I 69,75 Maatregelen Strijense camping onafwendbaar Vlotte woningverdeling aan gegadigden Grondaankoop voor parkeerterrein Grondverkoop voor bejaardentehuis Nieuwe raadsleden toegelaten Ook de technische school bereikte schooljaarfinale E E N D R A C H T B O D E RAADSVERSLAG POORTVLIET NIEUWE COLLECTIE REGENMANTELS Nieuwe kleuren Raadsverslag Sint-Maartensdijk Van de vijftig kwamen er 47 gediplomeerden Acht en twintig getuigschriften voor lascursus 77 jongens werden bevorderd Vijf moeten het nog een jaartje overdoen Directeur en twee leraren namen afscheid 2 juli 1970 5 'Ik zou niet graag willen dat de gemeente in de belangstelling kwam te staan omdat het besmettelijke ziekten als het ware heeft bevorderd'. Dit zei het Poortvlietse raadslid Ir M. A. Geuze (c.h.u.) vorige week donderdagavond tijdens de openbare raadsvergadering, na dat hij tevoren de vraag had gesteld of het gemeentebestuur al ant woord had gekregen op aan campinghouder Duijm te Strijenham gerichte vragen of maatregelen op de camping worden genomen ten behoeve van hygiënische voorzieningen (afvoer, toiletten, water leiding, enz.). Deze tijdens de rondvraag aangesneden kwestie in de voltallige raad bleek nog' niet voldoende uit de verf te kunnen komen. De voorzitter burgemeester W. J. van Doorn verklaarde in antwoord op de door Ir Geuze gestelde vraag, dat er zowel via de Centrale Dienst 'Noord-Zeeland' als via het Water schap Tholen besprekingen zijn gevoerd met de exploitant Duijm en belanghebbende or ganisaties. Het rapport daarover van de Centrale Dienst is nog niet binnen, zodat de voorzitter meende niet het recht te hebben op enige conclusie vooruit te lopen. Vast staat wel, dat er iets moet gebeuren. Nu op deze vergadering voor een toe lichting van een andere zaak ook de direc teur van de centrale dienst, de heer P. A. Boot aanwezig was, verzocht de voorzitter aan laatstgenoemde voorzover mogelijk nog een nadere toelichting te willen geven. De heer Boot verklaarde dat de heer Duijm een oplossing aan de hand is gedaan, maar hoe we het ook keren of wenden, kan ik nog niet zien, dat hieraan op korte termijn zal worden voldaan, a'dus de CD directeur. De heer Duijm is aan de hand van het schrijven van het gemeentebestuur gewezen op drie hoofdzaken: a. de openbare veilig heid, b. brandveiligheid en volksgezondheid. Ook bij de meest eenvoudige, maar noodza kelijke oplossing wordt het voor de exploi tant een dure zaak, die anderszins onont koombaar is. Burgemeester Van Doorn voegt hieraan nog toe, dat het waterschap Tholen destijds grond in erfpacht verleende aan dhr. Duijm te Bergen op Zoom onder voorwaarde dat binnen redelijke tijd een bungalowpark tot stand zou komen. Voorzover hem bekend waren er geen andere voorwaarden aan ver bonden, al mag normaliter worden aangeno men, dat toestemming daarvoor tegelijkertijd betekent, dat ook aan minimum voorzienin gen moet worden voldaan. Het gemeentebestuur heeft volstaan met het verlenen van een vergunning voor het plaatsen van maximaal 30 tenten. Uiteraard zal het waterschap niet kunnen toestaan, dat er vervuiling van de waterlo pen ontstaat. Het gemeentebstuur heeft ech ter niet meer gedaan, dan precies het stukje aangegeven, dat gebruikt mocht worden voor de maximaal 30 tenten, maar de exploi tant is veel verder gegaan. Ir Geuze wijst er nog op, dat er met name veel puin op het terrein is gebracht, zcdat het niet eenvoudig zal zijn, daarin nog riolering aan te leggen. De voorzitter meent dat men voorlopig het resultaat moet afwachten van de bespreking tussen gemeente en waterschap en'eventueel de exploitant. Hij doet de toezegging daar omtrent zo spoedig mogelijk nadere medede lingen te zullen doen. ALLE GEGADIGDEN KREGEN WONING TOEGEWEZEN De bijna 20 punten tellende agenda nam deze donderdagavond 25 juni nogal wat tijd in beslag. Mede ook als gevolg van een door de heer Boot van de CD gegeven toelichting op de werkwijze van de welstands-commissie 'Stad en Landschap' te Rotterdam. Vooraf was echter vastgesteld de vergoe dingen voor het bijzonder lager onderwijs over 1969, zoals reeds bij de in het vorig nummer omschreven voorstellen viel te le zen, terwijl het punt woningverdeling op vlotte wijze werd afgewerkt. Burgemeester Van Doorn had er tevoren nog zijn voldoe ning over uitgesproken, dat met deze wo ningbouw, zowel door de Stichting Bejaar denwoningen Eiland Tholen als door de ge meente in de huidige behoefte kan worden voorzien en zelfs de jonge mensen, die op het punt staan te trouwen, aan een woning kan worden geholpen. In tegenstelling met de nood, die er elders in den lande in sommige gemeenten nog op het woning gebied heerst, mag men daarvoor in deze gemeente erken telijk zijn. Uit het complex van de laatste 8 woningen met c.v. werden nu toegewezen: 1. A. de Wit, Molenstraat 23, J. Uijl, Smids straat 20, P. Dekker, Smidsstraat 11, C. Dekker, Julianastraat 28, J. M. van Bemden, H. K. Mol, Mej. W. H. Jansen en Mej. A. S. Kesteloo. Het gezin Strijd, dat aanvankelijk ook op de lijst voorkwam, wenst nog even te wach ten en komt mogelijk later nog in aanmerking voor een huis in de Molenstraat, dicht bij zijn werkkring. De voorzitter erkende, dat hoewel momen teel aan de wachtlijst kon worden voldaan, dat weer snel achterhaald kan zijn door nieuwe gegadigden. Dit neemt niet weg, dat het wel plezierig is in deze tijd aan directe aanvragen te kunnen voldoen. Ik hoop, zo besloot burgemeester Van Doorn, dat ook de nieuwe gemeente Tholen in de toekomst aan de woningsverlangens op Tholen zal kunnen voldoen. Ir Geuze onderstreepte hetgeen ook de voorzitter had aangehaald, dat het ook voor de Centrale Dienst 'Noord Zeeland' een vol doening is het woningvraagstuk althans in één woonkern vrijwel opgelost te zien. Er zitten aan het woningvraagstuk nu eenmaal velerlei kanten, maar het zijn vooral mense lijke factoren. Er zal wel geen college in ons land zijn te vinden, die het bij verdeling van de woningen naar alle kanten optimaal kan realiseren. De vraag is hier, aldus Ir Geuze, of bijvoorbeeld optimaal voldaan kan wor den aan de factor doorstroming. Een aantal jonge mensen is in bejaardenwoningen te recht gekomen, wat niet geheel de opzet van het bouwen is. Mogelijk kunnen b en w mo tiveren, waarom dit noodzakelijk was. De voorzitter antwoordt, dat met name de woningen met centrale verwarming juist jonge gezinnen aanspreekt. Er is bij de ver deling zoveel mogelijk rekening gehouden met wat men kan noemen groeiende gezin nen en met bejaarden. Die jonge gezinnen is een eerste kans gegeven voor de grotere woningen, maar bizonder veel belangstelling van die categorie was er niet. De heer Van Tiggele (c.h.u.) informeert naar oplossingen voor degenen, die een naar hun inkomsten gerekend hoge huur moeten betalen. De voorzitter antwoordt, dat er van de huurders wel bij Zijn, waarvoor de inkom sten nauwelijks in verhouding liggen tot de huurprijs, maar dat dit laatste in feite te Poortvliet nog vrij laag ligt in verhouding tot de huur in andere met name stedelijke kernen. Uiteraard is er ook nog altijd de Bijstandswet. Ir Geuze informeert nog even, wanneer bewoning van de toegewezen huizen zal kun, nen plaatsvinden. De voorzitter vermoedt dat het in elk geval voor de bouwvak-va kantie zal zijn. De eerste woningen kunnen reeds volgende week (begin juli) worden op geleverd. Een datum, die door wethouder M. J. Geuze (c.h.u.) zelfs wordt gepreciseerd tot 1 juli a.s. GARAGES Aan één zijde van de Paasdijkstraat heeft de gemeente nu de beschikking over alle daar gelegen percelen behoudens twee ga rages. Deze zijn van J. K. Krijger, die bereid is volgens taxatie te verkopen. De getaxeer de prijs is 4.180,- voor de 59 m2. Ir Geuze informeert door wie de taxatie is verricht, waarop de voorzitter antwoordt dat de Gentrale Dienst zulks voor de ge meente doet. De heer J. I. Hollebrands (s.g.p.) vraagt te onderzoeken of de daar aanwezige septic- tanks niet op andere grond overlopen en hoe het gaat met de belendende muur, die niet precies is aangebouwd. De voorzitter zegt dat een oplossing wordt gezocht voor eventuele schade of tekortko mingen, die door gemeentelijke afbraak aan belendende percelen wordt veroorzaakt. De heer Hollebrands attendeert er op, dat er ter plaatse wel grillige eigendoms-grens- scheidingen zijn, waarvan het gewenst is dat ze werden rechtgetrokken en de voorzitter zegt toe, dit nader te zullen bekijken.' SUBSIDIE VOOR KERKRESTAURATIE Het hervormd kerkbestuur verzocht tot subsidiëring in de kosten kerkrestauratie, terwijl een andere vraag betrekking heeft op de toegang van de kerk (via torenportaal, wat gemeentelijk eigendom is). B en w stel len voor 30% te subsidiëren in de goedge keurde restauratiekosten. B en w willen ook in principe akkoord gaan met het maken van een ingang in de kerk via het torenportaal. Als dat echter mocht betekenen, dat de ge meente het torenportaal op eigen kosten moet restaureren, zou men contact willen opnemen met de« kerkvoogdij om dat toren portaal maar aan de kerk over te dragen. Ir Geuze vindt de laatste zin van het pre advies als het ware een verplaatsing van de problemen. Hij wil daarover tevoren vast maar contact opnemen met de kerkvoogdij. De heer C. P. Bijl (s.g.p.) tevens lid van de kerkeraad wijst er op, dat een en ander wel kan worden geregeld in overleg ook met het ingenieursbureau. Overigens vermoedt hij dat de destijds geraamde ko-sten van 7 ton nu wel dicht naar het miljoen zullen lo pen. Hij informeert of de gemeente ook rente moet betalen van de zgn. verfijningsregeling. De voorzitter bevestigt dit laatste, wat be tekent, dat de gemeente naast de subsidie ook nog een extra bijdrage betaalt in de res tauratie. Dit antwoordt doet de heer Bijl aarzelen om mee te delen, dat de kerkvoogdij eigen lijk nog een extraatje van de gemeente had verwacht naast de subsidiabele bijdrage, die in feite ook aan de gemeente weer wordt vergoed via de rijksuitkering. Het door de voorzitter genoemde renteverlies was de kerkvoogdij niet bekend. De voorzitter: we hebben het zonder meer voor deze kerkrestauratie over, omdat het een algemeen belang is, maar het betekent ook voor de gemeente toch een financieel offer, terwijl men ook voor andere taken is geplaatst. De heer J. I. Hollebrands informeert ver volgens wat er gebeurt, wanneer de kosten nog stijgen, naar valt aan te nemen. Eerst was het 7 ton, nu is het een miljoen en hoe gaat het met de subsidie wanneer het daar boven zal komen. De voorzitter antwoordt dat dan de gemeentelijke subsidie -- althans tot 30% eveneens hoger zal worden. Ir Geuze meent dat men het totaal voor lopig wel tot een miljoen kan beperken. Raadslid Bijl begrijpt nu dat de gemeente dus 30% subsidieert plus opdraait voor het renteverlies, wat de voorzitter bevestigend beantwoord. Ir Geuze vult aan, dat hoe sympathiek men ook allen staat tegenover deze restauratie het toch vanwege de hui dige begrotingsmogelijkheden wel verant woord zal moeten zijn. En ook daarmee zijn de collega's het eens. De voorzitter onder streept nog eens, dat het hier een gebouw betreft, waarvan de kosten inderdaad voor een deel door de gehele gemeenschap gedra gen mogen worden, wat middels deze sub sidie ook prompt het geval is. Overigens is er wel de hoop en vrij grote zekerheid dat het allemaal niet op één begrotingsjaar behoeft te drukken. WELSTANDSCOMMISSIE Aan de orde komt nog eens het in een vorige raadsvergadering aangehouden b en w voorstel tot aansluiting bij de welstands commissie 'Stad en Landschap' te Rotterdam Er was vorig maal enige aarzeling bij de raadsleden, hetgeen werd benadrukt door de heren Hollebrands en Ir Geuze. De vraag was van de directeur van de Centrale Dienst een nadere toelichting te mogen horen. Daar toe was dan thans de heer Boot aanwezig. Ir Geuze stelde eerst de vraag hoe de com missie is samengesteld, hoe lang ze al bestaat en of er ervaringen zijn. De heer Hollebrands herinnert er aan hoe in een vorige vergadering Ir Geuze er op wees, dat er in het Zeeuws Landbouwblad een geval had gestaan, waarbij men niet zo content was over die welstandscommissie. Hem is ook een geval bekend uit Scherpe- nisse, waar het geen koek en ei was en ver der las hij in een nieuwsblad ook wat op positie uit Middelharnis. Zijn andere com missies soepeler dan deze? De vraag is ten slotte hoe b en w hier zelf tegenover staan? De voorzitter wil op dit laatste alvast wel in zoverre antwoorden, dat er volgens de wet in elk geval een instituut moet worden aangewezen. Daör kan men niet van buiten. De heer Boot wijst er in de eerste plaats op, dat het aanwijzen van een welstands commissie een uitvloeisel is van de door de raad goedgekeurde nieuwe bouwverordening. Dat hij als hoofd van de CD de gemeenten heeft geadviseerd 'Stad en Landschap' te ne men, had als achtergrond een zoveel moge lijk gelijke beoordeling voor de streek. Hij noemt vervolgens de samenstelling van deze commissie, bestaande uit een aantal bekende architecten in den lande, met name uit de Hollanden en Utrecht. Het bedoelde insti tuut werkt aljaren in dat gebied en ook elders in Zeeland tot tevredenheid en zonder naar verhouding noemenswaardige moeilijk heden. Nu is welstand een wat moeilijk be grip. Wat de een mooi vindt, is voor de an der foei lelijk. Er zullen altijd wel enkele gevallen blijven, welke twijfels oproepen. Dat zal met welk instituut of commissie men ook werkt nauwelijks of niet te voorkomen zijn. Tenslotte adviseerde hij ook ten gunste van dit instituut omdat het niet zo zal zijn, dat de ene naburige architect die hier ook werkt de andere op de vingers moet kijken of tikken. Ir Geuze vindt het betoog ver helderend. Hij komt bekende namen tegen in de leden van genoemde commissie, maar vraagt zich af of wel steeds met alle platte- landsbelangen rekening gehouden zou wor den. Daarom zou hij nog graag de voor waarde willen inbrengen, dat bij voorkomen de noodzaak door b en w een architect van bijvoorbeeld het Landbouwschap wordt in geschakeld als een tweede adviseur. Dat brengt gewoonlijk of vrijwel geen kosten mee indien het om agrarische belangen gaat, zo dat dit voor de gemeente ook geen bezwaar behoeft te zijn. De voorzitter en met hem ook Dhr. Hollebrands vindt het voorstel Ir Geuze zeer aanvaardbaar. Dan kunnen moeilijke ge vallen eens van twee kanten worden beluis terd. Ook beide wethouders verklaren zich hiermee akkoord, terwijl Dhr. Boot nog aan vult, dat het gemeentebestuur terzake geheel vrij is advies van derden in te winnen. Alle leden kunnen hierna instemmen met aanslui ting bij 'Stad en Landschap' te Rotterdam. HOGERE SUBSIDIES Geen discussie kwam er rond het voorstel tot geleidelijke verdubbeling van de subsidie voor maatschappelijk werk en gezinsverzor ging- Ir Geuze verzocht even nadere toelichting op de cijfers en Dhr. Hollebrands informeer de hoeveel personeelsleden er bij de stichting werkzaam zijn. Dat bleek met de losse ge zinshulpen een zestigtal te zijn. De voorzitter constateerde dat men ook als raad kon instemmen met hetgeen hierover vorige week in het streekblad naar voren kwam. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel aangenomen. Zo ging het eveneens met de extra subsi die, die het plaatselijke Groene Kruis had qevraagd, zulks temeer omdat na de al tot 18,ingevoerde contributieverhoging voor dit jaar in 1971 op 20,zal worden ge bracht met goedkeuring van de ledenverga dering. Die extra subsidie komt op 2.638,94 het nadelig saldo 1969. En al kost ook het onderhoud molen geld, de gemeenteraad wi] toch ook nog wel graag een molen in haar gemeente blijven zien als het even kan. De gemeentelijke subsidie in de onderhoudskosten zal 25% bedragen. Zonder discussie wordt vervolgens het b en w voorstel aangenomen, de politiever ordening zodanig te wijzigen, dat de verkoop van voorbehoedsmiddelen tegen zwanger schap niet buiten besloten ruimten verkocht mogen worden. Van het waterschap Tholen kan de gemeente de watergang tussen Stoof- en Deestraat kopen voor een dubbeltje per m2 of 171,in totaal. De heer Van Tig gele vraagt of daar ook de aanleg van stra ten op het programma staat. De voorzitter antwoordt ontkennend, al was dat eerst wel de bedoeling. De heer Van Tiggele zegt anders wel het voorstel te willen doen en dat geldt ook voor eventueel andere aan te leggen nieuwe straten om deze naar twee inwoners te vernoemen, die tijdens de bezettingstijd om kwamen, namelijk Adriaan Goudzwaard en Snijders. De voorzitter meent dat de raad daarmee zou kunnen instemmen. Bij de slotwijziging begroting 1969 blijkt de post onvoorzien nog 1.100,te bedra gen, wat betekent dat niet zo slecht is ge boerd. Als vertegenwoordiger bij de Vlees keuringsdienst wordt burgemeester W. J. van Doorn herbenoemd. NIEUW MATERIAAL Door uitbreiding van het aantal leerlingen in komend schooljaar behoeft de openbare lagere school aanvullend meubilair en leer middelen tot een bedrag van 1.541, VOOR ADVIES De voorzitter doet mededeling van een door de burgemeesters genomen besluit om aan de Ver. van Ned. Gemeenten adviezen te vragen opdat per 1 januari a.s. bij de ver moedelijke herindeling zonder te grote stag natie kan worden doorgewerkt op admini stratief gebied. Hoewel het aanvankelijk niet de bedoeling was het zo in de raad te be handelen, is het toch wel goed dat de raad hierop haar fiat wil geven. Te meer omdat het ook zo in de raad van Sint-Maartensdijk is behandeld, wat op zichzelf niet zo erg is, zegt de voorzitter, maar het is in feite een zaak voor de nieuwe gemeente. Zelf hebt u er niks meer aan. Het komt voor Poortvliet op een duizend gulden kosten. De raad kan zich (stilzwijgend) met het voorstel vereni gen. RONDVRAAG De heer Bijl informeert hoe het staat met het parkeerterrein in de Klaas van Steeland polder. De voorzitter zegt dat er een subsi die aanvrage is ingediend voor 2 parkeer terreinen bij het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk werk. Er kunnen dan een 100 auto's worden geparkeerd en het zal een 25.000 aanlegkosten vergen. Dhr. Bijl vraagt of men daarmee op grond van Scherpenisse komt, maar Ir Geuze kan uit de historie bewijzen, dat de bedoelde dijk door Poortvlieters werd opgeworpen om het Scherpenisse water tegen te houden. Dhr. Bijl vraagt voorts naar de mogelijk heid van een ophaaldienst voor de bewoners buiten de kom. De voorzitter adviseert die mensen hun aanvrage te richten aan de ge meentesecretarie te Sint-Maartensdijk, waar na het ongetwijfeld in de commissie zal wor den behandeld. De heer Van Tiggele herinnert aan het verzoek van middenstander Van IJsseldijk tot het plaatsen van een fietsenrek op het tegenover liggend parkeerterreintje. De voor zitter wil het bekijken. Verder vraagt Dhr. Van Tiggele wie aan sprakelijk is voor het onderhoud van de kleedgelegenheid op het sportterrein. De voorzitter antwoordt dat het schoonhouden wekelijks voor rekening van de sport vereniging is, die het gratis ter beschikking werd gesteld, terwijl de gemeente voor groot onderhoud, zoals verfwerk, e-d. moet zorgen. De bedoeling was het een goede beurt te geven. De heer Van Tiggele meent dat het schoonhouden door de club nu en dan ook te wensen overlaat, waarop nader zal worden geattendeerd. Daarna sluiting. echt Kulmbacher NU Kremerstraat 11-13 Bergen op Zoom Adv. ingez. med. De zestien agendapunten voor de raads vergadering van 25 juni, wellicht tegelijk de voorlaatste raadsvergadering de raad in oude samenstelling, werden binnen zeer korte tijd afgewerkt. De heren A. Lindhout (c.h. u.) en J. L. M. Geluk (v.v.d.) waren af wezig. Eervol ontslag werd verleend aan de heren S. Jordens en P. J. Moerland als le raren van de gemeentelijke lagere technische school in verband met een benoeming res pectievelijk te Middelharnis en Elburg, Ook het voorstel tot verhoging van de subsidie voor de Stichting Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging vergde geen dis cussie. De voorzitter, burgemeester D. C. Bouwense gaf nog enige nadere toelichting waarom de verdubbelde bijdrage over twee jaar werd utgesmeerd, waarna de heer P. J. Koopman (PVDA) concludeerde dat het een in de samenleving niet meer weg te denken stichting is en alle leden akkoord gingen met het voorstel. Bij de laatste begrotingswijzigingen van het dienstjaar 1969 constateerde de heer P. J. Koopman dat de lasten voor de vuilnisop haaldienst ruim f 3000,- hoger liggen dan de aming en informeerde of dit komt door aan, koop nieuw materiaal (emmers, enz.) De voorzitter antwoordde dat de voornaamste oorzaak wel is de gestegen salarislasten. Op deze door 6 man bezette dienst gaat het al gauw wat betekenen, zoals het ook de voor naamste oorzaak is van de kostenstijging bij de Stichting Maatschappelijk Werk en Ge zinsverzorging. Deze stichting kreeg nog de garantie van een aan te gane geldlening in rekening-courant bij de Raiffeisenbank te Stavenisse tot een maximum van f 75.000,- Voor vestiging van een opleiding voor middelbaar economisch en administratief on derwijs in Zeeland achtte de Sint Maartens- dijkse raad Goes meer centraal gelegen dan Middelburg. Mej. B. de Raat, al een paar jaar tijdelijk in gemeentelijke dienst als kleuterleidster kreeg per 1 juli een vaste benoeming. MISVERSTAND Aan de raad werd een krediet gevraagd voor organisatie-adviezen in verband met de herindeling Tholen. De adviezen zullen betrekking hebben op de organisatiestruk- tuur en gewenste personeelsbezetting op de nieuwe secretarie alsmede de ruimtebehoefte In dit verband wees de voorzitter er op in een dagbladraadsverslag te hebben gelezen, hoe de burgemeester van Sint-Annaland er zijn verwondering over heeft geuit, dat dit voorstel in de raad van Sint Maartensdijk aan de orde komt. In een Vergadering van eilandburgemees ters was deze zaak besproken en op een 'tweede bijeenkomst daarover wias afge sproken, dat men zou volstaan met een me dedeling aan de raad. Voor die tweede bij eenkomst was ik echter verhinderd, aldus burgemeester Bouwense en juist daarin was benadrukt, dat het niet nodig was het als raadsvoorstel te brengen, maar als mede deling. Het spijt me, dat dit tot misverstand aanleiding gaf, aldus de voorzitter, wat niet mijn bedoeling is geweest. Wethouder L. J. Koopman (SGP) conclu deert daaruit, dat de burgemeesters daar door van mening blijken te zijn, dat het geen kwestie is voor de raad en daarmee is hij het niet eens. Overigens is hij niet zo enthousiast voor het laten maken van rapporten. Meestal is het weggegooid geld. Wanneer de gemeente secretarissen in de streek die zaak hadden bekeken, kan er een even goede conclusie komen, die bovendien nog aan de praktische ervaring is getoetst. En dan kost het min der. Ik zie het er niet uitkomen, wat we voor die adviezen moeten betalen, besloot weth. Koopman zijn opmerking, al wilde hij dan niet zover gaan tegen het voorstel te stem men. De heer P. J. Koopman informeerde of het een soortgelijk „Tholen Emergit" gaat worden, maar de voorzitter wees er op, dat het geen beleids maar meer een technisch rapport is, waar het hier om gaat. Hierna wordt het gevraagde krediet van 65 cent per inwoner verleend. PARKEERTERREIN PLUIMPOT Voor de aanleg van een parkeerterrein bij het strandje te Gorishoek is nog enige grond aankoop nodig van Staatsbosbeheer. Aanvankelijk hadden b en w bezwaar tegen de door de minister van Landbouw ge vraagde prijs, maar die staat vast. Boven dien komen de baten ten goede van het ene ministerie (Landbouw) tegenover hetzelfde bedrag ten laste van het ministerie van Ver keer en Waterstaat. Het heeft dus niet veel zin daartegen te reageren. Kan tot deze aan koop worden besloten, dan zal waarschijnlijk de aanbesteding nog in de volgende raads vergadering behandeld worden. Wethouder L. J. Koopman vindt de ge vraagde prijs toch een bezwaar, maar nadat door de voorzitter is uitgelegd, dat het eigen lijk maar een verschuiving is van de ene ministeriële naar de andere ministeriële pot en het de gemeente niets kost, kan ook de heer Koopman zich met het voorstel vereni gen. De heer P. J. Koopman acht het dringend gewenst dat er spoedig een degelijke par keerplaats komt om daar het autovraagstuk enigermate te kunnen oplossen. Voor nieuw meubilair ten behoeve van de openbare lagere school wordt nog een post gevoteerd van f 2100,-. Aan de Stichting Verpleeg en Rusthui zen Midden Zeeland wordt grond verkocht ten behoeve van 'het te bouwen bejaarden tehuis in deze gemeente voor f 212.963,- De bedoeling is dat er na de bouwvak vakantie met het werk wordt begonnen en de raadsleden hopen dat dit inderdaad het geval zal zijn. Bij de rondvraag wordt vla dhr. P. J. Koop man nog een pachtkwestie aan de orde ger steld, die loopt tussen de heren J. Verburg en Oudesluijs, waarop wethouder Koopman nadere toelichting geeft. Een zeer vervelende en moeilijke zaak, zegt wethouder Koop man, waarbij hij het betreurt dat door dhr. Oudesluijs rechterlijke maatregelen zijn ge nomen. Tevoren had een raadscommissie de ge loofsbrieven onderzocht van de nieuw be noemde leden, die per 1 september worden beeëdigd. Bij monde van de heer M. G. Zwagemaker (vrije lijst) werd verklaard dat de papieren in orde waren bevonden en tot toelating geadviseerd van de volgende heren S. de Bruijn, W. J. van Hemert, D. C. Kaashoek, L. Kloet, L. J. Koopman, P. J. Koopman en W. G. Robbe. Daarna sluiting. Dat zijn dan de cijfers van het schooljaar 1969- 1970 dat zoals gebruikelijk op de laatste vrijdag van juni werd afgesloten met de wat feestelijke bijeenkomst in de gymzaal. Voor een kleine vijftig de finale en daarmee een volgende nu zeker doelbewuste stap in het leven, hetzij door een verdere studie, hetzij aan de tand te worden gevoeld door de harde les van de praktijk. De Smerdiekse finale was er ook voor de leraren Jordens, Moer land en zelfs voor directeur J. van Vredenveld, die de Smalstad verwisselt voor Ridderkerk. Het volledige hiervoor genoemde menu kwam vrijdagochtend in de gymzaal ter tafel En daarbij waren naast het voltallig perso neel als genodigde gasten mede aanwezig wethouder L. Kloet en secretaris Th. C. Benou namens het gemeentebestuur. Er moet ook nog zoiets zijn als een commissie van toezicht of oudercommissie of contactcommis sie of hoe de ouder-vertegenwoordiging heten mag. Maar voorzover ons bekend liet men compleet verstek gaan. Dat was niet het geval bij de jongelui zelf, die compleet waren Het woord was eerst voor directeur Van Vredeveld, die inzonderheid de gemeentebe stuurders begroette, maar ook blij was met de aanwezigheid van de dames echtgenotes van de leraren, die gingen- vertrekken en met het compleet lerarenkorps. Niettemin zijn het vooral de leerlingen, die deze morgen in het middelpunt staan, vond de scheidende directeur. GOED RESULTAAT Er was om te beginnen de verheugende mededeling, door betrokkenen met luid ap plaus begroet - dat de afdeling metaalbe werking volledig was geslaagd. Een honderd procent resultaat, althans voor de groep praktijkafdeling. Bij de 16 metaal -theoreten derde klas moesten twee jongens afgewezen en bij de 12 houtbewerkers struikelde er één. De jongens die geslaagd van school gaan kregen de eerste felicitaties van de directeur zelf. Een mijlpaal bereikt, zoals dat heet. Op eigen benen staan en dan rijst onmiddellijk weer al een vraag in het leven, zoals het gisteren nog de vraag was of het diploma zou 'komen, dan rijst weer al de vraag, hoe men in het leven zou komen te staan. Een belangrijke zaak. Die stap verder be tekent - bij het aanpakken van de praktijk - rechten en verantwoordelijkheden. Dat wil len we allemaal graag, meende de heer Van Vredeveld Rechten hebben, op rechten staan, meebesturen, meepraten, mondige mensen zijn. En dat is goed. Dat eist het leven. Wel dient te worden bedacht, dat de verworven heden ook een andere kant heeft en vraagt, namelijk meer verantwoordelijkheidsgevoel. De zorg van ouder en leraar maakt meer plaats voor de eigen zorg, ook de eigen verantwoordelijkheid. Belangrijk is daarbij te denken aan de be langen van de anderen. De heer Vredeveld hoopte dat de geslaag den dit laatste nimmer zouden vergeten en van het geleerde in praktijk of bij veredere studie veel profijt zouden hebben. AFSCHEID Deze finale krijgt nog een bizonder tintje, meende de directeur door het scheiden van twee leraren, ook het scheiden- van de direc teur. Hij dankte de heren Jordens en Moerland voor wat in korter of langer tijd op deze school door hen werd gedaan, voor de colle giale samenwerking en wenste hen in de nieuwe werkkring goed wonen, werken en leven toe. Zelf ga ik ook afscheid nemen van deze school, zo vervolgde de directeur. En dat na ruim 12 jaar Sint Maartensdijk. Het brengt toch een zekere weemoed, al kan het voor school en persoon goed en nuttig zijn eens te wisselen, plaats maken voor weer nieuwe en frisse ideeën, waar ouderen kans maken wat te verstarren, Zeker is, dat het een goede periode van mijn leven is geweest, waaraan nog vaak zal worden teruggedacht. Spreker dankte gemeentebestuur en collega's, ouders en leerlingen- voor de ondervonden steun en wenste zowel streek als school het beste toe voor de toekomst. MET ZEEUWSE HERINNERING Het wederwoord - namens het gemeentebe stuur - kwam van wethouder L. Kloet. Hij feliciteerde eerst de geslaagden en bevor derden en was er zeker van dat men van het geleerde profijt zou hebben in het later leven, mits men ook dan van aanpakken blijft we ten. Dat flink aanpakken geldt voor ieder, voor altijd en- voor iedereen, die in de maat schappij staat, zo besloot de wethouder zijn felicitatie. Vervolgens richtte hij zich tot de schei dende leraren om hen namens het gemeente bestuur dank te brengen voor hun werk aan deze school. Inzonderheid -tot dhr. Van Vredeveld, die hij geluk wenste met de benoeming, dus eigenlijk bevordering aan de grotere tech nische school te Ridderkerk. Voor de LTS zal het na 12 jaar vreemd zijn dat er geen Vredeveld meer bij is, meende wethouder Kloet, want toen destijds een lied op de school werd gemaakt werd niet gesproken over de Smerdiekse LTS maar over „de school van Vredeveld". Laat de school kortgeleden de naam hebben ge kregen van burgemeester D. C. Bouwense, voor deze categorie leerlingen zal het nog de school van Vredeveld blijven. Dank voor de breidheid alle gevraagde adviezen aan het gemeentebestuur -te hebben verstrekt, dank voor de hier gegeven lei ding gedurende 12 jaar. Namens het gemeen tebestuur bood wethouder Kloet de schei dende directeur een blijvend aandenken aan dit gewest via het nieuwe boek over Zee land „Kenterend Getij", en wenste hem het allerbeste toe in Ridderkerk. Namens leraren en cursisten sprak de heer P. A. Roels een afscheidswoord. Voor dhr. Jordens was er een pla-tenkoffer van de jon gens en leraren plus een platenbon, voor dhr Moerland een boekenbon, evenals voor de heer Van Vredeveld. Het laatste woord was aan de directeur zelf, die dankte vöor hetgeen was gezegd, ook voor de ontvangen geschenken, kortom voor een goede 12 jarige periode op Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 5