Plaatselijk Nieuws Wat geeft u uw vrouw, uw verloofde uw dochter? Tweede Kamer koos voor één Tholen Wat gaat er nu eigenlijk gebeuren Op de tribune EENDRACHTBODE Pfaff naaimacMneimis W. Rikken N.V. THOLEN OUD -VOSSEMEER ST.-ANNALAND Winkelsluiting PREDIKBEURTEN STAVENISSE 23 april 1970 2 In navolging van ministeriële en volksvertegenwoordigersdrang tot de centralisatie en democratie willen we voor de evenzeer geachte eenvoudi- gen van geest, die ten behoeve van ons blad eenzelfde abonnementsgeld betalen, maar die zo'n lang herinde- lingsverhaal als in dit nummer voor komt aan hun laars lappen simpel stellen, wat van dit alles nu de (voor lopige) gevolgen zijn. En dat in veel korter zinnen als de hiervoorafgaan- de, 1. De Kroon zal een nieuwe burge meester gaan benoemen en aan de huidige (eervol) ontslag verlenen. Mogelijk wordt het een open sol licitatie, wat wil zeggen, dat ieder Nederlander naar die functie kan solliciteren. 2. De bevolking zal in oktober of november een nieuwe gemeente raad van 17 raadsleden kiezen voor de ene gemeente Tholen. In feite zijn dus de in dit nummer voorkomende kandidatenlijsten waardeloos. 3. Het eerste wat de 17 nieuwe raadsleden (na 1 januari 1971) zullen moeten doen is wethouders kiezen. Volgens de normale norm zijn dat er twee, maar in dit (sa- menvoegings) geval mogen het er (op verzoek van de nieuwe raad aan het provinciaal bestuur) ook drie zijn. 4. De nieuwe raad gaat de zetel- of zgn, centrumgemeente aanwijzen. Eenvoudig gezegd t waar het se cretarie wordt gevestigd, de trouwzaal, de geboorte-aangifte, enz. 5. Daarna zal de nieuwe raad veel tijd nodig hebben om te gaan 'ega liseren'. Dit vreemde woord be tekent eigenlijk de verschillen op heffen, die er nu zijn tussen de ge meenten ten aanzien van velerlei verordeningen, heffingen en bepa lingen. Men kan het wat wel licht begrijpelijker is vergelij ken met het geconcentreerde Thoolse waterschap, dat de hef fing van het dijkgeschot voor alle ingelanden heeft rechtgetrokken. Maar nu zou het weer te moeilijk worden. Voorlopig weet de burger nu wel voldoende wat er nog dit jaar of onmiddellijk na de jaarwis seling moet gebeuren. Tevoren voor ieder een prettige vakantie toegewenst. Dit zou bezwaarlijk zijn, wanneer dat met 7 kleine gemeenten op Tholen moet gebeu ren. Men zou dan bepaald in een ongunstige onderhandelingspositie komen. Dit moge dan voor een herindeling niet alleen doorslag gevend zijn, het is wel belangrijk. Ook dat Tholen zou blijven liggen, nadat overig Zee land wel een herindeling beleefde. Inderdaad zullen hierdoor 7 kleine ge meenten op Tholen sneuvelen. We kunnen hier met weemoed aan denken of de zaken nuchter bezien. De heer Tolman (CHU) heeft dit laatste gedaan door te zeggen, dat de zaak herindeling Tholen kinderlijk een voudig is. (interuptie van dhr. Tolman: al leen georgrafisch bekeken) Ik ben niet be vreesd voor dorpisme op Tholen, zo ant woordde de minister vervolgens de in dit ver band gedane opmerking door dhr. Wiegel (VVD) Door dhr Tolman zijn drie mogelijk heden genoemd, waarvan de laatste was om het zo te laten. Daarvoor voelt ds Abma dan nog het meest. Tot mijn vreugde heeft een 2 of 3 deling van de Thoolse gemeen ten vrijwel geen bijval in de Kamer gekregen. Ik deel dé opvatting van drs Voogd, dat we een heel eind kunnen meegaan met het rapport Tholen Emergit, waarin waardevolle gegevens staan, maar ik heb me wel afge vraagd, toen ik het las, hoe de samenstellers tot zo'n conclusie zijn gekomen als is aange geven in dat rapport. Die cpnclusie wordt niet door de inhoud gerechtvaardigd. Men had na de aangevoerde argumenten juist een 2 of 3 deling moeten verwerpen, vond de minister. Ten aanzien van de positie van de amb tenaren in de huidige gemeenten verklaarde de minister volle aandacht te hebben en een gesprek met de commissie voor ambtenaren zaken te zullen toejuichen. VERBINDING ZUID - BEVELAND Nadat staatssecretaris Van Veen nog het onderdeel van de decentralisatie had behan. deld volgden de republieken. De heer J. A. van Bennekom (ARP) was de bewindsman dankbaar voor een zo duidelijke uiteenzetting na de fractiebehandeling en hij verklaarde het met de minister eens te zijn, dat men niet gaat herindelen om te herindelen, maar dat rekenende met een ontwikkeling in de toe komst Tholen een eenparige inbreng moet hebben tegenover West- Brabant en andere buren. Wanneer dit zou achterblijven, zou dat een centrale aanpak ernstig kurlnen schaden. Het gaat om het belang van Tholen en haar nijvere bevolking. De heer Van Benne kom attendeerde er tenslotte nog op, dat het overigens bij verbindingen niet alleen gaat om die naar Sint Philipsland, maar ook die naar overig Zeeland. Tholen is wel Zeeuws gebied, maar nog altijd slechts bereikbaar via Brabant. Wat de politieke minderheden betreft, merkte de AR-woordveerder op, dat het zelfs kan gaan om heel kleine minderheden, zo als in het nieuwe Tholen de R.K. inbreng. Daarom ben ik blij, dat ook de minister het accent heeft gelegd op de nodige wijsheid, die het nieuwe gemeentebestuur van Tholen behoeft. Drs Aarden vond het een bezwaar blijven, dat in feite nog geen wettelijke decentralisaite mogelijk is en dat men daar op z'n vroegst in 1975 aanspraak op zal kunnen maken. ENKELE CHU-ERS VINDEN HET NOG TE VROEG Dhr. Tolman herhaalde zijn interuptie, dat herindeling Tholen alleen maar in geogra fisch opzicht kinderlijk eenvoudig lijkt en is Hij achtte het tijdstip waarop herindeling als noodzakelijk moet worden gezien hoogst belangrijk. De minister zegt daarvan: nu. Onze fractie is het daarmee niet unaniem eens. Een kleine minderheid ziet de tijd er voor Tholen nog niet rijp voor. Daarvoor zijn de te verwachte ontwikkelingen voorts hands nog te onzeker. En die kleine min derheid zal dan ook tegen het wetsontwerp stemmen. De heer Wiegel: Ik weet niet of de heer Beernink verbijsterend achteruit is geschoten met zijn stoel, nu een aantal (interuptie Tol man: ik heb gezegd een kleine minderheid) van zijn geestverwanten het voorstel niet zal steunen. Daarentegen mag ik verklaren, dat de VVDfractie unaniem zal voorstemmen Ik hoop dat na een vaste verbinding de sa menvoeging Sint Philipsland in de gaten wordt gehouden en tenslotte hoop ik met de minister dat de nieuwe Thoolse raad vol wijsheid - en die opmerking neemt men daar zeker ter harte - aan de nieuwe tijd zal be ginnen. Drs Wiebenga vroeg zich n« het ant woord van de minister af of de gemeente naren dan geen belang bij een herindeling zouden hebben. Dat is welhaast ondenk baar. Hij achtte het een morele plicht van gemeentebestuurders om de inwoners er volledig bij te betrekken. En juist bij Tholen heeft het daaraan veel ontbreken. Daar moet de minister toch wel van geleerd hebben. Dat blijf ik betreuren. ONBEVREDIGEND DEMOCRATISCH ASPECT Ds. Abma (SGP), die de bewindsman even. eens dankte voor zijn uitvoering antwoord wees er op, hoe de minister bij zijn argu mentering toch niet anders dan over een nog onzekere toekomst spreekt, terwijl de SGP van mening is, dat hetgezn aan samen- deen op Tholen gewenst is ook kon worden bereikt door bovengemeentelijke overleg, zo als trouwens gebeurde. Minder tevreden was de SGP-woordvoerder voor wat het antwoord van de minister betrof ten aan zien van het door hem aangehaalde demo cratisch aspect. Ds Abma had namelijk ge wezen op de uitspraak van de Thoolse raden en hij vond het een onbevredigende zaak, wanneer een zo grote meerderheid van de raadsleden op Tholen zich tegen herin deling verklaart, de regering en kamer daar aan voorbijgaat. Zouden die Thoolse raadsleden dan alle maal zulke grote oogkleppen dragen, dat zij de toekomst niet zouden onderkennen. Juist nu allerwege zo wordt gesold met het woord inspraak, is dit wel een zeer merkwaardige gang van zaken. Ook eigenaardig vond ds Abma dat verschillende afgevaardigden en ook de minister zo de gewenste wijsheid en verdraagzaamheid van een nieuwe Thoolse raad benadrukken. Lijkt dat niet wat op een bevoogdend optreden voor autonoom? Ik heb aangevoerd, dat bij grenswijziging van gemeenten geval voor geval bekeken dient te worden. Neem bijvoorbeeld ook de kwestie, van de zondagsrust. Ik meen dat zowel de minister als de staatssecretaris daarvoor ook veel begrip hebben, gezien hun politieke afkomst. Er zijn dingen, die met het woordje verdraagzaamheid niet zijn opgelost. Zo zijn zondagsrust en verdraagzaamheid twee verschillende zaken. Nu wil men het alleen gaan verwachten van de wijsheid van het toekomstige bestuur van Tholen, aldus ds Abma, die dus met zijn fractie tegenstan der van de herindeling van Tholen blijft. VEEL MOEITE De KVP heeft ontzagelijk veel moeite met het wetsontwerp gehad, verklaarde de voor dhr. Van Beek invallende Fievez. We za gen er heel wat vage argumenten in, o.a. dat men aan het herindeling gaat zonder de ontwikkeling te weten. Hij wilde ook een eventuele gewestvorming niet te zeer aan het inwonertal binden. Hij liet het verder op dat moment nog in de lucht hangen of de KVP-fractie unaniem zou gaan voorstemmen maar had ook geen andere visie dan zijn fractiegenoot Van Beek, die zich donderdag wel voor wetsontwerp verklaarde. In de dubliek erkende de minister dat de bevolking natuurlijk volop belang heeft bij een herindelingszaak, maar dat het eenvou dig niet op de weg ligt van de rijksoverheid de bevolking daarbij te gaan bepalen. Hij kon het niet eens zijn met ds Abma om het slechts met een bovengemeentelijke organi satie te doen op Tholen en constateerde uiteraard met genoegen, dat een grote meer derheid zijn voorstel zou steunen. 'Ik hoop dat de nieuwe gemeente van Groot Tholen zich con amore achter het wetsontwerp plaatst, niet uit het oogpunt van bevoogding, maar uit een welbegrepen belang van het eiland en haar inwoners', zo was in feite het laatste ministeriële woord over de Thoolse herindeling. Bij de daarna vlotte artikelsgewijze be handeling ontmoette het amendement Wy- benga om dccentralisatieresultaten na 2 jaar aan g.s. mee te delen, geen bezwaar. De stemming zelf werd op woensdagmiddag be paald. In tegenstelling met de grote Thool se belangstelling vorige week donder dag werd dinsdag de pubieke tribune voor wat Thoolse ingezetenen betreft slechts bevolkt door met name te noe men mannen en vooral een dame. Die dame was mej. Suurland, de typiste van de gemeente Scherpenisse, die met hand en hart heel de herinde lingsprocedure volgde. Men komt al tijd weer voor verrassingen te staan wat belangstelling betreft. Waar men het van verwacht blijkt een vergissing te zijn. Waaraan men niet dacht, ziet men alles geinteresseerd volgen. Ver der waren er de burgemeester van Sint-Annaland, Poortvliet en Tholen, was daar wethouder L, J. Koopman van Sint-Maartensdijk, de gemeente secretaris Van Doorn van Scherpe nisse, het nieuwe statenlid (bijna) E. Ph. Nieuwkerk uit Poortvliet en om het 'thoolse' gezelschap compleet te maken, verslaggevers van PZC en Eendrachtbode, Oók het dagelijks be stuur van de gemeente Nieuw-Vosse- meer, die wellicht enige siddering voelde, nu een onweersbui zo dicht langs trok. Voorlopig is de Nieuw- Vossemeerse lucht helder. In Sint- Philipsland was er dinsdagavond raadsvergadering, anders zouden ook vanuit die gemeente ongetwijfeld in woners (bestuurders) van de partij zijn geweest om te zien hoe zeven thoolse gemeenten (om met zijne ex cellentie Beernink te spreken) eervol op het Haagse slagveld achterbleven. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer der Staten Generaal het voorstel van Minister Beernink tot het samenvoegen van de zeven Gemeenten op Tholen tot één Gemeente aangenomen. Afintekening dat ze tegen dit wetsvoorstel waren kwam er van de heren Abma, Van Dis en Van Rossum zijnde de SGP-fractie en de CHU-ers freule de Wittewaal van Stoetwegen en W. Schuring. 'Weekendregeling Artsen' Tholen, Poortvliet en Oud Vosserrveer dr Th. A. Boe, tel 01660-542 Nieuw Vossemeer en Sint Philipsland dr H. Menger, St. Philipslands tel. 01677—500 St. Annaland, St. Maartensdijk en Stavenisse dr. A. C. J. Noteboom, Sint Annaland tel. 01665—400 DIENST WIJKVERPLEGING Weekendregeling van zaterdagmiddag tot en met zondagavond. Groepsdienst Oud-Vossemeer, Poortvliet, en Tholen: 25-26 april Zr.v.Bruinessen O-Vossemeer Telefoon 01667-476 Groepsdienst: Sint Maartensdijk Scherpe nisse Sint Annaland. 25-26 april Zr. de Smit St. Maartensdijk Telefoon 01666-548 Geef haar de aller-aller- modernste naaimachine, die te koop is. De Pfaff 1222. Laat de kans u niet ontgaan, om haar te maken tot de gelukkigste vrouw van de wereld. Een mooier, practischer, gelukbrengender cadeau kunt u zich niet indenken. Pfaff 1222: de naaimachine met de „derde hand". Een demonstratie maakt duidelijk, wat daarmee wordt bedoeld Kortemeestraat 17 Tel, 01640 - 3 58 78 Bergen op Zoom 6.45 - 19.10 7.30 19.55 8.25 20.55 9.30 22.10 10.50 23.30 - 12.15 050 13.25 HOOGWATER In verband met de deltawerken en kanaal- werken kan de redactie geen enkele ver antwoording nemen voor eventuele misstel lingen van de gegeven waterstanden. Week van 26 april tot en met 2 mei Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 28 april Laatste Kwartier te 18.18 uur 5 mei Nieuwe Maan te 15.51 uur SPREEKUUR BURGEMEESTER Het spreekuur van de burgemeester zal worden gehouden op maandag 27 april a.s. van 6.30 tot 8 uur in de ambtswoning Herte kamp 5. HET WAS GOED Met dank aan alle gevers en de dames collectrices wordt hier vermeld, dat de Sima- vi collecte 1.161,60 heeft opgebracht. VOOR A.S. MOEDERS De Groene Kruis-afdeling organiseert na de moedercursus nog enkele voortzettings- lessen voor a.s. moeders. Vermoedelijk zijn het nog 4 lessen. De eerste les begint dins dag 12 mei om half acht in het wijkgebouw, waartoe men zich tevoren bij de wijkver pleegster kan opgeven. MUZIEK - ENVELOPPENAKTIE Zaterdag 25 april houdt de muziekvereni ging „Concordia" een enveloppenaktie ten bate van het uniformenfonds voor het raa- jorettenpeleton. Deze enveloppen worden zaterdagmiddag opgehaald, waarbij de mu ziekvereniging uit Nieuw-Vossemeer dit keer eens haar medewerking zal geven. NCVB Op 15 april hield de NCVB haar leden vergadering, waarbij naast huishoudelijke zaken mevrouw Leenhouts vertelde over het Welfare-werk van het Roode Kruis. Verder werden twee Alvee-films over het Welfare-werk en een reis met de Henri Du- nant vertoond. Er werd een nieuw lid inge schreven. OPEN DAG OESTERSCHELP Dinsdag 28 april is er voor ouders en an dere belangstellenden weer gelegenheid te kijken wat op de landbouwhuishoudschool wordt gepresteerd. De projecten zijn nu per klas verdeeld. De eerste klas brengt vanwege het natuurbeschermingsjaar 1970 met name die natuur in beeld. De tweede klas kreeg als motto: recreatie - vakantie - vrije tijd. De derde klas: mode - wonen - leven. Reken er op, dat er weer goede belang stelling zal zijn voor dit jaarlijks als het ware huishoudschool-evenement. SCHOOLRAAD De schoolraad met o.a. de dames Deurloo en Goorden zag haar streven naar zwem- mogelijkheden voor de schooljeugd met suc ces bekroond. De zwemlessen zullen gegeven worden in St. Maartensdijk. In volgend num mer komen we hierop uitgebreider terug. TENTOONSTELLING EN VERKOPING WELFAREWERK In het Groene Kruisgebouw wordt a.s. maandag van 3 tot 9 uur een tentoonstelling van welfarewerk gehouden. Iedereen, (jong en oud, dames en heren) kan dit mooie werk, dat met veel zorg door invaliden van het hele eiland gemaakt is, bezichtigen en eventueel kopen. U helpt hiermee de welfare patiënten aan werk, wat voor hen uit thera peutisch oogpunt gezien heel belangrijk is, terwijl u zelf een mooi stukje handenarbeid voor weinig geld kunt krijgen. Het maken van winst is namelijk niet het hoofddoel, maar het vullen van de lege tijd van de pa tiënten met nuttig en prettig werk. 25 JAAR BEVRIJDING Een uit alle lagen van de bevolking gevormd aktiecomité heeft voor 5 mei het volgende programma samengesteld. 8 - 8.30 uur aankondiging van bevrijdings dag door herauten te paard; 8.30 - 8.45 uur klokgelui 8.45-9.00 uur aubade schooljeugd voor het gemeentehuis met medewerking van de har monie en toespraak burgemeester. 9 - 12.30 uqr filmvoorstelling voor jeugd, straattekenwedstrijd en fietsenrally volksspelen op het sportterrein voor 13 tot 100 jarigen 13.30 uur optccht versierde fietsen, steps, karretjes, enz. 14.15 uur voetbalwedstrijd tusen dameself tallen. 15.25 uur demonstratie gym. 16.00 uur wielerronde jeugd. 18.00 uur prijsuitreiking bij gemeentehuis. 20.45 uur lampionoptocht. OPEN BEJAARDENWERK De werkgroep Open Bejaardenwerk in tijdens de 5 mei feestelijkheden medewerking verlenen ook minder validen in de vreugde te doen delen. Er is mogelijkheid deel te nemen aan een autotocht door de streek. Vertrek omstreeks 11 uur, terug 1 uur, ver volgens broodmaaltijd in de bejaardensoci- teit. Zij die willen deelnemen gelieven zich voor 1 mei op te geven bij zuster Van Bruinissen. Ook autobezitters kunnen zich melden. GEVONDEN Een trouwring, volgens de vage inscriptie vervaardigd plm 1915. Inlichtingen bij de vindster, Mevr. M. C. Daane-de Jong, Schoolstraat 17. VERKIEZING AMBTSDRAGERS Tijdens een gemeentevergadering der N. H. Kerk is tot ouderling gekozen dhr. P. Moerland en tot diaken dhr P. A. Douw. REINIGINGSRECHTEN De ontvanger dezer gemeente herinnert er bij deze aan dat de laatste termijn voor beta ling REINIGINGSRECHTEN (RE) 1970 reeds op 31 maart 1970 is verstreken. Ten einde moeilijkheden en onnodige kosten te voorkomen, worden nalatigen in de betaling verzocht spoedig aan hun verplichting tot betaling te voldoen. Dit kan geschieden a. via de Coöperatieve Raiffeisenbank alhier, of b. via postrekening no. 32590 ten name van de gemeente Sint-Annaland, of c. op woensdagmiddag tussen 2 en 5 uur op het gemeentehuis. De ontvanger voornoemd, M. v. Dijk. SLEUTELCURSUS GESLAAGD Achttien van de 21 deelnemers aan de sleutelcursus van de afdeling van het Ver bond voor Veilig Verkeer zijn geslaagd. Vrijdag 1 mei krijgen zij in het Dorpshuis hun diploma, terwijl er dan ook een ver- keersquiz gehouden wordt. Voorzitter J. W. van Popering verzorgde de afgelopen win ter de lessen die bij de volwassenen goed zijn aangeslagen. Daarom wil men a.s. win ter opnieuw een dergelijke nuttige cursus organiseren. Gezien het feit, dat in de verschillende ge meenten op Tholen en Sint Philipsland geen uniforme middagsluiting bestaat is het moei lijk van hieruit voor eike gemeente een al gemene voorlichting te geven met betrek king tot de winkelsluiting tijdens komende feestdagen. Bekend is in elk geval - daarmee kan de consument dan ook maar beter rekening hou den - dat vele zaken zo niet de gehele dag, _dan toch donderdagmiddag 30 april geslo ten zijn. In dat geval zullen voorafgaande dinsdag- of woensdagmiddagsluitingen voor die week komen te vervallen. Ten aanzien van dinsdag 5 mei geldt, dat de winkels in het algemeien de gehele dag gesloten zullen zijn mogelijk met uitzondering van de feestartikelen verkopende winkels, die merendeels voornemens zijn tot 11.00 uur geopend te blijven. Gezien het feit dat de daarop volgende donderdag 7 mei Hemelvaartsdag is, zullen in de gemeenten, die gewend zijn woensdag middag te sluiten, die woensdag niet sluiten. Meer dan deze algemene richtlijn valt er niet te geven. HERDENKINGSPROGRAMMA Het comité 4-5 - mei viering heeft het herdenkingsprogramma klaar. Op 4 mei wordt IEDEREEN verzocht de vlag vanaf zes uur halfstok te hangen. Om kwart v-cor acht worden alle inwoners bij het gemeente huis verwacht, vanwaar een stille tocht langs de graven van de gesneuvelden zal plaats vinden. Na klokgelui zullen de burgemeester en twee inwoners een krans leggen, terwijl elke Sint Annalander een boeketje bloemen cp de graven kan neerleggen. Na de stille tocht is er om kwart over acht een herden kingsdienst in de N.H.Kerk onder leiding van ds J. M. de Raad. Woensdag 5 mei: 8.05 uur klokgelui en koraalmuziek vanaf het dak van de sport hal. 8.30 uur formatie optocht van leerlingen lagere scholen, kleuterscholen en vereniging voor zover mogelijk met uniform en vaan del. 8.40 uur vertrek achter Accelerando via Kloosterstraat, Ring naar het gemeentehuis. 9.15 uur samenzang onder leiding van diri gent M. A. Gijzen met medewerking van VZOS en Accelerando (Wilhelmus, Wil heden nu treden, In naam van Oranje, Wij leven vrij wij leven vrij, Piet Hein.) 9.35 uur toespraak burgemeester. 9.40 uur vertrek naar sportveld waar om tien uur kinderspelen gehouden worden voor de schooljeugd. Ouders en andere belangstel lenden zijn hier natuurlijk van harte wel kom. Twaalf uur traktatie. Half twee cri- entatie-fietstocht vanaf de sporthal voor jongens en meisjes van 12-15 jaar. Half drie ringsteken op de fiets op de Voor straat. Iedereen van 12 jaar en ouder kan hieraan meedoen. Om half vier zijn er wie lerwedstrijden op gewone fietsen eveneens op de Voorstraat. Voor de jeugd tot acht jaar wordt om half vijf het toneelstukje „Het verloren to verstokje" opgevoerd, 's Avonds om zeven uur is er een toneelstukje voor de jeugd van 9 jaar en ouder. Tenslotte wordt om half negen alles opgesteld voor de lampionop tocht, waarmee het programma wordt be ëindigd. WINKELSLUITING Dinsdag 5 mei (bevrijdingsdag) en donderdag 7 mei (Hemelvaartsdag) zijn de winkels gesloten. Woensdag 6 mei de gehele dag open. Middenstandsver, 'Activa' adv. ing. med. OUDSTE INWOONSTER 97 JAAR De oudste inwoonster - men kan dat ver wachten - woont in 'het Bejaardentehuis „De Schutse". Het is wed. G. Hartog-Keur die zaterdag 18 april haar 97ste geboortedag vierde. Een geestelijk nog uiterst vitale hoogbe jaarde, die het lichamelijk vanwege het hart rustig aan moet doen. Maar ondertussen kreeg ze zaterdag toch een 65 familieleden, vrienden en kennissen op verjaardagsvisite, wat haar dank zij de bedieningshulp die ze kreeg geen extra vermoeidheid opleverde. Mevrouw Hartog-Keur werd op 18 april 1873 in de Kerkstraat te Scherpenisse ge boren en huwde later met G. Hartog, die beurtschipper was op Rotterdam. Van een oud zeilscheepje werd later overgestapt op een moderner motorschip, maar veel geluk bracht het niet, want ziekte van de beurt schipper was de oorzaak, dat hij dit beroep al spoedig moest opgeven. Mevrouw Hartog had reeds 16 maanden oud, haar moeder na de geboorte van een kind, het leven verloren en toen ze later was getrouwd, nam haar man van z'n moe der woning, schuur en schip over voor de ■totaal som van f 2500,31 jaar was me vrouw Hartog getrouwd en had na de ver koop van het schip een winkeltje in drogis terij en levensmiddelen gesticht. Dat gebeur de in het huidig perceel van drogisterij Hage- Jansm in Weststraat 1. Het kleine winkeltje van toen zit er nu heel anders uit. Alleen de zijgevel langs het zijstraatje is er nog maar van over. In het winkeltje ging het vrij aardig en werd mede door het houden van kostgangers (pension) de boterham verdiend. De winkel werd later overgedaan aan de huidige exploi- tante mevr. Hage-Jansen en de wed. Hartog woonde hierna nog 18 jaar samen met haar zuster. Voor „De Schutse" was gebouwd, hadden de zusters zich voor een bejaarden tehuis in Goes laten inschrijven. De zuster overleed en mevrouw Hartog ging niet meer naar Goes, maar liet zich inschrijven voor „De Schutse", waar ze op 19 augustus 1968 haar intrek nam. Ik heb het hier best, zei de 97 jarige in haar keurig opgeruimd flatje, die men uiterlijk - nog vrijwel rimpelloos - de hoge leeftijd niet zou geven. Er kwa men gewaardeerde bloemetjes op haar ver jaardag, maar overigens had ze geen ver langlijstje meer voor materiele zaken in dit leven. Wel de hoop op een goede toekomst daarna. Een vriendelijke inwoonster, die volop waardering heeft voor de goede verzorging, dankbaar is voor de bereikte leeftijd, maar tegelijkertijd erkent, dat het ondanks veel armoe en ellende in jonger jaren, als damp is vervlogen. Zelfs 97 lange jaren. Namens velen toch nog de welgemeende felicitaties. Moge de vurige wens in vervulling gaan. GESLAAGD De heer J. den Braber slaagde te Arnhem voor adspirant opzichter met vrijstelling van het mondeling examen. Zondag 26 april THOLEN Ned. Herv. Gemeente 10 uur ds J. Catsburg 6.30 uur ds M. van der Linden Geref. Kerk 10 uur ds v xl. Loo Sliedrecht 5 uur ds L. Eringa Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst Chr. Geref. Kerk 10 en 6.30 uur leesdienst Ned. Prot. Bond 10.30 uur dr. B. Klein Wassink herv pred. Driebergen Herv. Ver. Kerkelijk Leven 10 uur ds J. H. J. Hoffman B. op Zoom R.K. Kerk Zaterdag 25 april 19.00 uur Avondmis Zondag 26 april 8 en 10 uur H. Mis OUD-VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente 10 uur kand. P. J Droogers Ridderkerk 6.30 uur kand. P. J. Droogers Geref. Kerk 10 en 3 uur dhr. Blokland Roosendaal Chr. Geref. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst Geref. Gemeente in Ned. 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst R.K. Kerk Zaterdag 25 april 19.00 uur Avondmis Zondag 26 april 7.30 en 9.30 uur H. Mis SINT-ANNALAND Ned. Herv. Gemeente 10 uur ds M. van der Linden 6 uur ds J. M. de Raad voorbereiding H. Avondmaal kollekte ziekenfonds Geref. Gemeente Zondag 26 april 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Dinsdag 28 april 7.30 uur ds N. W. Schreuder Goes Geref. Gemeente in Ned. 9.45, 2.15 en 6.15 uur leesdienst STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente 10 uur leesdienst 6 uur ds J. L. Ravesloot Veen Oud Geref. Gemeente 9.30 en 6 uur ds J. van Prooijen 2 uur leesdienst SINT-MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente Zondag 26 april 9.30 uur leesdienst 6.30 uur ds J. Catsburg deurkollekte verwarming Donderdag 30 april 1.0.15-10.45 uur ds J. Catsburg morgenwijding Oud Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Oud Geref. Kerk 9.30, 2 en 6 uur leesdienst Rehobothkerk 10 uur ds Naber Bergen op Zoom 7 uur ds Hilhorst Kloetinge R.K. Kerk Zaterdag 25 april 19.00 uur Avondmis in kantine gebr. van Lammeren. SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente 9.30 uur ds J. M. de Raad openbare belijdenis des geloofs 2.30 uur ds J. Catsburg deurkollekte restauratiefonds Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6.30 uur leesdienst POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente Vrijdag 24 april 3 uur ds C. Mulder huwelijksinzegening Zondag 26 april 10 uur ds C. Mulder voorbereiding H. Avondmaal 6 uur ds C. Mulder voortzetting behandeling bijbelboek Jona Geref. Kerk 10 uur ds L. Eringa 2.30 uur ds v. d. Loo Sliedrecht Geref. Gemeente 10, 2 en 6 uur leesdienst SINT-PHILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente 9.30 uur ds J. L. Ravesloot Veen 2.30 uur ds J. L. Ravesloot extra kollekte voor de Med. Zending Geref. Gemeente 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst Oud Geref. Gemeente 9.30, 2.30 en 6 uur ds L. Gebraad ANNA-JACOBAPOLDER Geref. Kerk 10 en 2.30 uur dr. K. Dronkert Leiden JAARVERGADERING IJSCLUB Onder leiding van secretaris G. de Rijke (bij afwezigheid van de voorzitter werd 16 april de jaarvergadering gehouden van de IJsclub. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek, dat er f 2275,88 in kas was gekomen, na een uitgave van f 783,89. Men had voor baanvegen aan leden f 65,- uitgekeerd. Er resteerde thans nog een kas van f 1491,99. Niet te best schaatsweer, concludeerde de secretaris in zijn jaarverslag en bovendien waterafloop van de baan. Ook ten aanzien van het baanvegen zijn er nog verbeteringen mogelijk. De bestuursleden M. Smits en P. Moer land werden herkozen en in de plaats van de heer G. de Rijke die zich niet meer her kiesbaar stelde werd de heer H. de Vos Jzn benoemd. Dhr. de Rijke werd dank gebracht voor zijn jarenlange medewerking als be stuurslid. Er volgde tenslotte een verloting. VERGADERING N.C.V.B. Vorige week hield de afdeling Stavenisse van de NCVB onder leiding van mevrouw Luene Stoel de maandelijkse vergadering. Mej. Dimmel uit Krabbendijke, directrice van

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 2