Ook op Wereldspaardag is 't goed sparen bij de NMB een premie van f5,- marie-anne wordt gewoon ga met uw tyd mee ga naar de nmb! Verpachting gemeentegrond aan bestaande landbouwbedrijven Aankoop achtertuinen voor verbetering Hogedorpseweg Deelname aan regionaal woonwagen centrum in Goes Voor de laatste maal „Klaproosdag" STEMMEN VAN EENDRACHTBODE 9 BEHANDELING BEGROTING SINT-PHILIPSLAND (Vervolg van pag. 5) Een waar spaarfestijn dat de NMB een week lang viert: een mooie gelegenheid om met sparen te beginnen. Vooral omdat bij uw eerste inleg van minimaal 10 gulden wordt bijgeschreven. Zo maar extra. Kom snel langs. Juist nu, met gunstige rentevergoedingen van 41A tot 8%! Zelfs 814% behoort tot de mogelijkheden als u Rente- spaarbrieven van de Nederlandsche Middenstands Spaarbank koopt. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! VANMIDDAG RAAD IN POORTVLIET 10 29 oktober 1970 gemeente. De sportveldplanning is eveneens toe aan zijn eindstadium. Er is een toezegging, dat er een mogelijk heid van uitvoering inzit vanaf eind 1970, be gin 1971. Dat hangt nog af van de dan in de ge meente aanwezige werkloosheid. Het rijks subsidiepercentage is thans nog niet bekend. Zeer binnenkort zal de raad over het de finitieve plan sportveld moeten beslissen. Wat de zelfstandigheid van de gemeente betreft is de leden de brief bekend van de minister van Binnenlandse Zaken, die de kleine gemeenten niet veel kans meer geeft. Met grote aandacht volgt ook het gemeente bestuur de gehele ontwikkeling op dit gebied waarom men zelfs aanwezig was als college bij de behandeling door Eerste Ka mer van het voorstel Tholen, zoals men ook de jongste gedachten op Schouwen-Duive- land opnam. Er is eigenlijk tot dit mo ment gewacht om de brief van de minister te bespreken .Ook daarvan zal de raad dus wel nader horen. De raad zal er zich ook over moeten uit spreken. En met deze informatie van de voorzitter was ook de beantwoording van de vragen bij de algemene begrotingsbe schouwingen afgelopen. De heer De Jager en Beurkens toonden zich voor deze beantwoording erkentelijk Eerstgenoemde stelde het op prijs ook ten aanzien van de gemeentelijke zelfstandigheid in een vroeg stadium te kunnen meepraten, wat voorheen in Zeeland heel wat moeilijker lag. Als gemeente is er inderdaad ook een taak in de recreatieve sector waarbij de geeste lijke struktuur niet uit het oog mag worden verloren. MEER STRATEN Bij de bespreking van het begrotingscom missierapport, waarvan We in het vorig nummer reeds een samenvatting hebben ge bracht, merkte de heer L. den Engelsman (SGP) nog op, dat de post onderhoud straten met f 2500,- op eenzelfde peil is gehandhaafd als voorgaande jaren, terwijl er in de gemeente toch meer straten zijn bijgekomen. Is dit niet aan de lage kant? De voorzitter anwoordde, dat het tevoren moeilijk is om na te gaan, welk onderhoud er nodig is door opgravingen van de nuts bedrijven, enz. Daarom moet hier wel een slag naar worden geslagen. CENTRALE DIENST ZIT HOOG. Zowel de begrotingscommissie als bij de algemene beschouwingen nog eens beklem toond door dhr. Beurkens was eenparig van oordeel, dat de kosten van de centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht met f 11,- per inwoner erg hoog zijn. Het maakt 22% uit van de totaal geraamde uitgaven op het hoofdstuk openbare werken. De heer Beurkens constateerde, dat het de ge meente op f 25.000,- per jaar komt. Er moet dus bij de CD wel heel wat binnenkomen van al die gemeenten. Het zijn dure jongens, concludeert dit lid van de prot. chr. fractie. De voorzitter erkent, dat er bij de Centrale Dienst van al de deelnemende gemeenten inderdaad heel wat binnenkomt, maar toch komt men er nog niet uit. En dat niet omdat het zulke dure, integendeel heel gewone jongens zijn. Men kan er tastbare resultaten van zien. De CD werkt zeer goed. Het is een gespe cialiseerde dienst, waaraan een gemeente alleen nooit toe zou kunnen komen. Dan werd het een schaap met 5 poten. Natuurlijk Zijn er de apparaatskosten, zoals voor ge bouw, inventaris, typiste, enz. Maar een dergelijke dienst is voor elke gemeente ver plicht, hetzij met anderen gezamelijk, hetzij afzonderlijk. Ik vind het wel eens verve lend voor de mensen van de Centrale Dienst dat telkens weer in schier elke gemeente en bij iedere begrotingsbehandeling de „duurte" van deze dienst aan de kaak wordt gesteld. Men zal als gemeente niet minder toekun nen en zeker niet goedkoper werken met dezelfde specialisatie-mogelijkheden. Wethouder A. A. Rijstenbil vult aan er ook wel eens anders over te hebben gedacht, toen hij aan de andere kant van de raads tafel zat. In de nog korte tijd van zijn wet houdersschap heeft hij echter meer waarde ring en begrip voor de CD gekregen. De voorzitter zegt blij te Zijn dit te horen. Men kan het als raadslid niet altijd hele maal overzien. De SGP-er Van Hekken informeert hier na of een gemeente verplicht is mee te doen. Er zijn er toch ook al uitgegaan' De voor zitter antwoordt bevestigend. Een aantal ge meenten op Schouwen zijn uitgetreden en hebben nu de dienst Zierikzee gesticht. Dat kostte zowel de uittredende- als de overblijvenden geld en Zierikzee werkt nu evenmin goedkoper. Adv. Ingez. med. De heer De Jager vindt dat een gemeente raad het recht heeft het functioneren van een dienst na te gaan. Het onttrekt zich vaak aan onze beoordeling hoe een C.D. werkt. Maar is het gehele geval wel eens doorgelicht Wanneer iedereen het er nu steeds over heeft, dat het een dure zaak is, dan is het toch normaal te vragen het gehele geval eens door te lichten, zodat we ook reël kunnen beoordelen of er al niets aan hapert. Men kan als bedrijf menen het volledig goed te doen, terwijl er toch iets hapert, wat met verbetering efficiënter en goedkoper werkt. De voorzitter ziet geen bezwaar in een door lichting, maar wijst er wel op, dat nu de herindeling van Tholen een feit wordt, de CD toch wel een reorganisatie te wachten staat. Men kan het dus nu maar beter nog wat aanzien, daar er tussen nu en 2 jaar toch veranderingen komen. Bij het tenslotte dan nog artikelsgewijze doornemen van de begroting informeerde de heer Den Engelsman of het weer noodzake lijk verbeteren van de burgemeesterskamer in het gemeentehuis het gevolg is van een constructiefout bij de bouw daarvan en wie tijdens de bouw het controlerend lichaam is geweest. De voorzitter antwoordt op het laatste dat de Centrale Dienst het opzicht had. Wethouder L. Walpot (SGP) beaamt dat men hier inderdaad met een constructiefout te maken heeft. Een verkeerde toepassing van materiaal. Herstel aan de binnenzijde heft het euvel niet op en het aan de buiten kant te doen is niet eenvoudig. De andere agendapunten vergden prak tisch geen tijd. U hebt die voorstellen via onze krant al een paar weken geleden onder ogen gekregen. De voorzitter had tevoren ook mededeling gedaan van de uitbreiding en verbetering Gladiolenstraat, waarvan het werk was ge gund. Op voorstel van gedeputeerden wor den de wethoudersvergoedingen van f 2748,- tot f 2820,- per jaar verhoogd. Voor kennisgeving wordt aangehouden een schrijven van de vereniging millieuhygiëne in Zeeland, waarin ongerustheid wordt ge uit over aanleg pijpleidingen vanuit Botlek naar Sloegebied. Er werd bouwgrond verkocht aan de fa. gebr. Everaers ten noorden van de verlengde Gladiolenstraat tot een bedrag van f 21.750,- en aan M. A. Vermaas voor bouw aan de Deensestraat f 6400,- grond. Als lid van de gemeenschappelijke rege ling „De Betho" (centrale werkplaats De Bevelanden) werd de burgemeester benoemd en als plv. lid wethouder A. A. Rijstenbil. In de schoolartsendienst werd eveneens burgemeester G. van Velzen als lid en wet houder A. A. Rijstenbil als plv. lid gekozen. Aan de heer E. C. M. Wagemaker werd tenslotte nog 322 m2 bouwgrond verkocht voor een woonhuis op de hoek Gladiolen- Eendrachtstraat. De gemeenteraad van Poortvliet houdt vanmiddag om 3 uur haar tweede openbare vergadering in de nieuwe zittingsperiode. Er is slechts een korte agenda met weinig uit springende punten, of het moest de vaststel ling van het uitbreidingsplan 'West' zijn. Hierover waren echter noch een voorstel van b en w noch een toelichting bij de stuk ken aanwezig. Volgende week hopen wij deze verrassing uitvoerig voor u te kunnen brengen. Wel bekend is, dat het vanmiddag om de verhoging van de wethouderswedden gaat met ingang van 1 januari 1970. Gedepu teerde Staten van Zeeland willen de vergoe ding voor de Poortvlietse wethouders op f 2364,00 per jaar brengen, waarmee b en w akkoord gaan. Zij stellen de raad ook voor instemming te betuigen met het verzoek van de ge meenteraad van Sint Maartensdijk de kern faciliteiten te handhaven. De rapporten van het verificatiebureau over het derde kwartaal 1970 worden voorgesteld voor kennisgeving aan te nemen. Ook staan er nog enkele begrotingswijzigingen op de agenda. Door de gemeentelijke herindeling van Zuid-Beveland en de inwerktreding van de wet sociale werkvoorzieningen en de hier mee verband houdende inbreng van de zo genaamde buitenobjecten in de organisatie van de werkplaats, dient de gemeenschappe lijke regeling betreffende de centrale werk plaats De Bevelanden gewijzigd te worden. B en W stellen de raad voor dit te doen en de burgemeester en wethouder M. J. Geuze tot lid en plaatsvervangend lid van het al gemeen bestuur te benoemen. WOONWAGENCENTRUM Volgens de Wet op Woonwagens en Woonschepen is elke gemeente verplicht, al dan niet in samenwerking met één of meer andere gemeenten, een openbaar centrum voor woonwagens in stand te houden. G.S. hebben de Zeeuwse gemeenten benoorden de Westerschelde een ontwerp-gemeenschappe- lijke regeling tot stichting en exploitatie van een regionaal woonwagencentrum Midden- Zeeland in Goes gestuurd. Verschillende Thoolse gemeenteraden en die van Sint- Philipsland hebben al besloten hier aan mee te doen, en ook b en w van Poortvliet stellen de raad voor tot de gemeenschappelijke rege ling toe te treden. De kosten komen op 30 cent per inwoner, zodat dit jaarlijks 1621 x f 0,30 f 486,30 vergt. De burgemeester en wethouder M. J. Geuze staan op de voordracht als lid en plaatsver vangend lid van het algemeen bestuur. VERBETERING HOGEDORPSTRAAT In de volgende raadsvergadering zal een voorstel worden behandeld tot verbetering van de Hogedorpstraat. Om een goede verbinding te krijgen tussen Hogedorpstraat en Stoofstraat dienen vol gens b en w enkele stukjes van de achter tuinen van de woningen Stoofstraat 18, 20 en 22 nu te worden aangekocht. Met de eigenaren is al overeenstemming bereikt over een prijs van f 20,- per vierkante meter (taxatieprijs). Het gaat hier om 4 m2 van M. M. Hage, 21 m2 van M. D. Uijl en 9 m2 van B. A. Dijke. De aankoop van gedeelten van de 3 achtertuinen kosten bij elkaar f 680,00. Wegens verhuizing van J. J. van der Kloos ter naar Tholen komt de woningwetwoning Molenstraat 35 vrij. B en W stellen voor dit huis aan het gezin Strijd te verhuren, dat zich indertijd hiervoor heeft aangemeld. Het woon- en winkelhuis met bakkerij, schuur en erf van dhr Strijd heeft de gemeen teraad op 24 april van dit jaar gekocht ter verwezenlijking van het saneringsplan. G. S. van Zeeland hebben dit raadsbesluit op 6 oktober goedgekeurd. VERPACHTING LOS LAND De heer H. Anthonisse uit de Oude Schoon- dorpseweg heeft zijn landbouwbedrijf ver kocht aan de heer M. Burgers, zodat hij de gemeente heeft verzocht de pacht van 3.71.20 hectare grond aan de Lange Zandweg (pacht prijs f 984,-) te beëindigen. De nieuwe eige naar wil de pacht nu overnemen. B en W hebben hiertegen geen bezwaar omdat zij het bedrijf in stand willen houden en de heer Burgers ter wille te zijn De pacht- overschrijving kan per 1 december a.s. in gaan als de nieuwe eigenaar een verklaring van de notaris overlegd dat hij het land werkelijk gekocht heeft. De heer W. S. Quist uit de Hogeweg wil niet in aanmerking komen voor de 38.50 aren bouwland aan de Langeweg van zijn schoonvader wijlen H. J. W. Koppenhol. De pachtprijs bedroeg honderd gulden. Bij een vorige verpachting hebben b en w er al op gewezen dat bestaande bedrijven zoveel mogelijk moeten worden gesteund door het uitgiftebeleid van de vrijkomende gemeente gronden, Ze stellen daarom voor het per ceel land m.i.v. 1 december a.s. te verpach ten aan de heer J. Potter. Aan dit bedrijf werd tot nu toe geen gemeentegrond verpacht, terwijl de 38.50 aren land op niet al te grote afstand van het bedrijf aan de Paasdijkweg is gelegen. Sedert de bevrijding is het in november een traditie, dat de 'Klaprooscollecte' wordt gehouden. De opbrengst hiervan wordt door het Nederlands Oorlogsgraven Comité aan gewend om nabestaanden van de in de jaren 1940 - 1945 voor onze bevrijding gesneuvel de geallieerde militairen in Nederland gast vrijheid aan te bieden, waardoor zij in staat zijn het graf van man, vader, zoon of broer te bezoeken. Er zijn in ons land meer dan 30.000 ge allieerde oorlogsgraven, op meer dan 500 kerkhoven. Vele tienduizenden vaders en moeders, vrouwen en kindenen, zijn in de loop der jaren door het Oorlogsgraven Comité uit genodigd om naar Nederland te komen. Vele anderen wachten nog tot ook zij een graf in ons land kunnen bezoeken. Of zij kunnen komen, hangt af van de collecte, die in november wordt gehouden. Dit zal namelijk de laatste „Klaprooscol lecte" zijn; waarom het Nederlandse Oor- logsgraven- Comité hoopt, dat deze een re cord-opbrengst zal hebben. Dan zal het werk nog zo lang mogelijk worden voortgezet. De collecte vindt plaats in de week van 9 tot 15 november. Het hoogtepunt zal zijn op „Klaproosdag", zaterdag 14 november. Voor hen, die het op prijs stellen een bijdrage te gireren: het postrekeningnummer is 41,6000 ten name van het Nederlands Oorlogsgraven Comité te Amsterdam. COLLECTANTEN Elk jaar is nog gebleken, dat het Neder landse volk graag en goed aan de Klap rooscollecte geeft. Maar... dit geld moet worden opgehaald Daarom wordt vooral ook een beroep op collectanten gedaan om mede werking te verlenen. Hoe hun werk in het buitenland op prijs wordt gesteld blijkt ook dit jaar weer. „The British Legion", de grote Britse organisatie van oud-strijders en nabestaanden, nodigt ook volgend jaar weer 33 collectanten van de „Klaprooscollecte 1970" uit een gratis reis naar Engeland te maken, waar zij een vakantie in Londen krijgen aangeboden. De 33 gelukkigen drie per provincie - worden door het lot aangewezen. Op 6 november a.s. hoopt Ds. Joh. de Bres Emeritus predikant, thans wonende in het rusthuis Samarja te Waalwijk de dag te herdenken dat hij 60 jaar geleden op 23- jarige leeftijd intrede deed in zijn eerste gemeente Bleskensgraaf. Nadat hij deze gemeente ruim vier jaren gediend had nam hij aldaar op 29 november 1914 afscheid om op 6 december van dat jaar intrede te doen te Sint Annaland welke gemeente hij reeds op 1 oktober 1916 ver wisselde met de gemeente Bruchem-Kerkwijk in de Bommelerwaard waar hij na 13 jaren deze gemeente gediend te hebben op 24 augustus 1929 afscheid nam. Op 1 september 1929 deed hij zijn intrede te Sint Maartensdijk waar hij in de morgen dienst werd bevestigd door Ds. H. A. de Geus uit Huizen naar aanleiding van 1 Timotheiis vier, vers elf. De intredetekst was Jesaja 3 vers 10 en 11 „Zegt den recht vaardige dat het hem wel zal gaan, wee dan goddelooze ,het zal hem kwalijk gaan". Ofschoon er verschillende beroepen op hem werden uitgebracht heeft hij onze gemeente tot aan zijn emeritaat gediend en wel tot 29 april 1953. Ds. de Bres heeft i« Sint Maartensdijk de oorlogsjaren 40-45 doorgebracht met een onderbreking vanwege de evacuatie van het Eiland Tholen. In die tijd predikte hij verscheidene malen voor de geëvacueerde gemeenteleden in Hal steren en Nieuw-Vossemeer. Ook heeft hij in 1953 in Sint Maartensdijk de watersnood meegemaakt. Op 28 juli 1954 werd hij te Sint Maartens dijk door ds H. Leenmans bevestigd als Ou derling dezer gemeente, welke ambt hij ver vulde tot 24 november 1955. Ook heeft hij deze gemeente vele jaren gediend als Kerk voogd. In 1,955 verliet hij Sint Maartensdijk toen hij een benoeming als hulpprediker te Hees been aanvaardde, tot hij door een ernstige heupbreuk zijn werk dat hem zeer lief was moest neerleggen. Van de hand van Ds. de Bres verschenen vele meditaties in de Banier en het Eilanden Nieuws. Twee weken geleden mocht hij zijn 60- jarige echtvereniging herdenken. Ds. de Bres was niet alleen in Sint- Maartensdijk maar in het gehele Thoolse land zeer geliefd, hetwelk enkele maanden geleden nog tot uiting kwam in de Gemeente raad van Sint Maartensdijk toen met alge mene stemmen zijn naam aan deze gemeente verbonden werd door een nieuw aangelegde straat te noemen „Ds. de Bresstraat". Dat de Heere deze getrouwe dienst knecht in zijn hoge ouderdom en zijn echt genote met Zijn Genade rijkelijk mag on dersteunen en straks moge doen ingaan in het Hemelse Koninkrijk. Wij hopen dat zeer velen uit onze ge meente en heel ons eiland op 6 november a.s. Ds. de Bres en zijn vrouw met een feli citatie zullen gedenken. Zijn adres is: Ds. J. de Bres, Huize „Sa marja", Waalwijk. De Kerkeraad: Ds. J. Catsburg, Pred. De Kerkvoogdij: Joh. Knuist, voorz. GEACHTE REDAKTIE Mag ik misschien even- inhaken op stem men van lezers in uw veelgelezen blad van 22 oktober waarin dhr van Oudenaarde ons mededeelt dat het verkeer op ons eiland niet aan alle eisen voldoet. Ik dacht n.l. dat het echt nogal meevalt met de aanrijdingen, gezien de zware om standigheden en de toenemende verkeers intensiteit waarmede het verkeer op ons verkeerstechnisch onderontwikkelde eiland te doen heeft. Gezien de wegmarkeringen, b.v. belijning van de weg welke sporadisch voorkomt en zeker bij omstandigheden als dichte mist zeer noodzakelijk zijn. Natte wegen die bovendien nog zeer wor den bevuild door het bieten - vervoer wat een onoverkomelijke zaak is in deze streek. Wegen die levensgevaarlijk glad zijn door afgevallen bladeren of begroeiing tussen de stenen. Bovendien veel landbouwverkeer dat lang zaam rijdt en in de meeste gevallen zeer slecht is verlicht, wat overigens behoorlijk te kampen heeft met slechte weersomstandig heden om maar niet te spreken over de contourverlichting van uitzonderlijk brede of uitstekende machines. Dit alles wil niet zeggen, geachte heer Van Oudenaarde, dat ik het niet eens ben met de door u geconstateerde verkeersover tredingen. Als ik mij van hieruit naar Rot terdam begeef en ik word onderweg een paar keer gesneden zodat ik boven op mijn rem moet gaan staan of ik word op de vlucht strook de kant ingedrukt door iemand die achter mij rijdt en vlugger kans zag de autoweg op te komen, overigens niet vol gens het RVV, en als ik bovendien op een autoweg rijd met een snelheid van zt 130 km-u. op de linker rijstrook en een citroen die achter mij rijdt kans ziet op een afstand van 300 meter rechts van mij in te halen, kan en mag ik toch heus niet zeggen dat het Ne derlandse verkeer het er zo slecht afbrengt, omdat deze enkeling wat ik geconstateerd heb, het zo slecht doet. De massa die op dat moment in mijn omgeving was deed het uit stekend. Inderdaad, ik ben het met u eens ieder slachtoffer is er een te veel en daarom zullen wij allen gezamelijk het hedendaagse zeer snel ontwikkelende verkeer moeten aan pakken met de volgende zeven Gouden regels van het defensief rijden: 1 niet te dicht bij een ander komen. 2 niet onnodig lang in de buurt van an dere blijven 3 zo mogelijk alleen manouvreren door LEO FAUST 23 Daarbij dacht ze er niet aan, dat haar oom de hele ochtend, al van half-zeven af, in de moestuin gewerkt had, aardappels rooiend, boontjes plukkend, een nieuw bed omspittend, wiedend, de paden schoffelend, de jonge scheuten van de lathyrus en de ranken van de klimrozen opbindend, of op een ladder die van de abrikozenboom leidend tegen de gloeiende muur, en overal, in de bloe mentuin, in de moestuin, in de bogerd het ongedierte bestrijdend met de spuit. Bovendien moest elke ochtend de stal verzorgd worden het paard gewassen geroskamd en te drinken en te eten gegeven: het hooi en het stro verfrist, en, als ze uit waren geweest, ook de brik ge wassen. Gingen ze niet met de wagen uit, dan moest de schimmel toch wat lopen, en dikwijls werd hij ook naar de wei gebracht, waar het dier vrij kon draven en springen en dansen... Ja, oom had genoeg te doen, in de zomerhitte nog veel meer dan 's-winters,. Maar iedereen denkt het eerst aan zichzelf. Dus was Marie-Anne contemplatief gelukkig. Dank baar niet; want ze dacht, dat het haar toekwam. I Toen ze 14 jaar was, had ze de lagere school afge lopen. Ze ging nu studeren voor het Mulo-diploma en daarna zou ze naar de Huishoudschool gaan. Ze was groot voor haar leeftijd, een elegant en intel ligent donker meisje. De dansleraar was uiterst tevreden Ze danste keurig de oude zowel als de nieuwe dansen. Ze had geen voorkeur, en ook wat haar „cavaliers" betreft had ze geen voorkeur of liet dat tenminste niet merken. Ze was de meest correcte van zijn leerlingen Ze was met smaak gekleed en ingetogen. Tegenover ieder een was ze beleefd en beminnelijk. De tweelingen, Henk en Tom, betwistten elkaar haar vriendschap, en kregen ieder de helft. Met haar verjaardag, dat jaar, kreeg ze, als gewoon, lijk, een korte brief van haar vader, met gelukwensen en een Hollands bankbiljetje van tien gulden; en een brief van Robert. Maar die brief van Robert was niet als ge woonlijk. Het was één lange wanhoopskreet: Op mijn vier lange brieven, je toegezonden in de grote vakantie van verleden jaar en daarna, mocht ik als enige reactie slechts een fraaie maar weinig zeggende kaart met Kerstmis van je ontvangen. En verder niets meer... Het is nu einde maart en overmorgen wordt je veertien jaar. Nog een of twee verjaardagen en je bent een volwassen vrouw. Marie-Anne, ik houd van je en ik wens niets dan jouw geluk, als het moet, ten koste van het mijne. Maar ik zou zo graag, zo vreselijk graag weten wat ik nog van jou te hopen heb. Denk je eens in welke gedachten, ver moedens, angsten me door het hoofd spoken en me af houden van m'n studie, tengevolge van je hardnekkig zwijgen. Je kunt ziek zijn en het voor mij verbergen. Je kunt je gehecht hebben aan een andere jongen. Je kunt Wat kan er al niet allemaal! Tevergeefs zoek ik naar de reden van je zwijgen. Want de meest voor de hand liggende reden: dat ik je onverschillig geworden ben, duw ik ongelovig terug wanneer de gedachte in me op komt. Toch zou ik zelfs dat nog liever willen weten dan niets te weten. Want dan kan ik beginnen te trachten, erin te berusten. Dus ik smeek je schrijf me zo gauw mogelijk en zeg me de waarheid, zonder doekjes erom te winden, de hele waarheid. Over drie maanden moet ik mijn „bachot" doen. Ik moet slagen, want ik mag m'n moeder niet teleurstellen. Vele jaren achtereen heeft ze zich doodgeploeterd om de kosten van mijn studie te betalen Als je me nu schrijft wat het zij kan ik me weer geheel op de studie werpen. Maar krijg ik ook nu weer geen antwoord van je, dan ben ik helemaal in de war, en in staat, naar je toe te komen, alleen om je lieve ogen weer eens te zien! Hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Dat zou ik bijna vergeten. Hier in Frankrijk vieren we niet zozeer de verjaardagen. Meer de naamdagen. Maar jij bent nu een echte Hollandse, en trouwens ook in je Parijse tijd (wat waren we toen gelukkig!!) hebben we altijd je verjaardag gevierd. Heb je mijn verlovingsringetje nog? Draag je het nog? Het zal wel te nauw zijn gewor den. Als we elkaar weer eens ontmoeten, en je wilt het ■van me aannemen, dan krijg je een andere, 'n mooiere. Marie-Anne schreef terug, nog dezelfde dag dat ze dit las: „Mon cher Robert, die brief van je is bijna een po ging tot chantage! Maar, het is waar: 't was verdiend. Heb ik je in zo lang niet geschreven?... Ik schaam me! Eerlijk! Je ringetje draag ik nog altijd. Alleen is het verhuisd naar mijn pink. Een mooier kan je me nooit geven, hoor! Ja, dat was wel een gelukkige tijd. Weet je nog de spekpannekoeken? Het waren Judas-pannekoeken, maar ze smaakten mieters. Nooit meer heb ik zo gesmuld.... En ons idee om bij het circus te gaan! Wat waren we toen nog 'n kinderen! Ik hoop, dat je slaagt voor je baccalaureat. Wat ga je daarna dan doen? Vroeger wou je aviateur worden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 9