marie-anne wordt gewoon Met nu vier kleuterscholen is Tholen voor nabije toekomst gedekt Van urgentieverklaring tot ingebruik neming recordtijd J. Vermaat Van landbouwcrisis (1880) tot wereldbrand (1940) EENDRACHTBODE SINT-ANNALAND, HISTORIE EN HERINNERING (VI) Een reeks vorige eeuwse gemeenschapsschetsen, èn uit een meer recent weleer door Han Dekker mmêimM 1 oktober 1970 5 Als je het op de keper beschouwd, is eigenlijk mevrouw A, Box hoorn, de voormalige leidster van „De Merel", de stichtster van de nieuwe chr, kleuterschool in de Dalempolder. Dit laatste bleek pas aan het eind van de officiële opening van „De Klaproos", één van de twee nieuwe kleuterscholen, die als één complex in de Dalempolder in recordtijd zijn gebouwd en waarvan de openingsceremonie woensdagmiddag 23 september plaatsvond. Eer die slotconclusie werd gesteld, waren al heel wat vaardige ini tiatiefnemers en uitvoerders bedankt. Van schoolbestuur tot ge meentelijke leiding, van inspecteur tot bouwer, van centrale dienst tot leidsters. Het voornaamste is echter, dat er thans met een klas van 23 en een klas van 18 beter dan ooit school gehouden kan worden. Met nieuw materiaal, met licht en ruimte en voorlopig vanuit de Dalem polder ook nog met wat modderschoentjes, na regen. De voorzitter van het schoolbestuur der chr. kleuterschoolstichting in Tholen, de heer H. Cornelisse liet bij de openingsbijeenkomst die jeugd meteen meer aan het woord, door de kleuters psalm 150 2 te laten zingen onder leiding van juffrouw Kok, Daarna las hij een gedeelte uit Deuteronomium 6 en ging voor in gebed. Namens het bestuur was er daarna een welkomstwoord tot het vol tallig b en w college inclusief de gemeentese cretaris tot de inspecteur van het kleuter onderwijs in Zeeland de heer H. Verboom, tot de directeur van de centrale dienst „Noord Zeeland", de heer P. A. Boot, ver tegenwoordigers van de bouwersmaatschap pij Variël en aannemer Uit de Willigen, tot de vroegere hoofdleidster en enkele aan wezige ouders. Toen er in het voorjaar 1968 een derde schoollokaal zou moeten bijkomen vanwege de kleutertoename ontstond met de voorma lige inspectrice overleg voor de bouw van een tweede kleuterschool in het nieuwe deel van de gemeente, aan de overzijde van de rondweg, zo begon dhr. Cornelisse de ge schiedenis van de jongste kleuterschoo in Tholen. Daarbij was er ook direct grote medewerking van het gemeentebestuur. Het verzoek om medewerking aan de toen malige raad werd con amore ingewilligd en er kwam een noodgebouw op korte termijn in de Machteld van Gelrestraat. Vrijwel direct was er daarna het overleg voor de perma nente bouw en opnieuw was daar de volle en snelle medewerking van het Thools be stuurscollege, Daar was bovendien de mede werking van de Nuts- en Raiffeisenbank. De heer Cornelisse meende dat men al heel ver zal moeten zoeken in ons goede landje wil men een zo snelle realisering zien tus sen urgentieverklaring en ingebruikneming als bij deze kleuterschoolbouw in Tholen. Het is meer dan op zijn plaats voor al die medewerking, in welke functie ook, dank te brengen vond de kleuterschoolvoorzitter. Daarbij verheelde hij niet, dat bovenal God Zijn zegen gaf, want tevergeefs arbei den wij, indien Zijn zegen zou ontbreken, vervolgde dhr, Cornelisse. Hij besloot zijn toespraak met de wens dat de kleuters van Tholen zich hier gelukkig zullen voelen en opgevoed naar Bijbelse normen daarvan in het later leven nog vruchten plukken. „Het eerste vocht dringt het diepst in het vat, stelde spreker, die eindigde met de wens „Moge Uw ogen open zijn dag en nacht over dit huis." VEWONDERLIJK SNEL Burgemeester J. E, van Boeijen stelde met vorige spreker vast, dat deze kleuterschool verwonderlijk snel tot stand is gekomen. Dat kan toch ook nog in Nederland, al zit er wel heel wat aan vast. Hij wuifde de dank van schoolbestuur aan de gemeente terug. Als school was men al een eindje op weg, toen de klok even teruggedraaid moest wor den vanwege de gezamelijke schoolbouw De medewerking en bereidheid van beide school, besturen was voor de totstandkoming van dit complex onontbeerlijk. de speciaalzaak voor haarstukken inaatpruiken modepruiken herentoupets enz. Kapsalon Grote Markt 31 Bergen op Zoom Tel. 01640-3 43 24 adv.ing.med. Terecht heeft dhr. Cornelisse aangehaald, hoe door de twee plaatselijke banken de hel pende hand werd toegestoken. Zonder die hulp zou het ondenkbaar zijn geweest dit zo snel te doen. Even snel werd de fundering gelegd door aannemer Uit de Willigen en vervolgens werd de school als het ware in grote pak ketten aangevoerd door Variël Nederland. We zijn zelfs nog vele gezinnen, die in de Dalempolder gaan wonen vóór en dat ziet men bij scholenbouw niet zo vaak. Ik hoop dat de nieuwe school in een grote behoefte zal voorzien, goed zal functioneren en een welkome opvang voor de jonge kin deren zal zijn. Kinderen, die we in onze gemeente graag een goede plaats willen geven. Ook de leidsters geluk en voldoening in hun werk toegewenst in dit nieuwe stadsdeel dat we als gemeentebestuur nog graag in het ■MNtfi - Na het hijsen van de vlag door burgemeester J. E, van Boeijen bij de officiële opening van de kleuterschool „De Klimroos" in de Dalempolder werd het bestuur gelukgewenst. MENEER BAL EN ZIJN ZWARTGERANDE BERICHTGEVING. Met twaalf klokslagen wordt mede vanuit 't oude St.-Annalandse dorps torentje 1881 besloten, een jaar waarin veel is te doen geweest. De eco nomische moeilijkheden hebben zich toegespitst; het dan begonnen jaar zal een dieptepunt te zien geven, waarna een relatieve verbetering ge leidelijk zich gaat ontplooien. Zogenaamde automobielen, overigens op het platteland nog onbekend, haalden in het afgelopen jaar maximum snelheden van gemiddeld 15 km per uur. Nationale, muzikale toekomst grootheden staan, evenals onze dorpsmuziek, nog in de kinderschoenen, want de man die als componist en dirigent van het Residentie-orkest ge noemd zal worden: doctor Peter van Anrooy, speelt nu nog als twee jarige kleuter in de box, terwijl als tien-jarig schoolventje op straat loopt, WMengelberg, de later zo beroemde Concertgebouw-orkestleider. Een avondje bij Paul Lincke? 't Is mogelijk, maar men zou op deze Nieuw jaarsdag dan toch te gast zijn bij een baardeloze knaap van 15 jaar, die zijn muzikale sporen in het schlagergenre nog moet zetten. Het ruim één kwartaal oude Accelerandokan dus zijn toekomstige melodieën nog niet instuderen, wel vol vertrouwen het nieuwe jaar en de toekomst tege moet treden, ivaarin men al verder ontwikkeld in en naar eikaars werk, resp. van schepper en vertolker zal toegroeien. Op 8 maart 1882 wordt „met 14 tegen 1 stem" een leerling aangenomen die qua leeftijd vier jaar het toelatingsminimum te boven is. Het is de 19-jarige Dingenis, broer van vice-voorzitter Abr. Goedegebuure, die „Accelerando" binnen treedt. De heer D(iesje) Goedegebuure, en nu lopen we een mensenleeftijd op het 1882ste heden vooruit, zal ruim 79 jaar vanaf die aanmeldingsdag zijn dotjisfanfare meemaken, in goede en kwade dagen, voor hem zelf achtereenvolgens als leerling, werkend- en erelid Op 26 augustus 1961 zal hij op 98-jarige leeftijd overlijden, de oude, krasse dorpsgenoot die beroepshalve voor vele onzer dierbaren hun graf maakteOud worden is geen persoonlijke verdienste, daarop ligt bij deze (voorbarige) memorering dan ook niet de nadruk, maar veel meer op het feit dat wijlen de heer Goedegebuure, hoewel strikt genomen geen medeoprichter, als vriendelijke, opgewekte persoonlijkheid, voor de hui dige generatie, als laatste der oude garde, een muzikaal-vermenselijkt symbool betekende, een laatste levende schakel met de oorspronkelijke „Accelerando"-romantiek van het verre verlden. Thans staat echter Dingenis Goedegebuure aan 't begin van z'n dilet tantisch muzikale loopbaan, in een tijd waarin plaatselijk de „jaarlijksche Collecte voor het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de Ge wapende Dienst in de Nederlanden" bijna elf gulden opbrengt, en ter St.-Annalandse avondschool wordt lesgegeven „in de beginselen der Fransche taal en Wiskunde..." Druk werkt men op het land; er worden lange dagen gemaakt. Een 40-urige arbeidsweek schijnt de mensen van dit heden een utopische hersenschim toe... Men zwoegt en zweet thans in hel jaar der wereld 1882. In Denemarken is Europa's eerste coöperatieve zuivelfabriek opgericht. Geboren worden de latere roemruchte Abd-el- Krim, die als Rifkabylenaanvoerder bet Frankrijk en Spanje heel moeilijk zal maken de Engelse schrijfster Agatha Christie („Tien kleine negertjes") en de Russische componist Igor F. Strawinsky. De dood is eveneens van alle tijden. Te Dublin valt onder moordenaarshand de Engelse staatsman F. Cavendish, terwijl andere handen voortdurend zoeken en soms vinden de dood terug te dringen, zoals van een Robert Koch, die dit jaar de t.b.-bacil ontdekt, en onwetend nog uiteraard van deze recente medische vinding, stapt daar onze dorpschirurgijn naast de bovenmeester over de Voorstraat, beide met slipjas en hoge hoed, baardig maar waardig, als in de tijd van Hildebrand. Al voortgaand komen eikaars belevenissen ter sprake. Jan Willem Slager is op weg naar 't koetshuis, om per huurgerij straks Tholen- waarts te gaan. Sedert 1876 had hij op St. Annaland „eene Opleidings klasse van kweekelingen tot Hulponderwijzer (es)," zoals die elders ook bestonden. Van overheidswege is per één februari 1880 deze lesgeving echter geconcentreerd geworden in een regionale Rijksnormaalschool te Tholen. waaraan thans de beer Slager eens per week geschiedenis doceert. Hij klaagt over de geringe salariëring zijner drie St.-Annalandse school- collega's. Zelf verdient hij als hoofd f 900,- per jaar, dat gaat nog enigszins maar Lambrecht Soeters moet het jaarlijks met zes-, Sam van der Bel en de vorig jaar benoemde Aberdina Duijzer respectievelijk met vier honderd guldens zien te stellen Tja, een circa dertig jaar oudere Cornelis Marinus Bal kan d'r in ko men; ieder heeft z'n eigen zorgen. Sinds hij op 10 juni 1839 te Middel burg zijn diploma kreeg als „Plattelands Heelmeester" en drie dagen latei- een „VroedmeesteF'-diploma veroverde, ongeveer zoals hedendaagse ver pleegsters bij diploma A het „ooievaartje" halen, heeft hij heel wat narig heid aanschouwd. Statig wandelend is 't Camera Obscura-tweetal de Ring genaderd, plechtig-rimpelige schaduwen makend in de gracht... „De grachten in en om de gemeente zijn steeds van zuiver water voorzien... Over het algemeen wordt regenwater gedronken. Aangezien dit weder in voldoende hoeveelheid aanwezig was, werd er geen gebruik gemaakt van sloot- en putwater, welke anders van goede kwaliteit isGemeente lijk optimisme en pastorale romantiek tonen een realiteitsversluiering die door de „Geneeskundig Inspecteur te Middelburg" echter wordt door zien: „Ongezonde toestanden!": vooral Java, Suzanne- en Hoenderweg krijgen er van langs: „De toestand van de varkenskotten in de Klip straat laat veel te wenschen over. Overdekken die kotten, om te beletten dat regenbuien gier doen afvloeienen triest vertelt meneer Bal over de vele typhusgevallen der laatste tijdVanmorgen was hij hiervoor nog op het gemeentehuis, waar juist een driftige burgemeester, de „ouwe Bierens" zei men wel eens onbeleefd, met 'n rillingbezorgende pennekras een kernachtige briefje besloot aan Zierikzee. Ambtenaren van 't Schat tingsdistrict Goes maakten namelijk een „grensbepalingsfout" en kort maar bondig heeft ons dorpshoofd dit weerlegd: „Polder Moggershil ligt in de gemeente St.-AnnalandGeen duimbreed onder St. Maartensdijk! Goed onthouden!!," en glimlachend nemen beide asceten afscheid thans, waarbij hun zwartzijden cilinders deftig meedeinen als twee tonnen in een kreek Onze dorpsgeneeskundige bezoekt een zieke achter 't Bruggetje. Be halve z'n gebruikelijke attributen bevat zijn citybag een flesje inkt en 'n ouderwetse schrijfpen; de binnenzak van z'n pandjesjas enkele blanco rouwbrievenAnalfabetisme maakt namelijk, dat bij sommige sterfge vallen de nabestaanden niet zelf in staat zijn, naaste bloedverwanten buiten de gemeente hiervan schriftelijk te verwittigen. Tegen vergoeding uiteraard, verzorgt dan vaak meneer Bal voor hen ter plaatse deze trieste berichtgeving, en misschien wel omdat hij hiertoe (voordelig) een flinke partij van deze rouwcouverten had gekocht, gebruikte hij ze ook nogal eens voor z'n gemeentelijke correspondentieZwartgerand soms meld de hij officieel St.-Annaland zijn declaraties, 't getal gevaccineerden en allerhande ziekten van besmettelijke aard „Mattheus Fase (met vrouw en acht kinderen), Schipper 38 jaar; Jan Fase, Kleermaker, 29 jaar; Simon Oosse, Arbeider, 66 jaar; Jan de Graaf, Arbeider, 41 jaarDeze, en vele andere Sint Annalanders, vertrokken in de jaren tachtig voorgoed naar Noord-Amerika, zoals veertig jaar eerder eveneens tallozen, onder nog beroerder omstandig heden, daar hun toevlucht hadden gezochtAan Missouri-oever zwoe gend, of houthakkend in de wildernis van Michigan, kregen ook daar sommige onzer geëmigreerde dorpelingen zo'n droef gemarkeerd schrijven van heer Bal bezorgd. Maanden had het soms „gezworven", om eindelijk de geadresseerde 't overlijden mee te delen van een moeder, vader, zus of broer, van wie men persoonlijk jaren terug reeds, hier op aard' voor altijd afscheid nam, en steenhard is dan 't leven, van Grand Rapids tot Sint Annaland Volgende week: „ALTYT BET GROEIJEDE" De in 1961 overleden toen 98 jarige D. Goedegebuure beleefde gedurende 79 jaar liet lidmaatschap van Accelerando waarin nog heel wat jaartjes veteraan-erelid. groen willen zetten, aldus burgemeester Van Boeijen in zijn felicitatie. VOORAL VOOR DE JEUGD Inspecteur Verboom van het kleuteronder wijs Zeeland-Brabant meende dat het ge meentebestuur van Tholen nadrukkelijke ge lukwensen toekomt, nu in een jaar tijds twee tweeklassige kleuterscholen tot stand kwamen Een eigentijdse school. Maar het gaat niet zozeer om het gebouw, het gaat om de kleu ters. En in een goede voorziening daartoe heeft het gemeentebestuur met geweldige voortvarendheid gezorgd. Met de thans 4 Thoolse kleuterscholen - twee in het oude en twee in het nieuwe stadsdeel - is men voor de nabije toekomst zeker wel gedekt. De inspecteur vond het beter kleinere scholen te bouwen, dan grote complexen, al thans voor het kleuteronderwijs. Hij had ook alle lof voor Variël Nederland, die in zo kort bestek toch tijdig klaar was. Het frappeerde spreker, hoe in de troon rede kleuter- en basisonderwijs goede aan dacht kregen. Er werd een grondige her ziening aangekondigd. Staatssecretaris Grosheide zorgde er voor dat de marge-getallen kwamen te vervallen en met de leerlingenschaal gaat het toch ook de goede richting wel uit. Met 37 leerlingen is men al toe aan twee lokalen. Inspecteur Verboom hoopte dat het „De Klimroos" wel zou gaan. Namens de bouwers Uit de Willigen en Variël Nederland sprak de heer G. Baard wijk, die ook de vrij korte, maar wel bewo gen kleuterbouwgeschiedenis releveerde. Toen 6 mei 1970 Variël Nederland de door LEO FAUST 19 Robert? Ik zal hem een aardig briefje schrijven, om hem te bedanken, dat hij zo goed voor je gezorgd heeft en je zo trouw is gebleven. Dat briefje mag je zelf mor gen aan hem brengen, en hem dan alles vertellen wat ik je vanmiddag gezegd heb. En als je wilt, mag je elk jaar in de grote vakantie een paar weken bij ons komen logeren, en Robert dan natuurlijk ook ontmoeten. Dus we mogen niet naar 't circus teruggaan? Over tien jaar, Marie-Anne. Dat heb ik je al gezegd. 8 In de trein naar Nederland vond Marie-Anne haar vader van vroeger terug. Samen dejeuneerden ze in de restauratiewagen, net als vroeger in de rue de Buci. Het kind gevoelde zich een grote dame die hij chaperoneerde. Zonder haar stiefmoeder, zomaar met z'n beidjes, was dit als 'n snoepreisje, Ze babbelden en lachten, en dach ten noch aan wat achter hen lag, noch aan wat komen ging- Bij het afscheid, gisteren, in de rue Notre-Dame des Champs, had Robert meer gehuild dan zij. Zij zou hem nu niet meer nodig hebben; ze ging een nieuw leven te gemoet. En nu verwijderde de voortjakkerende trein haar verder en verder van het oude. Tegen half vier kwamen ze in Eindhoven, waar Obdam voor het station hen stond op te wachten met een brik, waarvoor een appelschimmel gespannen was. Na een hartelijke begroeting stapten ze in, haar vader naast zijn zwager op de bok, Marie-Anne achterin. Eerst ging het door wijken met hoge gebouwen, fa brieken en kantoren, en op straat 'n druk verkeer. Tus sen al die haastige auto's leek het rijtuigje uit een andere tijd te stammen. Marie-Anne keek haar ogen uit. Ze kende alleen Pa rijs met zijn oude, grauwe geböuwen. Een andere stad had zij nooit gezien. Behalve dan Mégève. Hier leek het allemaal veel netter, nieuwer en knusser, alsof alles pas gepoetst en geverfd was. Algauw lieten ze de stad achter zich. Ze reden nu over een brede weg met erlangs villa's en daarna akkers met hier en daar een boerderij. Van het Franse land schap kende Marie-Anne alleen 't weinige dat ze ge zien had vanuit de trein naar Mégève en de Parijse ban- lieue tijdens haar „voetreis" met Robert, Hier was van een rommelige, opgepropte banlieue geen sprake. Gelei delijk ging de stad over in het platteland. De tuinen 'stonden vol bloemen. Ze waren niet van de weg ge- gescheiden door een hoge, blinde muqr, maar hoogstens door een hek of haag. En zelfs de akkers en weiden zagen er zo fris uit, dat ze op een park leken. Na een half uurtje werden de huizen weer veelvuldi- ger, meest kleine dorpshuisjes. „Dat is Aalst", zei oom, „we zijn er zo". De mensen die hen passeerden, groetten vriendelijk. Na 'n poosje hielden ze stil voor een groot huis van twee verdiepingen. Het lag aan de straat, met de deur in het midden, zonder tuin ervoor De tuin lag ernaast en erachter. Haar tante stond op de stoep, naar hen uit te kijken; en terwijl Opdam paard en wagen naar de stal bracht, aan de andere kant van het huis, omhelsde zij haar broer en haar nichtje. Maar kind! riep ze uit. Wat ben jij groot voor je acht jaren! Al 'n hele jongedame! En toen ze, even later, in de woonkamer zaten, de mannen achter een borrel, de vrouw met een glas port en Marie-Anne met limonade en een rietje,. Marie-Anne, zei ze, je bent hier nu bij je thuis, hoor. Je doet maar en je gaat maar wat en waar je wilt. Straks, na 't eten, zal ik je het huis laten zien. Alles is van jou, prent je dat goed in je hoofdje. Het eten, een waar feestmaal, werd opgediend door een oud, gerimpeld boerinnetje met een brede kap op en een bonte schort over haar zwarte japon. Gerritje, zei haar meesteres, dit is nu Marie-Anne, mijn nichtje uit Frankrijk. Van nu af aan is ze mijn nichtje niet meer, maar onze dochter. Kijk haar maar eens goed aan... Geef Gerritje een hand, mijn kind. Zo werd e envriendschap gesloten, die, steeds hech ter, vele jaren duren zou. Een zeer oude vrouw en een zeer jonge. Na het maal vroeg Marie-Anne of ze Gerritje mocht gaan helpen met de vaat. Maar dat wilde haar tante niet hebben. Je bent geen Assepoes, hier, zei ze. En Gerritje zou het zeker, niet eens toelaten. De keuken is haar domein. Daar is ze alleenheerseres, al sinds veertien jaren, dat ik met je oom getrouwd ben. Een dinertje van vier cou verts, daar draait ze haar hand trouwens niet voor om. We hebben hier weieens tien mensen ten eten gehad en nog was voor negenen alles aan kant... Je mag mij hel pen met theezetten, als je wil. Maar eerst wil ik je nu het huis laten zien, voor het donker is. Marie-Anne begreep, dat hier geen muur om de tuin stond, ter bewaking van de intimiteit, maar wel een tus sen de keuken en de rest van het huis. „Dat is misschien Hollandse gewoonte, zo", zei ze in zichzelf. Het zou, 'dacht ze, een van de dingen zijn, waaraan ze zou moe iten wennen. Toch was haar tante wel lief voor de dienstbode. Ze gaf haar een extra groot stuk van de pudding, omdat de oude vrouw, met haar slecht gebit, dat beter kon eten dan vlees. En vriendelijk schonk 'ze haar zelfs een glas wijn in.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 5