SCHUTTE PFAFF De herindelingshistorie Eiland Tholen I iïf In een keuken uit het jaar nul RUIL BIJ ONS Van „Wij vechten voor Rechten" (1961) tot het ge-herindeelde Tholen (1970) UW OUDE NAAIMACHINE IN! Electronfsche Orgels sorry mevrouw. N.V DE SCHELDE SIMCA1100 EENDRACHTBODE Hem MUZIEKHANDEL heeft de grootste keus PFAFF NAAIMACHINEHUIS 16 april 1970 13 ontvangers. Straks Is er maar één nodig. Hoeveel hebben we er nu: (afgaande ©p het geheugen) de heren P. M. Plouvier voor Tholen en Oud-Vossemeer (in de huidige situatie), M. van Dijke voor Sint Annaland en Stavenisse, M. Meerman voor Sint Maar tensdijk L. de Graaf voor Scherpenisse en H. Anthoniise voor Poortvliet. Vijf gemeen te-ontvangers thans, straks één Wié van de vijf Tenslotte dan met bijzondere en directe gevolgen van herindeling: de overigege meente-ambtenaren. In wat mindere mate dan voornoemde categoriën, maar het grootste deel zal voor wat de werkkring zelf betreft toch moeten verhuizen (niet wonen) naar de komende centrumgemeente. Ook weer gezien ervaringen elders, mag worden aangenomen, dat deze categorie er financieel niet cp ach teruit gaat, maar wel is er een geheel andere samenstelling van het administratief appa raat. Het zou te ver gaan daarop nu al dieper in te gaan. Bovendien zijn we al sterk - zo maar on willekeurig, omdat hierbij vooral het mense lijke is betrokken - afgedwaald. We zouden immers slechts de herindelings-historie re leveren 'VECHTEN VOOR RECHTEN' Die herindelingshistorie is begonnen in Scherpenisse. Na de herverkaveling was er aanvankelijk een voorstel tot wat rechttrek ken van gemeentelijke grenzen, maar geda teerd 14 november 1961 bereikten de ge meentebesturen van Sint Maartensdijk en Scherpenisse het voorstel van gedeputeerde staten van Zeeland tot aanpassing van ge meentegrenzen na herverkaveling en samen voeging van Sint Maartensdijk en Scherpen- nisse tot één gemeente. De overige gemeentebesturen hadden bericht gekregen van ,een slechts geringe (herver kaveling-aangepaste) grenswijzigingen. Meteen laaide het herindelingsvuur hoog op, althans in Scherpenisse. In de Smerdiekse raad was men welis waar niet enthousiast (met name de raads leden L. J. Koopman en J. L. M. Geluk vonden het maar zo-zo en konden zich eventueel verzet van Scherpenisse zeer wel ndenken), maar in Scherpenisse lag het anders. Met name onder aanvoering van de ook thans nog in functie zijnde wethou der Kleppe werd een storm van protest ont ketend en de emotie ging zelfs zover dat -overigens vrij onschuldig de slagzin op de Spuidam-muur verscheen „Wij vechten voor rechten", maar daarbij werd, gelukkig door een enkeling ook de totaal onschuldige per soon van burgemeester D. C. Bouwense be trokken, waarop we meenden afkeurend te moeten reageren. Uiteraard niet op het goed recht van de Scherpenisse inwoners tot pro testeren. VIER JAAR LATER Op 25 mei 1965 was er een nieuw plan van gedeputeerde staten: samenvoeging van alle gemeenten op het eiland Tholen tot één nieuwe gemeente. Het gaf aanleiding tot het volgende gedicht in onze krant: (via Jan Overeenkam) met als refrein de toenmalige hit „waar zou nuzijn?" Waar zou die Van Boeijen zijn, Waar is hij gebleven? Waar zou die Van Boeijen zijn, Waar is hij heen? Vraag het aan 't Kabinet: Met Versluijs opzij gezet; Dichtbij, in 't Thoolse land, Hoog - aan de waterkant Waar zou die Versluijs dan zijn? Waar is hij gebleven? Waar zou die Versluijs dan zijn? Waar is hij heen? Vraag het eens aan 't Kabinet: Met Van Doorn opzij gezet: Dichtbij in 't Thoolse land. Hoog - aan de waterkant Waar zou die Van Doorn zijn Waar is hij heen? Smidt en Sluljmers, Bouwense Waar zijn zij heen? Vragen wij het Kabinet; Eveneens opzij gezet; Dichtbij, in 't Thoolse land Hoog - aan de waterkant Waar zijn al die mannen nu Waar zijn zij gebleven? Waar zijn al die mannen nu, Waar zijn zij heen? Rustig uit hun ambt gezet, Door het maken van een wet. Thoolse functionarissen Water-commissarissen. Waar zijn die functionarissen, Waar zijn zij gebleven? Waar zijn al die mannen nu, Waar zijn zij heen? Ach, G.S. die hing ze op Aan een gefusioneerde strop Hangen zij nu allemaal Aan 't Schelde-Rijnkanaal. Zou dit onvermijdbaar zijn? Thoolse dorpen, groot en klein, Allemaal zo aan de kant Weg Thoolse land. Straks wordt weer op school gelest: Holland - Zeeland, één gewest Helaas beseft G.S. dan pas dat dat te vermijden was. YAMAHA MOZART SAFIRA VISCOUNT RI-HA PHILICORDA Lievevrouwestraat 31 TeL 01640-5470 BERGEN OP ZOOM (adv. ingez. med.) secretaris drs. Th. Westerhout het ontwerp in. In mei 1966 verscheen op verzoek van de gemeentebesturen een door de Vereni ging van Ned. Gemeenten gemaakt rapport over een eventuele Thoolse herindeling: „Tholen Emergit". Er werd in het rapport een driedeling ge suggereerd: Tholen, Oud-Vossemeer en Poortvliet, Scherpenisse en Sint-Maartens dijk en Sint-Annaland met Stavenisse. Het rapport kreeg geen unanieme instem ming bij de gemeenteraden. Met name in Sint-Maartensdijk werd het 'gekraakt'. En door de meningsverschillen gaf de streek g.s. een wapen in handen om vooral de ene ge meente aan te houden. (ongeacht welk merk) Ruil 'm voor de moderne PFAFF elektrische zigzag lichtgewicht machine. Ons zigzag programma loopt van 259,- 968, compleet in koffer, Bergen op Zoom Kortemeestraat 17 d toekomstige recreatieve, Industriële en agrarische ontwikkeling (tuinbouw), De inwoners van Scherpenisse (via een bijeenkomst in het Holland Huis) kwamen tot een heftig protest tegen het eerste g. s. her- indelingsvoorstel: samenvoeging Sint Maartensdijk-Scherpenisse tot één gemeente. Zo zag de inmiddels verdwenen Spuidam-muur er in 1961 uit. e ontsluiting van Tholen als gevolg van Schelde Rijnkanaal en een mogelijk di recte verbinding met Zuid-Beveland, f het Reimerswaalplan. De motivering werd door verschillende gemeenteraden sterk aangevochten. Men poogde tijd te winnen, maar op 12 januari 1966 diende de toenmalige staats- REGENJASSEN KORT EN LANG SPORTIEF EN KLASSIEK YOUNG MAN MODELLEN NAPPA EN SUèDE TRENCHCOATS Adv. Ingez. med. er het zijne over had gezegd en als gevolg van de raadsmeerderheid moest die Inbreng van de burgemeester vrijwel geheel negatief zijn t.a.v. het wetsontwerp, was er nauwe lijks nog een weerwoord van de overzijde der tafel. De Thoolse aanwezigen gingen onbevredigd huiswaarts. Veel interessanter en opener werd de vol gende hearing, die van de Vaste Kamercom missie op 15 januari 1968 in hotel 'Hof van Holland' te Tholen. Duidelijk bleek die dag, dat de Kamerleden aanvankelijk het pro bleem Tholen heel wat eenvoudiger hadden gezien, dan het in werkelijkheid was. Men zag groter afstanden dan was vermoed, men zag vrij bloeiende kernen en zich goed zelf standig handhavende gemeenten- Het bracht de Kamercommissie eniger mate aan het twijfelen en men kwam tot eeü voorlopig verslag aan de minister met nog heel wat vraagtekens. Dat gebeurde 2 mei 1968. In augustus volgde er zelfs een nota van de commissie (Kamer) leden Van Beek, Bode en Schakel en daarbij kwamen de zogenaamde bestuurs raden aan de orde. Daardoor werd de herindelingsbeslissing wel belangrijk vertraagd. adv. ing. med. Op Tholen zag men het meer als een 'doekje voor het bloeden' en minister Beer- nink is er in zoverre aan tegemoet geko men, dat hij in het wetsontwerp een bepa ling heeft opgenomen, die er op neerkomt, dat de raad van de nieuwe gemeente Tholen gedeputeerde staten binnen een jaar gemoti- Bij wat we ook op Tholen noemen 'het scheiden van de mart' kan het herindelingsprobleem blijkbaar niet snel genoeg meer worden opgelost. Na een negenjarige onrust verwekkende, ook velen onberoerd gelaten herindelingskwestie Tholen kwam deze week als het ware het sluitstuk. Het doek is gezakt. Nou ja, met uitzondering van nog een enkele democratische rijksformaliteit. Begin 1966 schreven we daarover 'de pap is gestort'. Dank zij Neerlands veelgeprezen democratie is de mond niet gebrand. De vraag is slechts 'of we op de blaren komen te zitten'. Dit laatste dienen we met z'n allen te voorkomen. Nu bij het verschijnen van dit nummer de beslissing in de Tweede Kamer kan zijn gevallen of dat als het ware op het punt staat te doen, gaan we nog eens in vogel vlucht na, de toch ook weer langdurige ge schiedenis welke de voorgestelde herinde ling Tholen bracht. Een voorstel dat in feite maar een betrekkelijk kleine kring in hef tige beroering bracht en waarvan het gros der bevolking of pas tot de ontdekking komt dat er tcch iets gebeurde als het te laat is of misschien wel terecht van oordeel is, dat het voor de gewone burger van geringe be tekenis zal zijn. Maar ondertussen is het wel zo, dat - en we gaan op dit moment nu maar van de veronderstelling uit dat de beslissing in de Tweede Kamer is gevallen overeenkomstig het voorstel van minister H. K. J. Beer- nink - dat geen enkele van de acht gemeen ten op het eiland Tholen zich meer een zelf standige gemeente kan noemen. Men gaat op in die ene grote gemeente, die dan de naam Tholen zal krijgen. GEVOLGEN Er zijn door deze herindeling wel onmid dellijk gevolgen aan te wijzen voor alle in woners in dit gebied in het algemeen en voor een groep daarvan in het bizonder. Die al gemene gevolgen zijn onder meer, dat men als eerste officiële daad met z'n allen - als kiesgerechtigde Tholenaren - één nieuwe ge meenteraad zal gaan kiezen. Gezien de jongste aanvulling van de minister cp zijn voorstel (het 17e Kamerstuk rond de Thoolse herindeling) moet niet uitgesloten worden geacht, dat niet meer de normale verkiezin gen op 3 juni plaats zullen vinden, maar dat er bijvoorbeeld in september meteen voor de nieuwe raad zal worden gekozen en de herindeling dan per 1 januari - misschien zelfs nog eerder - ingaat. Men kiest dus voortaan niet meer het plaatselijk college zoals men dat sinds de kieswet tot stand kwam gebeurde, men kiest in z'n gemeen teraad niet meer alleen maar Oud-Vosse- meerders, Tholenaars, Smerdiekers, Stave- nissers of ga zo maar door, maar Tholenaren, die in alle kernen van de ene gemeente Tho len woonachtig kunnen zijn. Het is uitgeslo ten te achten, dat men in de toekomst een raad zal kiezen, die alleen uit inwoners (kan didaten) bestaat van de woonkern Tholen, van de woonkern Stavenisse of van welke der acht woonkernen ook. Het gaat een gemeenteraad van 17 leden worden, die ongetwijfeld verspreid zullen wonen in de verschillende kernen, zonder dat tevoren is te zeggen, dat er van Tholen 3 en Stavenisse geen - om maar een voorbeeld te noemen - personen in die nieuwe raad komen. Dat hangt in de eerste plaats af van de samenstelling der kandidatenlijsten, ter wijl, er altijd, hoewel geringer kans dan bij plaatselijke verkiezingen als tot dusver, altijd nog de mogelijkheid is, dat iemand met voor keursstemmen wordt gekozen, die lager ge plaatst is op de kandidatenlijst van een be paalde partij dan reeële zetels zijn te ver wachten. Het gaat daarom wellicht ook bij de nieuwe verkiezing in de richting van afgeronde poli tieke groeperingen met dus waarschijnlijk geen .vrije lijsten" meer of benamingen als gem. belang, alg. belang, enz. Men weet dan immers te veren dat de kan sen voor een zetel in zo'n geval dalen, daar men dan slechts aangewezen is op de kiezers van een bepaalde kern. Het ligt daarom ook voor de hand, dat de plaatselijke politieke afdelingen zo niet zullen opgaan in een streek-geheel in elk geval voor gemeente raadsverkiezingen streek-kieskringen en geen „kern" kieskringen zullen vormen. Bekend is dat zulks reeds het geval is bij de VVD, terwijl daarop ook de SGP zich al schijnt te hebben geprepareerd, evenals de PVDA. In hoeverre er nog meer algemene gevol gen zijn, kan thans nog moeilijk worden be keken. Daar is de kwestie van huwelijk, ge boorte-aangifte, e.d. Mogelijk kan dat straks alleen in de ze tel- of zgn. centrumgemeente, die door de nieuwe gemeenteraad (als eerste daad?) moet worden aangewezen. Meestal is dit een heet hangijzer en dat zal op Tholen wel niet an ders zijn. Gezien de ontwikkelingen elders, mag ook voor Tholen wel worden verwacht, dat er „secretarie"-zittingen in vermoedelijk elke kern gehouden zullen worden. Maar dat is alles eïh taak van de nieuwe raad - een zeer omvangrijke taak. Benijdt U die vrouwen niet, die met meer plezier en véél korter in een moderne efficiënte keuken kunnën werken? Komt U dan maar eens kijken in het Bouw-en Keukencentrum aan de Theodorushaven. Keukens, wand- en vloertegels, open haarden, natuursteen, dakramen, plafonds, kanteldeuren, kasten. Industrieterrein Theodorushaven Bergen op Zoom telefoon 01640-6910. Openingstijden van 8.00 uur tot 18.00 uur, 's avonds na afspraak, zaterdags van 9.00 uur tot 14.00 uur. -jq adv. ingez. med. BIJZONDERE GEVOLGEN Er is ook een categorie, welke van een herindeling bijzondere gevolgen ervaart. Dat zijn de burgemeesters om te beginnen. Er is er straks maar één nodig op Tholen. Uit gaande van de zekerheid, dat er in Oud- Vossemeer, in Stavenisse en vanwege pen sionering ook in Sint Annaland straks of al eerder geen „eigen" burgemeester meer was of is (ongetwijfeld zal aan burgemeester W. Baas van Sint Annaland worden gevraagd nog tijdelijk te willen waarnemen) blijven er nog altijd 3 over te weten, de oudste in Thoolse ambtsjaren, burgemeester D. C. Bouwense van Sint Maartensdijk en Scher penisse, vervolgens burgemeester W. J. van Doorn van Poortvliet en de jongste (in Thoolse ambtsjaren en ook in leeftijd) bur gemeester J. E. van Boeijen uit Tholen. Zon der ook maar enige wetenschap of één deze drie, dan wel alle drie het burgemeester schap van de ene Thoolse gemeente ambi eert (menselijkerwijs zou men kunnen aan nemen, dat ze dat alle drie doen.), is het wel zo, dat er twee van deze drie zullen moeten afvallen. Dat is voor een wel kleine, maar ons inziens toch zeer belangrijke categorie van streekbewoners een bijzonder herinde lingsgevolg. Nu mag een buitenstaander daar niet zwaar aan tillen, maar met een variatie op n bekend lied zouden we hier toch kunnen zeggen: diet moet je baan, je brood, je liefde maar wezen". Zijn we ten aanzien van de eerste twee materialistische grondslagen niet zo bezorgd, ten aanzien van het laatste moet het voor twee van hen toch een hard gelag betekenen. Hoe men het ook keert c-f wendt. Er zijn er nog meer waarvan geldt „bijzon dere gevolgen". De gemeentesecretarissen. Gaat de Kroon straks de ene burgemeester voor Tholen benoemen - en strikt genomen is het noodzakelijk dat het een van de drie genoemden zijn - de nieuwe raad zal de ene (nieuwe) gemeentesecretaris gaan benoemen. Een tweede hete hangijzer. Niemand voelt zich graag uitgeschakeld. Ook gemeentesecretarissen zijn er drie de heren V. Laban, A. L. G. van Dcorn en Th. C. Benoux, van resp. thans Tholen, Scherpenisse en Sint Maartensdijk. Opnieuw als met het t.v. spelletje „wie van de drie?", aannemende dat alle drie zou den solliciteren (plus andere sollicitanten). Weer dus bijzondere gevolgen voor een aan tal streekbewoners. Er is nog zo'n categorie: de gemeente- De hearing van het provinciaal bestuur in de Smerdiekse raadszaal met betrekking tot de voorgenomen herindeling van Tholen had niet veel om het lijf. Van een feitelijke gedachtenwisseling was hoegenaamd geen sprake. Maar aan ,de eis van de wet" was wel voldaan. Thans blijkt uit het bovenstaande de be trekkelijkheid in het leven, wanneer men enkele jaren later nog van die namen leest, maar er blijkt tegelijkertijd, uit, hoe het her- indelingsvoorstel een aantal burgers beroerde. De meningen over het voorstel van g.s. van de gemeenteraden moest voor 25 augustus 1965 binnen zijn (in Middelburg). Hadden gedeputeerde bij het voorstel van november 1961 geschreven: „dat samen voeging van de gemeenten Sint Maartensdijk Scherpenisse als gewenst moet worden be schouwd, doch dat de overige gemeenten op Tholen een zodanig eigen karakter heb ben of de dorpskernen zo ver van elkander verwijderd zijn, dat zij in een gezamenlijk herindelingsplan voor het eiland, niet wel zouden passen", in 1965 waren de g.s. motieven voor één gemeente: a sterker overheidsapparaat, b industriële ontwikkeling in westelijk Noord-Brabant, c Schelde Rijnverbinding, Op 1 augustus 1966 brachten gedeputeer de staten advies uit aan de staatssecretaris en zonder dat het in de openbaarheid kwam, werd aangenomen, dat het advies luidde: één gemeente. Toen kwamen er nieuwe gemeenteraden en het was voor het provinciaal bestuur aan leiding die nieuwe thoolse bestuurders op nieuw hun mening te vragen over het voor stel. Het resultaat was vrijwel gelijk aan de eerste maal: Van de 53 raadsleden waren er een 40 tegen. OP REGERINGSTAFEL 14 november 1967 kwam de Kon. Bood schap No. 1die aanbieding van het ontwerp van wet aan de Staten Generaal door minis ter Beernink, nadat de Thoolse herindelings kwestie aanvankelijk was begonnen onder minister Smallenbroek, Tevoren eind december 1966 was er door het provinciaal bestuur nog een hearing gehouden op het gemeentehuis te Sint-Maar tensdijk, waar een vrij lauwe gedachtenwis seling plaats vond. Nadat elke burgemeester veerd zal laten weten of en zo ja hoe men aan deze 'lokale' democratie uitvoering heeft gegeven. Nu ie er dan deze week de definitieve be slissing. Een beslissing die, zoals reeds eer der opgemerkt, zelfs aanleiding kan geven, dat de normale gemeenteraadsverkiezingen geen doorgang vinden, maar dat zo spoedig mogelijk de raad voor één Thoolse gemeen te wordt gekozen. Aan democratische inspraak is op Tholen niet tekort gedaan. Alleen kan men zich af vragen of het alles wel zin had. In dat opzicht kunnen we eigenlijk wel teruggrijpen naar ons hoofdartikel van sep tember 1965; 'de pap is al gestort*. Ze wordt alleen wat later opgelepeld dan ook hadden verwacht. Het gevolg was in elk geval - om welke oorzaak ook - een intrekking van dit voor stel. Men kan hierbij gaan filosoferen, dat wanneer dit wel (zonder protest) zou zijn doorgegaan het mogelijk niet zo licht tot het daarop volgende veel ingrijpender voor stel van g.s. was gekomen tot het vormen van één Thoolse gemeente, maar dan ver geet men daarbij ook de ontwikkeling die in de gehele provincie t.a.v. de herindeling (op Schouwen begonnen) gaande was. Adv. ingez. med.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 13