marie-anne wordt gewoon Ongeduldige kleuters (eesten in Thoolse Bijenkorf Geboortecijfer stemt burgemeester tot grote verheugenis Hartewens: 6 onderwijzers voor elk van de 3 scholen In 1971 aanleg van de nieuwe rondweg Tholen - Poortvliet In landbouw vielen laatste tien jaar 11*000 arbeidsplaatsen weg Voor industrie en dienstverlening waren 17*500 mensen meer nodig Afdamming Krabbekreek in begrotingsbrief vermeld EENDRACHTBODE UIT PROVINCIALE BEGROTINGSBRIEF 8 oktober 1970 9 In 1955 werd een stenen gebouw in ge bruik genomen. Kleuterlust, dat nu blijft voortbestaan. De heer Liefaard was er ver heugd over dat binnen 15 jaar een tweede kleuterschool geopend kon worden, terwijl in zijn tijd alleen bewaarscholen bestonden. Wat pessimistisch sprak de heer Liefaard nog over de verwording van de tijd naar aanleding van de gebeurtenissen in Amster dam en Wassenaar. Hij hoopte tenslotte dat de kleuters van De Bijenkorf zouden opgroeien tot volwaardige, verantwoordelijke burgers. Zo kreeg Tholen dan zijn vierde kleu terschool, waarvan de Bijenkorf en De Klap roos één complex vormen in de nieuwe wijk Dalempolder. In de oude stadskern staan in de Oudelandsepoort de andere twee kleuter scholen, ook een algemene en een christelijke. Dankzij burgerzinleningen van twee plaat selijke banken heeft Tholen voor de toe komst van haar bevolking gezorgd. De regen trotserend, zijn de genodigden vol aandacht voor burgemeester J. E. van Boeijen die De Bijenkorf „te water laat". Verder van links naar rechts bestuurslid M. Verduit, wethouder H. Jansen, voorzitter L. M. de Heer, oud- KVP-raadslid A, F. C. Goedemondt, secretaris H. Nelisse en de heer P. A. Boot, directeur van de centrale dienst Noord-Zeeland, die zijn paraplu ook manmoedig af gedaan heeft. Bij de dames is het haar altijd nog een teer punt zoals u ziet. 'Wanneer is het nu bij ons feest?'. De kleuters van de algemene kleuterschool in Tholen konden het maar niet begrijpen dat de kinderen van de chr. kleuterschool De Klaproos op woensdag 23 sep tember feest hadden en zij, na bijna een week, nog niet. De leidsters hadden hun handen vol om het de ongeduldige kleuters uit te leggen en op de lange duur viel het ook niet mee om ze bezig te hou den. De versiering was immers al lang klaar en de liedjes konden ze wel dromen. Op de laatste, bij zonder natte, septemberdag was het dan zover: burgemeester J. E, van Boeijen onthulde in de stro mende regen de naam van de nieuwe algemene kleuterschool aan de Burgemeester van Berchem- straat in Tholen: De Bijenkorf. Daarmee was het kleuterscholencomplex in de Dalempolder offi cieel geopend. In tegenstelling tot de stralende woensdag 23 september, was het vorige week slecht openingsweer. De genodigden talmden dan ook even om zich van de droge Bijenkorf in de natte buitenlucht te begeven, waar bur gemeester Van Boeijen een groen doek wegtrok voor het fris geschilderde, gele naambord met De Bijenkorf. Daarna ging men weer vlug naar binnen, waar de ver sierde kleuters al ongeduldig stonden te wachten om hun feestlied te laten horen. In dit welkomstlied lieten de kleuters van hoofdleidster mej. L. van Elsacker o.a. uit komen dat er ook in de oude stadskern een kleuterschool dient te zijn. De kinderen van deze school, Kleuterlust, zongen onder lei ding van hun hoofdleidster mevr. Boot een felicitatielied, waarbij ze gul met hun slingers zwaaiden. Daarna werd de school bezichtigd. Even als De Klaproos, bestaat De Bijenkorf uit twee lokalen, een hal met kapstokken, een keukentje en een fraaie kamer voor de leid sters. Bij elk lokaal zijn ook toiletten, die de leidster d.m.v. een raam uit het lokaal kan zien. LUST De voorzitter van de stichting algemene kleuterschool Tholen, de heer L. M. de Heer, meende dat het voor de leidsters een lust moet zijn in de school te mogen werken en voor de kinderen een lust om in De Bijen korf te vertoeven. Hij had een bijzonder welkomstwoord voor de eerste voorzitter van de stichting, de heer A. J. Liefaard, nu woon achtig in Hoorn, en mede-oprichter en oud- bestuurslid de heer Vos. Het gemeentebestuur werd dank gebracht voor de vlotte medewerking, evenals de in specteur van het kleuteronderwijs, die even wel niet aanwezig kon zijn. Voorzitter De Heer dankte verder de bedrijven Dijkstra, Luijendijk, Sakko en Geluk voor de leve ranties. De firma Geluk verzorgde de inridhting van de leidsterskamer en de firma Sakko maakte o.a. het naambord De Bijenkorf. schillende kleuterleidsters uit de streek aan wezig, de wethouders H. Jansen en C. Boen der en de directeur van de centrale dienst Noord-Zeeland, de heer Boot. Behaive voorzitter De Heer waren van het schoolbestuur secretaris H. Nelisse en de leden M. Verduit, J. J. van Veenendaal en J. van de Heuvel present. Administrateur J. van Elsacker was wegens een vergadering afwezig. HULDE VOOR FINANCIERING In zijn openingstoespraak zei burgemeester Van Boeijen zich persoonlijk erg nauw met dit project betrokken te hebben gevoeld. „Met z'n allen, schoolbestuur, centrale dienst en gemeentebestuur, hebben we er toe bijgedragen dat dit schoolcomplex binnen zo korte tijd is klaar gekomen. Tegenwoordig is het schijnbaar een ondoenlijke zaak iets vlug gereed te krijgen, gezien de listen en lasten die de overheid op het pad van de burger schijnt te leggen. Daarom te meer is het hier een hoogst plezierige zaak. Het is bijna een feestelijk gebeuren. Het spijt me dat de heer Van Elsacker hier niet is, want mede dankzij de banken zijn de scholen zo vlug tot stand gekomen. Ik ben bijzonder erkentelijkheid voor de plaatselijke betrokkenheid die men hiermee heeft gede monstreerd. Alle hulde en erkentelijkheid daarvoor. De financiering is anders een grote handi cap, die de realisering van zulke dringende gemeenschapsvoorzieningen als kleuterscho len uitstelt. Meestal lopen de voorzieningen daarom achter de gemeenschap aan, maar dat is nu niet het geval. De school is voor de kleuters uit tot stand gekomen. Ik hoop, dit nogmaals te herhalen bij essentiële ge meenschapsvoorzieningen", aldus de Thoolse burgemeester. VOORUIT GESCHOVEN POST De heer Van Boeijen stelde verder dat de kleuterscholen vooruit geschoven posten zijn lakte o.a. het naambord Ue Dijenxorr. in, de nieuwe, wiik Dalempolder, die nu nog Bij de officiële opening waren verder ver- v°l°p in aanbouw is. Langs smalle, mod derige wegen, met veel putten, moest men daarom nog naar het kleuterscholencomplex. Daarachter kijkt men nu uit op een waren huis en de rode kool, maar de burgemeester zei dat de plannen van het gemeentebestuur over de watergang gaan. „Er komt daar volop woningbouw, waardoor het doel van de kleuterschool dichterbij komt. De tweede leerkracht komt hierdoor ook spoedig in zicht. Dit geldt ook voor één van mijn hartewensen: het voeren van de drie lagere scholen naar zesmans scholen. Er wordt met kracht aan gewerkt dat deze wijk goed uit groeit. Ook het geboortecijfer strekt tot nu toe tot grote verheugenis. Er zijn al meer kinderen in Tholen geboren dan in heel 1969. Het jong houden van deze gemeen schap is op deze dag van vooruitzien een mooi perspectief", aldus de burgemeester. STAD LEVEN INBLAZEN De heer Van Boeijen onderschreef ook wat de kleuters hadden gezongen over de school die in de oude stadskern moet blijven. „Ons beleid is daar ook op gericht. Na wat met harde hand sanerend door de kern te zijn gegaan, willen we daar weer nieuwbouw hebben om de zaak nieuw leven in te bla zen", aldus de burgemeester. Hij bracht na mens het bouwbedrijf Variel de felicitaties over en overhandigde een zware scheepsbel zoals De Klaproos die ook kreeg. Tenslotte wenste de burgemeester het schoolbestuur toe dat de nieuwe wijk spoe dig vol gebouwd wordt, waardoor men ook een vol huis met kleuters krijgt. MOEIZAAM BEGIN De heer A. J. Liefaard uit Hoorn, die als eerste voorzitter de lange reis uit Noord- Holland voor deze opening had gemaakt, herinnerde nog aan het moeizame begin van de algemene kleuterschool. In 1948 be gon men geld op te halen en dankzij een gul familielid in Amerika werd op de laatste februaridag van 1949 de houten kleuterschool in het Kaaise bosje geopend. In dc bij het uitvoerig cijfermateriaal door gedeputeerde staten van Zeeland ook aangeboden begrotingsbrief 1971 wordt voor de nieuwe statenleden nog eens herhaald, waarop de welvaart van de provincie de laatste jaren is gebaseerd. Daarbij wordt meer als traditie de landbouw en visserij nog wel eerst genoemd, maar het betekent niet, dat deze historische peilers naast dienstverlenenende sectoren en industrie nog dezelfde waarde hebben als vroeger. De dalende landbouw-belangrijkheid in onze provincie wordt geillu- streerd met enig, maar wel veelbetekenend cijfermateriaal. In de landbouw de laatste 10 jaar 11,000 arbeidsplaatsen minder, door industrialisatie kwamen er echter 17.500 nieuwe bij, dat wil zeggen 10.000 bij industrie en 7.500 in de dienstverlenende sector. Het betekent voor gedeputeerde staten tegelijkertijd de motivering van het noodzakelijk industriebeleid van de laatste jaren, ondanks de ook hieraan klevende nadelen ten aanzien van lucht- en water vervuiling. Maar wat wil men als een sector als landbouw en visserij en nu vooral ook de fruitteelt klappen krijgt als de laatste jaren ook voor wat de arbeidsintensiteit betreft. De vicieuze cirkel van dalende werkgelegenheid en niet groeien de bevolking is doorbroken. Een opgaande spiraal kwam zichtbaar. Zoals we ook in eigen omgeving constateerden, waar een als sub kern aangewezen gemeente zo niet van een ondergang werd gered, dan toch van afbrokkelende, een groeiende gemeente is geworden. Waarbij de glans van het resultaat de dofheid van het neveneffect overtreft. Er is geen medaille zonder twee kanten. Dient de inleiding van het provinciaal col lege dus wellicht ook om de gelanceerde millieu-hygiëne aanval ietwat te markeren, men kan toch moeilijk aan deze feiten voor- hijgaan. Trouwens, het college gaat even min voorbij aan de minder plezierige gevol gen van dit winnen van arbeidsplaatsen. „Van het begin af", zo staat er in de begrotingsbrief, „hebben wij oog gehad voor de neveneffecten, die aan de vestiging van grote basis-industrieën verbonden zijn. Ener zijds gaat het hierbij om het afwegen van de voordelen tegen de nadelen; anderzijds om het stellen van regelen teneinde de nadelen tot de kleinst mogelijke proporties terug te brengen". Het instellen van een raad voor de lucht verontreiniging en het stimuleren van het meetnet zijn duidelijke voorbeelden. Betreurd worden de Belgische en Brabant se lozingen in de Westerschelde, terwijl ook zonder voorkennis lozing van Shell Chemie te Moerdijk op de leiding zal worden aange sloten. Zoals de verschillende Zeeuwse delen vaak wel een of ander van de geïndustrialiseerde buurman moet accepteren, zo kan ook de provincie zelf moeilijk bescherming bieden tegen van buiten komende millieuvervuiling. Het college wil de openbaarheid en het zoveel mogelijk betrekken van burgers bij de publieke zaak bevorderen. Door de herindeling van gemeenten kun nen destijds door de provincie aangetrokken taken als gevolg van de te kleine niet tot uitvoering instaat zijnde gemeente mogelijk weer terugvloeien. Landelijk wordt inmid dels reeds gedacht aan gewestvorming, maar primair vraagt in Zeeland de consolidering van de heringedeelde gebieden momenteel de volle aandacht, zeggen gedeputeerden in de begrotingsbrief en daarmee laat het col lege in het midden of men zelf huiverig is voor gewestvorming dan wel dat men niet helemaal heeft overzien, dat men voorlopig de handen vol zou hebben aan de gevolgen van gemeentelijke herindelingen. Gememoreerd worden voorts de verbeterig van wegen, o.a. de nieuwe rijksweg 58, de fusie Zegam en PZEM, de waterleiding mij en de moeilijkheden op de kapitaalmarkt. FINANCIEN In tegenstelling met 1970 lukte het nu slechts met vrij veel moeite de begroting 1971 sluitend te krijgen. De post onvoorziene uitgaven kon slechts f 907.299,- bedragen, terwijl toch 12% meer uit het provinciefonds van het rijk zal wor den ontvangen. In totaal ruim 16 miljoen gulden dat van het rijk wordt verwacht. Een steeds groter percentage van deze uitkering is echter nodig voor dekken van de salariskosten. Verwacht mag worden dat binnen afzien bare tijd de wet 1870 op de calamiteuze pol ders zal worden ingetrokken. De Zeelandbrug kost de provincie ook méér geld, dan was verwacht, hoewel het verkeer daarover een stijgende lijn aangeeft. Voor 1971 is daartoe toch weer een post nodig (geraamd) van f 1.750.000,-. Het pro, vinciaal bestuur tekent hierbij aan: „Hoewel reeds eerder gememoreerd willen wij ook bij deze gelegenheid niet nalaten te benadrukken dat bij de beschouwing van de voor dit doel ten laste van de procinciale begroting komende bedragen, die belangrijk hoger zijn dan wij ons oorspronkelijk hadden voorge steld, naar onze mening niet uit het oog mag worden verloren dat de waarde van de Zee landbrug in het kader van de ontwikkeling van onze prvincie, hoewel moeilijk te be cijferen, zeker als zodanig moet worden ingecalculeerd. De toeneming van het vracht verkeer is ons inziens mede een teken dat de brug hoe langer hoe meer ook de zuiver economische functie gaat vervullen". Men mag gedeputeerde staten dankbaar zijn voor deze openlijke toegegeven teleur stelling en eerlijke mededeling. Ook voor de wat vage conclusie van het moeilijk te be cijferen nut. Een herhaalde conclusie, welke ons toch telkens weer versterkt destijds geen onrechtvaardige kritiek te hebben geleverd op de geftelde verwachtingen ten aanzien van de verkeersintensiteit. Een herhaalde bevestiging ook eigenlijk dat we er niet zo ver naast kwamen te liggen, toen we als voorkeur hebben aangegeven boven de tech nisch prachtige Zeelandbrugbouw dezelfde energie en financiën maar direct te gaan gebruiken voor een vierbaansweg Vlissingen Bergen op Zoom. Dan hadden de moeilijkheden rijksweg 58 wellicht al even lang vergeten kunnen zijn als de nog verliesgevende Zeelandbrug er thans ligt. GASVOORZIENING Gedeputeerden tonen aan, hoe in twee jaar de afzet aardgas zo goed als werd verdubbeld. Voor 1971 wordt 184.550.000 m3 aardgasverkoop in Zeeland verwacht. De tot dusver toegepaste inkoopprijs van 5,8 cent m3 is onderwerp van gesprek op landelijk niveau met de Gasunie. Contractueel is herziening mogelijk per 1 januari 1971. Ejn verlaging van de in koopprijs zal daarbij van de zijde van de gasdistributiebedrijven bepleit worden, schrij ven g.s., die de voorziening in Sint Philips- land blijkbaar reeds als afgedaan beschouwen want alleen nog spreken over enige vertra ging voor Schouwen Duiveland. RUIMTELIJKE ORDENING In de gemeentelijk planologische arbeid zit niet de gewenste schot. Vaak door over belasting van stedebouwkundige bureaus De daarmee gepaard gaande hoge kosten spelen ook een rol. Eerst na een nog komend ontwerp streek plan voor Oost Zeeuws-Vlaanderen, zal aan het streekplan Oost-Zeeland worden gedacht. De gedachte aan het laatste ligt in de diepvries, vanwege de Schelde-Rijn- werken en de denkbeelden omtrent het Rei- merswaalplan. Aan de meer de realiteit naderende vaste verbinding Westerschelde wordt in de be grotingsbrief een flink stuk gewijd, evenals aan het stimuleringsbeleid, haven- en in dustriegebieden. Ook het college betreurt de schorsing van de investeringspremierege ling, met name dan voor de secundaire ker nen Goes, Zierikzee en Sint Maartensdijk. ARBEIDSPLAATSEN Behalve als inleiding komt het college ge detailleerder terug op de bezetting arbeids plaatsen. In 1947 had de landbouw op het totaal nog 37%, in 1969 was dit al gedaald tot 1.4,6% van de totale beroepsbevolking. Er wordt nog een verdere daling verwacht. De moeilijkheden in de agrarische sector hebben zich in de afgelopen jaren sterk toe gespitst op de fruitteelt, terwijl uitzicht op verbetering nog niet aanwezig is. Van het Zeeuwse vissersbedrijf wordt gezegd, dat er in het algemeen bevredigen de resultaten zijn gemeld. Alleen in de sec tor van de kleine kotters, die hoofdzakelijk op de garnalenvisserij zijn aangewezen, blijft de situatie zorgelijk. Wat de mos selen betreft daalde de aanvoer uit de Wad denzee, terwijl die van de Zeeuwse percelen is gestegen. Ook de mosselverwaterproblematiek wordt in deze begrotingsbrief aangeroerd. Het beeld van volkshuisvestiging en wo ningbouw wordt niet ongunstig genoemd. Voor 1970 verwacht men een totaal van 3450 woningen en voor 1971 is de prognose dat er 3600 woningen gebouwd zullen wor den. ZWEMBAD VOOR THOLEN De minister van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk heeft in het kader van bij zonder regionaal welzijnsbeleid voor de peri ode 1969 tot en met 1972 een bedrag van f 2.702.800,- aan de provincie Zeeland toe gewezen. Gelden in hoofdzaak bestemd voor ontwikkelingskernen en de gemeenten met een verzorgingsfunctie voor een groter ge- door LEO FAUST 20 Was het de vermoeidheid van haar jonge lichaam en haar geest? Was het de pure buitenlucht, die door het open venster haar kamer binnenwoei? Marie-Anne sliep zalig, die eerste nacht in het nieuwe vaderland. Ze ontwaakte om 7 uur, lekker uitgerust en met een gevoel van echt gelukkig zijn. En daar haar tante ge zegd had, dat het ontbijt om half-negen was, deed zij grondig haar toilet, met koud water, maakte het bed op en ging een kijkje nemen in de tuin. In de gang, beneden, kwam ze langs de keuken en hoorde daar Gerritje aan 't werk. Maar ze dorst niet naarbinnen te gaan, hoe graag ze ook 'n handje mee had willen helpen. Ze ging de glazen deur achter in de gang door en kwam op een klein terras, dat met twee treden naar de tuin voerde. Naast het terras was de achterdeur van de keuken. Hij stond open, en, kinderlijk nieuwsgierig erlangs slen terend, zag ze de meid aan 't schoenen poetsen en riep ze haar toe: Dag, Gerritje! j Dag, jongejuffrouw. i Het voorste gedeelte van de tuin was siertuin, met een gazon en twee perken kleine rode struikrozen. Daarachter lag de moestuin en weer daarachter een veldje met vruchtbomen. Terzijde van het huis was een tennisveld. In de moestuin vond ze haar oom, die, in 'n blauw katoenen boezeroen, bezig was aardappels te rooien. Morgen, oom! zei ze. Mooi weer, hè. Dag, Marie-Anne. Ja, dat wordt een fijne zomerdag. Hij tilde haar op om haar te zoenen, en gul gaf ze hem de zoentjes terug. Lekker geslapen? vroeg hij. O, ja! Erg! U ook? Je bent al vroeg bij de hand... Kom, ga mee, dan gaan we eens kijken hoe tante ermee staat. Hij pakte de vork en de emmer met aardappels met zijn rechterhand en sloot haar handje in zijn linker. Zo gingen ze op het huis aan. Na het ontbijt, zei tante: Kom, Marie-Anne, dan zal ik je wijzen hoe je je bed moet opmaken. Ik heb het al opgemaakt, tante. O, dat is verkeerd, schat. Het moet eerst 'n poosje luchten. Je haalt het af voor je naar beneden komt, en als de zon schijnt, leg je de lakens en dekens in 't open raam op de vensterbank, en regent 't, op de stoel. En na het ontbijt gaan we dan samen het bed opmaken. Wat later op de ochtend, vroeg tante: Kan je zwemmen? Nee, ik heb 't nooit geprobeerd. Ieder kind en ieder mens moet kunnen zwemmen. Weet je hoeveel mensen en kinderen er elk jaar ver drinken in Nederland? Ik weet niet meer hoeveel, maar het zijn er heel wat... Er is in Eindhoven een mooi zwembad, met een leermeester. Ik zal je daarheen bren gen, dan kan je 't nu, in de vakantie .leren. En in sep tember, als je naar school gaat, dan ga je zaterdagsmid dags uit de school een half uur zwemmen. De meeste andere kinderen van de school doen dat ook. Een meisje wil ze goed opgevoed zijn, moet vooral kunnen zwem men,, tennissen, dansen, piano spelen, naaien en koken en talen spreken. De rest komt er minder opaan. Dat is mijn gedachte. Mag ik dat allemaal leren, tante? Je mag niet, je moet, liefje. Zo begon Marie-Anne's opvoeding tot een „gewoon" jongmeisje. Haar vader bleef één dag over en vertrok de derde dag weer naar Frankrijk. Meer ontroerd dan zij, deed hij haar beloven, met de Kerstvakantie naar Saint-Cloud te komen. Het kind beloofde; maar wist nu al, dat ze de belofte niet zou nakomen. De zomer ging voorbij, als alle zomers, bijna zonder dat men het bemerkte. De appels, de peren en de blauwe pruimen in het boomgaardje rijpten, en er waren er al vele op de grond in het gras gevallen, toen Opdam een knecht huurde om ze te plukken, en zijn vrouw, samen met Gerritje, een hele rij potten jam maakte en de rest van de oogst droogde op een plaat op de oven. Tegen de achtermuur van het huis groeide een ge leide abrikozenboom, en uit het venster van haar kamer plukte Marie-Anne de rijpe abrikozen, donzige, goud gele, purper blozende vruchten. Haar oom en tante waren geen van beide meer dan oppervlakkig godsdienstig. Ze waren brave mensen, ze deden goed in hun omgeving, Gerritje bracht een mand appel naar de pastorie en later nogeens een mandje van de mooiste peren. Maar ze gingen zondags naar de Hoogmis eigenlijk alleen omdat het zo hoorde. Voor Marie-Anne was dit iets nieuws. Tot nu toe was ze geheel ongodsdienstig opgevoed, als er al van opvoe ding gesproken kon worden. Maar hier was bijna ieder een katholiek en ook zij wilde het worden. Kinderlijk verlangde ze ernaar. De geheimen waarin Robert haar had ingewijd bij de kribbe in de rue Notre-Dame des Champs kwamen zo tot vrome ontwikkeling. Op devote wijze bereidde het kind zich voor op de eerste H. Com munie.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 11