Uit de historie van Sta ven me de omweg 25 JAREN GELEDEN Op en rondom de Stoof dijk (v> EENDRACHTBODE Op 5 mei 1945 gaf de Duitse generaal Blaskowitz zich over aan de Canadese generaal Foulkes Bevrijding van ons land vergde veel meer tijd dan de bezetting Opvallende punten van overeenkomst tussen de gebeurtenissen in 1940 en in 1944/45 door AJ» Smits 1 mei 1970 5 Wageningen, 5 mei 1945. Het stadje, dat, evenals in 1940, op de route van de strijden de partijen heeft gelegen, toont op vele plaat sen de sporen daarvan. Er zijn vrij veel ver woestingen aangericht. In het centrum staat hotel „De Wereld". Het gebouw heeft veel van de oorlogshandelingen van de laatste dagen geleden. De „W" van het opschrift „Wereld" is van de muur afgeschoten. Het dak is zwaar beschadigd en vrijwel alle ruiten zijn versplinterd. Voor het hotel neemt de activiteit van hoge geallieerde militairen toe. De Canadese generaal Foulkes arriveert met zijn stafofficieren en verge zeld van prins Bernhard. Even later nade ren Duitse militaire auto's Zij brengen gene raal Blaskowitz, het type van een Pruisische militair. In 1939 vocht hij reeds in Polen. Pas in april was Blaskowitz, net op het nippertje, via de afsluitdijk, ons land binnengekomen. Hij verving, als Oberbefehlshaber" van de Vesting Holland, generaal Christiansen. Enige dagen geleden was hij niet tot het sluiten van een wapenstilstand bereid. Het bleek, dat zelfs Seyss-Inquart toeschiete lijker was. Op 28 april praatte deze nazi met generaal Bedell-Smith, Chef staf van Eisenhower, met de Chef staf van generaal Montgomery, generaal de Guingand, met prins Bernhard en met een Russische gene raal te Achterveld over het uitvoeren van „voedseldroppings" boven het hongerige, be zette gebied. In 1939 nam generaal Blasko witz de capitulatie van de Poolse strijd krachten in ontvangst. Nu zijn de rollen omgekeerd. De generaal zal nu misschien begrepen hebben wat het voor een militair betekent zich te moeten overgeven. In Po len heeft Blaskowitz geprotesteerd tegen het wrede optreden van de Duitse SS aldaar Hij is toen door Hitier voor straf overge plaatst. Wellicht heeft hij het bij zijn Füh- rer in 1945 weer goed willen maken, want onder zijn commando werd, geheel onnodig, een paar dagen voor de capitulatie, de Wie- ringermeerpolder onder water gezet. Maar nu hebben de bazen van Blaskowitz zelf moord gepleegd of zich overgegeven. En op deze 5e mei, te 16.30 uur, tekent de Duitse generaal zijn capitulatie. Voor Nederland zijn de oorlogsjaren, begonnen met een on gelijke strijd van enkele dagen, welke werd gevolgd door een donkere bezettingstijd en afgesloten met een bloedige en verwoesten de bevrijding, voorgoed voorbij. Als één der laatste bezette gebieden zou heel Nederland dan eindelijk vrij zijn. MERKWAARDIGE GELIJKENISSEN Op 19 mei 1940 verlieten de laatste Ne derlandse soldaten via de Belgische grens met Zeeuws-Vlaanderen ons land; op 20 september 1944 overschreden de eerste Ne derlandse soldaten - van de Prinses Irene- Brigade - bij Valkenswaard eveneens de Bel gisch-Nederlandse grens, Het is zelfs mogelijk, dat dezelfde sol daten, die in 1940 als laatsten ons land ver lieten, behoorden bij de troepen, die 4 jaren later ons land weer binnen kwamen om deel te nemen aan het verjagen van de be zetter van ons grondgebied. Dit is niet het enige merkwaardige punt van overeenkomst tussen de oorlogshande lingen in 1940 en die in 1944 en 1945. Er zijn vele gelijkenissen. Zo daalde zowel de vijand als de bevrijder in groten getale uit de lucht op ons neer. En in beide gevallen met het doel de oorlog aanmerkelijk te ver korten. Was het in 1.940 de Duitsers te doen om het in bezit nemen van de rivier-over gangen bij Moerdijk, Dordrecht en Rotterdam én tevens tot het uitschakelen van het re geringscentrum te Den Haag, tijdens de grootscheepse operatie „Market Garden" landden Amerikaanse, Engelse en Poolse luchtlegers om het snel in bezit nemen van bruggen over het Wilhelminakanaal en de rivieren, Dommel Dinkel Maas en Rijn. In beide gevallen moest de weg worden vrijge maakt voor hét uitvoeren van een snelle beslissende doorstoot. In 1940 moest de Duitse 9e pantserdivisie via Noord-Brabant Dordrecht en Rotterdam de Vesting Holland binnendringen. In 1944 moest het 11e Engelse leger, onder bevel van generaal Dempsy, door Noord-Brabant, langs de lijn Valkens waard, Eindhoven, Grave, 'Nijmegen, Arn hem en vervolgens over de Veluwe, de IJs- selmeerkust bereiken. Snelle acties leiden altijd tot paniek bij de tegenstander. De ouderen onder ons herinneren zich nog wel de angst voor de „vijfde colonne" - een in het binnenland werkende vijand - in de meidagen van 1940, maar ook de 5e september 1944, beter bekend als „Dolle Dinsdag", toen Duitsers, N.S.B.ers en col laborateurs in paniek de vlucht namen en de bevolking van vele steden, zowel in het Zuiden als in het Noorden, naar de stads rand toog om de bevrijders te verwelkomen. In 1940 verloren de Duitsers de slag om de Residentie en in 1944 verloren de gealli eerden de slag bij Arnhem. In beide geval len waren de treepen te ver van het doel - dat spoedig bij de tegenstander werd ver moed - geland. Zouden de Duitse acties rond Den Haag succes hebben gehad, dan zou het Nederlandse verzet in één dag zijn gebroken. Zouden de Engelse luchtlandin gen bij Arnhem een overwinning hebben opgeleverd, dan zou de Rijn gepasseerd zijn. Van geallieerde bruggehoofden over de IJssel uit zouden dan om de Westwall heen, (de Duitse verdedigingslinie, die langs onze grens zich uitstrekte tot Nijmegen) aanval len zijn gedaan door de Duitse laagvlakte. Hierdoor zou het Ruhrgebied zijn omsin geld en Berlijn open liggen. In dat geval zou de oorlog wellicht in 1944 geëindigd zijn. Leverde in 1940 de 9e Duitse tankdivisie in Noord-Brabant slag bij Mill Peel-Raam- stelling), in 1944 woedde eveneens een zwa re tankslag in onze zuidelijke provincie erf' wel bij Overloon. In 1940 werd Zuid-Limburg onder de voet gelopen door het 6e leger, dat tot doel had België ^e veroveren, en in de morgen van de 10e mei was Maasstricht al in Duitse handen. Begin september 1944 werd Zuid-Limburg veroverd door troepen van het le Amerikaanse leger, dat niet veel tegen stand ontmoette. De soldaten van generaal Hodges bevrijdden Maastricht als de eerste Nederlandse stad. Het eigenlijke doel van de Amerikanen was de Westwall. Ook in 1944 werd Zeeland weer oorlogs toneel en evenals in 1940 leden Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen de meeste schade. Wegens de sterke verdediging van de Sloe- dam tussen Walcheren en Zuid-Beveland braken de Duitsers het verzet door het bom barderen van Middelburg. In 1944 werden door de geallieerden om dezelfde reden de dijken van Walcheren gebombardeerd, waar door het eiland onder water kwam te staan. INVASIE EN BEVRIJDING UIT HET OOSTEN Het merkwaardigste is echter wel, dat in 1945 voor wat de bevrijding van het mid den en Westen van ons land betreft, de be vrijders, evenals 5 jaren geleden de verover aars, uit het Oosten kwamen en via Arnhem en de Veluwe de Grebbèlinie naderden. In het laatste geval was deze verdedigingslijn door de Duitsers bezet. En dezelfde generaal, die in 1940 het com mando had bij de Duitse luchtlandings operaties in Nederland, de parachutisten- generaal Student, leidde in het voorjaar van 1945 de verdediging tegen de geallieerde invasie in ons land. Op 6 april verliet hij echter ons land om de Duitse tegenstand aan de Weser te organiseren. In april 1945 Was Friesland bevrijd en stonden de geallieerden, evenals de Duitsers 5 jaren tevoren, voor de verdedigingswerken bij Kornwerderzand. In beide gevallen werd de afsluitdijk niet veroverd. Tenslotte begon de oorlog op 10 mei en eindigde de strijd in ons land op 5 mei. Op beide dagen was het zonnig, maar vrij fris. SNELLE VEROVERING LANGZAME BEVRIJDING Duurde de strijd in 1940 t.a.v. de Vesting Holland 5 dagen en gold voor ons hele land hiervoor een termijn van 17 dagen, met de bevrijding van ons land zijn ruim 8 maanden gemoeid geweest. Dit opvallende verschil tussen verovering en bevrijding - in tegensteL ling tot de hierboven beschreven vele punten van overeenkomst - heeft diverse oorzaken. In 1940 vielen verse troepen ons land bin nen, rechtstreeks van uit eigen land opere rend. De geallieerde legers hadden, vóór ze ons land naderden, al een lange, moei zame weg afgelegd. Was in 1940 ons land het eerste aanvals. doel, in 1944 vormde de bevrijding van ons land de afsluiting van een fase van de ge allieerde invasie. In 1940 maakte ons land sinds 1830 opnieuw kennis met de oorlog en dan nog wel in een vorm, die wij niet had den verwacht. Onze soldaten hadden veel tijd nodig om de vuurdoop te doorstaan. In 1944 werd ons land verdedigd door Duitse oorlogsveteranen, voor wie oorlog voeren dagelijks werk was geworden. Dit had tot gevolg, dat, in tegenstelling tot onze soldaten, de Duitsers, ook al geraakten ze bij snelle geallieerde acties soms in paniek, zich gauw herstelden en doeltreffende tegen acties ondernamen. De door de geallieerden gevoerde taktiek van het uitvoeren van tang bewegingen met snel oprukkende tanks was de Duitsers heel goed bekend. Het was hun Wat we u in vorige artikelen vertelden, viel hoofdzakelijk in het tijd vak, dat de Stoofdijk waterkering was. Het hele gebied, tussen de Molen dijk en de z.g.n. Kloetsedijk was een schorregebied, dat door de Kamer in tweeën gedeeld werd. Het ivas eigenlijk een wijde inham en lag daar door gunstig voor een snelle aanslib. Wat ook gebeurde, zelfs de Kamer verzandde zo snel, dat ze al gauw niet meer als havengeul te gebruiken was. In 1656 laat de ambachtsheer Jeronimus van Tuyl van Serooskerke dit gebied bedijken. Vanaf het punt, dat wij kennen als de eerste nol in noordelijke richting en met een haakse bocht naar de dijk van Oud- Kempen. Heel eenvoudig; maar Stavenisse was, zijn haven kwijt. Dat de Stoofdijk nu geen zeewering meer was, woog er niet tegen op. Daar om spoedig weer maar graven, langs de Molendijk naar het Keetcn. Met de uitkomende grond lei men en passant nog een dijk - later zou ze de Veerdijk heten. Een stukje zeedijk doorgestoken en Stavenisse had weer een haven. Ze is er nog. Des bedijkers echtgenote was Margaretha Huyssen, vandaar de Mar- garethapolder. „OM DIE ZEE TE KEEREN" Van 1599 tot 1656 bespoelden de zilte golven de Stoofdijk - ze heten overigens toen nog Havendijk. Ze lag erg gevaarlijk en vormde als 't ware de binnenste rand van een baai. Bij storm en vloed werd het water er tegen opgestuwd en vond geen uitweg. Toch brak ze nooit door. Misschien wel omdat ze in de schorren een hoge vooroever had. Of er toen al huizen op de Stoofdijk stonden? Er is wel een over levering dat het oudste veerhuis er stond. En nog wel aan de zeezijde. Mogelijk stonden er meer huizen. Stond ook de Molendijk aan de buiten zijde niet vol met huizen en schuren? Maar daar stroomde dan ook bij stormgetij het water door de gangen en sloppen de polder in. Er heeft nog eens iemand z'n „kammenet" met palen klem gezet tegen de zolderbalken, anders was het gaan drijven. In 1867 hebben ze toen het „nieuwe dijkje" maar gelegd, vanwege de ieder jaar terugkerende natte boel in de huizen. „ZO DE OUDE PRENT VERTOONT" De Zeeuwen altijd door wind en water bedreigd, bouwden graag hun huis op dam en dijk. Zo ook op de Stoofdijk, zeker na 1656 toen het een binnendijk werd. Gezegde ambachtsheer Jeronimus, bouwde in 1640 zijn „Slot tot Sta venisse". Smalleganges Kroniek laat ons een „koperen print" zien. De „schoone wooninghe" van den heer der plaats, is natuurlijk hoofd zaak, maar op de achtergrond is de Stoofdijk te zien, zo die er op het laatst der 17e eeuw uitzag. Toevallig klopt dat nog met de archivale ge gevens ook, dat geeft dan een beetje meer vertrouwen in die plaat. Zo de haven met een paar zeilschepen en de kaapstanders op de sluis zijn ongetwijfeld juist weergegeven. Verder nog een paar gebouwen aan de haven en het huis waar dan die overlevering van het veerhuis aan verbonden is. Dan nog een viertal boerderijtjes, waarvan ons uit de „oude stukken" omtrent de bewoners wat meer bekend is. Trouwens een paar van die schuren, staan er vandaag nog altijd met hun orginele dakvorm. De markantste historische gebouwen, zien we aan beide einden van de Stoofdijk. Aan de kant van het dorp, de Redoute en aan het andere eind de meestoof. „VAN EEN QUADE ZAKE" Die redoute, - in 1628 is er al sprake van - was oorspronkelijk een militair wachthuis. Hij stond bizonder strategisch, op de driesprong Stoofdijk - Molendijk - Voorstraat. Hoe hij er uitzag? Op de gravure staat hij als een torenachtig gebouw. Hij was van achteren rond, met bovenin schietgaten zeggen oude mensen, wier ouders hem nog hebben gezien. In een bewonerslij st van Stavenisse uit 1803, vinden we „de redoute daar woont in Jacob Rinket en Marijnis Luijk met 4 personen. Het bovengedeelte was - althans wat later - gevangenis. Of er veel mis dadigers hebben gezeten? Van een weten we het. Het eerste nummer van de „Zierikzeesche Nieuwsbode", verscheen op 19 Augustus 1844. Daarin lezen we „Gevankelijk hier binnengebracht de persoon van A. Cloomans van Stavenisse; verdacht van brandstichting Overdrevene geldzucht wordt als de oorzaak hiervan toegeschreven. Heeft reeds deszelfs misdaad bekend". De brandstichter heeft eerst; dat weten we uit andere bron, in de redoute in arrest gezeten. Hij zat flink in de knijper, want door de schietgaten stond hij te schreeuwen „maansen, lae m'r toch uut, want anders zie je m'n nooit mee trug". Nou hij kwam wel terug, maar het duurde toch twintig lange jaren. Zijn vrouw had toen een dochter van 19, die had hij nooit gezien. En toen hij terug kwam, was ook de redoute weg. Kopergravure uit Croniek van Smallegange. eigen strijdmethode, die zij in 1940 met groot succes hadden toegepast. Bevond generaal Guderian, bijgenaamd „snelle Heinz", zich bij de voorste tanks tijdens de toch wel riskante, smalle doorstoot van Sedan, dwars door Noord-Frankrijk via abbeville naar Calais, in 1944 leidde generaal Horrocks, die de bijnaam „the hurri cane" - de orkaan - had, aen de spits van het 30e legerkorps de eveneens gewaagde en even smalle doorstoot van de BHgisch-Ne- derlandse grens naar Nijmegen. In tegenstelling tot de Franse, en Engelse troepen, die in 1940, door hun linies langs de Frans-Belgische grens te verlaten om hun noordelijke bondgenoten te hulp te snellen, de vijand vollediq in de kaart speel den, wisten de Duitsers in 1944, door vak kundig terug te trekken en tijdig nieuwe stel lingen te betrekken, het resultaat van een doorstoot zo veel mogelijk te verkleinen. Zij toonden zich taaiere tegenstanders dan de Fransen. Hierbij speelde hun angst voor represailles bij overgave een grote rol. Na, de aanslag op Hitier op 20 juli 1944 werd het hoofd van de SS - de beruchte Heinrich Himmler commandant van de troepen die „die Heimat" moesten verdedigen. Op 3 sep tember gaf hij een dagorder uit, waarin hij stelde, dat iedere soldaat die zich overgaf later gestraft zou worden. Nu waren er tal loze Duitse soldaten, die niet meer in eigen overwinning geloofden, doch ernstiger was Himmlers dreigement, geuit in dezelfde dag order, waarbij alvast de familieleden van de gecapituleerde soldaat voor zijn gedrag verantwoordelijk zouden worden gesteld. Door middel van allerlei duivelse manieren wisten de Nazi-leiders hun greep op het Duitse volk op de laatste oorlogsdag ten volle te behouden. Dat de Duitsers de ver dediging moesten staken vond zijn oorzaak in een zelfde omstandigheid, die een beslis sende rol speelde bij hun eigen „Blitzkrieg'' in de eerste oorlogsjaren: absolute over macht in de lucht. Braken Duitse bommen werpers in 1940 elk verzet, de overweldi gende luchtsteun, die de geallieerde troepen bij de bevrijding van ons land ondervonden besliste de eindstrijd. Toch moest er vaak om elke meter grond hevig worden gevochten. Aan de bevrijding van ons land werd deel genomen door troepen van verschillende na tionaliteit, voornamelijk Canadezen, Engel sen, en Polen, maar ook Amerikanen, Fran sen, Belgen, Noren en Nederlanders. Tijdens de meidagen van 1940 sneuvelden bijna 2200 Nederlandse militairen. Alleen al bij de verovering van Zeeland telden de geallieerden 13.000 man aan doden en ver misten, terwijl op het Airbornekerkhof bij Oosterbeek 1500 geallieerde parachutisten begraven zijn. (NADRUK VERBODEN) door MAARTJE ZELDENRIJK 63 Veertien dagen bleef Jaap Witvliet weg. Maar op een regenachtige avond stond hij plotseling in de deur opening. Haar hart klopte van blijdschap bij het weer zien. ,,Kom gauw binnen." nodigde ze uit. „Wat een weer, he? Om er dan nog door te komen Hij keek naar de beide meisjes, die naar de t.v. zaten te kijken. Jopie draaide zich naar de boerin en keek haar vragend aan. Doch Lena schudde haar hoofd. „Blijf rustig zitten," zei ze. „Ik maak wel even koffie klaar." Wat later zaten ze getweeën in de voorkamer, waar Lena de gordijnen had gesloten. „Hoe is het met je dochters?" „Best. Ze vragen naar tante Leen. Ik heb ze beloofd dat je zondag kwam is 't erg?" Ze schudde lachend haar hoofd. „Nee hoor. Ik voel er wel wat voor." Gedurende enige tijd vertelde hij van de zaak, de toe nemende verkoop van televisietoestellen, het groeiende personeelsprobleem en andere kleine dingen. Tenslotte onderbrak Lena hem en zei zacht: „Ik kan nog geen beslissing nemen, Jaap Daarvoor kwam je zeker?" Hij schudde zijn hoofd. „Nee, Lena, dat moet je rustig zelf uitmaken. Je weet, wat ik je kan bieden. Je weet ook, dat ik veel van je houdt. Maar ik wil je niet be- invloeden. Je moet uit eigen vrije wil ja zeggen. Ik ben ouder dan vroeger, Leen, ik kan wachten. „Hij lachte. „Hoewel als ik je zo zie zitten gaat er wel het een en ander in me om." Ze voelde een kleur opkomen, toen ze overeind kwam. Langzaam liep ze naar hem toe en bleef bij zijn stoel staan. Opeens voelde hij haar arm om zijn schouders. „Misschien weet ik het gauw, Jaap," zei ze zacht. „Het is de boerderij, denk ik. Dit alles achterlaten is is Dat valt niet mee." Hij keek naar omhoog. Ze las de liefde in zijn ogen, toen hij zei: „Ik kan je daarvoor in ruil alleen maar me zelf en m'n beide dochters geven, Leen. Plus de nodige comfort natuurlijk. In elk geval zul je een wat gemak kelijker leven krijgen. Je moet het zelf uitmaken, of deze ruil het waard is." Ze streek over zijn hoofd. „Verlang-je naar me, Jaap? Zoals vroeger? Ik merkte het wel eens aan je. Nu niet meer. Dat is te begrijpen. We zijn allebei ouder Hij dacht even na, haar hand grijpend. „Als ik ja zeg is het dan goed, of heb ik je teleurgesteld?" Ze boog zich over hem heen en drukte een kus op zijn voorhoofd. „Je bent lief," antwoordde ze enkel. We moeten terug naar de keuken, Jaap. Ik wil niet dat de meisjes verkeerde gevolgtrekkingen maken." Bij de deur hielden ze elkanders hand enige tijd vast. „Tot ziens, zondag," fluisterde ze zacht. De volgende morgen belde Piet Pereboom op. „Ik weet niet, of je al een beslissing hebt genomen, Lena, maar zit alsjeblieft niet in over de boerderij: ik heb een pachter gevonden: boerenzoon met vrouw en twee kin deren. Ze kunnen binnen enkele weken bij jou aan de slag. Ik bedoel laat dit nu geen bezwaar meer voor je zijn, he? Als je ze een maand inwerkt, is de zaak be klonken. En blijft de boerderij eventueel voor de kleine Bert beschikbaar, als hij er later zin in heeft. Wat denk je ervan?" Het was of er een centenaarslast van haar afviel. „Ik ik vind het geweldig!" riep ze uit. „Het is net, zoals u zegt: dit was het laatste beletsel, dat me nog weerhield. Zoals u het opgelost hebtvoor de kleine Bert vader, je bent een schat!" Dank je, Lena. Zal ik dan maar bellen, dat hij kan komen kennismaken?" „Goed, vader, doe dat. En eh vind je het werkelijk niet erg, als ik hertrouw?" „Lieverd, jouw geluk is ons geluk, hoor je? Zo denkt Bets erover en ik eveneens. Kom eens een avond met Jaap bij ons. Is het nodig te zeggen, dat ons huis ook na je huwelijk voor jou en je kinderen blijft openstaan?" „Dat is ontzettend lief, vader," zei ze getroffen. Nadat ze de hoorn op het toestel had gelegd, bleef ze enige tijd in gepeins verzonken staan. Daarna keek ze naar de cijferschaal en begon te draaien. Haar ogen glinsterden, toen ze wachtte en een stem zich meldde. „Ben jij het, Jaap? Met Lena. Als je tijd hebt van morgen of vanmiddag kom dan even hierheen. Ik heb een antwoord klaar, begrijp je? Misschien kun je raden, hoe dat antwoord zal zijnV' EINDE

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 5