II wilt duidelijke informatie marie-anne wordt gewoon Subsidies voor Stichting Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging, Groene Kruis, Hervormde Gemeente en molen Kerkrestauratie gaat f 700.000,00 kosten Besiing-Optielc Sanering van Oostdijk afgerond Laatste perceel kostte de gemeente f 86 000,-- V.Z.O.S. krijgt extraatje van honderd gulden Nieuwe raadsleden toegelaten N.V. DE SCHELDE Brusselse Belgen schoten er lustig op los Overtreding jachtwet wordt zwaar aangerekend Maximum snelheid overschreden EENDRACHTBODE VANAVOND RAAD IN POORTVLIET Raadsverslag Sint-Philipsland Fa. F. C. de Valk 25 juni 1970 5 De gemeenteraad van Poortvliet gaat vanavond om acht uur be slissen over verhoging van de subsidie aan de Stichting Maatschap pelijk Werk en Gezinsverzorging. De Stichting kampt met een groot tekort op de begroting 1970, wat voornamelijk veroorzaakt wordt door de sterk gestegen loonkosten. Wanneer er geen dras tische subsidieverhogingen komen, van gemeenten en kerken, kan het werk op de huidige voet niet worden voortgezet. Elders in deze krant kunt u in het verslag van de vergadering van het algemeen bestuur van de stichting daarover meer lezen. Burgemeester en wethouders van Poort vliet stellen de raad voor het verzoek van de stichting in te willigen en de subsidie per inwoner te brengen op vijf gulden, die per verzorgingsdag op twaalf gulden en de sub sidie per hulpdag op acht gulden. Evenals in Stavenisse, waar de gemeenteraad de sub sidieverhoging reeds goedkeurde, willen b en w de verhogingen ter wille van de ge meente begroting trapsgewijs invoeren. Met terugwerkende kracht tot 1 januari 1969 willen zij de bijdrage per inwoner op f 3,50 brengen, per 1 januari 1970 op vier gulden en met ingang van 1 jan 1971 op vijf gulden. Per 1 januari 1970 willen b en w de sub sidie per verzorgingsdag brengen van tien naar twaalf gulden. Tenslotte merken b en w nog op, dat deze uitgaven voor sociale zorg bij de vaststelling van de uitkering uit het gemeentefonds van belang zijn. GROENE KRUIS Ook het plaatselijke Groene Kruis heeft om een bijdrage van de gemeente gevraagd, en wel een extra subsidie over 1969 van f 2638,94, het nadelige saldo over dat jaar. Dit tekort is voornamelijk ontstaan door de aanleg van centrale verwarming in het wijkgebouw. Door de overschakeling op aardgas moesten alle veertien jaar oude geisers worden ver nieuwd. De vereniging zelf verhoogde de contributie dit jaar al tot achttien gulden en per 1 januari 1971 wordt dat twintig gulden Door de hoge rentelast blijven oude tekorten zwaar op de begroting drukken. B en w stel len de raad voor het verzoek van het Groene Kruis toe te staan. „Het is ons bekend dat een zuinig financieel beheer wordt gevoerd om aan de gemeenschap betaalbare diensten te kunnen verlenen", zo schrijven b en w in hun voorstel aan de raad. SUBSIDIE VOOR MOLEN De subsidieregeling voor het onderhoud van molens is onlangs uitgebreid tot molens die niet meer in bedrijf zijn. Tot een bedrag van duizend gulden wordt hierin subsidie verleend, waarvan het rijk 40, de provincie 15 en de gemeente 20 pro cent betaald. De molen moet dan echter nog wel op gezette tijden draaien. B en w van Poortvliet willen voor de niet in be drijf zijnde industriemolen in hun gemeente gaarne subsidie geven, en wel 25 procent van duizend gulden, zodat het de gemeente ma ximaal f 250,- per jaar kan kosten. „Om de hier aanwezige molen in goede staat te houden, kan deze ruggesteun voor de eige naar van belang zijn", menen b en w. MODERNE BRILLEN PRACHT COLLECTIE BIJ i Fortuinstraat 12 Bergen op Zoom OOK LEUKE HIPPE MODELLEN adv. ing. med. KERKRESTAURATIE De kerkvoogdij van de Hervormde Ge meente heeft voor de restauratie van de kerk, die volgens de door het rijk goedgekeurde begroting zevenhonderd duizend gulden gaat kosten, ook geld v,an de gemeente nodig. B en w hebben „de volle vrijheid" een subsi die van dertig^ procent van de goedgekeurde restauratiekosten (zeven mille) in het voor uitzicht te stellen". De provincie Zeeland heeft een bijdrage van tien procent over dertigduizend gulden en vijf procent over de rest van de goedgekeurde restauratie kosten toegezegd. De subsidies komen pas volend jaar af, zodat de restauratie in 1971 kan beginnen. Als de restauratiekosten de zevenhonderd duizend gulden overschrijden, zal de kerk voogdij dat zelf moeten betalen. Het geheel valt onder monumentenzorg. Als de gemeen te dertig procent subsidie geeft, komen hier voor in beginsel extra middelen uit het ge meentefonds. Na de restauratie wil de kerkvoogdij de toegang tot de kerk via het torenportaal weer gebruiken, zoals vroeger het geval was. B en w hebben hier geen bezwaar tegen, maar ze willen eerst nog wel contact opne men met monumentenzorg. Er zullen dan namelijk diverse voorzieningen aan het to- torenportaal moet betalen stuit dat volgens vraag voor b en w is, of dit een onderdeel van de restauratie is of dat hiervoor een nieuw plan moet worden gemaakt. Als de gemeente het maken van een toegang via het renportaal aangebracht moeten worden. De b en w op financiële bezwaren. Wel zouden wij met het kerkbestuur contact kunnen op nemen om de toren gratis aan de kerk over te dragen. ONDERWIJS Andere voorstellen van b en w zijn, de vergoedingen aan de chr. school over 1969 vast te stellen en voor 1970 voorschotten te verlenen. De vergoeding over 1969 bedraagt f 116,21 maal 75 leerlingen is f 8715,75. Er is een voorschot van f 8948,17 verleend, zodat de school f 232,42 moet terug betalen. De kosten voor het vakonderwijs waren f 3790,99 Het voorschot bedroeg hier f 3495,- zodat de school nog f 295,99 krijgt. Het voorschot voor dit jaar willen b en w op f 128,33 maal 75 leerlingen brengen of totaal f 9624,75. Voor het vakonderwijs is het voorschot voor 1970 bepaald op f 3900,-. Als de raad het goed vindt, krijgt het gemeentepersoneel met ingang van 1 janu ari van dit jaar 4J^ procent meer loon. Dit is het geraamde stijgingspercentage van de lonen in het bedrijfsleven. Aan de n.v, waterleidingsmaatschapp'ij Zeeland willen b en w op hun verzoek 27 van de 40 aandelen van duizend gulden gratis afstaan om de gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen aandelen te kunnen geven en de positie van de provincie Zeeland te ver sterken. Dit is nodig door de fusie van de waterleidingmaatschappijen Midden-Zeeland en Zeeuws-Vlaanderen. Op basis van de nieuwe verdeling heeft Poortvliet recht op dertien aandelen .zodat men er 27 van de 40 moet afstaan. TOEWIJZING HUIZEN De woningstichting eiland Tholen heeft naar aanleiding van de opgaaf van de ge meente negen van de tien bejaardenwo ningen definitief toegewezen. Oorspronkelijk waren er dertien kandidaten, maar vier vie len af. Het laatste huis willen b en w in reserve houden voor een onderwijzer aan de o.l.s., voor welke functie momenteel een vacature is. B en w willen ook zes van de acht nieuw bouwwoningen met centrale verwarming de. finitief toewijzen aan A. de Wit, J. Uijl, P. Dekker, C. Dekker, T. Hage en M. P. C. Poot. Voor de andere 2 huizen zijn er meer dere kandidaten waarmee men nog in on derhandeling is. De woning Molenstraat 23 van A. de Wit willen b en w verhuren aan P. Potter en de woning Julianastraat 28 aan C. M. Bolier. Verder wil men de huur van twee ge meentewoningen overschrijven op mej. W. H. Jansen en mej. A. S. Kesteloo. B en w prijzen zich gelukkig dat door de verschillende toewijzingen de gemeente weer praktisch met een schone lei kan beginnen en tot genoegen en geluk van vele inwoners in huisvesting kan worden voorzien. Om de ene kant van de Paasdijkstraat te kunnen saneren heeft de gemeente nog twee garages nodig van de heer J K. Krijger. Over de taxatieprijs van f 4.180,00 is overeenstemming bereikt. De oppervlakte be draagt 59 vierkante meter. GEEN CONDOOMAUTOMATEN Evenals andere gemeenten in de streek willen b en w van Poortvliet de Algemene Politie Verordening met twee artikelen aan vullen waardoor de verkoop van voorbe hoedmiddelen buiten besloten ruimten ver boden wordt. Ook is het dan niet toegestaan op of aan de weg of op een voor het pu bliek toegankelijke plaats enig middel tot voorkoming van zwangerschap zichtbaar bij zich te hebben. De rijkswetgever heeft met ingang van 1 januari van dit jaar de ver koop aan minderjarigen en het tonen van voorbehoedmiddelen vrij gegeven. De gemeenten kunnen dit echter buiten be sloten ruimten verbieden. Voor f 171,00 (tien cent per ca.) willen b en w van het waterschap Tholen de wa tergang tussen de Stoof- en Deestraat kopen. Deze waterloop wil men dempen om de bouwplannen in het bestemmingsplan West te kunnen realiseren. Het waterschap gaf hiervoor al toestemming. In een voorlaatste voltallige vergadering van de bijna „afgedankte" gemeenteraad werd de agenda binnen koffietijd door voor zitter G. van Velzen afgewerkt. Het belangrijkste agendapunt was nog het aanvullende voorstel om het pand Oostdijk 44 van de firma gebr. Everaers aan te kopen voor een bedrag van f 86.000,-. Zo'n be drag te moeten neertellen voor een sane- ringsgeval vergt wel wat toelichting wat door b en w dan ook: prompt was gedaan. „Het betreft hier het perceel groot 131 m2, be staande uit een zeer goede woning, die ech ter gelegen is in het saneringsebied Oost dijk", zo was de nadere toelichting. „Het handhaven van deze woning is, hoe goed van constructie ze ook moge zijn, onmogelijk omdat het plan dan niet geheel gerealiseerd is, terwijl bovendien vrij kostbare voorzie ningen getroffen moeten worden aan de noord- en aan de zuidgevel door afbraak van belendende sanerings percelen. Daarom menen b en w deze saneringsknoop te moe ten doorhakken. Er was nauwelijks enige aarzeling over bij de raad. De heer A. A. Rijstenbil (al. belang) vond het weliswaar een zeer moeilijk agendapunt, maar moest ook onmiddellijk ,b en w toegeven, dat men zonder deze aankoop niet volledig kon sane ren. De voorheen gemaakte onkosten voor sanering van de Oostdijk kunnen daardoor eigenlijk niet volledig worden gehonoreerd. Wel stelde hij nog de vraag of er kans is. dat de firma gebr. Èeveraers voornemens zijn elders in de gemeente een woning te bouwen, anders zou men daardoor bovendien nog een gezin kwijtraken - en een bedrijf. Overigens wist hij dat b en w daar wei nig aan kunnen doen, wanneer de gebroe ders een andere keuze doen en elders gaan wonen. De voorzitter zegt goede hoop te hebben, dat elders in de gemeente weer wordt ge bouwd. Raadslid Van Oudenaarde (SGP) infor meert of het perceel officieel is getaxeerd, wat de voorzitter bevestigend beantwoord. Hierna wordt zonder hoofdelijke stem ming tot aankoop van het Oostdijk perceel besloten voor f 86.000,-. Eerder was reeds behandeld een verzoek tot adhesie-betuiging van het gemeentebestuur van Goes, dat vindt, wanneer er een school in Zeeland wordt gesticht voor Middelbaar Economisch Administratief Onderwijs Me*> daarvoor Goes het meest gewenste Zeeuwse centrum is en niet Middelburg. Zo denken ook b en w van Sint Philipsland er over, die daarom het voorstel deden aan de raad positief te staan tegenover de Goesse motie. De raadsleden waren geen andere mening toegedaan. EXTRA SUBSIDIE Het bestuur van de zangvereniging „V.Z. O.S.'' dat medewerking verleende aan het programma van de 25 jarige bevrijdingsher denking, vraagt een bijdrage in de gemaakte onkosten van f 260,- Gespecificeerd blijken het vervoerskosten te zijn - ook voor een uitvoering in Stavenisse en repetie in St. Maartensdijk plus f 50,- voor de geluidsin stallatie. B en w vinden dat een vergoeding voor dit laatste voldoende is en stellen dan ook voor f 50,- te subsidiëren. De heer L. den Engelsman vindt dat het college hier toch wat mager over de brug komt. Er zijn voor dit doel extra kosten door de vereniging gemaakt ten behoeve van de gemeenschap. Het was ook een bij zondere herdenkingsviering. Hij wil grif toe geven, dat de vervoerskosten naar Sta venisse, waar een uitvoering voor die ge meente werd gegeven, hier buiten moeten blijven, maar dan nog zijn de werkelijke kos ten die VZOS maakte f 195,50. Hij wil daarom voorstellen aan VZOS. f 100,- bij te dragen. Had men het vervoer per bus geregeld, dan zouden de onkosten nog veel hoger hebben gelegen. De heer Rijstenbil vindt het standpunt van raadslid Den Engelsman juist. Het was een goede uitvoering van „VZOS" en het werd bij de bevolking goed ontvangen. Hij wil b en w grif toegeven, dat een sub sidiebeleid voorzichtig dient te zijn, maar hier ging het toch om een gemeenschappe lijke zaak, waarom hij het voorstel Den En gelsman zal steunen. De heer J. Verwijs (vrije lijst) meent even eens dat het wel wat hoger mag dan b en w hebben voorsteld, maar vindt dan f 75,- toch wel genoeg. Hij krijgt hierbij echter geen steun. Wethouder M. Reijngoudt (SGP) ver klaart het bedrag dat Den Engelsman heeft genoemd op zich niet onoverkomelijk te achten, maar betreurt wel, dat door het be stuur van „VZOS" niet tevoren werd over legd. De voorzitter vult aan, dat er wel enige overleg is geweest, in dien zin dat aan hem is verteld, dat de kosten alleen zouden be staan uit f 50,- huur geluidsinstallatie. Dat men nu zo maar met een nota van f 260,- komt heeft ons college minstens verbaasd. Hierna komt het voorstel Den Engelsman in stemming om inplaats van de door b en w toegezegde f 50,- bij te dragen er f 100,- van te maken. Het krijgt met uitzondering van de stem Verwijs aller steun. NIEUWE LEDEN Onderzocht worden de geloofsbrieven van de benoemd verklaarde leden van de nieuwe raad, die per september van start gaat. Een commissie van drie raadsleden gaat de stukken onderzoeken, waarna bij monde van dhr. Verwijs wordt verklaard dat alles in orde is bevonden en wordt geadviseerd zowel geheel nieuwe als de herkozen raads leden toe te laten. Het zijn de heren L. Wal- Het Bouw- en Keukencentrum aan de Theodorushaven geeft U dat Géén wirwar van folders, maar een knots van een showroom met: keukens, wand- en vloertegels; open haarden, natuursteen, dakramen, plafonds, kanteldeuren, kasten. Industrieterrein Theodorushaven Bergen op Zoom telefoon 01640-8910. Openingstijden van 8.00 uur tot 18.00 uur, 's avonds na afspraak, zaterdags van 9.00 uur tot 14.00 uur. pot, L. den Engelsman en P .van Hekken (allen SGP) A. A. Rijstenbil en C. den Bra- ber (Partij voor Algemene Belangen) en A. W. Beurkens en G. J. de Jager (Prot. Chr. groepering) In dit verband deelt de voorzitter nog mee dat er in juli - wegens vakantie - geen ge meenteraadsvergadering zal zijn - en de laat ste in de oude samenstelling tegen eind au gustus zal worden gehouden, Medewerkinq wordt verleend aan het be stuur van de chr. school van de oud gerefor meerde en gereformeerde gemeente, te Sint Philipsland voor aankoop letterdozen tot een bedrag van f 423,-. De heer C. Wagemaker, Langeweg 19 te Anna Jacobapolder krijgt f 800,- voor het maken van een nieuwe gevel aan de west zijde van zijn woning, nu een belendend ge meentelijk perceel is afgebroken. De heer Rijstenbil vindt het een mooi ge baar van b en w, want het is geen wettelijke verplichting. De woninq Langeweg 2 wordt onbewoon baar verklaard. BETEGELING SPEELPLAATS Enige wijziging kwam er in de beslissing van 21 april ten behoeve van de speelplaats te Anna Jacobapolder. Aanvankelijk zou men het aangrenzend perceel tot afzonderlijk speelterreintje maken, maar nu het schoolbestuur de zij-afheining van de bestaande speelplaats geheel verwij derde kan er wel één geheel van worden gemaakt. De gemeente zal nu het geheel be tegelen en herleggen met een nieuwe afhei- ning voor het geheel. De heer Rijstenbil kan daar grif mee ak koord gaan, omdat hij reeds 21 .april sugge reerde er een geheel van te maken. Ook bij de andere raadsleden kan het nieuwe voor stel ingang vinden. En daarmee is het voor ditmaal gebeurd. De Sint Philipslandse raad gaat op vakantiereces tot zo ongeveer eind augustus om dan nog éénmaal in oude vorm rond de groene tafel plaats te nemen. Negen bergeenden en een vijftal zaagbekken waren het resul taat van een paar uurtjes jagen vanaf de Sint-Annalandse Krabbe- kreek voor L, G., employé te Brussel en zijn jachtvriend C, B., ad ministrateur te Brussel. Maar dat resultaat werd behaald in een tijd, dat de jacht op dit gevogelte gesloten was en bovendien werden de dieren getroffen boven andermans jachtgebied. Het kostte de ene Belg 450,en de andere 400,-tijdens de zitting van het Kantongerecht te Tholen op vrijdag 19 juni. Men ontliep bovendien nog op het nippertje de ontzegging tot jagersbevoegdheid. Adv. ingez. med. „Het is nu eenmaal een eerste verplich ting te weten wanneer en waarop men mag jagen" zo verduidelijkte de officier van justi tie mr J, A. Blok zijn eis en dan heffen de vele verontschuldigingen de strafbaarheid niet op. In dat laatste waren de twee alleen Frans sprekende Belgen bloem-^n gebarenrijk. Het op tafel gebrachte Thiemme's vogelboek was overbodig om de beide verdachten aan te duiden, welke vogels in die voorjaarspe riode verboden jachttrofeeën waren. Ze hadden inmiddels zelf al tien vogelvoorlich- tingsboeken aangeschaft en wisten nu - dank zij toegevoegde gramofoonplaten - uit de schreeuw van de vogel reeds af te leiden of het al dan niet tot een schot mocht ko men. Men gaf alles volledig toe wat in het proces verbaal was genoteerd, behalve de kennis van het verbod. Een leraar Frans uit Bergen op Zoom ver tolkte het Franse geratel, ook al bleken bei de juristen de hoofdlijnen van de verdediging wel te kunnen volgen. Behalve de ontwetendheid van het ge sloten seizoen, hebt u toch ook wat slordig omgesprongen met de rechten van anderen, vond kantonrechter mr. A. van Veenhoven er aan herinnerd dat enkele vogels toch ook waren neergepaft boven het door anderen gehuurde jachtveld(water). Tenslotte had een van de twee verdachten ook nog een vijfschots jachtgeweer gehan teerd, waarvan de akte niet op zijn naam stond. Voor beiden was overigens de jachtakte weer wel verlengd. De heren konden echter de kantonrechter niet vermurwen met hun verontschuldigingen en de belofte dat zoiets niet meer zou kunnen voorkomen, nu hun vogeljachtkennis belangrijk was uitgediept. Overtreding van de jachtwet wordt in ons land ernstig opgevat, omdat beperking van het jagen dringend gewenst is in het belang van de natuurbescherming, van de vogels en van de jagers zelf, zo merkte mr. van Veen- hoven op. De eis van mr Blok was voor L.G. f 250,- boete of 25 dagen hectenis voor het jagen op gevogelte in het gesloten seizoen, f 150,- boete of 15 dagen voor het gedeeltelijk jagen i in andermans jachtwater en f 50,- boete of 5 dagen voor het gebruiken van een ge weer, waarvan het nummer niet overeenstem, de met dat op de jachtakte was vermeld. Voor nummer twee verviel de laatste boete van f 50,-, maar werd ook in totaal f 400,, geëist. Bovendien verbeurd verkla ring van het geschoten wild en ontzegging van de bevoegdheid tot jagen in Neder land gedurende twee jaar. „Vooral dit laatste is voor ons een ramp" betoogden beide Brusselaars in een laatste verweer. Het hielp. Bij zijn vonnis nam de kantonrechter de geëiste geldboetes over, maar wenste aan te nemen, dat hier nog in boverre van goede trouw sprake kon Zijn, dat het geen opzet was. Daarom wilde hij nog niet overgaan tot ontzegging van de bevoegdheid tot jagen gedurende twee jaar. Het ontlokte de beboeten nogmaals enkele excuses en een nadrukkelijk „merci bien". De officier wilde echter deze uitspraak nog in beraad houden, zodat de beide jagers eerst over 14 dagen definitief weten of zij ook komende twee jaar in de Zeeuwse wa teren kunnen paffen en of het „merci bien" inderdaad op zijn plaats was. PARKEREN Voor het niet juist parkeren te Scher- penisse kreeg de vertegenwoordiger J. V. uit Bergen op Zoom een geldboete van f 7,50 nadat conform de beschikking f 15,- boete was geëeist. MAXIMUM SNELHEID De monteur H. G. te Rotterdam had op de Poortvlietse provinciale rondweg de maxi mum snelheid overtreden. Hij ontkende dit feit en meende dat er van een misverstand sprake was. Voor hem was een eveneens rode auto de weg in hoge snelheid gepas seerd, terwijl hij vanuit de Smidstraat die weg was opgereden en 70 meter verder be slist niet boven de maximum snelheid zat. Maar de kantonrechter kon zich niet in denken, dat de verbalisant zich had vergist terwijl de electronische apparatuur voldoende zekerheid biedt tot een juiste controle. Het werd f 30,- boete of 6 dagen. VOOR EXCLUSIEVE TUIN EN TERRASMEUBELEN. OOK HERLACH. Tuinbakken - vazen zonnewijzers èn alles voor de barbecue. Kortemeestraat 9-13 Bergen op Zoom - Tel. 01640-33 52 Adv. ingez. med. KOSTTE VEEL GELD Toen de caféhouder M. P. J. v. d. V. te Poortvliet op 23 maart twee klanten in zijn auto naar Sint Annaland bracht, was hij in de Bram Groenewegeweg van de rijbaan ge raakt en stond nu terecht omdat hierdoor de veiligheid van het verkeer in gevaar was gekomen. Het was een duur ritje geworden, want de schade aan de auto beliep f 4500,- en dat zonder all-risk. Bovendien een bezeer de knie en gekneusde ribben. Een der passa giers had letsel aan zijn been opgelopen. De officier achtte de overtreding volgens het proces verbaal bewezen en zag het als een gevolg van een te hoge snelheid voor de bocht. Hij eiste f 75,. of 7 dagen. De kan tonrechter hield rekening met de al geleden niet geringe schade en maakte er f 25,- van of 5 dagen GETUIGEN. Voor een aanrijding in de omgeving Bos straat te Sint Maartensdijk op 6 februari moest de vishandelaar M. de G. uit Sint- door LEO FAUST Het was in het begin van 't tweede jaar dat we hier waren. Weet je nog? Het was die winter, dat er geen geld uit Amsterdam meer kwam en dat ik hier nog niemand gevonden had die in mij geloofde. We moesten heel erg zuinig zijn. We aten droog brood met een likje marga rine. O! ik ben een slechte man voor je moeder ge weest. Een grote egoist. En toch hield ze zoveel van me. Ik hield ook veel van haar, maar zonder dat ik het wist, eigenlijk. En voor mijn werk vergat ik haar geheel. We konden geen model meer betalen. Toen poseerde zij voor mijn grote schilderij. Je weet wel: dat wat ons in relatie heeft gebracht met monsieur Maurice. Ik zag, dat ze het koud had. Je moeder was blauw van de kou, mijn kleine Marie-Anne. De kachel ging uit en we hadden niets meer om te verbranden. Al mijn oude schilderijen waren er al aan gegaan. De volgende dag was ze snipverkouden. Ze rilde van de koorts, maar ze klaagde niet. Om geld te kunnen vinden, en vooral ook omdat het me te pakken had. Je weet hoe het is, als een doek me te pakken heeft, niet? Enfin 't kwam af en financieel waren we gered. Monsieur Maurice tekende het contract, en de armoe was voorbij. z Vanavond heeft hij me duizend francs voorgeschoten voor de reis. Ik had 'n goed schilderij gemaakt, waarop ik je moeder, naakt, aan iedereen liet zien. Jij lijkt op haar, weet je dat? Ik zou een bekend schilder worden, j Monsieur Maurice was in de wolken. Maar mijn vrouw j moest ik doodziek naar Mégève brengen. En nu ligt ze daar te sterven en roept om ons... Ik ben een ellende, ling, Marie-Anne. Waarom wil ze mij nog zien? Ze j j weet het toch even goed als ik: ik heb haar vermoord. O, waarom heb ik geen gewoon beroep gekozen als ieder ander en jullie gewone mensen gelaten? Omdat ik een vervloekte egoist ben, een slaaf van de duivel die me voortjaagt. Ik moest kreperen, in plaats van haar, die niets anders was dan liefde en opoffering. De grote man tussen de kinderarmpjes van Marie-Anne snikte. Zij wist, dat ze hem moest verafschuwen, maar het was haar niet mogelijk: ze had hem nu meer lief dan ooit tevoren. Ze kon toch niet boos op hem zijn. Hij had zo'n spijt over wat er gebeurd was. En... had hij niet zo moeten zijn? Waar zat de fout? Wat had haar vader anders kunnen doen? En bovenal: hij was onge lukkig, hij huilde. Nooit had ze gedacht, dat haar vader kon huilen! Nu snikte hij! Hij was toch haar lieve paps. Als ze het goed bekeek was hij nog méér van haar dan haar moeder. Met die gedachte sliep ze in. Maar de hele nacht werd ze gekweld door benauwde dromen. De winteravond viel, toen ze in Mégève aankwamen. In de huizen in het dal glansden reeds de gouden lichtjes, maar de toppen van de bergen prijkten met een palet van fantastische kleuren, in het na-schijnen van de ondergegane zon. Van Over herinnerde zich de weg van twee jaar ge leden, en vader en dochter gingen te voet over de rulle smetteloze sneeuw. Nu het weerzien naderde, was het de man alsof hij -het ogenblik zo ver mogelijk wilde verschuiven. Nu kon hij nog hopen. Een afschuwelijk voorgevoel zei hem, dat er straks geen hoop meer zou zijn. En toch, en toch drong het hem, te weten. Langs de brede boulevard gingen slechts weinig voet gangers. Op de rijweg, in 't midden, was echter een vrij druk verkeer van sleden en auto's. De paarden droegen tuigbanden bezet met belletjes, en het ijle geklingel daar van en het knallen van een zweep, nu en dan, als een geweerschot met een echo tegen de bergwanden, vorm den vrijwel de enige geluiden in de drukkende doodse stilte. De ingangen der hotels, aaneenrijend aan weerskanten, straalden vrolijk van licht, achter de tochtdeuren. Na men vlamden tegen de gevels en op uithangborden in kleurige neonletters. De sombere vallei des doods ver borg zijn rouw en zijn angst achter een masker van mon daine frivoliteit. Ook het gebouw, waar Anne-Marie nu, bedeesd ,aan de hand van haar vader, naar binnen ging, na eerst op het ijzer naast de ingang de sneeuw van hun voetzolen te hebben geschrapt, had meer weg van een toeristenpalace dan van een ziekenhuis. De oppervlakkige luxe van dit stadje-in-feest in de bergen imponeerde het kind, dat in Parijs toch ook wel wat gezien had. De ijle lucht bracht haar in een stemming van vreugde en genot. Het hotel lag achterin een klein park, waar, in een hoek, enkele auto's en een mooie ar stonden, als ver scholen. Over de hele breedte van het gebouw waren overdekte balkons met ligstoelen, twee verdiepingen hoog. Op het vernemen van hun naam bracht de portier hen naar een kleine salon, waar, in tegenstelling met de van Jicht stralende hall en de lobby ernaast, een schemer lamp hlechts een gesluierd schijnsel gaf. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 5