74.75 34.75 Betaalt de bevolking van Sint- Philipsland slecht op tijd gemeentebelasting STEMMEN VAN LEZERS EENDRACHTBODE VRAGEN EN ANTWOORDEN BEGROTING 1971 COSTUUMS VAN DE STIJLGROEP EN ONZE MODE MEESTER SERIE GEVEN U DIE KANS Kr emer straat 11-13 Bergen op Zoom Kremcrstraat 24 - 26 BERGEN OP ZOOM 22 oktober 1970 13 'Wij willen gaarne ingelicht worden ovier het feit dat, gezien het geraamde bedrag van tachtig gulden, er steeds nog zoveel aanma ningen moeten worden uitgeschreven. Be taalt de bevolking van deze gemeente zo slecht (op tijd)?' Dat is één van de vragen van de heren C. den Braber (PVAB), A. W. Beur kens (CHU) en L. den Engelsman (SGP) die de gemeentebegroting voor 1971 van Sint-Philipsland hebben onderzocht. B en W hebben gisteravond, woensdag, de 23 vragen van de begrotingscommissie beant woord. Wat de tachtig gulden voor aanmaningen betreft, zeggen b en w het volgende: „On danks een zeer gemakkelijke belasting in ningsmethode blijkt bij herhaling dat velen nalatig zijn op de vervaldata de belasting te betalen. Burgemeester en wethouders zul len er echter op toezien dat in de toekomst de vervaldata strikt gehandhaafd worden met als gevolg mogelijk een nog hogere op brengst wegens aanmaningen. Momenteel kost een aanmaning één gulden, voorheen 25 cent", zo luidt het antwoord van b en w van Sint Philipsland. De verdere vragen van de begrotingscom- missie (A) en de antwoorden daarop van b en w (B) zijn: A De heer Beurkens zou gaarne zien dat de bijlagen 1 tot en met 16 apart zouden kunnen worden overlegd omdat dit de sala riëring en rechtspositie van het personeel betreft. Dit heeft enkel nut voor intern ge bruik, zodat het niet in de openbaarheid hoeft te komen. B B en W is niet duidelijk waarom de uitgewerkte salarisstaten niet aan de raad overlegd zouden moeten worden, aangezien de raad toch ook regelmatig gehoord moet worden over de wijziging van wedden van de secretaris en de ontvanger, terwijl de raad bovendien de salarisverordeningen voor het overige personeel vaststelt. De wedde van de burgemeester wordt vastgesteld bij Koninklijk Besluit en wordt in het Staats blad, waarop iedereen een abonnement kan nemen, gepubliceerd. Wanneer nu deze sta ten in de memorie van toelichting zijn op genomen, is zulks voor de gemeentelijke ad ministratie van groot nut. Van de raads leden mag verwacht worden dat zij van de gegevens op de juiste wijze een goed ge bruik maken. A De heer Dan Engelsman merkt op dat in vergelijking met vorig jaar de administra tiekosten per woning zijn verhoogd van f 32,50 naar f 35,00. B Regelmatig worden de administratie kosten door de minister van volkshuisvesting herzien. Deze zijn nu - na de huurverhoging van 1 juli 1970 - zelfs f 38,50 per woning. Dit kon echter niet meer in de begroting worden verwerkt en heeft ook weinig invloed op het eindresultaat. B De aangegeven tarieven zijn nog gang, baar in vele gemeenten. A Op post 79 wordt nu één der garages gehuurd door J. J. W. de Jonge i.p.v. M. Geluk. B Aangezien de verhuur sinds 1 septem ber 1970 aan J. J. W. de Jonge geschiedt kon dit uiteraard niet de begroting worden (ogenomen. ERFPACHT A De heer Den Engelsman valt het op dat de erfpacht voor F. den Braber, P. Wal pot en A. J. Mol zoveel hoger is dan voor de percelen aan de Zuiddijk. Is dit niet on billijk? B De erfpacht is voorgesteld op 25 cent per vierkante meter zoals in 1967 is ge beurd voor de percelen van P. van der Male en wed D. L. Lindhout. Het is derhalve be paald niet onbillijk te achten dat een erf pachtscanon van één gulden in totaal per jaar verhoogd wordt tot 25 cent per vier kante meter. In feite zou de erfpachtscanon moeten bedragen f 1,20 per m2, zijnde 6 pro cent van de grondprijs nabij Zuiddijk ad f 20,- per m2. Vergelijking met andere per celen aan de Zuiddijk is momenteel niet wel mogelijk omdat enkele panden nog aan gekocht moeten worden i.v.m. sanering ter wijl voor andere percelen een herverkaveling moet plaatsvinden ter uitvoering van het saneringsplan Karreveld. Uit beleidsover wegingen is een herziening van die canons niet voorgesteld. Het handhaven van de zeer lage canons van niet onder eerder bedoelde categorie te rangschikken percelen is, i.v.m. een billijke lastenverdeling, econo misch niet meer verantwoord te achten. A De commissie kan het bedrag ad f 497,- genoemd in de toelichting van post 97, niet terugvinden. Zijn dit sociale lasten? B In de eerste wijziging van de begroting zal het bedrag van f 497,00 worden terug gebracht tot f 435,-. Dit correspondeert dan met post 292 (onderdeel a) ONS DORPSHUIS A De heer Den Engelsman informeert naar het vermelde in punt b van post 119. Hoewel hier sprake is van een verhaal van f 115,- wordt slechts f 50,- per week bijge dragen. Hij merkt verder op dat de heer Verwijs voor 1970 hier ook naar gevraagd heeft, waarop de voorzitter antwoordde dat daar geld van binnenkomt in plaats van centen. B Weliswaar wordt te weinig betaald, doch zolang bedoeld bedrag wordt betaald, is er geen mogelijkheid een procedure aan te vangen. Overigens is deze bijdrage toch nog redelijk te noemen. GRAAG VERZORGD GEKLEED? adv. ing. med TELEFOONKOSTEN A Het valt de heer Beurkens op dat wat de telefoonkosten betreft, van de burge meester 1ls deel wordt teruggevorderd, ter wijl dit voor de brandweercommandant op f 25,00 is geraamd en voor de hoofdonderwij zer op gedeelte. Vanwaar dit verschil? B De f 25,00 van de brandweercomman dant is gebaseerd op werkelijk voor privé- doeleinden gevoerde gesprekken in het voor afgaande jaar. Nu dit na enkele jaren te overzien is kan vermoedelijk een andere sleutel worden gevonden op basis van de bijdragen over die jaren. Gelet op het geringe aantal telefoongesprekken waarvoor destijds toch een telefoonaansluiting is aangelegd in de woning van het hoofd van de o.l.s. is als tegemoetkoming in het totaal van de telefoonkosten een bijdrage op V3 van de gesprekken die slechts ongeveer f 90,00 per jaar bedragen. Het abonnement is f 138,00. Men zou zelfs kunnen spreken van een on rendabele aansluiting die, economisch ge zien niet verantwoord te noemen is. B en W zijn echter van mening dat een school hoofd telefonisch bereikbaar moet zijn, even wel onder voorwaarde van een verantwoor de bijdrage in het geheel. Het behoeft geen nader betoog dat een telefoonaansluiting in een ambtswoning van een burgemeester van een andere importantie is, waar het economisch belang - evenmin als in de woning van de brandweercomman dant - geen rol speelt als gevolg waarvan de bijdrage gebaseerd wordt op een globale raming van voor privédoeleind;n gevoerde gesprekken. WAT GEBEURT ER AAN TOREN? A Het valt de heer Beurkens op dat wanneer hij de berekende rente op post 41 optelt, hij tot een totaal van f 27,-, komt terwijl f 31,50 geraamd is. B Het gesignaleerde verschil van f 4,50 zal in de eerste wijziging worden wegge werkt, zodat de raming f 27,- wordt. A Voor het gewoon onderhoud van de toren is f 300,- geraamd. De commissie vraagt zich af wat aan de toren dient te gebeuren. B Onder gewoon onderhoud wordt ver staan schilderwerk en-of reparatiekosten van het houtwerk. A Is het aantal straten in onderhoud hetzelfde gebleven? Immers, het onderhoud is toch duurder geworden in verhouding tot vorig jaar, zodat ook de tarieven eigenlijk verhoogd dienen te worden. A Het valt de commissie op dat in de geraamde opbrengst het dorpshuis in Anna Jacobapolder niet wordt genoemd. B Het dorpshuis valt niet onder de be lastingverordening, aangezien ter plajatse alleen zwakalcoholische dranken geschon ken mogen worden. Onder de bepaling van de verordening valt alleen sterke drank. A Het valt de commissie op dat de ver melde bijlagenummers bij post 169-171 niet juist zijn. Dit moet bijlagenummer 26 zijn. B Van deze opmerking is kennis geno men. A De commissie heeft begrepen dat num mer 20 een nieuwe post is. De kosten van het voonpalig personeel moeten blijkbaar m.i.v. 1971 apart worden opgenomen. B Ten overvloede wordt nog verwezen naar bladzijde 1 van de aanbiedingsbrief. 2000 LITER OLIE MINDER A De heer Den Engelsman vraagt wat de oorzaak is van de verhoging van het bedrag van f 0,145 voor 1970 op f 0,30 voor 1971, t.b.v. post 28. B De stijging per inwoner wegens kosten verbonden aan de krachtens gemeenschap pelijke regeling functionerende bestuursschool Zeeland is mede een gevolg van de aanstel ling van een directeur met volledige dagtaak. Overigens zij opgemerkt dat de kosten ver bonden aan het volgen van een goede vak opleiding goed besteed zijn. A Het valt de commissie op dat voor de verwarming voor 1971 slechts 3500 li ter olie nodig is, terwijl de raming voor 1970 5500 liter was. Vanwaar dit verschil? B Omdat bij de totstandkoming van de begroting 1970 nog niet kon worden be schikt over deugdelijk vergelijkingsmateri aal over 1969 (de installatie werd eerste in de loop van 1969 in gebruik genomen blijkt de raming voor 1970 te hoog geweest te zijn. A De heer Beurkens vraagt waarom op post 191 van de kapitaaldienst memorie is geraamd en waarom de kosten van de aan koop van e:n dental-car niet wordt afge schreven in plaats van te wachten op een eventuele bijdrage ter vermindering van de kapitaalslasten. KOSTEN CD ERG HOOG A De commissie is eenparig van mening dat de kosten van de centrale dienst voor bouw- en woninginzicht ad f 11,- per in woner erg hoog zijn. Het maakt n.l. 22 procent uit van de totale geraamd uitgaven op hoofdstuk vijf. B Een bijdrage van f 11,- per inwoner is inderdaad fors te noemen. In hoofdzaak be treft het hier .personeelskosten die, zoals al gemeen bekend, hoog zijn. A De heer Den Engelsman wijst op het feit dat de kosten per emmer voor de rei nigingsdienst f 22,50 bedragen, terwijl de rechten van de bevolking geind, slechts f 18,- bedragen. Hij wil toch wel vermeld hebben dat de bevolking in deze beslist niet te klagen heeft. Immers de kosten zijn in vergelijking met 1970 met f 3,00 gestegen. B Hoewel de kosten verbonden aan de reinigingsdienst nagenoeg f 23,- per emmer zijn, is een verhoging van de rein'gingsrech- ten, die nu f 18,- per emmer zijn niet nodig. A De heer Den Braber vraagt of het bij post 236 genoemde bedrag een vast bedrag is. De onkosten kunnen immers meer of min der zijn. Hoe moet het vermelde in de toe lichting vnl. het woord „dient" worden uit gelegd? B De bijdrage van f 120,- is inderdaad een vaste, jaarlijkse bijdrage. Het woord dient", kan ook uitgelegd worden als „be hoort". A De heer Den Engelsman zou gaarne weten waarvoor het geraamd bedrag van f 50,- bij post 296 aan besteed wordt. B Het bedrag van f 50,- kan bijvoor beeld besteed worden voor de aankoop van een tentoonstellingsbeker. Tot zover de vragen van de begrotings commissie en de antwoorden van b en w, die gisteravond tijdens de raadsvergadering in Sint Philipsland bekend werden gemaakt. KASGELDLENINGEN De heren Beurkens, Den Braber en Den Engelsman stelden nog voor, b en w te mach tigen kasgeldleningen aan te gaan tot f 200. 000,- B en W achtten de wenselijkheid voor het verlenen van deze machtiging zeker aan wezig, aangezien soms snel gehandeld dient te worden i.v.m. de hoogte van de renteper centages. De begrotingscommissie wees ook nog op de verbinding tussen Achterstraat en Wil- helminastraat i.e. de verlenging van de Del- densestraat. Zij vroegen of de haag in dat stukje straat misschien niet weg kan omdat de straat nu veel te nauw is. In hun ant woord zeggen b en w dat dit in de loop van het dienstjaar, mede gelet op de financiële gevolgen, bezien kan worden. GEACHTE REDAKTIE, In de Eendrachtbode van 15 oktober 1970 las ik in de rubrieken plaatselijk nieuws, diverse aanrijdingen tengevolge van de heersende mist (dus slecbt zicht) op het eiland Tholen. Dit verwonderde mij niet zo erg, gezien de ervaringen die ik op 13 oktober rijdende op het Eiland Tholen had. Op genoemde datum reed ik met mijn auto vanuit Tholen richting Poortvliet. Ik reed als middelste van vijf auto's. We reden netjes in file snelheid ongeveer 60 km per uur onderlinge afstand ongeveer 25 meter. Het zicht bedroeg ongeveer 1,00 meter, daar ik zowel de voorste als de achterste auto nog net kon zien. Het tijdstip was precies 9.10 uur. Plotseling zag ik in mijn spiegel de lichten van een zesde auto die zich bij de file had gevoegd. De bestuurder van deze laatste auto had echter zoveel haast, dat hij on danks het zeer beperkte zicht toch nodig moest gaan inhalen. Toen hij echter na veel gewurm eindelijk vooraan was komen te rijden, kwam deze bestuurder eensklaps tot de ontdekking dat hij rechtsaf moest. Het gevolg was een plotseling hard afremmen, zodat wij die er achterreden allen op onze remmen moesten gaan staan, om een aan rijding te voorkomen. Gelukkig is er deze keer niets gebeurd, doch ik zou de bestuur der van deze auto een zwarte Volvo ken teken ET 30-46 als hij dit leest willen vragen „Leest u geen kranten, weet u niet wat er bij Schiphol gebeurd is tengevolge van mist. Is het niet mogelijk eer u gaat rijden voor taan Uw achterruit te ontdoen van modder en zand, zodat u ook daardoor kunt waarnemen dat er ook nog verkeer achter u rijdt. En als u in het vervolg zo hoognodig bij derge lijke weersomstandigehden moet inhalen, doet u dit dan niet bij mijn auto, ik ben namelijk helemaal niet gebrand op een aan rijding door u schuld. Op de terugweg van Stavenisse naar Rot terdam overkwam mij het tweede geval. Het zicht was taan wel iets beter als 's morgens doch was nog slecht. Ik reed richting Sint Maartensdijk ongeveer 12.35 uur, snelheid ongeveer 65 km per uur, toen plotseling nabij de veiling van Sint Maartensdijk vanuit een zijweg links een zware geladen zandauto de weg op kwam rijden. De bestuurder van deze vrachtauto moet gezien de zeer korte afstand mijn lichten gezien hebben. Ondanks dat reed hij de weg op met het gevolg, dat ik halsbrekende toe ren moest uithalen om niet onder de vracht auto te schieten Wellicht dacht deze bestuur der hier wel het recht van de sterkste te kunnen laten gelden, daar hij op deze wagen wel heel erg veilig zat ten opzichte van de vier personen die in mijn auto zaten Als u dit leest, zal het u niet verwonderen, dat ik niet zo heel erg verwonderd was, dat er op het eiland Tholen diverse aanrijdingen hebben plaatsgevonden tengevolge van de mist. Met dank voor de plaatsing B. van Oudenaarde Polslandstraat 128 b Rotterdam 3020 Van donderdag tot maandagmorgen ligt de Eendrachtbode binnen oog- bereik van duizenden gezinnen in de «treek. Broekpak 'PATRICIA'. Jeugdig model in zuiver wol. In de modekleuren paars, framboise of donkerbruin. Een plezierig onderdeel van Uw garderobe voor een even plezierige prijs. Meisjes-mantel 'ANITA'. Leuk modelletje gemaakt uit grove sterke tweedstof. In cognac of marine. Maten 122 tot en met 152. vanaf Meisjes-jurkje 'YOLIETTA'. Heerlijk soepele Draion Crepon-jersey in rose of blue. Met lange mouw. Wit boordje, (blinde) sluiting en manchetjes. Maten 116 tot en met 140. vanaf Japon met jasje 'SANDRA'. Zuiver scheerwollen uni wevenit. Pittige combinatie van mouwloos japonnetje met kort jasje met lange mouw. In bruin of aubergine. Damesjapon 'FABIOLA'. Bijzonder geslaagd model voor de grotere dame. Met lange mouw en revers- kraag. Geheel gevoerde melée-tweed in roest, linde of raf. Scheerwollen mantel 'HENRIETTE' met demi-raglan mouwen en slankmakende belijning. Kostbare nertz reverskraag. Dubbel kamgaren in lever of bruin.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 13