Uit de historie van Stavenisse de omweg 30 JAREN GELEDEN Fa. F. C. de Valk Op en rondom de Stoofdijk <iv) j MAARTJE ZELDENRIJK 62 EENDRACHTBODE De „meidagen van veertig", een bewogen stukje vaderlandse geschiedenis Waarde van het Nederlandse verzet wordt vaak onderschat Hitiers opzet in feite mislukt Strijd in Zeeland duurde nog tot 27 mei Gas-weekend- service Fa. P. JANSEN Stammen van lezers door A. J. Smits 23 april 1970 5 Of Kempenshofstede ook een veer op Duiveland had, is ons nog niet gebleken. Voor 1599 zogezegd. Na deze tijd in iedergeval wel, zij het dan in combinatie met Stavenisse. Getuige een resolutie van de Ambachts heren van Augustus 1603, waarbij het „Veer van Stavenisse en Kem penshofstede op Vyanen in Duyvelant" verhuurt wordt aan Lenert Lenertss. Is hij de vroegere veerman van Kempenshofstede? Het kan zijn, het feit dat er naast hem nog sprake is van ene Job en Geert Lenertss, schijnt op een hier gevestigde familie te wijzen. Het veer was gevestigd aan de Stoofdijk en werd vanuit het haventje bediend. Erg geriefelijk was dit niet, want de Kamer liep bij laag zowat droog. En dit werd er in de loop der jaren niet beter op. De doodlopende Kamer ging al spoedig ver zanden. HET GENE GEWEEST IS. In een tienderekening uit 1605 vonden we een interessant gegeven. En onze ouders kunnen nog verhalen, hoe het bij de tienden verhuring toe ging- Een dag in het jaar is het druk in de bovenzaal van de „Gouden Leeuw", als de tienden worden verhuurd. In die tijd staat het koren op het land in hopen en in elke tiende koop is een wilgetak gestoken. De A. J. SMITS Dit havengezicht uit de 20er jaren, toont de plaats van het vroegere „cleijn cadijken". Nederland, begin mei 1940. Het eerste half jaar mobilisatie is voorbij. Behalve de Fins-Russische oorlog heeft de eerste oor logswinter niet veel strijdtoneel opgeleverd. In april is er echter weer volledig beweging in de oorlog gekomen, met Skandinavië als inzet. Het lijkt wel of de oorlog in afzonder lijke hoofdstukken kan worden verdeeld: Hoofdstuk I Polen, hoofdstuk II Denemar ken en Noorwegen. En nog steeds zijn de echte vijanden, Duitsland tegen Engeland en Frankrijk, niet rechtstreeks met elkaar in kontakt geweest. De afgelopen winter is streng geweest, maar toch ook weer snel geëindigd en de meimaand kondigt zich echt aan als de bloeimaand. Ondanks de onrust, die er in Nederland heerst over de toekomst verheugen de men sen zich op de komende Pinksterdagen: 12 en 13 mei. Prinses Juliana en prins Bernhard bezoeken het bloemenfeest te Noordwijk en na de kleurrijke bloembollen komen de bloeiende vruchtbomen. De kranten schrijven er over in lyrische stijl: ,,De appel viert nu hoogtij. De overweldigende witte bloesem tijdens He- melvaartdag van peren, kersen en pruimen, werd hier en daar onderbroken door de rose, bp springen staande appelknoppen Den dag daarna waren de vroegbloeiers al open. Het leek wel of zij den achterstand met geweld wilden inhalen. In het komende weekeinde zullen kleurschakeeringen van heel zacht tot dieprese den boomgaarden dat fees telijke aanzien geven, dat zo echt bij de Meimaand past Het Amsterdamse Joods koor geeft een uitvoering in de Hollandse Schouwburg. De belangstelling is groot en het enthousiaste publiek geeft bloemen aan de dirigent Eng- lander. De Lufthansa mag niet meer op Schiphol vliegen. De Duitse luchtvaartmaatschappij zal nu Eelde als landingsplaats kiezen. Van Eelde zal de K.L.M. de lijn doortrekken naar Schiphol, vooral om de bloemenexport naar Duitsland niet te verstoren, want deze bedraagt zo'n 1000 kg per dag. De gemobiliseerde soldaten zullen geen voordeel hebben van een Pinksterverlof. Op 7 mei acht de regering het nodig alle ver loven in te trekken. Er keren daardoor vele soldaten naar hun onderdelen terug. De NS moeten een beperkte dienstregeling instellen. „Maar", zo wordt medegedeeld, „met Pink steren zullen althans de electrische treinen weer normaal rijden." Ook de avondbladen van 9 mei geven geruststellende berichten. ,,De autoriteiten te Berlijn," zo meldt United Press," verklaren dat van een genomen inval in Nederland geen woord waar is In feite heeft een grote Duitse legermacht zich langs onze gehele oostgrens geconcen treerd en generaal Winkelman laat het volgende telexbericht uitgaan: „Van de grens komen, zeer verontrustende berichten binnen. Weest dus zeer op uw hoede." HET AANVALSPLAN De verovering van ons land was een on derdeel van „Fall Gelb", dat een „Blitz krieg" tegen Frankrijk ten doel had. De grote aanvalsstoot zou zich richten naar Noord- Frankrijk. Dwars door de Ardennen, bij Se dan, moest daarbij de middelste speerpunt van Duitse tanks de geallieerde verdedi gingslinie doorbreken en de kanaalkust be reiken. Oorspronkelijk lag het niet eens in de bedoeling om geheel ons land te verove ren. De noordelijke vleugel van het Duitse aanvalsleger zou over Roermond en Venlo naar België trekken. Later werden deze plannen gewijzigd en wel om twee redenen. Op 10 januari 1940 moest een Duits vliegtuig een noodlanding maken in Oost-België. Op een der inzit tenden werden papieren gevonden, die be trekking hadden op Hitiers aanvalsplan. De Führer werd toen bang, dat het hele plan verraden was en gelastte een algehele wijzi ging. Daar de Duitse legerleiding het boven dien te riskant vond om een nummeriek sterk Nederlands leger in de flank te hebben werd hierbij tevens besloten tot algehele bezetting van ons land. Dit deel van de strijd diende zo snel mogelijk te worden afgewerkt. Het 18e leger zou de aanval inzetten, waarbij een cavaleriedivisie door Drenthe, Groningen en Friesland moest oprukken om via de af sluitdijk Noord-Heiland binnen te trekken. BERGEN OP ZOOM TEL. 01640 - 53 47 OF 41 68 Adv. ingez. med. Tegen IJssellinie en Grebbelinie zouden 2 infanteriedivisies en 2 ss-regimenten, „Der Führer" en Adolf Hitler" benevens 3 pant- sertreinen worden ingezet. Ten zuiden van de grote rivieren zouden nog twee infanterie divisies en één tankdivisie door Noord- Brabant westwaarts oprukken. Tenslotte zou het 6e leger, bestaande uit 17 divisies, waaronder 2 tankdivisies, door Limburg naar België trekken. Afgezien van dit alles moest in het hart van Nederland een Duits leger uit de lucht neerdalen. Dit leger be stond uit de 7e parachutisten-divisie en de 22e luchtlandingsdivisie, troepen die per vliegtuig werden aangevoerd. Hierbij wer den niet minder dan de gehele Duitse trans- portvloot van 430 toestellen, een 246-tal jachtvliegtuigen, 240 Heinkel-bommenwer- pers, een groep Junker-88 gevechtsvlieg tuigen en Stuka duikbommenwerpers gebruikt totaal 900 vliegtuigen. Nimmer in de Twee de wereldoorlog zijn zoveel Duitse vliegtui gen tegen zo'n klein gebied ingezet. Comman dant van de parachutisten was Graaf von Sponeck. De gevechtsvliegtuigen stonden onder leiding van generaal Putzier en de algehele leiding berustte bij generaal Stu dent. De opdracht van dit leger was het veroveren van de bruggen bij Moerdijk, Dordrecht en Rotterdam om zo de 9e tank divisie, die door Noord-Brabant zou trekken de gelegenheid te geven om snel de vesting Holland binnen te dringen. Het tweede doel was door Hitier zelf bedacht: Aanval op 's-Gravenhage, met de opzet de koningin, de regering en de legerleiding gevangen te nemen om daarmee alle weerstand te breken. Tenslotte hoopte Hitier zelfs, dat koningin Wilhelmina dezelfde beslissing zou nemen als de Deense koning, n.l. capitulatie zon der verzet. Een speciale afgezant, Werner Kiewitz, een ambtenaar van het Duitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, moest naar Den Haag reizen om, terwijl de bommen boven de Residentie zouden worden afge worpen, met deze achtergrond muziek zijn eisen aan H. M. voor te lezen. VOOR EXCLUSIEVE TUIN EN TERRASMEUBELEN. OOK HERLACH. Tuinbakken vazen zonnewijzers èn alles voor de barbecue. Kortemeestraat 9-13 Bergen op Zoom - Tel. 01640-33 52 Adv. ingez. med. Over de duur van de oorlog in Neder land rekenden de Duitsers op 4 mogelijk heden: 1. Nederland verzet zich niet, 2. De luchtlandingstroepen bezetten de Residentie en nemen koningin, regering en legerleiding gevangen; in dat geval zou de oorlog één dag duren. 3. In Nederlandse uniformen gestoken Nederlanders en Duitsers bezetten enkele Maasbruggen in Limburg, parachutisten ver overen de Moerdijkbruggen, de bruggen bij Dordrecht en de Maasbruggen te Rotterdam en de 9e pantserdivisie rukt snel op naar Den Haag; de oorlog zou dan in ten hoogste 5 dagen worden beslist. Zouden echter de twee genoemde acties niet het gewenste re sultaat opleveren, dan zou de strijd in Ne derland langer duren. OVERWINNING EN NEDERLAAG In de nacht van 9-10 mei werden in Limburg de maasbruggen overvallen. Slechts bij Gen nep lukte dit. Even later overschreden Duit se troepen op vele plaatsen de oostgrens. De Duitse luchtvloot passeerde eerst ons land om zo de indruk te wekken, dat men te doen zou hebben met een grootscheepse aan val op Engeland. De vliegtuigen draaiden echter boven de Noordzee, bombardeerden de Haagse kazernes en de vliegvelden Ypen- burg, Valkenburg en Ockenburg rond Den Haag en wierpen daar parachutisten af. Al, les ging volgens Hitiers boekje. Misleiding, schrik en overrompeling waren de kenmer ken van de luchtacties. Von Sponeck was tot in details geïnstru eerd en bezat plattegronden van Den Haag, adressen van koningin, regering, opperbevel hebbers en openbare gebouwen, adressen van Duitsers, die zouden helpen, en van mensen, die moesten worden gearresteerd, zelfs van garages waar auto's konden worden gevor derd. Von Sponeck verwachtte niet veel tegen stand. Zijn dagorder begon met de woor den „Grote en eervolle taken wachten ons", en eindigde met: „Nu voorwaarts met God, voor Führer en Rijk (Op 20 juli 1944 werd de generaal, op bevel van Hitier, zon der vorm van proces gefusilleerd We willen in dit artikel niet verder in details treden voor wat betreft de oorlogs handelingen in de meidagen. Wie hiervan meer wil weten kan verschillende, juist in deze dagen uitgegeven, publicaties in boek en geschrift doorlezen. De lezer zal gewaar worden, dat de missie Kiewitz mislukte, de gezant kwam niet verder dan de grens. De pantserdivisie rukte snel op, dwars door de Peelraam stelling heen en vervolgens over de door de parachutisten veroverde bruggen bij Moerdijk en Dordrecht. Hitiers persoonlijke plan mislukte echter volkomen; ja, hier leed de agressor een ne derlaag, die hij nooit geheel te boven is ge komen. Er wordt wel eens gezegd, dat Hitier zich in de tweede wereldoorlog heeft doorgezege- vierd, en dat elke overwinning hem wat dichter bij zijn ondergang heeft gebracht. Verloor hij bij zijn acties tegen Scandinavië een groot gedeelte van zijn toch al te kleine vloot, rond Den Haag verloor Hitier niet alleen een groot deel van zijn transport vliegtuigen doch ook een groot aantal waar devolle, langdurig getrainde, voornamelijk kaderleden van zijn pas opgerichte, geheel nieuwe leger-onderdelen: parachutisten en luchtlandingstroepen. Ruim 300 machines werden neergeschoten. Rondom Den Haag werden 2735 Duitse militairen uitgeschakeld, waarvan er 1200 via IJmuiden naar Enge land werden afgevoerd. De aanvankelijk overblufte Nederlandse troepen, die rond 's-Gravenhage waren gelegerd, - meest jonge, pas in dienst getreden soldaten en oudere lichtingen- zagen - en dat is uniek in de tweede werledoorlog - zelfs kans om de 3 bezette vliegvelden te heroveren en Von Sponeck volledia te isoleren. Van een binnenrukken in Den Haag was geen sprake. Hitier werd ongeduldig en vreesde zelfs, dat de strijd langer dan de in 2e instantie ge plande 5 dagen zou duren, daar de Duitse tanks vóór Rotterdam bleven steken. Een ander Duits strijdmiddel, de terreur, werd aangegrepen om het verzet te breken: Bom barderen van bevolkingscentra. Het hart van Rotterdam ging op in vlammen. CAPITULATIE Utrecht, Den Haag, Amsterdam en Haarlem werden met eenzelfde lot als Rotterdam be dreigd. De koningin, de koninklijke familie en de regering hadden het land reeds verla ten. De nuchtere en vooral moedige generaal Winkelman besloot verder - naar zijn mening nutteloos bloedvergieten te voorkomen. Op 14 mei 1940 capituleerde de Vesting Hol land. In Zeeland werd de strijd voortgezet. Middelburg werd - daar de Slcedam-stel- ling zich niet gauw genoeg overgaf - ver nietigend gebombardeerd. Öp 27 mei werd het laatste stukje Nederlands rondgebied door de Duitsers veroverd. De aanwezigheid van Engelse troepen bij Hoek van Holland, Amsterdam en Vlissingen, alsmede van Franse troepen in Zeeland en Noord-Bra bant heeft geen wezenlijke invloed gehad op de duur van de oorlog. Een kleine 5 ja ren later zou Nederland weer gevechtsterrein worden Veel langzamer dan de bezetting zou de bevrijding van ons land zich voltrekken (NADRUK VERBODEN) Diepe ontroering heeft zich van de gehele kerkelijke en burgerlijke gemeente van Sint Maartensdijk meester gemaakt na het plot selinge overlijden van de organist der Ned. Herv. Kerk, Dinant Johan Bentschap Knook. Immers, Bentschap Knook en „Zijn" orgel waren een begrip geworden. Een eenheid. Die twee waren sinds 37 jaren met elkaar vergroeid; op tweede Paasdag, 30 maart, toen de kerkgangers de kerk verlieten, heeft het orgel bijzonder mooi geklonken door het gevoel dat hij in zijn spel wist te leggen en door een prachtige registratie; dit is verschei dene mensen opgevallen, en niemand kon toen vermoeden dat dit mooie postludium Zijn laatste orgelspel zou zijn, op het kerk orgel van St. Maartensdijk. Bentschap Knook is gedurende 27 jaar organist in vaste dienst geweest, maar 10 jaar daarvoor mocht hij al spelen van zijn voorganger Kees Bil. In die tijd toen de windvoorziening nog niet met een electro motor geschiedde was mijn oud-oom Bram de Graaf orgeltrapper en met hem mocht ik 's-zondags en op kerstdagen tijdens mijn va kantie als jongen mee naar het orgel. En nu is het vandaag de dag en hier de gelegenheid om het volgende in herinne ring te brengen: Bentschap Knook mocht het orgel bespelen van Kees Bil, en ik mocht orgeltrappen van mijn oud-oom; de speler en de trapper, ze konden elkaar niet missen, ln de maand Maart anno 1606, ordonneeren Ambagts, heer en om te laeten maecken een Cleijn Cadijken om beguaemelijck te lossen en te laden, aen noortwestzijde van den dorpe, ahvaer de See van den Dijck af geseeten es". De Kamer was wel een goede havengeul, maar voor practisch gebruik had men ook een zwaaikom en een loswal nodig. Men stelle zich overigens van deze haven niet teveel voor. Heel bescheiden van omvang een reit je meerpalen en een stukje kade dat was alles. Maar voor de schuitjes uit die dagen toch goed genoeg. Met dit al ivas overigens de basis gelegd voor handel en verkeer, daar bij de sluis aan de Stoofdijk. Althans zo zagen onze 17e eeuwse vaderen het. maar ze hadden elkaar nodig om dat ko ninklijke muziekinstrument tot spelen, tot zingen te brengen; dit hebben we samen vele malen mogen doen. En tijdens het zingen klonk machtig indrukwekkend gemeente zang en orgelklanken onder die hoge gewel ven op, ter eer van Hem, Die Zichzelf door psalmen en orgelspel wil verheerlijken. Moge dit tot in lengte van dagen zo zijn in dit eeuwenoude bedehuis, waarin onze ouders, groot- en voorouders God loofden. Nu zijn allen, met wie ik vroeger op de orgelgalerij zat, overleden: mijn oud-oom Bram de Graaf, Kees Bil en Dinant Bent schap Knook. We hadden hem als mens, als bakker en als organist nog graag willen MEESTERWERKEN VAN Z TOT A C. ANDRIESSEN en ZN Grote Markt 22 BERGEN OP ZOOM adv. ing. med. hopen mei zo'n tak zijn voor de Ambachtsheer, die het tiendrecht bezit. Die komt dart op zo'n dag met een heel gevolg uit Zierikzee en laat die hopen ten zijnen bate verkopen. Dat brengt goed op; 's avonds na afloop hebben ze dan een feestmaal. Het is dan druk op het dorp; voor de „Gouden Leeuw" staan een troep jongens en meisjes met begerige blik ken naar boven te kijken. De grote mensen staan, wat verder af. Eindelijk, daar worden de ramen opgeschoven. Het grote ogenblik is daar! De heren komen voor de open ramen en gooien centen uit het raam. Duwend en stompend om een centje te pakken te krijgen, rumoert het jonge volk door elkaar. En ineens, voordat iemand er op bedacht is, gooien de heren een paar emmers water over de troep. Gillend stuiven ze weg, maar er zijn er bij inet een nat pak. De heren gieren van de pret, de omstanders lachen. Maar de jongelui staan gereed om het nog eens te proberen, want zo dadelijk komen er weer centen, misschien wel een stuk gebak, maar zeker emmers water. Even later komen de heren naar buiten. Om stuwd door de jeugd, die blijven bedelen om een cent, gaat het naar de Kaai, waar het schip naar Zierikzee hun wacht. WAS ALREDE IN DE EEUWEN VOOR ONS Twintig jaar geleden vertelde een „oud man" deze herinnering in de Eendrachtbode. En zo ongeveer, maar dan zonder de folkloristische stoffage, geeft die rekening uit 1605 eenzelfde verhaal. „Betaeldt aen Schuteluden van Stavenisse, die de Heeren met haer Schute ende boot tende de Camer brochte ende zoe overginge in de schute van Viaene, daer de Heeren 's morgens meede gecoomen waren, opt verhuren van de tienden." „Betaeldt aen Job Lenertss over de verteerde costen, die anno 1605 op de verhuringhe van de thienden gedaen sijn." Betaeldt aen Cornelia Groene, Waerdinne op Viaene, over zoeveel aldaer verteert bij de Heeren, de Wagenluden en de Schuteluden". Enzovoorts, want zo volgen er nog posten over eten en drinken. En de ingezetenen van het nieuw bedijkte Stavenisse maar „rekwesten over geven", om te verkrijgen „guytscheldinge van haer achterwesen van de oude Tiendeschulden", van 1600 af. Maar zo krap keken de heren nu ook weer niet, in elk gal, ze verlenen „atterminatie van hunne achter wesen e betalinghe." Of zoals we vandaag zeggen; vermindering van hun oude schuld. We gaan nog even terug naar die oude rekening. Job Lenertss krijgt kosten van verteer betaalt; ten zijnen huize heeft de verhuring plaats gehad. In tegenstelling tot anderen in de rekening, wordt hij geen waard genoemd. Wat hij dan wel was? In 1606 komen we hem tegen als oudste schepen. Dat verklaart al iets. Het jonge Stavenisse had misschien nog geen herberg. De „schuteluden" zullen de veerlui geweest zijn. Het geval laat zich indenken. Toen de heren vertrokken was het laag water. Met een roeiboot of platbomer brachten de veerlui de heren op het eind van de Kamer, waar hun schuit voor anker lag. De schutelden kregen voor dees heerendienst 10 schellingen en 8 grooten Vlaams uitbetaald, wat hetzelfde is als drie gulden en twintig cent. HET VEER OP VIAENA l door Dat, wat ik voor Bert voelde, zal tussen Jaap en mij nooit kunnen zijn. Wij hebben beiden onze ervaringen. Daarom zal het iets heel anders zijn: wederzijdse ge negenheid misschien. Op de duur een rustige liefde voor elkander. Ik mag hem en vind het prettig, als we bij elkaar zijn. Dat is het tot nog toe. 'O, we hoeven geen haast te maken. Dat wil ik toch niet. Daar is de stap te belangrijk voor. Maar ik moet vóór die tijd weten, wat er met de boerderij gaat gebeuren." Piet knikte nogmaals. ,,Ik zal m'n gedachten er over laten gaan. Bets en ik bespreken het vanavond. Als je wilt trouwen, is er natuurlijk een oplossing voor wat de boerderij betreft. Ik zou zeggen: Maak je daarover geen zorgen. Wij houden van je als een eigen dochter, dat weet je. Daarom willen we alleen jouw geluk. Misschien zijn we diep in ons hart egoistisch maar dat mag niet boven komen. We hebben allemaal veel verdriet gehad van de plotselinge dood van Bart, maar met een dode kan een mens niet leven. Doe wat je hart je ingeeft. Met de boerderij maken wij het dan wel in orde." Bets kwam overeind. ,,Ik zal eens koffie maken. Wel foei, door al dat gepraat zouden we het helemaal ver geten dat het al half elf is." Bij het heengaan omhelsde ze haar schoonouders. „Met wie ik ook trouw", zei ze, beurtelings beiden aankijkend, jullie blijven voor mij altijd vader en moeder hoor!" Griet Keesom had wel bezwaren. „Maar kind, je kunt de boerderij toch zo maar niet opgeven? Wat moet daar dan van terechtkomen? En jij zult nooit kunnen aarden in de stad. Ik dacht, dat je die monteur onder hand wel vergeten was." „Hij is op 't ogenblik eigenaar van een zaak, moeder," beklemtoonde Lena teleurgesteld. „Wat de boerderij betreft, dat maak ik met mijn schoonouders wel in orde. Of wilt u me de rest van m'n leven in m'n eentje in dat grote huis laten zitten? „Je hebt Bertje toch?" ,,U wilt me zeker niet begrijpen? Ik voel me nog een jonge vrouw moeder. En ik heb ook m'n verlangens. Al staan die niet op de voorgrond. Bovendien is het voor Bertje beter, dat ik hertrouw." „Maar waarom neem je dan geen boerenzoon, m'n kind?" „Omdat ze niet komen, die hebben liever een jonge- meid van twintig, een en twintig." „Wel, je moet het zelf weten. Ik kan het je niet ver bieden. Lena knikte. „Dat zit u zeker nog altijd dwars, he? Piet en Han mochten trouwen met de vrouw hunner keuze, al waren het geen boerendochters. Maar ik moest en zou een boer trouwen. Dat heb ik gedaan. Dat Bert zo spoedig kwam te overlijden, kon niemand voor zien, Als hij was blijven leven, zouden we gelukkig zijn. En bestond dit probleem niet. Nu wil ik de werkelijkheid onder ogen zien. En die werkelijkheid is deze: Jaap is me nog niet vergeten. Hij houdt van me. En mij is hij niet onverschillig. Bovendien, hij heeft twee dochters, ik heb een zoon. Ik kan een moeder voor zijn schatten worden en hij een vader voor Bertje. Zegt u me nu maar eens, wat daar op tegen kan zijn „Tja je moet het 2elf maar weten. Als je er maar aan denkt, dat ik je gewaarschuwd heb." Een beetje ontgoocheld keerde Lena huiswaarts en gedurende enkele dagen piekerde ze over moeders be zwaren. Zou ze werkelijk niet kunnen aarden in de stad? Was ze inderdaad teveel boerin om dit alles te kunnen loslaten? (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 5