos zijn, 'Zo n man kun je vaak ook in de WD of PVDA zetten. Je moet het natuurlijk heel plaatselijk en persoonlijk bekijken, maar je kunt beter met een PVDA-man die begrip toont en rekening houdt met onze wensen in zee gaan dan met een beginselloze man uit de grote chr. partijen. In Veenendaal heeft die situatie zich voorgedaan. De CHU haalt de zondagsport binnen, maar de PVDA is hier tegen. Bovendien voeren die een zuinig financieel beleid en houden rekening met ons. Bij een wethoudersverkiezing moet je wel goede afspraken maken dat de PVDA bijvoorbeeld geen actieve cultuurpolitiek voert', meende wethouder Van de Berg. Bij de discussie wilde wethouder L. J. Koopman uit Sint-Maartensdijk gaarne het standpunt van de heer Barendregt weten omdat hij die bij de woorden van zijn mede- forumlid Van de Berg nog al met zijn hoofd had zien schudden. De Smerdiekse wethou der bleek het goed gezien te hebben, want het Barendrechtse raadslid liet een heel an der geluid horen t.a.v. samenwerking in het college van b en w met de PVDA. 'Ik ben daar zeer bang voor. Als je een wethouder van de ARP of CHU kiest die zijn beginse len verloochent, kun je hem daarop wijzen. Waar moet je een socialist echter op wijzen. Die heeft een principe dat in strijd is met Gods woord en daar helemaal geen rekening mee houdt'.De heer Van de Berg voerde aan dat er situaties kunnen zijn dat je een keuze moet maken tussen samen met een PVDA- wethouder of helemaal geen wethouder voor de SGP. Je moet kiezen omdat de gemeente nu eenmaal bestuurd moet worden. Ook wees de Veenendaalse wethouder erop dat je van je christelijke broeders meer aanvallen te verduren krijgt dan van anderen. De heer Barendregt zei weinig waarde te hechten aan afspraken, ook bij wethouders verkiezingen. De Poortvlietse raadsnestor P. J. van Houdt zou een SGP-wethouderszetel vaarwel zeggen in plaats van een socialist te kiezen. Hij zou liever op een ARP- of CHU-vertegenwoordiger stemmen. ABORTUS EN LEGER Een andere vraag was hoe men adhesie zou kunnen betuigen met een stichting waar in o.a. Dr. Plate zit, die de vestiging van een abortuskliniek in Rotterdam en algehele vrijlating van de abortus wil voorkomen. Ds Abma wist het adres niet precies maar zegde toe hierop in het partijblad De Banier op te zullen terugkomen. De heer van de Berg zei dat het moeilijk is voor het abortusprobleem direct 'n ant woord te geven omdat je deze zaak eerst grondig moet bestuderen. Hij vond het brood nodig dat iedereen zich over allerlei proble men goed documenteerde, en noemde het ge lukkig dat er in SGP-kring in tegenstelling tot vroeger nu ook veel informatiemateriaal is. „Hoe zit het met de sabotage in ons leger, is de geest nog wel goed, zitten er com munisten achter, bestaat de WDM uit revo lutionairen", was een schriftelijke vraag aan het forum. Ds. Abma; „Als er één instantie is waar democratisering gevaar kan opleve ren, dan is dat het leger wel. Als men eerst over een- beslissing of bevel gaat praten, is men al lang onder de voet gelopen. Een leger moet paraat zijn om ingeval van oorlog, wat God verhoedde, goed te kunnen werken. Als er een behoorlijk conventioneel leger is, wordt de atoomdrempel verlaagd, met alle gevaren daaraan verbonden. De getalsterkte en het materiaal kan wel goed zijn - hoewel dat ook niet honderd procent schijnt te zijn - maar de geest in het leger deugt niet", al dus de partijvoorzitter. LIJSTAANVOERDER „Hoe denkt het forum erover om voor de lijstaanvoerder bij de gemeenteraads verkiezingen een leeftijdsgrens van 70 jaar te stellen?". Ds. Abma kon hiervoor geen preciese regels geven, omdat dit afhangt van de gezondheid, bekwaamheid en beschikbaar heid van de betrokken persoon. „Voor iemand van veertig jaar kan het vanwege zijn drukke werk wel onmogelijk zijn zich volledig in te zetten voor zijn functie. Een vitaal, wat ouder iemand die toch ook over veel politieke ervaring kan beschikken, kan zeker lijstaanvoerder zijn", vond het SGP- Tweede Kamerlid. De heer Van de Berg ging in op de vraag of stukken die aan ben w gericht zijn, ach tergehouden mogen worden. Formeel is dit zo, meende de Veenendaalse wethouder. Hij achtte het beter, indien mogelijk, brie ven aan het gemeentebestuur, dus de hele raad, te richten. In verband met bijvoorbeeld grondspeculaties had de heer Van de Berg wel bezwaar om alle stukken die aan b en w gezonden zijn met de raadsleden door te nemen. Volgens hem kunnen sommige stuk ken nu eenmaal niet direct in de openbaar heid, terwijl bovendien de tijd zou ontbreken om alle stukken van b en w met de raad door te nemen. De Veenendaalse wethouder kon het met een vragensteller eens zijn dat een voordeel van de herindeling de verdeling van func ties kan zijn. Als er in de raad van Groot Tholen straks 6 a 7 SGP-ers zitten, achtte de heer Van de Berg het belangrijk dat men als sterke raadsfractie de taken verdeeld om met gezag te kunnen optreden. GOEDE GEEST Het Poortvlietse raadslid P. J. van Houdt zag grote gevaren in de samenwerking van KVP, ARP en CHU. „Als ze zelfstandig gebleven waren, was dat meer in het be lang van land en volk geweest. Nu wordt er met Rome, onze grootste vijand waarvoor in het verleden veel bloed is gestort, veel samengewerkt Bij de laatste verkiezingen is dat in het voordeel van de SGP uitgevallen. Ik hoop dat die vooruitgang nog toe mag nemen", aldus de heer Van Houdt. Ds. Abma zei dat de samenwerking van De Achttien er al toegeleid heeft dat de SGP niet meer met de CHU en ARP op één lijst uitkomt. We gaan ons nog behoedzamer op„ stellen. De samenwerking is ook inderdaad een verzwakking van de protestantse positie. In grotere verbanden moeten er compromis sen gemaakt woruen, en dat leidt tot ver vlakking en nivellering, meende de SGP- voorzitter. Even over tien uur sloot de heer Boender de bijeenkomst. Hij dankte de forumleden voor hun bereidheid zo'n verre reis te ma ken om hier" te midden van een kern SGP- ers te zijn, waar de geest zonder meer goed is. We Zijn het niet over alles eens, want dan hoefden we deze vergadering niet te houden, maar eensgezind en eenstemmig gaan we straks weg om het heil van land en volk te dienen", zo eindigde de Thoolse wethouder. Ds. Abma liet tenslotte psalm 43 3 zingen en sprak een gebed uit. Tijdens de bijeenkomst werden nummers van De Banier (het partijblad van de SGP) en het Voorlichtingsblad van de Stichting Reformatorische Publikatie uitgereikt. De heer A. Rijnberg uit Sint Annaland sprak voor beide bladen een opwekkend woord. „Als ik op de baan ben is het indroeviq dat er zo weinig SGP-ers zijn die De Banier le zen. U kunt zich nu opgeven als abonnee op de hooggeachte Banier. Laten we onze hoog geachte voorzitter veel abonnees meegeven", aldus de heer Rijnberg. De Stichting Refor matorische Publikatie wil op 1 april van het volgend jaar met haar nieuwe krant, Reformatorisch Dagblad, uitkomen. Zaterdag j.l. organiseerde sportclub „Dui- veland'' de kringkampioenschappen dames en heren le, 2e en 3e graad. Jammer was het dat de deelname, mini maal was en enkele verenigingen niet met deelneemsters vertegenwoordigd waren, die normaal altijd present zijn. Hanna Schot van Olympia Tholen vorig jaar kampioen bij de 3e graad, kon de wis selbeker afstaan aan mede-eiland genote Ria van Beveren uit Sint Annaland die een pri ma wedstrijd turnde en zich Zeeuws kam pioene 3e graad mag noemen. Tussen Ria en het VTV turnstertje C. van Ham was het een spannende wedstrijd welke uiteinde lijk met een betere paardsprong door Ria werd gewonnen. Era Overdulve van WIK wist beslag te leggen op de 4e plaats. Bij de heren 2e graad was WlK met 2 turners vertegenwoordigd Rien Hage wist hier beslag te leggen op de 2e plaats en kreeg een medaille. Rien werd voor de 2e maal tweede in de 3e graad. Hopenlijk zit er volgend jaar een kampioenschap in. Johan Moerland voor het eerst deelnemend aan kampioenschappen voor heren eindigde als 4e en laatste, Johan zal dit jaar hard moeten trainen op zwaarder onderdelen, om zo zijn oefeningen meer inhoud te geven. Gerry van 't Slot deelnemend in de le graad, eindigde als derde. Gerry kwam voor het eerst uit in de le graad na vor g jaar gepromoveerd te zijn uit de 2e graad. Gerry had te kampen met een paar mislukkingen aan de brug en paard voltige terwijl hij door afwerking zijn oefe- n ngon nog beter kan maken. Als uitschieter had hij een zeer goede paardsprong welke gewaardeerd werd met 9.05 de hoogste score van de wedstrijd. Gerry van 't Slot zal ook deelnemen aan de Kringkampioen schappen Keurturnen welke op 12 december worden gehouden in Krabbendijke. Hiervoor hebben slechts 3 heren ingeschreven wat een dieptepunt te noemen is in het Zeeuwse herenkeurturnen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 11