Bestemmingsplan West door Poortvlietse raad vastgesteld Nieuwe rondweg zou nu wel uitvoerbaar zijn Verbetering verbinding naar Sint-Annaland/Scherpenisse gegund Inwoners mogen ook wel wat doen aan gemeentelijke leefbaarheid Van landbouwcrisis (1880) tot wereldbrand (1940) EENDRACHTBODE KOELKASTEN DIEPVRIEZERS VERHOEVEN SINT-ANNALAND, HISTORIE EN HERINNERING (XI) Een reeks vorige eeuwse gemeenschapsschetsen, èn uit een meer recent weleer door Han Dekker 5 november 1970 5 Van de maar kleine agenda voor de Poort vlietse raadsvergadering van 29 oktober vergde het voorstel tot vaststelling van het uitbreidingsplan „West" nog de meeste tijd. Daartoe was mede tegenwoordig de direc teur van de centrale dienst „Noord Zee land" de heer P. A. Boot. Een deskundige toelichting voor de raad bij dergelijke voorstellen, lijkt me altijd nut tig en gewenst, vond burgemeester W. J. van Doorn, die een voltallige raad kon be groeten. Het al veel eerder in de raad besproken en goedgekeurde, ook al ten dele uitgevoer de bestemmingsplan West werd nog even in vogelvlucht door dhr Boot onder de aandacht gebracht. Enerzijds begrensd door het reeds bestaand bestemmingsplan loopt het aan de westzijde door tot de waterloop die in de Stoofstraat uitmondt. Een gedeelte van de geplande bebouwing kwam er reeds tot stand, zoals woningwet- en bejaardenwoningen plus 2 bungalows. Een moeilijk punt van overweging was of de geplande agrarische bebouwing er nu wel in moest blijven of men er beter kon uitlichten. Men besloot tot het eerste, omdat anders de bouwgrondkosten onnodig duur zouden worden. In één van de volgende raadsvergaderingen zal het voorstel komen om de watergang (naar Stoofstraat) te dempen en verder zal dan nog worden uitgevoerd door de huidige raad wat mogelijk is. Ir M. A. Geuze (CHU) constateerde dat bij die watergang - nu reeds een rustig punt - een doodlopende straat is geprojecteerd, zodat het daar een rustige hoek zal blijven. De voorzitter beaamde dit. Dat is daar ook de bedoeling met de bejaardenwoningen, waar men geen overlast zal krijgen van door gaand snelverkeer. Na ook nog een enkele informatie van de heer M. Uijl (AR) werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangehouden. Burge meester van Doorn attendeerde er nog wel op, dat er hoegenaamd geen verwachting is voor een woningtoewijzing in komend jaar, zodat men ten aanzien van de woningbouw wel alleen op particuliere initiatieven aan gewezen zal zijn- Ir Geuze informeerde hierbij tegelijkertijd of het huidig gemeentebestuur dan nog een begroting voor een half jaar (tot de herin delingsdatum) krijgt aangeboden, wat de voorzitter bevestigend beantwoordde. Hoewel men ook reeds gezamelijk doende was om tot één begroting voor de ene ge meente te komen. Hamerstukken werden hierna de voorstel len tot wijziging gemeenschappelijke regeling centrale werkplaats „De Bevelanden" te Goes en deelname aan het regionaal woon wagencentrum Midden-Zeeland, waarmee voor de gemeente per jaar een f 486,30 ge moeid zal zijn. HOGEDORPSTRAAT Er kwamen ook geen vragen los rond het voorstel tot aankoop van enkele achtertuin tjes aan de Stoofstraat om later te kunnen komen tot verbetering van de Hogedorp- straat. De binnenkort vrij komende woning Molen straat 35 werd verhuurd aan het gezin Strijd. De bedoeling is om het van de fa milie Strijd aangekochte woon-, winkelhuis en bakkerij nog voor 1 juli a.s. te slopen. Ir Geuze informeerde bij dit onderwerp hoe het zit met de sloop van het oude pand Mullié. De voorzitter antwoordt dat hiertoe reeds twee maanden geleden opdracht werd verstrekt, maar zo vlug zijn de slopersbedrij ven nu ook weer niet. Om dan de Smidstraat verder te verbeteren, met name de bocht in de omgeving Mullié-van der Male wat verder af te kunnen zwakken, is ook nog wat voor tuingrond nodig van de heer Ph. van der Male en de daar verderop wonende zuivel handelaar. Na sloop pand Mullié zijn er dan gedachten aan wat parkeerterrein. De raad hoopt dat er dan toch tegelijkertijd een verbod komt voor combinatie-aanhang wagens om er te parkeren, want dan is het meteen vol en bovendien hinderlijk voor de omwonenden. Ir Geuze vindt dat voor het parkeren van die combinaties eigenlijk een oplossing ge zocht zou moeten worden. Ergens in de ge meente moet toch wel een plaats zijn aan te wijzen. De voorzitter weet wel zoiets, maar het te voorzien van een verharding is een duur karwei. Met wat puin in te rijden, krijgt men toch weer een modderpoel. Hij is het wel met ir Geuze eens, dat ook dit vraagstuk opgelost zou moeten worden. Er waren enige mutaties mogelijk bij de verpachting van los land, nu in aanmerking komenden voor de eer bedankten Het leverde bij de raad geen bezwaar op. Met de stem van de heer P. J. van Houdt (SGP) tegen werd een normale trend ver hoging toegepast op de wethouderssalarissen, die nu op f 2364,- per jaar komen. Volledige instemming was er met het b en w voorstel om adhesie te betuigen aan het schrijven van het gemeentebestuur Sint Maartensdijk teneinde de pogen de kern faciliteiten te handhaven. Er kwamen ook enkele begrotingswijzigingen aan de orde, o.a. voor een verdere realise ring van plan West een bedrag van f 27. 750,- voor de aanleg van straten en plei nen, waardoor er nog een f 25.000,- over blijft van de ramingen, bedoeld voor dem ping van de watergang, wat echter meer zal gaan kosten. Aanvoer van zand hiertoe is ook niet goedkoop. Er moet ook nog wat geld op tafel ko men voor verbetering van het voormalig, nu gemeentelijk eigendom Gunter, waarin biblio theek is gezeteld en bejaardensoos wordt ge houden. NIEUWE RONDWEG MOGELIJK Bij de rondvraag vestigde de heer 'P. J. van Houdt er in de eerste plaats de aan dacht op, dat hem geruchten bereikten, hoe er op Gods dag in Strijenham veel reden tot ergernis wordt verwekt. Hij vraagt om dit te voorkomen meer politioneel toezicht. De voorzitter antwoordt dat hem geen klach ten hebben bereikt. Zijn die er wel èn ge fundeerd, dat zal ook inderdaad een onder zoek worden ingesteld. De bewoners dienen toch te weten, waar men voor eventuele klachten of aangedane overlast moet zijn. Hoewel de raad daartoe volledig het recht heeft, vindt hij het niet juist, dit altijd via een openbare raad uit te spelen. Voorts vestigt de heer Van Houdt er de aandacht op, dat de provinciale rondweg een voor overstekende voetgangers een zeer gevaarlijk punt blijft. Daarbij komt de grote snelheid van personen- en vooral vrachtwa gens, zodat men op bed ligt te schudden. Dat is ook niet bepaald „gezond" voor de huizen. De voorzitter antwoordt vraagsteller, dat er menigmaal snelheidscontrole wordt ge houden en er dan ook telkens weer een aan tal bekeuringen uit voortvloeien. Maar men kan niet zeggen, dat het publiek daaraan meewerkt. Zodra er politiecontrole is, waarschuwt de ene autorijder de ander via knipperlichten en dergelijke. Rijdt zo'n zware combinatie daar 50 kilometer per uur, dan overtreedt de chauffeur niet de maximum snelheid, maar worden de huizen toch al geschud. Ir Geuze wijst er op, dat Poortvliet thans eigenlijk nog de enige gemeente is zonder rondweg buiten de bebouwde kom. Zeker, wanneer de nieuwe rondweg Tholen straks vanaf de nieuwe brug klaar is. m BBMi wmmmmmmmm adv. tag. med. Scherpenisse en Sint Maartensdijk hebben wel goede rondwegen buiten de kom, terwijl ook in Oud-Vossemeer vrijwel geen over last nodig is. Stavenisse is eindpunt en in Sint Annaland kan men via veilingenweg ook goed buiten 'e bebouwde kom blijven met het doorgaande verkeer. In dat opzicht is Poortvliet dus eigenlijk wel misdeeld. Hij vindt dat het gemeentebe stuur hierop de aandacht wel eens mag vesti gen van het provinciaal college, temeer nu er boomgaarden zijn gerooid op die plaatsen waar al eerder over een rondweg is ge dacht, maar toen kostbare realisering verg de. Dat is nu gemakkelijker geworden. De voorzitter zeg toe, daarop de aandacht te zullen vestigen. De heer C. P. Bijl (SGP) herinnert er aan, hoe de raad besloot wat meer lichtmas ten te doen plaatsen langs de rondweg, maar hij zag ze tot dusver niet. De voorzitter antwoordt dat de PZEM dat gaat uitvoeren. De heer Bijl vestigt vervolgens de aan dacht op verwarmingsklachten in de be jaardenwoningen. De centrale brandt voor bejaarden, die er 's nachts soms uitmoeten of bij ziekte op een te laag pitje. Het is dringend gewenst, dat hierin ver andering komt. Het gaat hier om die bejaardenwoningen welke eerder zijn gebouwd en vanuit een col lectieve verwarmingsvoorziening worden bediend. Tussen 11 uur 's avonds en 6 uur of 7 uur 's morgens wordt de centrale op 12 graden gezet en dat is voor bejaarden te weinig. De voorzitter antwoordt dat dit een zaak is voor de stichting bejaardenwoningen „Ei land Tholen" en speelt de vraag door naar wethouder M. J. Geuze, die lid is van het stichtingsbestuur, al is hij met dhr. Bijl van mening, dat de nachtelijke verwarming te gering is. Men zou wel 18 graden inplaats van 12 moeten aanhouden, vindt de voor zitter. Wehouder Geuze antwoordt, dat om te beginnen de c.v. op aardgas wordt omge bouwd en het voorts de bedoeling is ook 's nachts meer warmte te verstrekken. VERBINDING NAAR SINT-ANNALAND Ir Geuze informeert of er al iets naders bekend is inzake verbetering A-verbinding naar Sint Annaland. Het was immers de be doeling daarmee nog dit jaar een begin te maken. De voorzitter antwoordt dat het werk is gegund aan de firma Van Dijk-Petit te Bergen op Zoom voor een bedrag, die bin nen de raming ligt. De totale kosten zullen f 168.000,- gaan bedragen. De bedoeling is om dit jaar nog alle „gol vingen" uit de weg te halen en ze onder profiel te brengen door verder uitvlakken Volgend jaar zal er dan een 4 cm dikkte dek laag op worden aangebracht en de nodige markeringen. Het gedeelte vanaf deze A-weg naar Scherpenisse zal na uitvlakken worden voorzien van een bitumenlaag. De raad is blij, dat deze verbetering van een vrij druk bereden verbinding nu in het zicht komt. De heer Uijl meende dat de straat bij de oude school ook verbeterd zou worden. De voorzitter antwoordt dat deze verbetering in het totale stratenplan is vervat, maar dat het hier een nogal duur zaakje betreft. Bovendien is daar de openbare voorzie ning minder urgent, nu de woningen daar zijn afgebroken. HET PUBLIEK MAG OOK BEST WAT DOEN. De heer Uijl vestigt er voorts de aan dacht op, dat enkele straatlantaarns in de gemeente niet branden. Wie moet dat nu controleren, de PZEM of de gemeente. Koeltechniek Lievevrouwestraat 33 - Tel, 4898 Bergen op Zoom HET ONDERWIJS IN DE NUTTIGE HANDWERKEN EN T ZORG VOLLE LEVEN VAN TWEE (BEJAARDE) DORPSMEISKES Anno Domini 1889. Het jaar waarin een man gaat geboren worden die de mensheid wil plezieren: Charley Chaplin, en iemand die haar zal zoeken te verdelgen: Adolf Hitler. Waarin B. Harrison president wordt van de Verenigde Staten, Nederland nationaal de 13e mei koning Willem de Derde's 40-jarige kroningsdag herdenkt, en St. Annaland plaatselijk op 3 december het overlijden betreurt der jeugdige Maria M. Hendrikse, die sedert 1 april 1882 aan de lagere school verhonden was als „tweede onderwijzeres of helpster bij het onderwijs in de nuttige handwerken." „Haar dood is een verlies voor het onderwijs in genoemd vak, omdat zij akte daarvoor had, terwijl de eerste onderwijzeres mej. H. van Elsacker, die niet heeft", schrijft de 15e januari 1890 meester Slager 't gemeente bestuur, daarbij tevens adviserend, via „De Vacature" te trachten in deze opengevallen betrekking te voorzien, en alvast tijdelijk voor het handwerk - vak een geschikte plaatselijke, zij het uiteraard wettelijk onbevoegde les- geefster aan te trekken „door aanplakking in de gemeente, op eene jaar- lijksche belooning van vijftig gulden..." „De Vacature", een nog vrij prille onderwijs-advertentiebladuitgave van Thieme-Zutphen, bevat dan kort nadien, tussen resp. annonces voor „Eene Bloemruiker" (gedichten) van J. A. Vermeulen, P. van Soerens „Teeken- Voorbeelden" en „De Beginselen der Zielkunde" (nieuw!) van H. de Raaf, de volgende bekendmaking: „Aan de Openbare Lagere School te Sint Annaland wordt gevraagd eene Onderwijzeres, tevens met acte voor de nuttige handwerken. Jaarwedde f 450,-" Vlak eronder vraagt „Poort vliet (Zeeland)" eveneens „eene Onderwijzeres; op eene jaarwedde van f 500,-" Schande voor Sint Annaland; men wil daar méér voor minder geld!..., en de gemeentelijke „aanplakking" heeft er zeven sollicitaties opgeleverd, waarover men des schoolhoofds mening vraagt... K. J. Rijn berg, G. C. J. Lodewijk, P. Boon, M. P. Lanooij, M. J. Edelschaap, J. Goedegebuure en N. S. Versprille-Hollestelle. In gedachten ziet heer Slager deze dames voor zich, als hij z'n pen indoopt ter voordrachtschrijving: „Allen zijn hem goed bekend; vijf harer zijn oudleerlingen... Van som migen is bekend, dat zij althans het naaien, breien en stoppen goed ver slaan... Op grond daarvan meent de ondergetekende, dat de voordracht kan bestaan uit...," en de bovenmeester houdt het op de eerste drie, van wie hij nader selecterend vindt, dat „de eerstgenoemde misschien de meest geschikte is, wanneer men haar lichaamsgestalte niet in aanmerking neemt..." Zo komt dan tijdelijk nadat de schoolopziener in 't arrondissement Tholen „met groote ingenomenheid" zijn fiat gaf, een 23-jarige Krina Jacoba Rijnberg als „helpster" bij 't Sint Annalands onderwijs, en naast Huigje van Elsacker, heten haar mar.nelijke collega's: J. W. Slager, Adri- aan Geluk M. zn., F. J. Beun, S. M. van der Bel, L. J. Soeters P. zn., de uit H.I. Ambacht gekomen Linius Brouwer J. zn en de sinds kort aan Middelburgs Rijkskweekschool afgestudeerde Pieter Simon van 't Hof. Krina Jacoba, zo lang zij heugen kan reeds mank..., doet met plezier dit werk, en na schooltijd loopt ze vaak een eindje op met Huigje, als deze naar schoonzus Janna C. Steketee stapt, die zeven jaar geleden (1883) in Amsterdam haar „Vroedvrouw-diploma" haalde en in dit beroep te Sint Annaland thans werkt. In de eerste (en laatste) gemeentelijke dokters woning (Voorstraat 30) woont de op 11 februari 1885 te Leiden ge slaagde huisarts Leendert Cornelis van der Meulen, samen met echtgenote en een de familie jaren trouw gebleven dienstbode uit het noorden. Onze dorpsjeugd, die de Thoolse „dracht" wel dromen kon, vond haar Friese kostuum een mooie variant hierop, vooral het blinkend-gulden „hoofdstuk" imponeerde hen, als zij vriendelijk hen aan de deur hun medicijnen gaf... 1 Met Krina kan ze 't ook goed vinden. Een herstellingsmoeilijkheid met haar kanten muts bracht hen toevallig samen, want doorkneed in dit zo kunstige peuterwerk blijkt deze sympatieke „helpster in de nuttige hand werken." Eind augustus 1890 komt een Oud-Vossemeerse „mèt akte", Jeannette Schilleman, en worden Krina Rijnberg en Huigje van Elsacker eervol, maar zonder meer ontslagen... Huigje trouwt al spoedig, en Krina valt, naast wat brei- en naaiwerk voor particulieren, hoofdzakelijk weer terug op haar soms maar schrale, specifieke broodwinninkje van wassen, strijken en eventueel herstellen van tullen, Thoolse mutsen en zogenaamde „platjes", uiterst nauwkeurige karweitjes waarin zij machtig handig is, en ondertussen snellen de jaren heen, nieuwe generaties brengend, en wordt een eigen jeugdherinnering het aansluitend vervolg op dit zo innig- menselijk tableau... In 1934 vindt Oostenrijks kanselier Dollfuss bij een Weense SS-coup gewelddadig de dood, wordt Chicago's topgangster John. Dillinger tijdens een politioneel vuurgevecht neergeschoten, terwijl Amsterdams Jordaan door steunverlaging vier droeve oproerdagen beleeft, en ver van al dit bloedig-rumoerige huist op Sint Annaland nog altijd Krina, samen met een erger dan zij gehandicapte zuster Dien, in 't straathoekgedeelte van haar Tienhovenwoning (thans nr. 1), waarvan ze de andere „helft" ver huurt. Haar ouders zijn reeds lang gestorven, ook een jaren ingewoond hebbende oom, en daar staat in haar kleurrijke bloementuin, temidden van zelf gekweekte violen en afrikaantjets, een dan 67-jarige „krepele Krina'tje" zoals men (goed bedoeld!) vaak zei, klein gepostuurd, twee levendig-donkere oogjes in een fris-blozend gezichtje, door een kraak heldere haakmuts omlijst, en fotografisch scherp komt weer dat prille kinderbeeld terug, toen we als vijfjarig ventje haar iets bezorgden in opdracht van grootmoeder (ditmaal de echte) met een boodschappentas die onderweg regelmatig de straatstenen raakte, en een versnelde hartslag vanwege inspanning en schuchtere verlegenheid... Warm-vriendelijk is d'ontvangst, wonderlijk-mooi het kamertje, en als ook nog een aanvankelijke bedeesdheid voor het in kinderogen wat „grie zelige" bedsteebeeld der tegen kussens rustende, eveneens gehaakmutste Dina is overwonnen, komen alle partijen los. De bejaarde Dina Rijnberg een van moeders zijde erfelijk belaste invalide, bracht haar leven groten deels in deze bedstee door, en een enkele maal, als Krina weg was en ze zich onbespied waande, zagen familieleden haar wel eens over de kamer vloer schuifelen, een menselijke padde gelijk... „Kom 'es bie m'n zitte," en op 't biezen stoelpuntje waag je 't er maar op, kousevoetjes afwisselend steunend op talrijke sporten, en dra is 't ijs gebroken, de conversatie komt op gang... Een oud kind en een jong, er tussen ligt een leeftijdswereld van moeite en verdriet..., maar op dit mo ment schijnt al het nare verdrongen naar d'achtergrond, en is men we derzijds blij door het plotseling ontstane wonder der belangstellend-mense lijke communicatie en spontaan-onbevangen kinderlijkheid... „Toe Krina, geef eest dat kind 'es een bolletje," en Krina, die juist drie ijzeren strijk bouten op een vierpitsbrander zette, laat je een gesuikerd citroenkussentje nemen uit 't glazen, fraai geslepen potje. Al zigzaggend door de kamer legt ze gestreken mutsen voorzichtig in 't kabinet, want straks is 't zater dagavond en komen boerinnen per gerij naar 't dorp voor inkopen of familiebezoek, onderwijl resp. knechts-koetsiers voor „de vrouwe" ter Tienhoven komen zullen „om de musse bie Krina". Bedrijvig scharrelt ze heen, en intussen zit „dat kind" snoepjeszuigend, kneuvelend en soms diep zuchtend om 't vele nieuwe, te staren naar een vlakbij e, luid tikkende staartklok waarvan bovenin een schoener met volle zeilen mechanisch al tiktakkend meedeint op de golven. Eén der vele jeugdimpressies, en af stand nemend zien we thans dit beeld terug, ook in symbolische betekenis t gedesillusioneerde oudje in de bedstee, een blij-snappende kleuter er vóór, en daar tussenbeide 't waarschuwend-ernstige ankerritme der Friese wandklok, als een allegorische „driehoeksverhouding" a la Jan Luyken: „o Mens, beschik uw zielenstaat, Terwyl des levens uurwerk gaat..." Ver leden, toekomst en... betrekkelijkheid; een kathedraal drieluikje, met dobberend bovenin 't middenpaneel „het scheepken"„Al staat de zee ook hol en hoog..." en misschien was 't wel een Westindische „Slaven haler", wie weet... Heel wat maritiems bevat haar huisje, wellicht destijds bijeengebracht door een zeevarend familied. Prachtige scheepjes in geschraagde fles sen, maar daar mag je beslist niet aankomen, wèl op de stoel klimmen om twee enorm grote schipbreuk-reproducties van nabij te bekijken. „Mooi ee," zegt Dina, genietend van je gespannen „drama-observatie", en daar ben je 't eigenlijk glad niet mee eens! Dit is verschrikkelijk, al die mensen in de golven, en dan eensklaps valt 't oog op een met zeil- flarden bezet stuk ra, waarop de scheepshond krampachtig boven water tracht te blijven. De goedig-smekende kop, duizendmaal sympathieker dan die geniepige „hellehond" uit Huntington's „Smalle weg..." van d'overkant der kamer, die zoéven, toegelicht door Krina, kinderlijk na denkend werd bezien, 't Is tijd voor huis. In d'ene hand een boeket afri- kaantjes, in de andere een Kwatta-manoeuvrereep die toen een stuiver kostte, en de lege tas wordt gelukkig vergeten... Als we die de volgende dag ophalen, gaan we allereerst zien of dat arme b'eest zich d'afgelopen nacht nog altijd drijvend heeft weten te houden... Krina Jacoba, „wanneer men haar lichaamsgestalte niet in aanmerking neemt.' haar zuster Dien: „Kom 'es bie m'n zitte...;" twee der onzen, die als alle (jonge) vrouwen vaak verlangd zullen hebben naar wat liefde en geluk, maar van wie, naar de mens geproken, hun „lichaamsgestalte" grotendeels bepalend was voor de respectievelijke levensgang... Dina overleed in 1938, Krina even na de bezettingstijd, bij familie te Oud- Vossemeer, en nog altijd luistert er d'oude, (gerestaureerde) molen stil mee, als bloeiende Tienhoven-viooltjes elkaar fluisterend vertellen van weleer... Volgende week: VAN EEN DRIFTIG DORPSHOOFD EN EEN NOG BOZER SUPERIEUR Thoolse ..mussen' zoals Krina die behandelde, resp. van tussen beide wereldbranden aan tegenovergestelde Ring-punten te Sint-Annaland. Als we dit zo neerschrijven, be kijkt onderwijl een acht-jarig Gertje H. vol kinderlijke aandacht deze klaarliggende foto's ,,Kiek 'es ome Han, die vrouwe draeg' een 'öêd mee vleugels...," en z'n drie jaar jon ger zusje vervolgt stil-peinzend: „Net zoa's bie d'engeltjes..." Goddank, dat ondanks alles, weer een nieuw geslacht van kleine „dromers" komen mochtl

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 5