Plaatselijk Nieuws RUIL BIJ ONS Burgerlijke Standen C. H. van Broekhoven Grote partijen laten principes varen terwille van populariteit CDU, partij van de toekomst, heelt oude idealen hervonden en strijd lust opgepoetst EENDRACHTBODE Vraagpunten Landbouwonderwijs UW OUDE NAAIMACHINE IN! PFAFF NAAIMACHINEHUIS ST.-ANN ALAND THOLEN OUD-VOSSEMEER SINT-ANNALAND STAVENISSE ST.-MAARTENSDIJK SCHERPENISSE Kamerlid Kronenburg op laatste Thoolse verkiezingsbijeenkomst: 19 maart 1970 9 1 a Wat acht U een goede opleiding voor een toekomstig land- of tuinbouwer? b Wat acht U een goede opleiding voor toekomstige medewerkers in land- of tuin bouwbedrijven? c Ziet U veel toekomstmogelijkheden veor gediplomeerde van Lagere en-of Mid delbare Agrarische Scholen in die groepen die zijdelings met de land- en tuinbouw te maken hebben? 2 Kunt U een verklaring geven waardoor plotseling de animo voor het volgen van vooral het Lager Land- en Tuinbouwonder wijs is gedaald? 3 'a.. Vindt U het Juist dat kinderen op 12- jarïge leeftijd kiezen voor een beroep en een opleiding gaan velgen die uitsluitend op dat beroep gericht is? b Wat vindt U van een nog op te richten z.g.n. Middenschool? Toelichting: .Een Middenschool geeft een algemene opleiding aan alle kinde ren van 12-15 jaar en zou in de plaats moeten komen van de lagere beroepsscholen huishoudscholen, Ulo's enz. Pas na de Middenschool, die men zou kunnen zien als een 3-jarige brugklas, kiest men dan voor een school die voor een be paald beroep opleidt of een school die een verdere algemeen vormende opleiding geeft. Het vervolg-Landbouwonderwijs zou dan kunnen zijn: 1 jaar algemene land- of tuin bouwkundige kennis, gevolgd door 2 jaar leerlingstelsel of middelbaar land- of tuin- bouwonderwijs. Zie verder het rapport van het Landbouwschap. 4 Gezien het feit dat de in de vorige vraag gestelde Middenschool de eerst komende ja ren nog niet te realiseren zal zijn, wat moet er dan n u met de Lagere Land- en Tuin bouwscholen gebeuren?: a Doorgaan op de huidige basis met de consequentie van te weinig leerlingen, waar door samenvoeging van klassen noodzake lijk kan zijn, b samenvoegen van scholen op een cen traal punt, met als gevolg dat jongens van 12 jaar de deur uit zullen moeten of per schoolbus dagelijks op en neer moeten rei zen, c indien de mogelijkheid zou bestaan, acht U dan een 3 of 4 jarige opleiding aan een lagere technische school gevolgd door een middelbare Landbouwschool een goede opleiding vergeleken met een lagere Land bouwschool gevolgd door een middelbare Landbouwschool, d ziet u ook nog andere oplossingen. Moet de middelbare Land- en Tuinbouw school haar programma blijven richten op de toekomstige Land- of tuinbouwers of moet ze haaf programma tevens meer gaan instellen op die leerlingen die al dan niet na een verdere studie uiteindelijk een be trekking zoeken, welke in de agrarische sector ligt? 6 Worden er in Zeeland en Noord-Bra bant voldoende cursussen georganiseerd? Wat zijn Uw eventuele wensen? (ongeacht welk merk) Ruil 'm voor de moderne PFAFF elektrische zigzag lichtgewicht machine. Bergen op Zoom Kortemeestraat 17 adv. ing. med VOORZITTER BREAS NAM AFSCHEID In de gemeenschapszaal van de nieuwe school werd 5 maart de jaarvergadering gehouden door de vereniging tot instand houding van scholen met de Bijbel. Met het voltallig bestuur, het eveneens bijna voltal lige personeel luisterden 43 leden de verga dering. op Ze werd door voorzitter G. J. Breas ge opend met het laten zingen van ps. 119:83 gebed en Schriftlezing uit Hebreen 2. Daar over werd een korte inleiding gehouden. Secretaris A. J. Duijzer bracht het jaar overzicht met als uitzonderlijke gebeurtenis de ingebruikname van de nieuwe school. De vereniging telt na nieuwe inschrijvingen en mutaties door overlijden en vertrek 268 leden. De kasrekening gebracht via een toelich ting van administrateur P, Droogers toonde aan beide zijden een bedrag van f282133,69 waarin een batig saldo van f 2763,73. De rekening van de vereniging sloot met f 4078,85 en een nadelig saldo van f1059,14 Begroting schoolrekening 1970 f 17.000 en de eigen rekening f 2400.In het be stuur werd de heer Hage herkozen, terwijl in de plaats van de zich niet herkiesbaar G. J. Breas werd benoemd de heer P. van 't Hof. Zulks na een tweede vrije stemming Voorzitter Breas herinnerde er bij dit punt aan, hoe hij reeds in 1968 de wens tot aftreding te kennen had gegeven, maar gezien de scholenbouw met het daaraan ver_ bonden werk .beloofde aan te blijven tot de realisering daarvan. Die belofte is met de nieuwe school ingelost. Gez'en de nog ver schillende andere functies meende de heer Breas tijdig met het schoolwerk te moeten stoppen en het aan jongere krachten over te laten. De vice-voorz:tter J. Leune dankte in bewogen bewoordingen de scheidende voorzitter wat hij naast veel ander werk vcor de school deed gedurende 20 jaar. Daarvan elf jaar voorzitter .Er ging werke lijk leiding van u uit en onze vereniging verliest in u een steunpilaar .waarop men wist vertrouwd te kunnen verder bouwen. Namens bestuur en leden wenste hij dhr. Breas Gods zegen toe en overhandigde hem met eveneens een dankwoord tot zijn vrouw een boekenbon van de vereniginq. Ook het hoofd der school, de heer E. Kuijt richtte zich met afscheidswoorden tot de voorzit ter. Het zal vreemd zijn u niet meer als voorzitter te kunnen zien. We zagen u eigenlijk altijd als „de baas van het zaakje" waar we met onze proble men heen konden'. Vast staat, dat u steeds het goede voor de school hebt gezocht, zo betuigde dhr, Kuijt. Na deze goede woorden en het met alge mene instemming voorgestelde erelidmaat schap voor de scheidende voorz'tter, dank te dhr. Breas de vereniging voor het steeds in hem gestelde vertrouwen. De goede sfeer in het bestuur zal ik node missen .vervolgde spreker. Moge er spoedig uit uw voltal lig college weer een voorzitter worden ge vonden .waarna ook hij het personeel dank bracht evenals boekhouder en schoonhouder Na verslag van de commissie van toe zicht door het aftredend lid dhr. M .C. den Engelsman werd in deze driemansfractie gekozen P. Ketting. Meegedeeld werd nog dat een legaat was ontvangen van wijlen mevr. M, M. Oudesluijs-Heijboer van f 1000,en hoe voor de nieuwbouw bij de gemeente een waarborgsom moest worden gestort van f 59.000,Op een vraag of dit jaarlijks renteverlies oplevert, antwoord, de de voorzitter ontkennend. Bij de rondvraag werd er op aangedron gen de schooltest voor de hoogste klassen te vervroegen. Op verzoek van de heer Breas eindigde J. C. Hage met dankzegging. ZANGUITVOERING Het is al even geleden, maar nog te memoreren valt, dat „V.Z.O.S." haar jaar lijkse uitvoering hield in het hervormd ver enigingsgebouw. Na gebruikelijke opening was er een welkomstwoord door voorzitter W. Fase en een jaaroverzicht door de se cretaris. Het ledental was met 32 vrijwel constant gebleven. De avond werd gevuld met het optreden van het koor onder leiding van de heer J. C. Geluk, een kinderkoor onder leiding van mevrouw J. Bruijnzeel-Kalle en een quiz geregisseerd door dhr. W. Moerland. Er was zoals gebruikelijk voor een zang uitvoering volop belangstelling. STAVENISSE VERGADERING VEILIG VERKEER De afdeling Stavenisse van het Verbond voor Veil'g Verkeer hield vorige week in het dorpshuis een jaarvergadering onder leiding van de heer C. G. v. d. Hoek. De opkomst was niet groot en dat betreurde de voorzit ter temeer, nu ook een verkeersquiz op deze avond gehouden zou worden. In de plaats van de vertrokken opper Van Zweden, is thans de heer Verpoorten adviserend lid van deze afdeling. Voor de geplande cursussen was geen voldoende deelname, zo bleek ver der uit een mededeling van de voorzitter. Zowel voor motercursus als voor e.h.b.o. waren maar 4 gegadigden, onvoldoende om iets op touw te zetten. In de toekomst voor zag de voorzitter ook in onze streek een nog toenemende verkeersintens'teit. zeker wan neer ook een directe verbinding met Sint- Philipsland zou zijn gerealiseerd. De contributie werd van 2.50 op 3, gebracht. Volgens de penningmeester was in 1969 ontvangen 1.141,12 en uitgegeven f 569,22, zodat er een batig saldo was van ƒ571,90. De aftredende bestuursleden De Rijke en Vermaas werden herbenoemd en in de plaats van het niet herkiesbare controlelid D. de Rijke werd de heer J. Vermaas gekozen. Bij voldoende deelname wil men toch nog wel een motorcursus geven, terwijl er ook weer een dimtest komt. Tijdens de rondvraag werd het parkeren 'n de Poststraat aan de orde gesteld, iets wat niet gemakkelijk is op te lossen vanwege het benzinestation. De ter vergadering aanwezige politieman Van Zweden werd dank gebracht voor de aktiviteiten vcor de afdeling tijdens zijn Stavenisse periode en een gevolgd ca deautje was het bewijs van erkentelijkheid. De heer Van Zweden dankte voor de woor den en geschenk en hoopte dat men in Stave nisse blijvende belangstelling voor deze afde ling zou tonen. Dat is vooral in het belang van de jeugd. Na de pauze was er een verkeersquiz met dia's. Aan twee groepen werden elk 24 vra gen gesteld. De eerste groep haalde 80, de tweede 93 punten. Beide teams werden be loond. Vervolgens werden een drietal inte ressante filmpjes vertoond, terwijl na afkop daarvan de heer M. J. Leune dank bracht voor het werk, dat door bestuur en rijkspo litie wordt gedaan in het belang van de ver keersveiligheid en vanwege deze nuttige avond. Te meer jammer, dat de belangstelling hiervoor vrij gering was. Hierna sloot de heer Van de Hoek de bij eenkomst. BURGERLIJKE STAND over de maand februari 1970 Geboren: Petronella Paulina, dochter van: Baaij, Anthony P. en Frijters, Adriana M. Jacobus Jacob, zoon van: van Driel, Pieter G. en van: van der Kleijn, Sara C. Simon, zoon van: Jansen, Mattheus K. en van: van Beveren, Annie C. Jacobus Johannes P. zoon van: Geluk, Cor nells en van: Vroegop, Adriana L. Dirk Willem zoon van: van Duivendijk, Dirk en van: Cornelisse, Leintje S. Frederika H. N„ dochter van: van Weizen, Melis J. en van: Reinbergen, Hendrika Abra- mina A. Huwelijken: Van Dijke, Jacobus J. oud 24 jaar en Luij- sterburg, Germaine F. A„ oud 18 jaar. Overleden: De Vries, Cornelis, oud 79 jaar, gehuwd geweest met: van der Linden, Jantje. Louwagie, Augusta M. oud 73 jaar, ge huwd geweest met: Rombouts, Jacobus C. Loop der bevolking: over februari 1970 Ingekomen personen: Marinus J. Uijl, echtgenote en kind van Poortvliet naar Cromvliet 42 Kornelis P. Vercouteren van Alblasserdam naar Regentessestraat 32. Germaine F. A. van Dijke - Luijsterburg van Bergen op Zoom naar Kruittoren 25. Vertrokken personen: Abraham J. Roggeband van Vossemeerse- poort 32 naar Barendrecht. Adriana A. Giljam - Geluk van Postweg 6 naar Sint-Annaland. Marinus L. Manneke van Ceresweg 1 naar Nieuw-Vossemeer. Johannes Eka van Regentessestraat 53 naar Aardenburg. Jan W. den Haan, van Brugstraat 34 naar Reimerswaal. Jan den Boer en echtgenote van Roolandse- dijk 2 naar Sint-Annaland. Bart J. P. Baaij en gezin van Vossemeerse- poort 22 naar Rotterdam. Mohammed H. Zarhouni van Bakstraat 7 naar Rotterdam. BURGERLIJKE STAND over de maand februari 1970 Geboren: Vroegop, Maatje Emelia Anna: dochter van Vroegop, Leendert Cornelis en van den Hollander, Pieternelia Anna. Ondertrouw: Schalkwijk, Jan Ccrnelis, hotelier, 21 jaar te 's-Gravenhage, en: van Engelen, Dirkje Hendrika, 21 jaar, receptioniste te Oud- Vossemeer. Huwelijken: Thomas, Adrianus Cornelis, 24 jaar, sla ger te Roosendaal c.a., en: Verhees, Pieter nelia Maria, 21 jaar, modinette te Oud- Vossemeer. Slikboer, Johan Petrus, 38 jaar machine vormer te Bergen op Zoom, en: Minheere, Pieternelia Hendrika, 24 jaar, fabrieksar beidster te Oud-Vossemeer. Ingekomen: van Amerongen, Jan, 20 jaar, ongehuwd, van Etbergen de' Beer, Pieter, met echtgenote en 4 .kindenen, van Puttershoek. Vertrokken: Theunisse, Adriana J. echtge van Jeroen- se, met 1 dochter naar Halsteren. Staas, Pieter, met echtgenote en 4 kinde ren naar Losser. M'nheere, Pieternelia H., echtgenote van Slikboer, naar Bergen op Zoom. BURGERLIJKE STAND over de maand februari 1970 Geboren: Rijnberg. Hester Sarina Janette Adres: Do mineeshof 12. Gun ter, Henricus Gommert Adres: Hoen- derweg 86. Schot, Wilhelmina Marina Adres: Croos- wijck 20. van de Repe, Lydia Geertruida Adres: Kerkeblckstraat 2. van Poortvliet, Anthonia Cornelia Jo hanna Adres: Tuinstraat 19. Hordijk, Johanna Elizabeth Adres: Zuid straat 11. Zwagemaker, Cornelis Jacobus Adres: Nieuwstraat 8. Overleden: Krijger, Gilles Karei Johannes te Sint- Annaland, geboren op 21 maart 1887. Overbeeke, Jacobus te Sint-Annaland, ge boren op 12 oktober 1891. Loop der bevolking: Ingekomen: Geluk wv Giljam, Adriana A. van The- len naar F.M.Boogaardweg 10. den Boer, Jan met echtgenote van Tholen naar Cureestraat 9. Vertrokken: Hartog ev Moerdijk, Thona L. van den Bosstraat 7 naar Reimerswaal. van Oeveren, Cornelia van Weststraat 17 naar Rotterdam. Gunter, Johannls A. van Tienhoven 40 naar 's-Gravenhage. Verhuizing binnen de gemeente: Scherpenisse, Pieter W. met echtgenote van Javadijk 56 naar Anna v. Bourgondie- straat 6. BURGERLIJKE STAND over de maand februari 1970 Geboren: Maria Lisseija, dochter van Martinus Ja cob de Rijke en Catharina Sara Allaart. Overleden: Adriana Koolaard, weduwe van Johannes Smits, oud 76 jaar. Loop der bevolking: Ingekomen: Neeltje Schakel, ev. Priem, van Rotter dam naar Wilhelminastraat 28. Vertrokken: Abraham Hage en gezin, van Stoofdijk 73 naar Bergambacht. BURGERLIJKE STAND over de maand februari 1970 Overleden: Kwaak, Hendrina oud 58 jaar, echtgenote van Qu'st, Arie Jan wonende en overleden te Sint Maartensdijk. Fluijt, Johannis Pieter oud 86 jaar, weduw naar van van Gorsel, Cornelia wonende te Sint Maartensdijk, overleden te Goes. Kaashoek, Willemina Johanna oud 77 jaar echtgenote van Heijboer, Frangois wonen de en overleden te Sint Maartensdijk. Huwelijksaangifte: Verhoeven, Krijn, oud 23 jaar, fruitteler, wanende te Zuid-Beijerland en Geluk, Jan netje Pieternelia, oud 22 jaar, kleuterleidster, wonenende te Sint Maartensdijk. Huwelijken: Verhoeven, Krijn, oud 23 jaar, fruitteler, wonende te Zuid-Beijerland en Geluk, Jan netje Pieternelia, oud 22 jaar, kleuterleidster, wonenende te Sint Maartensdijk. Nuijten, Petrus Marinus, oud 23 jaar, ma gazijnbediende, wonende te Sint Maartensdijk en Poot, Aaltje Geertje, oud 22 jaar, modi- nette, wonende te Sint Maartensdijk. Loop der bevolking: Ingekomen: Vervloet, Hendrika A. M. van Oostflak- kee naar Markt 20. Brinkman, Adrianus en gezin van Dirks- land naar Albert Schweitzerstraat 12. Vertrokken: Kuling, Winfried M. I. en gezin van Pres. Kennedystraat 11 naar Uden. Bouwman, Jan en echtgenote van Albert Schweitzerstraat 12 naar Limmen. Geluk ev Verhoeven, Jannetje P. van Krommeweg 6 naar Numansdorp. van Beveren, Pieter L. L. van Oostvest 10 naar Poortvliet. BURGERLIJKE STAND over de maand februari 1970 Loop der bevolking: Ingekomen: van Dijke, Pieter van Gouda, Ronsseweg 557 naar Hoge Markt 2, Vertrokken: Meyer ev Tichem Auguste F. F. van Molenweg 10 naar Beerta, Hoofdweg 33. NiNT-PHILIPSLAND BURGERLIJKE STAND over de maand februari 1970 Geboren: Kaatje Elizabeth dv S. Mol en K. E. Reijngoudt. Geert Anne zv Boudeling en P. den Har tog. Gijsbert Pieter zv J. J. van de Velde en J. van Wensveen. Huwelijken: K- A. Reijngoudt 26 jaar en C. v. d. Est 21 jaar. Ingekomen personen: J. A. Smits en echtgenote van Nw Vosse- meer. Vertrokken personen: N, Beurkens naar Rotterdam. J. Noorthoek ev W. Ligtendag naar Ber gen op Zoom. J. Quist naar Hilversum. GAAT U MET PASEN VERLOVEN DAN RINGEN VAN Juwelier Kortemeestraat 33 Bergen op Zoom Adv. ingez. med 'Als goede democraten moeten we ons pre senteren aan den volke die daarvoor belang stelling heeft. Laten we het vanavond gezel lig houden', zei dc heer P. Kreugel, vrijdag avond tijdens een bijeenkomst van de Chris ten Democraten Unie in de bovenzaal van hotel Zeeland in Tholen. Den Volke toonde maar weinig belangstelling voor deze nieuwe politieke partij in Zeeland: zes luisteraars, waarvan er twee later kwamen en er één vroeger wegging, en Dr. J. F. P. Kreugel uit Goes, lijstaanvoerder van de CDU in Zee land, L. J, Rijnberg uit Sint-Annaland, vijfde op de CDU-kandidatenlijst, Mr. H. C. J. Kronenburg, lid van de Tweede Kamer, met echtgenote, en uw verslaggever. Geen aebrek dus aan politieke lauwheid van de Thoolse bevolking, die „de onzekere toekomst van Zeeland" niet b'eek te interes seren. Het aangekondiqde onderwerp vorm de echter niet de hoofdschotel van de open bare CDU-bijeenkomst. Mr. Kronenburg wijdde veel meer uit over algemene, lande lijke zaken terwijl hij ook nog wat verhaal- tles uit de Tweede Kamer vertelde. Dr. Kreuqel verloochende zijn beroep van be drijfseconoom niet en ging uitvoeriq op de economische problemen van vandaag in, terwijl hij cok nog wat Zeeuwse punten aanstipte. Na het korte ooeninqswoord van lijst aanvoerder Kreugel. had mr. Kronenburq weiniq moeite woorden te v'nden voor ziin praatje. „Niet wat de christenen verdeelt, maar wat ze bindt moe<- de nttnannsstellinn voor de politiek zijn. De CDU. de nartij die bij de verk'ezinqen in 1967 oo tweehon derd stemmen na een kamerzetel haalde, gaat van dat uiterri interessante beginsel uit", zei de heer Kronenburg. „Het is de parti) van de toekomst, waar Elsev'er's maaazin deze week noq met vraag tekens over schrijft, maar waarvan ik zeg: CDU. een haalbare kaart!! Lijst 12" SOCIAAL BEWOGEN „Na de ooriebting in 1964 en de verkiezingen in 1967 hebben wii nu de ou^e ideaLn her vonden en de strijdlust opnepoetst. Het so ciale programma van de drie grote christe lijke oartiien kunnen wij in grote lijnen wel onderschrijven. Wij zijn christenen, sociaal bewogen. Wij zullen niet toestaan als de minsten der mij nen verloren gaan. De socialistische planeconomie wijzen wij echter af. Het trotse bewustzijn dat we in de tweede helft van de twintigste eeuw de materiële welvaart zo omhoog gebracht heb ben, is ons eigen. De oude afgunst van het socialisme is niet meer nodig. Iedereen die dat u'i' kan tegenwoordig een plaats in de maatschappij vinden en zich met hard werken en loon naar prestatie opwerken", aldus de CDU-woordvoerder. ENORM VERVAL „Wij hebben het voorrecht nog geen re geringsverantwoordelijkheid te dragen", ver volgde de heer Kronenburg. „Een voorrecht. omdat alle grote partijen hun principes heb ben laten varen om populair te worden. Er is nu een enerm verval van het gezag ont staan. Het handhaven van het respect voor het individu is er niet meer bij. Als u kennis neemt van wat er op de universiteiten gaande is, zult u schrikken: geen colleges meer, maar vergaderingen met studenten waarbij iemand met een andere mening wordt dood gepraat. Er heerst daar woordterreur. Verder worden ons via de televisie extremistische acties, vooral op zedelijk gebied, gebracht. Dolle Mina's staan bij een huishoudschool condooms uit te delen, en ga zo maar door. Wij hebben echter het recht niet de levens beschouwing van anderen te schokken", meende de CDU-spreker, die ook niets van Herman Wigbold moet hebben vanwege zijn televisieu'tzendinq over „oorlogsmiddelen van Nederlandse militairen in Indië". LIEDERLIJKE VERTONING „Ik hoop dat iedereen gaat voelen dat er iets ernstigs aan de hand is in de Ne derlandse politiek", ging de heer Kronenburg verder. „Een verschil van mening over bij zaken mag er nooit toe leidtn dat het le vensgeluk van de samenleving in de waag schaal gesteld wordt. We moeben loyaal zijn, dat is minderheden ontzien. Het is een schandalige zaak als minder heden in de Tweede Kamer worden wegge hoond. De aanval van de heer Den Uyl op de heer Jongelinq bij het debat over het kussen van minister Klompé door Van het Reve was zonder meer een liederlijke ver toning. Alle kerels van veertig en vijftig jaar worden op de vuilnishoop gegooid Een kleine groep van jeugdigen wil bepalen wat er over tien jaar moet gebeuren. De vertegen woordigers van de grote partijen durven geen eigen mening meer te hebben. Ze heb ben ja of nee te knikken, want hun baan staat immers voor vier jaar op het spel", aldus een felle mr. Kronenburg. KOUDE HARTEN „In Den Haag is al menige zaak beslist die bij het volk op grote onwil is gestoten. Daarom is de CDU ook voor het instel len van een referendum, waardoor de demo cratie beter gediend wordt. In de CDU zitten mensen met een warm hart. die met een oprecht christendom en hardwerkende handen willen samengaan tegen de mensen met koude harten en lange, slappe vingers, die onze samenleving laten ondergaan in een verwilderde maatschappij". Vervolgens vertelde de CDU-spreker nog wat over de kamerdebatten van vorige week" waar een lid van de grote partijen (met de verkiezingen in zicht) een spoedinterpallatie over de fruitteelt aanvroeg. Hij kwam weer met de bekende holle kreten waarop de rege ring een antwoord gaf als: ja, er moet wat aan de fruitteelt gebeuren. WURGSYSTEEM De fruitteelt is echter failliet, behalve in Italië en Frankrijk, waar de fruitteelt en de industrie bloeit. Het belastingsysteem is daar immers veel gunstiger. Het wordt tijd dat in Nederland het drukkende belasting systeem wordt opgeheven, waardoor men kan reserveren en gewapend is bij tegen slagen. Dat is de kern van de zaak. In het bui tenland ziet men dat de sfeer er veel beter is doordat er loon naar prestatie wordt ge geven. De heer Schlingemann van de WD, de man van de onderneming, zei in de kamer over de fruitteelt: die concurrentieverval sing in het buitenland is een schandaal. Kon den we daar maar iets aan doen". Daarmee heeft hij zich echter volledig neergelegd bij het wurgsysteem van de middengroepen, het wurgsysteem van de arbeidsvreugde, het wurgsysteem van de pittige Hollandse jon gen met een paar hersenkwabben in z'n hoofd die daarnaar beloond dient te worden", vond de heer Kronenburg, die verder de ARP- radicaal mr. Scholten nog aanviel, de heer Den Uyl een marxist noemde en de Partij van de Arbeid verweet verschillende onder delen van de economie te willen nationali seren. EERST VERDIENEN De economie op deze avond kwam echter vooral ter sprake via bedrijfseconoom dr. Kreugel. De lijstaanvoerder voor de staten verkiezingen, die voor de zesde keer op een Zeeuwse CDU-vergadering sprak, zei primair econoom te zijn. „De partijpolitieke kant hoort er echter bij in de democratie. Via de provinciale slaton willen we volgens democratische principes wat meer invloed krijgen. Voor ons dagelijks brood moeten we de economie echter boven de politiek stellen. Nederland is nu zijn economische krachten aan het verspillen. Men huldigt het systeem van vrije economie, maar dat wordt door het overheidsingrijpen dermate vertroebeld dat er, zonder dat we er erg in hebben, een stil le socialisatie wordt doorgevoerd. Eerst zal er verdiend moeten worden en dan kan men pas geld uitgeven. Nu gaat de overheid evenwel zeggen, dit en dat moet er kernen, waarna men pas gaat kijken of er geld voor is. Er wordt een straf gesteld op het particu liere initiatief, waardoor de middenstanders vele problemen heeft. De CDU is nu aan een wetsontwerp bezig voor onbelaste resuL tatenstijging, wat belangrijk is voor de on dernemer en de geschoolde arbe'der. Als U bijvoorbeeld dit jaar f 25.000,- ver dient tegenover f 20.000,- in het vorige jaar, wil de CDU dat het verschil, vijf duizend gulden, onbelast blijft. Als dat dcor hard werken en ijver meer verdiende geld xjnbelast blijft, is dat een stimulans om verder te gaan. Daar heeft de overheid nooit geen schade van. Nu is ons inkomen het laagst in de EEG, terwijl we de spullen, de Ijver en de gunstige ligging hebben om het beter te doen De mogelijkheden zijn veel groter dan er nu benut worden", meende dr. Kreugel die, ondanks alles wat er over de Belgen gezegd wordt, vond dat zij een veel soepe lere middenstandsregeling hebben dan Ne derland. NOG NET GEZOND „We^hoeven echter nog geen fatalist te worden", vervolgde de Zeeuwse lijstaan voerder van de CDU. „De Tweede Kamer is nu net nog aan de gezonde kant. Als u niet komt stemmen, moet u erop rekenen dat er een ongezonde meerderheid komt. Dat betekent verhoogde succesierechten, sterkere progressie en meer vermogensbelasting. Het gouden kalf, de kip met de gouden eieren wordt dan geslacht." Na dit algemene economische praatje kwam Zeeland aan de beurt, dat volgens de heer Kreugel een enorme taak in Europees ver band heeft. „Het is één van de laatste stuk jes in West-Europa, tussen Europoort, het industriegebied van Noord-Frankrijk en het Ruhrgebied, waar men nog normaal kan leven. Er is een schrikbarende behoefte aan een stukje recreatiegebied en ten behoeve van alle Europeanen zullen we Zeeland zo moeten bewaren. Je kunt nu wel een poli tiek gaan voeren van verspreide schoor stenen, maar dat is niet juist. Wij achten het veel nuttiger en veel beter dat er woon- en werkgebieden komen. De Randstad, die hele maal dichtgroeit, is primair voor de wel vaart. De rest van. Nederland primair voor het welzijn. Er is een enorme behoefte aan recreatie, en dat zal in Zeeland veel produk- tiviteit geven. Geen pretparken en casino's, maar zand, schone lucht en schoon water. DELTAPLAN HERZIEN De visie van 1953 op de afsluiting van de Oosterschelde. toen we niet beter wisten, zal pertinent herzien moeten worden. Wij eisen een nader onderzoek van de biologische gevolgen van de afsluiting van deze zee arm. De schelpdierencultuur en de zeevis serij is belangrijk voor onze voedselvoorzie ning. Het is psychologisch zeer moeilijk om de mensen die in die sector werken ander werk te geven. De Zeeuwse visser en landbouwer raakt van de wal in de sloot als hij, aan de buitenlucht gewend, in een fabriek moet gaan werken". Na een aanval op oud-minister van finan ciën Vondeling, die hij aanraadde een school bord te gebruiken omdat er eerst verdiend moet worden voordat men geld kan uitge ven behalve een doctorstitel is ook lagere school nodig - kwam de heer Kreugel even dichter bij huis. „Ik zou het erg prettig vin den voor Tholen, het zwarte schaap, dat er een verbinding met Zuid-Beveland kwam om dit eiland ook economisch uit z'n isolement te verlossen. Met tol natuurlijk, want omrijden kost geld. Deze verbinding moet zeker een punt van studie zijn. Ook de samenwerking met België is een belangrijke zaak. Die mensa hebben een schrikbarende behoefte aan con tact. Ik ben glad voor een verenigde sta ten van Europa, de grenzen moeten weg. In eigen land zal Goeree-Overflakkee in de Deltaprovincie moeten komen, want dat hoort helemaal bij Zeeland". WELZIJN Tenslotte sprak de CDU-voorman over het welzijn. „De welvaart is geen pro bleem meer aldus de heer Kreuqel. „De agrarische sector, vooral de fruittelers, en de middenstand wordt niet brodeloos ge maakt. Er zijn goede sociale voorzieningen. De vreugde verdwijnt echter wel, het weizijn is een groot probleem. Met kleine bedrijven, die natuurlijk rationeel geleid moeten wor den, zal het nationaal produkt veel vlugger stijqen", aldus de bedrijfeconoom uit Goes. Daarna kon men vragen stellen, maar teen die er niet bleken te zijn, wilde mr. Kronen burg wel eens uit de zaal horen wie het com munisme als een gevaar zag. Na enkele stille ogenblikken kwam één der belangstellenden met een antwoord: „De Russen doen niets,

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 9