OM GELD VERLEGEN? NU Têrhorst VOOR OUD-VOSSEMEER VERWACHT MEN VAN NIEUWE RAAD GROTE VERDRAAGZAAM HEID, VEEL BEGRIP EN INZICHT Eigenlijk was hef maar een slap gedoe Men had ook in drie woorden kunnen zeggen de minister te zullen steunen 23 april 1970 EENDRACHTBODE Kamer wil geen verkiezingen in vakantie ga met uw tijd mee-ga naardenmb! Pleidooi van Van Bennekom (ARP) en Wiegel (VVD) U SLAAGT BIJ Gemeentebestuurders over Kamerdebatten: 10 In de raadsvergadering op Tholen zijn sinds 1961 heel wat woordjes ever de herindeling gewisseld. In Oud-Vossemeer, toen nog onder leiding van wijlen burgemeester Versluijs was er vrijwel unaniem en fel verzet tegen opheffing van de zelfstandigheid. Bode, Schakel, maar hun standpunt werd door de PVDA toch niet gedeeld, temeer niet nu er van de minister een aanvullende nota kwam, waarin aan gedeputeerden sta ten na een jaar van Thoolse samenvoeging zal worden gevraagd hoe het met de demo cratische inspraak gesteld is. NIET BEPAALD DOOR AFSTAND Drs. Voogd achtte de gemeentelijke de mocratie wel uiterst belangrijk, ook of mis schien zelfs vooral in kleinere gemeenschap pen, maar meende dat die democratie toch niet geheel wordt bepaald door de afstand. Het kan best zo zijn, dat degeen, die vlak naast het gemeentehuis woont minder mee leeft en belangstelling toont, dan die daar van meerdere kilometers is verwijderd. Het zou uitermate hachelijk zijn, wanneer de ontwikkeling op Tholen niet door één ge- intregeerd bestuursapparaat zou worden op gevangen, maar dat het verschillende be stuursapparaten zouden blijven, die daar niet tegen op kunnen. De verbindingen worden beter en ik wil die in de voortdurende aan dacht van de regering aanbevelen, aldus drs Voogd, die besloot met de verklaring, dat zijn fractie de volledige steun aan het mi nisterieel voorstel zou geven. KON ER OP ANDERE WIJZE OOK VOLDOENDE SAMENWERKING ZIJN? Nummer drie in de reeks van acht was drs. J. M. Aarden van de Politieke Partij Ra dicalen al heeft hij officieel zitting voor de groep Aarden. Hij constateerde tot dusver negal eenstemmigheid met betrekking tot het voorstel Tholen. Ik wacht met belang stelling of er in deze vroege avond nog dis sonanten zullen vallen Ik verwacht het niet na de voortreffelijke voordracht van drs. Voogd een analyse waardoor ik niet in her halingen behoeft te treden, zo begon de heer Aarden. Op één punt verschil ik wel van mening met vorige spreker, merkte drs Aarden op, namelijk ten aanzien van de nota Van Beek c.s., die ik moet afwijzen. Wel wil ik de. minister vragen: stel nu eens, dat het wets- oitwerp er niet geweest was, zouden de gemeenten dan volgens de verruiming van de wet op de gemeenschappelijke rege lingen (waarvan het wetsontwerp binnen kort komt) voldoende samenwerking heb ben kunnen vinden, zodat de samenvoeging niet door behoeft te gaan. De minister heeft duidelijk als tegemoet koming aan de nota Van Beek c.s. met be trekking tot binnengemeentelijke centralisatie de toezegging gedaan dat straks één Thoolse gemeentebestuur gedeputeerde staten zal in formeren, hoe het met de inspraak gesteld is. Die ministeriële toezegging gaat misschien nog niet voldoende ver. We staan voor een grondwetsvoorziening en mogelijk kan ook hieraan de gewenste aandacht worden ge schonken Overigens bleek drs Aarden dui delijk met het wetsontwerp te kunnen in stemmen. CHU - AARZELING De heer T. Tolman liet van CHU-zijde per definitie toch enige aarzeling horen. Hij begon met er op te wijzen, dat de provin cie Zeeland in de bijzondere belangstelling staat, niet in het minst door de herindeling van gemeenten. Vandaag zijn we trouwens reeds toe aan het derde wetsontwerp met betrekking tot grenswijzigingen, maar daar bij is Tholen toch van een geheel eigen karakter. „Schaalvergroting" wordt het ge noemd. De provincie Zeeland is naar grotere een heden gegroeid en wanneer er veel tijd zit tussen voorstel tot samenvoeging en behan deling ben je haast weer toe aan een nieuwe indeling. Ik ben geen voorstander van een zo groot mogelijke gemeente maar vindt dat men altijd weer geval voor geval moet bekijken en de bijzondere problemen die er kunnen zijn, goed nagaan. Nu lijkt het wetsontwerp Tholen een kinderlijk eenvoudige zaak. 16.000 inwo ners betekent nog niet een gigantische ge meente, dus dat kan. Maar toch zijn er ver schillen. De nota Bode in zijn betoog betrekkend, merkte dhr. Tolman op toch een paradox te zien tussen enerzijds de schaalvergroting en anderszijds het dichter tot elkaar bren gen van bestuurder en bestuurde. Tijdens mijn recent bezoek aan Tholen heb ik de indruk gekregen, dat het in dit op zicht op Tholen goed gesteld is, zo verklaar de dhr. Tolman, die er met nadruk op at tendeerde dat de relatie bestuurde - bestuur der bijvoorbeeld op gezonde manier in Poort vliet aanwezig is. Ook de gemeenschappelijke regelingen wer ken er behoorlijk en dat is toch iets wat we graag zien. DRIETAL MOGELIJHEDEN Na diepgaand beraad in onze fractie heb ben we een drietal mogelijkheden overdacht. We zouden zonder meer akkoord kunnen gaan met één Thoolse gemeente, omdat Tholen een geografische eenheid is. We zou den kunnen denken aan een twee- of drie deling, omdat er geen duidelijke kernge meente aanwezig is. In de derde plaats zou den we er aan kunnen denken, nu we in een bestuurlijke overgangsfase leven om de Thoolse gemeenten zo nog enige tijd te laten liggen en daardoor ook de afvloeings- mogelijkheden voor de ambtenaren nog wat meer op te lossen. Het is ontgenzeggelijk, dat er aan de herindeling problemen kleven. Over dit alles wilde de heer Tolman - en daarmee de CHU-fractie - toch eerst nog wel eens het oordeel horen van partij genoot minister Beernink, alvorens tot een definitieve beslissing te komen. AKTIEVE GEMEENTEBESTUURDERS VVDer H. Wiegel constateerde dat na iy2 jaar Thoolse herindelingskwestie dan nu toch dit wetsontwerp voor de Kamer ligt. Het wil nog niet zeggen, de kroon op het Zeeuwse herindelingswerk, zo wierp hij de eerste spreker (Van Bennekom) tegen, want de Eerste Kamer is er uiteraard ook nog. De heer Wiegel herinnerde voorts aan publicaties in het Algemeen Dagblad van de heer A. C. van der Vet over herindeling Tholen onder het kopje ,Vijf jaar sikkeneurig wachten". Dat is niet zo, vond dhr. Wiegel, want op Tholen is men aktief met het pro bleem bezig geweest heeft men voor de zelf standigheid gestreden en tijdens de hearing van de Tweede Kamercommissie op Tholen ben ik onder de indruk gekomen van de voortreffelijke reeks van argumenten, die door de gemeentebesturen zijn vcorgelgd! Een compliment waard. Daarbij hadden de gemeentebestuurders nogal wat kritiek op de inbreng door ge deputeerde staten. Het schijnt dat er van een echt gesprek tussen gedeputeerden en de Tholenaars nimmer werkelijk sprake is ge weest. Zoiets moet wel voorkomen worden bij komende herindelingen. Het is zeer be langrijk hoe de mensen zelf over dit vraag stuk denken en hoe ze worden benaderd. Wanneer door de heer Tolman wordt ge zegd, dat de zeven Thoolse gemeenten niet meer zouden passen in het geheel herin gedeelde Zeeland, ben ik het daarmee eens. Men dient inderdaad geval voor geval te bekijken en ik wil wel toegeven, dat er bij onze fractie meerdere aarzelingen met be trekking tot dit vcorstel zijn geweest. De heer Wiegel ging hierbij vooral nader in op de Vossemeerse kwestie (zie elders in dit nummer). De minister vraagt om op Tho len alle gemeenten samen te voegen en onze fractie staat daar achter. Wanneer we voor andere mogelijkheden kiezen, komen we daarop over een paar jaar weer terug. Een tussenfase is ze wie zo niet acceptabel. GEEN DORPISME Wanneer we tot de keuze van één ge meente komen, hopen we dat het op Tholen niet zal leiden tot dorpisme. Dat hoeft ook niet. Men zal aan alle kernen moeten den ken en niet één gemeente gaan voortrekken en de rest acheruitstellen. SINT - PHILIPSLAND De heer Wiegel kwam ook nog even terug op hetgeen de minister in zijn memorie van antwoord schrijft over Sint Philipsland. In derdaad is vanaf dat schiereiland Tholen vrijwel nog maar alleen bereikbaar via boot jes, maar ik heb ook gelezen, dat er over leg gaande is om (via Schelde Rijnkanaal- werken) een dam in de Krabbenkreek te leg gen en dan ziet het er heel anders uit. Ik hoop dan ook dat gedeputeerde staten ten aanzien hiervan attent blijven. Op Sint Phi lipsland schijnt hier en daar toch wel be langstelling te bestaan vcor samengaan met Tholen. Wanneer in de nota Van Beek, Bode, Schakel over wijkraden wordt gesproken denkt men voor de centrale gemeente aan bevoegdheden met betrekking tot de plaat selijke sluiting van horeca-bedrijven, winkel sluiting, enz., maar dit vindt ik nu juist een taak voor de dorpsraden. Overigens belet thans Artikel 153 van de gemeentewet de instelling van dorpsraden. Volgens de minister, zo vervolgde de heer Wiegel, schijnt de bromfiets een pijl snel vervoermiddel te zijn, want hij zegt in de memorie van antwoord, dat de afstan den daarmee gemakkelijk overbrugd kunnen worden op Tholen. De heer Wiegel besloot met de wens, dat er ook in het nieuwe Tholen onderling grote verdraagzaamheid zou mogen zijn, zowel van inwoners als van gemeentebestuur. VOORBEREIDING VOLDEED NIET PSP er drs H. Wiebenga stelde in zijn betoog, dat de voorbereiding voor dit wets ontwerp niet heeft voldaan aan de eisen van een goed werkende democratie. Wellicht is vooral daardoor het enthousiasme voor een herindeling op Tholen zelf beneden nul en daar hebben we toch mee te maken. Toch vind ik dit wetsontwerp goed, maar men is er niet in geslaagd de bevolking vol doende voor te lichten. Hier ligt een zeer ernstig te kort van de Overheid. Het is een kwalijke zaak de mensen, die er het meest bij zijn betrokken, niet voldoende te hebben geinformeerd. Nu moet de herindeling toch doorgaan. Het zal wel even duren, eer de niet-ratio- nele tegenargumenten zijn overwonnen. De Verschillende sprekers in de Twee de Kamer hebben donderdagmiddag gepleit voor uitstel van de ingangs datum van de herindeling. Als het aan minister Beernink lag, zou de Eerste Kamer met spoed het wets voorstel herindeling eiland Tholen be handelen, zodat de zeven gemeenten met ingang van 1 september a.s. sa mengevoegd zouden zijn. Dat bete kent dat er in juli gemeenteraadsver kiezingen zijn, wat de verschillende kamerleden een bijzonder ongunstig tijdstip vonden. „Voor de kiezers en de politieke partijen zijn verkiezingen in juli moe- lijk. Deze vakantiemaand is de meest ongeschikte tijd om verkiezin gen te houden. Ook voor het gemeen telijke apparaat. Ik zou dan ook aan de minister willen vragen, houdt de verkiezingen in november en laat de herindeling op 1 januari 1971 ingaan. Tholen heeft nu al zo lang met smart op de samenvoeging gewacht dat die vier maanden uitstel er nog wel bij- kunnen", vond de heer J. A. van Bennekom (ARP) De PVDA-woord- voerder drs. J. J. Voogd ondersteun de dit. Zoals bekend heeft minister Beer nink op het laatste ogenblik nog een artikel aan het wetsontwerp toege voegd waarbij de landelijke gemeen teraadsverkiezingen op 3 juni a.s. voor het eiland Tholen in elk geval niet doorgaan. Dit betekent dus dat er op 3 juni in onze streek alleen in Sint Philipsland gemeenteraadsverkie zingen gehouden worden. nieuwe raad begint in een nadelige positie De herindeling wordt de bevolking opge legd. Het kan nadelige gevolgen hebben. Er moeten nogal wat weerstanden bij de be volking worden overwonnen. Verschillende argumenten van de minister zijn zwak. Ik wil bijvoorbeeld vragen wan neer het Reimerswaalplan (een van die zwakke argumenten) dan wel wordt verwe zenlijkt? Ook afsluiting van de Oosterschelde houdt weinig steek voor herindeling evenals de ontwikkeling van West Brabant. BETER VOORZIENINGENNIVEAU Een goed argument is de afnemende werk gelegenheid, de veranderde landbouwpositie en tuinbouw-ontwikkeling, de bestuurskos- ten. De financiële positie van de gemeenten is in het algemeen gunstig. In dat opzicht gaat een vergelijking Amsterdam - Tholen niet op en is het op Tholen nog heerlijk. Toch zijn er heel wat vragen over en moe ten overheidsaktiviteiten achterwege blijven, omdat men er niet aan toe kan komen van wege de te kleine gemeenschappen. De verbetering van de kwaliteit van het voorzieningenniveau lijkt me dan ook een veel sterker argument dat pleit voor samen voeging dan menig ministerieel motief, vond dhr Wiebenga. PSP woordvoerder vond de termijn van 1 jaar, waarop de minister aan g.s. wil vra gen in hoeverre decentralisatie tot stand kwam wat erg kort. De mensen op Tholen hebben zich tegen dit wetsonderwerp afgezet en hebben meer tijd nodig om er in te komen. Men moet eerst ja tegen het ene Tholen hebben ge zegd om enthousiast te kunnen zijn voor wijkraden. Dat hoeft na anderhalf jaar neg niet te laat te zijn. Hanteer die termijn dus wat soepeler, verzocht hij de minister. Een bijdrage van onderaf kan nu een goede com binatie zijn van democratie, zo besloot drs. Wiebenga. GEEN ENTHOUSIASTE STEUN De KVPer C. A. van Beek verklaarde al meteen, dat zijn fractie bereid is haar stem aan het ministeriele voorstel te geven, maar zij doet dit niet met enthousiasme. Telkens staat men bij herindelingen voor een onaan genaam dilemma, vond de KVP woord voerder, waarbij de bekende argumenten wor den aangevoerd. Maar tegelijkertijd wordt plaatselijke zelfwerkzaamheid van veel toege wijde burgers teniet gdaan. De efficiency wint het bijna altijd van de democratie. Er moet op Tholen een krachtige partner ko men tegenover West Brabant en daar om moet de zelfstandigheid van de gemeenten er aan geloven en de zelfwerkzaamheid ten offer vallen. Inderdaad zijn er goede argu menten aan te voeren voor één Tholen, maar er is toch niets dat garandeert dat schaal vergroting en inspraak samengaan. De meer derheid van dc gemeenteraden op Tholen hebben voor zelfstandigheid gepleit, wat zelfs in het rapport van de Ver. van Ned. Gemeenten niet wordt gedaan De ministeriele argumentatie is niet altijd even sterk, maar we! voldoende. Alternatieven zijn niet juist UITDAGING Drie gemeenten zou maar een tijdelijke op- lossing zijn vervolgde deheer Van Beek. De mogelijkheden in een nieuw Tholen zijn groter. Een aktief centraal bestuur kan bij dragen tot een goede zaak, maar Groot Tho len komt wel voor een uitdaging te staan. Eén gemeente kan het beter dan voor de kleintjes mogelijk is. De feitelijke moge lijkheden zijn groter dan in de wet staat. Dat wijkraden klachtenbureaus kunnen worden, vind ik weinig constructief geformuleerd. Men moet de dorpsraden goede taken ge ven. De zeven duidelijk onderscheiden leefge meenschappen Tholen zijn op zichzelf ge bleven en dat is nog niet achterhaald dooi de nieuwe ontwikkeling. En dit kan tot span ningen leiden. Tholen kan echter een goed gebied zijn in de toekomst. Met fraaie recreatiekansen, waarbij dat gebied kan meehelpen een landelijk nijpend probleem mede op te lossen. De heer Van Beek meende dat het over bodig moet zijn ervoor te pleiten, dat de positie van de ambtenaren niet ongunstiger mag worden en hoopte tenslotte dat de nieuwe gemeente met elan en succes zou werken. DE ENIGE „DISSONANT" Als laatste spreker kwam de SGPer ds. H. G. Abmn aan het woord. Hij wees op de dalende lijn van herindelingssprekers. Voor Heerenvecn waren het er tien, vooi Sneek 9 en nu vcor Tholen acht. Wellicht ben ik de eerst? en enige dissonant in dit koor, meende ds. Abma. Hebben we de minis ter bij de twee vorige grenswijziging kun nen volgen, ten aanzien van het voorstel Tholen is de SGPfractie een andere mening toegedaan. De vele aangevoerde argumenten blijken meestal afgestompt. Men hoopt op een betere bestuurskracht, op voordeliger financiering, enz. Ds. Abma ontvouwde nog drie gedachten als argumentering tegen het ministeriele voorstel. Hij vond het in de eerste plaats voorbarig om argumenten aan te voeren, die in de lucht hangen, zoals bijvoorbeeld een Rei merswaalplan. Tholen kan van het Schelde- Rijnproject evenmin wonderen verwachten. Er was sprake van een bovengemeentelijke proefneming. Dit duidt wel op een herin- delingsevclutie. In dat opzicht zat er wel wat aantrekkelijks in de nota Van Beek Bocle en Schakel. Maar het zwakke punt is dat het zwaartepunt werd gelegd op de centrale gemeente. Daarom heeft dit op Tho len ook geven ingang gevonden. Men voede er in de kernen dan toch maar voor spek en bonen bij te zullen zitten. De tweede gedachte van ds. Abma was, dat hij het perfectionisme van Zeelands be stuur bestreed. Men is daar al zover gevor derd met herindelingen, dat de provincie zich wel wat bescheidener had kunnen op stellen, zeker t.a.v. Tholen. Ds. Abma herinnerde aan een uitspraak van Vossemeers burgemeester tijdens de hea ring van de Vaste Kamercommissie op Tholen: „Een opgelegde eenheid draagt bij haar geboorte de kiem van ontbinding." En aan zijn befaamde restdeling: „doordelen", zei de meester, „tot je een rest overhoudt. En die rest laat je staan, daar blijf je af." DEMOCRATISCH ASPECT Ds. Abma vond het democratisch aspect een toch ook niet te verwaarlozen factor. In het nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! Ook ais het om een per soonlijke lening gaat, kunt u onbevangen binnen stappen bij de NMB. Daar wordt het als de gewoonste zaak van de wereld gezien u te helpen. Om maar een bedrag te noemen: 5000,— kunt u aflossen in 24 x 238,09. Veel formulieren komen er niet aan te pas. Op elk NMB-kantoor is vlotheid en plezierige behandeling het wachtwoord. adv. ingez. med. begin warm er 46 van de 53 raadsleden te gen de herindeling, later is de tegenstand iets minder geworden, maar nog altijd een groot merendeel tegen. Er is al gezegd (door de burgemeester van Sint Annaland), dat er 7 gezonde kinderen in een bejaardentehuis worden gestept door de herindeling. Het lijkt me meer op een ziekenhuis, vond ds. Abma. En dan zegt de minister dat de ge meenteraadsleden niet zo objectief kunnen zijn, maar zon uitspraak kan ik niet erg waarderen. Vijftig procir.t van de volksver tegenwoordiging in zo'n gebied zou toch eigenlijk wel positief moeten staan :m het door te laten gaan. Zo leuk is 'het nu ook weer niet, wanneer vadertje Staat heel patri archaal gaat uitmaken, wat het heil is voor een bepaald bevolkingsdeel. En dan wordt gezegd: dat valt allemaal wel mee na de eerste emoties, later is men er gelukkig mee. De geachte afgevaardigde Wiegel hield een pleidooi voor verdraagzaamheid, maar deze beslissing lijkt het toppunt te zijn van on verdraagzaamheid. De SGPfractie acht de opheffing van deze zeven Thcolse gemeenten niet verantwoord, zo besloot ds Abma zijn betoog als laatste van de acht sprekers over de herindeling Tholen. En hoe de minister hierop antwoordde kan men op pagina 1 van dit nummer terug vinden. 'Dc kans bestaat dat bepaalde minderhe den in Oud-Vossemeer niet aan hun trekken zullen komen. Daar heeft de heer Van Ben nekom al hele wijze woorden over gespro ken. Er zal grote verdraagzaamheid moeten zijn. Als je nu bepaalde raadsleden op Tho len hoort praten, zou de mogelijkheid erin zitten dat die verdraagzaamheid niet zo groot is', aldus de WD-woord voerder H. Wiegel, die om die reden een aantal aarze lingen had om voor het wetsontwerp van minister Beernink te stemmen. De eerste spreker over het Thoolse wets ontwerp, de heer J. A. van Bennekom ARP had toen al enkele woorden over Oud-Vosse meer gezegd. Hij wees erop dat genoemd dorp anders geaard is dan de overige ge meenten omdat een derde van de inwoners Rooms Katholiek is. „Ik kan de vrees van die inwoners wel ietwat begrijpen dat aan het eigen leefklimaat niet geheel recht zal worden gedaan. Het is een reeël gevaar omdat de samenstelling van de nieuwe ge meenteraad anders zal zijn dan nu in Oud- Vossemeer. Over de hoofden van de kamer leden heen, zou ik dan ook een beroep wil len doen op de nieuwe gemeenteraad om zoveel begrip en inzicht te hebben dat met de minderheid voldoende rekening wordt ge houden", aldus de heer Van Bennekom. Drs. J. J. Voogd van de PVDA wees erop dat zowel dichtbij de centrumgemeente als veraf de dem;cratle verwezenlijkt moét worden. VERTROUWEN De KVP-woordvoerder C. A. A. van Beek noemde Oud-Vossemeer niet, maar zin speelde toch duidelijk op deze zaak. „Na onze aarzelingen overwonnen te hebben, zijn wij voor het wetsontwerp, maar wel met 'het uitdrukkelijke vertrouwen dat de leefbaarheid van de afzonderlijke gemeenschappen in stand gehouden werdt. De zeven gemeenten zijn nog weinig geïntensiveerd en er is nog een duidelijke sociologische verscheidenheid die tot spanningen kan leiden. Ik sluit me in dit verband gaarne aan bij de heren Van Bennekom en Wiegel", aldus de KVP-spre- ker. Ds. H. G. Abma (SGP) ging als laatste spreker nog even in op wat de heer Wiegel over de verdraagzaamheid had gezegd. „Als er bepaalde beslissingen worden genomen waarmee men het goede van het geheel op het cog heeft, mag men niet zeggen dat dit onverdraagzaam is. Er moet begrip zijn voor de minderheid, maar de meerderheid zal wel eens beslissingen moet nemen die de minder heid slecht bevalt", vond ds. Abma. Interruptie H. Wiegel (VVD): „Hoe zou u die beslissing in het voorbeeld Oud-Vosse meer zien. Welke gevolgen heeft hier een besluit van de meerderheid voor de minder heid?" Een poosje stilte. De SGPer ging er niet direct op in en wees op z'n horloge dat het al laat was. De heer Wiegel probeerde het nog een keer maar toen interumpeerde de heer Van Bennekom (ARP): „Ik geloof dat u de heer Abma niet goed begrijpt", en daarmee was de zaak afgedaan. MANTELMODE van Kremerstraat 11-13 Bergen op Zoom De énige mantelspeciaalzaak in West-Brabant Adv. ingez. med. In het Tweede Kamer-restaurant werd donderdagavond na afloop van de Kamer zitting nog even met enkele burgemeesters en raadsleden gesproken. Burgemeester W. J. van Doorn van Poort vliet constateerde dat er toch nogal wat aar zeling was bij de fracties met betrekking tot de TTicolse herindeling, waarbij vrijwel alle woordvoerders de argumentatie van de mi nister niet sterk gevonden. Er klonk bovendien bij menig woordvoer der zorg door voor de bevolking. De Poortvlietse burgemeester was van mening, dat het nieuw gemeentebestuur van de nieuwe Thoolse gemeente veel wijsheid, elan en verdraagzaamheid zal moeten to nen en opbrengen. Het moet immers ook straks uitsluitend gaan om het welzijn van de bevolking, aldus burgemeester van Doorn. CHU TOCH VOOR Burgemeester J. E. van Boeijen van Tho len vond de discussie in de kamer ook maar een matige vertoning. Ik heb de indruk dat ook de Kamer er langzamerhand op is uit gekeken. Opvallend was dat de CHU woord voerder neg geen uitspraak heeft gedaan. Ik kan me voorstellen dat een CH minis ter daarmee niet gelukkig is, temeer omdat ik weet dat de fractie toch voor het wets voorstel zal stemmen. Verder achtte burgemeester Van Boeijen het noodzakelijk dat de gemeentebestuur ders op het eiland snel rond de tafel zullen gaan zitten om de balans op te maken en stekken te slaan voor de toekomst. De voor bereiding daartoe kan al worden getroffen. Er staat heel wat te doen, zelfs al werdt het niet eerder dan 1 januari 1971 een feit en wat betekenen een paar maanden van voorbereidingen. HET GOEDE ZOEKEN Burgemeester D. C. Bouwense van Sint Maartensdijk en Scherpenisse vond het maar een slap gedoe tijdens de Kamerbehandeling En in vergelijking met de behandeling Zuid- Beveland was dat inderdaad het geval. Wel licht zal de drie en een halve dag vergaderen van de Kamer hieraan niet vreemd zijn ge weest met aan Tholen voorafgaande ook al twee grenswijzigingsvoorstellen. Voorts achtte burgemeester Bouwense, die persoonlijk andere plannen heeft dan nog bestuurlijke adspiraties te koesteren voor de toekomst op Tholen, dat een herindeling per 1 september in elk geval te vroeg is: van wege de noodzakelijke eerdere gemeente raadsverkiezingen. Als we in september-okto- ber raadsverkiezing kunnen hcuden kan dat ook nog. Wat iedereen in de streek vooral niet moet vergeten, vond burgemeester Bouwen se, dat nu de feiten er liggen, men gezamelijk zal moeten trachten het goede - en dat zoveel mogelijk - te halen. Het goede dat uit de herindeling, die on getwijfeld nadelen, maar toch ook voordelen heeft, ook werkelijk te halen valt. Burgemeester W. Baas van Sint Anna land, die al wist wat er boven het hoofd van de gemeente hing, toen hij daar werd geinstalleerd, achtte het noodzakelijk, dat er een constructieve aanpak kwam, wanneer de beslissing er eenmaal ligt. Zonder dat de argumenten van de voorstanders der frac ties in de Kamer hem hadden overtuigd, dat zijn gemeente persé heringedeeld moest wor den, dient er nu toch zo snel mogelijk worden gepraat en overlegd. VOLOP PERSPECTIEVEN Waarnemend burgemeester C. J. Moerland van Stavenisse vond het een gelukkige dag vóór het eiland Tholen, nu er een eind aan de onzekerheid was gekomen of althans zo goed als. Hij zag met de eenwording volop perspectieven en was er van overtuigd, dat het met de moeilijkheden wel zal loslopen. De Tholenaar weet zich altijd wel aan te passen. De heer L. A. M. Elenbaas uit Scherpenisse zag weinig zinvols in de dorpsraden, maar wethouder A. J. Scherpenisse uit Sint Anna land vond dat er wel wat inzat. Een zeker inspraak van de kernen kan nuttig zijn vor het centraal bestuur en raadslid A. J. Kur- vink achtte het eveneens gewenst dat er nu maar snel in de onafwendbare richting moest worden gewerkt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 10