Hooi, stro en lege beurs voor landbouwminister Lardinois Ontwikkelingshulp voor het Midden- en Kleinbedrijf EENDRACHTBODE Vanuit Anna Jacobapolder In raad Sint-Philipsland Dokter Mengers wachtkamer maakt ziek Bestemmingsplan Deensestraat en „Noord-Oost" vastgesteld Men kan weer vooruit met de bouwerij Joy-riding en dramatiek Kacheldiefstal 26 maart 1970 17 De lege-beurzen-actie, een initiatief van de Friese Maatschappij voor Landbouw als gevolg van de niet te beste landbouwsituatie, vond weerklank in onze streek. Met name mevrouw C, W. Vogelaar-Hanse uit Anna Jacobapolder vond dat men de collega's uit het noorden niet in de voorjaarskou moet laten staan en bezorgde dinsdag op het postkantoor te Sint- Philipsland een omvangrijk pakket met zwart lint omwikkeld, met opgeplakte krantenkoppen aan de buitenkant en met als inhoud: hooi, stro en een lege beurs. Dinsdag had mede voor onze uitgave de PZC redacteur Cees Cljsouw een gesprek met mevrouw C .W. Vogelaar-Hanse, toen van haar bekend werd. dat ze aan deze aktie ging meedoen. De familie Vogelaar runt in Anna Jaco bapolder een veeteeltbedrijf met 60 koeien en bijna evenveel jongvee. Mevrouw vond dat men niet altijd een ander voor je kan laten vechten, We hebben als boeren wel eens kritiek op het landbouwschap. Nu deze friese aktie weerklank vond bij het Landbouwschap en de gewestelijke land bouworganisaties moeten we ook niet ach terblijven, vindt deze boerin uit onze streek. Het gaat vooral om morele steun. Ik hou niet van wilde demonstraties, maar nu er een keer een geordende demonstratie is, dien je je ook maar te laten horen. Me vrouw Vogelaar staat volledig achter de landbouworganisaties, vooral als de voor mannen zelf praktizerende landbouwers zijn of dat eerder waren. Toch is er niet altijd voldoende inspraak van de leden. Neem de situatie vorig jaar maart, toen akker bouw en fruitteelt aan de bel trokken, maar de veehouderij niet meedeed. Het hoefde niet volgens de voormannen. Er was op dat moment voor de veeteelt geen reden aanwezig, maar dan moet je ook solidair zijn vindt de boerin in Anna Jaco bapolder. En bovendien de leden wisten er niets van. De problemen rond de in vesteringen in de verschillende agrarische bedrijven zijn vrijwel gelijk, maar naast de fruitteelt is er dan toch ook voor de vee houderij volop reden zich thans te laten horen ten aanzien van de prijzen. In janu ari 1969 bracht 100 liter melk met een vetgehalte van 3.80 procent f 38,14 op. Dit jaar leverde melk met vier procent vet f .37,44 op, terwijl in een volgende maand in 1969 een bedrag van f 38,44 uit de bus uiteindelijk gunstig resultaat. kwam en nu f 35,48. Wanneer het bedrijfs leven dit de minister van landbouw verwijt schuift hij het door naar de minister van economische zaken. Nederland mag nog altijd gezien worden als een melkland in de EEG, maar ondertussen moeten we hier genoegen nemen met een prijs die per liter 1 tot 1J^ cent lager ligt dan in de andere EEG landen. Mevrouw Vogelaar vindt, wel dat de landbouw in het algemeen wat traag rea geert en het oplossen van problemen liever aan de voormannen overlaat, mede omdat men het op het eigen bedrijf vaak erg druk heeft. Maar dat betekent tegelijker tijd dat men niet zelden te laat komt. De Sint Philipslandse boerin was het er helemaal niet om te doen nu zelf eens in het middelpunt te komen. Integendeel, ze hoopte dat haar aansluiting bij de Friese aktie in Zeeland helemaal geen unicum is, maar dat er heel wat veeboeren dinsdag dezelfde gang naar een postkantoor maak ten. Bzn nadere informatie toonde aan ,dat dit echter niet het geval was. Mevrouw Vogelaar deed het weL En ze hoopt voor alle veehouders in ons land met een De opgeplakte krantenkoppen buiten op het pakket als „Boeren roepen om hun Fré Meis" en „Duizenden boeren gaan ander baantje zoeken" zal minister Lardinois direct duidelijk maken, wat de inhoud van het pakket zal zijn. mevrouw Vogelaar-Hanse uit Anna Jaccbapolder bezorgt het pakket voor de minister van landbouw op het postkantoor te Sint-Philipsland. te maken, want het gaat hier om een door de dokter gehuurde gemeentewoning. En anders moet het doktersspreekuur maar in het wijkgebouw van het Groene Kruis wor den gehouden. De voorzitter, burgemeester G. van Vel- zen antwoordt de vragenstellers, dat het al een probleem van jaren is. Het college heeft destijds aan de dokter voorgesteld om een tochtportaal voor de ingang van de woning te bouwen maar de dokter had het liever in de wachtkamer zelf. B en w voelen daar echter niets voor, omdat de wachtkamer toch al zo klein is. Het zou inderdaad zo vinden ook b en w in deze omstandigheden aanbeveling verdie nen, om in het Groene Kruisgebcuw spreek, uur te houden, maar een dokter heeft eren vrij beroep, die men niet kan dwingen dat te gaan doen. En zo bleven de twee raadsleden inclu sief de wachtkamerbevolking van dokter Menger toch in de kou staan. Tenzij er een gunstig vervolg komt op de gestelde vragen. MANTELS! MANTELKOSTUUMS! REGENMANTELS Uw Speciaalzaak Kremerstraat 11-13 Bergen op Zoom Adv. ingez. med. Meer dan een half uur was er dinsdag avond niet nodig om de maandelijkse agenda in de S'nt Philiplandse raad af te werken. De CHUer Beurkïns voelde er niet voor de wethouder salarissen, overigens met slechts de gebruikelijke jaarlijkse verhogin gen op te trekken van f 2500,- tot f 2700,- Hij stemde tegen. Als enige. De ïaad kon zich eveneens verenigen met het voorstel van b en w tot aanwijzing van de „Stichting Stad en Landschap" te Rot terdam als commissie van advies voor het uitbrengen van zogenaamde welstandsad viezen. Het is bij de woningwet verplicht een dergelijke commissie aan te wijzen en het betekent dat het de bouwers weer wat meer geld gaat kosten, aangezien de leges- tarieven variëren van een tientje voor een bouwerijtje tot f 1000,. tot f 300,- wanneer er een perceel wordt neergezet dat meer dan twee ton gaat kosten. De heer A. A. Rljstenbil (gem. belang) verzocht een soepele behandeling van de adviezen in het belang van de bouw-aan- vragers Overigens kon de raad met het voor stel instemmen. NIEUWE BESTEMMINGSPLANNEN In de raadsvergadering van 13 november 1968 werd besloten het bestemmingsplan Deensestraat in voorbereiding te verklaren. Thans is gebleken dat verschillende bewo ners van panden, gelegen in dit gebied, wachten op de vaststelling van dit plan teneinde in andere woonruimte te kunnen voorzien. Tegelijkertijd wordt voorgesteld ook de door gedeputeerde staten goedgekeurde her ziene voorschriften bij plan „Noord-Oost" vast te stellen. De heer A. A. Rljstenbil merkt op, hoe er destijds door het college van b en w bij de voorbereidingsbesluiten Deensestraat werd opgemerkt, dat het voorlopig nog wel in de ijskast zou worden gezet, omdat er nog zo veel andere zaken te realiseren waren, maar nu wordt het toch al vrij snel ontdooid. De voorzitter is het daarmee eens, maar dat is wel het gevolg van de noodzaak door plannen van de bewoners. Akkoord, zei daarop de raad eenparig. Bouwgrond aan de Mosselkreekstraat werd verkocht aan A. C. Roozemondt t.w. onge veer 360 m2 tegen f 25,. of voor f 9000,- in totaal. Bouwgrond eveneens aan de Mosselkreek straat aan A. den Braber, Karreveld 14 zijn de 370 m2 voor f 25,- of f 9250,- de massa. Een eerder genomen besluit ten behoeve van betrokkene werd tegelijkertijd ingetrok ken. CENTRALE WERKPLAATS In een vorige raadsvergadering deden de leden het verzoek na te gaan of het mogelijk is dat inwoners wel tewerk gesteld kunnen worden bij de Centrale Werkplaats Schou- wen-Duiveland zonder dat de gemeente bij de gemeenschappelijke regeling blijft aan gesloten. Het initiatief tot dit voorstel Werd door dhr. Rijstenbil genomen toen het er om ging de gemeenschappelijke regeling met Schou- wén-Duiveland te verlengen of toe te treden tot de dependance te Tholen, waarop Sint Philipsland zich in de toekomst via betere verbindingen steeds meer zal oriënteren. Het onderzoek van b en w heeft uitgewezen dat in de toekomst inderdaad werknemers uit deze gemeente op de werkplaats ingedeeld kunnen worden zonder dat de gemeente bij het werkvoorzieningsschap is aangesloten. De raad steunt ditmaal wel het voorstel van b en w om aan te sluiten (opnieuw) bij Schouwan-Duiveland, maar tegelijkertijd de verbintenis op te zeggen, waarbij men zich nog minstens twee jaar verbondsn weet. Inmiddels zijn ook onderhandelingen gaan de met de Centrale Werkplaats „De Beve- landen". die een dependance in Tholen heeft om daarbijaan te sluiten. Het aangaan van een twee ton kasgeld- len'ng werd een hamerstuk. Een drietal percelen industrieterrein wor den verkocht aan gebr. Reijngoudt (660m2) naast eerder door de gebroeders gekochte percelen, A, C. Roozemond (759 m2) naast perceel gebr Reijngoudt en in de derde plaats 1225 m2 aan J. van Dijke, gelegen naast de bollenschuur Filius. De verkoopprijs is f 10,- per m2. f 750,. wordt door de raad „klaargelegd" voor aanleg van een trap vanaf het pad speelweide naar de Stationsstraat. Deze voorziening was reeds in het basis plan tot aanleg speelweide opgenomen. De paden zijn in 1969 wel gelegd, maar de trap is niet gerealiseerd. Nu het kruispunt Stationsstraat-Rijksweg geheel is verbeterd achtten b en w het gewenst ook de trap aan te leggen, die voor buspassagiers van groot belang is. Men loopt dan veiliger vanaf het kruispunt tot aan de Deensestraat en de afstand naar de bushalte wordt aanmerkelijk bekort. Ook het pad langs de speelweide zal wor den verbeterd. WACHTKAMER Als je pillen nodig hebt van dokter Men ger voor een huisgenoot en je moet wat in de wachtkamer vertoeven van deze arts, loop je kans, ,even later niet alleen dat ge zinslid, maar dat je ook zelf medische ver- zorging nodig krijgt. Vanwege de tocht in de wachtkamer van de dokter. Het werd wel niet met zoveel en ook niet met dezelfde woorden gezegd door de SGPers L. den Engelsman en C. van Oudenaarde, maar daarop kwam het toch. wel ongeveer neer. De patiënten zitten gewoonweg te ver kleumen in die wachtkamer. Je waait er weg. zodra de buitendeur opengaat, die een recht streekse verbinding met de wachtkamer vormt. Zo kan het geen winter mee doorgaan, von den beide SGPers nu overigens wel in lente stemming maar beter tijdig gezorgd dan weer verkleumen bij dokter Menger. Het ligt aan ons - de gemeente - zo vin den beide raadsleden om daar een eind aan Een paar jaar geleden hebben de rijksover heid en het bedrijfsleven samen de Stichting Ontwikkeling en Sanering voor het Midden- en Kleinbedrijf opgericht om uitvoering te ge ven aan een aantal otwikkelings. en sane ringsmaatregelen. Deze maatregelen beogen de struktuur van het midden- en kleinbedrijf te verbeteren door te bevorderen dat minder rendabele ondernemingen tot ontplooiing ko men, dan wel worden opgeheven. Dit ge beurt door het verlenen van ontwikkelings hulp, resp. het geven van financiële bijstand bij het beëindigen van het bedrijf. Vooral deze bedrijfsbeëindigingshulp heeft een vrij grote bekendheid gekregen. Minder bekend zijn de mogelijkheden voor onderne mers in het midden- en kleinbedrijf om ont wikkelingshulp te verkrijgen. En toch is deze hulp even belangrijk als de bedrijfsbeëindi gingshulp. Door het verdwijnen van een aan tal ondernemingen als gevolg van de bedrijfs- beëïndigingshulp verbeteren in het algemeen de omzet mogelijkheden van de andere onder nemingen Om van deze mogelijkheden ge bruik te maken, kan ontwikkelingshulp wor den aangevraagd voor de groei van de on- derneming. Nieuwe cntwikkelingsmogelijkhe- den kunnen ook ontstaan, wanneer bijv. we gens de vestiging van nieuwe bedrijven de bevolking in een plaats of streek sterk toe neemt. Ook dan kan een beroep op ontwik kelingshulp worden gedaan. Het is echter ook mogelijk dat voor een goede ondernemer geen voldoende ontwikke lingskansen bestaan, omdat de bevolking ter plaatse sterk vermindert of omdat de behoef ten van de verbruikers veranderen. In die gevallen kan ontwikkelingshulp worden ver kregen voor de verplaatsing van het bedrijf of voor omschakelinq naar een andere bran che ter plaatse of elders. VOOR- EN DOORLICHTING In al deze gevallen zullen de ondernemers toch wel graag eerst willen weten welke koers zij moeten varen om voor hun bedrijf nieuwe winstmogelijkheden te openen. Daar om bestaat de. ontwikkelingshulp van de Stichting Ontwikkeling en Sanering in de eerste plaats uit een tegemoetkoming in de kosten van bedrijfsvoorlichting, b.v. voor een doorlichting van het gehele bedrijf, waarbij alle facetten van de bedrijfsvoering onder de loupe worden genomen, of voor een deelad- vies, waarbij een onderdeel van de bedrijfs voering wordt onderzocht. Met een algehele doorlichting zijn ongeveer vier éi vijf dagen gemoeid, terwijl het nog gewenst kan zijn naderhand te helpen bij de doorvoering van het advies, waarvoor dan, al naar gelang van de omstandigheden, als nog één of meer dagen nodig zijn. Voor een deeladvies zijn minder dagen no dig, maximaal drie. Naast de hierboven ge noemde bedrijfseconomische adviezen bestaat er nog de mogelijkheid tot het verkrijgen van een bèdrijfs-technisch advies. Hiervan kunnen alleen de detailhandel en het ambacht gebruik maken. Bij deze adviezen gaat het meestal om: de winkelinrichting, de ruimtelijke om standigheden, verbouwingen aan de pui, be oordeling van de offertes, de indeling en de samenstelling van het assortiment etc. etc. Hiermede zijn meestal twee a drie dagen gemoeid. De subsidie die in het kader van de ont wikkelingshulp voor de kosten van de voor lichting (dagtarief ƒ300,wordt verleend bedraagt 90%. De aanvrager betaalt dus slechts 30,per dag. BEDRIJFSONTWIKKELINGSKREDIET In de tweede plaats kan de ontwikkelings hulp bestaan uit een volledige vergoeding van de kosten verbonden aan de behandeling van een aanvraag om een bedrijfsontwikke lingskrediet, waarover zo dadelijk nadere bij zonderheden volgen. Voorts kan de ontwikkelingshulp de vorm hebben van een tegemoetkominq in de kosten die voortvloeien uit de instandhouding en/of de verplaatsing van het bedrijf naar elders of van de omschakeling naar een andere branche, indien het eigen kapitaal van de cn dernemer door deze verplaatsing of omscha keling zeer klein zou worden. Bovendien kan 90% worden vergoed van de kosten (in clusief eventuele reiskosten) voor het volgen van een cursus. Laatstgenoemde mogelijkheid is pas onlangs aan de ontwikkelingshulp toe gevoegd. De gedachte, die aan deze maat regel ten grondslag ligt is dat in de persoon van de ondernemer in het midden- en klein bedrijf een aantal uiteenlopende kundigheden verenigd moeten zijn. De ondernemer moet b.v. zelf kunnen inkopen, produceren, ver kopen, zelf zijn personeelsproblemen en fi nancieringsvraagstukken oplossen. Het is dui delijk dat hij onmogelijk op al deze gebieden even deskundig kan zijn. De subsidie voor het volgen van cursussen voorziet in de mogelijk heid om de ondernemer te helpen in gevallen waarin gebrek aan deskundigheid op een of ander gebied zijn bedrijf in ernstige moeilijk heden brengt of wanneer een duidelijke nood zaak van omschakeling naar een andere branche aanwezig is. VOORWAARDEN Ondernemers die op ontwikkelingshulp een beroep willen doen moeten aan de volgende voorwaarden voldoen In de eerste plaats minstens gedurende drie jaren onafgebro ken een bedrijf uitoefenen: het fiscale inkomen uit de onderneming moet over de laatste drie jaren minder dan 25.000,hebben bedragen; een uitzon dering is evenwel gemaakt voor de te verlenen tegemoetkoming in de kosten van voorlichting (eventueel met inbegrip van bedrijfsdoorlichting). Hiervoor geldt een inkomensgrens van 18.000,(brand- stoffenhandel 18.900, de bedrijfsuitoefening moet rechtmatig zijn. Voor de branches waarvoor vesti gingseisen gelden moet de ondernemer dus over een vestigingsvergunning van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken be schikken. Natuurlijk moet de ondernemer, die om ontwikkelingshulp vraagt capabel worden ge acht een op zichzelf gezonde onderneming doelmatig en efficiënt te kunnen behe&n. Mocht blijken dat de ondernemer niet aan de eis voldoet, dan zal de aanvraag om ontwik kelingshulp worden afgewezen. De Minister van Economische Zaken kan bovendien op verzoek van de Stichting O. en S. doeltreffende hulp verlenen aan onderne mers in een plaats of streek, die met moei lijkheden te kampen krijgen, die samenhan gen met de bijzondere situatie van die plaats of streek. In het voorafgaande was al even sprake van het bedrijfsontwikkelingskrediet. Geves tigde ondernemers, die niet over voldoende eigen middelen beschikken, wordt met deze kredietregeling de mogelijkheid geboden hun ondernemingen tot ontwikkeling te brengen. Het bedrijfsontwikkelingskrediet is één van de kredieten welke door de rijksoverheid wórden gegarandeerd, dat wil zeggen indien het krediet niet kan worden afgelost neemt de overheid het verhes voor zijn rekening. Tevens is het een zgn. achtergestelde le ning, want de aflossing kan worden uitge steld, opdat eerst andere kredieten kunnen worden afgelost. Het vervult dus mede de functie van eigen vermogen, in die zin, dat het als basis dienst kan doen voor verdere kredietverlening. De ondernemer hoeft dan zelf maar te beschikken over ten minste 5% van het benodigde kapitaal. Voor dit krediet is geen maximum vastgesteld; het mag echter niet meer bedragen dan 30% van het totale kapitaal (dit krediet zelf inbegrepen), dus na kredietverlening. Het bedrijfsontwikke lingskrediet heeft een zeer lange looptijd, na melijk maximaal 20 jaar. Het kan evenals alle andere ontwikkelingshulp worden aange vraagd bij de Stichting Ontwikkeling en Sa nering voor het Midden- en Kleinbedrijf, Burg. Hogguerstraat 1183- 1187 te Amster- dam-Slotermeer. De aanvrager dient te vol doen aan de vereisten die al eerder in dit artikel werden genoemd. Bovendien zal dit krediet als basis voor verdere kredietverle ning slechts worden gegeven indien de onder nemer de andere kredieten kan verkrijgen zonder te zware verplichtingen op zich te nemen. Tussen haakjes kan nog worden op gemerkt dat ondernemers in de provincies Friesland, Groningen, Drenthe en Zuid-Lim burg, alsook ondernemers in de brandstoffen- handel waar ook in Nederland gevestigd, met een inkomen van meer dan 18.900, per jaar, eveneens een bedrijfsontwikkelings krediet kunnen aanvragen. Deze kredieten vallen echter buiten het kader van de ont wikkelingshulp die door de Stichting Ont wikkeling en Sanering wordt verleend; zij moeten worden aangevraagd bij één der kan toren van de Nederlandsche Middenstands- bank. Tegen de afwijzing van de aanvraag kan beroep worden aangetekend bij de Mi nister van Economische Zaken, BIJDRAGE STREEKONDERZOEK Tenslotte is het zeker ook noq van belang te vermelden dat de Stichting Ontwikkeling en Sanering voor het Midden- en Kleinbedrijf naast de individuele ontwikkelingshulp ook collectieve ontwikkelingshulp kan verlenen. Deze hulp kan bestaan uit financiële steun voor branche- en'of streekonderzoekingen ten behoeve van struktuurverbetering en het on dersteunen van initiatieven van regionale en/ of branche-organisaties, die ter bevordering van de doelstelling van de Stichting van be lang kunnen zijn. Het is ook deze hulp die een eerste stap kan zijn voor hulp aan onder nemers die door ingrijpende wijzigingen in de naaste omgeving van hun vestigingsplaats of in de functie van hun branche in moeilijkhe den geraken. De uitslag van dit onderzoek kan eventueel aanleiding zijn voor de Minis ter van Economische Zaken tot verruiming van de ontwikkelingshulp, zoals hierboven reeds even werd aangeduid. Nadere inlichtingen over de ontwikkelings, hulp kunnen worden ingewonnen bij de Stich ting Ontwikkeling en Sanering voor het Mid den- en Kleinbedrijf, Burg. Hogguerstraat 1183 - 1187, Amsterdam-Slotermeer. Het is al enige tijd geleden - eind februari - in onze streek gebeurd, maar hét is toch goed er nog even bij stil te staan. Toen werd te Poortvliet een Opel caravan gevonden, die in Dordrecht gestolen was. Er zat geen ben zine en olie meer in en de accu was leeg. Via politie-onderzoek kwam men tot de ontdekking, dat de eigenaar van deze auto een semi-invalide man was, die door zijn ziekte genoodzaakt werd zijn baan van zelf standig spuiter op te geven en nu onder- houdsschilder is in een garage. Daarbij komt dat deze man drie kinderen heeft, waarvan twee - een meisje en een jongen - van res pectievelijk 9 en 13 jaar blind zijn geworden en in Zeist worden verzorgd. De psychiater van dit tehuis had de ouders aangeraden hun kinderen minstens tweemaal per week te komen bezoeken. Na lang sparen waren de ouders er in geslaagd tot aankoop over te gaan van een tweedehands auto. En nu was er plotseling het stelen van hun zo onmisbare voertuig., De ouders zaten in zak en as en reisden per trein naar hun kinderen tot het geld op was. Ten einde raad leende men weer f 500,- waarvan een oude volkswagen werd gekocht. De verkoper van de auto had echter on deugdelijke banden onder de auto gelegd en dit noodzaakte de politie uit veiligheids overwegingen de auto uit het verkeer te nemen. En nu is dan hun eerste auto weer terecht. Onbeheerd gevonden in Poortvliet. Het laat zich verstaan dat deze mensen intens gelukkig waren, toen hun auto weer terecht was. Maar we hebben dit leed van een gezin niet ten tonele gevoerd om het leed zelf maar om er jongeren of ook wel ouderen nog eens extra op te wijzen, dat het zo maar weg halen van een auto niet alleen maar behoeft te zijn, dat een goed gesitueerde enkele dagen of weken zonder vervoermiddel zit, ook al is het op zich ook diefstal, maar joy-riding nog zoveel ander veel erger leed kan betekenen, zoals hiervoor wel voldoende is aangetoond. In Bergen op Zoom kwam een omvang rijke haardendiefstal aan het licht, waarvan Beckers n.v. de dupe is geworden. De 27 jarige magazijnbediende van het bedrijf J. F. uit Bergen op Zoom werd dcor de recherche aangehouden. Er is voor een bedrag van minstens 20.000 gulden aan gashaarden, ge velkachels en comfcren ontvreemd. Twee medeplichtigen de 37 jarige J. J. uit Linschoten en de 26 jarige A. S. uit Sint Maartensdijk zijn eveneens gearresteerd. Het drietal wordt aan de officier van jus titie voorgeleid. BETER INTENSIEF GELEZEN DAN VLUCHTIG INGEKEKEN.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 17