NIEUWE CENTRALE WERKPLAATS OPEN Soberheid aan doeltreffendheid gepaard Volwaardige werkkring voor medewerkers Ga er ook maar een kijkje nemen! Nog spanning in de afdelingen EENDRACHTBODE Met fanfare en wimpel 16 april 1970 9 De Oostkant van de nieuwe werkplaats, met het voorste het verzorgingsgedeelte, zoals administratie, ruimte bedrijfsarts, garderobe staf en de installaties. Het achterste deel de zgn. stille produktiehal met uitzicht op de in aanleg zijnde nieuwe toegangsweg naar de nieuwe Eendrachtbrug. Op het rechterplaatje de hoofdingang met kantoor en rechts de kantine. Het geheel omvat een oppervlakte van 30 x 20 m2 met 2 hoge werkhallen van 12 x 20 en een laag bouw van 6 x 20 meter. DE UITSLAGEN 4e klas KNVB - B Hoek - Veere Kapelle - Nieuwland Yerseke - WHS 4e klas G: Virtus - BSC SVC - Oudemolen FC Bergen - Halsteren Afdeling lste klasse A Olympia - BWR Sprang II - The Gunners - Tholense Boys Post Boys - DEB Kogelvangers JPS - HNC Rust Roest - 2e klasse A: Chrislandia II SPS - FSV 3e klasse B: BVVB - DVO3 Dinteloord 3 - WHS 2 FSV 3 - WC Kogelvangers 3 - Stavenisse 2 Vosmeer 2 - Dosko 3 Vosmeer 3 - NVS 3 Junioren: Dosko B Vosmeer B 0-1 WHS pup. - Vosmeer pup. 4-1 Vosmeer A - Lepelstraatse Boys A 2 - 0 F.C.Bergen A - WHS A 7-0 Val Aan 3 - WHS 4 12-1 Tholense Boys B pup. - WHS B pup 1-4 DOSKO A - SPS A 5-0 OM DE TWEEDE PARTI] Na het door Smerdiek behaalde kampioen schap is er niet zoveel meer te beleven in de vierde klas B. Dat komt al tot uitdrukking in de wat lauwe wedstrijden, al was er in de ontmoeting Yerseke - WHS zo nu en dan nog wat vuurwerk. Beide partijen kwamen overigens al met hetzij proefkonijntjes of invallers en boven dien viel WHS terug op het 4-4-3 systeem. Het werkte ditmaal vrij goed, want bij de uitvallen kwamen er kansen. Het eerste doelpunt ontstond echter uit een door Adri de Witte genomen vrije trap. Hij kreeg trouwens deze wedstrijd weer wat meer vrij heid om enkele malen de voet er goed ach ter te zetten. Ben twintig minuten later was het via een kopbal van Theo Moerland 2-0. En daarin wist Yerseke met de vrij sterke WHS defensie geen wijziging in te brengen. De tweede tweedeplaats kanshebber Hoek deed het niet minder en won van Veere met 3 doelpunten verschil. Terwijl de paasmandjes 1970 nauwelijks door de reinigingsdien sten zijn verwerkt, is een deel van de veertig werknemers in de nieuwe Centrale Werkplaats 'De Bevelanden', dependance Tholen, reeds ijverig bezig aan het kwantum van 160.000 paasmandjes 1971. Maar op vrijdag 24 april a.s, ligt het werk stil. De zaagmachines en de verfspuiterij, de Philips bedrading of de Timpa garnituren. Vrijdag 24 april is er voor bestuur, genodigden en de veertig medewerkers in de Thoolse centrale werkplaats feest. Het feest van de officiële opening van een nieuwe werkplaats, die de volke trots kan worden getoond. Een 'industrie' voor degenen die vanwege leeftijd, vanwege lichamelijke of geestelijke handicap wat moeilijk meer terecht kun nen in wat het normale arbeidsproces wordt genoemd. Maar die in deze moderne werkplaats volwaardige arbeid ver richten, volwaardige voldoening hebben van hun werk en dank zij het vele sociale goed van deze tijd ook het volwaardig loonzakje afhalen, zelfs met prestatie-toeslagen en al. Aan hetzelfde llnkergedeelte van de ver zorgingsruimte tegen de werkhal aan ligt de garderobe en de was- en doucheruimte voor de mannelijke werknemers. Aan de overzijde van dit door de gang gescheiden verzor- gingsdeel de wasgelegenheid en garderobe dames en daarachter de kantine met keuken van 10 x 8 meter. De verende toegangs deuren tot elke ruimte waar personeel komt hebben geen onderdorpels, dit alles dus aan gepast aan eventueel lichamelijke omstan digheden van de werknemers. Ongeveer middenin aan de rechterzijde van het gebouw is de personeelstoegang met daarbij de portierskamer. Tegenover deze personeelsingang de garage en een over dekte berging voor rijwielen, brommers en benodigd (hout)materiaal. De bedrijfswagen of vrachtauto's kunnen via een kanteldcur aan die zijde van het gebouw zo de machi nale werkplaats inrijden om grondstoffen af te leveren of via pallets afgewerkte pro- dukten op te laden. Maar daartoe leent zich meer de expeditieruimte aan de achterzijde van het gebouw. Na de komst van de maatschappelijk werker W. C. van der Stel was er een poging de mensen in de werkplaats te Bergen op Zoom onder te brengen, nu er nog te geringe eigen werkplaats kansen waren, maar dat kwam er minder goed uit, vooral omdat de Bergse werkplaats een particulier initiatief was Contacten werden gelegd met De Be velanden", een gemeenschappelijke regeling van de 26 gemeenten op Noord- en Zuid- Beveland, welke in 1955 was ontstaan. Me de door de steun van wijlen burgemeester mr. J. J. Versluijs van Oud Vossemeer en burgemeester D. C. Bouwense van Sint Maartensdijk .kreeg men de medewerking van alle Thoolse gemeenten om. bij „De Bevelanden" aan te sluiten. De toenmalige rijksconsulent voor socia le zaken in Zeeland ,de heer Van Yperen ijverde in hoge mate bij „De Bevelanden" om in Tholen tot een dependance te komen. Op 16 april 1969 werd de „eerste" van de 130 palen in de grond geheid voor de nieuwe centrale werkplaats in Tholen door bur gemeester D. M. Vermet (een oud Tholenaar) uit 'sHeer Arendskerke. VOORAL MEDISCHE BEGELEIDING In de stille afdeling is er ook een afdeling voor de Philips bedrading, de paasmand- vlechterij en de afdeling Timpa-garnituren. Naast de spuiterij is er nog een flinke ruimte voor materiaalopberging. De expe ditie kan via de achterzijde van het gebouw, waar de vrachtwagens weer tot binnen of voor die expeditieruimte kunnen rijden. De acht centrale werkplaatsen in Zee land, gebundeld in een federatieve vereni ging hebben een eigen bedrijfsarts, die weke lijks zitting houdt, dus ook een wekelijks „spreekuur" in de dependance Tholen. De in aanmerking komende werknemers worden eerst gekeurd, maar daarna blijft er de me dische begeleiding. De arts houdt goed in de gaten of er voor de werknemer vcor hem passend werk is gevonden, houdt ook nauw lettend in het oog of de verzorging goed is, luchtverversing en verwarming aan alle eisen voldoet, kortom de bedrijfsarts is als het ware de geestelijke vader voor het perso neel. FEEST Nadat de nieuwe werkplaats reeds enige maanden praktisch wordt benut is er dan vrijdag 24 april de officiële opening, waar van we het programma reeds in het vorig nummer aankondigden. Mede door de aanwezigheid van de col legae uit de Goesse werkplaats zal het druk worden in Tholen. Men mag namelijk zon 160 mensen (in clusief tamboer- trompetterkorps) uit Goes verwachten. En voor zon feestelijke opening is er volop reden aanwezig. Nu onze streek, dank zij aktieve streekbestuurders, dank zij goede inspraak bij de gemeenschappelijke regeling, dank zij de provinciale subsidie van twee ton op de nieuwbouw, de tien procent garantie van de deelnemende ge meenten in de exploitatiekosten, de basis subsidie van 75% op de lonen en sociale lasten door de rijksoverheid, dank zij de ont vangsten van de vervaardigde produkten, nu dank zij dit alles onze streek een moderne uitstekende geoutilleerde centrale werkplaats rijker is, nu ook min of meer lichamelijk- of geestelijke gehandicapte streekbewoners ezn volwaardige arbeid kan worden gebo den, waar de belening met eigen hand wordt verdiend, nu aan dit deel van de maatschap pelijk sociale zorg op Tholen en Sint Phi- lipsland de gewenste aandacht is en blijft geschonken, nu is er voor alle hierbij be trokken reden tot een feestelijke opening. En voorzover daarnaast onze streek be langstelling wil tonen: men is er tijdens de „open avond" welkom. In de gemeenschappelijke regeling „De Bevelanden", participeren alle Thoolse ge meenten. In het algemeen bestuur hebben twee vertegenwoordigers van elke gemeente zitting, een aantal dat zeer waarschijnlijk na de herindelinci sterk kan worden inge krompen. Daarnaast heeft burgemeester J. F,, van Boeijen zitting in het dagelijks be stuur van deze gemeenschappelijke regeling, zodat ook in dat college Tholen is vertegen woordigd. Voorzitter van het bestuur is mr J. G. van der Burgt en directeur van zowel de Goesse als de Thoolse werkplaats is de heer A. J. A. Veldkamp te Middelburg. In Tholen zelf zetelen twee stafmensen, t.w. de 35-jarige bedrijfsleider P. Hoogedeurne en de 33 jarige werkmeester N. Weeda. De huidige bezetting van 40 werknemers kan tot 60 worden uitgebreid. Zoals reeds in een Sint-Philiplands raads- vèrslag duidelijk werk, gaat ook die ge meente zich door de komende betere verbin dingen met Tholen meer op deze dependance richten. Er wordt gewerkt van 8-12 en van 12.30- 16.45 uur. De middagpauze is dus niet groot, maar juist gericht op de overblijvers. Men wordt trouwens via eigen keuken en kan tine dagelijks voorzien van koffie en desge wenst andere verversingen. Voor de werk nemers uit Tholen zelf, die ook de lunch thuis gaan gebruiken, is de middag pauze maar net genoeg. Wel is het vroege sluitingsuur aantrekke lijk zodat men als het ware voor het .avond- speruur" weer thuis is. OPEN HUIS Die vrijdag is de nieuwe werkplaats voor de gehele bevolking van onze streek in de avonduren een ,open huis Dat wil zeggen ,dat ieder er een kijkje kan nemen en het is goed van uw meeleven met de nieuwe aanwinst van de streek blijk te geven, het is bovendien interessant zelf vast te stellen ,dat bij de in acht genomen so berheid van bouw en inrichting toch aan alle doelmatigheid is gedacht, dat men te maken heeft met een moderne industrie met verschillende, produktie afdelingen. IN GOEDE RICHTING Aan dit noodzakelijk onderdeel van het maatschappelijk en sociaal werk in onze streek is al min of meer sinds 1953 ge dokterd. Toen werd een zgn. AVO werk plaats opgericht, welke nog gevestigd is geweest in Sint Maartensdijk ,maar onvol doende van de grond kon komen. anderzijds door optimale doelmatigheid. De hoofdingang ligt aan de Wattstraat, het voorste gedeelte van het Thoolse in dustrieterrein .waaromheen het momenteel krioelt van Schelde-Rijn-ijver, van aanleg nieuwe toevoerweg naar de nieuwe Een drachtbrug, waar de uitbreiding van de begraafplaats tot stand kwam en waar Timpa n.v. ook weer doende is de preduk- tieruimte uit te breiden, evenals banket- fabriek De Waal. Voor inschrijving tot bouw van de nieu we centrale werkplaats waren er 22 gega digden. De firma Uyt de Willigen van Oud- en NieuwVossemeer werd met f 287.884,— laagste, met daarnaast een door de firma van Lammeren te Sint Maar tensdijk uit te voeren staalconstructie voor f 26,168,een verwarmingsinstallatie voor f 22.797,een licht- en geluidsin stallatie voor f 25.975,kortom met com plete inventaris een half miljoenen object. DE WERKHAL Zoals reeds opgemerkt is de complete werkruimte van 20 x 30 meter gesplitst in de machinale en de stille produktie-afdeling In de machinale afdeling vinden we moderne houtbewerkingsmachines, zowel wat de za gerij- als schuurapparatuur betreft. Hoewel de zagerij heel wat zaagsel produceert, is dat nauwelijks in de werkplaats terug te vinden. Het afval wordt namelijk tegelijkertijd op gezogen door een moderne zuiginstallatie, waarbij meteen ook gebruik is gemaakt voor verse luchtinvoer. In de houtbewerkingsaf deling zijn gedurende de twee jaar „Thool se dependance" al ruim honderdduizend zgn. playboys gefabriceerd en fraai gelakt afge leverd. Daarnaast poppenhuizen, manden- Het vergde nog heel wat tijd, eer het alles rond zat, maar op 3 januari 1966 werd toch met de dependance gestart in de oude school aan de Doel weg. Een dui delijk tijdelijk onderkomen ,waar met 15 werknemers werd begonnen, maar dat al vrij spoedig uitgroeide tot een veertig per sonen. UITSTEKENDE OUTILLAGE Met grote vasthoudendheid en geloof in de goede zaak werd van Thcolse bestuur lijke zijde naar de nieuwe werkplaats ge duwd. De directeur van de centrale dienst de heer P. A. Boot kreeg opdracht tot het ontwerpen en besteksklaar maken van het nieuwe project. Een niet eenvoudige zaak, daar er heel andere eisen worden gesteld aan een Centrale Werkplaats dan aan een simpele fabriekshal. Het ging om een werkruimte, waarin de aard van de produktie sterk kan variëren, afhankelijk van de „markt" die er voor ligt en dus met grote kans van telkens weer andere fabrikaten. Meer deskundigen dan uw verslagge ver beweren, dat de directeur van de Cen trale Dienst daarin uitstekend slaagde. De nieuwe werkplaats kenmerkt zich enerzijds dcor betrachte soberheid - geen luxe - maar In de machinale houtafdeling van de nieuwe centrale werkplaats te Tholen zagen we o.a. Johs. Schot uit Tholen en Jeroen van der Meer uit Sint Maartensdijk bezig aan de zaagmachine. Beiden komen met enige lichamelijke handicap tot volwaardige produktie, dank zij ook de mcderne apparatuur. Toekijkend op de achtergrond werkmeester M. Weeda uit Tholen. HELFT WERK-, HELFT VERZORGINGSRUIMTE De totale twaalfhonderd vierkante meter bebouwde oppervlakte is gesplitst in de helft werk- en de helft verzorgingsruimte. De werkhal heeft een oppervlakte van 30 bij 20 m'2. en is gesplitst in de machinale- en de „stille" produktie-afdeling. In feite is het geheel op de twee meter schaal geprojecteerd. Naast de tegenover het veilinggebouw zich bevindende hoofdingang is er het ontvangst- en administratiekantoor, daarachter de kamer van de bedrijfsarts, ver volgens de toiletten voor de staf, de schakel en meterruimte, weer afzonderlijk de uiterst moderne apparatuur voor verwarming en air-condition. makerij en nog wat kleinere opdrachten van andere houtprodukten. Vanaf de machinale houtbewerkingsruim te komt men in de spuiterij. Daar wordt een vierkleurige hoofdbewer king verricht, zowel via de machinale spuit apparatuur als via dompelbewerking, dit afhankelijk van de vorm van het materiaal Via de al veel minder lawaaierige spuiterij komt men in de stille afdeling. Daar wor den de playboys nog verfraaid via zelfge maakte apparatuur met bloem- of andere sierfiguren om vervolgens als afgewerkt produkt per 3 dozijn in dozen te worden verpakt en via de expeditieruimte naar op drachtgever te worden vervoerd. Mocht het nodig zijn, dan is er bij de huidige werkplaats een aangrenzend terrein voor uitbreiding outillage tot 90 werk nemers. Het vervoer van de werknemers uit Oud- Vossemeer en Sint Annaland wordt per eigen volkswagenbusje geregeld. Daarnaast is er een bus van ondernemer Van de Klundert ingeschakeld voor dagelijks vervoer van werknemers uit de andere eilandgemeenten. In de zgn. stille produktieafdeling kan men o.a. Van der Sande uit Tholen bezig zien met de paasmandjesvlechterij, die er voor het zover is in 1971 vanuit de Thoolse werkplaats 160.000 moeten zijn gemaakt. Op de achtergrond de afdeling waar o.a. Timpa-garnituren worden vervaardigd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 9