de omweg I Voldoening over aanvullend bouwvolume voor bejaardentehuis Wethouder L. J. Koopman: na kritische noot schone lei Inventarisatie en registratie krotwoningen T Heus hreft de grootste kern EENDRACHTBODE Burgemeester Bouwense in raadsvergadering: Electror>ische Orgels vind je dat nou zo gek dat ik klant bij de nmbben... ga met uw tijd mee ga naar de nmb! ENTRM 9 april 1970 9 „De Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland heeft er reeds blijk van gegeven met voortvarendheid de uitvoering van het bouw plan ter hand te willen nemen, zodat met vertrouwen een spoedige aanvang van de bouw van het bejaardentehuis tegemoet gezien kan worden." Met deze conclusie besloot burgemeester D. C. Bouwense in de vorige week gehou den raadsvergadering te Sint Maartensdijk een direct na opening afgelegde verklaring, nu de ministeriële toewijzing voor een extra bouwvolume was ontvangen. Het was er zowel de voorzitter als wethou der Koopman (SGP) kennelijk om te doen nog eens terug te komen op al datgene wat zich de laatste weken rond deze toewijzing heeft afgespeeld, met name om de bericht geving daarover nog even in herinnering te brengen. De voorzitten deed het als volgt: „Onge twijfeld hebt u uit de pers vernomen, dat de bouwplannen voor het bejaardentehuis dit jaar toch tot uitvoering kunnen komen, zodat de pessimistische berichten, die wij hierover eerder ontvingen gelukkig door betere zijn vervangen. Er is over deze zaak met name ook de laatste tijd, doch in feite jarenlang zeer veel strijd gevoerd, die door het gemeentebestuur steeds is gezien als een strijd vcor een eerlijke zaak in het welbegrepen belang van de bejaarden in de gemeente en omgeving. Het beste bewijs voor de juistheid van de zienswijze van het gemeentebestuur is wel de grote belangstelling, die de bejaarden voor deze zaak tonen. Alleen al het bericht, dat de bouw doorgaat is aanleiding tot een dage lijkse aanmelding van gegadigden, welk aan tal nu reeds tot 48 is gestegen. De soms verwarrende en onjuiste bericht geving over deze zaak de laatste tijd, is te betreuren. Mijn mededeling in de vorige raadsvergadering, dat Gedeputeerde Staten het toen besch.kbare volume voor Goes had den bestemd, was volledig juist. Ik ontleende die aan een mij persoonlijk door een gedeputeerde gedane mededeling. Of de officiële brief op dat moment al was verzonden is van geen belang. Het gemeentebestuur had alle reden om, op grond van deze mededelinq de hulp van de minister te vragen, zoals is gedaan. Het ge meentebestuur achtte het namelijk onjuist, dat door deze beslissing van Gedeputeerde Staten dit college voorrang gaf aan de uit voering van het eigen beleid, boven de be slissing van de Kroon. Van het allereerste begin af heeft het gemeentebestuur deze zaak geheel in het openbaar behandeld, zodat het nu niet nodig is het verleden verder op te halen. Wel wil ik graag van deze gelegenheid gebruik maken om de grote voldoening van het gemeentebestuur uit te spreken over de afloop van deze zaak. Het gemeentebestuur is met name Zijne Excellentie minister Schut zeer erkentelijk voor zijn beslissing om alsnog de nodige aanvullende bouwvolume beschikbaar te stellen. Burgemeester en wet houders hebben van deze erkentelijkheid reeds schriftelijk aan de minister kennis ge geven. Graag betuigen wij evenzeer onze dank aan ieder ander, die op welke wijze dan ook tot deze beslissing heeft bijgedragen aldus burgemeester D. C. Bouwense met be trekking tot het komende bejaardentehuis te Sint Maartensdijk. NIET DEZELFDE URGENTIE Wethouder L. J. Koopman verklaart daar over ook nog iets te willen zeggen, mede naar aanleid.ng van het bericht in ons blad van 12 maart. „Het belangrijkste waar ge noemd blad mee eindigt, aldus wethouder Koopman, is waarmee ik zou willen beginnen nl. dat dit jaar in Sint-Maartensdijk een aan vang gemaakt wordt met de bouw van het bejaardentehuis. Daar kunnen wij ah ge meente niet anders dan bijzonder verheugd over zijn. Hier komt geen politiek bij te pas, dit is echt een algemeen belang voor alle bejaarden. Als tweede punt zegt dhr. Koopman: Op het moment van de raadsvergadering van 27 februari, zo schrijft de Eendrachtbode, stond nog niet vast dat Goes het bejaarden tehuis was toegewezen. Misschien niet offi cieel, maar dat er vergaande toezeggingen waren gedaan aan Gees is toch zeker waar. Punt 3: Dat er drie plannen, t.w. de nood, zaak gasthuis Goes, Colijnsplaat en onze gemeente op dezelfde urgentie zijn geplaatst is een duidelijke onwaarheid. Goes had wel terdege voorrang volgens gedeputeerde staten in verband met brand gevaar, lees ook het verslag van de PVDA verkiezingsavond met daarin de uitspraak gedeputeerde Van Poelje. Punt 4: Het dringend onderhoud met de minister is en door g.s. en door ons college te zamen besproken. Deze bespreking is tot volle tevredenheid verlopen. Punt 5: Bewust wenste het provinciaal be stuur, zo schrijft genoemd blad, geen keuze te doen, maar wij als gemeente hebben ge vraagd de beslissing even uit te stellen, an ders was in dezelfde week de keuze op Goes gevallen. Punt 6: Het is geenszins van mij de be doeling geweest de zaak in de politieke sfeer te trekken, neen en nogmaals neen, het ging alleen om een bejaardentehuis voor onze inwoners. Van in de politieke sfeer trekken gespro ken, kan men meer bedenkingen koesteren wat men ook kan lezen in genoemd blad van 12 maart 1970 onder de kop „belangrijk nieuws voor S nt Maartensdijk" Dat de CHU bijeenkomst op Tholen be langrijker is als de gemeente, lijkt er wel een beetje op. Wij als gemeente hebben tien dagen later het belangrijkste nieuws officieel mogen ho ren, Hier zit voor mij wel terdege een poli tiek smaakje aan. LIEVER CHR. BEJAARDENTEHUIS Persoonlijk had ik graag en ik hoop, dat de mederfaadsleden dit zullen begrijpen - en dan kom ik even in de politieke sfeer - een chr. bejaardentehuis in onze gemeente gez.en Dit is door allerlei omstandigheden niet ge beurt. Daarom heb ik moeten werken en het als mijn pLcht mogen zien als gemeentebe stuurder, volgens artikel 45 van de gemeente wet: de belangen van de gemeente St-Maar- tensdijk met al Zijn vermogen voorstaan en bevorderen, dit geldt ook met name bejaar denzorg. Dit is echt de zaken duidelijk gesteld. Dan mag voor mijn part, zoals het g.s. lid Van Geesbergen mij zei op 14 maart gezegd wor den: nu zand er over en beginnen met een schone lei", zo besloot wethouder Koopman zijn verklaring, waarop verder niemand meer nader is ingegaan. Ingewilligd wordt daarna het verzoek van het bestuur der b.l.o.school om een voor schot op de exploitatiekosten 1970, evenals het gelijkluidend verzoek van de Juliana van Stolbergschool. De raad heeft voorts geen bezwaar tegen optrekking van de wethouders-salarissen tot f 2748,- per jaar. Voor 1968 en 1969 wordt alsnog een sub sidie verleend van f 0,05 per inwoner ten behoeve van de Zeeuwse stichting voor re validatie te Goes. Verder doet de Jeugd- YAMAHA MOZART SAFIRA VISCOUNT RI-HA PHILICORDA Llevevfouwmtraat 31 Tel. 016411-5470 BERGEN OP ZOOM (adv. ingez. med.) commissie Wielerbelangen Zeeland een be roep op de gemeentekas om te komen tot de oprichting van een zgn. wielerschool. De opzet is om wedstrijden voor scholen onderling te organiseren en daardoor de jeugd meer voor de wielersport te interes seren. De van wielercomité's, bedrijfsleven en provinciale Sportraad toegezegde gelden zijn n'et toereikend B. en w zien het echter zo, dat het hier gaat om individuele sport prestaties, waarvoor de gemeente nimmer subsidie verleende en daarom ook voorstelt dit verzoek af te wijzen. De heer P. J. Koopman (PVDA) infor meert of er ten deze in eigen gemeente een vereniging is. De voorzitter antwoordt ont kennend wel een wielersupportersclub, maar dat is weer een andere zaak. De raad kan hierna met de afwijzing instemmen. WOR DE BEJAARDENSOCITEIT Zoals reeds eerder in een weergave van de raadsvoorstellen werd omschreven, stel len b en w voor ten behoeve van de ex ploitatie der bejaardensociteit een vergoe ding te geven van f 1000,- per jaar voor zaa'ihuur t 2000,- voor consumpties en f 300,- voor andere onkosten of in totaal f 3300,-. Deze belangrijke subsidie verhoging is een gevolg van de verhuizing van het oude veremg.ngsgebouwtje naar het nieuwe dien stencentrum. Voor de oude sociteit kreeg de bejaardenvereniging f 1050,- t.w. een ver goeding van f 7b0,- zaalhuur en f 300,- voor overige kosten. De meuwg zaal kost voor de tweemaal per week, dat er bejaarden- soos wordt gehouden f 20,- huur volgens de vastgelegde tarieven, dat is dus f 1000,- per jaar. Bovendien werd door de bejaarden in de oude soos zelf de koffie verzorgd en dit dank zij medewerking van winkeliers en een extra tooitje door de gebruikers, op zeer voordelige man-er. Men kon er zelfs een pot,e aan overhouden, zo blijkt even later uit de gestelde aanvulling door het raads lid L ,G. Zwagemaker (vrije lijst) In het nieuwe gebouw is daarvoor geen gelegenheid, aangezien daar geen gebruik van de keuken gemaakt mag werden en de consumpties rechtstreeks door de beheerder worden verstrekt, wat aanmerkelijk duurder komt. Daarom is er ook het voorstel tege moet te komen in de consumptiekosten tot een maximum van f 200,. per jaar, gerekend naar 25 cent subsidie op de koffie per kopje en uitgaande van een gemiddeld bezoek van 40 personen (2x per week en per middag 2 kop koffie is 160 x f 0,25). GEEN POTJE MEER De heer Zwagemaker inhakend op dit voorstel zegt dat de bejaarden dankbaar zijn voor de betere soosruimte, die in het nieuwe centrum is verkregen. Deze verbete ring krijgt echter enigsz.ns een terugslag door de veranderde consumptie-situatie. In het oude gebouw werd de koffie en thee zelf verzorgd en dat dank zij giften in natura van de middenstand op goedkope wijze. Nu gaat het echter de bejaarden, ondanks dit voorstel tot een flinke bijdrage, nog belang rijk meer kosten en daarbij komt dat er geen potje meer gevormd kan worden uit vrijwil lige bijdrage via die consumpties. De heer Zwagemaker toont het aan met enkele ex- ploitatie-cijfers. In de maand januari had de Soos f 181,95 ontvangsten en f 94,64 uitgaven, een voordeel dus (voor het potje) van f 87,31. In de maand februari waren er f 176,70 inkomsten en f 64,49 uitgaven, dus een voordeel van f 112,21. In maart waren er f 180,- uitgaven en daartegenover geen inkomsten. De eerste maand in het nieuwe gebouw toont dus al een zodanig verlies, dat niet is vol te houden. Wanneer nu dit voorstel doorgaat van een gemeentelijke bij drage van f 3300,- betekent dit nog, dat er geen cent overblijft en er dus geen kans meer is op het organiseren van sinterklaas of kerst viering, waarvan de onkosten altijd werden betaald uit het voordelig saldo. Wil de soos in standblijven, dan lijkt het dhr. Zwagemaker gewenst, dat er nop een kwartje per keer per persoon van de ge meente bij komt of in totaal per jaar nog eens f 1000,- boven de voorgestelde f 3300,- De heer J. L. M. Geluk (VVD) informeert of er geen andere mogelijkheid is via het bestuur van de Stichting Gemeenschap Sint Maartensdijk, die het dienstencentrum exploi teert, maar de heer Zwagemaker zegt even als de voorzitter dat er in dat opzicht geen mogelijkheden zijn, omdat het zuiver gaat om de consumptieverstrekking. Wethouder Koopman wijst er op, dat bij aanvaarding van het voorstel Zwagemaker er nog eens f 1000,- bij te doen het kopje koffie de bejaarden slechts 12J4 cent kost. Voor die prijs zal men het thuis ook moei lijk kunnen zetten. Hij ziet niet direct in, dat een kwartje te veel is. Dhr. Zwagemaker zet nog eens uiteen, dat er door de bejaarden in het oude gebouw door MAARTJE ZELDENRIJK 60 S'V 111 leder mens vangt geld, geeft geld uit, komt soms geld tekort, kan soms geld overhou den. En geld - da's gewoon iets waar de bank het fijne van afweet. Hou je over, dan vertellen ze hoe je er het meest van kunt maken. Kom je tekort dan weten zo er vaak een mouw aan te passen. Stel dat je centrale verwarming wil laten installeren. Wie heeft daar het geld helemaal voor - liggen? Nou, dan stap je bij de NMB binnen. En dan merk je wat ze allemaal voor je kunnen doen. r Verleden jaar nog, met Ajax naar Madrid. De peseta's, de reisverzeke ring - gewoon, via de NMB in een zucht voor mekaar. En ben je eenmaal klant dan merk je pas hóe makkelijk het is: be taalcheques, persoonlijke leningen, reke ningen laten betalen. .En vergeet het maar dat de bank er voor de upper- ten zou zijn. Da's iets van heel vroe ger. Werkelijk, met de NMB kan ik even goed opschieten als mot mijn gereedschap. Heel vlot. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! k adv. ing. med. ook minstens een kwartje werd betaald, maar dat er dan nog een potje overbleef, omdat men vaak iets van de middenstand kreeg en zelfs laatst nog 5 kilo banket van De Waal Zn uit Tholen. Dat hielp allemaal om een potje te kunnen vormen. Wanneer de bejaarden nu een kwartje geven, op zichzelf niet zo'n bezwaar maar dan blijft er niks over en men zal ook niet licht meer dan een kwartje gaan geven, omdat dit uiteraard alleen de beheerder ten goede zou komen en niet de soos-kas. We hebben nu een mooi gebouw, zegt dhr. Zwa gemaker, maar ik z.e de soos over de kop gaan. Als ik hoor, hoe in Scherpenisse in het Holland Huis de plattelandsvrouwen de koffie voor de bejaarden verzorgen en het dan slechts f 0,10 per kopje kost, maq dat toch hier ook wel een soortgelijke prijs zijn. De heer J. L. M. Geluk zegt het voorstel van dhr. Zwagemaker wel te willen steu nen om uit de gemeentekas nog eens f 1000,- bij te dragen boven de f 3300,-. De heer M. H. van Hemert (SGP) zegt dat er heel wat verenigingen in de gemeente rijn, die vrijwel allemaal noodlijdend zijn. Men moet dus een wat voorzichtig subsi diebeleid toepassen. Natuurlijk zal ieder het de bejaarden wel gunnen, maar dat kwartje voor een kop koffie lijkt hem niet te veel gevraagd, waarom hij het voorstel b en w blijft steunen. Bij de hierna gehouden stem ming over het verder strekkende voorstel Zwagemaker blijken de heren weth. Koop man en dhr. Van Hemert tegen te rijn. De andere leden stemmen voor, zodat er een subsidie van f 1000,- bijkomt en de bejaarden dus weer mogelijkheden hebben voor kerst en sinterklaasviering uit deze f 1000,-. Het buitenschilderwerk wordt gegund aan de drie schildersbedrijven, die voor de ver schillende objecten inschreven. De heer Van Hemert constateert dat het in feite geen aan besteding was, maar dat de drie schilders bedrijven het onderling keurig hebben ver deeld. Aangezien de Centrale Dienst die in- schrijvinn echter kan goedkeuren, heeft hij er geen bezwaar tegen, evenmin als rijn collega's. Eveneens gaat de raad akkoord met aan wijzing van de stichting „Instituut Stad en Landschap'' te Rotterdam als adviserende commissie voor toepassing van de welstands voorschriften. De heer Van Hemert concludeert, dat er weer meer kosten uit voortvloeien voor de gene, die wil bouwen of verbouwen en de voorzitter antwoordt dat b en w er evenmin gelukkig mee is, maar dat het een verplichte zaak is een adviescommissie te benoemen. De heer A. Lindhout (CHU) krijgt dan ook een ontkennend antwoord wanneer hij vraagt of als zodanig de Centrale Dienst mag wor. den ingeschakeld. VOOR BEVRIJDINGSHERDENKING Bij gelegenheid van de komende 5 mei viering zal door het personeel van beide lagere scholen, van b.l.o. en van kleuter school in de morgenuren een feestprogram ma voor de schooljeugd worden verzorgd. M;n vraagt de gemeente daartoe een extra bijdrage. Het is de bedoeling dat hieraan alle kinderen tussen 4 en 15 jaar deelnemen. Gezien de ditmaal bizondere (25 jarige) herdenking van de bevrijding stellen b en w voor om de reeds geraamde begrotings post 1970 ad f 1000,- te bestemmen voor aankcop van een blijvende herinnering voor de schooljeugd, dit in overleg met genoemde scholen en de directeur van de technische school en daarnaast f 1200,- beschikbaar te stellen voor het feestprogramma van de schooljeugd, hetgeen neerkomt op f 2,50 per kind. De raad kan hiermee volledig instemmen. Eveneens om de post onderhoud tuin bur gemeesterswoning met f 220,- te verhogen. De heer Zwagemaker vindt wel, dat men eens moet bekijken of die tuin niet met een 40 cm. grond kan worden opgehoogd, anders zal men altijd met hoge onderhoudskosten blijven zitten. AANKOOP KROTWONINGEN Aangekocht wordt van de heer M. G. de Korte het perceel Oosterscheldestr. 5, groot 101 m2 voor f 2500,- en van mevr. wed. C. J. op den Brouw-Vroegop de percelen Ho- geweg 33 en 35 voor ook totaal f 2500,-. Verder is overeensteming bereikt met vis handel Schot voor aankoop perceel in de Oudestraat vcor f 4500,- Hoewel de raad dit een vrij stevig bedrag vindt - dhr. Zwa gemaker informeert of er hierop ook geen subsidie van de hervormde kerk is te krijgen die bij deze sloop belang heeft - meent men toch met het voorstel van b en w tot aankoop te moeten instemmen. Eervol ontslag wordt verleend aan de direc teur van de gemeentelijke lagere technische school, de heer J. Vredeveld met ingang van 1 augustus 1970. Reden is een benoe ming aan de gemeentelijke technische school (en avondschool) te Ridderkerk. Namens de raad danken b en w de heer Vredeveld voor zijn werk aen de Smerdiekse l.t.s. Inmiddels zijn oproepen geplaatst om in deze vakature te voorzien. De gemeente kan opnieuw (voor 3 jaar) een gedeelte zeedijk huren voor f 250,. per jaar van de heer H. C. de Kater te Wissen, kerke, dit voor recreatieve doeleinden. De heer Geluk wijst er in dit verband op, dat er nogal klachten zijn over een stukje op het einde van dit perceel, waar nogal wat distelgroei voorkwam en geen bestrijding HORLOGES MEESTERWERKEN VAN Z TOT A C. ANDRIESSEN en ZN Grote Markt 22 BERGEN OP ZOOM adv. ing. med. werd toegepast. Wethouder Koopman erkent dit en wijst er op, dat men niet zeker is van de eigenaar van dit stukje. De raad besluit 5 Zegam-aandelen te rui len voor eenzelfde aantal in het nieuwe ener giebedrijf PZEM (Prov. Zeeuwse Energie Maatschappij, na de fusie tussen Zegam en Pzem.) Verder om nog 4 aandelen van f 1000,- bij te kopen. De heer Geluk informeert of men dan ook winstuitkering krijgt, wat wellicht als divi- dent het geval zal zijn. INVENTARISATIE KROTWONINGEN Mede met het oog op saneringsmogelijk heden en wonigtoewijzing is het gewenst, dat het ministerie van volksgezondheid en ruim telijke ordening jaarlijks een opgave krijgt van de krotwoningen, ook hoeveel er zijn opgeruimd, hoeveel onbewoonbaar, enz. Blijkens een laatste controle zijn er in Sint Maartensdijk 239 zeer slechte en slechte woningen. Een nader onderzoek en registratie is nu echter gewenst. Daartoe kan de Centrale Dienst in de heer C. J. v. Schelven, rustend timmerm.-aann. te Sint Philipsland een speciale technische kracht aantrekken, die tegen een vaste uur vergoeding van f 10,- wil werken. Per woning wordt ongeveer 2x/j uur onder zoek geraamd, zodat de kosten in totaal de gemeente op een f 6000,- komen. De heer Geluk informeert of dat werk niet evengoed door een inwoner kan worden uitgevoerd. Moet daartoe persé iemand uit Sint Philipsland komen. De voorzitter: wij dragen dit werk op aan de Centrale Dienst en die kan deze persoon aantrekken. Het is overigens ook wel gewenst, dat het uniform gebeurt. De heer Lindhout informeert of dit dan jaarlijks moet gebeuren. De voorzitter antwoordt bevestigend, maar de eerste keer is het werk meest omvangrijk, daarna kan het in heel wat minder uren jaar lijks worden bijgehouden. De raad kan zich hierna met dit voorstel verenigen. PLAN „ZUIDHOEK" Met 30 gemeentewoningen in plan Zuid hoek binnenkort bewoonbaar is het gewenst, dat in dit gebied de nog resterende openbare werken worden uitgevoerd. Daartoe behoort verlenging van de Albert Schweitzerstraat en de William Bcothstraat, het maken van achterpaden en tussenpaden en herbestrating. De Centrale Dienst stelde voor dit werk te gunnen aan firma van der Werf ter plaatse, die voor f 50.624,- tot een aan vaardbare inschrijfsom kwam. En daarmee kan dan ook de raad instem men. Vervolgens wordt perceel Kaaistraat 14 voor f 20.000,- verkocht aan de heer Chr. Hoek, Haven 6. Wethouder L. J. Koopman meent hierbij nog iets te moeten opbaren. Er liepen rond deze verkcop nogal wat geruchten, zo stelde de eerste Sint Maar- tensdijkse wethouder. Een paar dagen na de ,,En is intussen getrouwd met een ander". „Ja. Je begrijpt het. Die ander was rijker dan ik. Ten minste naar ik over haar gehoord heb, ligt het wel voor de hand. Ze is nota bene nog enkele jaren ouder dan hij. O, ik gun het hem best, hoor. Maar toch geeft het je ergens een klap. Het tast je waardigheid aan. Ik vroeg mezelf af: Begin ik tegen te vallen? Ik weet best, dat ik geen twintig meer ben. Ik heb een zoon ben weduwe en trots m'n zekere welstaat schijnt dat af te schrikken." „Onzin, Lena. Je bent nog een knappe, gedistingeerde I vrouw. En ik houd van je. Ik houd nog veel van je. Het is daarom, dat ik je vroeg met me te willen trouwen." „Je zult wel gelijk hebben. Ik moet er over nadenken, Jaap. Dit als ik ja zeg het zal ingrijpend zijn in m'n leven." „Dat zou het ook zijn, als die ander je gevraagd had" meende hij te moeten opmerken. „Ja en nee. Hij was een halve boer Ze keek hem opeens verschrikt aan. „Dat betekent dat ik hier weg moet, he? Als ik je aanzoek zou aannemen." Hij begon te glimlachen. „Ja. Ik heb helaas geen ver stand van het boerenwerk. Ik kan niet eens melken. Maar je zoudt het veel gemakkelijker krijgen, Lena En het is een mooi huis, boven de winkel. Heel modern." Misschien hoorde ze hem ternauwernood. De volle betekenis van de konsekwentie, als ze ja zei, doemde voor haar op. Ze zou de boerderij moeten verlaten en ze hield van dit bedrijf. Al was Bert er niet meer, eigen lijk was het nog altijd, of Bert onmerkbaar bij haar was. Als ze dacht aan de gefluisterde woorden, die ze dikwijls, staande voor zijn portret, uitte. Over het vee, of de gewassen op het land. Of over Bertje. Of haar verlangen naar hem. Ze had immers veel van Bert ge houden? En dit alles zou ze moeten loslaten. Voorgoed. Wat zou er met de boerderij moeten gebeuren? Het was niet eens zo eenvoudig. Ze voerde nog een klein uurtje een gesprek met Jaap. Hij vertelde van zijn zaak, dat hij er een tweede winkel meisje bijhad. En ook een knecht. Ze werkten nu met z'n achten en er was volop werk. Vooral in de nieuw bouw. Hij had pas weer een blok huizen aangenomen in Overwhere: de hele elektrische installatie aanleggen. Natuurlijk het was druk en gaf zorgen, maar er werd verdiend, behoorlijk zelfs. „Binnenkort koop ik een nieuwe wagen en als je toestemt, kunnen we er best enkele dagen tussen uitbreken. Om een leuk reisje te maken. Naar het buitenland. Heb je de bergen al eens gezien In Oostenrijk? Je zou genieten van al dat schoons En voor Bertje is het toch ook beter, als hij een vader krijgt? Gezwegen nog van mijn dochters. Ze zijn dol op jé. Het is tante Lena voor en na. Als ik in de Purmer kom, is het eerste, wat ze vragen: gaan we naar tante Lena? Mij dunkt, dat moet je toch ook wat doen Ze antwoordde met korte zinnen. Want aldoor speel de er maar één ding door haar hoofd: Als ik met Jaap trouw, moet ik hier weg. En er is hier zoveel, wat me lief is. Ik moet kiezen en dat kan ik niet. Ik wil hier niet weg, nooit meer. Maar Jaap is lief. Hij heeft me nodig, dat merk ik nu. Niet alleen voor z'n kinderen, ook voor zichzelf. Hij verlangt naar me, dat lees ik in zijn zachte ogen. Bovendien is er mijn zoon. Ik moet niet alleen aan mezelf denken. Voor zijn opvoeding is het ook beter, als hij een vader krijgt. Het is zo moei lijk Om tien uur nam hij afscheid. Hij hield haar hand lange tijd vast. "Denk er, rustig over na," zei hij op kalme toon. „Ik weet, dat je een offer brengt, als je toe stemt. Dit alles moet je dan loslaten. Toch geloof ik, dat het ook voor jou beter is. In elk geval kun je er op rekenen, dat ik je lief zal hebben met m'n hele wezen Drie dagen piekerde Lena Pereboom over Jaap's hu welijksaanzoek. Toen stapte ze op een morgen na het broodeten resoluut met Bertje in haar wagentje en reed naar haar schoonvader. (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 9