Voor Moeder Uit de historie van Stavenisse Naast 600,- voor oranjevereni ging ook nog bevrijdingsboekje voor de schooljeugd Ook een Burgemeester Bouwense straat Op en rondom de Stoof dijk (vi> EENDRACHTBODE Per jaar een speciale dag Met een kleinigheidje maakt men haar gelukkig Raadverslag Scherpenisse Fa. F. C. de Valk door A* J. Smits KOELKASTEN DIEPVRIEZERS VERHOEVEN 8 mei 1970 5 MOEDERDAG mag tegenwoordig echt wel gerekend worden tot de algemeen erkende feestdagen Iedereen heeft nu wel het sym pathieke feit geaccepteerd, dat er één dag te weten de tweede zondag in de maand mei, elk jaar weer wordt geproclameerd tot ..moe derdag". Dat betekent, dat alle moeders op die bepaalde dag eens extra verwend worden. Eenmaal in het jaar eens extra lief zijn voor moeder. Wie even nadenkt zal het er mee eens zijn, dat zo'n dag word ingesteld, want de moeder is toch wel een bijzonder belang rijke figuur in het gezin en dat mogen alle gezinsleden zo'n ene keer in het jaar toch echt wel eens laten blijken. Hoe belangrijk moeder in een gezin is, treedt duidelijk aen de dag, wanneer ze eens ziek is en haar werk niet kan doen. In minder dan geen tijd hopen huishoudelijk werk en stof zich op en de rest van de gezinsleden vervallen al snel tot een veredelde vorm van kamperen. Men moet dan tenslotte roeien met de riemen die men heeft. En wanneer moeder weer eenmaal beter is, dan mag ze dikwijls meteen weer flink aan pakken, om de opgelopen achterstand in te halen. Het is onder dergelijke omstandighe den, dat velen zich pas echt realiseren welke bijzonder belangrijke rol de moeder in een gezin vervult. Normaal gesproken is zij van vroeg tot laat voor haar gezin in de weer en meestal vinden we dat allemaal heel ge woon. Op moederdag hebben we echter de gelegenheid om onze waardering te laten blij. ken. Te laten merken aan moeder, dat we al haar zorgen en werken het hele jaar door, toch echt wel weten te waarderen. Afhankelijk van de omstandigheden kun nen we dit tot uitdrukking brengen en er voor moeder een echt blijde dag van ma ken. Het eenvoudigste wat wij voor haar kunnen doen is wel, haar eens een heel rus tige dag bezorgen in tegenstelling tot al die andere drukke dagen. Deze keer behoeft ze eens niet het eerst op te staan, de anderen te wekken en voor het ontbijt te zorgen. Dat doen nu de andere huisgenoten. De afwas laten we natuurlijk niet voor haar staan, maar die doen we ook, evenals trouwens alle andere voorkomende huishoudelijke werkjes op die dag. Zijn er grote, kinderen in huis, dan zorgen die ook voor het warm eten, zodat moeder die dag niet behoeft te koken. Kan dit niet en zijn de kinderen te klein, dan kan vader die ene dag ook heel wat huishoudelijks presteren. En wat eventuele presentjes voor moeder betreft. Daarin is zij al bijzonder gemakke lijk. Het bescheiden bosje bloemen, of andere kleine attentie, is haar even welkom en wordt op even grote prijs gesteld, als een echt duur en mooi cadeau. Het zit bij de moeders niet in de waarde van dat wat .zij krijgt, maar in het gebaar van het geven. Het is die kleine attentie op haar „moederdag" die haar echt gelukkig maakt! En wie zou haar dat echt geluk niet gunnen Een verrassing voor moeder op haar „moederdag" va»1 de kinderen groot of klein, maakt voor moeder het heiejaar goed! Een lief gebaar als kleine dank voor alles wat moeder dag in dag uit voor ons allen doet! Met de in het vorig nummer afgedrukte voorstellen, welke de raad van Scherpenisse woensdagmorgen 29 april onder leiding van burgemeester D. C. Bouwense verwerkte, rest hier nog slechts de discussie, welke ont stond rond een enkel agendapunt. Zo informeerde de heer L. A. M. Elen- baas (v.v.d.) bij het voorstel onderwijsver- goedingen of door het schoolbestuur toch ook altijd pogingen worden aangewend een onderwijzeres te krijgen, wanneer er perso- neels-mutaties zijn. Dit omdat nu altijd een bedrag voor een handwerkonderwljzeres apart uitgekeerd moet worden. De voorzitter verklaarde dat men bij oproepen wel pogin gen doet een onderwijzeres te krijgen, maar die zijn nog altijd zeer schaars. In zekere zin is dit ook een voorwaarde om vergoe ding vakonderwijs te krijgen, maar men doet er niets aan, wanneer er geen onderwijzeres komt. In dat opzicht is men even machte loos als het schoolbestuur zelf. Overigens kregen de onderwijsvergoedingen geen op merkingen. Verder kon de raad zich verenigen met het voorstel van b en w inzake het bezwaar van de plaatselijke schietvereniging tegen het bestemmingsplan Gorishoek. Men komt tege moet aan het eerste bezwaar en zal het par keerterrein een meter of 10 (op de hoek) in krimpen, maar het tweede bezwaar werd niet ontvankelijk verklaard, omdat een even tuele verdere campinguitbreiding daar nog niet aan de orde is. Grondverkoop (12 m2) vond plaats aan de heer B. A. K. Verkerke, die dit stukje tot dusver in erfpacht had. Wethouder L. A. Polderman (s.g.p.) vestigt er de aandacht op, dat er wel meer inwoners zijn, die erf- pachtsgrond willen kopen, maar kan het dan niet beter allemaal tegelijk worden gedaan. Hij weet dat hiervoor eerder ook al gegadig den waren. De voorzitter zegt dat dit inder daad wel het geval was, maar dan voor 25 x het erfpachtsrecht (canonbedrag), terwijl voor de hier gevraagde grond 10,per m3 wordt betaald, wat niet iedereen zal willen doen. De heer >P. I. Kievit (c.h.u.) informeer de of bedoelde grond bebouwd is, maar dat kon men niet zo één, twee-drie beantwoor den. In elk geval werd met algemene stem men tot verkoop besloten. bouwrijp te maken straat, waaraan de heer W. C. Suurland een nieuwe woning heeft, nog naamloos is. Het is gewenst daarin verandering te bren_ gen. De straat moet ten doop worden ge houden. Wethouder D. Kleppe (c.h.u.) zegt daaromtrent een voorstel te willen doen, na melijk de nieuwe straat te noemen naar bur gemeester Bouwense De raad verklaarde daarmee unaniem in te stemmen en het zeer op prijs te zullen stellen, wanneer de burge meester deze suggestie wil accepteren. De voorzitter verklaarde dat hij daar nooit zelf mee op de proppen was gekomen als een b en w voorstel, maar hij wil nu toch wel bekennen het leuk te vinden. Ook in dat opzicht kan er dan een wederzijdse aan gename herinnering overblijven. De voorzitter die vindt al zoveel serieuze zaken te moeten bespreken wil er ook wel eens graag een lachertje tussen door heb ben, waarom hij nu dan ook opmerkte, dat hij eerder aan een „dolle Minastraat", dan aan een Bouwense straat had gedacht, om althans wat aktueel te blijven. Maar de veel serieuzer vroede vaderen hielden het echt - en overigens wel met waardering van haar voorzitter op de burgemeester Bouwense- straat. BEVRIJDING Niet dat men tot de vroegsten in den lande zal hebben behoord, maar op deze BURGEMEESTER VERNOEMD Wanneer straks ook burgemeester Bou wense evenals zijn andere Thoolse collega s aan het eind van het latijn is ten aanzien van hoofd zelfstandige gemeente, is er in elk geval in Scherpenisse een herinnering aan hem overgebleven. De aanleiding hiertoe was agendapunt 9 waarop stond dat de nog De betere tuingereedschappen 1 Meststoffen - Zaden Speciaal Wolf graszaad gazon mest Grasmaaimachines en motormaaiers. Kortemeestraat 9 Bergen op Zoom 13 De redoute verdwenen, vertelden we u in het slot van het vorige artikel. Zo was het inderdaad, want „door burgemeester en wethouders mededeling gedaan wordende der door hen op den 6en Februari 1860 gehoudene be steding tot het amoveren van het gebouw de redoute en het bouwen van een Gemeentehuis aldaar en bij welke besteding aannemer is geworden Jan Elenbaas, aannemer van publieke werken te Bruinisse voor de som van f 3900,-" Aldus de raadsnotulen van 14 Februari 1860. In ditzelfde jaar vond de redoute zijn einde. Voor dat we daar iets over vertellen, eerst nog een verhaal uit de tijd, toen de redoute nog nieuw was. „WAT HET ERGSTE DEED VREZEN" Zoals gezegd, de redoute was een militair wachthuis. Hoe dat allemaal precies in elkaar zat, is ons niet erg duidelijk. Vermoedelijk was er uit de dorpsbewoners een soort burgerwacht gevormd, die met twee man tege lijk, om beurten de wacht waarnamen. Het was tenslotte nog altijd oorlog. Hoewel er in deze contreien in geen jaren meer een Spanjaard te zien was, diende men vooral aan de Zeeuwse kusten waakzaam te zijn. Dat bleek wel in 1631, toen een Spaanse vloot vanuit Antwerpen, Zeeland binnenviel. Het doel was Willemstad. Lukte dit plan, dan was Zeeland voor de Staten verloren geweest. Op 11 september van genoemd jaar, liep alles wat lopen kon op Stavenisse naar de zeedijk. De zee was, zover het oog reikte vol zeilen, 't Negentig Spaanse schepen, een vloot nooit eerder zo groot op deze stromen gezien. De Spanjaarden waren al bij voorbaat in de overwinningsroes, met muziek, gezang en groot vlagvertoon. Verbijsterd, met vrees in het hart, stonden de mensen op de zeedijk alles aan te zien. Maar de Spanjaarden hadden te vroeg gejuicht. Marinus Hollaer de Zeeuwse Vice-Admiraal vernietigde in de beroemde slag op het Slaak de gehele Spaanse vloot. Onbegrensd was de vreugde over deze zegepraal. „Des sij Godt daer- over al omme met ghemeijne danckzegginghe loofden en des avonds met vuijeren grote vreugde bedreven." „JAMMER GEKRIJT IN DE NACHT" De 2e juni 1629 was een warme lange dag geweest. De weldadige rust van de korte zomernacht legt zich over het prille dorp. Vredige stilte hangt er tussen de weinige nog verspreid staande woningen. De dorpe lingen slapen de slaap der vermoeiden. Behalve op de redoute, daar is de wacht - zo hoort het ook klaar wakker. Job Janssen Braeber en Lyeven Imanssen hebben er deze nacht de wacht. Gestaag kruipen de uren voorbij, zonder dat er - zoals meestal - iets bizonders gebeurt. Hoor daar slaat de klok één uur. En dan is er plotse ling gerucht. Een deur gaat open ,het is bij Berbel Jans, de vrouw van de wagenmaker Hugo Wouters. Ze laat een man uit; wat is die nog laat op pad. „O, het is de smid Jacob Jacobsen Uyl", zegt een der wachtsmannen En zie eens wat die man driftig naar huis loopt en dan, een slag, of de deur er uit moet, zo hard slaat hij ze achter zich dicht. Dan keert de stilte weer terug, slechts een ogenblik, want ineens scheurt er een „groot, jammer gecrijdt ende geschreij" door de nacht. Het is de vrouw van de smid Neelken Jacobs Prijem. Of die smid even verwelkomd wordt. Wat een tumultien dat houdt maar aan, ja het wordt nog erger. Doffe slagen klinken op „van de slaegen, die de smid zijn vrouw was gevende". De buren door het nachtelijk drama wakker geschrokken, weten eerst niet wat er gaandè is. En die smid, met z'n sterke vuisten het slaan ge woon, blijft maar aan de gang. Niemand heeft de moed om binnen te gaan. Ten einde raad gaan een paar buren Jacob Jacobsen Prijem, de broer van de smidsvrouw opkloppen. Die komt in haast opdraven „om zijn zuster te ontzetten". Voor het ogenblik is dan de rust weer hersteld, al zal dit drama nog wel een vervolg gehad hebben. Althans een week later treden de wachtslui als getuige op waardoor we dit verhaal alsnog te weten kwamen. Voor Schout en Schepenen verklaren zij „dat alles gehoort en gezien te hebben" „TE SLOPEN WAT HIER EENMAAL STOND" Oude gebouwen en oude verhalen gaan dikwijls hand in hand. Geschreven verleden, verduurt de tand des tijds nog beter, dan de bouwwerken zelf. Genoemd raadsbesluit van 1860, was de eerste moker „slag tegen de redoute. Want al sprak men heel deftig van „amoveren" het betekent in dit geval - gewoon slopen. Maar er kwam dan ook wat schoons voor in de plaats - althans zo zag men het toen. Die oude redoute zou er vandaag ook niet „misstaan"; hoewel het oude gemeentehuis, vertoont een voorname deftigheid. En dan voor zo'n luttel bedrag; de raad had er al f 5000,- vooruit getrokken. 't Was wel sneu voor die aannemer, die heeft er nog geld op toegegeven. Maar dat zal wel aan hem zelfgelegen hebben. Adv. ingez. med. 29ste april lag er dan toch nog het verzoek van de oranjevereniging om in verband met de zilveren bevrijdingsherdenking een extra subsidie van de gemeente te mogen ont vangen van f 600,-. Wethouder L. A. Polderman vindt het jammer, dat het zo laat komt. Hij had er vorig maal reeds op geattendeerd in b en w of men niet iets zou moeten doen voor de schooljeugd als gemeente. Nu zal dat wel te laat zijn. De heer Kie vit informeert of het programma al bekend is en daarvan doet de voorzitter dan voor lezing. Hij wijst er op, hoe de oranjevereni ging thans reeds met een tekort kampt en dus dit extraatje wel dringend nodig heeft. De heer Elenbaas voegt als lid van het co mité er nog aan toe, dat men toch ook nog bij de inwoners om een bijdrage zal moeten vragen, anders kan er hoegenaamd niets ge beuren. Het kost allemaal een hoop geld tegen woordig en nu is een zilveren bevrijdings herdenking toch ook wel iets om bij stil te staan. Wanneer zou men het anders nog moeten doen? Wethouder Polderman be treurt dat er in dit programma geen blijvend aandenken zal worden gegeven aan de schooljeugd. Hij zou dit als gemeente voor die f 600,- liever doen. De heer L. Schipper (PVDA) stelt dat in deze tijd een oranjevereniging het toch niet meer kan stellen zonder een gemeente lijke bijdrage. Hij had er met begrotingsbe handeling reeds op geattendeerd van de f 250,- voor dit jaar f 500,- van te maken vanwege deze herdenkingsdagen. De heer Kievit verklaart eveneens het voor stel om f 600,- aan de oranjevereniging te verstrekken te zullen steunen, maar even goed te voelen wat door dhr. Polderman wordt opgemerkt ten aanzien van een blij vend aandenken voor de jeugd. Wij als ouderen dienen de jongere generatie, die dit alles niet heeft meegemaakt bekend te ma ken met datgene wat toen gebeurde om des te meer te kunnen waarderen wat vrijheid is en de verschrikking van een oorlog te onder kennen. Wethouder Polderman stelt voor van ge meentewege een blijvende herinnering te ver strekken, wat gesteund wordt door zijn frac tiegenoot Jasperse, terwijl de heer M. Dijke (eveneens SGP) voor deze vergadering ver hinderd was. Dit houdt dan echter ook in dat de f 600,- niet aan de oranjevereniging wordt verstrekt. Dit voorstel krijgt geen meerderheid, want alleen de twee SGP-leden stemmen voor. Daarna wordt wel met algemene stemmen besloten om (dit op voorstel Kievit) de jeugd een aandenken te geven in de vorm van een boekje of dergelijke. Rekenend met 250 kinderen moet men op een paar gulden per kind rekenen. Daarna komt dan nog aan de orde om de f 600,- aen de oranjevereniging te ver strekken boven de oo de begroting staande jaarlijkse post van f 250,-. En ook dit krijgt dan een meerderheid, zijnde 4 tegen 2. Tegen beide SGP raadsleden. Zo kwam de Jeugd er ditmaal goed af in Scherpenisses raad. RONDVRAAG Wethouder Polderman zegt te hopen, dat de nieuwe burgemeester Bouwensestraat er spoedig zal liggen, want voor de enige be woners aan die nog niet gelegde straat is het maar een moeilijke zaak. De heer Elenbaas zegt te hebben gelezen, dat sommige gemeenten een extra uitkering van f 3,- per inwoner krijgen, wanneer de struktuur van de grond om op te bouwen niet te best is .Daaronder zijn een viertal Zeeuwse gemeenten, o.a. Rilland Bath, Sint Philipsland en Sint Annaland. Hij kan ver zekeren, dat de Scherpenisse bouwgrond slechter is dan in genoemde gemeenten, zon der hen de extra toelage te misgunnen. Hij vraagt of er een mogelijkheid was dat ook aan te vragen of indien dat niet gebeurde, het alsnog kan worden gedaan. Daartoe wordt besloten. Verder informeert dhr. Elenbaas hoe de animo lag voor particuliere bouw, nadat hiertoe door het gemeentebestuur een bij eenkomst werd georganiseerd. De voorzitter antwoordt dat het wat teleurstelde. Men had 2 serieuze gevallen, twee aarzel den nog en er zou minstens een blok van zes gebouwd moeten worden. Hij wees er nog eens op, op welke voor- dige manier aan goed bezit kan komen, wen en ook dhr. Elenbaas vindt dat men met de huidige geldontwaarding op vrij eenvou dige manier aan goed bezit kan komen. Koeltechniek Lieve vrouwestraat 33 - Tel. 4898 Bergen op Zoom *dv. ing. med. Mogelijk zijn er alsnog gegadigden, die zich dan wel snel willen melden. Anders gaat het de Scherpenisse neus voorbij. De heer Kievit vraagt of ook in deze gemeente mogelijk naamborden op de pol derwegen aangebracht kunnen worden. B en w blijken van de behoefte daaraan over tuigd, maar de gemeente heeft geen geld. Misschien dat althans een begin kan wor den gemaakt. Dhr. Japserse informeert of toch aan ver betering van de straten wordt begonnen wat wel de bedoeling blijkt te zijn. Dhr. Schipper zou met de herindeling nabij toch nu wel een definitief urgentieprogram opgesteld willen zien voor deze woonkern, opdat er straks voor de nieuwe raad enige handlijnen zijn. Daarover zal dan nog eens in een volgende vergadering worden gesproken. Dhr. Kievit vraagt of thans genomen raads besluiten ook voor de nieuwe raad van kracht zijn, indien er nog geen uitvoering

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 5