Elf mille verbouwkosten voor badhuis van één gulden Nog meer bungalows aan A. van Bour- gondiëstraat Maar geen eigen vrachtauto meer Nieuwe subsidie-verordening voor verenigingen (I) Van landbouwcrisis (1880) tot wereldbrand (1940) EENDRACHTBODE 5 VANAVOND RAAD IN SINT-ANNALAND SINT-ANNALAND, HISTORIE EN HERINNERING Een reeks vorige eeuwse gemeenschapsschetsen, èn uit een meer recent weleer door Han Dekker 27 augustus 1970 De laatste vergadering van de gemeenteraad in oude samenstelling die vanavond om zeven uur begint, is beslist niet alleen een afscheid van niet terugkerende raadsleden, In Sint-Annaland is dat er ove rigens maar een, de heer J. J. Mosselman. Bij het achttiende agen dapunt kan hij een toespraakje van burgemeester W, Baas ver wachten. Daarvoor krijgen hij en zijn collega's gelegenheid nog heel wat besluiten te nemen en nog veel geld uit te geven voor het goede gemeenschappelijke doel. Allereerst is dat elf duizend gulden voor de verbouw van het leegstaande bad huis van het Groene Kruis. B en w stel len voor dit gebouw te verhuren aan de volksbibliotheek voor honderd gulden per jaar. De bibliotheek zal dan de kosten van verlichting en dagelijkse reparaties zelf gaan betalen. In hun voorstel wijzen b en w erop dat de volksbibliotheek al jarenlang met moei lijkheden kampt wat de uitleenlokaliteit be treft. Het oude gemeentehuis op de Molen dijk, dat nu gebruikt wordt, is onvoldoende voor dit doel. Het vertrek is vochtig, wat de onderhoudstoestand van de boeken niet ten goede komt, terwijl het lokaal ook niet vol doende verwarmd kan worden. Opknappen is een ondoenlijke zaak. Bovendien is dit vol gens het Sint-Annalandse dagelijkse bestuur niet verantwoord omdat het oude gemeente huis gesloopt zal worden zodra dit mogelijk SYMBOLISCHE PRIJS Het Groene Kruis sloot vorig jaar het bad huis, zodat dit nu steeds leeg staat. B en w menen dat dit gebouw op eenvoudige wijze verbouwd kan worden tot uitleenzaal van de volksbibliotheek. Volgens de raming van de centrale dienst Noord-Zeeland gaat dat op die eenvoudige wijze toch nog elfduizend gulden kosten, inclusief architectenhonorari um. Het werk omvat het uitbreken van de douchecellen, het uitvlakken van de vloeren het aanbrengen van een plafond van gipspla ten, het afhakken en opnieuw stucadoren van binnen- en buitenmuren, herziening van de elektrische installatie, het aanleggen van een nieuwe gasleiding en het plaatsen van vier kachels, het geheel binnenschilderen en sausen, het aanbrengen van een linoleum- vloerbedekking en t.l.-verlichting. Aangezien het badhuis eigendom is van het Groene Kruis moet de gemeente dit kopen. Omdat het nu geen enkel nut heeft, wil het Groene Kruis dit voor de symbolische prijs van één gulden doen. BESTEMMINGSPLAN RECREATIEGEBIED Bij de ingekomen stukken zijn o.a. twee goedkeuringen door gedeputeerde staten van grondverkapen aan de Ger. Gemeente in de F. M. Bogaardweg en aan de heer M. van Lammeren uit Bergen op Zoom op de haven- dam. De grondverkoop voor de camping in de Suzannapolder aan de heer J. Landa uit Tholen, waartoe de raad in haar vorige ver gadering ook besloot, is nog niet door g.s. goedgekeurd. Uit gesprekken met de heer Landa zijn b en w tot de conclusie gekomen dat het ge wenst is, zo spoedig mogelijk een bestem ming te leggen op de grond die naast het toekomstige kampeerterrein ligt. Dit laatste is al door middel van het bestemmingsplan recreatiegebied Suzannapolder vastgelegd. In verband met de recreatieve ontwikke ling in de Suzannapolder vinden b en w het nodig dat voor de naast gelegen grond een voorbereidingsbesluit bestemmingsplan recre atiegebied Suzannapolder II wordt genomen. NOG MEER BUNGALOWS Op 28 februari van dit jaar verkocht de raad 3500 vierkante meter grond in de Anna van Bourgondiëstraat aan de stichting bouw bureau overheidspersoneel in Den Haag voor de bouw van patio-bungalows. Doordat g.s. de grondaankoop van mej. Bendegom goed keurden is het mogelijk de bebouwing tot aan de Hoenderweg voort te zetten. De stichting wil daarom 2233 vierkante meter grond ko pen a f 21.00 voor de bouw van nog meer patio-bungalows. B en w hebben hierte gen geen enkel bezwaar. Ook kan de Anna van Bourgondiëstraat nu worden doorgetrokken tot aan de Hoen derweg. Volgens de raming van de centrale dienst Noord-Zeeland gaat dit f 38.000,00 kosten. B en w stellen de raad voor dit be drag beschikbaar te stellen en hen tevens te machtigen bij de drie plaatselijke aannemers prijs op te vragen voor dit werk. Er wordt in de toelichting bij het voorstel nog op gewezen dat de kosten van het door trekken van de Anna van Bourgondiëstraat in de exploitatie-opzet van het bestemmings plan „achter de bogerds" verwerkt zijn. Daardoor ontvangt de gemeente het geld via de grondverkoop terug. PARTICULIERE BOUW Een ander voorstel is in het bestemmings plan „achter de molen" grond te verkopen voor particulieren woningbouw aan de he ren J. van de Griek uit Amsterdam (273 m2) L. Theunisse, J. J. Eknbaas en G. van den Broek (elk 195 m2) en G. Kleinveld (232 m2), allen uit Sint Annaland. De grondprijs is f 24,40 per vierkante meter. Genoemde mensen maken gebruik van de gunstige subsi dieregeling van het rijk. De huizen komen aan de Tienhoven. „Aangezien het particuliere element op de voorgrond treedt treden b en w slechts coör dinerend op. Meermalen is in de vergaderin gen onzerzijds uitdrukkelijk gesteld dat de bemoeiingen van het gemeentebestuur niet verder reiken dan de verkoop van de beno digde grond en het eventueel verlenen van een gemeentelijke garantie t.a.v. de betaling van rente en aflossing van de lening," aldus b en w ter toelichting in hun voorstel aan de raad. Het is duidelijk dat deze passage er aan is toegevoegd om aan te tonen, dat de particu liere bouwers volkomen vrij zijn die architect en aannemer te vragen, die men wenst. Voorlopige vaststelling kan plaats vinden van het bedrag dat de kleuterschoolstichting definitief toekomt over 1969. Voor lokaal vergoeding is dat f 5160,00 met aftrek van het ontvangen voorschot ad f 4900.00 zodat daarvan nog f 260,00 zal worden betaald. Voor het aantal leerlingen kan via het rijks schema f 2690,88 worden verstrekt en is f 2112,75 voorschot verleend. De school krijgt dus ook hiervan nog f 578,13. Hetzelfde voorstel is er ten aanzien van de openbare lagere school. Het totaal der uit gaven bedroeg f 11,.132,64. Er was beschik baar gesteld 109 leerlingen x f 87.00 of f 9483,00 zodat overschrijding plaatsvond met f 1649,64. NIEUWE SUBSIDIEVERORDENING De gemeentelijk subsidiëring van de plaat selijke culturele-, jeugd- en sportverenigin gen heeft in het algemeen gesteld tot doel dat die verenigingen niet worden geremd om financiële redenen niet in hun doelstelling worden geremd. Begrijpelijk worden daarnaast eigen aktivi- teiten verwacht. De norm voor subsidiëring kan uiteraard meer verschillend zijn. B en w vragen zich in dit verband af of men bij voorbeeld bij een vereniging aangesloten vol wassenen ook in aanmerking moet laten ko men. In deze tijd kan iedere volwassene zich wel ongeveer de uitgaven van een gepaste vrijetijdsbesteding veroorloven, meent het da gelijks bestuur van Sint Annaland. Om het geheel echter wat overzichtelijker te maken en soepeler te kunnen hanteren, vindt het college het wel gewenst de verschil lende subsidie-verordeningen onder te bren gen in één algemene regeling. In de nieuwe verordening getreefd naar een logische op bouw van het subsidiebedrag, waarbij aan dacht is geschonken aan de zelfwerkzaam heid der leden. In artikel 3 van de nieuwe verordening zien we het volgende onderscheid opgeno men: a. culturele-, b. jeugd-, c. sporte en d. dienstverlenende verenigingen. Artikel 6 geeft de voorwaarden aan om voor subsidie in aanmerking te komen. De volgende plaatselijke verenigin gen krijgen de hieronder genoemde gemeen telijke bedragen: De schietvereniging „Prinses Juliana" f 250,00 per jaar, de Bejaardensociëteit f 250,00 per jaar, de chr. en volksbibliotheek f 0,05 per boek, alles eveneens per jaar. De zangvereniging f 100,00 plus f 5,00 per lid plus f 75,00 bij deelname concours plus f 50,00 voor eerste prijs. Voor de sportverenigingen (voetbal en gymnastiek) f 500,00 per jaar plus f 50,00 voor behaalde kampioenschap. Verder is er nog een vergoeding lessen door gediplomeer de leiders. De E.H.B.O.club krijgt f 100,00 per jaar. Voor het Groene Kruis het nadelig slot tot een maximum van 50% der contributie. Voor een muziekvereniging („Acceleran do" krijgt thans f 2000,00 per jaar) geldt de regeling van de Nederlandse Muziekfedera- tie, wat betekent een basissubsidie naar ge lang de afdeling waarin men uitkomt, een bedrag per bespeeld instrument, bijdrage kosten dirigent, prestatiepremie en een be drag voor verplichte concerten. Wanneer de raad deze algemene subsi die verordening kan overnemen, kunnen de bestaande vier afzonderlijke verordeningen worden ingetrokken „VRIJ EN BLIJ" WIL UITBREIDEN Het bestuur van de speeltuinvereniging „Vrij en Blij" gaf te kennen ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan ten eerste de ap paratuur te willen uitbreiden met een waarde van f 10.000,00 en vervolgens de speelplaats te willen vergroten. Het speeltuinbestuur vraagt de gemeente thans kwijtschelding van het restant der ren teloze lening, zijnde nog een bedrag van f 4250,00 en f 1000,00 voor bijdrage in aan koop nieuwe apparatuur. B en w vinden dat de uitbreiding door de leden zelf kan gebeuren, al is de gemeente wel bereid daarvoor zand beschikbaar te stellen. Men is ook bereid de nog resterende lening, die thans is gedaald tot f 3500,00 kwijt te schelden maar verder wil men dan toch niet gaan. TOCH MAAR GEEN GEMEENTELIJKE VRACHTAUTO Terwijl de raad f 21.644,00 voteerde voor aankoop van een vrachtauto voor de dienst gemeentewerken en gedeputeerde staten dat ook hebben goedgekeurd, menen b en w hierop thans te moeten terugkomen in het licht van de komende herindeling. De moge lijkheid bestaat dan 'mmers dat een volledige reorganisatie voor alle gemeenten nodig is en dat deze aanschaffing niet zou passen in dat geheel. Voorgesteld wordt het gevoteerde bedrag in te trekken. Daarnaast zijn wel verkeersmaatregelen nodig voor de Tienho ven o.a. een parkeerterreintje op het afgebro ken perceeltje Tienhoven 17b, waarvoor f 4000,00 nodig is. Verder voor aanleg cen trale verwarming in de brandweergarage en werkplaats gemeentewerken f 6500,00. De rest van het bedrag vrachtauto zou aange wend kunnen worden voor verbouw badhuis tot bibliotheek. In deze finale voor de oude raad kan dus nog nuttig werk worden ver richt. De voorstellen daartoe zijn er in elk geval. „CRESCENDO" EN DE PLAATSELIJKE ARMENZORG... Schuchter ontwaakt in de tweede helft der vorige eeuw een meer algemeen esthetisch volksbesef. De eerste helft was een tijd geweest van cultureel verval op schier elk gebied, maar daar komt nu in Europa allerwegen opleving in. Het tijdperk der romantiek geeft nieuwe impulsen aan de toonkunst. In de zogenaamd Duitssprekende landen wemelt het van man nenkoren en -kwartetten die zingen in het lichte genre. Drink- en feest liederen worden gebracht van wijlen Michael Haydn en anderen, terwijl talrijke composities in deze worden uitgegeven en gebruikt van tijdgenoot A. Bruckner. Zo volgt 1871, het jaar waarin op 20 mei formeel de Frans-Duitse oorlog eindigt. „Der lustige Krieg" componeerde Johann Strauss jr.; waar schijnlijk weet men nu beter, althans voorlopig... Op St.-Annaland kan men niet de Duitse oorlogszucht, wél de zangstijl waarderen, want nog dit jaar hoopt men tot stichting te komen van een eigen zangvereniging. Enige heren hebben in „Havenzicht", hun sociëteitscafé, het plan ter stamtafel gebracht, en de 23e november, terwijl in het verre Cairo deze maand in de nieuwe stadsschouwburg de première plaatsvindt van Gui- seppe Verdi's opera „Aida", een wat verlate gelegenheids compositie ter opening van het Suezkanaal, is de oprichting van het mannenkoor „Crescendo" een feit geworden. De bijna een jaar tevoren benoemde hoofdonderwijzer aan de lagere school, de heer J. W. Slager, wordt gestemd tot directeur; de vocale repetities gaan beginnen... In die dagen spraken maatschappelijke en principiële standsdifferenties veel sterker aan dan nu. Het was in feite een groep van overwegend liberaal georienteerde notabelen en burgers die, door een zeker maatschappelijk en intellectueel overwicht, grotendeels de dorpsleiding bepaalde, en in het verenigingsleven de toon aangaf. Dit had, in het licht gezien van toen, zijn mee en tegen. Hun verdienste was ongetwijfeld, dat temidden van een bevolking die nog 29 jaar zou moeten wachten eer een leerplichtwet van kracht zou worden, en van wie daardoor tot het begin van deze eeuw zelfs sommigen nog analfabeet waren, zij in zekere zin als culturele pioniers der plaatselijk samenleving konden worden beschouwd. Een schaduw kant was echter, dat verschillende muzikaal of anderszins latent begaafde medeburgers, uit een soort van maatschappelijk minderwaardigheidsgevoel en/of onvoldoende algemene ontwikkeling, zich niet konden of durfden aansluiten, zodat in het algemeen nog niet ten volle kon worden gespro ken van verenigingen uit de gemeenschap, vóór de gemeenschap. Vele jaren later zal ook dit, mede door ien totaal veranderde levensstijl waar aan twee wereldoorlogen het hunne zullen hebben bijgedragen, allemaal anders worden, veel opener en reëler, maar in de 19e eeuw is men nog lang niet daaraan toe. Men leeft in de beslotenheid der bourgeoisie, kenmerkend voor Nederland en de toenmalige heersende wereldorde. Ondertussen zintg „Crescendo" uit St.-Annaland het hoogste, voor man nenstemmen bereikbare lied, en eer men aan het eerste lustrum toekomt, wordt op hen een beroep gedaan een plaatselijk zilveren jubileum te helpen opluisteren. De vader van zangkoorvoorzitter Arij Bierens, burge meester A. J. Bierens senior, viert in 1875 zijn 25-jarig ambtsjubileum, en deze dag zal heel het dorp in de feestvreugde worden betrokken. Op een avond komt het zangkoorbestuur, samen met het pas gevormde huldigingscomité, bijeen ten huize van zijn president (nu garagebedrijf J. Hommel), om in de ruime zijkamer aan de Voorstraat gezamenlijk een feestplan de campagne te bespreken. Er broeien ook particuliere ideeën, want landbouwer Kees Steijn, die boert op zijn hoeve aan de Annavosdijk (nr. 2), toentertijd qua grondbezit vele malen groter dan thans, is het muziekarme feest van „tweeënzestig" nog lang niet vergeten, toen was daar trouwens weinig aan te veranderen geweest. Zelfs ons bijna dan twee eeuwen oude Korps Mariniers zou twee jaar daarna (1864), bij Besluit van de Koninklijke Gast die in ons midden vertoefde (Willem III), eerst zijn Stafmuziek krijgen (na opheffing in 1940 sinds 1945 bekend als de Marinierskapel). Nu is het 1875. Veel verandert in het leven; wie weet valt dit dorpsfeest van zilver wel te accompagneren met instrumenten van koper?... Het zijn vooral deze jaren die de algemene belangstelling en bewon dering voor muziekgezelschappen steeds groter doet worden. De nog grotendeels geisoleerd levende plattelandsbevolking luistert met ontzag naar de (sterke) verhalen van haar dienstplichtigen, die hierin nooit zullen verzuimen de klankrijke prestaties van hun regimentsmuziek zo overweldigend mogelijk af te schilderen. In het zelfde jaar waarin St.- Annaland het herdenkingsfeest van zijn eerste burger voorbereidt, krijgt in Assen het aldaar gelegerde le Regiment Infanterie zijn eigen Staf muziek (in 1940 ontbonden en sedert 1954 teruggekomen als de „Johan Willem Friso Kapel"). Maar Drente is voor Sint-Annaland veel te ver weg. Bergen op Zoom dan misschien? De eerder genoemde, 35-jarige heer Steijn hijst zich in zijn sjees en rijdt via het Thoolse pontveer naar de Bergen op Zoomse Markiezenhof. In een geanimeerd onderhoud met de garnizoenscommandant krijgt hij voor elkaar, dat de Stafmuziek van het 3e R.I., op zijn kosten uiteraard, het aanstaande St.-Annalandse feest muzikaal meerdere glorie zal komen bijzetten. Eindelijk breekt de lang verbeide dag aan. Prachtig is het dorp versiert. Het weer is stralend en de feeststemming belooft dit ook te worden. Op de meest markante straatpunten staan erepoorten, tenmiste, hierop schijnt één uitzondering te zijn, en uit het opschrift blijkt dat de bouwer zich dit min of meer bewust is geweest, want de schuchtere heginregels luiden „Ik sta hier in een achterhoek, En krijg wellicht niet veel bezoek..." Haast verscholen tussen een weelderige overvloed van allerhande land bouwgewassen, waarbij de meekrap centraal is gerangschikt, hangt daar het wat verlegen tekstbordje aan de fraaie ereboog voor het huis van landbouwer Jacob van 't Hof in het zogenaamde „slopje van Lanooij". De heer Van 't Hof heeft verkeerd geraden, want enorm is de belangstel ling in het smalle straatje voor dit zo originele, Zeeuws-agrarisch symbool der vruchtbaarheid. Het wordt een fascinerende dag. Een groep van Sint-Annalandse boeren/rijtuigbezitters, als de heren Rog geband, Bierens, Gaakeer, Aertssen, Polderman, Bruijnzeel, Labeur, Elen- baas, Paape en andere, vervult, onder supervisie van de heer C. Steijn. een voor haar ongewone taak. In een kleurrijke file staan hun met bloe men en groen versierde getij gj es gereed om de militaire muzikanten te gaan afhalen tot aan de gemeentekom. Een rumoerige jeugd verdringt elkaar joelend tussen de wat onrustig hinnekende paarden, kijkt de twee wielige wagentjes verlangend na en popelt naar hun terugkomst die een feestclimax belooft. Via de Javadijk marcheert dan later, voorafgegaan door herautèn te paard en gevolgd door een keur van rijtuigen, de Ber gen op Zoomse Stafmuziek, een Duitse mars spelend het dorp binnen, en het is vooral dit moment dat St.-Annaland algemeen muziekminded maakt. Er zijn verschillende officieren en echtgenoten, kennissen van de familie Bierens en Steijn, met het korps meegekomen, zodat de Voor straat bruist van het leven, waartoe inzonderheid bijdragen de toiletten der dames, het schitteren van gedecoreerde uniformen, heldere fanfare klanken en niet het minst de vele (gratis) consumpties... Zes jaar zal het evenwel nog aanlopen eer een eigen muziekkorps gereali seerd kan worden, maar in deze periode laat velen het door aanschouwing geinspireerde denkbeeld van 1875 niet meer los. Dat het niet direct valt te verwezenlijken is hoogst begrijpelijk, want naast een noodzakelijk aantal tot musiceren bereide (en geschikte) enthousiasten is relatief veel geld nodig, en dit, voelt men terdege aan, zal ér aanvankelijk moe ten komen door het zelfde groepje alleen. Er kan niet worden gerekend op gemeentesubsidies; donateurs zijn secundaire hulpbronnen, die pas ontstaan als men zijn kunnen heeft getoond. Primair blijft men aangewe zen op zichzelf, en het zijn dan ook in deze alleen de durf en het ver trouwen der Sint-Annalandse mannen-van-het-eerste-uur, door wie straks de plaatselijke gemeenschap haar eigen muzikale klank zal krijgen. Een decennium loopt ten einde, en helaas tevens de relatieve hoogcon junctuur dier jaren zeventig... Somber-zwarte wolken pakken samen aan de economische, uiteraard steeds zo kwetsbare landbouwershemel, en als meestal met dit soort kenteringen, zijn het aanvankelijk maar weinigen, die uit een aanleidend factorencomplex de juiste oorzaak onderkennen. Stoomscheepvaart, afstandsverkorting, Canadees-Russische graanlawines. vooralsnog zoekt St.-Annalands gemeentesecretaris de boosdoeners" dicht bij huis, en al zuchtend schrijft hij Middelburg op „23 Januarij 1880" onder andere: „De toestand der behoeftige klasse, is in vergelijking met de voorgaande jaren bepaald ongunstiger te noemen. Het koude voor jaar weder, het ongunstige Zomerseizoen, als wanneer weinig op den akker te verdienen was en het schier geheel mislukken van den aardappel oogst, zijn als even zovele redenen van den achteruitgang aan te merken.." Op die zelfde januari-vrijdag houdt 's avonds „Crescendo" in 't school gebouw „eene Openbare Uitvoering, geheel ten voordeele der armen..." Diep-donker mannenstemmen, als van wijlen Iwans Wolgaschippers, zin gen die avond f 108,95 bijeen, en o tempora, o mores, thans blijkt een „exclusieve moeilijkheid"... Onze vocale filantropen, gevoelig als ze schijnen voor een vroedschappelijke pluim, bezorgen 't geld op het ge meentehuis, maar zijn daarbij bezorgd, of het door hen (schor)vergaar de, de„juiste" mensen baten zal, en tamelijk vrijpostig als een „bijstands wetcommissie" van weleer, geeft men het plaatselijk dorpsbestuur een ongevraagd weldadigheidsadvies; „Het bestuur en de Commissie vertrouwt dat deze gelden door Uwe Vergadering na gepaste overweging op eene nuttige wijze zullen worden uitgedeeld... Het is haar wenschelijk voorge komen, om uit die gelden ook te bedeelen Cornelis..., wonende aan de Nieuwstraat, daar dit huisgezin veel behoefte moet hebben. Verder zou zij in overweging durven geven om David... niet te bedeelen, aangezien deze persoon nooit zoo'n behoefte kan hebben, en de Wed. P. de..., Jan van... en Jacob van..., mogten zij niet geheel kunnen worden overge slagen, dan toch vooral wat de twee laatsten betreft, in evenredigheid minder te geven..." Namens 't zangersteam „hebben de eer te zijn" de ondertekenaars Bierens en Van Luijk, en geduldig wacht St.Annaland, het vele dat nog komen gaat... Volgende week: CULTUURVERNIEUWING EN CRISISUARIGHEID. Schilderachtig beeld van mensen en materiaal gevels) op de Sint-Annalandse Voorstraat in de negentiende eeuw. De fiets had z'n entree gedaan.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 5