Van landbouwcrisis (1880) tot wereldbrand (1940) Woningbouw noodzaak voor ontwikkeling en wens van de streek Fa. F. C. de Valk EENDRACHTBODE SINT-ANNALAND, HISTORIE EN HERINNERING (XIV) Een reeks vorige eeuwse gemeenschapsschetsen, èn uit een meer recent weleer door Han Dekker ACCELERANDOEN DE VLOOT MANOEUVRES THOOLS DAGJE VOOR A.R.P. STATENFRACTIE Ook gedeputeerde J. van den Bos weer present ELECTRISCHE BOORMACHINES EN HOBBYSETS Besling-Optiek (NADRUK VERBODEN) 26 november 1970 5 In ons land is sedert de dood van Groen van Prinsterer (1876) doctor Abraham Kuyper leider der anti-revolutionairen. Deze vormt in 1901 het tweede coalitieministerie. Door de spoorwegstaking van 1903 krijgt de regering Kuyper een bijzonder kritiek moment te doorstaan, zoals dit in ander opzicht over drie jaar in Zeeland het geval zal zijn, wanneer wind en water zich die 12e maart zullen opmaken ten aanval... Angstig luisteren mensen naar een bulderende noordwester, die woest-hoge golven opzweept tegen waterkeringen. Zilte schuimkoppen tarten de dijken, laten grillifslijmerige sporen achter, en sijpelend overschrijdt zeewater Sint Annalands havenhoogte, vloeit onheilspellend de Voorstraat in... Nauw lettend volgt men de getijstand; alle man is in de weer, inzonderheid de plaatselijke predikant, ds J. de Voogd, zoals reeds eerder werd vermeld (zie „Altyt bet groeijede" nr. 3). Een dijkdoorbraak brengt narigheid in de Suzannapolder, droeve verwarring in 1 gelijknamige Wegje en Klippelstraat, maar als straks de dijk gedicht, het verlorene vervangen, t beschadigde hersteld en eqn tijdelijk ontruimde buurt opnieuw bewoont zullen zijn, is 't leed vlug vergeten. Ter herinnering wordt een minuscuul ijzeren plaatje bevestigd in de havenkantgevel van 't Molendijks gemeen tehuis, de hoogte aanduidend der abnormale waterstand van „zes". Bijna zevenenveertig jaar later zullen door een dramatisch overtreffende vloed, markeringsteken en muur meters ver worden weggeslingerd..., zoals onze op 11 november 1918 blij luidende, een weergekeerde vrede meldende dorpsklok, in 1943 versmolten zal worden „ten behoeve" der dan woe dende, tienmaal ergere wereldbrand... Gedenk 't verleden, maar bovenal, trek er lering uit!... Na een watersnood is er werk aan de winkel. Zoals men dat in 't groot beleefde na de ramp van „drieënvijftig", zo zal wellicht, plaatselijk als regionaal zij het dan stukken bescheidener, ook de doorbraakmisère van 1906 directe aanleiding zijn geweest tot (versnelde) uitvoering van nieuwe hydrotechnische werkzaamheden. Eerst wordt te Sint Annaland de Su zannapolder in orde gebracht en nog dit zelfde jaar bouwt men er de zogenaamde landsluis. Kort daarop volgen enkele kleinere poldersluisjes en verbetert men de haven. Aannemersnamen als Van der Plasse, Johan de Jong en andere klonken heel bekend op 't dorp. Wat werd er lange dagen gezwoegd, en ofschoon het toen voor dit (kruiwagen) werk gebruikelijke daggeld van één daalder door 't urgente karakter dezer objecten werd gebracht op... twee gulden, aan de tijd der „loonrondefrequentie" bleek men nog lang niet toe, zelfs ruim een kwart eeuw later niet, toen vele onzer grond- en dijkwerkers „polderden" in Holland of elders... Eén hunner, de thans reeds twaalf jaar van z'n A.O.W. genietende (grootvader) Ko, vertelt ons desgevraagd hierover: „Vuuftien guldentjes in de weke m'n jong, dat waS aol'!Daar ging dan wekelijks nog vijf gulden ..kostgeld" af. ingehouden ria 't betrokken keetmeisje, of zoals hij zelf zegt „Vuuf gulden vó. de meid," en met dat ene tientje moesten volgens hem zeven dagen lang, zevenmonden worden gevoed... Zeven? We kennen Ko's gezin van vroeger en komen, snel nadenkend, niet verder dan zes. Misschien vergeten we een ingewoond hebbend ouder of jong gestorven kind? Ko ontdekt de vraagblik en verklaart nader: „Ikke in m'n vrouwe; vier kinders in een vareke'...," en als onze ogen dan onwille keurig wat bevreemding verraden vanwege de bij telling van 't laatst genoemd „familielid", voltooit hij laconiek-vragend„Most dat bêêst nie' fréte soms?" Bij deze logica houdt alles op! Die varkens betekenden zo machtig veel voor de mensen toen„Man. 't was je'n eten vón 'êêl jaer," en gedurende 't groeiproces was zij eigen lijk ook zo'n beetje huisdier, „statussymbool" en „rivaliteitsobject"... 't Gold namelijk stilzwijgend als een eer, 't zwaarste varken uit de buurt te hebben gemest, en met wellicht de zelfde vertedering waarmee Amster dammers hun duiven en Balinezen hun op te fokken vechthanen weleer bezagen („oorlog en vrede!..."), kon men 's avonds een poosje voor slapenstijd vaak plaatselijke kostwinners aan de resp. kotten zien toeven, stil mediterend, in liefdevolle verrukking. Van „biggemart" tot „keutjesaevend". 't Begon veelal met een ge offreerde borrel van koopman aan koper, en aan 't eind van 's varkens (beperkte) loopbaan werd traditioneel door d'eigenaar de slachter ge- tracteerd. Slacht- of „keutjesavond", tableau's a la Brueghel en Ostade, glimmend van vet en alcohol... Dan volgde ,als algemeen gebruikelijk, een „rondbrengen" van zogenaamde „wostekoekjes" bij familie, geburen en allen aan wie men zich verplicht gevoelde. Circa één a anderhalf pond verse varkensworst, saamgedrukt tussen twee ontbijtbordjes, als een groot formaat „ijswafel", zo werden deze vriendelijke attenties bezorgd, daarbij maar zelden de pastorie vergetend, vooral niet toen een populaire Verruiming van woningbouwmogelijkheden op Tholen is niet alleen de gerechtvaar digde wens van de gemeentebestuurders van wege een toenemende vraag, maar ook nood zakelijk voor een verdere ontwikkeling van dit gebied. Dit was de algemene conclusie van de ARP-statenfractie Zeeland, nadat men vrijdag 20 november een dagje Tholen had gedaan. De op één na voltallige Zeeuwse AR- fratie kwam die dag in gesprek met vijf van de zeven gemeentebesturen en hoorde naast wat plaatselijke verlangens vooral de voor een verdere ontwikkeling van het ge bied dwingende eis tot vergroting van het woningareaal. Een in toenemende mate ge wild woongebied. Dat blijkt uit de vele aanvragen, die de gemeentebestuurders bereiken en waarvan maar een deel moet worden ondergebracht bij de eigen bevolkingsuitbreiding. Een toe nemende animo op Tholen te wonen komt echter vanuit de West-Brabantse regio tot aan de Randstad toe. Vijf van de zes leden van Provinci ale Staten der Anti Revolutionaire Partij brachten vrijdag 20 november een bezoek aan Tholen, namelijk J. A, van Bennekom, D. Geuze, I. Filius en W. Husson, terwijl ook gedepu teerde J. van den Bos het Thoolse dagje volmaakte. J Met zijn collega's, hetgeen nog eens i werd onderstreept door de heer J. A. van Bennekom, mag onze streek zich verheugen over het gedeeltelijk her vatten van de provinciale werkzaam heden door de heer J. van den Bos na zijn ernstige lichamelijke terugslag in maart van dit jaar. Wekelijks doet hij nu ook weer een paar dagen „griffie-werk"' De wens voor een verder herstel van onze l streekgenoot is die van velen. DAM NAAR ZUID-BEVELAND POORTVLIETSE RONDWEG GERICHT OP NIEUWE SITUATIE Na het bezoek door de vijf A.R. politici aan de gemeentebesturen van Poortvliet - Sint Maartensdijk - Sint Annaland - Oud Vossemeer en Tholen - men kon alle zeven niet afwerken - werd in hotel „Hof van Holland'' te Tholen een persconferentie ge geven onder leiding van de nestor der fractie J. A. v. Bennekom, zonodig aangevuld door Zijn collega's fractieleden. Een fractie, die zoals ook wel door andere partijen gebeurt, al een tijdje bezig is met een excursie te maken naar de Zeeuwse delen om zich per soonlijk van de ontwikkelingen en proble men op de hoogte te, stellen. Behalve een ritje door de streek zelf is er dan een open gesprek met de gemeente bestuurders en dat haalde men op deze vrij dag bij vijf van de zeven b en w colleges. „We komen dan ook niet als partij, maar als Zeeuwse bestuurders die het algemeen belang van het gewest hebben te dienen, voegde de heer Van Bennekom er als inlei ding aan toe. Wel was er 's-avonds nog een dik uurtje een bijeenkomst met geest verwanten in de Thoolse raadszaal, maar het hoofddoel van de excursie blijft het al gemeen inzicht van de Zeeuwse delen. Twee hoofdzaken was de fractie opgeval len. Ten eerste de algemene wens naar een verdere woningbouw-ontwikkeling en in de tweede plaats de helderheid en degelijkheid, waarvan de gemeentebestuurders blijk gaven ten aanzien van de belangen en problemen in hun gemeenschap. Bij alle verschillen, die de streek ken merkte rond het probleem herindeling van gemeenten, was het de fractie bovendien op gevallen, hoe men zich thans gezamelijk richt op de nieuwe situatie, zonder dat nog van enige wrok sprake is over de toen niet alge meen goedgekeurde herindelingsbeslissing. Duidelijk wij men op Tholen nu zo goed en snel mogelijk naar de nieuwe situatie. Er wordt positief in die richting vooruit gezien en vooruit gewerkt en men is nog zo kort na die beslissing reeds verder dan werd verwacht, laat staan dan kon worden ge- eist. In Sint Maartensdijk was de teleurstel ling nog niet verwerkt, dat de minister van economische zaken de premiefaciliteiten voor de kern- en subkerngemeenten in Zeeland opschortte. Een verdere ontwikkeling ook van de industrie in deze subkern wordt daardoor mogelijk wat afgeremd, al blijven er toch wel aantrekelijke mogelijkheden over. Er was bovendien wel de ministeriële toe zegging, dat wanneer zich nog ergens in Zeeland een bepaald object voordoet, toch wel overleg mogelijk is in hoeverre er nog wat aan faciliteiten kan worden gedaan. Met het gemeentebestuur van de Smal- stad verheugde zich de a.r. fractie over de ontwikkeling van deze gemeente gedurende de laatste jaren. Met een gevarieerd in dustrie-pakket, met zo'n 500 a 600 nieuwe arbeidsplaatsen, waarvan de gehele streek kan profiteren, met een goede technische school, die niet minder belangrijk is voor het gehele gebied en een basisopleiding geeft aan degenen, die zich hetzij verder theore tisch willen bekwamen, hetzij een goed be staan kunnen vinden in de omgeving. De fractie concludeerde dat er in Sint Maartens dijk thans geen grote zorgen meer zijn, terwijl de woningbouw er door industriële toewijzing niet ongunstig voorstaat. KORTEMEESTRAAT 9-13 BERGEN OP ZOOM (adv. ingez. med.) OUD - VOSSEMEER Het viel de statenfractie vooral in deze ge meente op, waar blijkens de behandeling van het wetsontwerp herindeling in Eerste en Tweede Kamer de zorg voor samenvoe ging het grootst was, dat de gehoorde ge meentebestuurders er vrij optimistisch tegen over stonden. Men hoopte dat de eigen lief- Handwerk aan de Sint Annalandse (oude) haven, waar de vlag symboliek is aan behaalde overwinningsresultaten op het alijtd weer dreigende, maar ook welvaart brengende af en aanrollende Oosterschelde-Krabbekreek-water. Bij de bouw van een nieuw Sint-Annalands poldersluisje wordt vlijtig gwerkt. Be. langstellend bekijken burgemeester A. J. Bierens jr. en Wilüam Bruijnzeej Nzn (personen links) de metselaarsverrichting van de heren Frans Burgers (met rug naar fotograaf) en zijn zoon Adriaan (gebogen) plus vele anderen. Nico de Voogd, oudste zoon van de eer tijds Sint Annalandse dominee en toekom stig Nederlands ambassadeur in Japan speelt hier nog kinderlijk enthousiast in de tuin van buurman Bruijnzeel. De eerste gemeente, die in de morgenuren een beurt kreeg was Poortvliet. De fractie had tevoren reeds via een ritje door de ge meente geconstateerd dat het voorzienings- peil hier zeer goed genoemd kan worden, zoals riolering, bestrating, woningpeil, nuts voorzieningen en met name ook de onder wijsinrichtingen. Het Poortvlietse gemeen tebestuur had ook nog wel verlangens, waar onder een verdere woningbouw-uitbreiding. Voorts werd er de aandacht op gevestigd, dat de door de gemeentekom lopende pro vinciale rondweg voor de omwonenden veel overlast door geluidshinder en verkeers gevaar veroorzaakt. Het gaat hierbij om een „streep'' van zo'n 800 meter en dat moge dan internationaal of nationaal bekeken van geringe betekenis zijn, voor Poortvliet zelf is het wel een belangrijke zaak. Het kwam al eerder aan de orde bij de provincie, maar met name door de aanwezigheid van boom gaarden zou een nieuwe rondweg een te duur zaakje zijn geworden. In dat gebied zijn echter nu enkele boomgaarden - door de fruitmalaise - verdwenen en is er thans een reële mogelijkheid aanwezig tot aanleg van een nieuwe rondweg. De AR-fractie vond het een rechtvaardige wens, en wil realise ring daarvan graag steunen. Een ander punt waarvoor de Poortvlietse gemeentebestuurders de aandacht vroegen, was de recreatieve-ontwikkeling, waarvoor er in Strijenham nog volop mogelijkheden zijn Tenslotte staat bij de overigens goede voor zieningen in deze gemeente nog op het ver langlijstje een dienstencentrum in de om geving van de gebouwde bejaardenwoningen waartoe reeds een schetsplan werd gemaakt maar waarop de provinciale goedkeuring nog is uitgebleven. SINDS 1«»4 en alle goede hand gereedschappen MODERNE BRILLEN PRACHT COLLECTIE BIJ i Fortuinstraat 12 Bergen op Zoom OOK LEUKE HIPPE MODELLEN adv. ing. med. HAVEN-VERZANDING In de gemeente Sint Annaland werd de fractie geconfronteerd met het huidige pro bleem van versnelde havendichtslibbing. Het gevolg hiervan is dat het gemeentebestuur niet meer aan haar verplichtingen kan vol doen als verhuurder van de jachthaven van de watersportvereniging. Een havenverzanding, waarvan de oor zaak wordt gezocht bij de Deltawerken. Immers, er kon een duidelijk versnelde dicht- slibbing worden geconstateerd na afsluiting van het Volkerak. Nadat de tienjarige nieuwe haven in 1968 weer op dieptepeil was gebracht, hetgeen de gemeente op dik f 68.000.- kwam te staan, blijkt 2 jaar later reeds weer een stijging van de bodem waar te nemen van een 50 a 60 cm. Een dusdanige verzandingsversnelling, waarvoor geen gemeentelijk „baggergeld" aan te slepen is. Een moeilijke zaak, vonden ook de A.R. statenleden. Een niet op te brengen bedrag door de gemeente met overigens prima voor, zieningen, o.a. een al jarenlang uitstekend dorpshuis, sportterreinen, bejaardentehuis en gymzaal. De gemeente bracht een post op de begroting 1971 voor gedeeltelijke uitbag gering, waardoor de diepgaande jachten weer wat respijt krijgen, maar de situatie vraagt toch om een duidelijker oplossing, met name in hoeverre dit een provinciale- en rijksaan- gelgenheid is. De nieuwe uitbaggering zou opnieuw f 80. 000,- vergen, wat door de gemeente niet is op te brengen. Tot dusverre bestaat nog enige onzekerheid of de aanslibbing inder daad een gevolg is van de Deltawerken, al thans bij Rijkswaterstaat. DORPSHUIS IN dominee De Voogd en gezin er woonde. Zó goed werd genoemde predi kant meestal in deze bedacht, dat buurman Ko Slager tientallen ponden gekregen worst ter verduurzaming (kosteloos) voor hem in-de-darm draaide... Uit dankbare erkentelijkheid kwamen ook zij, die mede door de dominee eens of meerdere malen van lichamelijk „ongedierte" ge zuiverd, en uit een dreigende, totale (gezins) vervuiling waren gered geworden. Ontroerd aanvaardde hij hun (slacht) gave, beloonde hen er in velerlei opzicht rijkelijk voor, maar, zich hun opvatting van hygiëne herinnerend, legde hij wel ongemerkt de worst apart..., ter doorsturing straks aan zijn Rotterdamse familie, gedachtig het gezegde: wat niet weet, wat niet deert... Predikant Johannis de Voogd, de man van 't domineesdijkje, die ook meer dan eens als „verpleger" waakte bij ernstige zieken, of deze pijn loos) in 't rijtuig van huurkoetsier Johs. Goedegebuure droeg, met hen meereizend naar resp. gekozen klinieken te Leiden, Utrecht, Breda en Rotterdam. Naar een ziekenhuis in laatstgenoemde stad, wordt eveneens door hem „pastoraal begeleid", Dingenis van Dussen, die als eerste Sint Annalander daar met succes een blindedarmoperatie zal doorstaan... Ds. J. de Voogd, een sociaal bewogen mens, die ook met zichtbaar genoegen door hem verzochte koraalmuziek, „een marsch en eene wals" beluisterde, door „Accelerando" de 21e september 1906 ter pastorie-voorkamer ge bracht, bij gelegenheid zijner koninklijke onderscheiding! In 't jaar van dominee's vertrek (1907), besluit „Accelerando" op 7 sept. „met het gezelschap deel te nemen aan de revue in het Engelsche vaarwater, bij het passeeren van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik. Omdat beide motorschippers, de Heeren Heijboer en Gebr. Theu- nisse zich hebben bereid verklaard het gezelschap kosteloos mee te nemen, valt bij loting de eer aan de Gebr. Theunisse, „Accelerando" aan boord te hebben." 13 september 1907. Op de Noordzee vinden grootscheepse vlootma- noeuvres plaats, en Koningin en Prins zullen de prestaties van onze Ko ninklijke Marine van nabij gaan beleven. Per trein vertrekken koningin Wilhelmina en Prins Hendrik naar IJmuiden, waar zij aan het station worden afgehaald met een voor die tijd hoogstmoderne, open Spijker automobiel, die de hoge gasten vrij „snel" ter haven rijdt. Hier vindt de inscheping plaats op het koninklijk jachL „Piet Hein". Tot het wijde vlootschouw-watergebied behoort ook een deel der Zeeuwse stromen. Het Engelse vaarwater bevindt zich ongeveer ter plaatse waar thans de Ooster- scheldebrug twee Zeeuwse delen verbindt, en het is daarheen dat schipper Theunisse deze vroege ochtend vol verwachting de steven wendt „Onder het blazen van een marsch, verliet de motor 's morgens vroeg de haven, toen zij, na een poosje gevaren te hebben, het anker moest laten vallen. Het spreekwoord - Een droevige morgen, een blijde dag - werd bewaarheid. De zon toonde hare kracht, en weg was de mist. Een paar uren gevaren hebbende zagen we al verscheidene schepen die deel uitmaakten der revue. Toen we ze op korten afstand genaderd waren, kwam er een torpedo (men zal wellicht een torpedoboot hebben bedoeld...) aangestoomd ter waarschuwing dat de Koninklijke familie naderde. Enkele minuten daarna kwam het prachtige schip met H. M. en Z. K. H. Bij het passeeren werd het Wien Neêrlandsch bloed al dobberende en met een vuur geblazen, dat het maar zelden zoo zal gebeurd zijn. Toen naar Zierikzee. Daar van het vele schoone genoten hebbende kwamen we ongeveer negen uur zeer voldaan en ongedeerd weer thuis." Volgende week: PRIJS NOOIT DE (REIS)DAG VOOR HET AVOND IS

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 5