marie-anne wordt gewoon Verbetering Langeweg in Anna Jacobapolder kost 300.000,00 Uitbreiding met 4 aandelen Waterschapsbank morele zaak Jac. Boonman volgt vermoedelijk gezworene Van Westen op 5 november 1970 EENDRACHTBODE 9 C. ANDRIESSEN cn ZN SUCCESSEN VOOR WIK, WW EN SPIDO IN VLISSINGEN Sint-Annalandse meisjes bleven concurrenten met maar liefst 8 punten voor Zaterdag a.s. Thoolse turnkampioen schappen door LEO FAUST 24 DE VERDOOLDE GELIEFDEN Het Waterschap Tholen heeft vrijdagmid dag in het Holland Huis in Scherpenisse 3H uur nodig gehad voor de algemene vergade ring. Evenals vrijwel alle voorstellen werd de begroting voor 1971 zonder discussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het dijk- geschot wordt niet verhoogd, het rijk is het waterschap zeer goed gezind door volgend jaar ƒ211.487,te betalen en de post voor onvoorziene uitga'/en bedraagt maar liefst 63.480,26. Allemaal gunstige geluiden dus, waar de hoofdingelanden op de algemene vergadering niets aan toe of af wilden doen. Na de openingsreden van dijkgraaf H. van Gorsel (zie elders in deze krant) werd mee gedeeld dat er 32 hoofdingelanden aanwezig waren alsmede zo'n tien belangstellenden. Met kennisgeving afwezig waren de hoofd ingelanden W. J. van Doorn, D. C. Bouwen- se, baron J. M. van Tuijll van Serooskerken ir. M. A. Geuze, J. C. de Rooy, dhr. Mol, A. A. Geluk en A. Rijstenbil. Hierna kreeg de heer P. Jagt het woord over de waterkering Scherpenisse, waarvoor vrijwel niemand belangstelling bleek te heb ben. Behalve het oplezen van ingekomen stukken a la Tweede Kamervoorzitter Van Thiel, waren er meest administratieve punten omtrent de begroting en het salaris en de rechtspositieregelingen van het personeel. Daarnaast waren er nog twee pachtover- drachten van percelen karreveld: van Iz. Quaak aan J. J. Quaak en van Joh. Bolier aan A. Bolier, allen te Scherpenisse. Voor de waterkeringen Oud-Kempenshof- stede en Moggershil te Stavenisse en Cala- miteuze Susannapolder te Sint Annaland waren er uitsluitend enkele formele punten. Dit was ook zo bij de eerste agendapun ten van het Waterschap Tholen: vaststelling minimum loon op f 682,50 per maand en de leeftijd waarop men hiervoor in aanmerking komt op 23 jaar, toekering van een uitkering ineens i.v.m. de nacalculatie trend 1970 van 2.78 procent wijziging ambtenarenreglement wijziging Verplaatsingskosten verordening en de vaststelling van een verordening tege moetkoming studiekosten. VISRECHT De pacht van 6.83.10 hectare water en 4,85 are kade in Scherpenisse door oud-kanton nier Joh. Bolier werd beëindigd, terwijl met zijn zoon en kantonnier Ant Bolier voor 6 jaar een nieuwe huurovereenkomst werd aangegaan. Dit betreft alleen het visrecht op de 6.83. 10 hectare water voor f 15.00 per hectare of f 102,47 totaal per jaar. Het perceeltje kade, dat toch maar f 1,21 per jaar opbracht, is buiten de verhuur ge houden omdat daar niemand enig nut van heeft. Aan A. P. Steketee uit Yerseke werden de buitendijkse gronden tussen de ter hoogte van de laagwaterlijn gelegen steenbestor- ting en de zeedijk van de Margarethapolder bij Stavenisse voor f 500,- per jaar verhuurd. Hij wil dit gebruiken voor de uitzaai van mosselen en de visserij. In eerste instantie werd op het verzoek afwijzend beschikt, omdat het waterschapsbestuur meende dat de heer Steketee het visperceel dat plaatsge noot M. Salm nu voor de oestercultuur ge bruikt, wilde huren. Hier is een aaneenge sloten rug van bestortingswerken met een drietal dammen, waar men mogelijke schade verwachtte. Betrokkene liet echter weten ervan overtuigd te zijn dat er ter plaatse kan worden gevist zonder ook maar de geringste schade aan te brengen. Hij verklaarde zich bereid een borgsom van duizend gulden op de bank rekening van het waterschap te storten. Tevens bood hij een huurprijs van vijf honderd gld. omdat hij het stuk onbesmet wa ter maar node kan missen voor. Het waterschapsbestuur en de algemene vergadering gingen hiermee akoord. Wel werd gesteld dat de firma Schot uit Tholen geen hinder mag ondervinden bij de paling visserij ter plaatse. Volgens het Reglement van politie op de waterkering en de water beheersing in Zeeland is het verboden op een afstand van 25 meter uit de buitenteen van zeewaterkerende dijken mosselzaad uit te zet ten of te vissen. Het waterschapsbestuur mag hiervan ont heffing verlenen en deed dat voor de heer Steketee ook door de afstand op 20 meter te stellen. Dit geldt ook voor de dammen. Het waterschap geeft over de waarborg som van duizend gulden een rente van 6 procent. PACHTVERLAGING DOOR RECREATIESCHADE De heer P. J. van Houdt in Poortvliet was men terwille door de pachtprijs van 3.41.30 hectare zeedijk van de Strijensepolder met de helft te verlagen. Dit, omdat de zeedijk door recreatief gebruik wordt beschadigd. Oorspronkelijk was de pachtprijs f 156,52 zo dat dit nu f 68,26 per jaar wordt. Het water schapsbestuur wilde eerst het desbetreffende dijkgedeelte aan de pacht onttrekken en het onderhoud door betrokkene laten verzorgen, waarbij de heer Van Houdt dan de moge lijke opbrengst van de dijk ten goede zou komen. Later verwierp men deze suggestie. Na ontvangst van de kennisgeving van de Grondkamer m.b.t. de schatting van de nieuwe pachtwaarde voor de bij hem in ge bruik zijnde percelen weiland (karreveld) en zeedijk, liet de heer A. C. van Dalen uit Tholen aan het waterschap weten dat hij de pacht per 1 november 1970 wilde be ëindigen. Inmiddels werd dhr A. M. Geluk uit Tholen bereid gevonden de pacht van de 3.70.70 hectare zeedijk en de 2.46.40 hectare karreveld over te nemen voor to taal f 401,44 per jaar. De pachtprijs voor het karreveld blijft f 105,- per ha, maar de prijs voor de zeedijk wordt verlaagd van f 55,- tot f 38,50 per ha omdat de buitenzijde van de zeedijk (1.10.88 ha) op advies van de technische dienst van het waterschap niet meer voor beweiding zal worden ge bruikt, maar slechts als hooiland mag dienen. MEESTERWERKEN VAN Z TOT A Grote Markt 22 BERGEN OP ZOOM adv. ing. med. SLOOTDEM PINGEN Aan de gemeente Scherpenisse werd 11.20 are grond in het bestemmingsplan West ver kocht, voorheen plaatselijk bekend Van En- gelenweg, nu voor een groot gedeelte Maria van Nassaulaan. Het werd voor de gemeente geen koopje voor de symbolische prijs van één gulden, maar f 112,- (tien cent per ca). Volgens de onteigeningscommissie is dat de prijs voor dergelijke percelen en die heeft het water schap ook t.a.v. andere gemeenten toegepast. Voor Scherpenisse wil men daarom geen on derscheid maken. De gemeente heeft de grond nodig voor de realisering van de bouwplan nen in het bestemmingsplan West. Voor tien -gulden werd aan de heer P. A. Ponsen uit Rijswijk ongeveer 10 m2 sloot verkocht naast zijn voor recreatieve doel einden in gebruik zijnde woning aan de Zee dijk in Oud-Vossemeer. In de sloot die aan één kant grenst aan de tuin van de betrok kene komen geen afvoerbuizen uit zodat hij ook toestemming heeft gekregen voor dem ping. De heer Ponse heeft naast zijn huis een strook grond gekocht die nu d.m.v. de ge dempte sloot op de openbare weg kan aan sluiten. Ook de heer A. C. van de Klundert uit Oud-Vossemeer wil een sloot dempen. Dit betreft 19 meter achter zijn autobus garage in de John F. Kennedystraat. Eenzelfde verzoek werd in 1963 al goedge keurd door het waterschap, maar de heer Van de Klundert liet weten dat hij toen niet in staat was het werk te laten uitvoeren. De prijs was toen totaal f 2,50, maar het water schap vindt i.v.m. de ondertussen plaatsge vonden prijsstijgingen en de ontwaarding van de gulden nu e'en bedrag van tien gulden redelijk waarmee de koper akkoord ging. UITBREIDING AANDELEN Bij het voorstel tot uitbreiding van het aantal aandelen in de Nederlandse Water schapsbank N.V. te Den Haag was er nog wel enige discussie. Het waterschap Tholen heeft al 4 aandelen van f 250,- nominaal vol gestort en 10 aandelen van f 1000,- nominaal voor 10 procent verplicht volgestort. Wil de bank zijn nuttige functie t.b.v. de water schappen kunnen voortzetten en uitbreiden, dan is het nodig om het kapitaal aan te passen aan het gestegen balanstotaal, zo het de bank weten. Als richtsnoer stelt men f 1000,- nominaal per 1000 hectare. Het waterschap Tholen omvat 16000 ha zodat men voor f 4000,- nominaal aandelen dient bij te kopen. Het waterschapsbestuur wilde dit doen door 4 aandelen van duizend gulden nominaal te nemen en daarop 10 procent of totaal f 400,- te storten. De heer E. D. van der Velde uit Tholen zei de werking van de Waterschapsbank niet goed te begrijpen. Hij wilde weten of de uitbreiding van het aantal aandelen voor delen heeft en hoe de bank aan dit kolos sale kapitaal komt (balanstotaal le kwartaal 1,970 400 miljoen gulden) Dijkgraaf Van Gorsel vond het een pluspunt dat evenals voor de gemeenten voor de waterschappen een eigen bank bestaat. Voor leningen is men door de regering ook op de Waterschapsbank aangewezen. Men mag wel bij particuliere banken lenen, maar dan moet de rente een Yi procent lager zijn, en dat komt vrijwel niet voor. De bank komt aan het grote kapitaal doordat er in Neder land waterschappen zijn die geld over heb ben. MORELE ZAAK De heer Hage uit Tholen zei dat er in het voorstel een paar eigenaardige zinnen ston den zoals: „dat de Waterschapsbank zijn nuttige functie ten behoeve van de water schappen in de afgelopen jaren heeft bewe zen" en „over het boekjaar 1969 werd een dividend van 7 procent uitgekeerd, hetgeen volgens de directie voor een aandeel een zeer behoorlijk rendement oplevert". De eer ste zin vond hij maar een gemeenplaats die nog niets zegt. „We werken al met een be hoorlijk geleend kapitaal en wat gaan we nu doen: 8)4 procent betalen in de hoop dat we 7 procent terug krijgen", aldus de heer Hage Uit de tweede geciteerde zin maakte hij op, dat de directie van de Waterschapsbank voor het Waterschap Tholen uitmaakt wat een redelijk dividend is. De heer Hage nam aan dat de uitbrei ding van het aantal aandelen een morele zaak was en hij kondigde aan niet te zullen tegenstemmen. Griffier A. K. Kievit stelde dat de kosten van de 4 nieuwe aandelen (vierhonderd gul den) niet d.m.v. een lening worden bestreden maar uit de eigen reserve. Dhr. Hage: „Dan kunnen we beter onze leningen met die reserve aflossen", Griffier Kievit: „Dat is dwaasheid. Dan zou je de langst lopende le ningen met het laagste rentepercentage gaan aflossen". De griffier verduidelijkte nog dat de Waterschapsbank door vergrootting van het aandelenkapitaal meer toegang krijgt tot de kapitaalsmarkt, wat weer belangrijk is voor de leningen die het waterschap wil af sluiten. STORMACHTIGE GROEI Dijkgraaf Van Gorsel zei dat de bank door haar stormachtige groei meer kapitaal nodig heeft en nu ook meer gaat meetellen dan in het verleden. Hij kon niet zeggen of men bij de leningen van de Waterschapsbank altijd voordeliger uit is. „Dit hangt sterk van de plaatselijke omstandigheden af, of een bank hier geld over heeft". Niemand had tenslotte bezwaar tegen de aankoop van 4 aandelen van nominaal f 1000,-, zodat dijkgraaf van Gorsel opnieuw kon zeggen: „Niemand hierop tegen, dan maak) ik op dat dit voorstel zonder hoofde lijke stemming stilzwijgend door de verga dering is goed gevonden". VERBETERING LANGEWEG Bij de korte, stilzwijgende behandeling van de begroting 1971, merkte de heer B. M. Suurland uit Stavenisse nog op dat hij in het vervolg weer gaarne een mondelinge toe. lichting had van de administratieve en tech nische dienst, zodat de begroting voor de hoofd-ingelanden veel duidelijker zou wor den. Voor verbetering van 1996 meter Lange weg in Anna Jacobapolder trok de algemene vergadering f 300.000,. uit. Als deze ver betering om een of andere reden niet tot uitvoering zou kunnen komen, nam men als alternatief de verbetering van 5321 meter weg voor f 399.075,00 in de districten 6, 7 en 5, bij Oud-Vossemeer, Schakerloo te Tho len en Strijenham te Poortvliet. De heer Hage uit Tholen wilde graag weten wat voor extra voorzieningen er aan de Langeweg moeten gebeuren vanwege het grote verschil met het alternatieve plan. Dijkgraaf van Gorsel antwoordde dat de hele weg eruit moet. Er komt een nieuw zandbed, nieuwe sloten en dammen, terwijl het waterschap nog grondaankopen moet doen. Als de Langeweg verbeterd kan wor den, achtte hij Sint Philipsland behoorlijk ontsloten, nu inmiddels de Lageweg, Sluis- weg en Oudeweg al verbeterd zijn. Een hoofdingelande wees ook nog op de slechte toestand van de Weihoekweg, die voor onbekenden toch wel gevaarlijk is. De dijkgraaf zei dit te zullen bekijken, maar nu eerst de uiterste best te doen de Lange weg te verbeteren. Als dat om een of andere reden niet zou lukken - dat zou alleen uit stel betekenen - zou men aan andere wegen beginnen. TEENVOORZIENINGEN SINT PHILIPSLAND Een aanvullend agendapunt betrof het aanbrengen van teenvoorzieningen in de pol ders Anna Jacoba en Kramers in Sint Phi lipsland, wat f 760.000,. gaat kosten. Dit komt geheel voor rekening van het rijk, ter wijl het toezicht door het waterschap Tholen gebeurt. Het hoofd van de technische dienst, de heer J. D. Jagt, lichtte toe dat de dijk bij de Stelhoeve al ingevreten is door de hogere vloed ten gevolge van de afsluiting van het Volkerak. Het water komt 20-40 cm hoger dan anders, waardoor de onderste begroeiing geen kans krijgt om op te dro gen. De teenvoorzieningen komen over een lengte van 6 km. De heer Jagt vond dat er niet direct kans was op een dijkdoorbraak, maar wel op meer onderhoud als nu niets aan gebeurde. De algemene vergadering ging tenslotte voor 1971 een rekening-courant overeen komst aan van één miljoen gulden. AFTREDEND BESTUURSLID De hoofdingelanden moesten ook nog stem men schriftelijk nog wel - i.v.m. het op maken van een aanbeveling voor de benoe ming van een gezworene in district 6 (Oud- Vossemeer) wegens ontslagname door de heer P. W. C. van Westen. Uit de aan bevelingslijst van 3 personen zal de Kroon een gezworene benoemen: J. Boonman, A. M. van Engelen en W. Gaakeer. De 3 stem mingen verliepen als volgt: I. J. Boonman 21, A. M. van Engelen 6, W. Gaakeer 5. II. A. M. van Engelen 23, W. Gaakeer 7, M. M. Punt 2. III. W. Gaakeer 18, M. M. Punt 13, M. J. Buijs 1. Als kandidaat voor vervulling van de va cature van hoofdingelande voor de onge bouwde eigendommen in district 4 werd de Acht jongens- en meisjesploegen van de Thoolse gymnastiekverenigingen hebben za terdag met succes deelgenomen aan de ver enigingswedstrijden van de Zeeuws Bra bantse Turnkring in Vlissingen, Ze brachten 5 eerste en 2 tweede prijzen mee naar huis. De Sint-Annalandse meisjes van WIK 'Ver sloegen op overtuigde wijze VTV en Delta- sport in de finale met 8 punten. De WIK- jongens turnden voor het eerst mee op het voorste plan en eindigden achter de Vlis- singse jongens op de tweede plaatsf. Spido uit Oud-Vossemeer was ook present, terwijl WWV uit Sint-Maartensdijk voor het eerst jti wedstrijden buiten het eiland Tholen uit kwam. Er waren totaal 36 meisjes- en 7 jongens- ploegen in de Vlissingse sporthal. Elke ploeg, bestaande uit 6 gymnasten, kon een le, 2e of 3e prijs halen. Daarvoor moest dan res pectievelijk 80, 70 en 60 procent van het to taal aantal te behalen punten van 240 wor den veroverd. De heer T. Tieman uit Ber gen op Zoom had de leiding van de wed strijden, die om 2 uur begonnen. Uit de voorwedstrijden moest blijken welke van de heer C. Noordijke uit Scherpenisse gehand haafd. De vacature was ontstaan door het vertrek van de heer H. Rijstenbil. DIENSTINSTELLING In een afscheidswoord tot de heer Van Westen zei dijkgraaf Van Gorsel het te spijten dat de Vossemeerse gezworene voor tijdig het bestuur verlaat. „Vanaf 1959, toen het waterschap Tholen geconcentreerd is, hebben we altijd in zeer goede sfeer in het belang van het waterschap samen mogen werken. Het was altijd zeer prettig en zakelijk, hoewel het er ook wel eens heet toe ging. Als er echter een beslissing genomen was waar u niet achter stond, werkte u toch mee aan de uitvoering. U heeft geen steentje maar een steen bijgedragen. Daarom is het geweldig jammer dat u ons als bestuurslid op zo jeugdige leeftijd, in de volle kracht van het leven, verlaat. Niet al leen jammer voor het waterschapsbestuur, maar voor de hele streek. U maakte ook enkele jaren deel uit van het provinciaal be stuur, en dat was voor het waterschap toch wel eens gemakkelijk om te weten wat er over waterschapszaken bij de provincie leefde", aldus de dijkgraaf. De heer Van Westen wees in zijn dank woord op één van de kinderziekten die na de concentratie van de waterschappen ont stond: waar moet het polderhuis komen, in Tholen of in Sint Maartensdijk. „Daarbij was een zekere spanning te bespeuren. Ik dacht toen, hoe zal dat in de toekomst met het geconcentreerde waterschap gaan als men nu al zit te kibbelen over de plaats van het polderhuis. Het is echter goed gegaan. Straks wordt het eiland Tholen ook één gemeente. Ik hoop dat het contact met die ene ge meente een dienstinstelling vormt voor alle inwoners van Tholen. Dat is een zeer voor naam punt voor de leefbaarheid van de streek", aldus de heer Van Westen. Nederlands kampioenschap van onschatbare waarde zijn geweest. Duidelijk was dit merkbaar aan de zeker heid waarmee de meisjes turnden en de wei nig mislukkingen. De WIK-ploeg bestond uit: Iza Theunisse, Anky Groenewege Wilma van Vossen, Wilma de Witte, Jeanet van Beveren en Maaike Polderman, die op voor treffelijke wijze de geblesseerde Jolanda Rijn berg verving. De overige WIK- ploegen turnden goed en behaalden alleen een eerste prijs. Jammer was dat WIK II maar 0.3 punt tekort kwam voor een plaats in de finale. De ploeg van Spido uit Oud-Vossemeer pakte een tweede prijs, hoewel het de han dicap had één van haar beste turnsters we gens ziekte te moeten missen. WIK III en WWV II kampten ook met open gevallen plaatsen (door ziekte en andere oorzaken), maar de Spido-meisjes waren zo sportief deze met respectievelijk 4 en 2 turnsters aan te vullen. WWV uit Sint Maartensdijk, dat met twee meisjesploegen aanwezig was, moest het zon der Heieen Hage doen en had duidelijk hin der van het gebrek aan wedstrijdervaring. Men deed wel goed z'n best en als men flink aan wedstrijden mee gaat doen, komt de zekerheid bij de turnsters vanzelf. De uitslagen bij de meisjes zijn: 1 WIK Sint Annaland 2 Deltasport Zierikzee 3 VTV Vlissingen 4 MTV Middelburg 5 Volharding Goes 6 Olympia Aapelle De uitslagen van de eilandploegen in de voorwedstrijden luiden: WIK 1 218.85 WIK 4 194,.25 WWV 1 193,30 WIK 2 192.85 WIK 3 193,45 Spido 191,55 WWV 2 190.50. JONGENS De jongens van WIK hebben de ver wachtingen ver overtroffen door een eer volle tweede plaats te behalen achter de zeer goede VTV-ploeg. Ze hadden tijdens de les sen wel hard getraind, maar het was toch een enorme verrassing, omdat ze helemaal niet op een ereplaats hadden gerekend. Deze twee de plaats gaf de jongens en de leiding juist een enorme voldoening. Het was bijna de bekroning van twee jaar hard en serieus oefenen. Vorig jaar werd men nog negende maar nu kwamen de resultaten te voorschijn, vooral ook door het zéér goede turnen van Bram Goedegebuure. De overigen die tot de mooie prestatie bijdroegen waren André 36 meisjesploegen in de finale kwamen. Dit had een spannender verloop dan in andere jaren. VTV draaide niet zoals vorig jaar, waarna het al gauw duidelijk was dat de meisjes van WIK-Sint Annaland hoge ogen zouden gaan gooien. Voor de bezetting van de ove rige 4 finaleplaatsen was het dringen, vooral ook omdat het turnpeil zich in de breedte had verbeterd, zodat Volharding Goes, MTV Middelburg, Olympia Kapelle UDI Bergen op Zoom, WIK II WW Sint Maartensdijk en KGV Kloetinge hiervoor in aanmerking kwamen. De kleinst mogelijke verschillen zouden de beslissing brengen in het voordeel van MTV, Volharding Olympia en Deltasport. WEDSTRIJDERVARING In de finale bleek WIK niet te kloppen. Bij VTV vlotte het niet zo en de andere finalisten wanen duidelijk minder. Een ver schil van 8 punten is voor een turnwedstrijd een onoverbrugbare kloof. Hierbij bleek dat de wedstrijdervaringen van de Sint Anna- landse meisjes in de voorronden van het omuiaers, l-uck cjoeaegeouure, oouaewijn Kooijman, Wim Giljam en Jos Kodde. Zij behaalden samen 192,85 punten achter VTV Vlissingen en voor MTV Middelburg. THOOLSE KAMPIOENSCHAPPEN Zaterdag a.s. organiseert de gymnastiek vereniging WIK in Sint Annaland de Thool se turnkampioenschappen voor jongens en meisjes van 12 jaar en ouder. Alle eiland verenigingen hebben hiervoor ingeschreven. Liza de Witte van WIK zal nu voor het eerst bij de oudere meisjes haar kwaliteiten moeten tonen. Bij de jongens is de wedstrijd geheel open, doordat Kees van Winkelen zijn kampioenstitel niet meer verdedigd. G. van 't Slot doet dat bij de heren wel. Janneke Burgers is nu voor de eerste keer ook „dame". Aan de ouderen zal zij beslist een zware kluif hebben. De jongens beginnen om 2 en de meisjes om 3 uur. 's Avonds om half zeven komende dames en heren aan de beurt Voor deze Thoolse turnkampioenschappen 1970 zijn er 108 deelnemers(sters) ingeschre- De gymnasten van WIK Sint Annaland leverden zaterdag tijdens de verenigingswedstrijden in Vlissingen weer prachtige presta ties, door de Vlissingse en Zierikzese meisjes op de onoverbrugbare afstand van 8 punten te turnen. Zaterdag a.s. zullen ze tij dens de Thoolse turnkampioenschappen opnieuw van zich laten horen. Van links naar rechts: Iza Theunisse, Wilma de Witte, Liza de Witte, Els Rijnberg, Anky Groenwege en Krijnie van Dijke, die overigens niet allemaal in de finaleploeg vertegenwoordigd 212,35 204,55 204.00 Is dat nog je plan? Ik hoop over twee jaar mijn Mulo te halen en dan wil tante (en vader natuurlijk, maar die vindt alles goed) me naar de Huishoudschool sturen. Nu, beste Robert, meer weet ik heus niet te vertellen. Ik zal nooit vergeten hoor, wat je voor me geweest bent, en hoe je me geholpen hebt met mijn bemodderd man teltje en later met m'n weglopen. Vele hartelijke groeten aan je moeder, en een ste vige omhelzing voor jezelf van je Marie-Anne. Er kwam geen wederwoord op deze brief, en Marie- Anne dacht opnieuw niet meer aan haar „amoureux" in Parijs. Ook zij blokte ferm voor haar overgangsexamen De piano schoot erbij in; maar het zwemmen en het tennissen kon ze niet laten. En haar zwoegen werd beloond; ze ging over naar de tweede klas. Nu had ze nog maar drie jaren Mulo te lopen alvorens het diploma te halen. En dan de Huis houdschool. Een avond in juli was ze aan 't tennissen met Tom, toen een motorfiets stopte voor het huis en zij, tot haar stomme verbazing, Robert zag afstappen. Een Robert, haast niet te herkennen. Hij was enorm gegroeid, in de jaren dat ze hem niet gezien had. Hij was een man ge worden. Ziezo! Daar zijn we er dan toch, zei hij, of 't de ge woonste zaak ter wereld was. Het is niet gemakkelijk, die negerij van jou te vinden, voor iemand die geen stom woord Hollands verstaat. Hij zette de helm en de bril af, wiste zich het zweet van het gelaat, en gaf haar twee zoenen, op elke wang een. Dat had je niet gedacht, he? Ben je met de motor uit Parijs gekomen? Natuurlijk, Maar hij is niet van mij, hoor. Ik heb 'm maar teleen. Je zult je zeker allereerst wel wat willen opfrissen? En tot Tom, die naderbij was gekomen en de motor stond te bekijken: Mag ik jullie even aan elkaar voor stellen? De jongens noemden hun naam en schudden elkaar de hand. Excuseer me, Tom, zei Marie-Anne. Tot morgen, hé. En tot Robert: Kom mee; dan wijs ik je de weg. Ze bracht hem voorlopig naar haar kamer. En terwijl hij in de wastafel zijn handen en zijn gezicht wies, zei Marie-Anne: Dus je hebt je bedreiging toch maar uitgevoerd? Was 't een bedreiging? Men kan alleen maar met iets kwaads dreigen. Neen, Marie-Anne ik wil je geen kwaad. Dat weet je toch wel. Maar je bent me het ant woord schuldig gebleven op mijn vraag in m'n laatste brief. Ik kom het halen, 't Is geen ,,fair play", als slechts één van ons beiden gebonden is. Of we zijn alle twee ge bonden, of we zijn alle twee vrij... Vindt je niet? En uit je laatste brief, ja, uit je houding van de laatste jaren, meen ik te moeten opmaken, dat je de voorkeur eraan geeft, vrij te zijn. Hij was hees van emotie. Marie-Anne kon zich niet indenken in zijn gemoeds toestand. Ze vond zijn opwinding en zijn aandoening overdreven en zelfs 'n beetje kinderachtig. Beste jongen, zei ze. Je dringt erop aan. Goed, dan moet ik je eerlijk antwoorden: ik vind mezelf nog wat te jong, om me te binden. Ik dacht, dat we al gebonden waren. Maar, mon petit, soyons sérieux (jongen, laten we ernstig zijn). Dat méén je toch niet? Hij wrong kalm de spons uit over zijn haar en haalde de kam erdoor. En op een geheel andere toon: Ziezo! Nu ben ik klaar om mijn opwachting bij je oom en tante te maken. Zijn ze thuis, denk je? De volgende morgen vroeg, wuifde ze Robert na, toen de motor, sputterend en knetterend, zich in beweging zette. Alle drie hadden ze aangedrongen, dat hij nog 'n paar dagen blijven zou. Maar met een leugentje had hij dat beleefd van de hand gewezen... Marie-Anne was „gewoon" geworden. Volgt: TWEEDE GEDEELTE

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 9