OOK VOOR HOGE SPAARRENTE 41° 8% gametuw tijd mee - ga naardenmb Tiende particuliere woning aan de man gebracht Kabelkast op de haven voor laswerkzaamheden Deelname aan Zeeuws hulp- en woonwagencentrum Van landbouwcrisis (1880) tot wereldbrand (1940) EEND RA C H T B O D E RAADSVERSLAG STAVENISSE SINT-ANNALAND, HISTORIE EN HERINNERING (VII) Een reeks vorige eeuwse gemeenschapsschetsen, èn uit een meer recent weleer door Han Dekker 8 oktober 1970 5 De gemeenteraad van Stavenisse heeft donderdagavond besloten op de haven een kabelkast te plaatsen voor het uitvoeren van laswerkzaamheden aan schepen, het bedie nen van een transporteur bij het laden van graan e.d. De totale kosten bedragen veer tienhonderd gulden. Verschillende mensen 'hadden het gemeente bestuur gevraagd deze kabelkast op het havenplateau aan te brengen. De technische ambtenaar van de N.V. PZEM in Tholen adviseerde op lichtmast 88 een kabel met meterkast te zetten, wat f 850,- gaat kosten Verder moet er een installatiekast komen met een krachtstopkontakt een stopkontakt voor het lassen, en 2 stopcontacten voor een loop lamp en kleine hulpwerktuigen zoals een boormachine en een soldeerbout. Dit karwei is begroot op f 550,-. Zo stelde de raad f 1400,- beschikbaar, dat in 4 jaar zal worden afgeschreven. Als men van de kast gebruik wil maken en iedereen kan dat doen - kan men bij de havenmeester de sleutel ophalen. De vergoeding voor het gebruik is vijf gul den per dag of gedeelten daarvan, exclusief de kosten van de verbruikte stroom. De heer Adr. Klippel (SGP) zag op zondag liever geen gebruik van de kabelkast, waar mee de hele raad het eens was. Ook waar nemend burgemeester C. J. Moerland zei dit niet te prefereren. WIJZIGING BESTEMMINGSPLAN. De raad nam verder volgens artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening een voorbereidingsbesluit dat een wijziging van het bestemmingsplan wordt voorbereid. Te gelijk trok de raad het besluit van 30 juni in, waarbij alleen voorbereidingsbesluit werd genomen voor het gebied waarin o.a. het gymnastieklokaal staat en waar 10 particu liere huizen gebouwd worden. Het geheel was nodig, omdat de heer J. Moerland Uit de Pr. Bernhardstraat een verzoek bij het gemeentebestuur heeft ingediend om naast zijn huis een garage te bouwen. Volgens de geldende voorschriften is het niet mogelijk dat te doen. Vandaar dat b en w adviseerde een voorbereidingsbesluit te nemen waarbij een wijziging van het bestemmingsplan wordt voorbereid. Daardoor is het mogelijk aan vragen om een bouwvergunning te verlenen. Neemt men geen voorbereidingsbesluit, dan moeten alle bouwaanvragen geweigerd wor den, omdat het verlenen van een bouwver gunning volgens artikel 20 van de Weder- opbouwnet niet meer mogelijk is. De raads voorzitter zei dat verschillende mensen naar bouwmogelijkheden in het oude bestemmings plan hebben geïnformeerd. TIENDE HUIS Zonder discussie ging de raad akkoord met steun aan de pogingen van Sint Maartensdijk de investeringspremieregeling voor de sub kerngemeente te behouden, waarop men in een brief aan de minister van economische zaken had aangedrongen. In navolging van de 9 reeds gedane garan ties, besloot de raad de hypothecaire geld lening die de heer L. P. van Haaften voor gebruikt voor de bouw van een particuliere woning, voor 90 procent te garanderen. Wethouder A. J, Smits (SGP) stemde het tot grote blijdschap dat ook dit laatste van de 10 te bouwen particuliere huizen aan de man is gebracht. ,,Ik ben er niet ongerust in geweest, maar het stemt toch tot voldoe ning. Het is jammer dat we nu aan het eind zitten. Het is wel gebleken dat er veel animo was. Daarom zouden we het aantal nog moeten kunnen uitbreiden", vond de heer Smits. De burgemeester zei dat niet meer moge lijk was, omdat de gunstige rijkspremierege ling nu is verstreken. De heer J. C. Moerland krijgt van dè ge meente f 213,83 als bijdrage in aansluitings- kosten van zijn landbouwschuur aan de Zandweg op het elektriciteitsnet. Raadslid C. Priem (PVDA) meende dat voorheen de provincie ook nog een deel betaalde, maar de raadsvoorzitter zei dat dit alleen in de tijd van de herverkaveling gebeurde. WOONWAGENCENTRUM Besloten werd ook toe te treden tot de ge meenschappelijke regeling tot stichting en ex ploitatie van een regionaal woonwagencen trum in Goes. De burgemeester vond het een goede zaak dat er ergens een plaats is waar de woonwagenbewoners terecht kunnen. Als ze nu in Stavenisse komen, kunnen de men sen ernaar verwijzen. De heer Adr. Klippel wilde weten of het bekend is dat alle Zeeuwse gemeenten mee doen, waarop de raadsvoorzitter antwoordde dat het hier alleen om de gemeenten benoor den de Westerschelde gaat. In Zeeuws- Vlaanderen heeft men een eigen woonwagen centrum. De heer C. Priem leek het wel 'een mooie regeling, maar het zat hem dwars dat ge deputeerde staten Stavenisse nu wel konden vinden en met het aardgas niet. „Dan lig je te ver af", aldus het PVDA-raadslid. „Als ze kunnen halen, dan komen ze wel", meende de heer A. J. Priem (SGP). Waar nemend burgemeester Moerland wees erop dat men volgens de wet verplicht is, al dan niet in samenwerking met andere gemeenten een woonwagencentrum in stand te houden. Gedeputeerde staten staan hier buiten. Hij wees er nog op dat de stichting ook de kosten van het uitbranden van een woonwa gen draagt. Nu zou de gemeente zelf voor een nieuwe woonwagen moeten zorgen, als zich een dergelijk geval in Stavenisse voor deed. De kosten bedragen 30 cent per inwo ner per jaar. Zonder discussie ging de gemeenteraad akkoord met enkele wijzigingen van de ge meenschappelijke regeling betreffende de centrale werkplaats De Bevelanden. Dit was nodig vanwege de herindeling in Zuid-Be veland en de inbreng van de zogenaamde buitenobjecten in de organisatie van de werk plaats. De mensen die onder de GS W-rege ling vallen zijn er nu ook bijgekomen. HULPCENTRUM Ook de instelling van een hulpcentrum Noord-Zeeland in Goes ondervond bij de raadsleden geen bezwaar. Men betaalt daar voor een eenmalige bijdrage van 15 cent per inwoner en per jaar 2 cent per inwoner. De raadsvoorzitter adviseerde met klem hieraan mee te doen „Laten we proberen bij Zeeland te blijven behoren", aldus de heer Moerland. Voorlopig zal alleen een cen traal alarmnummer ingesteld worden (0011), waar men gratis om allerlei hulp kan ver zoeken (politie, brandweer, dokter, zieken auto, kraanwagen enz.) Het hulpcentrum di rigeert dan de dichtst bijzijnde dokter, .politie brandweer enz. naar de plaats waar de hulp nodig is. De heer C .Priem meende dat het allemaal wat dubbel werkt. „Ik vind het nu goed georganiseerd, en als er een ongeluk is, zijn ze er zo bij" vond hij. Wethouder Smits dacht dat het hier toch meer om gecompliceerde ongevallen ging, en ook collega wethouder Nortier (CflU) wees erop dat het om alle soorten hulpverlening gaat. De burgemeester zei dat het alarmnummer er bij de mensen ingeha- merd moet worden zodat men in geval van nood altijd weet welk nummer men moet bellen. „Het succes moet nog in de praktijk blijken maar als er één leven mee gered wordt, is het al waard aan de instelling van het hulp centrum mee te doen", aldus de raadsvoor zitter. Voorlopig kan daar voor Tholen en Sint Philipsland echter nog niets van komen, om dat onze streek het netnummer 01600 heeft. De PTT onderzoekt of deze technische, moeilijkheid overwonnen kan worden. De hele raadsvergadering was er weinig discus sie en ook de rondvraag leverde verder vrij wel niets op. De heer C. Priem had gehoord dat de herindeling een half jaar uitgesteld zou worden. Waarnemend burgemeester had dit ook gelezen, maar officieel is er nog niets van bekend. Hij vond het jammer dat men maar een beetje met de streek solt. Het is goed sparen bij de NMB. De vele spaarvormen garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst. Bovendien zijn er de 8%°/c NMS-Rentespaarbrieven Adv. ingez. med. „ALTYT BET GROEIJEDE" Eind april 1882 is onze dorpsmuziek ter vergadering samen, en terwijl secretaris Soeters een brief uit Kruiningen te voorschijn trekt, moet men even nog nieuwsgierig blijven door 't eerst afhandelen van een niet, qua algemene strekking, ook in onze dagen vreemd agendapunt: „Ver hooging van het leergeld. Dit wordt met 50 cent verhoogd en alzoo op f 6,- gebracht, omdat de nieuwe voerman zijne vracht met gelijke som verhoogd heeft..." Dan volgt de inhoud der bewuste brief. Onder toe nemende belangstelling neemt men kennis van deze (eerste) uitnodiging tot deelneming aan een muziekfeest. Het in 1864. opgerichte fanfare gezelschap „Eendracht maakt macht" te Kruiningen zal daar op. 29 mei 1882 onder andere heel graag haar jonge, St. Annalandse zustervereniging ter festival begroeten, en „Accelerando" heeft een paar minuten tijd nodig om dit te verwerken. Na een korte discussie besluit men deze vriendelijke, Zuidbevelandse uitnodiging te aanvaarden, en omdat „Acce lerando", plus nog enige niet musicerende heren, tevens „Cresendo" uit maakt, en er op dit festival ook zanggezelschappen zullen optreden, hoopt men die dag gezamelijk op te trekken onder één vlag. Welke vlag eigenlijk? Deze vraag houdt meer mensen bezig op St. Annaland, zoals wij dadelijk zullen zien. Na onderling overleg tussen leden en besturen gaat dan vóór 1 mei aanstaande het volgende antwoord voor Kruiningen in zee: „Aan de Feestcommissie. Mijne Heeren! Wij hebben de eer U te melden dat de Mannen-Zangvereeniging „Crescendo" en het Muziekgezelschap (Fanfaren) „Accelerando" alhier, beide onder de zinspreuk: „Altijt bet groeijede" het voornemen hebben om gevolg te geven aan de uitnoodiging tot bijwoning van het door U uitgeschreven Festival. De beide stukken die wij wenschen uit te voeren zijn: Voor zang: Directeur de hr. J. W. Slager. Ie Sta pal - Verhulst; *2e. Muziek en Zang - P. Voor muziek: Directeur de hr. A. Verswijveren. Ie. Harddraverij vreugd - J. J. Delsalle; 2e. Russische Taptoe en Gebed - Kroll." Het een is vaak een gevolg van het ander. Als men uitgaat wil ieder zogoed mogelijk voor de dag komen; dit geldt persoonlijk maar veel meer nog voor een culturele vereniging die zich als eenheid naar buiten open baart. Zo een eenheidssymbool, wat de banier is voor een leger, de vlag voor een natie, ontbreekt „Accelerando" nog, en dat maakt thans op St.- Annaland sommigen enorm aktief: „Het vaandel. Toen het vaststond dat het Gezelschap naar Kruiningen zou gaan, vatten eenige dames het voor nemen op, om pogingen in het werk te stellen tot den aankoop van een vaandel. Hoewel zij niet overal ondersteuning vonden, waar ze die ver wacht hadden, werden hare pogingen toch met goeden uitslag bekroond': er werd eene som bijeengebracht, welke voldoende was, om een mooi vaandel aan te schaffen. De vraag echter of het dienen zou voor één der Gezelschappen of voor beide, gaf aanleiding tot moeilijkheden. Ten laatste werd het voor beide bestemd. Den 27en Mei werd het vaandel overgegeven in eene vereenigde vergadering van Muziek- en Zanggezel schap. Namens de medewerkende dames, voor het grootste deel mede in de school aanwezig, werd het woord gevoerd door mej. Truitje Bierens, dochter des Eere-voorzitters. Het vaandel werd het eigendom van beide Gezelschappen, tenzij één ervan ophield te bestaan, in welk geval het andere het in bezit kreeg. Zoo beide teniet gingen, dan kwam het aan de Gemeente van St.-Annaland. Tevens werden aan de leden van „Acceleran do" bij het vaandel passende insignes uitgereikt, vervaardigd door mej. A. Duijzer. Het spreekt vanzelf, dat de toespraken van den Eere-voorzitter der beide Gezelschappen en van den Directeur van „Crescendo" met fan faren werden beantwoord. Met een marsch door de straat werd deze plech tigheid besloten." Wij schrijven 1882. Het Thoolse land leeft, als deel der provincie, in het Zeeland-der-verbinding-te-water. Mede door deze maritieme vervoers- verbindingen is inzonderheid St.-Annaland maatschappelijk naar buiten georiënteerd op het westen, en andere delen van Zeeland. Ambtelijk en agrarisch-zakelijk is Zierikzee de aangewezen stad. Voor belasting-, ka- daster- en rechtszaken komt men daar terecht. Dit scheepsvervoer is aan merkelijk efficiënter en voordeliger dan het wegverkeer met paard en wagen over de veelal minder goede kronkelweggetjes en binnendijken der ambachtsheerlijkheden, en op snelheid werd toen minder gelet dan in ons hedendaags leven-der-gejaagdheid. Is de jaarlijkse kermis op ons dorp afgelopen, dan worden de kramen, mallemolen en verdere attributen in houtentjalkjes, meestal van St.-Annalandse binnenschippers, geladen en naai Zierikzee gevaren, waar dan het feest begint. De paardenmarkt daar is heel belangrijk voor onze boeren (velen wagen daarbij een gokje door n lot te kopen waardoor men kans heeft op de hoofdprijs: 'n paard) terwijl als publiciteits- en voorlichtingsorgaan tevens voor onze gemeente en streek fungeert, de Zierikzeesche Nieuwsbode. Het is een goede tijd voor beurt schippers en veermannen; er bestaat zelfs zoiets als een taxi-dienst te water. Schipper Van Schouwen uit ons veerhuis „Apollo" brengt in dit beroep enkele personen of kleine groepjes met zijn zeilbootje over naar St.-Philipsland, Zijpe, Vianen en andere plaatsjes aan de overkant. Een permanente veerdienst met een vast dienstrooster is er te Stavenisse. Daar kunnen heel wat mensen tegelijk worden overgezet. Vandaar verzorg den ook het eerst stoombootjes een snellere en van de wind minder af hankelijke reisverbinding van en naar ons eilandelijk westpunt. Zo is het leven in de gemeenten aan beide zijden van het vergane Moggershil, als op deze prachtige lentemorgen, tweede Pinksterdag 1882, „Accelerando" zich reisvaardig maakt. Uitvoerig maakt onderwijzer-ver enigingssecretaris Lambrecht J. Soeters notities, en via hem worden wij bloemrijk-notulair heel even teruggeplaatst in de landelijk-romantieke we reld der Pickwick Papers, vol van maatschappelijke tegenstellingen maar ook spontane gemoedelijkheid... „Accelerando" vertrekt, en wij vermeien in spanning haar belevenissen „29 Mei 1882. Reis naar Kruiningen. Eindelijk was de lang verbeide dag aangebroken. Heerlijk lenteweder scheen te willen meewerken om ons een aangename reis te bezorgen. Met verschillende rijtuigen, waaronder een, door den Penningmeester belangeloos verzorgd, kwamen wij kort na elkander aan het veer te Stavenisse. Daar lag de Thoolse boot te wachten, voor die gelegenheid door Muziek- en Zanggezelschap afgehuurd voor de som van 80 gulden... Onder afwisseling van muziek en zang werd de reis vandaar voortgezet naar de brug bij Schore..." Als men daar aan komt is het nog vroeg. Daarom gaat men even het naburige Hansweert bezoeken, waar men het zanggezelschap uit Zaamslag tegenkomt. Gezel lig maakt men kennis en gezamenlijk gaat het op het doel van deze dag af. „Terugkeerende, voegde zich de hr. De Raad bij ons als Commissaris. Met eene marsch kwamen we Kruiningen binnen." Na wat te hebben gerust en gegeten is het tijd geworden naar het gemeentehuis te gaan, waar de genodigde gezelschappen zullen saamkomen. De voorzitter van „Eendracht maakt macht" te Kruiningen heet allen, in tegenwoordigheid van burgemeester en wethouders, hartelijk welkom. Hij hoopte in zijn toe spraak onder meer „dat deze dag veel mocht bijdragen ter bevordering der kunst en ter aankweeking van broederschap onder de dienaren van Terpsichore..." „Daarna werd een begin gemaakt met de uitvoering... Negen gezel schappen betraden achtereenvolgens de muziektent, het laatst Accele rando. Naar het oordeel van sommigen, wien ik de bevoegdheid om er over te oordeelen niet zou durven ontzeggen, had dit Gezelschap zich niet onverdienstelijk van zijne taak gekweten. De Kapelmeester werd door iemand een toovenaar genoemd, omdat hij in een half jaar het Gezelschap zoover gebracht had, dat het met goed gevolg aan dit festival had kunnen deelnemen. Daarna had de uitreiking der Verguld zilveren medailles plaats. Naar het zeggen van een der aan wezigen was het vaandel, tot nu toe maagdelijk bevallen van een tweeling... In vroolijke stemming werd nog eenige uren deelgenomen aan de feest vreugde..." Toen men van Stavenisse afvoer die 29e mei had de gemeenteveldwach ter daar op de kaai gezegd: „Jullie zouden morgen bij ons moeten zijn, dan is er een verjaringsfeest bij de burgemeester...," en onze muziek mannen hebben deze wens goed in de oren geknoopt want: „Op de terug reis werd des morgens vroeg nog eene serenade gebracht aan den Burge meester van Stavenisse, die toen mondeling en later schriftelijk zijn dank daarvoor betuigde..." Groot moet het lichamelijk uithoudingsvermogen zijn geweest van onze vorige-eeuwse mensen, want vierentwintig uur aan één stuk is men doende geweest met rijden, varen, zingen, spelen, mar cheren, eten, drinken, feesten, en alsof er niets gebeurd is volgt onmiddel lijk daarop een morgenvroege muziekhulde bij de eerste burger van Stavenisse, wiens gemeente hiermee, buiten St.-Annaland, op het eiland de primeur geniet van een muzikaal „Accelerando"-optreden. Tijdens het bezoek aan Kruiningen had een reeds eerder genoemde heer Chr. van 't Hof de voor onze dorpsfanfare gloednieuwe functie vervuld van vaandrig, en dat was tot wederzijds genoegen gebleken. In de vergadering van woensdag 7 juni eerstvolgend wordt dan ook onder meer besloten, het honoraire lid Van 't Hof aan te nemen als vaste vaandeldrager. Strikt genomen is dit een erebaan! De man die „Accelerando" financieel de start heeft vergemakkelijkt, loopt voortaan met het lichtblauwe vaandel, waarop de bekende „Anna-te-Drieën"-afbeelding van het 16e eeuwse Charles van Bourgondië-paneel, voorop. „Altijt bet groeijede...," en gel delijk loopt ook de zaak naar wens! Te Sint-Philipsland zal er in juli burgemeesterfeest zijn. De edelacht bare heer Geense moet worden geïnstalleerd en „Accelerando" heeft een verzoek ontvangen tot muzikale opluistering van dit heuglijk gebeuren. In beginsel wordt natuurlijk deze uitnodiging aanvaard, maar... zakelijk weet men vooraf duidelijk condities te stellen: „a. Het Gezelschap ontvangt 40 gld. als vergoeding; b. De kosten van een koud maal en van een trom meldrager komen voor rekening van de Feestcommissie..." Men gaat akkoord aan d'overkant. Het wordt een onvergetelijk festijn, mede dank zij onze dorpsmuziek. Eigen lof komt niet te pas, daarom luiden pro- zaische de notulen: „Vrijdag 28 Juli 1882. Door het Gezelschap werd mu ziek gemaakt te St.-Philipsland bij gelegenheid van de inhuldiging des Burgemeesters den hr. J. J. Geense..." Maar de Zierikzeesche Nieuws bode steekt het niet onder stoelen of banken, want aan het slot van haar artikel over deze feestelijkheden, vermeldt zij uitvoerig de „Accelerando"- prestaties en vindt „dat dit Korps zich gerust met menige oudere zuster zou kunnen meten..." „Accelerando" betuigt via dezelfde krant haar dank aan de St.-Philipslandse feestcommissie „voor de goede zorgen en het gulle onthaal, genoten bij de inhuldiging des nieuwen Burgemeesters..." Volgende week: VAN EEN BENIEUWDE ZUSTER, EN EEN ONVERMURWBARE BROER. Op de hoek Molendijk-Haven stond vroeger de zetel van de gemeente en waar een ge meentehuis was, daar was een klokje. Naast het gemeentehuis de (voormalige) weegbrug en nog een tweetal aangrenzende panden. Veldwachter Van Houten was toen nog van de partij. De oude trots van „Accelerando", het oude vaandel, dat een plaatsje kreeg in het dorpshuis, maar voor het een gewaardeerd museumstuk werd vele jaren door de St-Annalandse stra ten werd gedragen door Merien en wijlen Ko Overbeeke. Laatstgenoem de toont hier het bejaarde sierraad.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 7