waarom? de verdoolde geliefden Sluitende begroting 1971 in Stavenisse Negenduizend gulden onvoorziene uitgaven Trottoirs in Kerkstraat kosten I 56.000,- Groot Tholen betaalt 80 mille voor structuurplan IC M. van Broekhoven 'Naaicentrum' Adviezen en hulp bij samenlevings opbouw in dorpen, wijken en buurten in Zeeland Fa. F. C. de Valk EENDRACHTBODE STIJLKLOKKEN de beroemde Zweedse naaimachine die rekbare stoffen moeite loos verwerkt, dankzij het "Trimotion"-systeem gemaakt is volgens strenge Zweedse kwaliteitsprincipes thans fors in prijs Is verlaagd verkrijgbaar bij: vind je dat nou zo gek dat ik klant bij de nmbben... ga met uw tijd mee ga naar de nmb! nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! SINT-PHILIPSLAND LEO FAUST 2 26 november 1970 9 De volgende raadsvergadering in Stavenisse zal vermoedelijk meer tijd vergen dan maandagavond, want toen had de voltallige gemeenteraad de agenda in ruim een half uur afgewerkt. Voor de volgende keer staat echter de sluitende begroting voor 1971 op het programma, die nu werd aangeboden. Er is een post voor onvoor- ziene uitgaven van ongeveer negenduizend gulden, terwijl de kapi taalsinkomsten en -uitgaven 18,226,12 bedragen. De baten en lasten van het gemeentelijk woningbedrijf worden voor 1971 ge raamd op 53.528,37. Vier raadsleden, A. J. Priem en Adr. Klippel (beiden SGP) en C. Priem en J, E. Joppe (beiden PVDA) zullen het laatste jaarstuk van zelfstandig Stavenisse nader bekijken. In deze begroting voor volgend jaar zijn ook de kapitaalslasten verwerkt van de ver betering Van de Kerkstraat. Maandagavond besloot de gemeenteraad hiervoor f 56.000,- beschikbaar te stellen. In hun voorstel schre ven b en w dat de laatste jaren het ver keer van en naar Stavenisse door de Kerk straat zeer is toegenomen. Deze toename heeft dusdanige vormen aangenomen dat de veiligheid van de voetgangers in gevaar wordt gebracht. Na uitvoerige besprekingen zijn b en w tot de conclusie gekomen dat ter bevordering van de verkeersveiligheid aan de oostzijde van de Kerkstraat en aan de westzijde van dezelfde straat (langs de percelen van de heren C. Wesdorp, Joz. Goedegebuure en mevr. M. J. Neele-de Vries) een tegeltrottoir ter breedte van 1.50 meter moet worden aangelegd. Deze trottoirs kunnen van de huidige breedte van de Kerk straat niet afgenomen worden, daar zij dan te smal wordt voor het huidige verkeer. Om dit te kunnen verwezenlijken is het nodig dat de gemeente de beschikking krijgt over een strook grond van de percelen die aan de oostkant van de Kerkstraat liggen, terwijl de 3 genoemde eigenaren aan de Westzijde van die straat ook een strook grond dienen af te staan. Voor zes gulden per vierkante meter wil de gemeente die percelen kopen. Aange zien er een paar bij zijn waarop erfpacht rust, zal de gemeente aan de eigenaresse (de Ambachtsheerlijkheid Stavenisse) vier gulden RUIM 50 MODELLEN 3 JAAR GARANTIE EN GRATIS WORDEN ZE BIJ i U THUIS OPGEHANGEN. JUWELIER j Kortemeestraat 33 Bergen op Zoom Adv. ingez. med. per vierkante meter betalen en aan de be woners of gebruikers twee gulden. Voor het leggen van de trottoirs is 448 vierkante meter grond nodig. Alles bij elkaar komt de verbetering volgens de centrale dienst Noord-Zeeland op zo'n 56.000 gulden. De gemeenteraad stelde dit bedrag beschikbaar. De afschrijving gebeurt binnen 25 jaar. VOOROVERLEG MET KERKSTRAAT BEWONERS Het PVDA-raadslid Joppe vond het van wege de verkeersveiligheid een goed plan, maar wilde graag weten hoeveel mensen uit de Kerkstraat de vergadering hebben bezocht waar het gemeentebestuur de plannen nader heeft toegelicht. Van de 33 eigenaren die samen 44 percelen hebben bleek dat bijna 75 procent te zijn. Inmiddels ontving het ge meentebestuur 31 accoordverklaringen, ter wijl waarnemend burgemeester C. J. Moer land verklaarde dat deze week de onder handelingen met .de heer Tak gunstig zou den kunnen worden afgerond. De heer I. Hage Lzn. gaf echter te kennen geen grond aan de gemeente te willen verkopen. Het gemeentebestuur zond hem nog een brief om zijn standpunt te herzien, maar daarvan hoor de men nog niets. Volgens de raadsvoor zitter wordt het doel toch wel bereikt, maar alleen zal het trottoir bij dhr. Hage kleiner zijn dan eigenlijk de bedoeling is. Uit het vooroverleg kwam wel naar vo ren dat de bewoners geen houten afraste ring wilden. Het gemeentebestuur herzag op dit punt zijn plannen en wil nu betonnen paaltjes met gegalvaniseerde buizen aan brengen. Voor mensen die hun eigen (duur dere) afscheiding willen verplaatsen, is er een vergoeding van tien gulden per strek kende meter. Tijdens de bijeenkomst bleek dat niemand prijs stelde op een hekje. Als gedeputeerde staten van Zeeland het krediet van f 56.000,- hebben goedgekeurd zullen b en w zich nader beraden over de aanbesteding. WETHOUDERSWEDDEN OMHOOG Door de uitkering ineens aan het overheids personeel van 2.78 procent wilden g.s. van Zeeland ook de wethouderswedden verho gen. Voor Stavenisse komt dit neer op 48 gulden per jaar, zodat beide wethouders dit jaar elk f 2364,00 ontvangen. In de gemeentebegroting voor het lopen de jaar werd nog een wijziging aange bracht, waardoor de post voor onvoorziene uitgaven nu nog f 9103,28 bedraagt. Ook het gemeentepersoneel ontving de uit kering ineens van vierhonderd gulden bruto, waarvan de helft zo mogelijk deze maand wordt uitbetaald en de andere tweehonderd gulden in januari volgend jaar. Met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten in Den Haag werd voor 1971 een rekening-courant overeenkomst aangegaan van f 150.000,-. Voor de bouwers van de particuliere hui zen in de Schoolstraat besloot de gemeen teraad de hypothecaire leningen tot negentig procent van de stichtingskosten te garan deren. STRUCTUURPLAN EILAND THOLEN De bestaande gemeenteraden van het eiland Tholen willen het nieuwe gemeentebestuur van Groot Tholen alvast flink wat werk uit handen nemen door een structuurplan voor het hele gebied te laten maken. Men meent dat de nieuwe bestuurders direct het veel te druk hebben met andere zaken om zich met veel inzet te kunnen wijden aan de be stemming van de Thoolse ruimte. Daarom deed de Thoolse wethouder C. Boender op één van de vergaderingen van de 7 colleges van b en w die momenteel l.v.m. de herindeling worden gehouden (er zijn er al 5 geweest i.p.v. 2. zoals wij vo rige week abusievelijk meldden) de sug gestie nu opdracht te geven voor het ma ken van een structuurplan voor heel het eiland Tholen. De huidige gemeentebesturen die goed op de hoogte zijn van de plaatse lijke situaties, kunnen daarbij uitstekende diensten bewijzen. De nieuwe gemeenteraad zal hiervan graag profiteren doordat men door het structuurplan eiland Tholen geheel op de hoogte kan zijn van de wenselijke ont wikkelingen. Bovendien heeft ons gebied met dit struc tuurplan inspraak in het streekplan Oost- Zeeland, dat door het provinciaal bestuur van Zeeland wordt voorbereid. Van het streekplan op provinciaal niveau gaat het naar het structuurplan op regionaal (Thools) niveau en dan vervolgens naar de bestem mingsplannen op plaatselijk niveau. Door het maken van een structuurplan voor het héle eiland Tholen zullen de kosten van het ont werpen van bestemmingsplannen kunnen worden gedrukt. De kost gaat dus voor de baat uit. Raadslid Adr. Klippel (SGP) vond het belangrijk dat de streek d.m.v. het struc tuurplan behoorlijke inspraak krijgt in het streekplan Oost-Zeeland, Temeer, nu er geruchten zijn over de vestiging van een groot vliegveld bij Steenbergen, waarvan onze streek de geluidshinder zou kunnen ondervinden. De heer Klippel verwachtte dat het structuur- en streekplan d.m.v. publi caties nog wel onder de brede aandacht van de bevolking zal worden gebracht. SLAG IN DE LUCHT De kosten van het structuurplan eiland Tholen zijn geraamd op drie gulden per in woner, maar volgens SGP-wethouder A. J. Smits zijn die cijfers ergens een slag in de lucht omdat ep nog niets definitiefs be kend is. Hij had graag wat concretere ge gevens gekregen, maar dat bleek volgens de raadsvoorzitter niet mogelijk. Ook is het heel goed mogelijk dat de 7 huidige gemeen ten niets hoeven te betalen, omdat het struc tuurplan pas over 2 jaar klaar zal zijn. Het plan zal gemaakt worden door het Instituut Stad en Landschap in Rotterdam. Tegelijk met het beschikbaar stellen van 8 4500.- (1483 inwoners maar drie gulden) besloot de gemeenteraad er bij het provin ciaal bestuur op aan te dringen met het werk aan het streekplan Oost-Zeeland te wach ten totdat het gemeentebestuur van Groot Tholen zijn visie over het structuurplan eiland Tholen heeft ontwikkeld. WATEROVERLAST Bij de ingekomen stukken was nog een brief van g.s. van Zeeland dat de behan deling van het beroep van onderwijzer J. J. Bosloper uit Stavenisse (die i.v.m. afkeuring eervol ontslagen is) vrijdagmorgen a.s. in het openbaar zal geschieden. Raadsvoor zitter Moerland zei nog dat het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds het boeroep van de onderwijzer inmiddels heeft afgewezen. Bij de rondvraag wees raadslid Joppe op de wateroverlast achter de huizen in de Burgermeester Sluijmersstraat. Als het een bui regent staat daar zo'n 5 tot 8 cm water. Hij vroeg of het mogelijk was de beton- goten uit de Kerkstr. (die verbeterd wordt) te gebruiken met 2 kolken, zodat met weinig kosten het waterprobleem opgelost kan wor den. Waarnemend burgemeester Moerland zei dat er ter plaatse gedraineerd is, maar dat Steenbergjestraat 45 Bergen op Zoom Tel. 01 640-34503 leder mens vangt geld, geeft geld uit, komt soms geld tekort, kan soms geld overhou den. En geld - da's gewoon iets waar de bank het fijne van afweet. Hou je over, dan vertellen ze hoe je er het meest van kunt maken. Kom je tekort dan weten ze er vaak een mouw aan te passen. Stel dat je centrale verwarming wil laten installeren. Wie heeft daar het geld helemaal voor liggen? Nou, dan stap je bij de NMB binnen. En dan merk je wat ze allemaal voor je kunnen doen. f Verleden jaar nog, met Ajax naar Madrid. De peseta's, de reisverzeke ring - gewoon, via de NMB in een zucht voor mekaar. En ben je eenmaal klant dan merk je pas hóe makkelijk het is: be taalcheques, persoonlijke leningen, reke ningen laten betalen. .En vergeet het maar dat de bank er voor de upper- ten zou zijn. Da's iets van heel vroe ger. Werkelijk, met de NMB kan ik even goed opschieten als met mijn gereedschap. Heel vlot. Adv. ingez. med. verschillende mensen de grond verhard heb ben met puin, as en grond, zodat het water niet door de grond kan zakken. De heer Joppe sprak dit tegen. Volgens hem was dat maar bij 2 mensen het geval, maar elders blijft het water ook staan. De heer Adr. Klippel merkte op dat dit euvel in elke gemeente naar voren komt. In Tholen heeft men voor elk achterpaadje (waar de schuurtjes van de huizen op uit komen) een kolk gezet, maar dat brengt nog al wat kosten met zich mee. Het SGP- raadslid zei verder dat de draineerbuizen hun werking gauw verliezen ah de PZEM of de waterleidingmaatschappij bij graafwerk zaamheden één van de buizen raakt en be schadigt. De raadsvoorzitter zegde toe deze zaak door de centrale dienst Noord-Zeeland te laten bekijken, waarna de openbare raads vergadering met ambtsgebed besloten werd. Adv. ingez. med. Bij de leefbaarheid is iedereen in ons land betrokken. Het is een zaak die nationaal, zelfs internationaal moet worden aangepakt. Maar ook dicht bij huis op dorps-, wijk- of buurtniveau kunnen initiatieven worden ont plooid. Bijvoorbeeld op het gebied van speel plaatsen, creatief en recreatief bezig zijn en het kweken van goede relaties tussen ver enigingen en groeperingen in een wijk. Men dient te komen tot gezamenlijke verantwoor delijkheid en het voeren van aktie ten aan zien van alles wat zich in wijk, dorp of buurt voordoet. Op velerlei manieren. Soms is een groepje mensen bezig met objecten als een speel tuin of een crèche. Soms zijn het enkelen die betrokken zijn bij een school, een kerk of een bedrijf, of zitting hebben in het bestuur van een vereniging, die het werkterrein in hun dorp, wijk of buurt willen verbreden. Wie het initiatief nemen is niet zo belangrijk; wel is van veel belang dat men bereid is er anderen, respectievelijk andersdenkenden, erbij te betrekken. De initiatieven kunnen lei den tot het formeren van een wijk- of dorps raad, het stichten van een ontmoetingscen trum,, een gemeenschapshuis of een bureau met een deskundige, die zich belast met het begeleiden van allerlei akties en plannen. SUBSIDIE BESCHIKBAAR De Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, stelt dat er voor elke dorps-, wijk- of buurtsituatie in prin cipe subsidiemiddelen zijn om de nodige ruim ten, de nodige krachten en aktiviteiten, te kunnen betalen. Vaak kan er van 40% tot 85% in de kosten worden bijgedragen, vooral als ook de gemeentelijke overheid meewerkt. WAAR EN WANNEER HULP KAN WORDEN GEVRAAGD In beginsel kan elke groep van jongeren of ouderen, die op hun wijze bezig zijn met de samenlevingsopbouw in hun woongebied, rekenen op de steun van het bureau voor dorps-, wijk- of buurtwerk. Veelal is er een bestuursorgaan nodig, dat een afspiege ling is van de gehele bevolking in een dorp buurt of wijk en waarin elke leeftijdsgroep en-of levensbeschouwelijke groepering en-of sociale groepering tot zijn recht komt. Ook al zijn het maar enkele mensen die plannen hebben, ook al zijn de ideeën nog maar vaag, een telefoontje of een briefje met een indi catie van de richting waarin men denkt, kan leiden tot een vruchtbaar kontakt. De Ne derlandse Bond voor Sociaal-Cultureel Vor mingswerk (de N.B.V.) heeft in het land al circa 150 organen in dorps-, wijk of buurtverband. Op vele gebieden wordt door de N.B.V. service aan deze organen verleend en het werk waar mogelijk gestimuleerd. In Zuid-Holland en Zeeland kan men zich voor adviezen en hulp wenden tot het bureau Zuid-West Nederland van de N.B.V., Ma- thenesserlaan 301b, Rotterdam-3003, telefoon 010-25 28 63. De brochure ,,hoe maakt U zelf een prettige milieu om te wonen en te leven'' wordt op aanvraag toegezonden. DUIF MIDFOND 1 J. Zuidweg 2087229 1999 punten 2 Joh. Quist 869671 1970 punten 3 Joh. Quist 869675 1937 punten HOK MIDFOND 2 A. Faasse 6344 punten 1 Joh. Quist 7091 punten 3 L. Vermeij Zn. 6134 punten KAMPIOEN t-m ORLEANS 1 Joh. Buist 869671 2937 punten 2 A. Faasse 869605 2760 punten 3 Joh. Quist 869683 2752 punten DUIF KAMPIOEN 1 L. Vermeij Zn 2058689 2952 pnt 2 Joh. Quist 869671 2937 punten 3 A. Faasse 869605 2760 punten DUIF FOND 1 L. Vermeij Zn 2058689 2069 punt 2 L. Vermeij Zn 2058690 1515 punt 3 L. Vermeij Zn 2058688 1487 punt HOK FOND 1 L. Vermeij Zn 4194 punten 2 J. Zuidweg 2840 punten 3 Joh. Quist 2157 punten KAMPIOEN JONGE DUITEN 1 M. Meijer 465814 1591 punten 2 L. Vermeij Zn 2175175 1542 punt 3 L. Vermeij Zn 2175165 1018 punt HOK JONGE DUIVEN 1 L. Vermeij Zn 5344 punten 2 M. Meijer 4439 punten 3 J. Verwijs Zn 3879 punten KAMPIOEN GENERAAL 1 L. Vermeij 6 Zn 134.4 punt 2 Joh. Quist 124.8 punt 3 Kr. Reijngoudt 100.5 punt KAMPIOENSCHAPPEN 1970 Kampioenschappen 1970 van de P. V. ,De Reisduif' l DUIF VITESSE 1 A. Faase 2 A. Faase 3 Joh. Quist HOK VITESSE 1, A. Faasse 2 Joh. Quist 3 Kr. Reijngoudt 1086 punten 1084 punten 907 punten 3464 punten 3443 punten 3187 punten SINDS 1694 ELECTRISCHE SCHIJNBLOKKEN VUREN vanaf 98«50 KORTEMEESTRAAT 9-13 BERGEN OP ZOOM adv.lng.med. door Wanneer ik mijn ogen sluit - en hij dééd het - zie ik een heil-staat, waar niets dan schone vrouwen zijn. Schoon van nature of schoon bij de gratie der kunst. Schoon van gelaat, schoon van lichaam. Doch ook schoon van kapsel, van kleding en van schoeisel. Artsen, chirurgen, masseurs, orthopedisten, manicuren, pedicu ren en dansmeesters zullen ervoor zorgdragen, in sa menwerking met de modiste en de couterier. Die vrou wen, ze dragen een haartint of een pruik voor elk ge waad, een parfum voor elk uur van de dag. Als een vrouw niet aan de bescheidenste eisen van schoonheid beantwoordt, wordt haar man gearresteerd, want haar schuld is het niet, het vrouwelijk instinct zoekt altijd mooi te zijn met alle mogelijke middelen: maar die man werkt niet hard genoeg om haar het nodige te verschaf fen. (Applaus) Schoonheid is Staatszorg nummer één. Zoals de kerk waakt voor de schoonheid van het geestelijk leven in de maatschappij, zo is het de taak van de Overheid zorg te dragen voor de harmonie en de esthetiek van het ui terlijk, Schone verschijningen in een mooie stad. Welk een levensvreugde, welk een ideaal!... Als wij allen goed doordrongen zijn van de waarheid, dat het daar heen moet, ik verzeker u, dan zult gij dat Arkadië nog beleven. Dus, mijn kinderen, neemt van mij de vlam over. Ik ben een oud man, ik kan de fakkel weldra niet meer dra gen. Maar vóór ik het opgeef, wens ik u allen het en thousiasme en de visie bij te brengen, welke mij ,,un quart de siècle" hebben bezield. Ik heb gezegd. Een schuchter applausje weerklonk. Doch, schijnbaar zonder daarop acht te slaan, nam monsieur Mollière een slokje water, wiste zich het zweet van het voorhoofd - het was in de salon om te stikken ,met al die buislam pen en al die mensen - en wipte van het podium met een uiterste inspanning gracieus te zijn. Twee mannen verschenen en sleepten de stoelen weg. Monsieur Henri rees op uit zijn fauteuil en zei: Het nieuwe leerjaar is dus begonnen. U allen zijt nu vrij tot 2 uur vanmiddag. Ik verwacht de dames en heren eerste-jaars om 2 uur in lokaal 3 op de vijfde etage. U moogt de lift nemen. Marie-Anne haastte zich naar de bushalte. Op het achterbalkon van de bus kon ze lekker uitwaaien en ge zellig het gedeelte van Parijs bekijken waar ze door heen reden. Ze hield van de bussen en ze verafschuwde de Metro, om al die trappen en gangen en de wagens volgepropt met naar zweet en knoflook stinkende men sen. Maar tot twee keer reed haar bus H zonder te stop pen voorbij de halte. „Complet!" riep de kondukteur het steeds aangroeiende groepje wachtenden toe. Om niet te laat aan het warme middagmaal te komen, was ze gedwongen toch maar de ondergrondse te nemen, op j de place de La Bourse, met overstappen Réaumur- Sébastopol. In het pension maakte ze kennis met de andere gasten. I Aan het zo vroege ontbijt had ze alleen gezeten. Het waren twee heren en drie dames. De beide heren stu denten aan de Sorbonne. Een van de twee, zo te zien de oudste, bleek gehuwd te zijn met een van de jonge dames. Van de beide andere dames was de een onder wijzeres ,al van een zekere leeftijd, de ander, een jong meisje als Marie-Anne, verkoopster in een grote boek handel aan de boulevard Saint Michel. Allen waren Fransen. Mevrouw Van As presideerde en verzocht Marie-Anne naast haar plaats te nemen. Ze trachtte daarbij Hollands te spreken, maar was in die taal ge woon onverstaanbaar. Spreekt u maar Frans ,zei Marie-Anne. Frans is mijn tweede moedertaal. Aan de andere zijde van Marie-Anne zat de jongste student, die zich voorstelde als Raoul Cernay, Zijn vader, vertelde hij, was apotheker in Blois. Hijzelf stu deerde biologie, sinds twee jaar. Wanneer hij college loopt, zei het boekverkoopstertje dat naast hem zat. De jongen vroeg of zij het kasteel van Blois al eens gezien had. Nee, in Blois ben ik nooit geweest. Maar ik stel mij voor, eens een tocht te maken langs de „chateaux de la Loire". Meestal ga ik voor het weekend naar huis. Als u mij ihet genoegen wilt doen, eens 'n zondag onze gast te zijn. In 't najaar is mijn „patelin" op z'n schoonst. Raoul is ook 'n beetje journalist, zei het meisje naast hem. In de vakantie heeft hij een heel mooi artikel ge schreven over Blois, in de Figaro. Geïllustreerd met foto's van hemzelf. Niet van mezelf, maar van Blois en omgeving, rea geerde de bioloog. Allen lachten. Het milieu beviel Marie-Anne. Al dadelijk, die eerste dag. Het menu was echt Frans: een bordje zeer dunne, magere groentensoep, 'n stukje gestoofd rundvlees met wat „pommes allumettes", een artisjok, drie soorten kaas, naar keuze, een sinaasappel of een appel en een kopje zwarte koffie. Een mandje met stukken stokkenbrood „a discrétion" en een karafje Beaujolais. (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 9