maar Weinig herindelingsenthousiasme, alleen S.G.P. tegen Alternatieven (twee of drie gemeenten) zinloos geacht GROOT THOLEN IN DE TWEEDE KAMER Kamervoorzitter Van Thiel uiterst vriendelijk voor 65 doorgezeten streekbewoners op tribune TWEEDE KAMER 16 APRIL 17.10-18.50 UUR Herindeling via radio EENDRACHTBODE Het kon zijn, dat drie lange vergaderdagen de Kamer in de laat ste fase wat down had gemaakt. In elk geval werd het donderdag 16 april vanaf 17.10 tot 18.45 uur bij de behandeling van het voorstel van minister Beernink tot samenvoeging van zeven tot één Thoolse gemeente een wat lauwe bedoening. Zeker, het achttal sprekers kwam met hun zegje, er zat ook noj wel verschil in de benadering, maar duidelijk was de zaak in com missievergaderingen al uit en te na besproken om nog verrassingen te kunnen verwachten. Slechts het feit dat de C.H.U.-fractie niet al meteen met het ja woord kwam, leek donderdag nog enigermate verwonderlijk te zijn, zoals ook de te verwaarlozen tegenstand van de KVP vertegen woordiging de aanwezige Thoolse K.V.P.'ers op zijn minst teleur stelde. HET LIGT IN DE LIJN Na een tot ongeduld van om en nabij de 65 Thoolse en Sint-Philiplandse belang stellenden op de publieke tribune grenswij zigingen van Hoogeveen en Sneek te heb ben behandeld, kwam voorzitter mr. J. van Thiel toe aan het agendapunt: voorstel her indeling Tholen. De eerste fractiewoordvoerder was de Middelburgse Anti-Revolutionair J. A. van Bennekom en terwijl hij zich naar het spreek gestoelte begaf, herinnerden we nog zijn tijdens een Vosmeerse ARP-bijeenkomst tot de aanwezigen dringend gestelde vraag: wie is tegen herindeling en met welke motieven. Er kwant toen uit de Vossemeerse zaal geen enkele reactie. En al kon men op de publieke tribune dus wel verwachten, dat er geen felle aan val op Beerninks voorstel zou komen, het blijft altijd interessant deze politicus in zijn vlotte voor-de-vuist-weg-speech aan te horen De heer Van Bennekom begon met er op te wijzen, dat de provincie Zeeland ten aanzien van de herindeling van gemeenten de laatste paar jaar een snelle ontwikkeling beleeft. Thans is er het merkwaardig tijd stip, dat deze provincie ten aanzien van de herindelingsbehandelingen in de Tweede Kamer de laatste fase beleeft. Als de te kenen niet bedriegen zal die Zeeuwse her indeling dinsdag in deze Kamer zijn bekro ning vinden. We mogen constateren, dat het een bijzon der drastische opruiming is geworden. Een consequente ingreep. Van de 101 Zeeuwse gemeenten zijn er (met inbegrip van Thoolse herindeling) nog 30 over. Het valt wel op, zo vervolgde de heer Van Bennekom, dat met opvallende zorg Noord-Beveland hier buiten is gelaten. Niet dat ik op het mo ment grote behoefte heb aan verandering voor een Wissenkerke, Kortgene, Kamper land en Wolfaartsdijk, maar ik constateer het slechts. Nu gaat het echter om het ei land Tholen. En het voorstel is om er van de 7 gemeenten één te maken. Hierbij moe ten we ons goed bewust zijn, wat bij vorige herindelingen in Zeeland gedaan en nage laten is, ook wat beter had gekund. UITSTEKEND GESCHIKT Wij moeten ervoor waken dat het wets ontwerp over een paar jaar niet achterhaald is. Mijn vaste overtuiging is, dat die voor sommige Zeeuwse delen reeds het geval is. Het is zeer waarschijnlijk, dat we bijvoor beeld op Schouwen-Duiveland geen zes ge meenten meer zouden maken, zoals we heb ben gedaan en voor Walcheren had de in- De Tweede Kamer der Staten-Generaal in Den Haag, donderdag 16 april, tien minuten over vijf. Kamervoorzitter Van Thieh 'Aan de orde is nu het wetsontwerp herindeling eiland Tholen. Voor we deze week uiteen gaan, kunnen we dit, althans wat de kamer betreft, afhandelen. Ër zijn, geloof ik, Thole- naars in de zaal (naar de publieke tribunes kijkend). Daarover bestond geen misver stand, want de streekbewoners knikten in stemmend en lieten met gelach van hun aan wezigheid blijken. Van tien minuten over vijf tot tien minu ten voor zeven kwamen de woordvoerders van acht politieke partijen aan het woord over het wetsontwerp 9407. Eerst de heer J. A. van Bennekom van de ARP, een vlot en sappig spreker die alles uit het blote hoofd dcet, zonder enige aantekening voor zich. Vervolgens drs. J. J. Voogd van de PVDA, die een kort, zakelijk en helder be toog hield. Hij was zijn collega's Wiegel en Tolman dankbaar dat hij voor z'n beurt mocht spreken, want het vliegtuig wachtte nu eenmaal niet. Zelfs niet voor een kamer lid dat naar het buitenland moet. Ook de PPR-man drs. J. M. Aarden deed z'n zegje over de herindeling Tholen, al was dat maar kort omdat collega Voogd al veel gras voor z'n voeten had wegge maaid, zoals dat heet. De CHU-woord- voerder T. Tolman was minder duidelijk. In zijn zwak en aarzelend betoog bleef het standpunt van de CHU-fractie in de lucht hangen. Daarentegen toonde het jonge VVD kamerlid H. Wiegel zich een goed spreker, die wel vrij lang aan het woord was, maar zich toch duidelijk tot de Thoolse zaak be perkte. De PSP-er drs. Wiebenga was ook dui delijk, terwijl de KVP-woordvoerder C. A. A. van Beek langer aan het woord was maar minder boeiend was. Ds. H. G. Abma van de SGP was de laatste spreker en de enige dissonant, zoals hij zelf zei. Zijn langzame, eentonige stem kon de anderen niet van zijn tegenargumenten overtuigen, terwijl hij uit het lood geslagen werd toen de VVDer Wiegel hem onderbrak over de „kwestie Oud-Vossemeer". De heer Abma wees cp z'n horloge en zei: „Het is al Iaat zodat ik m'n betoog maar afmaak". DINSDAGMIDDAG Laat was het zeker, want de belangstel lenden uit de streek zaten al vanaf twee uur op de publieke tribunes te wachten op de behandeling van hun zaak. En om de Tho- lenaren niet helemaal teleur te stéllen liet kamervoorzitter Van Thiel aan het eind van deze kamerweek de leden in eérste instantie het woord. De heer Van Thiel was overigens uiterst vriendelijk voor zijn toehoorders. Hij het over de hoofdeh vah. de kamerle den heen de publieke tribunes weten dat de minister dinsdagmiddag omstreeks vier uur zou antwoorden, waarna er gestemd kon worden. Daarna was het gebeurd en sloot hij de vergadering. BEL DOET WONDEREN De Thoolse herindeling trok geen grote belangstelling van de kamerleden, er waren er maar krap twintig. Dat was om twee uur anders, toen de heer Lems van de PVDA vragen stelde aan minister Roolvink over de brand in de kunstmestfabriek ENCK in Rotterdam, waarop de minister van sociale zaken en volksgezondheid uitvoerig ant woordde. Vervolgens werd er gestemd over een motie van de heer Imkamp van D66, waarin de Nederlandse regering werd ver zocht de atoomwapens die hier opgeslagen zijn weg te halen. Hij kreeg geen schijn van kans, omdat de meerderheid van de Tweede Kamer vond dat het opslaan van atoom wapens in ons land een gevolg is van het lidmaatschap van de NAVO dat men op de koop toe moet nemen. Voor de stemming gingen zoals gebruikelijk de bellen in het hele gebouw en uit alle hoeken en gaten kwamen de kamerleden naar hun bankje. Ook verschillende fractievoorzitters waren toen aanwezig. Minister Den Toom zat ach ter de regeringstafel, maar er was voor hem geen vuiltje aan de lucht. Vervolgens kwamen er grenswijzigingen bij Hoogeveen en Sneek aan de orde. Hoogeveen was 's morgens ook al ter sprake gebracht, maar Sneek werd nog hele maal behandeld, zodat daar nog al wat tijd mee heen ging. De kamer was toen weer vrij leeg omdat na de stemming de kamer leden weer naar hun bureaus waren gegaan om volgende zaken voor te bereiden. De herindeling van het eiland Tholen kreeg grote belangstelling van regeringszijde omdat behalve minister mr. H. K. J. Beer nink ook zijn staatssecretaris van binnen landse zaken, mr. C. van Veen, achter de tafel zat en ijverig aantekeningen maakte. Beiden hebben van vrijdag tot dinsdag aan hun antwoord kunnen werken, wat u op de voorpagina van deze krant kunt lezen. De 65 streekbewoners, die met een bus en een paar personenauto's naar Den Haag waren gekomen, hadden na dagen van on zekerheid en na zeer veel telefoontjes over het juiste vergadertijdstip in elk geval wat parlementaire ervaring opgedaan. greep wellicht ook nog wat drastischer moe ten zijn. In Zeeuws Vlaanderen zijn de her- indelingswonden nog niet geheeld, zodat we er maar niet verder over praten, maar an ders zouden we ons kunnen afvragen of het niet wat forser aangepakt had moeten wor den. Deze indruk uit een nog recent verleden beluisterend, heeft ons toch wel iets te zeg gen, nu we Tholen behandelen. Natuurlijk zijn er bezwaren, ook voor Tholen, maar het voordeel van een geografische eenheid, zo als we dit vooral op Tholen vinden, over heerst. Tholen is geografisch, demografisch, ook qua samenstelling van de bevolking uit stekend geschikt om er één gemeente van te maken. Méér dan waar ook elders in Zee land. De Thoolse herindeling ligt dus wel in de Zeeuwse lijn. MEER KWANTITEIT DAN KWALITEIT Komende op de motivering voor herinde ling door Gedeputeerde Staten van Zee land en door de minister, verklaarde dhr. van Bennekom het gevoel te hebben, dat het meer in de kwantiteit dan in de kwali teit van argumentering is gezocht, meer in de veelheid dan in de hoedanigheid. Er zijn argumenten bij, die me minder aan spreken. Neem het Reimerswaalplan. Dit aspect kunnen we voor Tholen (zeker voor lopig) nog wel vergeten. Ook het Schelde- Rijnkanaa] lijkt me voor de Thoolse ont wikkeling zelf niet zo geweldig. Er zijn ech ter wel belangrijke argumenten. Ik denk aan In de rubriek Parlement, donder dagavond na het nieuws van half elf, werd de meeste aandacht besteed aan de herindeling van het eiland tholen. In dit programma van tien minuten, dat elke dinsdag-, woensdag- en don derdagavond om tien minuten over half elf is te beluisteren, wordt inge gaan op het parlementaire nieuws van die dag. Verslaggever Henk Enkelaar liet een stukje horen van de rede van de heer J. A. van Bennekom (ARP) over de „kwestie Oud-Vossemeer", terwijl ook de VVDer Wiegel even aan het woord kwam. Vervolgens was er een vraagge- sprekje met burgemeester J. E. van Boeijen uit Tholen, die de behande ling van de Thoolse herindeling een „mat, te uitvoerig debat" noemde, waarbij, „weinig nieuwe dingen ge zegd werden". De heer Enkelaar in formeerde nog hoeveel zetels de SGP in de nieuwe raad zou krijgen en wat er van de Vosmeerse kermis zou worden. Burgemeester Van Boeijen: „Volgens de huidige berekeningen krijgt de SGP zes van de zeventien zetels. Wat de Vosmeerse kermis e.d. betreft, dat is vooral een zaak van de openbare orde, waar de burge meester van de nieuwe gemeente veel zeggenschap over heeft. Hij zal dat met grote voorzichtigheid moeten aan pakken." Tenslotte vroeg de radioverslaggever de Thoolse burgem. nog wat over de polioprik, waarmee het eiland een aantal jaren in het nieuws kwam. De heer Van Boeijen zei dat het percen tage inentingen sindsdien behoorlijk gestegen is. De vraag van de heer Enkelaar of er langzamerhand een mentaliteitswijziging heeft plaats ge vonden, antwoordde hij bevestigend. Heel wat boeiender was de hearing van de Tweede Kamercommissie in het Thoolse hotel „Hof van Holland" op 15 januari 1968. Onder voorzitterschap van mr Toxopeus was er een openlijke gedachtenwisseling van voor- en tegenstanders, was er ook uitvoerige informatie door de Kamerleden, die later op de dag een rijtoer door de streek maakten. Op de foto is Sint Annalands burgemeester aan het woord om te proberen de commisie te overtuigen van zijn bloeiende, hopenlljk zelfstandig blijvende gemeente. maatschappelijke en culturele ontwikkeling aan onderwijs en aan algemene zaken, waar voor een groter gebied toch bijzonder ge wenst is. Zo is het van belang, vond dhr. van Ben nekom, dat bijvoorbeeld ten aanzien van uit voering Bijstandswet een eenheid van be leid tot stand komt, ook ten aanzien van het bouwbeleid en gemeentewerken, van cul turele en sportvoorzieningen. Dan hoeft het voor de onderscheidene kernen geen touwtrekkerij meer te zijn om een paar woningen. Kortom, argumenten die voor één gemeente pleiten liggen voor het grijpen. Daar is ook het argument van de bestuurs- kosten per hoofd van de bevolking. Een statistiek wijst uit, dat de bestuurs- kosten in gemeenten tot een paar duizend inwoners op f 95,- a f 96,- per hoofd staan tegenover in gemeenten tussen de 10.000 en 20.000 op f 31,- a f 32,-. Drie van de gemeenten op Tholen liggen beneden de 2000, t.w. Stavenisse, Scher- penisse en Poortvliet, terwijl enkele andere er niet zo veel bovenuit steken. Het is m'n overtuiging, dat er voor een eenheid Tholen meer mogelijkheden zijn, ook op bestuurlijk gebied. GEEN DISCRIMINATIE Het betekent niet, zo vervolgde de A.R.- woordvoerder, dat ik het werk van de huidige gemeentebesturen niet zou waarderen Zij hebben gedaan, wat hun mogelijk was te doen. Zo zit er een stuk tragiek in, wanneer ik bijvoorbeeld denk aan de burgemeester van Sint Annaland, die thans Zijn derde gemeente „ten grave moet dragen". Ik wil hem graag een compliment maken voor de verve en aktiviteit, waarmee hij in een brief aan de Kamer voor de zelfstandigheid van Sint Annaland heeft gepleit. NIEUWE WEG Daarna herinnerde de heer Van Benne kom aan de door de Kamerleden Van Beek, Bode en Schakel ingediende nota, waarin een nieuwe weg werd aangegeven ten aan zien van decentralisatie. Naast het centrale bestuur van één gemeente Tholen was er de suggestie tot het instellen van dorps raden in elk van de zeven kernen. Op het eiland Tholen kreeg deze suggestie niet zo erg veel waardering, zoals er ook verschil van mening bestond over instelling van twee of drie gemeenten. Via het rapport „Tholen Emergit'' was er de suggestie tot drie gemeenten. Het lijkt mij niet wenselijk voor een goed voorzieningen- peil. En ook op Tholen zelf werd meer ge dacht aan het zelfstandig blijven of één ge meente. Hierna besloot de heer Van Bennekom zijn betoon aldus: „Wij (A.R.-fractie) zijn het eens met het wetsvoorstel en hopen, dat het ongehavend de eindstreep zal halen." VIJF MOGELIJKHEDEN Als woordvoerder van de Partij van de Arbeid kwam drs. J. J. Voogd achter de microfoon. Hij begon met er op te wijzen, dat er voor het Thoolse gebied vijf mogelijk heden zijn genoemd, na te hebben aange haald, dat hij niet het voornemen had een algemene filosofie te houden over herinde ling van gemeenten. Het gaat immers voor Tholen ook om het algemeen welzijn en om het bereiken van een optimale democratie. In dit gebied vindt een stormachtige ont wikkeling plaats, vond drs. Voogd, waar door een grotere bestuurskracht nodig is. Bij één gemeente kan één beleid worden ge voerd, waarmee ik niets tekort wil doen aan het werk van de huidige burgemeester, wethouders en raadsleden. De vijf genoemde mogelijkheden zijn: a de zeven gemeenten met in totaal 16.000 inwoners handhaven; b er drie gemeenten van maken volgens het rapport „Tholen Emergit"; c er twee gemeenten van maken met de mogelijkheden van oost- en westkant; d de door de heren Van Beek-Bode en Schakel aangegeven centrale overheid plus dorpsraden; e het volgen van het ministerieel wetsvoor„ stel tot één gemeente op Tholen. KNUTSELWERK Het onder punt a genoemde voorbeeld heeft niet de insteming van de PVDA ver volgde dhr. Voogd. Hij vond het door de Vereniging van Ned. Gemeenten gemaakte rapport „Tholen Emergit" goed, maar met een te beperkte conclusie. Het zou wel een verbetering betekenen boven dg huidige 7 gemeenten, wanneer men het voorstel in dat rapport zou volgen, maar toch zou het knutselwerk blijven. Waardering had deze spreker eveneens voor de nota Van Beek, 23 april 1970 Maandag 27 april is het drie jaar ge leden dat Nederland werd verblijd met de geboorte van onze toekomstige kroonprins Willem-Alexander. Tijdens zijn nog korte leven heeft de kleine prins zich al laten kennen als een goedgehumeurd vriendelijk ventje dat altijd bereid is tot lachen. Hij heeft dit van geen vreemde, wordt zijn moeder niet „prinses glimlach ge noemd. Omdat hij er tijdens zijn derde levens jaar weer een broertje heeft bijgekre- gen is zijn tegenwoordig thuis, het kleine „Groot Drakestein te klein geworden. Het zal voor de prins een hele belevenis zijn te verhuizen naar het landgoed ,,De Hoge Vuursche" dat onlangs door de koninklijke fami lie werd aangekocht. Al zullen zijn eigen vertrouwde spullen, die iedere jongen van zijn leeftijd heeft, natuur lijk mee verhuizen. Hij zal zeker op zijn verjaardag weer met geschenken worden overladen. Donderdag 30 april viert onze koningin haar 61 verjaardag. Door het ge hele land zullen op deze koninginnedag weer festiviteiten plaatsvinden. In de loop der jaren heeft zij bewondering afgedwongen. Niet alleen als vor stin, maar ook als moeder. Zij heeft altijd een voorbeeld gegeven van een goed gezinsleven. Ook tijdens de spanningen en de verdeeldheid die de hu welijken van twee van haar dochters teweegbrachten heeft zij zich wijs ge toond. Wij wensen de koningin nog vele jaren van geluk en gezondheid toe, te midden van haar gezin en haar volk. Op dezelfde dag als de koningin, verjaart ook mr. Pieter van Vollen hoven. Wij hebben hem leren ken nen als een spontane jongeman met een veelzijdige interesse. Hij beoefent vele sporten en is een uitstekend mu sicus. Zijn eenvoudig optreden maakt hem tot een uitstekend echtgenoot voor Margriet en een goed vader voor hun kinderen. Wij wensen hem in zijn jonge gezin nog vele mooie jaren toe.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 9