Oud-Vossemeers wnd burgemeester Van Engelen opende scholencomplex marie-anne wordt gewoon Van landbouwcrisis (1880) tot wereldbrand (1940) EENDRACHTBODE DE SCHAAR IN AAP, NOOT, MIES Besilng-Optiek SINT-ANNALAND, HISTORIE EN HERINNERING (IV) Een reeks vorige eeuwse gemeenschapsschetsen, èn uit een meer recent weieer door Han Dekker 17 september 1970 5 De papieren nabootsing van het haast zo oud als het lager school onderricht bekende Hoogeveens leesplankje „aap-noot-mies' viel vrijdagmiddag 11 september 1970 verscheurd op het OudVosse— meerse speelplein, nadat een scherpe schaar in handen van wnd burgemeester A, M. van Engelen die voor de tweedeurige ope ning aangebrachte win-zus-jet-afbeelding had doorgeknipt. De toegang tot een nieuw scholencomplex aan de burgemeester Versluijsstraat was daarmee vrijgemaakt. Openbaar en bijzonder onderwijs zitten vanaf deze elfde september onder één Vossemeers dak. De genodigden gingen door dezelfde deur de gemeenschapsschool in. Wat sinds zestig jaar was ge scheiden, werd via het „aap-noot-mies" vereend. Ook al zijn dan de twee vleugels gebleven. Voor het openbaar onderwijs drie mo derne lokalen en voor de bijzondere school eenzelfde aantal. Moderne ruimten met aan weerszijden van elk lokaal een zeer goede lichtinval. Aan de ene gevel komt die licht inval schuin van boven, de andere zijde is dat meer traditioneel. Vormgeving en af werking kan men niet beter wensen, om nog niet eens te spreken van inrichting en inventaris. Voor beide scholen een hoofdenkamer, keurig gestoffeerd en gemeubileerd, een keu ken, toiletten en de gewenste bergruimte. In het hart van de twee-vleugelige school werd de gemeenschapszaal gebouwd, be stemd voor de ouderavonden en dergelijke, die door beide scholen jaarlijks wordt ge houden. Ook bestemd voor de officiële opening, zoals deze vrijdagmiddag. Na vol belangstelling de verrichtingen met schaar en sleutel van Oud-Vossemeers wnd burgemeester te hebben gevolgd, waren de genodigden in de gemeenschapszaal bijeen. Het gemeentebestuur, oudercommissie, be stuur School met de Bijbel, onderwijzend personeel, vertegenwoordigers van de plaat selijke kerken, waaronder ds. G. Voortman en pastoor A. Vermeulen, de schooltandarts dr. O. J. A. Schutte uit Steenbergen, de directeur van de centrale dienst „Noord Zeeland", de heer P, A. Boot, architect L. Beije uit Veere, aannemersbedrijf Uit de Willigen en onderaannemers, maar ook nog de sinds kort oud-raadsleden van Oud-Vos- semeer, die nog in functie hun medewerking hadden verleend. Daarnaast nog enkele an dere genodigden uit de Vossemeerse gemeen schap. HET BEGON IN 1883. Burgemeester Van Engelen greep in zijn openingsspeech terug tot het prille begin van het Oud-Vossemeerse onderwijs in school verband. Toen in de raadsvergadering van 23 mei 1883 werd besloten de bouw van een open bare lagere school te gunnen aan de heer Bartel van Verre te Noordgouwe als laagste inschrijver voor f 17.999,- kon niemand van de toen aanwezige raadsleden vermoeden, dat 87 jaar later een nieuw scholencomplex tot stand zou komen, waarvan met inbegrip van grond, en inrichtingskosten f 847.000,- op tafel moest komen. MODERNE BRILLEN PRACHT COLLECTIE BIJ Fortuinstraat 11 Bergen op Zoom OOK LEUKE HIPPE MODELLEN adv. ing. med. De geschiedenis van de nieuwe school is overigens al geschreven sinds 25 juli 1963 toen het gemeentebestuur een verzoek be reikte van het bestuur der chr. school om medewerking aan nieuwbouw te willen ver lenen. Twee maanden later verleende de gemeenteraad de gevraagde medewerking en niemand had toen vermoed, dat het nog 11 september 1970 zou worden, eer de officiële opening zou plaatsvinden. We stonden nog maar aan het prille begin. Het duurde tot begin 1962 dat de nieuw bouw op de urgentielijst kwam van de schoolinspectie en in de loop van dat jaar kwam een schetsplan van architect Beije in bespreking. Datzelfde jaar werd ook de openbare lagere school op de urgentielijst geplaatst en terwijl het bestuur van de School met de Bijbel al een eind gevorderd was, was de gedachte aan een combinatie- school gerijpt. Er kwam een schets voor die combinatiebouw later het beruchte krabbeltje van Beije genoemd. Gevreesd werd dat het nieuwe plan de bouw van de chr. school zou vertragen en er ontstond een periode van geruchten en wantrouwen. In een gecombineerde vergadering van schoolbestuur, gemeentebestuur en de l.o. inspecteur Fransen viel de beslissing, archi tect Beije kreeg opdracht voor het definitief plan gecombineerde school. Op 9 juni 1969 vond aanbesteding plaats. Laagste was gebr. Uit de Willigen voor f 517.316,80. Na wat vertraging door mate- rialenaanvoer en hoge waterstanden was er 17 april van dit jaar het zgn kapfeest. Zeven jaar was er mee gemoeid, hoezeer er vanuit Oud-Vossemeer aan werd getrok ken, in elk geval de streefdatum bij de aan besteding - 14 september 1970 - is niet over schreden. Daarvoor met name dank aan architect en aannemers. Architektonisch is het complex een aanwinst voor de gemeente, maar bovendien voldoet het aan de moderne eisen en doelmatigheid. Het is, zo vervolgde dhr. van Engelen voor de kinderen nu als het ware een pret tige belevenis in de hoek te mogen staan. De wnd burgemeester dankte ook de onderaan, nemers en stak een pluim op de hoed van de firma Pollie voor de keurige interieur verzorging. NAMEN Toen b en w het schoolbestuur, de ouder commissie en onderwijzend personeel lieten meedenken passende namen te vinden, kwam er wat de chr. school betreft al spoedig de naam „School met de Bijbel", maar voor de openbare school bleek het wat moeilijker. Het hoofd der school, de heer J. D. Vroege dook in de historie en „Die Heenetrecht- school' vond genade bij allen. Die „Heenetrecht'' was vroeger een stroom pje, waar nu de Eendracht vloeit en straks het Schelde Rijnkanaal is ontstaan. Met „Die Heenetrechtschool" hebben we de aan deze gemeente verbonden historie willen vastleggen. Het gemeentebestuur en alle anderen daarbij betrokkenen hebben ervaren, wat er vastzit aan de bouw van nieuwe scholen. We mogen echter dankbaar zijn in een tijd te leven, dat zoiets tot stand kan komen. SAAMHORIGHEID Ik hoop dat deze dankbaarheid tot uiting komt door een goede samenwerking, vooral tussen het onderwijzend personeel van beide scholen. Dit is nog meer dan tevoren gewenst De u toevertrouwde pupillen zullen dan naast de leerstof ook de voor het later leven zo nodige naastenliefde en saamhorigheid worden bijgebracht. Die jeugd zich ouder geworden, weten te herinneren een goede basis te hebben mee gekregen. Dan zijn moeite en kosten niet tevergeefs, maar zullen ze nog jaren vruch ten werpen. Dit doel hebben wij, dacht ik, altijd samen voor ogen gesteld. Moge het ons in de toe komst gegeven zijn dit waar te maken, zo besloot wnd burgemeester A. M. van En gelen zijn toespraak. DE MEDITERENDE GROOTVADER „Gedenk de Ure der Belijdenis," en „Gedenk den weg in dewelken de Here U deze veertig jaar geleid heeft..." Dwalend zoeken grootvaders ogen langs 't grijze beschot de respectievelijke wandlij sten die aan een levensmarkering herinneren. „De Ure der Belijdenis..." dat was bij do minee De Later, samen met het meisje die kort daarop zijn vrouw zal worden. Toen begon zijn huwelijkse „pelgrimage", „den weg in dewelken" hij de hardheid van 't leven kennen leerde, en hij door de jaren ging gelijken op het gebogen, zijn kudde huiswaarts begeleidend herders- manneke, van het foeilelijke herinneringstableau... Grootmoeder heeft de houten gordijnroe schuin gezet; nu kan 't laatste daglicht benut, en petroleum gespaard worden. Speels accentueren even later, in een ongemerkt toesluipende duisternis, lantaarnlichtsprankels 't nikkelen lofwerk der kachel, een op de schouw liggende tabaksdoos, driftig bewegende breipennen en twee glimmend koperen bijbelhaken... Eentonig zingt een Oudhollandse waterketel, en de oude baas is vriendelijk gestemd: „Och m'n jongen," of „m'n knecht;" dikwijls begint hij zo 't relaas, en hieruit spreekt voldoening, dat snotapen nog luisteren willen naar ouden, al is 't vaak enkel uit nieuwsgierigheid... Samen met nóg een entwintig plaatselijke leeftijdgenoten, sommige geschoeid, andere op punt- klompen, zien we hem in 1880 naar Tholen stappen ter loting. Adriaan van der Welle, Kornelis van der Klooster, Pieter van der Male, Arij Dekker, Andries de Jonge, Adam den Haan, David van Beveren, Jan Pleune, Marie-Louis Joost Bal en Adriaan van Sorge zijn ook onder hen, en in werkelijke dienst komen dit voorjaar vier jongelui, te weten Mattheus Heijboer, Corstiaan Prinse, Kornelis Snoek en Jan van Vossen. Laveloos kwamen de meeste lotelingen die avond thuis; de vrijgeloten hadden getrakteerd, óók de veldwachter, hem daarmee in natura een geestrijk-dubieuze aanvulling bezorgend op een minimaal salaris... Pieter van Houten, Sint-Annalands politieman, declareert zijn kosten van zo'n lotingsdag, en ten gemeentehuize specificeert men nauwgezet; Tholen vice versa 2 x 15.7 is 31.4 km. Aangenomen wordt daarbij dat 5j/2 km per uur lopend kan worden afgelegd, zodat in deze (31.4 gedeeld door 5j/2 „loopuren" a 25 cent per uur, is f 1.43 en een halve cent, als „reisvergoeding" wordt verstrekt... Schoolmeester Samuel Martijn van der Bel betaalt straks het „gelag", wanneer bijna drie guldens van zijn jaarsalaris (ad... f 392.worden ingehouden als leges „voor het verlenen van vrijstelling, tot wederopzeggens..." van 't wetsartikel dat gehonoreerde bijbaantjes voor gemeente-onderwijzers verbiedt. Hij mag dus voorlopig tevens blijven: „Koster, Voorzanger, Kerkelijk ontvanger bij de Herv. gemeente..., mits dit in geenerlei opzigt tot nadeel van het onderwijs zij!" Ter „schadeloosstelling" voor dit (leges)bedrag, luidt meester Sam op diaconale kosten de klok bij begrafenissen van arm lastige mensen, en blijft als overal ten lande, de gemeentelijke „monetaire cirkel" gesloten... Grootvaders blik glijdt lang bedsteedeuren waarachter eens zijn ouders sliepen, en waar jaren na zijn dood een Stan met Prudence, Marieke met Camiel of Jef en Filomé een essentieel deel van hun wittebroodstijd beleven zullen, heeszacht begeleid met transistor-beatgeluidjes, vanaf de plaats waar vroeger een wit-stenen gebruiksvoorwerp voorzag in weer een andere behoefte... „Ach m'n jong;" en hij leeft de narigheid weer even in, als hij vertelt van vader, die lijdend aan een „kwaeje bost" (bronchitis), 's morgens achter gesloten deurtjes hierdoor zuiver wist te zeggen, uit welke hoek de wind blies over 't land... Maar hoe ook de lichaamsconditie of windrichting; hij hees zich hijgend over de plank, om even later al rochelend de polder in te schuiven, want: die niet werkt, zal ook niet eten!... Grillig oplaaiende vlammetjes, als oma 't kacheldeksel optilt aan z'n haak, brengen opa en St.-Annalandse „brand weerkwestie" in gedachten, en daarmee samenhangend, de menselijke ondeugd, die van alle tijden is... Tot 1881 namelijk, stond steeds onze dorpsbrandspuit gebruiksklaar in de achtergang van 't Molendijkse gemeentehuis. Op zekere dag had één onze Voorstraatse inwoners bar boze bedoelingen. Stiekem wist hij bij avond, zo wil althans het volksverhaal, de gemeentelijke gang in te komen, de brandspuit besluipend en onklaar makend, door het spuitgat van binnen te blokkeren met een poter!... Tegen 't ochtendgloren gaat, onder alarmerend klokgebeier, zijn versleten maar grondig verzekerde schuur aan de westelijke Achterweg in vlammen op..., in 't volle zicht der schaamrode spuit, die daar vruchteloos te puffen staat, als een kanon zonder munitie, een zwaar verstopte schuiftrompet, en grootvader weet nog heel precies, hoe boven alle tumult uit, van Molendijk tot Ring het tieren werd gehoord, van een ziedend-kwade brandweercommandant... Op 15 maart 1880 heeft aannemer-timmerman Jacob Boon een gemeen telijke opdracht gekregen. Voor f 694,90 (plus f 12.40 aan bijwerk) bouwt hij „eene inrigting tot het tijdelijk bewaring stellen of opsluiten van door de policie aangehouden personen...!" 't zogenaamde brand spuithuisje annex arrestantencel, dat in 1965 't veld moest ruimen voor brandweergarage en sporthal. „In bewaring stellen of opsluiten...," maar gemeentelijk „improviseren" veroorzaakte soms, dat van juridisch-maat- schappelijke doelstelling moest worden afgeweken... Op een zomermiddag worden St.-Annalands dorpsbestuurders plots geconfronteerd met een intens staaltje mensenleed. Inwoonster mejuf frouw E. (we zullen haar maar Dina noemen), is een wat simpele ziel die, totaal vervuild, door haar familie wordt verstoten. Onderdak noch voedsel, vlooien van buiten en verdriet van binnen, zo zit ze daar voor onze vroede vaders, bij wie medelijden en jeukgevoels om de voorranc strijden... zo ineens weet niemand raad. Voorlopig gaat daarom Dina de, uiteraard dan ongesloten blijvende dorpscel in, slapend op de brits en blijmoedig er haar potje kokend... Dina, haar naam is gefingeerd, al het andere historisch brengt, als een middeleeuws gekerkerde christin, de avond door met zingen, een nieuwsgierig-geanimeerde buurt wakker houdend tot midden in de nacht. Luidkeels werkte zij een reper toire van uit 't hoofd geleerde psalmen af, en daartoe was één avond onvoldoende... Gode d'eer gevend, doch de mensheid aanklagend zong daar eenzaam een vervuilde maar niettemin gedoopte, een burgerlijk ver laten doch kerkelijk „aangenomen" Dien... „Gedenk de Ure...;" probeer er ondanks alles consequent aan te blijven, en „Gedenk den weg...;" ja zeker, want nog altijd blijft opmerken beter dan offerande, maar hóe legio het vragental, waar d'oude baas, evenals wij later, met het verstand nooit uitgekomen is..., en steunend scharrelt grootvader overeind, om de blinden te gaan sluiten voor de nacht. Volgende week: „DEN KAPELMEESTER ZAL VERZOCHT WORDEN..." Met name de zuidzijde Molendijk is de laatste jaren saneringsgebied. Menig huisje, waar vele jaren mede Sint- Annalands historie werd gemaakt moest het veld ruimen, terwijl andere huizen dienst doen als tweede wo ning voor toeristen. De noodgedwon gen behuizing van weleer werd nu een toeristische trekpleister. Heim wee naar de vroegere romantiek en gemoedelijkheid. Talrijk waren de kleine winkeltjes rond de dertiger jaren op de Molendijk. Stuk voor stuk zijn ze met de exploitanten daar van heengegaan. door LEO FAUST 17 De kinderen waren helemaal hun tragisch lot ver geten en gierden het nu uit van de pret. Buiten klonk gelui van een bel. Kom. jongelui, noodde de clown, als jullie de voor stelling willen zien, dan is het nu tijd, dat ik je naar je plaats breng. De tent was al bezig vol te lopen, maar ze kregen toch nog twee fijne plaatsen op de tweede bank van de stalles En ze dacht, dat ze droomden! Robert, die nog nooit in een circus was geweest, vooral. Want opeens waren nu de rollen omgekeerd en was Marie-Anne de oudste, of tenminste de wijsste. Die nacht sliep het meisje achter een gordijn in het opklapbed van de clown en haar kameraadje op de bank tussen de ramen. De oude man vergenoegde zich voor één nacht met zijn benen op een stoel. En de volgende ochtend om 8 uur, na een grote bowl gloeiende zwarte koffie met brood en boter, bracht hij hen naar het station, kocht twee kaartjes enkele reis naar Parijs en zette hen in de trein. Toen ze zaten, smoesde hij op 't perron nog even met de conducteur, wuifde hen toe en De schone droom gleed weg. Het nuchtere, sombere, wrede leven hernam brutaal zijn rechten. Ga je naar huis? vroeg Robert, fluisterend, dat de anderen het niet zouden horen. Ik heb beloofd, fluisterde zij eveneens. De reizigers keken naar die twee kinderen alsof ze wisten. Een afgedwongen belofte hoef je niet te houden, zei Robert weer. In elk geval moeten we naar Parijs gaan. Ja. Maar in Parijs ben jij vrij. Enige ogenblikken zwegen zij na-denkend. Je moet me goed begrijpen, hernam Robert. Ik wil je niet aanraden om dit avontuur door te zetten. Integen deel, het liefst zou ik willen, dat je naar je vader terug ging en probeerde het bij te leggen. Dan was jij van me af, hè? O! wat ben jij gemeen! Nee, als je verder nog weer wilt weglopen, laat ik je niet in de steek. Het is heel prettig, zo met je samen te zijn. Maar het lijkt me stom... We zullen zien, in Parijs. Nee, riep Marie-Anne uit, toen ze weer op de boule vard Saint-Michel stonden. Ik kan er niet aan denken! Alles liever dan met hangende pootjes thuis te komen en me weer te laten afsnauwen door dat wijf! Maar je vader? Paps is wel lief. Maar hij zit tot over z'n oren onder de plak. We worden toch gesnapt. Dat weet ik nu wel. Nu die rot-radio zich ook ermee bemoeit. Nog één dag vrijheid... met jou. Zo gingen die twee opnieuw op stap. Ditmaal in noord oostelijke richting. Ze namen de métro tot aan de porte de La Villette, en sjouwden toen maar weer, twee kleine landlopers, rechtuit, de avenue Jean-Jaurès op. Het motregende toen ze door Le Bourget kwamen. Daarachter vonden ze zich in een streek met niets dan fabrieken, bijna zonder enig groen. Onder de zwaar be wolkte hemel was het toch al niet zo mooie landschap vuil en ontzettend triest. Toch zetten de kinderen door. Na een uurtje lopen werd de omgeving wat landelijker En tenslotte zagen ze, in de verte, aan een zijweg, 'n boerderij, waar ze besloten aan te kloppen. Een struise vrouw ontving hen vriendelijk. Jullie hebben zeker een goeie neus zei ze. Ik ben net spekpannekoeken aan 't bakken voor het mansvolk. Daar zijn jullie zeker niet vies van, hè? En tot Marie- Anne: Doe je manteltje uit, kind. De boerin hing het aan 'n kapstok in de gang, en duw de de kinderen een klein kamertje in, dat uitzag op het erf met de koeienstallen. Gaat zitten... 'n Glas melk? Dalijk krijgen jullie n warme pannekoek... Hoe heet jij, jongedame? Marie-Anne. En hij? Robert. Waar komen jullie vandaan? Zo nat. Jullie zijn niet hier uit de buurt. We wonen in Le Bourget, loog Robert. En waar moeten jullie naar toe, zo alleen? Ik zal u wat zeggen: we zijn van huis weggelopen. We weten niet goed waar we naartoe moeten. Help u ons! smeekte Marie-Anne. Ik zal jullie helpen. Maar eerst 'n paar pannekoeken En de vrouw liet hen alleen. Terwijl ze de pannekoeken aten, hoorden de kinderen haar telefoneren met de veldwachter. Wij moeten hier weg! Als de bliksem! riep Robert uit. Maar m'n regenmanteltje. Dat pak ik wel mee. Meteen kwam de vrouw weer binnen: En? Hoe hèt 't gesmaakt? Nog eentje? Nee, dank u, madame. Daarop verdween ze weer. Zullen we? vroeg Robert... Verrèk! de deur is op slot! We zijn geknipt! Durf je uit 't raam te klimmen? (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 5