LJ Sint-Philipsland heeft geen enkel werkobject voor technisch geschoolden Ontwikkelingen rondom doen toch grote veranderingen verwachten 1 saneringsplan Deensestraat 2 bouwrijpmaken plan KMoord 3 aanleg sportveld 4 aanleg nieuwe begraafplaats Van Vliet is zondermeer een Philips- fan. Maar Philips geeft dan ook wel een heleboel redenen tot enthousiasme. Deze Inclimatic Super-luxe (met programma's voor biologisch weken en wassen) is een van die redenen. Dat 'ie héél goed is bewijst het officiële wolmerk wel, dat aan dit waswonder is toegekend. EENDRACHTBODE Raadsverslag Scherpenisse Molen wordt gerestaureerd voor f 48.000.00 - M. Dijke (S.G.P)kerk restauratie is lijdensweg - Prinses Juliana krijgt toch schietlokaal - Vrachtauto's zorgen voor veel overlast Nieuw gemeentebestuur staat op korte termijn voor uitvoering van v. Mil- Heyns SPIERINKJES OOK NA DE AANSCHAF VAN UW BRIL kunt U altijd op ons rekenen. Het opnieuw in vorm zetten of bijstellen behoort tot onze normale service- werkzaamheden. Dit geldt ook voor niet-clienten! Wij stellen er veel prijs op dat U tevreden blijft over een perfekte pasvorm zolang U de bril draagt. opticiens 10 september 1970 6 De gemeenteraad van Scherpenisse heeft vo rige week besloten de molen „De Koren bloem'' te laten restaureren voor f 48.000,— en daardoor tevens subsidie van rijk en pro vincie aan te vragen. Via de rijksdienst voor monumentenzorg ontving men de begroting Van molenmaker P. van Beek uit Rijnsater- woude. „Het is uiteraard niet te verwachten dat nog dit jaar een subsidietoezegging zal komen, maar dat neemt niet weg dat een begin moet worden gemaakt, of de gemeente nu wel of niet zelfstandig blijft", vonden b en w van Scherpenisse. De heer L. A. M. Elenbaas (VVD) had gehoord dat de huidige molenaar met z'n werkzaamheden stopt. „Hij betaalt nu huur, hoe gaat het in de toekomst", wilde hij weten. Wethouder L. A. Polderman (SGP) antwoordde dat de huur gewoon doorgaat omdat de molen nog gebruikt wordt voor opslag van goederen. Het SGP-raadslid M. Dijke wilde weten hoeveel deze restauratie de gemeente gaat kosten. Volgens secreta ris A. L. G. van Doorn wordt dat minus de subsidies van rijk en provincie vijftien procent. De secretaris zei dat de subsidietoezegging van monumentenzorg voor de restauratie van de kerktoren binnenkort afkomt. Deze opmerking was aanleiding tot een vrij uit voerige discussie tussen raadslid Dijke en gemeentesecretaris van Doorn. Het SGP- raadslid meende dat er voor de toren geen subsidie aangevraagd was, maar wel voor de kerk. BESLUITEN UITVOEREN „In 1967 heb ik hier al vragen over ge steld, en toen was alles rond. Het rijk stelt geld beschikbaar, en toen zou het bij de provincie aangevraagd worden. Volgens mijn informatie bij iemand van de provincie die ik laatst sprak, is dit nog niet gebeurd Als de raad een besluit neemt, dient dat ook uitgevoerd te worden. Kijk eens in Poortvliet hoe kort ze daar bezig zijn ge- geweest met het verkrijgen van de subsidie. Daar is het rond maar hier in Scherpenisse is het een lijdensweg", aldus de heer Dijke. Secretaris Van Doorn voerde aan dat het geen zin had op grond van de eerste begroting subsidie aan te vragen, omdat la ter de restauratiekosten aanzienlijk gestegen zijn. Dat plan zou dan toch niet goed ge keurd worden. Overigens wordt er wel ge werkt aan het plan, maar financieel ambte naar C. Meertens moet nog enkele inlichtin gen inwinnen. De heer Dijke liet het er niet bij zitten en zegde toe dit regelmatig te willen controle ren, vooral ook met het oog op de samenvoe ging van de Thoolse gemeenten. „Wilt u er de volgende vergadering weer naar vragen? vroeg burgemeester D. C. Bouwense, waarop de heer Dijke bevesti gend antwoorde. HUIVERIG Dit was het enige punt dat de nieuwe gemeenteraad behandelde in haar eerste vergadering, nadat de beëediging en wet houdersverkiezingen hadden plaatsgevonden. Zoals gebruikelijk gaf de raad voor 1971 aan de Stichting het Nederlandse Astma Fonds een subsidie van 2 cent per inwoner Een brief van de Pacifistisch Socialistische Partij waarin op uitvoerige wijze werd ge vraagd de huurverhogingen zo beperkt mo gelijk te houden, werd voor kennisgeving aangenomen. B en w meenden dat voor de gemeentewoningen geen wettelijk toegestane huurverhoging is toegepast die niet in over eenstemming zou zijn met de hoedanigheid van die huizen. De Raad van Europese gemeenten vroeg met toezending van de begroting 1970 en 1971 opnieuw een toetreding tot haar or ganisatie. De meerderheid van b en w voelde vooralsnog niet voor een Europees verband en is huiverig voor de invloed van grote organisaties, waarom bij meerderheids besluit werd voorgesteld niet op het verzoek in te gaan. Het VVD-raadslid L. A. M. Elenbaas kon deze argumentatie niet delen. Hij had op dit moment geen behoefte aan toetreding, maar voor Groot Tholen zag hij er wel iets in. De raad ging akkoord met de afkoop van 20 ca erfpachtsgrond door de heer J. Hage uit de Molenweg tegen een prijs van tien gulden per vierkante meter. SCHIETLOKAAL De schietvereniging Prinses Juliana ver zocht opnieuw om in het gymnastieklokaal te mogen oefenen. B en w meenden na ad viezen van de centrale dienst Noord-Zeeland en de inspectie van het lager onderwijs niet van hun standpunt te moeten afwijken. De adviezen wijzen met name op de hoedanig heid van de vloer - uitstekend geschikt voor gymnastiekoefeningen maar kwetsbaar voor ander gebruik - die bijvoorbeeld anders is dan die in Poortvliet. B en w vonden echter toch aan de bloeien de grote en actieve schietvereniging, die ontspanning biedt aan vele volwassenen, verplicht te zijn andere wegen te zoeken om een 12 meterbaan van voldoende breedte beschikbaar te kunnen stellen. Zij meenden daarin te kunnen voorzien in het verenigings gebouw in de Schoolstraat. Als in de bin nenmuren aan de oostkant van de zuidelijke ingang doorgangen gemaakt worden, zou men kunnen schieten vanuit het aan de over zijde gelegen middenlokaal op de schijven in het muziekrepetitielokaal. Dan kan worden voldaan aan de 12 meter afstand, terwijl de leden hun gewone schoei sel kunnen dragen en het roken niet behoeft te worden ontzegd. MEDEWERKING B en w hebben vrijblijvend overleg met de voorzitter van de schietvereniging, die veel voelde voor deze oplossing en op voor hand medewerking bij het werk en de ma teriaalvoorziening behoudens fiat van het bestuur - in het vooruitzicht stelde. Daar door kunnen de kosten sterk gedrukt worden maar daar kan de centrale dienst adviezen voor geven. Er is nu moeilijk een kostenraming te ge ven. maar b en w namen toch de vrijheid de raad om machtiging te vragen gezien het be perkte karakter van dit karwei. De grootte van de bijdrage van de schietvereniging is ook niet bekend, maar volgens b en w zal de bereidheid stellig er wezen. Daar behoeft niet aan getwijfeld te worden. Zij meenden dat een andere oplossing niet mogelijk is. De raad voegde er niet veel aan toe. maar vond het wel een goede oplossing. Op een vraag van de heer P. A .Kievit (CHU) zei wethouder Polderman dat het werk van de schietvereniging bestaat in het ruimen van puin, Ook probeert men een twede hands ijzeren balk op de kop te tikken. ONDERRWIJS De uitgaven van de o.l.s. over 1969 wer den vastgesteld op f 19328,10. Voor ge bruik van het schoolgebouw door derden werd dit bedrag verminderd met f 6389,10 Voor het gemiddeld aantal leerlingen in 1969 791/3, werd f 120,18 beschikbaar gesteld, dus totaal f 9534,28. De werkelijke uitga ven zijn dus f 3404,72 hoger dan het voor schot. Minus onderhoud schoolgebouw zijn de werkelijke kosten echter maar f 807,32 hoger. „WEST" en „LANGEWEG" Voor de gebieden „West" en Lange- weg" was het nodig volgens artikel 21 van de wet op de Ruimtelijke Ordening te ver klaren dat voor deze gebieden een bestem mingsplan wordt voorbereid. Dit met het oog op huizenbouw. Door dit besluit van de raad kunnen er nu bouwvergunningen voor dit gebied afgegeven worden. Daardoor kan de aanvrage voor het bouwen van een huis naast het perceel Langeweg 34 gerea liseerd worden. De aanvrager wenste grond van 30 meter breed, maar volgens de geldende bouwvoorschriften moest dat in de Langeweg minstens 40 meter zijn. B en w vonden het evenwel wenselijk gezien de sterk gestegen bouw- en grondprijzen een wat minder royale bouw mogelijk te maken. Aan de heer L. A. M. Elenbaas werd in plan „West" 625 vierkante meter grond ver kocht voor de bouw van een vrijstaande woning tegen de voorlopige prijs van f 25. per vierkante meter. De exploitatieberekening voor dit ontwerp- bestemmingsplan had het gemeentebestuur net binnen gekregen. Het was echter nog niet helemaal uitgewerkt, waardoor de f 23. een voorlopige prijs is. WONINGVERHUUR Aan mej. C. Vroegop werd de gemeente woning Westkerkseweg 5 verhuurd, die door de huidige huurder C. J. Geuze eind sep tember of begin oktober zal worden verlaten Aan mej. Vroegop was eerst de woning Noordstraat 30 toegewezen, maar die wenste zij na bezichtiging niet te aanvaarden. Raadslid A. Schipper (PVDA) had van mej. Vroegop gehoord dat er voor redelijke bewoning minstens tweeduizend gulden aan dit huis besteed zou moeten worden. SGP- vertegenwoordiger Jasperse wilde weten of de huur niet te hoog was t.o.v. andere huizen, maar f 14.65 vond de raad toch niet te bar. De woning werd nu verhuurd aan de heer A. J. Goedegebuure werkzaam bij een plaat selijk transportbedrijf. De raad gaf hem de voorkeur boven de beer P. de Jong die niet in Scherpenisse werkt en pas eind dit jaar gaat trouwen. De heer Goedegebuure hoopt dit al deze of volgende maand te doen. Mo menteel zijn er geen andere gegadigden voor huizen. Mej. v. d. Velde, die al heel lang aan de o.l.s. verbonden is, kreeg op haar ver zoek per 1 januari ontslag wegens huwelijk Evenals in Sint Maartensdijk werd de mede werking aan een regionaal hulpcentrum aan geboden omdat het technisch onmogelijk is een centraal alarmnummer in te voeren. RONDVRAAG De heer Dijke informeerde bij de rond vraag of er in Scherpenisse wel een behoor lijke brancard is, die naar zijn mening bij een ernstig ongeval toch beslist nodig is. Burgemeester Bouwense zegde toe het Roo- de Kruis te vragen in de gemeente een bran card te stationeren. Raadslid Schipper vroeg aandacht voor het feit dat de melkwagen steeds in het Kleine Loo rijdt, ondanks dat daar één richtingsverkeer geldt. De politie zal hier nader op toezien, omdat de bewoners er last van hebben. De heer Elenbaas herinnerde nog eens aan de schadeloosstelling voor schaapherder J. M. Poot i.v.m. de dijkrecreatie. Op 2 sep tember 1969 had hij hierover al vragen ge steld. Daarna was het in de begrotingsverga deringen behandeld, maar men was er niet uitgekomen. Deze schadeloosstelling geldt ook voor de heren S. de Jong, Jac. Hage en Anth. Bolier. Burgemeester Bouwense zei dat de schadeloosstelling dermate hoog was, dat men er niet uitgekomen is. Raadslid Elen baas vond toch dat je deze zaak niet zomaar kunt laten lopen. Hij stelde b en w voor dit te bekijken en spoedig met een tegen voorstel te komen. De verlichting in de Bakkerstraat bleek ook nog niet helemaal rond te zijn, maar de centrale dienst heeft het in onderzoek. De heer P. A. Kievit had in de vorige vergadering de toezegging gekregen dat nu iets meer bekend zou worden over het recrea tieplan Gorishoek. Hij had echter nog niets gehoord. Gemeente-secretaris Van Doorn antwoordde dat er weer een wijziging in het plan is gekomen, bij de schietbaan Daardoor moet het bestemmingsplan weer ter inzage worden gelegd voor eventuele bezwaren. TE ZWARE VRACHTAUTO'S Het CHU-raadslid vroeg nogmaals aan dacht voor de bestrating in de Molenweg, die door vrachtauto's flink beschadigd wordt In de herfst en winter zal dit nog slechter worden. De heer Dijke meende te weten dat besloten was de straat voor vrachtauto's af te sluiten. „Zo blijft het ook maar suk kelen", vond hij. Zijn collega's en de secretaris wisten ech ter van geen besluit af. Er was wel over gesproken, maar tot een verbod was het niet gekomen. Wethouder D. Kleppe (CHU) legde uit dat het transportbedrijf Geuze de onderneming in de omgeving van het veiling gebouw De Houwer wil verplaatsen. Daar om wilden b en w niet meer voor moeilijk heden zorgen. De heer Elenbaas wilde niet met een voor stel komen om het parkeren van vrachtauto's in de Molenweg te verbieden, maar er moet volgens hem toch iets gebeuren. De raads voorzitter zei dat een particuliere onder neming geen misbruik moet maken van ge meentelijke eigendommen, maar bij een ver- voersondernemer ligt dat wat anders. Raadslid Elenbaas merkt op dat men de vrachtauto's allemaal bij de grasdrogerij mag zetten maar dat de chauffeurs hun voertuigen toch mee naar huis nemen. Ook in de Laban Deurloostraat staan de vracht auto's vlak voor de huizen. „Het is allemaal gemakzucht. Beloven de auto's bij de drogerij te plaatsen is alle maal prachtig maar het ook doen zie ik niet gebeuren, meende wethouder Polderman. Met dit debatje over de parkeerproblemen van de zware kolossen van autos' in de smalle straten van Scherpenisse kwam een einde aan de eerste vergadering van de nieu we gemeenteraad. Bovenstaande bracht de voorzitter, bur gemeester G, van Velzen vorige week onder de aandacht van de toen net beeëdigde nieu we raad. Hij had eerder een samenvatting gege ven van de afgelegde zuiverings- en ambts eed en er de nadruk opgelegd, hoe in ar tikel 51 der gemeentewet is bepaald, dat de leden stemmen zonder last van of rugge spraak met hen, die benoemen. Daaruit blijkt dat een raadslid individueel optreedt, onder persoonlijke verantwoor delijkheid vrij van elke opdracht. Wanneer de kiezer eenmaal zijn kandidaat gekozen heeft, dan zal de gekozene zelf hebben te handelen en moet hij aan de hand van de ge houden discussies tot conclusies komen. Is de binding met de kiezers te sterk dan zijn er maar weinig kansen voor een raadslid om te kunnen handelen, vond de raadsvoor zitter. De verkiezing tot het raadslidmaat schap betekent ook geschonken vertrouwen van de kiezers. Tegelijkertijd een verant woordelijke taak. Burgemeester Van Velzen wees er verder op, hoe in bewerking zijn de bouw van dorpshuis-gymnastieklokaal, de bouw van 24 bejaardenwoningen met ver zorgingsgebouw, de afwikkeling sanering Karreveld de bouw 6 woningwetwoningen terwijl het nieuwe bestuur staat voor spoedi ge realisering van de in de kop vermelde nieuwe plannen. Voor wat de aanleg sportveld en nieuwe begraafplaats betreft, verwachtte de voor zitter toezegging subsidies in het wintersei zoen 1970 -71.. VERANDERINGEN RONDOM Hij wees vervolgxs op de ontwikkelingen en veranderingen rondom het grondgebied der gemeente, wat voor het dorp zelf ook grote wijzigingen met zich zal brengen. De problematiek van enkele jaren geleden ten aanzien van de lange pendel is minder ur gent, nu de industriële ontwikkeling van Nederland ook steeds meer tot de nabije industrieën op korter afstand van Sint Phi lipsland is vooral voor de jeugd van groot belang. Vele jeugdige personen volgen immers een opleiding aan een lagere technische school, maar hebt u zich wel eens gerealiseerd, zo was de vraag van burgemeester Van Velzen aan de nieuwe raad, dat voor deze personen geen enkele werkobject in de gemeente aan wezig is. Dit kan funest worden voor het inwoner tal, aangezien men na verloop van tijd on herroepelijk elders gaat wonen. Is er werk gelegenheid te vinden in een straal van een 30 kilometer dan is de verhuisnoodzaak sterk gedaald, zo niet geheel afwezig. Wat kunnen we hieraan doen als gemeentebe stuurders. Deze vraag zal ons beleid moeten beheer sen gedurende komende raadsperiode, al zullen we ons wellicht moeten beperken tot het doen uitvoeren van die werken, die ge acht kunnen worden te behoren tot verbete ring van de leefbaarheid. Daartoe is in voorafgaande periode de basis reeds gelegd Maar het kan niet allemaal in vier jaar. WATERSPORT Naast deze werkgelegenheidsmogelijkhe den dringt zich nog een andere op voor de gemeente, nl. de watersportrecreatie op de Krabbekreek. Een unieke gelegenheid, thans in versneld tempo ontwikkeld door de aan leg van een dam tussen Tholen en Sint Phi- lipsland, welke dam een duidelijke afbake ning aangeeft tussen de beroepsvaart op het Schelde-Rijnkanaal en de overige, de recrea tieve vaart. Het gebied oostelijk van die dam zal door recreatievaart niet gebruikt kunnen worden, wat betekent dat deze zich moet oriënteren ten westen van Krabbenkreek, dus onder on ze gemeente. Het kanaalschap „De Eendracht'' is met voortvarendheid bezig tot landschappelijke en recreatieve indeling van dit gebied, het geen door het gemeentebestuur van Sint- Philipsland met vertrouwen en belangstelling gevolgd dient te worden. Daarin ligt de grondslag voor een groots watersportebied waaraan behoefte bestaat. Mits goed gere geld kan Sint Philipsland in deze een domi nerende plaats krijgen. VERBINDING MET GOEREE? Burgemeester Van Velzen wees vervol gens op de drastische veranderingen ten aanzien van weg- en waterverbindingen, ontwikkelingen die steeds dichterbij komen. Spreker noemde de nieuwe noord-zuidverbin ding (Zoomweg), wellicht een tweede natio nale luchthaven in de onmiddellijke nabijheid en de waarschijnlijke aanleg van een vaste verbinding Sint Philipsland-Goeree. Voor begeleiding of uitvoering van dit alles deed de raadsvoorzitter een beroep op de leden te willen werken op basis van wederzijds vertrouwen, zodat de nieuwe zittingsperiode voor Sint Philipsland mag zijn tot een der meest vruchtbare in haar geschiedenis. Bosstraat 5 Bergen op Zoom, te!. 34671 Molenstraat 16 Roosendaal, tel. 33987 Drogedijkl Oudemolen, tel. 366 In de wolken met een verrekijker Het uitzicht is daar niet zo goed. Alleen met een verrekijker van is er voor U geen vuiltje aan de lucht. Kwaliteits-kijkers met tóch een prettige prijs 1 Wouwsestraat 8 Bergen op Zoom GEBRUIKTE naaimachines voor weinig geldt Alle machi nes grondig nagezien en met garantie. Hand-, trap-, salon- kast, elektrisch- en zigzag naaimachines. Pfaff Naai machinehuis W. Rikken N.V Bergen op Zoom. Ondanks BTW onbeperkt en voordelig autorijden WA-verz. tot f 5000,— f 135,55; WA verz. tot f 6500,f 142,55; WAverz. tot f 9.000, f 146,Zeer goedkope all risk premies. Overname no claim. Assurantiekantoor M. F. van Hal, Nieuwstraat 40 Sint- Annaland. Tel. 304. ANTIEKE MEUBELEN te koop gevraagd o.a. kabinet ten, mahonie of noten, gebogen bureaux, kisten, mahonie ronde tafels en stoelen, kristal en alle soorten antieke sieraden, A, J. v. d. Sande, Lieve vrouwestraat 44, Bergen op Zoom. Tel 01640-3 45 61. ATTENTIE VOOR DEZE PLUSPUNTEN Ziekenfondsleden ontvangen belangrijke vergoedingen. 9 Snelle en vertrouwde service! Ook hst onderhoud van Uw bril is gratis. 9 Een deskundige vakopticien adviseert U bij Uw keuze. FORTUIN-STRAAT 8 - TELEFOON 4272 - BERGEN OP ZOOM STEENBERGEN EN OUDENBOSCH

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 6