SCHUTTE waarom? vindje dat nou zo gek dat ik klant bij de nmbben... Huursubsidies voor verenigingen in Haestinge Parkeerruimte voor bezoekers recreatiecentrum U.S. wordt nu Burgemeester Bouwense-school Cafés voortaan hele week tot twaalf uur open Een zetel meer ol minder kan afhangen van één stem EENDRACHTBODE Raadsvoorstellen Sint-Maartensdijk El ectronfsche Orgels Heus MUZIEKHANDEL heeft de grootste keus ga met uw tijd mee ga naar de nmb! Woensdag 3 juni a.s. gemeenteraadsverkiezingen 28 mei 1970 9 „Nu het gemeenschapsgebouw Haestinge in gebruik is genomen en door het bestuur huur moet worden gevraagd om tot een sluiten de exploitatie te komen, zijn zoals te verwachten was, verzoeken om subsidie ontvangen als bijdrage in de verschuldigde huur". Dat schreven burgemeester en wethouders van Sint Maartensdijk aan de raad voor de gisteravond gehouden vergadering. Zij stelden voor de gymnastiekvereniging WWV, de tennisclub Jacoba van Beieren en de vrouwenbond van het NVV een bijdrage in de huur te geven, echter niet hoger dan nodig is ter dekking van het exploitatietekort. De subsidies pasten in de begroting, waardoor er geen apart bedrag voor beschikbaar hoefde te worden gesteld. Met de subsidie-aanvrage van WWV kon den b en w zich niet helemaal verenigen. Men vroeg voor 1970 een verhoging van f 250,- tot f 1750,- B en w schreven de raad dat t.o.v. 1.969 de lesgeldvergoedingen ver dubbeld zijn, zonder dat het ledenaantal is gestegen. De afschrijvingskosten zijn f 240,- terwijl is gebleken dat aan het KNGV slechts honderd gulden is verschuldigd. De vereni ging heeft verder verscheidene groepen van 8 a 10 kinderen gevormd die afzonderlijk les krijgen. Dat maakt volgens b en w de exploitatie onverantwoord duur. Na een bespreking met bestuursleden van WWV en een bestuurslid van het KNGV, meenden b en w dat met een subsidie van f 1250,- kon worden vol staan. In navolging van de regeling in vele andere gemeenten is dit bedrag als volgt sa mengesteld: een vast bedrag van f 175,00 25 procent van de contributie-opbrengst bere kend naar zeven gulden per lid f 125,- een bijdrage in de lesgelden f 600,- en een afzon derlijke bijdrage in de zaalhuur van f 350,-. BADMINTONAFDELING De tennisclub Jacoba van Beieren vraagt voor haar badminton-afdeling een subsidie van f 250,-, wat b en w wilden inwilligen. Uit de contributie-opbrengst kan de vereni ging geen uitgaven voor de badminton-afde ling doen, omdat negentig procent nodig is voor de huur van de tennisbaan (in 1969 f 1237,50). Van het overblijvende deel kun nen ternauwernood de kosten van wedstrij den en dergelijke betaald worden. Om die reden betalen de badmintonners al tien gulden om in het winterseizoen te kun nen badmintonnen. Dit bedrag komt bij de dertig gulden contributie voor het tennissei- zoen, zodat een verdere verhoging, met name voor jeugdige leden, toch wel erg bezwaarlijk wordt. De vereniging vroeg daarom de sub sidie zodanig vast te stellen, dat de bijdrage van de leden kan worden gesteld op f 15,00 voor volwassenen en f 10,00 voor jeugdigen tot en met vijftien jaar. Hiertoe is een bij drage nodig van tien gulden per avond, wat met 25 avonden neerkomt op f 250,- Hiermee gingen b en w akkoord. Tenslotte het verzoek van de afdeling van de vrouwenbond NVV, die twee keer per maand vergadert. Zij kunnen moeilijk een ho gere huur dan f 3,50 per keer opbrengen, zoals altijd voor het oude verenigingsgebouw werd gevraagd. De huur van de foyer in Haestinge is zes gulden per keer waarom men om een subsi die van f 75,00 per jaar vraagt. B en w von den dit redelijk, zodat de vereniging nu f 2,50 subsidie per vergadering ontvangt met een maximum van f 75,- per jaar. PARKEREN Nu het recreatiecentrum Haestinge steeds meer gezicht krijgt, is er ook parkeerruimte nodig om het steeds groter wordende aan tal bezoekers op te vangen. De voetbalvelden, tennisbanen en het ge meenschapsgebouw is al klaar en straks komt het zwembad daar nog bij. B en w lieten daarom de centrale dienst Noord Zeeland een plan maken, dat voorziet in een parkeer ruimte voor 41 auto's De strook wordt 5,5 meter breed en loopt van de ingang van Haestinge tot aan het par kerterrein van de heer Bijl. Tegenover de in gang is een parkeerplaats ontworpen voor dertien auto's, maar b en w wilden dat liever bestemmen voor fietsen en bromfietsen. Het aannemersbedrijf A. van der Werf en Zoon uit Sint Maartensdijk zal het werk vcor f 16.800,00 uitvoeren. Met 8 procent rente en 5 nrocent afschrij. ving komt dat in twintig jaar neer op f 2200,- per jaar, welk bedraq nu ten laste van de post onvoorziene uitgaven komt. Verder wilden b en w drieduizend gulden uitgeven om de braak liggende terreinen in het gebied van Ark en Blauwstraat en aan de Hogeweg wat aantrekkelijker te maken. Na het slopen van de huizen in dat gebied, zijn er funderingsresten blijven zitten, waar door de jeugd daar nu nog al eens met losge maakte stenen gooit. Twee leegstaande krotwoningen, Ooster- scheldestraat 5 en Oostsingel 16, wilden b en w voor vijftig gulden per jaar verhuren aan de postduivenvereniging De Zwaluw en de heer W. J. van Hemert. De vereniging is in moeilijkheden geraakt, nu de huur van het oude gebouwtje is opgezegd, waardoor men de manden e.d. niet meer kan opbergen. De heer Van Hemert wi] de krotwoning ook als bergruimte benutten. Een ander voorstel betrof de plaatsing van een lichtmast bij de ingang van gebouw cal- vijn. Dit op verzoek van de Ned. Herv. Kerk, die f 250,00 voor de plaatsing zal betalen. De rest komt ten laste van de f 38.000,00 die de gemeente voor verbetering van de open bare verlichting heeft uitgetrokken. De PZE M zal in juni met het plaatsen van lichtmas ten buiten de bebouwde kom beginnen. De lichtmast bij Calvijn kost f 500,-. Nu in het gebouw bijeenkomsten van allerlei aard wor den gehouden, achtten b en w deze uitgaaf een algemeen belang. ONDERWIJS Op de agenda stond ook nog een voorstel, uitsluitend van de twee wethouders. Burge meester Bouwense was hier evenwel zo nauw bij betrokken, dat de heren Kloet en Koopman het beter vonden het dagelijks be stuur even alleen te doen. Het ging om een eerbewijs aan de Smerdiekse burgemeester. die na de herindeling op 1 januari a.s. waar schijnlijk uit de Smalstad zal vertrekken om van zijn pensioen te gaan genieten. „Een zelfstandig handelende gemeente Sint Maartensdijk zal verdwijnen, en daarom is het gewenst dat de nu zittende raad alsnog een besluit neemt, dat de strekking heeft een blijvende herinnering te hebben aan de hui dige burgemeester, die sedert 16 december 1948 zijn functie in deze gemeente uitoefent", zo schreven de twee wethouders aan de raad. „Het meest voor de hand liggend en alles zins aanvaardbaar, zou zijn om één der nieu we straten in bouwplan West bij de naam geving te betrekken. Afgezien echter van het feit, dat de gemeente Scherpenisse reeds een soortgelijk besluit nam, en het in de grote nieuwe gemeente wel bezwaarlijk zal zijn om twee gelijke straatnamen te hebben, lijkt een andere keuze voor Sint Maartensdijk symbo lisch juister. Zender twijfel mag toch worden gezegd, dat voor de belangrijke ontwikke ling van de gemeente tijdens het bestuur van burgemeester Bouwense een eerste grote stap is gezet door de totstandkoming van de tech nische school, en dat juist voor deze zaak de burgemeester zich bijzonder heeft ingespan nen. De wethouders zouden het daarom zeer op prijsstellen, als uw raad zou kunnen beslu- ten om, als blijvende herinnering, de naam van burgemeester Bouwense te verbinden aan dit symbool van de nieuwe ontwikkeling en groei onzer gemeente, aan de totstandkoming waarvan de burgemeester in zo belangrijke mate heeft bijgedragen", aldus de wethouders Kloet en Koopman die voorstelden de l.t.s. voortaan Burgemeester Bouwense-school te noemen. NIEUWE L.T.S.-DIRECTEUR Diezelfde L.T.S. kwam verder nog ter sprake bij de benoeming van een nieuwe directeur, nu de heer Vredeveld gaat ver trekken. B en w stelden voor de heer C. G. Meijer uit Hierden tot directeur te benoemen. Hij is nu leraar aan de chr. technische school in Harderwijk en op 16 september 1933 in de Haarlemmermeer geboren. Aangezien hij nu geen directeur is, wordt hij voor een jaar in tijdelijke dienst benoemd. De heer Meijer is uit een groep van drie man ge- kezen. Deze hebben uit de groep - sollicitan ten een gesprek met b en w gehad, waarbij ook de inspecteur van het lager technisch beroepsonderwijs aanwezig was. Op verzoek van mej. A. M. W. Kotvis stelden b en w voor baar met ingang van 10 augustus a.s. eervol te ontslaan als leid ster aan de openbare kleuterschool i.v.m. haar huwelijk. De inspectie van het lager onderwijs heeft er bij de gemeente op aan gedrongen het bedrag per leerling voor de materiële exploitatiekosten aanzienlijk te verhogen. Bij een vergelijking met andere gemeenten blijkt Sint Maartensdijk inderdaad erg laag te liggen, zo schreven b en w aan de raad De voornaamste oorzaken liggen geheel buiten de invloedssfeer van het gemeentebe stuur. Ze zijn namelijk direct gevolg van de huisvesting van de O.L.S. in het oude ge- YAMAHA MOZART SAFIRA VISCOUNT RI-HA PHILICORDA Llevevronweatraat 31 TeL 01640-5470 BERGEN OP ZOOM bouw, dat juist het gemeentebestuur zeer graag door een nieuw gebouw zou vervan gen. Het blijkt nu, dat de kosten van instand houding gebouw 7 a 8 gulden lager zijn dan die in andere kleine gemeenten of het gemiddelde in Zeeland en zelfs 20 gulden lager dan het gemiddelde vcor dit onderdeel in Zeeland. Voor de kosten van verlichting en ver warming zijn die bedragen 12 tot 15 en 30 gulden. De andere onderdelen maken weinig verschil uit. Sommige onderdelen (school bibliotheken en administratiekosten zijn hier iets boven het gemiddelde en andere (leer middelen en overige kósten) iets lager. Van inspectiezijde wordt met name eok aangedrongen op verhoging van het onder deel leermiddelen. Nu al het mogelijke wordt gedaan, om de totstandkoming van een nieuw schoolgebouw te bespoedigen waren b en w van mening dat enigermate naar de hogere kosten van het nieuwe gebouw moet wordeh toegewerkt Dit wilden zij doen door het bedrag iper leerling voor 1970 op f 121,57 te brengen, 20 gulden hoger. Met 260 leerl'nqen komt dit neer op een uitgave van f 5200,00 welk bedrag de post onvoorziene uitgaven terug brengt op f 20.193,65. PARTICULIERE WONINGBOUW Na een bespreking met b en w op 10 maart, hebben negen mensen besloten een eigen huis te laten bouwen in het nieuwe bestemmingsplan West. Door de rijkspre mie zijn de omstandigheden 'hiervoor nu bij zonder gunstig. Het aannemersbedrijf Firma Gebr. Van de Bergh uit Bergen op Zoom gaat veertien huizen bouwen, vijf vcor eigen reken'ng. Totaal gaat het om 2300 vierkante meter grond a f 23,50 12 procent BTW. De gemeente ontvangt daardoor f 62.272,00. B en w stelden voorts voor, aan de heer J. Suurland uit Scherpenisse 64.80 are land bouwgrond aan de Provincialeweq te ver pachten tegen de hoogst toelaatbare prijs. Dit op verzoek van de heer G. van Haaften alhier, die zijn bedrijfje aan de heer Suur land heeft verkocht. Het Kroondomein ging met de overdracht akkoord. WIJZIGINGEN APV Op 1 januari heeft de regering de ver koop van voorbehoedmiddelen aan personen beneden de achttien jaar vrij gegeven, even als het openlijk tentoonstellen en aanbieden. De gemeentebesturen kunnen echter verkoop en tentoonstelling buiten besloten ruimten verbieden. Van deze mogelijkheid wilden b en w nu gebruik maken omdat „in deze gemeente de verkoop, verstrekking enz. van voorbehoed middelen in het openhaar langs de open bare weg, als strijdig met de goede zeden zen worden ervaren en mitsdien verboden dient te worden". Eén lid van het college van b en w was van mening dat er een ont heffingsmogelijkheid moest zijn, bijvoorbeeld t.b.v. op dit terrein werkende verenigingen De meerderheid van b en w achtte dit niet leder mens vangt geld, geeft geld uit, komt soms geld tekort, kan soms geld overhou den. En geld - da's gewoon iets waar de bank het fijne van afweet. Hou je over, dan vertellen ze hoe je er het meest van kunt maken. Kom je tekort dan weten ze er vaak een mouw aan te passen. Stel dat je centrale verwarming wil laten installeren. Wie hee<t daar het geld helemaal voor liggen? Nou, dan stap je bij de NMB binnen. En dan merkje wat ze allemaal voor je kunnen doen. W Verleden jaar nog, met Ajax naar Madrid. De peseta's, de reisverzeke ring - gewoon, via de NMB in een zucht voor mekaar. En ben je eenmaal klant dan merk Je pas hóe makkelijk het is: be taalcheques, persoonlijke leningen, reke ningen laten betalen. .En vergeet het maar dat de bank er voor de upper- «jk*- ten zou zijn. Da's iets van heel vroe- ger. Werkelijk, met de NMB kan ik even goed opschieten als met mijn gereedschap. Heel vlot. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! (adv. ing. med.) nodig, waarom zij voorstelden de Algemene Politie Verordening zedanig aan te passen, dat de verkoop van voorbehoedmiddelen In automaten e.d. wordt verboden. Een tweede voorstel tot wijziging van de APV betrof het sluitingsuur van de cafe's, die de meerderheid van b en w gedurende de hele week op twaalf uur 's nachts wilden brengen. De gezamenlijke exploitanten van horeca bedrijven hadden een verzoek ingediend om van maandag tot en met vrijdag en op zon dag tot twaalf uur open te mogen zijn en op zaterdag tot één uur 's nachts. Als reden voerden zij de uiterst slechte gang van za ken in de horecasector aan (bedrijfssluitingen faillissementen enz). Verder zagen zij in de inwilliging van hun verzoek een msgelijk- heid tot omzetvergroting oa. door toeristen bezoek en vermindering van de trek naar Bergen op Zoom op zaterdagen. Hoewel b on w er niet van overtuigd waren, dat het beoogde doel met de ge vraagde maatregel kan worden bereikt, wilde de meerderheid het verzoek inwilligen met één uitzondering: ook op zaterdag op twaalf uur dicht omdat het voor omwonenden toch wel erg rustver; torend is het sluitingsuur op zaterdag nog later te stellen. Eén lid van het college van b en w was tegen inwilliging van het verzoek. (adv. ingez. med.) Het lijkt er helemaal niet op, maar woensdag 3 juni a.s. zijn er toch echt gemeenteraadsverkiezingen. Van acht tot zeven uur 's avonds kunnen alle kiesgerechtigde streek- bewoners hun stem uitbrengen om voor de laatste keer de eigen, plaat selijke gemeenteraad te kiezen. Het wordt slechts een kleine zittingspe riode, van september tot 1 januari 1971, maar die vier maanden kun nen de nieuwe bestuurders nog heel wat werk uitvoeren. Daarom is het goed die belang rijke woensdag 3 juni in uw agenda of op uw kalender aan te tekenen. 'En u weet nu wel: iedere stem telt. Een zetel meer of minder kan afhan gen van één stem. Laat geen stem verloren gaan'. Deze zinnen uit één van de bladen van de politieke par tijen kunnen we zeker onderstrepen. Sommige kiezers hebben nog heel wat goed te maken van de achttiende maart, toen het bij de statenverkiezingen maar slecht gesteld was met de opkomst. Men kan cp 3 juni voor de tweede keer het effect van de afschaffing van de opkomstplicht bekijken Wij hopen dat er nu veel meer mensen van hun kiesrecht gebruik maken. Ten eerste cmdat het om de eigen gemeentéraad gaat, die blijkbaar veel meer leeft dan de provin ciale staten, ten tweede omdat het de laat ste keer is dat men de raad van de eigen zelfstandige gemeente kan kiezen. ALLEEN SINT PHILIPSLAND De politieke partijen hebben tot nu toe weinig aandacht aan de verkiezingen ge schonken: geen vergaderingen, folders en aanplakbiljetten. Daarcm zou je die aanstaande verkie zingswoensdag bijna vergeten, behalve op Sint Philipsland dan. Daar wist men het al lang en, voorzover wij nu weten, is dat de enige gemeente waar met verk'ezingsfolders en stickers gewerkt is. De Thoolse poli tieke partijen is ook reinig kwalijk te nemen Dan gingen de verkiez'ngen weer niet en dan weer wel door. Minister Beernink's haastige spoed, blijkt nu helaas wein'g goed te zijn. De meeste partijen bewaren hun ener gie en geld waarschijnlijk voor de gemeente raadsverkiezingen voor Groot Tholen. OUDERS Een bijkomend punt van de verkiezingen op 3 juni is ook, dat het een belangrijke graadmeter kan zijn voor de gemeenteraads verkiezingen voor Groot Tholen. Dat zal echter in grote mate afhangen van de opkomst der kiezers. Zullen de Thoolse jongeren evenals op 18 maart verstek laten gaan? Het is niet te hopen, omdat er zulke belangrijke dingen op het spel staan: het bestuur van de gemeente. Er ligt hierbij een belangrijke taak vcor de ouders, die bij de opvoeding de politiek zeker niet mogen ver geten. Wordt er in de gezinnen te weinig po sitief over politieke zaken gepraat? Ver dwijnen de folders van de partijen niet te vlug in de prullebak? Als ouders zulke verkeerde voorbeelden geven, is het voor de jonge k'ezers veel moeilijker daadwerkelijke belangstelling op te brengen. Het ender wijs, de lagere en middelbare scholen, heeft ook een taak op dit gebied. DE ACHT GEMEENTEN Laten we nu even de kandidatenlijsten in de acht streekgemeenten nalopen. Men kan er verschillende opmerkelijke zaken consta teren, ook al doordat het lang onzeker was of de verkiezingen nu wel of niet zouden door gaan. In enkele gemeenten doen namelijk par tijen die nu een raadszetel hebben, cp 3 juni niet mee. THOLEN In de gemeente Tholen doen er vijf par tijen mee: ARP, CHU, PVDA, SGP en VVD. De KVP, die wel de naam heeft laten registreren, heeft geen kandidatenlijst inge diend, zodat het in elk geval zeker is dat raadslid Goedemondt niet terugkeert. Dat geldt ook voor de heren Berrevoets en Van de Sande omdat zowel Algemeen Be lang als Gemeente Belang verdwenen zijn. Daarvoor zijn nu duidelijker groeperingen verschenen: PVDA ien VVD. Een jonge socialistische lijst met weinig gebcren Tho- lenaren en een liberale lijst met twee zit tende raadsleden: de heren Van de Heuvel en Te Pas. We zijn benieuwd hoe deze nieuwe partijen voor Tholen aan zullen slaan De ARP-lijst wordt aangevoerd door wet houder Jansen, terwijl de raadsleden Quist en Bijl de CHU-lijst vertrouwd maken. Er staan hier ook enkele jongeren op. Tenslotte de grootste raadsfractie cp het ogenblik, de SGP, waarvoor wethouder Boender en de raadsleden Van de Berge en Griep boven aan staan. OUD-VOSSEMEER Ten opzichte van 1966 geen nieuwe partijen, al is de CHU dan officieel niet geregistreerd. Deze naamloze lijst wordt aangevoerd door de heer P. Klippel omdat de heer P. W. C. van Westen zich heeft teruggetrokken. Dit raadslid keert dus niet terug, evenals de heer C. Aarnóudse (PVDA). Vcor de so cialisten staat nu de heer A. Goudzwaard aan kop. De KVP-lijst is vertrouwd met wethouder De Leeuw en raadslid Mees, evenals de VVD met waarnemend burgemeester Van Engelen als nummer 1. De ARP en SGP doen weer samen met de raadsleden C. M. Droogers en J. Aarnóudse aan kop. SINT ANNALAND Hier kan iedereen met grote belangstel ling naar de uitslag kijken, want voor de confessionele kiezers is de keuze wel be perkt. In 1966 deed de Rechtse Groep mee, een ccmbinatie van SGP (J. A. den Engels man en A. J. Kurvink) en CHU (J. J. Mos selman). Nu komt de SGP met een eigen lijst uit met de genoemde twee raadsleden aan kop, terwijl de CHU geheel verstek laat gaan. De ARP doet al jaren niet mee, hoewel er bij de statenverkiezingen op 18 maart toch 171 Sint Annalandse stemmen waren. Verder is de PVDA gesplitst: de normale socialistische lijst met raadslid Van Schetsen als nummer 1 en de lijst Stols. Deze wethou der komt dus nu met een eigen lijst uit. In 1966 werd de heer Stols met voorkeurstem men op de PVDA-lijst gekozen, zodat het nu ook nog niet verkeken lijkt. Gemeentebelang tenslotte, geen verrassin gen: evenals in 1966 raadslid Van der Weele en wethouder Scherpenisse als nummer 1 en 2. STAVENISSE Hier slechts drie lijsben, zodat raadslid N. M. Klippel niet meer in de nieuwe raad terugkeert. Die mogelijkheid is er wel voor wethouder A. J. Smits en raadslid Adr. Klip pel van de SGP, de enige partij-politieke groepering in Stavenisse. De overige twee, lijst Moerland en lijst Nortier, zijn ook wel vertrouwde namen in de raad. Waarnemend burgemeester C. J. Moerland en raadslid C. Priem staan aan het hoofd van de lijst Moerland en raads lid Nortier als nummer 1 van zijn eigen lijst. Politiek gezien behoren de kandidaten ^achtereenvolgens tot de PVDA en de CHU. SINT MAARTENSDIJK Hier kenen twee raadsleden niet terug; de heren Zwagemaker (eigen lijst) en J. L. M. Geluk(VVD). De eerste lijst (afgescheiden PVDA) is helemaal verdwenen, terwijl de VVD wel meedoet met nu de heer W. G. Robbe aan kop. Overigens geen verandere- ringen. De SGP met wethouder L. J. Koop man en raadslid W. J. van Hemert, de PVDA met wethouder L. Kloet en raadslid P. J. Koopman en de CHU met raadslid A. Lindhout aan kop. SCHERPENISSE In de kleinste streekgemeente geen ver rassingen op de kandidatenlijsten van de vier partijen: CHU, VVD, SGP en PVDA. Wethouder L. A. Polderman en de raads leden M. Dijke en A. Jasperse staan bij de SGP bovenaan, wethouder D. Kleppe en raadslid P. A. Kievit bij de CHU, raads lid L. A. M. Elenbaas bij de VVD en raads lid A. Schipper bij de PVDA. POORTVLIET Ook hier is alles bij het oude gebleven: drie partijen (CHU, ARP en SGP) met de zittende raadsleden bovenaan de lijsten. Bij de CHU raadslid ir. M. A. Geuze, wethouder M. J. Geuze en raadslid W. M. van Tiggele bij de ARP wethouder D. Uijl en bij de SGP de raadsleden J. I. Hollebrands, C. P. Bijl en P. J. van Houdt. SINT PHILIPSLAND «i SGP-wethouder Nelisse staat niet meer op een kandidatenlijst, zodat hij niet in de nieuwe raad terugkeert. Dat kan ook gelden voor raadslid C. M. van Oudenaarde die op de vijfde plaats bij de SGP staat. De heer L. Walpot is hier lijstaanvoerder, ter wijl raadslid L. den Engelsman nummer twee is. Wethouder M. Reijngcudt komt opnieuw met ezn eigen lijst uit, evenals raadslid J. Verwijs. De Protestants Christelijke Groe pering (PCG) is een samenwerking van CHU en ARP, van welke partijen de kandi daten om en om op de lijst staan. A. W. Beurkens is hier nummer 1 en G. J. de Jager nummer 2, zodat in elk geval CHU-raadslid W. Beurkens niet in de nieuwe gemeente raad terugkeert. Tenslotte de Partij Voor Algemene Belangen (PVAB) waar raadslid A. A. Rijstenbil op kop staat. WAT GAAT HET WORDEN? De grote vraag is boe de nieuwe gemeente raden eruit gaan zien. Vanzelfsprekend hangt dat helemaal van de kiezers af. en als de opkomst net z° slecht is als op 18 maart zou men in verschillende gemeenten wel eens een hele andere raadssamenstelling kunnen zien. Laten we nu de verdeling van de raads- zetels even bekijken. Het aantal uitgebrachte geldige stemmen wordt door het aantal te verdelen zetels (7 en in Tholen-stad 11) ge deeld, waardoor men de kiesdeler krijgt. Als een partij minstens net zoveel stemmen als de kiesdeler heeft, krijgt men al direct een zetel. Aan de hand van de statenverkiezingen van 1.8 maart zullen we dat nader gaan vel gen. Als voorbeeld is de nieuwe gemeente raad Groot Tholen genomen, dus na de her- indel'ng, die zeventien raadsleden gaat tel len. Totaal aantal uitgebrachte stemmen op 18 maart in de zeven Thoolse gemeenten: 7672. Als men dit deelt door 17 heeft men de kiesdeler 451. In dit voorbeeld zijn enkele kleinere par tijen, waarop men op 18 maart wel kon stem men maar die voor Groot Tholen waarschijn lijk niet mee zullen deen, bij grotere par tijen gevoegd. PVDA 1706 stemmen -f- PPR 24 -f- D'66 169 PVDA 1899. KVP 432 CHU 1093 ARP 725 VVD 751 CDU 30 790 SGP 2505 BP 225 2730 De zetelverdeling in eerste instantie is dus PVDA KVP CHU ARP VVD SGP 1899 451 4 (95) 432 451 0 1093 451 2 (191) 725 451 1, (274) 790 451 1 (339) 2730 451 6 (24) Tussen haakjes zijn de stemmen vermeld die nog over waren na de deling door de kiesdeler. Deze stemmen spelen een grote rol bij het toekennen van de restzetels, aan gezien er in eerste instantie nog maar 14 van de 17 zetels zijn toegekend. Waar gaan de 3 restzetels nu naar toe?

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 9