J. VERWIJS Met de spiegelreflex op fotoavontuur Wat heeft de novembermaand te bieden Produkt van de maand Vadertrots kan fataal worden Ijsbeer accepteerde dochter Het nieuwste assortiment LEGO bij HEIJBOER aan de Ring AKTIEVE JONGE MEDEWERKERS Goed nieuws voor de inwoners van Sint-Philipsland Gemeente Poortvliet tractor Heijboer's boekhandel Fa. C. LABAN EENDRACHTBODE BOEKENNIEUWS GEEF ZE DE RUIMTE"» DE EENDRACHTBODE HEIJBOERS Alle Konsaliks in voorraad bij Sint-Annaland - Tel. 375 ADVERTEERT in de EENDRACHTBODE 5 november 1970 3 Een bij de uitgeverij Hollandia te Baarn verschijnend boek is altijd waard te worden bekeken, is vaak volop waard te worden ge lezen. Daarbij dan van onderscheidene smaak, maar veelal wel spannende bestsel lers. Daartoe behoort dan ook 'Temidden van koningen rust hij in vrede' van Elleston Trevor. Gebonden kost dit boek 16,90. Maar daarvoor heeft men dan ook 320 pa gina's boeiende lectuur. Met sinterklaas in het zicht zal immers ook de Nederlandse boekkoper er aan moeten wennen, dat hij voor minder dan drie vijfjes niet zoveel zaaks meer kan kopen of cadeau geven aan een gebonden werk. Dat kan nog wel voor paperback of pocket, maar die neemt men wel als voor een kort ontspanningsmoment of als leesvoer, maar niet echt als boek. Overigens hebben de liefhebbers van Trevor al een tijdje geduld moeten hebben, eer van hem weer eens wat verscheen. Zijn meest bekenden zijn {later in trilogievorm uitgegeven) Tussen vuur en water - De slag om Engeland en De Invasie. Met zijn 'te midden van koningen' weet Trevor opnieuw raak te schieten. Op meesterlijke realistische wijze wordt de taal van de soldaten weer gegeven, maar tegelijkertijd ook een krijgs verhaal, waarin medelijden, humor en begrip elkaar op juiste wijze afwisselen. Nee, geen verhaal uit de Tweede, maar uit de Eerste Wereldoorlog. Het begin augustus 1914 en speelt dan in London. De hoofdpersonen zijn twee broers, die door de grote strijd tot een beter begrip komen. Hun zuster, die een droomwereld ineen ziet storten, hun vriend, waar ze van kind af aan mee zijn opgegroeid die zijn strijd niet in de loopgraven, maar op de rechterstoel strijdt, een jong meisje, wier moedige liefde uitdrukking heeft aan de enige hoop in een van haat vervulde wereld. Goed geschreven. We lichten er een paar regels uit aan het slot van hoofdstuk tien: 'De wagen schokte. 'Diana. Misschien zien we elkaar daarginds weer'. 'Ja, ik zal je schrijven, met mijn adres'. De ijzeren wielen rolden en scheidden hun handen en hij bleef kijken tot er alleen nog maar papier over de lege rails waaide'. En op het eind van het boek: Wapenstil stand ondertekendl 's Avonds viel er een motregen in de straten van London, maar niemand bleef binnen. Big Ben had vanmor gen weer geklonken en nu gingen de lichten weer aan Een goed geschreven, wel echt mannen- verhaal, dat verkrijgbaar is in de erkende boekhandel. LARRY FORRESTER 'HET LAATSTE GEVECHT' Met het laatste restje van zijn energie ramde het sterve Britse schip 'Zr Ms Torpe- dobootjager Glowworm' het Duitse vlagge- schip de 'Admiral Hipper' en bracht het on herstelbare schade toe. Uitgaande van deze halfvergeten marine actie als bron voor zijn inspiratie heeft Larry Forrester een van de meest krachtige anti oorlog romans geschreven, die zijn voort gesproten uit de dood en het verderf van de tweede wereldoorlog. Een verhaal van een insider. Een enkele passage: 'De radiohut kreeg een voltreffer te incasseren. De lucht stroom zwiepte het kleine vertrek binnen en Campbell voelde hoe hij werd opgeheven door een massieve hand van hitte en tegen het dek gesmeten. Blindelings krabbelde hij overeind. Hij zag dat de ruimte onder water liep. Hij vocht tegen de duizeligheid en de paniek Gebonden 14,90. .ras Tsfir De eenoogspiegelreflexcamera is in stevige opmars. Deze camera verheugt zich in de stijgende belangstelling van het fotografe rend publiek. Een begrijpelijke ontwikkeling aangezien men tegenwoordig meer geld over heeft voor de hobby. Men wil meer mogelijkheden en kwaliteit. Bij de kortelings gehouden Photokina te Keulen, wereldtentoonstelling voor foto- en filmapparatuur, bleek de voorkeur van velen voor deze camera nog eens overduidelijk. Wat is de oorzaak van deze voorkeur? Iedere amateurfotograaf kent wellicht het verschijnsel van het beruchte „afgesneden hoofdje" de foto van baby, gefotografeerd met de box, waarop het lieve kind met een geheel of gedeeltelijk afgesneden hoofd prijkt. De oorzaak was de z.g. zoekafwijking of parallax .voorkomend bij camera's met een aparte zoeker. De eenoogspiegelreflex kent dit verschijn sel niet. Men kijkt nl. door het opname-ob jectief, naar het te fotograferen onderwerp. Een schuingeplaatste spiegel tussen film en lens, werpt het licht op een prisma of matglas. Vlak voor de opname klapt deze spiegel even weg en laat zo de lichtstralen passeren, op weg naar de film. VERWISSELBAAR OBJECTIEF Een ander groot voordeel van dit type camera is het feit, dat men naar wens de normale lens kan verwisselen voor een ander objectief, met korter of langer brandpunt. De lange brandpuntlens, populair gezegd het tele-objectief is bijna een modeverschijn sel geworden. Men kan er immers verre objecten „dich terbij" mee halen, of beter gezegd groter op dia of negatief afbeelden. PEREN Nog steeds zullen de diverse perensoorten in ruime hoeveelheden verkrijgbaar zijn. Het is niet waarschijnlijk, dat er in de lage prij zen verandering zal komen. Tot de rassen die te koop zijn behoren de Bonne Louise, Conference, Légipont en Beurre Alexandre Lucas. Ook kan er worden gevraagd naar de Doyenné du Cornice. Dit is een van de fijnste handperen die in Nederland worden geteeld. Het is een grote, brede peer, geel bruin van kleur met een zwakke blos. Het vruchtvlees is zeer sappig en smeltend zoet. Naast handperen zijn inmiddels ook de stoof peren op de markt verschenen. Bij stoofperen kan eveneens onderscheid worden gemaakt in verschillende rassen. Gieser Wildeman. Deze stoofpeer is ta melijk klein van vorm en de schil is bruingeel gekleurd met veel roest. Het vruchtvlees is zacht en korrelig. Saint Rémy. De Saint Rémy is groot en peervormig. De kleur is groen, later geel. Het is een rinse, afkokende stoofpeer. APPELEN In november komt een veelgevraagd appel ras op de markt, de Golden Delicious. Deze bekende appel is middelmatig groot en regelmatig van vorm. De kleur varieert van groengeel tot geel. Het vruchtvlees is vast en bijna zoet van smaak. Kenmerkend is ook de lange steel. In november liggen er verder nog vele andere soorten in de koelcellen opgeslagen, o.a. de Cox's Orange Pippin, Goudreinette, Ingrid Marie, Lombartscalville, Jonathan, Laxton's Superb en de Winston. De prijzen zijn over het algemeien laag. KOOLSOORTEN Bij het naderen van de winter kan er wat vaker een van de koolsoorten op het menu worden gezet. Er is een ruim aanbod van boerenkool, gele- en groene savooiekool, wittekool en rodekool. De koolsoorten be horen meestal tot de voordelige groenten. SPRUITEN Spruiten nemen in november reeds een be langrijke plaats in. Als de weersomstandigheden het oogsten niet belemmeren zijn grote aanvoeren moge lijk, met de daarbij behorende redelijke prij zen. In de winkel kunnen we voorts nog een groot aantal verse groenten aantreffen witlof, bietjes, kropsla, prei, wortelen, pa prika's, schorseneren, knolselderij en uien. APPELEN Van alle fruitsoorten worden er in ons land het meest appelen geteeld. De beteelde oppervlakte loopt elk jaar terug, maar naar verhouding zijn de opbrengsten sterk ge stegen. Dit is o.a. een van de oorzaken waardóór de appelprijzen zich de laatste jaren gemiddeld op een laag peil bevinden. DE VRACHTWAGEN IN HET VERKEER Ook vrachtwagens moeten zodanig afstand houden dat andere auto's veilig kunnen invoegen. (Buiten de bebouwde kom is 50 m. zelfs verplicht). SNIJDEN IS LEVENS- GEVAARLIJK --f U dwingt de vrachtwagenchauffeur op zijn rem te gaan staan en scheph daarmee de volgende risico's •VERHOOGD SLIPGEVAAR LADING KAN GAAN SCHUIVEN IGa pas weernaar rechts als u I de vrachtwagen geheel in uw I achteruitkijkspiegel kunt zien, j Appelen zijn heel gezond. De slagzin „Snoep verstandig, eet 'n appel" is niet voor niets zo bekend geworden. Het eten van appels is goed voor het ge bit. Door het kauwen worden de tanden als het ware automatisch gereinigd. Daarom is het zo goed om een maaltijd met het eten van een appel te besluiten. Appelen be vatten veel vitamine C, maar ook verschillen de fermenten, die het verteringsproces be vorderen. Tenslotte nog een belangrijk punt: appelen bevatten weinig kalorieën. Omdat ze echter toch snel het hongergevoel weg nemen, zijn ze zo belangrijk voor degenen die de slanke lijn in de gaten moeten hou den. Appelen zijn tegenwoordig bijna het gehele jaar door verkrijgbaar. In juli komen de eerste appelen van de nieuwe oogst, de zo genaamde zomerappelen. In de herfst worden de verschillende bewaarrassen geplukt. Deze worden na de oogst zorgvuldig opgeslagen in fruitbewaarplaatsen en koelcellen om ge durende de winter te worden verhandeld. Op deze wijze zijn er tot in juni prima kwaliteitsappelen te koop. Op de bavianenrots in Ouwehands Die renpark krijgt de leider van de troep nu toch wel duidelijk concurrentie van een snel opgroeiende jongeman. Tot voor kort aan vaardde het tweede mannetje de leider van de kolonie als vanzelfsprekend, maar nu hij al een flinke mantel krijgt en de oude man, die al vele jaren de kolonie onder zijn hoede heeft, wat begint af te takelen, komt de jonge man langzaam maar zeker wat meer op de voorgrond met de bedoeling de lei ding over te nemen. Dat kan tot een enorm gevecht leiden tus. sen de twee mantelbavianen, zo gaat het althans ook in de vrije natuur bij een lei derswisseling. Het eerste twistpunt is er in middels al. Eén van de vele vrouwen op de rots heeft een kleintje gekregen ,maar zowel de oude als de jonge man wedijveren om het hardst wie nu eigenlijk wel de echte vader is. Beide mannen zijn even gek op het jong en deze vadertrots kan de inzet worden van een eerste fataal gevecht op grote schaal. Volgens de heer Ouwehand kan het tijdstip waarop de jonge baviaan de leiding van de troep overneemt van de „ouwe heer" niet ver meer verwijderd zijn. Maar misschien is de oude nog zo vitaal dat hij eerst nog eens flink de jongeman „de mantel uitveegt". Toen een jaar geleden in Ouwehands Die renpark een ijsbeerjong werd geboren, ge beurde dat in volledige afzondering van de man. Die was al een maand vóór de beval ling apart gezet, omdat men niet het risico wilde lopen, dat vader zijn jong zou dood bijten. Nu de kleine al flink uit de kluiten is gewassen moest het er op zekere dag van komen, dat de familie weer werd herenigd. Reeds lang geleden was er een mogelijk heid geschapen dat vader en het jong elkaar vla een speciaal vervaardigde half open want konden besnuffelen, maar méér ook niet. Begin van deze week werd tot de grote stap besloten om de vader tot moeder en jong toe te laten. Voor alle zekerheid hadden de oppassers wat rotjes in hun zakken gestoken om bij eventuele aanvalspogingen van de vader te kunnen ingrijpen met wat knaleffecten. Maar zover behoefde het niet eens te komen. Vader stapte bij zijn familie binnen alsof hij er niet bij was weg geweest. Hij accep teerde zijn dochter volledig. Ijsberen werpen om de twee jaar één of twee jongen. Bij Ouwehand hoopt men nu volgend jaar opnieuw ijsbeertjes te kunnen begroeten. Voor de belangstelling en het medeleven na het plotse ling overlijden van onze zuster en tante Willemina Johanna Bier ens - van Poortvliet zeggen wij u hartelijk dank. Uit aller naam, J. v. d. Zande Sint-Annaland, november 1970 Het blad met de grootste oplage op Tholen an St. Flllpsland. Op woensdag 11 november hopen onze geliefde ouders, behuwd- en grootouders N. van den Houten en P, van den Houten - Groen hun 45-jarige echtvereni ging te herdenken. Den Haag, Corrie van den Houten-Douw Connie Schiedam, N. van den Houten T. van den Houten - Linke I Bennie Oud-Vossemeer, november 1970 Molenstraat 32 De receptie ter gelegenheid van ons 25-jarig huwelijks- j feest M. Minheere - de Leeuw wordt gehouden op vrijdag 13 november 1970 van 19 tot 20 uur, bij Café Joh. Vroegop, Ring 13, Oud- Vossemeer. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze gelief de vrouw, moeder, behuwd- groot- en overgrootmoeder Pieternella Jannetje van Gorsel echtgenote van Adriaan Vermeulen op de leeftijd van ruim 76 jaar. Sint-Maartensdijk, Adriaan Vermeulen R. Bijl - Vermeulen P. Bijl D. C. Vermeulen J. J. Vermeulen - Poot Katwijk aan Zee, C. D. Vermeulen H. J. Vermeulen - v. d. Meyden Sint-Maartensdijk, 3,1 oktober 1970 De teraardebestelling heeft plaats gehad op woensdag 4 november j.l. op de alg. Begraafplaats te St.-Maar- tensdijk. TE KOOPColeman olie kachel, z.g.a.n., compleet met tank, bij M. Geuze, Regentes sestraat 50, Tholen, Telefoon 01660 - 317. Heden overleed nog onverwachts, tot onze grote droef heid onze innig geliefde en zorgzame man, vader, grootvader, broeder, zwager en oom Jan Labruyère in leven gepensioneerd opperwachtmeester der Rijkspolitie echtgenoot van Pieternella Kerkhove in de ouderdom van 79 jaar en 8 maanden. Sterke de Heere ons in dit verlies. Sint-Philipsland, P. Labruyère - Kerkhove M. Labruyère A. Labruyère W. A. Labruyère - de Ruijter Goes, 's-Gravenhage, C. Labruyère C. Labruyère - Uijl J. van Vliet - Labruyère A. van Vliet Sint-Philipsland, C. J. Noorthoek - Labruyère A. M. Noorthoek en kleinkinderen Sint-Philipsland, 29 oktober 1970 Oostdijk 18 De begrafenis heeft plaats gehad op maandag 2 no vember te Sint-Philipsland. •I AC. HERMANS Door de toenemende drukte in onze filialen neemt ook de hoeveelheid goederen die onze centrale magazijnen dagelijks verwerken toe. Wij kunnen daarom ons aantal personeelsleden in onze centrale magazijnen te Tholen op korte termijn uitbrei den met enkele (na gebleken geschiktheid is in de toekomst promotie niet uitgesloten). Naast een GOED salaris, heeft u prima sociale voor zieningen, reiskostenvergoeding, waar nodig. Bovendien per 31 december, 2% GRATIFIKATIE van uw jaar loon EXTRA. Belangstellenden zijn, voor nadere inlichtingen welkom, op onze te houden sollicitatie-avond, op vrijdag 6 no vember a.s., van» 18.00-19.00 uur op ons hoofdkan toor te BERGEN OP ZOOM, adrest BLAUWE- HANDSTRAAT 2. Voor telefonische afspraken of inlichtingen zijn wij be reikbaar onder nummer 01640 - 3 67 50. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze gelief de oma Pieternella Jannetje van Gorsel op de leeftijd van ruim 76 jaar-. Scherpenisse, Machiel en Riek Sint-Maartensdijk, Leentje en Piet Jan en Cristien Adrie en Ria Adrie eri Leny Alie en Izak Kees en Coby Sint-Annaland, Corry en Han Katwijk aan Zee, Gonneke, Loes en Silvia Heden overleed tot onze diepe droefheid onze gelief de overgrootmoeder Pieternella Jannetje van Gorsel op de leeftijd van ruim 76 jaar. Pieter en Laban Bijl Gerrie en Peter Paulusse Dick en Lianne Vermeulen Op 29 oktober 1.1. overleed, nog onverwachts, onze lieve onvergetelijke groot vader Jan Labruyère in de leeftijd van 79 jaar en 8 maanden. Zijn kleinkinderen, Sint-Philipsland, Nelleke, Connie, Jan Goes, Els, Ria, Jan Den Haag, Peter van Vliet en Tineke 'W Sint-Philipsland, Eljo Noorthoek en Bram, Jos en Carla Sint-Philipsland, 29 oktober 1970 Profiteer nogmaals van onze fantastische aanbiedingen Grote kip, 1500 gram 3,75 Zoete mandarijntjes, 10 voor 0,98 Bij 1 fles Raak limonade, 3 leuke glazen van 1,25 voor 0,89 2 kg. Cox voor ƒ0,98 Bananen, 2 pond 0,98 - J. AALBRECHTSE Bakstraat 1 Tholen Telefoon 487 Er is nu een mooie gelegenheid u volledig op de hoogte te stellen van de ruime mogelijkheden van het aardgasgebruik. Bezoekt donderdag 12, vrijdag 13 en zaterdag 14 november a.s. in onze winkel de GROTE AARDGASTENTOONSTELLING Geopend van 's middags twee uur tot 's avonds half tien. Tijdens deze dagen ziet u een uitgebreide collectie van de nieuwste gasapparaten FORNUIZEN, HAARDEN, GEVELKACHELS, GEISERS, WARMWATERBOILERS ENZ. Wij zullen u gaarne van dienst zijn. Gas- en waterfitter Zuiddijk 60 - Sint-Philipsland Telefoon 01677-391 PARTWORKS een vreemde naam voor de be kende wekelijkse afleveringen van Bericht van de Tweede Wereldoorlog Het Weten Waard Boek van de Mens Standaard Encyclopedie Dieren Encyclopedie Binnenkort ook Avontuur van de Mens De vraag naar de Standaard Encyclopedie (met rode band) was zo groot dat er inmiddels al een herdruk kwam (met blauwe band). Elke week goed gedocumen teerde, kleurige naslagwerken voor nog geen twee gulden. U vindt ze steeds bij Boek- en Kantoorboekhandel Ring 66 Sint-Annaland TE KOOPKinderwagen, wit en donkerblauw, hoog model. Stoofstraat 10, Tholen, Tele foon 01660 - 810. De burgemeester van Poortvliet brengt ter openbare kennis, dat het bij raadsbesluit van 29 oktober 1970 vastgestelde bestemmingsplan 'West' met bijbehorende voorschriften met ingang van 9 november 1970 gedu rende een maand ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage zal worden gelegd. Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, kunnen gedurende bovenvermelde ter mijn tegen het plan bezwaren indienen bij gedeputeer de staten van Zeeland. Poortvliet, 6 november 1970 De burgemeester voornoemd, W. J. van Doorn. TE KOOP» ZAAIMACHINE genormaliseerd 2,64 m„ merk Bozet ELEKTRISCHE LASTRANSFORMATOR 125 ampère, 350,nieuw ELEKTRISCHE LASTRANSFORMATOR 150 ampère, 540, P. A. POTTER Landbouwsmederij Sint-Maartensdijk Telefoon 01666 - 335 UIENTELERS: Bestelt nu uw uienzaad. Verschillende soor ten. Beleefd aanbevelend: Joh Overbeeke, Sint-Annaland, Te lefoon 316. Voor uw bruidsboeket, greot of klein maar toch fijn, moet u bij Moerland's Bloemenhandel zijn. Voorstraat 26, Sint-Anna- land KINDERBOEKENWEEK in de Nutsbibliotheek te Tholen. Vijf uur voorlezen van 'De Wortelkindertjes' en een te kenwedstrijd. \;V, - .n-ii; - e- c l. 4t Bij voldoende deelname zullen de volgende cursussen worden georganiseerd a. machinaal melken b. klauwverzorging Aanmeldingen voor 13 november a.s. bij: A. C. van Heusen, Lagere Agrarische School SASSEGRAVE, Scherpenisse, Tel. 01666- 540. Gaat u naar een bejaardenwoning of verhuizen Wij verzorgen uw gehele interieur Nieuwe vloerbedekking gratis gelegd. Oude vloerbedekking voor een spotprijs weer als nieuw gelegd. Laat u niet verleiden door kortingen. Onze prijzen zijn 10-15% voordeliger als elders. De oudste woninginrichting van het eiland Tholen Telefoon 01660-335 Ook voor uw vrachtwagen en busrijbewijs wordt u door een gediplomeerd instructeur opgeleid bij AUTORIJSCHOOL HENGSTMENGEL President Rooseveltstraat 22 Sint-Maartensdijk - Tel. 535 TE KOOPBromfiets, Bata is Comfort, i.pr.st. Sjaak Bliek, Langeweg 18, Scherpe nisse, Telefoon 01666-629.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 3