Duivenberichten Fa. F. C. de VALK Verhoging A.O.W. - A.W.W. De Oesterschelp opende zich voor 26 gediplomeerden Spartelend in het koele water Paardenprijzen in Kamperland Keetie Hage weer Nederlands kampioene op de weg E E N D R A C H T B O D E De laatste assistentenklas haalde de finale SCHERPENISSE OESTERPUT IN GEBRUIK Bella op de derde plaats 25 juni 1970 9 Drie jaar lang opende zich voor 26 meisjes uit onze streek de huishoudschool 'De Oesterschelp' in Tholen. Maandag 22 juni 1970 gebeurde het voor de laatste maal. Maar nu kwamen de jonge dames er uit met het einddiploma in de hand. Achttien assistenten huishoudkunde, acht assistenten naaldvakken. Wat deze 26 leerlingen betreft mag de Oesterschelp zich weer slui ten. Voor hen is het driejarig 'feest' afgelopen. Met de blijvende herinnering, dat in dat jaar 1970 alle 26 slaagden. Een felicitatie waard. Die felicitatie was er maandagmiddag in de gymzaal eerst van de directrice, mej. J. H. E. Boeijink met ook al direct de mede deling, dat niemand van dit leerjaar was gezakt. Zij kon op deze diploma-bijeenkomst een welkomstwoord richten tot wethouder H. Jansen als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, de ZLM kringvoorzitter M. C. J. Kosten, de voorzitter van de af deling onderwijs van de ZLM de heer J. D. Doeleman, mej. A. van der Leede, tot de commissie van toezicht en een aantal even eens aanwezige ouders. Een feestelijke dag voor de 26 geslaagden vond de directrice, die alvorens tot diploma uitreiking over te gaan eerst nog een voor drachtje aankondigde van twee meisjes uit de tweede klas. Het werd een korte schets uit het leven van alledag op Tholen, een buurpraatje. Hierna verduidelijkte mej. Boeijink het woord diploma, afgeleid van diplomatus en waarbij voor de echte diplomaten geldt, dat ze hun geloofsbrieven overhandigden, hun waardigheidspapieren zou men kunnen zeg gen, hun bewijs van kennis en benoeming. De directrice deelde ook mee,, dat er nu geen assistentenklas meer komt op de huis houdschool, want volgens de mammoetwet is er de verandering gekomen naar de driejarige opleiding. De assistentenklas van voorheen is de derde klas van straks. Het huishoud schooldiploma is een bewijs van een veel zijdige basis op het gebied van de huishoud kunde in de ruimste zin van het woord. Dat toont vooral het rapport, waarin cijfers wor. den gegeven voor en dus eerste les in: koken, theorie koken, huish. werk, wasbe- handeling - maatschappij en huishoudelijk inzicht, gezondheidsleer, beroepenoriëntatie, ziekenverzorging, test warenkennis, naaien, verstellen, stofversieren, patroontekenen, Ne derlands, rekenen, natuurkunde, paskunde, Engels, zingen, tekenen, lichamelijke opvoe ding, kinderverzorging en handenarbeid. GESLAAGD En na van al die vakken proeven te heb ben afgelegd was er nu uit handen van de directrice het diploma voor: Assistenten huishoudkunde G. J. van de Berge, J. P. Kleppe, M. A. de Graaf, M. de Heer, M. J. G. de Jonge en P. E. Laban allen uit Tholen. G. A. Geuze, C. T. Wielaard, J. H. Fase, C. den Engelsman en N. Overbeeke uit St. Annaland. A. P. van Meel en M. S. Istha uit Oud- Vossemeer. E. M. J. Smits uit Stavenisse. J. M. Quaak en B. W. Anthonisse uit Sint Maartensdijk. J. C. Bijl en M. C. Poot uit Scherpenisse. Assistenten naaldvakken: L. A. Zuideweg, G. W. van Dijke en A. L. van de Slikke uit Poortvliet. C. E. Slager uit Scherpenisse. E. Vermaas uit Stavenisse. J. P. Oosdijk, C. H. van Burgh en P. M. van Vossen uit Tholen. Felicitaties kwamen er hierna van de voor zitter van het afdeling onderwijs de heer Doeleman, die tevoren had geconstateerd, dat men op deze school ook aandacht had geschonken aan N. 70, het natuurjaar 1970, wat hij zeer plezierig vond. De aandacht daarop te vestigen lijkt alleen voor de ste deling van belang, maar het is eveneens ge- Wenst dat het op het platetland gebeurt waar men temidden van de natuur leeft en er daardoor soms geen oog meer voor heeft. Naast de felicitatie wilde de heer Doeleman dan ook graag de boodschap meegeven om ook in de toekomst oog te blijven hebben voor de natuur en al wat daarin kan worden geboden, daarvoor ook elk op zich een hoed ster te willen zijn. Het zal in de toekomst nog meer dan tevoren nodig zijn. DE BESTE ZLM voorzitter Kosten had het genoegen de twee beste leerlingen een boekenbon te mogen overhandigen. Hij wees tevoren op de belangrijkheid van het huishoudschooldi ploma, belangrijk in de maatschappij, be langrijk voor de toekomstige huisvrouw en niet in het minst voor de toekomstige echt genoot, vond de ZLM voorzitter. De hon derd procent geslaagden achtte hij ook voor het personeel een belangrijk succes, een felicitatie waard Daarvan behaalde het hoog ste aantal punten bij de assistenten huishoud kunde Maddy de Jonge uit Tholen en bij de assistenten naaldvakken was dat Corrie v. Burgh, eveneens uit Tholen. Een felicitatie kwam er ook namens de Commissie van Toezicht bij monde van me vrouw A. Duijzer-van Beek uit Poortvliet. De leerplichttijd is nu voorbij en jullie staan op het punt te kiezen voor de toekomst, meende mevrouw Duijzer. Vergeet niet dat het snel te laat is om weer opnieuw te kun nen beginnen. Wat nu nog mogelijk is dan ook maar doen. Zij feliciteerde eveneens de ouders en bracht het personeel dank voor de verzorgde lessen om dat via een bloemetje voor de scheidende mej. H. J. Brouwer tot uitdrukking te brengen. AFSCHEID Er viel nog meer afscheid te doen. Ook de leraar Huijbrechtse had na bijna 13 jaar voor het laatst Thoolse huishoudschool leerlingen afgeleverd. Hij aanvaardde een be noeming bij de Mavo te Breda. Dankwoorden waren er eerst voor dhr. Huijbrechtse van de directrice die er in zijn functie van adjunct directeur veel steun van had ondervonden, dank was er vervol gens voor de scheidende leraar van dhr. Doeleman en van mevrouw Duijzer-van Beek, ook voor mevrouw Huijbrechtse. Het wederwoord van de scheidende leraar was kort en krachtig. Hij herinnerde aan het begin in de timmermanswerkplaats in de Stoofstraat en andere lokaliteiten, ook aan de ingebruikname van de ook nu nog prachtige nieuwe huishoudschool, aan de veranderingen bij het onderwijs via de mam moetwet en terwijl de resultaten daarvan nog niet kunnen worden afgewogen, dient Mam moet II zich al weer aan, de Mammoet van de middenscholen. Ik heb heel goede jaren in Tholen gehad en zal die niet licht vergeten zo besloot dhr. Huijbrechtse zijn afscheids woord. Nog een weekje en dan gaan de Oesterschelpdeuren ook dicht voor de twee eerste klassen. Het nieuwe bestand - thans 50 - van leerlingen heeft zich alweer gemeld. Een huishoudschool met volop bestaansrecht. Nu gerangschikt onder de noemer lager huis houd en nijverheidsonderwijs. Maar voor onze streek „de Oesterschelp". Porselein - Kristal en Glasserviezen GERO-tafelcassettes voor ruime keuze Kortemeestraat 9-13 Bergen op Zoom - tel. 01640-3352 adv.lng.med. Van de zijde van het Voorlichtingscentrum Sociale Verzekering te Amsterdam wordt medegedeeld, dat de uitkeringen krachtens de OAW en de AWW met terugwerkende kracht ingaande 1 januari 1,970 worden ver hoogd. De reeds vanaf 1 februari uitbetaalde verhoging zal hierdoor tevens worden her zien. Het verhoogde bedrag, inclusief de achter stallige verhoging over de maanden janu ari tot en met juni 1970 zal, voor zover no dig bij wijze van voorschot, in de maand juli 1970 worden uitbetaald. Hieronder volgt een overzicht van de nieuwe maandbedragen. AOW (ongehuwden en AWW (weduwen zonder kinderen) f 336,- AOW (gehuwden) en AWW (weduwen met kinderen tot 18 jaar) f 477,- Wezenpensioen AWW: wezen tot 10 jaar f 107,- wezen van 10-16 jaar f 159,- wezen van 16-27 jaar f 207,- De uitkeringsbedragen over de maand juli, waarin de achterstallige verhoging vanaf 1 januari 1970 is begrepen, luiden als volgt: AOW (ongehuwden) en AWW (weduwen zonder kinderen f 393,- AOW (gehuwden) en AWW (weduwen met kinderen tot 18 jaar) f 560,50 Wezenpensioen AWW: wezen tot 10 jaar f 125,- wezen van 10 - 16 jaar f 1,88,50 wezen van 16-27 jaar f 243,- Vanaf de maand augustus zullen de eer der vermelde nieuwe uitkeringsbedragen worden betaalbaar gesteld. Het is niet uitgesloten, dat, als gevolg van de verhoging der uitkeringsbedragen en wijziging in de loonbelasting- en premie- tabellen, in bepaalde gevallen (meer) loon belasting moet worden ingehouden terwijl de ingehouden ziekenfondspremie en-of AOW- AWW-premie zal worden verhoogd. In een aantal gevallen zal de verhoging van de uitkeringsbedragen niet of slechts gedeeltelijk in de maand juli kunnen worden uitbetaald. Dit geldt in het bijzonder voor rechthebbenden, van wie de uitkering na 1 januari 1970 is gewijzigd. Aan hen zal de verhoging, betrekking hebbende op de maanden vóór de wijziging, eerst in augus tus 1970 kunnen worden uitbetaald. De uitbetaling van de vakantieuitkering 1970 is te verwachten in de maand september Een volledig overzicht van de oude en de nieuwe maandbedragen AOW en AWW, zoals deze vanaf 1 januari 1970 en vanaf 1 februari 1970 hebben gegolden en thans met ingang van deze data zijn gewijzigd, is voor alle belangstellenden vanaf begin juli verkrijgbaar bij de postkantoren. BURGERLIJKE STAND over de maand mei Geboorten: Willem Pieter, zoon van: van Haaften, Willem Cornelis en van: Tichem, Pieter- nella, Laban Deurloostraat 36. Dingman Johannis, zoon van: de Graaf Adriaan en van: Keur, Ploontje Helena, Laban Deurloostraat 9. Adriana Helena, dochter van: Hage, Eliza en van: Minheere, Baatje Heiltje, Goris- hoeksedijk 3. Huwelijksaangifte: Lindhout, Abraham Willem, oud 24 jaar wonende te Poortvliet en: Rijstenbil, Jobje Clazina, oud 18 j wonende te Scherpenisse. Huwelijken: Muller, Marinus Cornelis, oud 25 jaar, wonende te Sint Maartensdijk en: Bijl, Ma ria Martha oud 20 jaar, wonende te Scher penisse. Teeuw, Dirk, oud 27 jaar, wonende te Nieuw-JLekkeriand en: Suurland, Marina Jacomina, oud 25 jaar wonende te Scher penisse. Lindhout, Abraham Willem, oud 24 jaar wonende te Poortvliet en: Rijstenbil, Jobje Clazina, oud 18 j wonende te Scherpenisse. Overlijden: Bijnagte, Johannis, oud 82 jaar, echtge noot van: van der Werff, Cornelis, Kerk straat 19. Bevelander, Pieter, oud 83 jaar, echtge noot van: Hartog, Sijtje, Bakkerstraat 15. Een als levenloos aangegeven kind van: de Jong, Berthus en: van der Jagt, Johanna Jannetje, Laban Deurloostraat 16. Laven, Machiel, oud 85 jaar, ongehuwd, Weststraat 15. te Bergen op Zoom; Fox Anna Maria, oud 67 jaar, echtgenote van: Geuze, Willem, Molenstraat 3. Loop der bevolking: Ingekomen personen: Lindhout, Adriaan en echtgenote van Poort vliet, Kalfdamseweg 6 naar Langeweg 1/. Vertrokken personen: Bijl, Maria Martha ev Muller van Har- togsweg 16 naar Sint Maartensdijk, Molen dijk 9. Rijstenbil, Jan van Platteweg 34 naar Ede, Arnhemseweg 16. Rijstenbil, Jobje Clazina ev Lindhout van Langeweg 57 naar Poortvliet, Kalfdamseweg van der Slikke, Grietje Hendrika wv Hage van Kleine Loo 6 naar Steenbergen, Kleine Kerkstraat 8. SINT MAARTENSDIJK WEDVLUCHTEN Uitslagen van de wedstrijden van de ver eniging De Zwaluw te Sint Maartensdijk. ORLEANS In concours 76 duiven. Aan komst eerste duif: 13-37.40. Laatste 14.40.42 Snelheid eerste duif 995,36 m. L. Priem 1 2 5 6 8; D. Klasse 3 4 18 ov.; L. Riedijk 7 11 17; M. J. Bogers 9 21 24; N. v. d. Houten 10 20 22; C. Andriesse 12 14 23; Adr. Bijl 13; G. Lindhout 15; A. Zwagemaker 16 19; P. van Driel 25. NOYON In concours 32 duiven. Aan komst eerste duif 10.08.00 snelheid 995,16 Laatste duif 10.34.32 Snelheid 893,70. Iz. Kwaak 1 3; D. Klaasse 2 7 8 10; G. Lindhout 4 1,1; A. Zwagemaker 5 6; C. Vermeulen 9; P. van Driel ov. SCHERPENISSE WEDVLUCHT Wedvlucht Rouen 13 juni De Reisduif Scherpenisse afstand 316-319 km In con cours 98 duiven los 5.30 uur N.O.wind. lste prijs 10.50.44: 996.07 meter laatste prijs 11.15.52: 918.80 meter. K. Lisseveld Pvl. 1 4 10 32; M. Speijer Pvl. 2 8 11 15 18 21 27; J. Moerland Stav 3 9 20; P. Potappel Stav. 5 1.4 22 30. M. Goudzwaard Pvl. 6; D. Uijl Pvl 7 24; C. D. Uijl St.M. 12; J. Westdorp Pvl 13 29; Iz. Moerland Stav. 16 17 19 25 26; A. Moer land Scherp. 23 31; B. Suurland Scherp. 28; C. v. d. Have Scherp. 33. Dank zij de ijver, waarmee de Thoolse huismoeders zich hebben ingezet .de oesterput schoon te krijgen, kon reeds zaterdagmiddag het snel geïmproviseerde zwembad in gebruik worden genomen. En daar was de jeugd met deze warme zomer niet rouwig om. Het werd een massale ingebruikneming. De aktie „maak van de oesterput" een zwembad vond zijn bekroning met de eerste jongens en meisjes, die in het water doken. De moeders waren de blaren, die ze door de schoonmaak hadden opgelopen snel vergeten bij het levendig spektakel, dat onmid dellijk daarna in de oesterput kon worden bekeken en gehoord. En de boerenkapel van de koninklijke muziekvereniging „Concordia" deed er nog een schepje op. De jeugd zong de populaire num mers uit volle borst mee. Eigenlijk niks mooiers te bedenken, dan iets met eigen middelen tot stand te brengen. En dat is zeker gebeurd met de oester put in Tholen. Zelfs op deze ene zaterdagmiddag leek reeds alle moeite te zijn beloond. En de zomer is nog niet uit. Integendeel, pas begonnen. (foto „Brabants Nieuwsblad") SINT PHILIPSLAND WEDVLUCHTEN Uitslag van de gehoudm wedvlucht van de P.V. „De Reisduif" te Sint Philipsland vanaf Noyon. In concours waren 66 duiven. Ze werden met een westenwind gelost om 8 u «e. De snelheid van de eerste duif was 1105. 55 m.m. Aankomst 11,38.11 De snelheid van de laatste duif was 922.94 m.m. Aan komst 12.21.43. A. Faasse 1 5 16 18; A. Verwijs 2 12 15; Joh. Quist 3 7 8 14 20; J. C. Verwijs 4; Kr. Reijngoudt 6 9 22; L. Reijngoudt 10 21; Gebr. Fonteijne 11; L. Vermeij Zn 13 19; M. v. d. Est 17. Uitslag van de gehouden wedvlucht vanaf Chateauroux. In concours waren 40 duiven. Ze werden met een westenwind gelost om 6.30 uur. L. Vermeij 6 Zn 1 3 5 8 9; J. Zuidweg 2; W. Neele 4 6 7. Tijdens de bizonder geslaagde eerste „Dag van het Paard", zaterdag 20 juni te Kamperland op Noord-Beveland georgani seerd was er ook menige deelnemer uit on ze streek, van wie de inzending tijdens de keuringen met succes werd bekroond. In de rubriek 2 jarige merriën type rij paard was er een A-premie voor Jefeera van J. P. van Dalen te Poortvliet. Bij de 4 jarige merriën, type rijpaard eveneens een a-premie voor Honey van A. te Pas uit Tholen Bij de rubriek kroonmerriën, type veel zijdigheid een a-premie voor Galandina van A. Rinses te Scherpenisse. JEUGDKAMPIOEN De prijs voor de jeugdkampioen type rij paard tevens het best gefokte paard in Zeeland van de warmbloedig.en ging naar Jufeera van J. P. van Dalen te Poortvliet. Bij de New Forest pony stamboek was er een la prijs voor Monica van F. C van Twist te Sint Maartensdijk. Bij de Twonter merriën een lb prijs voor Miss Lizzy van F. C. van Twist te Sint- Maartensdijk. Bij de Shetlandponnies 1 jarige merriën een lste prijs voor Eveline van Bouwmans- lust van L. J. Vermaas te Sint-Maartens dijk. De Nederlandse kampioenschappen op de weg voor dames, za terdag 20 juni in Helmond gehouden, werden weer volop Hage- successen. Keetie prolongeerde haar titel, terwijl Bella na de 'eeuwige' twee de Hennie Hondeveld de derde plaats veroverde. Het zat er al spoedig in, dat Keetie van de partij zou zijn. Gefeliciteerd. De echte wielerliefhebbers kennen het volgende rijtje uit het hoofd 1966: Bella Hage 1967: Bella Hage 1968: Bella Hage 1969: Keetie Hage 1970: Keetie Hage Wie van de twee was nog het grote vraagteken aan het begin van de kampi- oenscourse in Helmond. Overigens was het aantal supporters uit Sint-Maartensdijk belangrijk minder dan vorige jaren. Toen was het niet zo moeilijk een volle bus te krijgen, nu lukte het niet. En toch was het weer als andere jaren. Keetie sprong al vroeg weg en kreeg haar altijd weer grootste concurrente Hen nie Hondeveld mee. Bella zorgde er voor, dat het peloton op afstand bleef, terwijl Keetie en Hennie tot bijna drie minuten uitliepen. Keetie won op haar slofjes en toen het peloton zich aandiende was Bella daarvan eerste. Bij de eerste drie Nederlandse meisjes twee van, Sint Maartensdijk. De gelegenheid om dit alles van nabij mee te maken is door de supportersvereniging „Samen Sterk'' aanwezig, maar menigeen heeft dit evenement laten schieten en heb ben er nu spijt van. Een lesje voor de vol gende maal. In Belgie waren de dames Hage opnieuw van de partij en weer was het Keetie die er uit sprong. Ze ging door tot een ronde was ingelopen. In de spurt van het peleton werd Bella derde en vierde in de uitslag, jammer is dat Keetie te Sint Maartensdijk op 4 juli niet van de partij kan zijn. Daarop komen we volgende week nog even terug in de U hoort nog meer van de gezusters Hage in dit wielerseizoen. Rond de beide andere Smerdiekse renners Kees is het angstig stil. Kees Stoutjesdijk zit met een voet, die niet wil zoals hij dat graag zou hebben en Kees v. d: Berge kampt met oververmoeidheid door snel opvolgende klassiekers. Voor allen beterschap. voorbeschouwing van de komende Smerdiek se ronde.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 9