TJit de Jmtorie van Stavenisse marie-anne wordt gewoon „Achter de bogerds" en „achter de molen" nu definitief In juni begint men al aan het zwembad in de haven Geen voorbehoedmiddelen buiten besloten ruimten NÜALVdOfiSjMiO EEN ECHTE PONTIAC Op en rondom de Stoof dijk (ix) EENDRACHTBODE VANAVOND RAAD IN SINT-ANNALAND Fa. F. C. de Valk door A* J. Smits Gas-weekend- service Fa. P. JANSEN Fa. F. C. de VALK 28 mei 1970 5 In juni begint het aannemersbedrijf W. van Vossen N.V. met de aanleg van een meer beveiligde zwemgelegenheid in de haven, vlakbij Cavetho. Zij hebben hier voor een prijs van f 34.900,-— opgegeven terwijl gedeputeerde staten van Zeeland het gemeentebestuur machtiging hebben ver leend totaal f 52.000,00 voor dit werk uit te geven. Oorspronkelijk had men prijs opgevraagd bij de fa. Joh. van Vossen en Zonen, maar dat bedrijf had het te druk met de Schelde- Rijnwerken in Tholen. Die verheugende mededeling dam burge meester en wethouders aan de raadsleden, die vanavond om zeven uur na drie maan den weer hun zegje over een aantal voor stellen van b en w kunnen doen. Bij de ingekomen stukken is o.a. een brief van de Nederlandse Vereniging tot bevor dering van de zondagsrust waarin bezwaar wordt gemaakt tegen openstelling van de zwemgelegenheid op zondag. B en w stellen de raad' voor, dit Voor kennisgeving aan te nemen. Als de raad het goed vindt, krijgt Sint Annaland vanavond voor het eerst in haar bestaan twee echte bestemmingsplannen „achter de bogerds" en „achter de molen". Het eer:te plan, dat tot aan de doorgetrok ken Tienhoven loopt, is bijna helemaal ver wezenlijkt zodat het eigenlijk een vaststel ling achteraf betreft. Er zijn geen bezwaren ingediend. In het plan kan nog 9790 vier kante meter grond worden uitgegeven, waar voor woningliefhebbers f 21,- per m2 zullen moeten betalen. VERBINDING MET HOENDERWEG Ongeveer 2254 vierkante meter grond aan het Hnd van de Anna van Bourgondiëstraat, dat in het bestemmingsplan „achter de bc- gerds" ligt, kan de raad nu ook aankopen 6 en w hebben met mej. J. van Bendegom overeenstemming bereikt, evenals met pach ter A. P. Quist. Door deze aankoop kan in de toekomst de Anna van Bourgondiëstraat doorgetrokken worden naar de Hoenderweg Aan de nieuwe straat zullen dan nog huizen gebouwd kunnen worden. Mej. Van Bende- gom krijgt totaal f 11.027,75 van de ge meente: 775 m2 a f 8,00 en 1479 m2 a f 2,25 en f 1500,00 vermogenschade. Pachter A. P. Quist ontvangt een schadeloosstelling van vanaf f59.50 Het meest verkochte Zwitserse merk twee jaar verzekering volle garantie - 100% service JUWELIERS H0RL0GERS GROTE MARKT 5 - BERGEN OP 2O0M f 4240,80: inkomensschade f 3480,80 en vier honderd gulden overige schade (moeilijker bewerken resterend gedeelte van het per ceel). ACHTER DE MOLEN Het tweede definitieve bestemmingsplan van Sint Annaland wordt „achter de mo len". In dit plan is ruimte voor 142 huizen, 60 buurtgarages en parkeerkommen voor honderd voertuigen. Tegen dit ontwerp-be- stemmingsplan is evenwel één bezwaarschrift ingediend, en wel van de Gebr. L. en J. L. den Engelsman. Zij hebben aan de Tien hoven een stuk bouwland liggen dat in het plan voor woningbouw bestemd is. De heren Den Engelsman voeren aan dat het bouwland als dorsterrein voor hun loonwerkersbedrijf gebruikt kan worden, als de gewassen we gens slechte weersomstandigheden niet te velde kunnen worden gedorsen. Verder ach ten zij het terrein onmisbaar, omdat de ma chines steeds breder worden, waardoor het rijden in de smalle straten binnen de bebouw de kom zeer moeilijk kan zijn. B en w menen dat het bezwaarschrift on gegrond is, omdat de grond steeds wordt gebruikt kan worden, als de gewassen we- wassen terwijl het zeer weinig als centraal dorsterrein is benut. Zij vinden ook dat een centraal dersterrein niet nodig is, omdat de gewassen nu meestal ter plaatse worden ge- dorsen. B en w menen verder dat de ver- keersbelangen, hoe wenselijk en urgent die ook mogen zijn, door andere wettelijke voor schriften en maatregelen bevorderd moeten worden en niet door de vaststelling van een bestemmingsplan. Volgende week kunt u lezen wat de ge meenteraad beslist heeft. VOOR EXCLUSIEVE TUIN EN TERRASMEUBELEN. OOK HERLACH. Tuinbakken - vazen zonnewijzers èn alles voor de barbecue. Kortemeestraat 9-13 Bergen op Zoom - Tel. 01640-33 52 Adv. ingez. med. adv. ingez. med. NIEUWE TROTTOIRS Een jaar gelede:: stelde de raad tiendui zend gulden beschikbaar voor het bouwrijp maken van een stuk grond, aan de Tien- h:ven-Van den Bosstraat, in verband met de bouw van twintig bejaardenwoningen van de woningstichting Eiland Tholen. De gemeente vroeg voor dit werk bij twee aanne ners prijs op: Firma Gebr. J. en M. Meerland :n Zonen f 23.912 00 en W. van Vossen N.V. f 24.304,00. B en w stellen voor de trottoirs, tegelpaden enz. door het aannemersbedrijf Moerland te laten aanleg- ëen De raad zal daarvoor eerst nog f 17.000,- eschikbaar moeten stellen, omdat van de tienduizend uit 1969 maar f 8300,- meer over is. Zeventienhonderd gulden is al gebruikt voor de demping van een sloot en drainage. WIJZINGEN APV Op de raadsagenda voor vanavond staan ook twee wijzigingen van de Algemene Po litie Verordening. De eerste betreft een aan passing aan de nieuwe Drank- en Horeca- wet, waardoor het tiende hoofdstuk van de APV geheel is herzien. Het sluitingsuur van de café's en slijterijbedrijven blijft elf uur, tot zes uur de volgende morgen. Ook verder is er niets veranderd. Elke overtreding of niet-nakoming van één van de bepalingen kan een boete van ten hoogste f 300,- opleveren of twee maanden hechtenis De tweede wijziging betreft een aan vulling op de A.P.V. over de verkoop van middelen tot voorkoming van zwangerschap buiten besloten ruimten. Met ingang van 1 januari is een wet van kracht geworden, waardoor de verkoop en aanprijzing van voorbehoedmiddelen vrij is geworden. Ge meentebesturen kunnen evenwel een verorde ning maken waarin de verkoop buiten be sloten ruimten worden verboden. Dit willen b en w nu doen, waarom zij de raad voor stellen twee nieuwe artikelen in de A.P.V. te zetten: „Het is verboden op of aan de weg of op een voor het publiek toegankelijke plaats, In de 17e eeuw was bier de gewone volksdrank, zowel in de stad, als op het land. „Bier is drank voor alle man, Bier drinckt, wat maar drincken kan", zegt een oud rijmpje, terwijl we tegenwoordig leren: het bier is weer best Altijd en overal dronk men bier: aan tafel- bier- en broodspijs noemde men dat. Onze zeelui spoelden er hun harde scheepsbeschuit mee weg. Op bruiloften en begrafenissen „op het doen van Dorps- en Kerkereke- ningen', of „als fooien aan de arbeiders, die de Dorpspaden gemaakt hebben'steeds vinden we in de rekeningen een post „over geleverde bieren' Pas in de 18e eeuw iverd het bier als volksdrank verdrongen door de koffie en thee. Althans in de steden, want op het platteland moest men niet veel hebben van de „bedwelmende aftreksels van theeblaren en koffie bonen". WAAR DAT MEN STOOKT Onze voorouders waren in velerlei opzicht zelfverzorgers. Ze leefden van wat de akker en stal opbracht. Zo ook "met hun dagelijkse drank. Dat maakten ze wel niet zelf, maar bijna ieder dorp had toch zijn eigen bierbrouwerij, die in de behoefte van de dorpsbewoners voorzag en soms als de brouwerij een goede naam had ook in wijdere omgeving. Zo ook de brouwerij op Stavenisse, deze voerde blijkens een Impost- rekening uit 1803, over een jaar tijds 116 vaten bier naar buiten. Naar buiten is in dit geval naar al de plaatsen op het eiland Tholen. Deze brouwerij was toen in handen van de Ambachtsheerlijke familie de Clercq. HET SCHUIMEND GERSTENAT Voorzover we uit de oude stukken kunnen nagaan bestond de brouwerij van Stavenisse uit een heel complex gebouwen. Beneden langs de Stoofclijk, waar nu het z.g.n. Koetshuis staat. Althans op 26 juli 1697 verkoopt Agatha Mulock wed. van Aalb. van der Hugt haar brouwerije met het huis, schuur en erve aan Jan van der Eik. In de volgende jaren is het een komen en gaan in de brouwerij J. Verkouteren verkoopt in 1712 de brouwerij aan Dirk Vleugels, die ze reeds in 1717 weer verkoopt aan Benjamin Hoepelink. Deze verkoopt twee jaar later op 6 juni 1719 de brouwerij aan Antony de Clercq. Deze Antony was zowel de grondlegger van een brouwersgeslacht als wel van de ambachtsheerlijke familie van der Lek de Clercq. VAN BIERBROUWER TOT BALJUW Op den 29 Mei 1719 wordt door ds. Adrianus Broekman op Stavenisse het huwelijk ingezegend van Monsieur Antoni de Clercq en Christina Capelle. Monsieur Antoni was afkomstig uit Oudenbosch. Het bierbrouwen heeft hem blijkbaar geen windeieren gelegd. In het vervolg van zijn leven, zien we hem al maar hoger stijgen op de maatschappelijke ladder. In 1725 krijgt hij als jongste zitting in de Schepenenbank, daarnaast wordt hij in 1739 „Clerk der Dijkagie", in 1712 gevolgd door zijn benoeming als Baljuw van Stavenisse. Dit hoge ambt, was in die dagen het voorrecht van financieel onafhanke- lijken, het tekent ons de materiële positie van Monsieur Antoni. EN NOG HOGER STEEG DES BROUWERS STER. We vertelden u al, dat de brouwerij in 1803 eigendom was van de Ambachtsheerlijke familie de Clercq. Want monsieur Antoni was in 1753 door koop mede Ambachtsheer geworden. En dat betekende nog al wat, als we weten, dat de Ambachts heerlijke rechten de samenleving in uitgebreidste zin omvatte. Zo bijvoorbeeld de aanstelling van de Baljuw. Hé, dat was monsieur Antoni al reeds. Inderdaad en hij bleef dit ambt ook bekledeh tot zijn dood toe. Hij kon dus zichzelf al of niet benoemen. In feite was het wel iets anders, want een der voorwaarden bij de verkoop van het ambacht luidde „zullende de jegenswoordigen Bailliuw, voor zijn leven moeten ge- continueert werden". Verder had de heer der plaats bijna alle ambten te vergeven, zoals het aanstellen van een Secretaris de Schepenen, Kerkmeester, Dorps-Thesau lieren, Armmeester, Clercq der Dijckagien, Bode en Schutter, Dijck- graaf en Gezworens. Ja zo waren de omstandigheden toen, het bestuur van wat wij nu noemen gemeente en waterschappen, lag allemaal in één hand. Dan, we zijn er nog niet, had de Ambachtsheer „ingevalle van Vacature van een Predikant, het recht van beroepinge van en Collegium Qua- lificatum, waarin de Heer competeert de Voorzittinge en Twee stemmen". Dit is dan het beruchte en dikwijls misbruikte recht van bevoogding op het eigen terrein der Gereformeerde Kerk, waar theologen van naam tever geefs twee eeuwen lang tegen gestreden hebben. Want dat voorzitterscnap van de kerkeraad en die dubbele stem verenigd in een persoon, die middelijk over ieders stoffelijk wel en wee te beschikken had, was een bijna onbegrensde macht. Of, en dat is misschien ook wel eens voorge komen; de Ambachtsheer, moest met hart en ziel aan de Gereformeerde Kerk en haar Leer verknocht zijn. Kerk en schoolde Catechismus noemt ze in één ademzo ook het Ambachtsrecht „de aanstelling van een Schoolmeester" leren we voorts. Die mocht dan ook in een huis van den Heer wonen, vrij van Schatting"; maar tegen een huur van 8.6.8. per jaar. evenals de chirurgijn, die was zeker iets minder royaal behuisd, hij verwoonde 8.-.-. Ook op economisch gebied liet de Ambachtsheer zich gelden We noemen slechts; het Veer van Stavenisse op Viane, de Koorn- molen, de Stoof- en de Dorpswaag. Mocht er onverhoopt nog iets niet genoemd zijn, volledigheidshalve volgt er tenslotte „voorts alle zodanige Rechten en Praeminentiën, Hofdiensten enz., als in de Provintie Zeeland generalijk aan diergelijke Heerlijkheden zijn toebehoorende." Waarmee gezegd is, dat de lange arm van de Ambachtsheer nog voor groei vatbaar was. 0 In het grote gebouw rechts, was de brouwerij gevestigd. Daarnaast is nog voor de helft het huis van Antoni de Clercq te zien. niet zijnde een besloten ruimte, enig middel tot voorkoming van zwangerschap te verko pen of te verstrekken dcor middel van den automaat of op een andere wijze. Het is verboden op of aan de weg of op een voor publiek toegankelijke plaats enig middel tot voorkoming van zwangerschap zichtbaar bij zich te hebben. Op overtreding van het verbod als straf te bepalen de geldboete van ten hoogste tien gulden. ONDERWIJS Verder stellen b en w voor de vergoe ding aan de chr. school over 1969 voor lopig vast te stellen. Het gemiddeld aantal leerlingen is 169 1Js maal f 87,00 f 1,4.732,- BERGEN OP ZOOM TEL. 01640-53 47 OF 41 68 Adv. ingez. med. De school heeft al een voorschot van f 15. 109,00 ontvangen, zodat men f 377,- moet terug betalen. Ook de vergoeding voor het vakonderwijs moet voor dezelfde school en hetzelfde jaar vastgesteld worden. De totale kosten heb ben f 6251,35 bedragen, terwijl een voor schot van f 5794,52 is betaald. De chr. school krijgt nu nog f 456,83. Tenslotte is er nog een voorstel tot wijzi ging van de Bezcldigingsverordening 1968 i.v.m. salarismaatregelen voor het gemeen- tepersoneel per l januari van dit jaar. Porselein - Kristal en Glasserviczen GERO-tafelcassettes voor ruime keuze Kortemeestraat 9-13 Bergen op Zoom - tel. 01640-3352 adving.med. door LEO FAUST Om bij het atelier van haar vader te komen, maakte je, op de stoep, eerst een paneel in een zware brede hoge deur open, een deur waarvan de oorspronklijke kleur niet meer te onderkennen was tussen de krassen en ver veloze spleten. En dan stond je, tot je verrassing als je er voor 't eerst kwam, niet in een huis, maar op een wijde, lichte binnenplaats, met een grasveldje in 't midden, - 'n soort artistenhofje. Daar hing linnengoed te drogen, luiers en beddela- kens, hemden en fleurige japonnen; er stonden blokken marmer temidden van gescherfde potten en pannen en vuilnisemmers, in de zon. En aan drie kanten eromheen zag men vele deuren en enkele atelierramen en donkere trappen. In een van die ateliers, een grote, naakte ruimte met een potkacheltje in het felle, maar koude noorderlicht, en twee meestal onopgemaakte bedden achter 'n gordijn in en hoek, woonde en werkte Jan van Over. Daar waren verder nog een kleine estrade met n wankele sofa en een kamerscherm, waarachter het model placht zich te ontkleden, een grote ezel met een doek erop, min of meer voltooid, een haveloze tafel en een paar stoelen een hoop schetsboeken, tubes verf, min of meer uitge knepen, en gespalkte doeken. Bijna alles besmeurd met toetsen kleur. De enige echte luxe vormden enkele mooie reproduc ties, waaronder twee Van Goghs, met punaises op de gewitte muur geprikt, en... een Perzisch tapijt, prachtig warm van kleur, op de stenen vloer. Dat tapijt had hij indertijd in Amsterdam geruild voor een paar schilde rijen. Wanneer Van Over aan een werk bezig was, kwam zijn dochtertje zelden en dan nog maar terloops in het atelier. Om wat te eten, nu en dan. Maar meestal at ze op straat of bij de concierge of bij een buurvrouw. Om te slapen, maar zelfs dat niet eens elke avond, want het gebeurde wel, dat ze sliep bij de moeder van haar beste buurtvriendje: het jongetje van de wasvrouw. Haar vader wist dat wel en zocht haar zelfs nooit. Had hij niet zelf ook zo'n zwerversaard? Men vroeg zich af of hij wist, dat zij bestond, als hij werkte. Enkele huizen verderop, naar de kant van de boul ,,Mich", had een blanchisseuse haar winkeltje. Het was een donker hokje, nog verduisterd door al het gewassen linnengoed, dat er, als decors in de nok van een theater te drogen hing, wachtend op het strijkijzer. Altijd brandde de lamp en het hele jaar door de kachel met de ijzers. Er hing een smoorhete, vochtige lucht, zelfs als de straatdeur openstond. De wasvrouw stond daar de hele dag te strijken. Alleen dinsdags was het winkeltje gesloten. Dan ver trok ze, 's morgens al vóór achten, met een handwagen met pakken, vol van 't vuile goed, dat men haar 's maan dags gebracht had, naar de wasinrichting, het „lavoir", waar ze dan die hele dag, op haar vaste, gehuurde plaatsje, in 't lauwe zeepsop lag te spoelen en te kloppen en te wringen. Als Marie-Anne haar zo, dinsdagsmorgens met veelj moeite de zware wagen in beweging zag brengen, had' ze te doen met de vrouw, die haar moeder had kunnen' zijn en van wie ze hield als was ze het inderdaad. Ze greep met alle twee haar knuistjes een van de bomen stevig vast en duwde mee, met inspanning van al haar zwakke krachten, terwijl Robert, het zoontje van de wasvrouw, trachtte aan de spaken een van de wielen om te duwen. Gelukkig dat mijn maman jouw moeder niet is, zei Ro bert. Dan waren wij broer en zuster en zouden we nooit samen kunnen trouwen Hij was vast besloten om zo gauw het mogelijk was met haar te trouwen. Toen Marie-Anne zeven jaar was, was hij negen. Hij zat in de derde klas bij ,,de zusters", maar donderdags en zondags en in de vakanties waren de kinderen de hele dag bij elkaar. Als 't regende - maar het regent nooit lang, in Parijs - speelden ze in de mu ziektent van het Luxembourgpark of in de winkel. En de andere keren, behalve als de schilder tussen twee doeken in, beslag op zijn dochtertje legde, zaten ze, die vrije dagen, samen op een stoep, wandelden als man en vrouw de straat af met haar poppen-wagen of raasden op de autoped, als met vleugels aan de voeten, over het trottoir. Dat zij eigenlijk ook naar school had gemoeten het kwam Marie-Anne zelfs niet in de gedachten. Meis jes hoefden niet te leren, zei Robert. Een ochtend, dat beide kinderen zich een beetje ver veelden, vroeg hij: Zal ik je eens iets heel moois laten zien? Wat? De Christus in zijn kribbetje. WJe is dat? Christus? Weet je dat niet? vroeg Robert, ten hoogste verbaasd Dat is toch ,,le petit Jésus", die op de wereld is gekomen en mens is geworden om ons te verlossen. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 5