marie-anne wordt gewoon Standpunten Herindeling verrassend gewijzigd In Stavenisse om en om voor- en tegen herindeling Uitbreiding siibhedden Poortvlietse rioolzuivering STEMMEN VAN LEZERS EENDRACHTBODE Raadsverslag Sint Maartensdijk Straten, riolering en 26 industriehuizen in plan „West" - Bedrijven moeten hun mensen wel een langere bewoning binden - Uienfabriek niet altijd zorgvuldig bij lozing van afvalwater 10 september 1970 5 In de Poortvlinetse gemeenteraad waren er t september behalve beëediging en wet houdersverkiezing ook nog enkele andere agendapunten af te werken. Zo werd de voorzitter, burgemeester W. J. van Doorn herbenoemd als gemeentelijk vertegenwoor diger in de commissie beheer vuilnisophaal dienst, centrale werkplaats ,,De Bevelanden, schoolartsendienst, bestuursschool „Zeeland" waterleidingmaatschappij,, P.Z.E.M. en cen trale dienst „Noord Zeeland". De brandweerlieden kunnen het oude versleten pakje binnenkort voor een gloed nieuw verwisselen. Het korps telt 13 leden en er werd voor nieuwe kleding door de raad f 1750.gevoteerd. Ir Geuze achtte het van belang dat men doet wat mogelijk is voor een vrijwillig brandweerkorps, dat moeilijk en vaak on dankbaar werk moet doen en dat doet op vrijwillige basis. Met het oog op de vele pendel in de gemeente is het toch al niet eenvoudig voldoende bemanning te houden. Hij kan dus volledig met het voorstel in stemmen. De heer C. P. Bijl (s.g.p.) vraagt zich af, of het bedrag wel hoog genoeg is, maar de voorzitter antwoordt dat dit vol gens opgave brandweercommandant was. Hij zegt voorts aansluitend op de opmerking van ir Geuze dat dank zij het hier aanwezige materiaal de bezetting ook overdag nog vol doende is. SLIBBEDDEN De stichting Bedrijfsafvalwaterzuiverings- installaties heeft er in haar rapporten reeds enkele malen op gewezen, dat het noodzake lijk is de slibdroogbedden voor de zuive ringsinstallatie uit te breiden. Ze adviseert een uitbreiding met 365 m2. Bij de bouw is Tijdens de wethoudersverkiezingen van dins dag zijn er in enkele Thoolse gemeenteraden ook nog andere agendapunten behandeld. Zo vroeg burgemeester J. E. van Boeijen opnieuw het standpunt Van de Thoolse raadsleden omtrent de herindeling in verband met de vel nieuwe gezichten en met het oog op de hearing van de Eerste Kamercommissie op 4 september. Acht raadsleden bleken voor herindeling te zijn, veir tegen. Bij de voorstanders was de 26-jarige nieuwe SGP-vertegenwoordiger D. van der Velde, wethouder H. Jansen (ARP), C. L. M. van den Berge (SGP), de VVD'ers J. v. d. Heuvel, A. te Pas en J. C. B. Rossen en de nieuwe PVDA-raads- leden W, A. J. v. d. Linde en C. H. W. Broekhuis. Deze laatste verklaarde dat hem uit een pas gehouden eilandenquete was ge bleken, dat slechts een lichte meerderheid tegen de herindeling is. Tegenstanders waren wethouder C Boender (SGP), C. Griep (SGP) en W. K. Quist (CHU). Deze laat ste had zich laten vertellen lat de bestuurs kracht door herindeling aanzienlijk minder zou worden en was er daarom wel enigszins voor de situatie te laten zoals het nu is. Burgemeester van Boeijen moest er wel flink aan trekken voor hij het voor of tegen van de heer Jansen hoorde. De ARP-wet- houder had niet opnieuw behoefte aan een standpunt bepaling. Vorige keer was hij tegen herindeling geweest, maar nu vond hij dat de klok niet meer terug te draaien is. „Ik neig naar ja", zo zei de heer Jansen, Behalve benoeming nieuwe wethouders werd in stavenisse vorige week wnd burge meester C. J. Moerland aangewezen als ver tegenwoordiger van de gemeente bij de com missie vuilnisophaaldienst, centrale werk plaats, schoolartsendienst, centrale dienst „Noord Zeeland", PZEM en waterleiding maatschappij. Raadslid C. Priem (p.v.d.a.) raakte ver bijsterd, toen hij de ingekomen stukken op nieuw een voorstel zag inzake trenduitkering rijks- en gemeentepersoneel. Vorig maal had slechts de helft van het beschikbare perceel voor droogbedden aangebracht zodat er tech nisch geen bezwaren zijn dit thans te doen. De technische dienst maakte reeds een plan om 7 slibbedden te maken met in totaal 432 m2. De kosten daarvan werden ója f 18.000,begroot, Het voorstel is dit werk op te dragen aan de bouwer van de installa tie de gebr. J. en M. Moerland en Zn te St. Annaland. Ir Geuze juicht het voorstel toe. Naburige gemeenten leren ,dat men niet blij genoeg kan zijn met een goede zuivering en lozing. De vraag rijst alleen of er nog voldoende ruimte is na deze uitbreiding. De voorzitter antwoordt daarop bevestigend, waarna alle leden zich met het voorstel kunnen vereni gen. Bij de rondvraag informeert ir Geuze of er al overeenstemming is met de firma Van Dijck-Petit voor de verbetering A-weg naar Sint Annaland Dit bedrijf is immers thans doende de provinciale weg Poortvliet-Tholen te verbeteren en mogelijk zou men tegelijk kunnen aansluiten met de verbetering naar Sint Annaland. Zover durft de voorzitter niet te voorspellen, aangezien g.s. de besluiten nog moeten goedkeuren. Wel verwacht hij dat nog voor de winter het ruwe werk kan zijn uitgevoerd. De heer Hollebrands concludeerde uit de benoeming van een onderwijzeres uit Oud- Vossemeer aan de o.l.s. dat ook geen sollici tanten zijn gekomen op de tweede oproep. Dat was inderdaad niet het geval. De nog vrij gehouden woning wordt dan ook ver huurd. Dhr. van Houdt zag tenslotte een niet ge heel egale plaats bij de openbare lagere school, maar de voorzitter zegt dat alle braak liggende gronden geegaliseerd zullen worden. Daarna sluiting. waarna het definitieve ja eruit kwam, op aandringen van de raadsvoorzitter. De Eerste Kamercommissie kan morgen namelijk het standpunt van de dinsdag geïn stalleerde raad willen weten. Vandaar de vragen van de Thoolse burgemeester. Tij dens de bespreking verklaarde de heer Van den Berge als voorstander van de herinde ling: „de dokter is al gewaarschuwd, het kind kan geboren worden". TOCH OPERATIE? In Sint Maartensdijk achtte burgemeester D. C. Bouwense het eveneens wenselijk het standpunt van de raad omtrent de her indeling te vernemen. Hier kwamen drie nieuwe raadsleden, wat ook verandering bracht in het aantal voor- en tegenstanders. De drie SGP-ers waren tegen herindeling, de drie PVDA raadsleden en de VVD'er Robbe voor. Dit betekent één tegenstander meer ten opzichte van de standpuntsbepaling van de oude gemeenteraad. Wethouder L. J. Koopman verklaarde dat niemand zijn SGP- fractie van gedachten heeft kunnen veran deren, noch de Tweede Kamerleden noch de minister. „G.S. hebben ons mes besteld, de Tweede Kamer heeft het aanvaardt en wordt het nu echt een operatie, ondanks de bezwaren va nde patiënten?", zo vroeg de SGP-fractiewoordvoerder zich af. De heer Van Bennekom sprak in de Tweede Kamer van de kroon op het werk, maar de Thoolse herindeling is een ontkro- ning van 7 gemeenten. De leus van de rege ring is één gemeente en ook één staatsbe drijf. Voor de nieuwe gemeenteraad van Groot Tholen zijn vele wensen geuit o,a. verdraagzaamheid. Wij streven naar ver draagzaamheid, in gebondenheid aan Gods woord. De Tweede Kamer had de mond vol van verdraagzaamheid, maar wat doen ze: de grootste meerderheid was voor herinde ling, ondanks de grote bezwaren vanuit Tho len. Dat is onverdraagzaam en ondemocra tisch. Kunt u ons een ander voorbeeld van het toppunt van onverdraagzaamheid noe men? Ze geven 7 gemeenten de doodsteek in ruil voor 1 gemeente", aldus de SGP-wet- houder. hij reeds gesteld, dat er geen raadsvergade ring wordt gehouden of er is een trend- of nacalculatie aan de orde. Waarom dat alles niet vereenvoudigd. Hij ging overigens wel met de voorgestelde verhoging akkoord. Op het eind van een kalenderjaar moet ie dere horeca-vergunninghouder een opgave doen van de hoevelheid verkochte sterke alcoholische dranken. In de praktijk kwam er niet zoveel van terecht en de gemeente bepaalde de heffing gewoonlijk op f 200. Dat gebeurde nu ook weer voor de hotel houder H. G. Peters, voorheen Voorstraat26 te Stavenisse, Men kan binnen 2 maanden na de aanslag nog bezwaren indienen. Dat ge beurde in dit geval niet, want dan had het voor 21 juni 1970 moeten gebeuren, terwijl pas 12 augustus een bezwaarschrift binnen kwam. B en .w stellen dan ook voor dit be zwaarschrift niet ontvankelijk te verklaren. De heer C. Priem (p.v.d.a.) vond het geheel niet zo n goede regeling. Hij zag liever, dat er werkelijk opgave kwam van de horeca bedrijven, zodat het gespecificeerd kon wor den. Onderkussen meenden alle leden, dat men zich wel aan de termijn van bezwaar- schriftindiening moet houden zodat men het met b en w eens was het bezwaar niet ontvankelijk te verklaren. NOG EENS HERINDELING Voorzitter Moerland wees op de komst van de Eerste Kamercommissie per 4 sep tember in Tholen en de gelegenheid het standpunt van het gemeentebestuur ten aanzien van de herindeling nog eens kenbaar te maken. Voor mij hoeft het eigenlijk niet, vond de voorzitter, .daar het alles reeds vol doende bekend is. In 1966 was hier de stemmingverhouding 4 voor drie tegen op heffing zelfstandigheid. Daarna was de stemmenverhouding weer juist andersom. Hoe denkt men er thans over, informeerde dhr. Moerland, die verklaarde zelf voor één gemeente te zijn. Hij achtte dit verkieslijk ker voor de streek als geheel boven zeven zelfstandige kernen, al verheelde hij niet dat aan éénwording ook nadelen kleven, maar toch minder dan voordelen, vond spreker. Het nieuwe raadslid E. J. Joppe (p.v.d.a.) zei geen ander standpunt in te nemen dan 4 jaar geleden, toen hij ook voorstander was van één gemeente Zijn partijgenoot C. Priem dacht er ook zo over, al betreurde hij wel, dat de bevolking zelf niet individueel was gehoord, via enquete of anderszins. De voor zitter meende dat men tevoren wel kan uitrekenen dat de bevolkingsmeerderheid voor zelfstandigheid zou stemmen, maar dat komt vooral, omdat een niet ge-interesseerde en niet bij het bestuur betrokkene ook eerder een gevoels- dan een objectieve mening heeft Hij kan het bestuursapparaat niet overzien. Trouwens, het is toch ,zo, dat de raad de bevolking vertegenwoordigt, zodat dit voor de regering ook wel reden zal zijn geweest de bevolking niet hoofd voor hoofd te horen. Wethouder A. J. Smits (s.g.p.) was het met het laatste volkomen eens. Via de raden komt er een juist beeld van de mening der bevolking en dat was op Tholen, dat er zich van de 53 raadsleden 46 tegen verklaarden. De eerste vergadering van de nieuwe ge meenteraad in Sint Maartensdijk is niet alleen benut voor beëediging van de raads leden en wethoudersverkiezingen, maar ook nog voor enkele belangrijke punten. Dat waren de onderhandse aanbesteding van de aanleg van straten en riolering in het plan „West", de bouw van 26 woningwetwo ningen in dit gebied en het plaatsen van dertig lichtmasten. Voor de bouw van 26 huizen dient het tweede gedeelte van het plan ..West be straat en gerioleerd te worden. Het plaatse lijke aannemingsbedrijf Van der Werf heeft bij onderhandse aanbesteding een prijse van f 82.320,20 opgegeven, wat de centrale dienst Noord Zeeland aanvaardbaar acht, Evenals b en w ging de raad met 't genoem de bedrag akkoord. Datzelfde geld voor de bouw van 26 woningwetwoningen in plan „West" Men was hierbij verplicht aannemer Fa. Gebr. van den Bergh uit Bergen op Zoom te ne men, omdat die ook de 18 reeds aanbestede huizen gaat bouwen. De 26 woningwetwo ningen gaan f 703.428,00 kosten. Daarbij komt dan nog f 67.760,00 voor het leve ren en monteren van gasgestookte centrale verwarmingsinstallaties. Dit doet het tech nisch bureau Mampaey N.V. uit Dordrecht Behalve tot de bouw besloot de raad ook tot het aanvragen en aanvaarden van rijks voorschotten voor de 26 huizen (dit is een rijksgeldlening met 8% rente) en het aan vragen en aanvaarden van jaarlijkse bijdra gen van het rijk in de exploitatiekosten van de woningen. INDUSTRIEWONINGEN De raad was verheugd met deze bouw, maar men moest wel aan een voorwaarde voldoen. Het gemeentebestuur moest aan ge deputeerde staten van Zeeland schriftelijk verklaring overleggen dat de huizen alle- Namens zijn fractie bleef hij voor zelfstan digheid pleiten, een gevoel dat nog is ver sterkt door recente krantenverslagen van heringedeelde gemeenten Spreker dacht hier bij aan Reimerswaal, Borssele, enz. Dui delijk is een verzwaring lasten voor de bur ger. Geen wonder dat men in Axel een studie wil maken wat samenvoeging eigenlijk kost en of er geen rijksbijdrage voor kan worden verstrekt. Een samengevoegde gemeente zit voor extra kosten, waarom niet is gevraagd en dan zou het billijk zijn, dat het rijk de duidelijke samenvoegingskosten vergoed. De heer Moerland erkende dat herinde ling onvermijdelijk hogere eisen stelt. Wethouder ].- A. Nortier (c.h.u.) ver klaarde van meet af vóór één Tholen te zijn geweest en zag inderdaad ook wel gro ter tekorten komen, temeer omdat de ge meenten thans nog pogen er van alles door te drukken, wat straks z'n invloed zal heb ben op de ene Thoolse begroting. Het zal ongetwijfeld nodig zijn de belas tingen op te schroeven. Overigens vroeg ook dhr. Nortier zich af, wat de Eerste Kamer commissie nog moet komen doen. De heer C. Priem vond dat men tege lijkertijd wel eens kan wijzen op de meer dere kosten bij herindeling. De heer Nortier vond decentralisatie bij een groot Tholen van belang en meende in dit verband de vorming van wijkraden. Uit deze discussie werd duidelijk, dat de uitspraak van de Sta venisse raad thans is: 4 voor herindeling, 3 tegen. RONDVRAAG Het kersverse raadslid Joppe sneed meteen het probleem sportterrein aan. De voorzitter kon vooralsnog geen nieuwe lichtpunten brengen. Laten we daarover een volgend maal maar eens praten, vond hij. Maar daarmee bleek de vragensteller niet tevre den en hij wees er op, hoe de schooljeugd en andere verenigingen er ook gebruik van kunnen maken. Het is niet alleen voor een voetbal. Men zou daartoe wel eens richtlij nen kunnen opstellen van de heer Joppe. De voorzitter zei een brief van het school bestuur (oudercommissie) te hebben ontvan gen, dat schooljeugd tussen 5 en 12 jaar via gymlessen van het sportveld gebruik zou maken. De heer Joppe informeerde ook nog naar de grond tegenover het gymlokaal. De voorzitter antwoordd dat daar beplanting wordt aangebracht, maar er is in dat opzicht nogal veel te doen en alles kan niet tege lijk. Daarna sluiting. maal aan werknemers van plaatselijke indi- strieën toegewezen zullen worden, dus niet voor vervanging van sloopwoningen en ook niet voor andere woningzoekenden. Burge meester D. C. Bouwense benadrukte deze voorwaarde nog eens, anders had men de woningwettoewijzing niet gekregen. De heer W. J. van Hemert (SGP) vond het goed dat dit nog eens in het openbaar gezegd werd, omdat de eigen inwoners hiervan niet altijd op de hoogte zijn. Roadslid W. G. Robbe (VVD) die op zijn eerste vergade ring ook al druk aan de discussie deelnam, vond dat de bedrijven toch wel wat selec tiever te werk moeten gaan met aantrekken van werknemers. „Het lijkt erop dat men voor de huizx komt en niet voor het vervul len van de arbeidsplaatsen. Ik was er niet tegen als er voldoende huizen waren, maar nu moeten de industrieën de mensen toch wat langer aan hun bedrijf binden", aldus het VVD-raadslid. De burgemeester zei dat b en w de bedrijven daar al op gewezen heb ben omdat de huidige situatie van korte bewoning niet kan voortduren. VERLICHTING Op de bouwterreinen van fase 1 in het bestemmingsplan „West" zijn nu 18 woning wet-, 14 particuliere- en 13 bejaarden wonin gen in aanbouw, terwijl een dezer dagen met de bouw van het bejaardentehuis wordt be gonnen. Verder wordt een spoedige bouw van een o.l.s. in dit gebied nagestreefd. De huizen komen begin volgend jaar gereed zodat er dan ook straatverlichting moet zijn De N.V. PZEM heeft een plan gemaakt voor het plaatsen van dertig lichtmasten en het aaneleggen van 130 meter grondka- bel. De totale kosten bedragen f 16.366,08 waarmee de raad akkoord ging. BESTRATING HAESTINGE B en w betreuren het, zo vlug na het gereedkomen van het recreatiecentrum Haes- tinge al een extra investering te moeten doen voor verbetering van de bestratingen, maar het was dringend nodig. De raad zat in het zelfde schuitje. Het tegelpad rond het dorps huis is te licht voor de zware auto's die chloorbleekloog voor het zwembad brengen en de tractor die nodig is voor de aanvoer van kunstmest op de sportvelden en gravel voor de tennisbanen. Het tegelpad wordt nu vervangen door een klinkerbestrating van 3.50 meter, terwijl de tegels benut worden voor het doortrekken van het trottoir aan de voorkant van het recreatiecentrum. Ook zullen er tegelpaden naar de sportvelden ge- gelegd worden. De kosten van aankoop mate riaal en hulp van derden bij grondwerk ko men op f 6300,00. Het werk wordt verder door de gemeente werken uitgevoerd. De heer Robbe had de situatie bekeken en vroeg zich af of naast de tegels naar de sportvelden geen ruimte open was voor een tractor, Hoewel hij vanwege de zondags ontheiliging wel tegen een aantal punten was vond de heer Van Hemert de bestrating toch wel nodig. Ook wethouder Koopman gaf zijn steun, hoewel hij opmerkte dat de dienst die destijds bij de bouw het toezicht had, deze situatie niet heeft voorzien. GEEN HULPCENTRUM De raad wenste niet deel te nemen aan de oprichting van een regionaal hulpcentrum Het eiland Tholen kon om technische rede nen geen gebruik maken van een uniform telefoonnummer (0011)). De Werkgroep Hulpcentrum Noord-Zeeland vroeg ondanks dat toch om medewerking Als zou blijken dat Tholen om technische redenen niet mee kon doen zou het beschikbaargestelde geld wor- ten terugbetaald. B en w vonden dit echter een wat vreemde werkwijze, waarmee de raad het eens was. Zodra blijkt, dat Tholen wel van de dienst gebruik kan maken, kan de zaak opnieuw bekeken worden. De heer Robbe merkte op dat men zich dan beter bij West-Brabant dan bij Zeeland aan kon sluiten. WATERZUIVERINGSINSTALLATIE ©urgemeester Bouwense deed verder me dedeling van een brief van enkele omwonen den van de rioolwaterzuiveringsiustallatie die klaagden over de ondraaglijke stank. Deze zaak speelt al sinds 1963, in welk jaar het uienwater werd bemonsterd. Het water wordt voornamelijk ontreinigd door de indus trieën IFF Nederland N.V. (voorheen Pro cos) en G. H. Polderman N.V.. Het eerste bedrijf zou n 1966 een verdamper bouwen, maar in hoeverre dit is gebeurd, is het ge meentebestuur niet bekend. Het volgende jaar kwam het technisch adviesbureau van de ge meente met een plan dat 1 miljoen gulden zou gaan kosten. IFF Nederland N.V. zou dan jaarlijks f 90.000,00 rioolbelasting moe ten betalen. G. H. Polderman N.V. f 18.000,00. Dit was echter te gek. Daarom zocht men naar een tussenoplossing, die men gevonden meende te hebben in puntbe- luchting. Het waterschap wilde hier nog even mee wachten, en in 1969 kreeg men van g.s. van Zeeland toestemming om het afvalwater van de zilveruienindustrie Pol derman in de Oosterschelde te lozen. De ge deputeerden kwamen er speciaal voor op be zoek. De aanleg van de persleiding zou Polderman evenwel moeten betalen. Op 21 augustus van dit jaar lieten g.s. weten dat het plan opgeschort moest worden vanwege de wet verontreiniging oppervlakte water. „Het vraagstuk is eenvoudiger dan de oplos sing", zei de raadsvoorzitter. Hoewel het gemeentebestuur beslist streefd naar een goede oplossing, is dit door verschillende om standigheden steeds weer uitgesteld. Sinds 1968 is er evenwel een noodoplossing ge vonden die de stank behoorlijk heeft ver minderd. De IFF heeft de lozing van afval water in de riolering beëindigd. ONZORGVULDIGHEID Het spijt me dat we deze beschuldiging aan het adres van Polderman moeten wijten, maar hij betracht niet altijd de nodige zorg vuldigheid. Hij heeft nooit voldaan aan de voorwaarden dat het afvalwater slibvrij moest zijn. Pas is er nog een afscheidings dijkje doorgebroken waardoor de modder zo in de riolering kwam", aldus de burgemeester Raadslid Koopman (PVDA) zag de moei lijkheden als direct gevolg van de Deltawer ken en dan in het bijzonder van de afsluiting van de Pluimpot. „Als jong opkomend bedrijf heeft Polderman een juiste plaats gezocht voor de lozing van het afvalwater. Door werken van de overheid - Pluimpotdich- ting - is dit onmogelijk geworden. De ge meente probeert nu al te zware belasting van het bedrijf te voorkomen, maar de plan nen worden telkens opgeschoven. Aan gezien er zij Polderman vele mensen hun brood verdienen, moet er toch een finan cieel dragelijke oplossing gevonden worden voor de waterzuivering" aldus de heer Koopman, De raadsvoorzitter stelde dat de zaak niet zo eenvoudig ligt. „De heer Polderman werkt niet altijd mee. Hij is een bijzonder charmante vent, maar is wat gemakkelijk" zei de burgemeester. „Hij kon er wel wat meer aan doen", zo WETHOUDERSVERKIEZINGEN 1 september 1970 Wie had dat durven dromen weer is hij t'rug gekomen wel heb je van je leven 4 stemmen van de zeven. Hoe kon zoiets bestaan wie heeft dat toch gedaan het lied van jippie jee speelt thans nu toch niet mee ook dat van ouwe taaie is vierkant naar de haaie. Er is wel goed geboerd een fractie werd gevloerd ze dachten één voor ons maar kregen toch de bons. Vier maanden zal 't nog gaan dan zijn we van de baan Groot Tholen komt in 't zicht, al dogen zijn gericht. Bestuurskracht zal dan beter zijn dan gaat het niet meer in het klein. Men werkt dan in een groot verband ja veel meer komt er dan tot stand gemeentelasten gaan omlaag hoeveel precies is nog de vraag, 't Verenigingsleven, geloof het vast krijgt absoluut de minste last subsidies vast niet in de knel je trekt maar aan de grote bel. De kandidaten wachten al we zijn benieuwd wat 't worden zal partijen loeren al in 't rond van 's morgens tot de avondstond ook dames neemt men zeker aan dan zal 't beslist nog beter gaan. Ze hebben toch het laatste woord niet allen, maar een zeker soort ja zelf doe ik dan niet meer mee ik ben zes en zeventig jee Mijn kiezers dit is 't laatste woord je wisten goed hoe het behoort nu dank ik nog de PVDA 1 januari en ik ga. Sint Annaland F. J. Stols vond ook het VVD-raadslid V/. G. Robbe „Polderman is wat nonchalant. De put met bezinksel is dit jaar niet gedolven en dat is nodig voor een goede zuivering", meende de heer Robbe. Hij vroeg zich ook af of g.s. de zaak niet opgeschort hebben omdat de lucht, en waterverontreiniging erg is in de laatste tijd. SGP-wethouder L. J. Koopman merkte op dat de hele zuivering de gemeente veel meer geld kost dan men rioolbelasting ontvangt, maar dat dit uit het oogpunt van de werk gelegenheid ook niet zo erg was. HERINDELING In verband met het bezoek van de Eerste Kamercommissie aan Tholen, stelden b en w het op prijs het standpunt van de nieuwe gemeenteraad over de herindeling te horen- In de oude raad waren er vijf voor- en twee tegenstanders van de samenvoeging van de Thoolse gemeenten. Door de winst van de SGP bij de verkiezingen bleken er nu drie tegenstanders te zijn: de heren L. J. Koop man, W ,J, van Hemert en S. de Bruijn. Het nieuwe VVD-raadslid W. G. Robbe zei dat men het voor en tegen wel uit de treuren kon herhalen, maar dat het enige belang is, dat de beslissing zo vlug moge lijk komt. Bij de stemming bleek hij voor herindeling te zijn. Wethouder L. J. Koopman lichtte namens zijn fractie het standpunt van de SGP nog eens toe. waarbij hij inging op de opmer kingen van enkele sprekers in de Tweede Kamer. „Niemand heeft ons van gedachten kunnen veranderen. De Tweede Kamer heeft de mond wel vol van verdraagzaamheid, maar wat doen ze? Ondanks dat de groot ste meerderheid van de raadsleden voor zelf standigheid is, zijn ze zo onverdraagzaam en ondemocratisch door zeven gemeenten de doodsteek te geven in ruil voor één ge meente. Kunt u ons een ander voorbeeld noe men van het toppunt van onverdraagzaam heid, aldus wethouder Koopman. RONDVRAAG Tijdens de rondvraag wees raadslid P. J. Koopman op het vuil op de bouwterreinen vooral in de hoeken. Hij zou graag zien dat er af en toe aan onkruidbestrijding werd gedaan d.m.v. sproeien. De heer W. J. van Hemert wees op de le vensgevaarlijke situatie bij het gebouw van Schot- „Je moet de jeugd wel wat gunnen, maar er moet ook toezicht zijn, Het gebouw wordt helemaal afgebroken. Ze slopen nu zelfs de muren en daar kunnen toch onge lukken door gebeuren. Ik ben ervoor om de zaak zo spoedig mogelijk te slopen", zei de heer Van Hemert. Burgemeester Bou wense zegde dit toe. Er is vertraging bij de sloop ontstaan doordat de gemeentewerken eerst de stenen van het gebouw zou moeten hebben, omdat deze monumentaal zouden zijn. Doar de sloop von de jeugd is er echter weinig van monumentale steentjes overgebleven. De raadsvoorzitter deelde verder nog mee dat de plaatselijke schilderscombinatie en het schildersbedrijf Oudesluijs uit Poortvliet met het onderhoud van het buitenschilderwerk bij de woningwetwoningen zijn begonnen. door LEO FAUST 16 Het was Robert, die antwoordde voor haar. Haar moeder is dood en nu heeft ze ook haar vader verloren. En jij, kleine boef, wat doe jij daarbij? Ik?... Ik help haar weglopen. Jullie zullen best trek in 'n kop koffie hebben... Kom mee. Hij greep de jongen bij een arm. Och, mijnheer, laat ons gaan! soebatte Marie Anne, die al de andere kant op liep. Ik zal jullie geen kwaad doen. Heb jij geen trek in 'n lekker bakkie koffie? Hoe heet je, jongejuffrouw? Marie-Anne. Zo gingen ze met hun drieën de woonwagen binnen De kip op de draad rekte haar nek en keek hen na. Of ze hen uitlachte. Een uur later zaten ze bij elkaar als de beste vrienden. Ik ben ook van huis weggelopen, toen ik een kleine jongen was, vertelde de man, die een clown bleek te zijn. Laat eens kijken, dat wordt nu 46 jaar geleden. Niet dat ik 't slecht had, thuis. Maar ik wou bij de troep. Maar je moet zoiets niet beginnen tegen de wil van je ouwelui. Dat loopt op niets uit. Dat is 't verschil met jullie. Trouwens jullie zijn nog te jong. Ik was toen vijftien, en ik ben weggelopen net zo dikwijls als 't moest, tot mijn vader zei: „Goed, ga dan maar, stijfkop! Je komt uit je eigen wel terug". Maar ik ben niet terug gekomen. Twaalf jaren later heb ik m'n vader nogeens gezien. Hij zat in 't circus zonder te weten, dat ik erbij was. Hij was oud en grijs geworden. Toch herkende ik hem direct. Maar onder mijn clownsvermomming herkende hij me natuurlijk niet. Toen heb ik hem opgewacht, na afloop van de voorstelling, aan de uitgang, en heb hem mee genomen naar de wagen om 'n bakkie troost. Hij zat daar, net als jij nu. „Zie je nou", zei ik, „ik ben niet bij jou teruggekomen, maar jij bij mij!" Vanaf die avond hebben we contact gehouden. Hij is gestorven de brave man, vijf jaren later. Negen en vijftig... De oude vrouw leeft nog altijd. Ze is goed bezorgd in een rust huis, en met de vakantie ga ik haar altijd opzoeken, waar ik ook ben. En heb u nooit spijt gehad? vroeg Robert. Ken je de gelijkenis van de „verloren zoon"? In 't begin heb ik vaak daaraan gedacht, maar ik schaamde me voor mezelf om aan m'n sentimentelerigheid toe te geven. Later was er geen haar op m'n hoofd... ja, je kijkt naar me kale kop, maar dat komt van de pruik... geen haar op m'n hoofd, zeg ik, dat eraan dacht, mijn carrière op te geven. Ik had succes, toen ik eenmaal had doorgezet, en zó gek was ik op dat clownsleven, dat zelfs de gedachte aan een vrouw nooit bij me is opge komen. Ik was vrijgezel toen ik 15 was, en dat ben ik nu nog, met m'n 61 jaren. Je kan niet gek worden als je niet wil. Maar om op jullie terug te komen, jullie moeten terug. Daar helpt natuurlijk geen lieve moeder aan. Een minderjarig kind is nog erger dan 'n slaaf: je vader en moeder doen gewoon met je wat ze willen. Dat weten jullie ook wel. Daarom zou ik zó met jullie willen afspreken: ik zal jullie niet naar de politie brengen, als jullie me beloven morgenochtend vrijwillig terug te gaan naar Saint-Cloud. Ik zal jullie op de trein naar Parijs zetten. Dan mogen jullie vannacht hier blijven en van avond de voorstelling zien. En als jullie later dan bij ons willen komen, dan zal ik dat wel voor elkaar kun nen boksen. Maar alleen met toestemming van de ouwe lui. Hij stond op en telefoneerde naar de kantinewagen om drie diners te brengen in plaats van één; en het duurde niet lang of 'n mannetje in een cowboypak bracht, een etensbus. Intussen had de oude clown de tafel gedekt. Uit de kast haalde hij een papieren tafellaken en dito servetjes' een stok brood, borden, messen, lepels, vorken en glazen mosterd, peper en zout en een fles wijn. Nu kunnen jullie alvast eens met de circuskeuken kennismaken, zei hij. We hebben geen kwaad leven. Alleen moet je telkens weer wat anders kunnen beden ken voor je nummer. De kinderen ontdekten, dat ze reuze-honger hadden. Het rook zalig, en toen de soep was opgediend, wilden ze dadelijk aanvallen. Maar hun gastheer hield de ha d met de lepel van Robert terug en waarschuwde: Eerst eventjes bidden, jongelui! Heeft je moeder je niet geleerd, te bidden voor en na het eten? Het hoofd buigend, legde hij eerbiedig de pezige handen in elkander. Na het eten was het Marie-Anne die de tafel afnam en de vaat wies. De clown was voor de spiegel gaan zitten en begon nu zich te schminken. Stom verbaasd en geamuseerd keken de kinderen toe. Het gelaat veranderde zienderogen en werd gewoon onherkenbaar. Bijna om bang van te worden. Brede kringen witte verf maakten de ogen zo groot als spie geleieren; bloedrode strepen verdikten de lippen en trok ken de mondhoeken door tot over het midden van de wangen; een kunstneus, gevlekt als een giftige zwam, werd opgezet en met nasenkit vastgemaakt. Daarop kwamen de gekke kleren uit een grote kist. (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 5