Burger terdege informeren inzake provinciaal overheidsbeleid Komende verbindingen voor Tholen zeer'helangrijk Rijksoverheid vertraagde bejaardenhuisbouw Kleuren televisie Cor van Raay CHU pragmatisme schiet te kort Christelijk historisch. juist nu Hopenlijk worden het negen zetels Het Nederlandsche Roode Kruis is maar wat blij met zo'n levende Fliplandse afdeling EENDRACHTBODE Op P.v.d.A. verkiezingsbijeenkomst te Sint-Maartensdijk Weer nieuwe records: 655 leden, 400 flessen bloed, meer geld 12 maart 1970 l Ondanks de aanwezigheid van oud-minister CRM Mr. M. Vrolijk en provinciaal lijstaanvoerder (en gedeputeerde) M. J. van Poelje inclusief de statenleden C. Hoek en P. A. Roels dreigde tijdens de P.v.d.A.-wens-in te Sint-Maartensdijk de lokale problemen te do mineren. Met name voor wat de bouw van het bejaardentehuis in de Smal- stad betreft, waarbij het provinciaal dagelijks bestuur traagheid werd verweten, werd een heftige kritische noot openbaar. De leiding zorgde er echter voor, dat in de niet zo bijster goed be zochte politieke bijeenkomst toch ook voldoende aandacht werd besteed aan het P.v.d.A. verkiezingsprogramma en de wensen voor komende vier jaar. Men had van wat wel eens het „rooie Smerdiek" wordt genoemd, meer belangstel ling voor de enige politiek vergadering in deze streek van de PVDA mogen verwach ten. De vergaderzaal in het nieuwe centrum was lang niet gevuld en bovendien beperkte het aantal aanwezigen zich niet tot Smal- stad-inwoners alleen. Dat was ook niet de bedoeling. Uit vrij wel elke gemeente was er, zij het dan een vrij geringe, opkomst. De heer P. A. Roels stelde tijdens het inleidend woord het fcrum aan de aanwezi gen voor, met name ook het overigens wel bekende lid van gedeputeerde staten en de leden van provinciale staten inclusief de andere kandidaten. In het kort vatte dhr. Roels het program ma voor het provinciaal beleid samen, waar bij democratisering, dus ook openbaarheid, domineerde. Democratisering is tegelijkertijd inspraak bij welvaart en tot het welzijn. Daartoe stelde de PVDA duidelijk omlij nende punten samen. Scheppen van ver scheidenheid in de werkgelegenheid. Weliswaar voortgaande industrialisatie maar het tempo daarvan aanpassen aan de mogelijkheden van de arbeidsmarkt. Her scholing en omscholing om de mobiliteit van de werknemer - welke geen mogelijkheid meer heeft in de land- en tuinbouw - te be vorderen. Voldoende afstand van nieuwe woonge bieden van bestaande of toekomstige groot- ina..-trieterreinen. Bevordering van een op timale landschapsopbouw. Studie van alternatieven voor een totaal ontwikkelingsplan en woningbouw overeen komstig de behoefte door bevolkingsgroei, krotopruiming en sanering. Bevordering van het sociaal toerisme, voor zieningen in de toeristische concentraties en bevordering van winterrecreatie, bevorde ring van mogelijkheden voor vrije tijdsbe steding, van sportaccomodaties, volksgezond heid, verzorging bejaarden, jeugdwerk, drang vaste oeververbinding Zeeuws Vlaanderen en Tholen.Zuid-Beveland om maar enkele zaken te noemen. BEJAARDENTEHUIS Gedeputeerde M. J. van Poelje moest al direct iets van het hart, namelijk de voor Sint Maartensdijk en daardoor ook voor vele aanwezigen in de zaal belangrijke zaak van het bejaardenhuis. Wat hier in de raads vergadering is gezegd, is voor ons teleur stellend, zo merkte de PVDA gedeputeerde op. Immers, in feite is daar gezegd, dat het kwade trouw is van het provinciaal bestuur, dat het Smerdiekse bejaardenhuis nog niet kan worden gebouwd. Als er maar meer kie zers waren, zou het er wel komen, was on der andere één van de kwalijke uitlatingen en dat vind ik bepaald onchristelijk, om het zo maar te noemen, vervolgde spreker. Het is bovendien onjuist om maar twee gedeputeerden verantwoordelijk te stellen, ook al hebben die via hun portefeuille dan het meest met de zaak te maken, vond dhr. Van Poelje. Het gaat nergens anders om, dan om de zaak zélf. De sinds 1963 spelende bejaar denhuiskwestie Sint Maartensdijk, mondde uit in een niet goedkeuren van 'het betref fende raadsbesluit door g.s. Dit op advies van de deskundigen, toen elders in de streek een tweede bejaardentehuis werd gebouwd. Sint Maartensdijk had het goed recht bij de Kroon in beroep te gaan en kreeg twee jaar later gelijk. Bij gedeputeerden bestond daarover geen enkele rancune. Integendeel het wist nu te kunnen toewijzen via een landelijke onderstreping. Op dat moment kwam minister Schut het bejaardenhuis-bouwvolume te bevriezen en Zeeland kreeg voor 1,970 slechts 130 bed den. Daarvan had Sint Maartensdijk er 68 nodig, Goes 160 a 170, terwijl ook Colijns- iplaat omhoog zit. Reeds in 1964 werd tot Goes gezegd, dat het gasthuis niet meer aan de eis voldeed. Er was toen nog geen andere mogelijkheid, maar gesteld werd dat men uiterst na 5 jaar moest vernieuwen. Het is daar een onverantwoorde situatie. Als er wat gebeurt, vallen er doden. Wat moesten nu gedeputeerden doen. Een nieuw tehuis in Sint Maartensdijk of Goes helpen. Wie draagt de verantwoor delijkheid? Het Gasthuis is afgekeurd door de brand weerinspectie, door de H.I.D. en door de volksgezondheid. Ik vraag u niet die verantwoordelijkheid van ons over te nemen, maar wel vraag ik begrip. Als u dan persé een schuldenaar wilt zoe ken, laat dan het oog eens vallen op minister Schut, zo besloot de heer Van Poelje dit onderdeel. Later kwam men er uit de ver gadering bij het discusie-uurtje nog op te rug. De heer P. J. Koopman (raadslid) ver klaarde in het verdere betoog van de spre kers te hebben gehoord, hoe men enkele ja ren terug de PVDA leidslieden voor de voeten wierp te veel plannenmakers te zijn, maar dat blijkt nu toch een juiste visie te zijn geweest. Welnu, ook het Sint Maartensdijkse bestuur was een plannenmaker. In 1961 was het al bij herhaling in de raad gekomen om te denken aan verzorging bejaarden. In 1963 was er overleg met een kerkelijke instantie voor overname herverkavelingsbarak, die echter met het oog op brandgevaar werd afgewezen. Toen besloot de Smerdiekse raad een openbaar of zo men wil een algemeen be jaardentehuis te stichten. Maar ondertussen ging de bedoelde kerkelijke instantie naar een andere gemeente. Kozen PVDA en KVP toen voor het algemeen tehuis in Sint Maartensdijk, de CHU en AR op Tholen gaven de doorslag voor Sint Annaland. Het wordt de laatst genoemde gemeente niet misgund, slechts feiten vastgesteld. Op 6 februari 1968 gaf de Kroon ons gelijk en nu zijn we weer 2 jaar verder. Dit laatste werd gecorrigeerd vanachter de tafel want het bleek 6 februari 1969 te zijn. Wanneer een ander niet met ons kalf had geploegd, hadden we hier al veel eer der een tehuis gehad, was de conclusie van dhr. Koopman. Zuid-Beveland heeft meerdere bejaarden tehuizen en Tholen staat van achter in Mid delburg. Ik geef het gehele college van g.s. niet de schuld, maar in elk geval twee daarvan. Dhr. Van Poelje: er zijn hier toch twee tehuizen en daarom ook werd door deskun digen geadviseerd niet opnieuw een toe wijzing te verstrekken. We zitten voor de gehele provincie. Dhr. Koopman: Ten Anker in Tholen is alleen maar voor de elite. De heer van Poelje ontkende ten sterkste dat Tholen achterge steld zou worden en ging wat verder met de openheid door te verklaren, dat vier dagen na het onderhoud tussen het Smer- dieks gemeentebestuur en g.s. leden een brief uit Sint Maartensdijk binnenkwam met een bedankje voor de prettige sfeer waarin het onderhoud was verlopen. Dat is dan toch in tegenstelling met wat enkele dagen later hetzelfde college naar voren brengt in een openbare raadsvergadering. Wethouder Kloet herinnerde er vervol gens aan, hoe dhr. Kaland bij ingebruik name van bejaardenwoning op Tholen had aangedrongen op stimulering van de bejaar denzorg en gedeputeerde Van den Bos zei bij opening van „De Schutse" in Sint An naland dat de goedkeuring voor Sint Maar tensdijk terecht was onthouden. Het begin van de ellende is ontstaan toen inplaats van voor Sint Maartensdijk voor Sint Annaland werd gekozen. Bovendien was onze jongste informatie, dat de 130 bedden 1970 reeds aan Goes waren toegewezen, wat dhr. van Poelje ont kende. De heer P. A. Roels vestigde er de aandacht op, dat g.s. er toch ook wel reke ning mee mogen houden, dat er in Goes best gevaar kan zijn vanwege de slechte si tuatie van het gasthuis, maar dat gevaar is er voor,. bejaarden in Sint Maartensdijk en Scherpenisse evenzeer, wanneer ze zonder behoorlijke verzorging wonen. „Waarom moet het Gasthuis nu persé afbranden", was een andere interruptie uit de zaal. En daarmee liet men het maar bij deze kwestie, die inmiddels (zie elders in dit nummer - red.) middels een ministeriële extra-toewijzing is opgelost. UW RADIO-TV SPECIAALZAAK Tholen - Botermarkt 4-6 Bergen op Zoom Halsterseweg 286 - 290 Eigen gespecialiseerd service team voor PHILIPS -ERRES - METZ Adv. ingez. med. EXTRA BELANGRIJK Hierna het doel van de bijeenkomst be naderend, wees dhr. Van Poelje op de be langrijkheid van komende verkiezingen voor de staten. Belangrijk ook als landelijke graadmeter. Belangrijk evenzeer voor het komend beleid in een provincie met een snelle ontwikke ling. De kiezer zal daartoe een goed beleid vra gen en daarop heeft hij (en zij) via haar stem invloed. Dhr. van Poelje vatte de hierboven al gestelde belangrijkste PVDA programma punten samen, daarbij democratisering en openheid onderstrepend. De burger dient ge ïnformeerd te worden door de provinciale ovreheid en de politieke partijen. Men kan pas meepraten, als men er wat van weet en men weet er pas wat van, als de gelegenheid wordt geboden er kennis van te nemen. Véle Zeeuwen kijken wat argwanend naar de industrialisatie. Welnu, de PVDA is voorstander van die ontwikkeling. Dat is geen hobby, maar harde noodzaak. Het gaat niet om het middel, maar om het doel de werkgelegenheid. Industrievestiging eist tegelijkertijd echter waarborgen dat lucht en waterverontreiniging wordt beperkt. En dat kan ook, want het is grotendeels een kwestie van geld (voorzieningen treffen). Het alternatief van het niet-industrialiseren is een opnieuw wegtrekken van de bevolking uit Zeeland. Maar dan ook geen cuturele en andere speciale voorzieningen en mogelijk heden. Dan kan er veel niet wat nu wel mogelijk is. De PVDA staat volledig achter een vaste verbinding Zeeuws-Vlaanderen en tussen Tholen en Zuid-Bevland. Het is niet voor industrialisatie in het land van Saeftinge, ook niet in de eerste plaats om in Reimerswaal zware industrie te brengen. Er moet voor de komende gene ratie ook nog wat verantwoording over blijven. Iets anders is de vestigingsprocedure. Dat ligt wat moeilijk door concurrentieoverwe- gingen. Zeeland zat het provinciaal bestuur van alle kanten op de nek, toen het niet te best, niet te vlot ging met de industrieves tigingen. Nu het komt roepen dezelfde men sen: stop. Is dat wel helemaal reeël? De recreatieve ontwikkeling heeft de steun van de PVDA, maar men moet het niet direct zien als een bijdrage tot de werkge legenheid. Komende 4 jaar zal het gezicht van onze provincie worden bepaald. Zorg dat u er bij bent om het mede te bepalen. Dan zit men goed bij de PVDA vervolgde dhr. van Poelje, die ook nog eens wees op de belangrijkheid voor Tholen van komende verkeersverbindingen. Het zal niet altijd gemakkelijk zijn, want door openheid verandert ook de mentaliteit. Ben ontsluiting Tholen - Zuid-Beveland is voor de gehele provincie van belang, even als een overbrugging van het Zijpe al lijkt de noodzaak geringer door de midden-Zee landroute. Het zeehavenbeleid moet via het overleg orgaan definitieve lijnen kunnen aan geven en daarin ook België betrekken. Dit alles zal ook dichter bij huis verandering brengen, ook op Tholen. Dan moet men zich afvragen of het econo misch- en maatschappelijk juist is er bij voorbeeld nog twee busondernemingen op na te houden in een betrekkelijk zo klein gebied, dan zal openheid en ontsluiting tot een andere sfeer kunnen leiden. Dit alles bij elkaar maakt 18 maart mede zeer belangrijk. U gaat daarover beslissen. Laat het een goede beslissing zijn, zo besloot dhr. Van Poelje zijn betoog. LANDELIJKE LIJN Mr. Vrolijk achtte 18 maart toch ook van landelijke betekenis. Hij wees er op, hoe mr Wiechel van de VVD vorige week opmerkte, dat de VVD in het huidige ka binet de overhand heeft. Een eerlijke opmerking. Weet u op welk moment De Block werd uitgerangeerd? Toen loonpolitieke zaken en prijsbeleid in het geding kwamen, maar ook toen „Witteveen op vakantie was". Volgende week zal er op verzoek van de PVDA in de Tweede Kamer een interpellatie zijn inzake de woningbouw. De beperking Bejaardenhuisvolume ontstond wellicht om dat anders de Bijstandswet te veel gaat vergen en omdat er via normale bejaarden huisjes een gewenst aantal woningen wordt bereikt. De politieke schoorstenen roken wat on regelmatig. Ook bij de PVDA. Alleen bij de VVD heet het daar geen last van te hebben. Confessionele partijen worden aangetast. De AR wordt in eigen kring zwaar aan gevallen, maar men blijft nog samen. Ik zou er gelukkig mee zijn, wanneer men dat ook binnen de PVDA blijft doen. D'66 gaat zich op een grote overwinning voorbereiden, maar heeft geen positieve keuze gedaan welke richting het uit wil. Spreker ontkende beslist niet dat ook de PVDA geen moeilijkheden zou hebben, maar het is wel altijd de socialistische partij. Men betreurt uittreding van D'70 omdat men in feite toch op dezelfde basis denkt. Mr. Vrolijk hoopte dan ook dat ieder soci alistisch kiezer zal beseffen, dat het gaat om vooral een stevige sociale basis voor allen, die dat behoeven. Die behoefte is er ook nog volop anno 1970. JEUGDPROBLEEM Bij de discusie kwam via de sociologische student Broekhuijs uit Tholen het jeugdpro bleem Tholen aan de orde. Hij wees er op, hoe in dat opzicht de streek nog in bizarre omstandigheden verkeert. De enige uitweg is Bergen op Zoom, ook al niet om over naar huis te schrijven. Een acute zaak, die op het provinciaal bestuur lijk hart dient te worden gebonden, vond dhr. Broekhuijs. De aanwezige mevrouw van Zanten ver klaarde dat de jeugd inderdaad recht op mogelijkheden heeft. Laat het vanuit de regio worden opgebouwd en het zal over heidssteun krijgen. Dhr. Broekhuijs had eerder geconstateerd, dat de jeugd op Tholen wezensvreemd is aan vrije tijdsbesteding. Een opbouwwerker voor de jeugd is dringend gewenst. Dhr op den Brouw vreesde een verdere partij-afbrokkeling, nu het ook al roerig is via D'70. In feite heeft „Nieuw Links" voor een modaliteit gezorgd vond deze spreker en het daarmee voor de eenheid verprutst. Als ouderen en jongeren niet meer in één partij kunnen discussiëren, kan er niets tot stand komen, meende ook mr Vrolijk. Nog voor het Kamerreces indeling ge meenten. Ter sprake kwam ook nog de Thoolse her indeling. Vertraagd door de motie Bode-van Beek-Schakel, zo werd gesteld, 'lijkt het nu toch voor het komend Kamerreces in juni nog te zullen worden behandeld. Met waar schijnlijk een KVP amendement (voor een tweedeling? red.), welke waarschijnlijk geen meerderheid krijgt, zo verwachtte althans mr Vrolijk tenslotte op deze via discussie levende PVDA bijeenkomst in Sint Maar tensdijk waarbij mede tegenwoordig de waar schijnlijk toekomstige gedeputeerde C. Hoek en dhr. Van Overbeeke. Voor de vierde politieke bijeenkomst, die we in het kader van de provinciale verkiezingscampagnes beleefden, was er wederom in het Thoolse verenigingsgebouw een goede belangstelling uit de streek, ditmaal dan van voornamelijk CHU toegewijden. Zij hoorden de nieuwe kandidaat E, Ph, Nieuwkerk in zijn maiden speech, waarbij hij zich toch reeds durfde te wagen aan een prog nose voor 18 maart en men hoorde eveneens de in CHU Zeeuwse kringen overbekende fractievoorzitter C. F, van der Peijl. Ook op deze bijeenkomst kwam er toch ook weer Thools nieuws uit de bus. Het statenlid en de Thoolse statenkring- voorzitter P. W. C. van Westen opende de vergadering met Schriftlezing en een inlei dend woord, dat zich beperkte tot het aantip pen van de belangrijkste aktuele zaken van het moment. Belangrijk genoeg echter ook om op 18 maart christelijk historisch te stemmen, vond dhr van Westen, die hierna het woord gaf aan de heer E. Ph. Nieuwkerk uit Poort vliet, nummer vier op de CHU kandidaten lijst en daarom thans niet alleen zeker van kandidatuur, maar eveneens van een intrede in de staten, voorzover het althans de ver kiezingsuitslag betreft. Dhr. Nieuwkerk ging iets vertellen over provinciale staten in het algemeen, de CHU inbreng daarbij en enige aktualiteiten van het moment. Hij wenste 18 maart niet te beschouwen als de dag van de voorverkiezingen Tweede Kamer 1971, maar vooral om de provinciale keuze. Een Zeeuwse provincie, die nu het bo ven de 300.000 zielen telt, 47 inplaats van 43 zetels zal gaan kiezen. Hoe die verdeeld gaan worden is op dit ogenblik nog niet zeker, maar spreker wilde wél een prognose stellen. Die 4 extra zetels, welke Zeeland nu krijgt zullen wel voor D'66 en de PPR zijn, luidde Nieuwkerk's oordeel. Voor de KVP met thans 9 en de BP (2) zag hij een gering verlies. De VVD met zijn 4 en de PVDA met zijn 1,1 zag hij op kleine winst zitten. De AR en SGP staten- vast, dus gelijk, terwijl hij voor CPN, GPV en CDU in de Zeeuwse vertegenwoordiging geen zetel zag bezet. Tenslotte de CHU met thans 8 krijgt er met wat geluk 9. Niet alleen met wat geluk, maar vooral met in spraak van ons allemaal in deze laatste week voor de 18e maart, zo vervolgde dhr Nieuw kerk. OOK WAARMAKEN Ik kan volstaan met naar ons beknopt verkiezingsprogram te verwijzen en daardoor meteen al de belangrijkheid van de stem ming aan te tonen, zo vervolgde het toe komstig statenlid en daarbij is het een sim pele zaak een hele lijst met wensen voor te leggen, maar veel moeilijker zal blijken die ook te realiseren. Nu mag men altijd wat meer wensen dan mogelijk is, maar de moge- lijkheidsgrens zal er toch dichtbij dienen te liggen. We kennen ook in ons land partijen met veel beloften. Zo bijvoorbeeld D'66, die overigens nog niet al te duidelijk wil zijn. Alleen trekt ze de openhartigheid van CHU lijstaanvoerder Kaland in twijfel. Dat zegt ze dan al vaststellend, dat ze toch geen gedeputeerde zal kunnen krijgen. Zelfs de PVDA gedeputeerden zijn niet bizonder ge tapt in VVD ogen. Wanneer we D'66 in de landelijke politieke lijn even doortrekken, mag men concluderen, dat de partij, die bet duidelijkst wil zijn, het meest vaag blijkt te wezen. Spreker meende, dat men de CHU lijst aanvoerder en gedeputeerde- Kaland eerder een te grote eerlijkheid dan gebrek aan openbaarheid kon toerekenen. Menigeen is er mee bekend, hoe hard deze gedeputeer de afgelopen vier jaar werkte met zijn porte feuille o.a. voor aardgas, bejaardenwoningen en zoveel meer. Dat wil niet zeggen, dat het alleen dhr. Kaland is geweest, die aard gas in de Zeeuwse dorpen bracht of bejaar denwoningen. Natuurlijk komt dat op reke ning van het gehele college, maar hij was er inzonderheid bij betrokken. De Thoolse kiezer mag er op vertrouwen, dat deze gedeputeerde zo'openlijk mogelijk voor de dag kwam en zal komen. In 1966 boekte de CHU op Tholen een winst van 1.7%, nog niet zo gering. En ver lies bij de Boerenpartij kon wel weer eens opnieuw winst voor de CHU betekenen. Verder is er de afschaffing van de op komstplicht, wat voor de SGP in zoverre van betekenis kan zijn, de vrouwen Izelfs niet meer gedwongen zijn en gehoorzaamheid aan de overheid verschuldigd door naar het stem bureau te komen. Het zouden nog wel eens wat SGP-stemmen kunnen betekenen, al kan men ook uitgaan van de overtuiging, dat die vrouwen wel ter stembus kwamen, maar in werkelijkheid niet hebben gestemd. REGIONALE ASPECTEN Daarna kwam spreker tot de meer regio nale aspecten, die de CHU in haar pro gramma voorstaat. Zo werd om te beginnen gestreefd naar spreiding van de kandidaten, dat wil zeggen uit verschillende Zeeuwse gebieden. Kandidaten, die bij verkiezing verplicht zijn verantwoording in de regio af te leg gen voor het gevoerde beleid. Kan er nog duidelijker inspraak zijn? Een ander belangrijk punt, dat dhr. Nieuw kerk noemde was de ruimtelijke ordening, de verbindingen (noodzaak verbinding naar Zuid-Beveland), het Reimerswaalplan, waar op Tholen niet meer staat te dringen, meen de spreker, maar veel eer wil behoren tot de groene strook, die het steeds was. Een verbinding met Zuid-Beveland opent trou wens weer zoveel meer mogelijkheden, dan alleen maar dichter bij het gewestelijk be stuur te zijn. Denk maar aan werkgelegen heid en onderwijsmogelijkheden. Dhr. Nieuwkerk erkende trouwens, dat alle partijen die verbinding wel zo snel mogelijk tot stand gebracht willen zien. Tenslotte toch nog maar even verwijzend naar het beknopte verkiezingsprogramma van de CHU met de mogelijkheid overigens om het volledig programma toegestuurd te krij gen, hoopte hij, dat de aanwezigen zouden doorgeven aan buurman en vriend, familie of kennis, waarom men CHU stemt. Niet de opkomstplicht dwingt tot stem men, maar er ligt de eis van de democratie, waarom men op 18 maart toch maar een hokje rood moet maken en om dhr. Nieuw kerk tenslotte nog eens te citeren: geen be ter hokje dan van de CHU-lijst, de lijst 3. LANDELIJKE ASPECTEN Het Tweede Kamerlid, de heer van der Peijl meende in dit kader toch even goed nog eens de landelijke politiek in vogelvlucht te mogen belichten. Immers 18 maart wordt dan toch minstens als een zekere graad meter beschouwd voor wat er ook politiek landelijk leeft op dit moment. Gaat men daarbij de PVDA volgen, dan blijft er geen goed woord over voor het kabinet De Jong. Dat betekent lang niet altijd rechtvaardige kritiek. De presentatie De Jong moge niet altijd even gelukkig zijn, men heeft ook het bewijs dat er onder dit beleid een werkloosheidcijfer in februari kon worden gepubliciteerd, dat lager is dan ooit tevoren in deze tijd van het jaar. Het prijsbeleid wordt in de hand gehou den en de kapitaalmarkt ligt goed. Voor de dienstplichtigen komt er een verhoging van de honorering als nooit tevoren en wat is er al niet gebeurd op het gebied van het onderwijs, de ontwikkelingshulp, de inter nationale politiek. Mag het bouwbeleid kritisch worden be keken - nu wordt door de oppositie de bouw- minister weer voor „schut" gezet, onder tussen moet daarbij ook rekening worden gehouden met weers- en andere omstandig heden, die het afgewerkte percentage wo ningen nadelig hebben beinvloed. Hierna ging dhr. van der Peijl ook wat nader in op de uitspraak van D'66 t.o.v. dhr. Kaland. Hoe heeft D'66 de CHU fractieleider kunnen beoordelen? Weet men welke invloed hij had op de totstandkoming van een kern centrale en een waterfabriek? Op gasvoor- ziening en bejaardenwoningbouw. D'66 mag dan dhr Kaland te weinig open heid verwijten, voor ons allen is hij vol komen aanvaardbaar. Zijn 4 jarig beleid kan ieders toets der kritiek glansrijk doorstaan. Of er moeten vonden worden gezocht. Herinnerd aan de NIPO enquete van vo rige week vond dhr. v.d. Peijl de uitkomst voor de CHU niet teleurstellend. Op het CHU congres is duidelijk de nieuwe rich ting aangegeven. Men blijft in de UNIE elkaar vasthouden en voor wijzigingen open staan. Het is heus geen lood om oud ijzer wat je kiest, het is heus niet eender of je door de hond of kat wordt gebeten, zo vervolgde dhr. v. d. Peijl zijn beeldspraak, er zijn hoge democratische waarden mee gemoeid. Besef de waarde van een chr. partij. Is het dan niet juister en moderner het woord „christelijk" maar te schrappen. Waarom moet er geloofsovertuiging bij zaken komen? Is het nog wel aantrekkelijk om op een 62 jaar oude (CHU) partij te stemmen? Moet het dan niet alles onderste boven worden ge gooid? NIEUW EN OUD De jeugd is immers veel zelfstandiger ge worden en beter ontwikkeld. Een antwoord voor dhr. v. d. Peijl was duidelijk en kan ook voor iedere CH man of vrouw duidelijk zijn. Hij wees erop hoe betrekkelijk „nieuw" is. Een vergelijk met de mode achtte spre ker hierbij op zijn plaats. Daar komt men immers ook telkens weer in nieuwe vorm terug op het oude en nu moge het politiek bedrijven dan geen mode zijn, in dit opzicht gaat de vergelijking toch wel op, dat nieuw weer spoedig oud is en oud plotseling in andere vorm dan meestal, weer nieuw wordt. Tegenwoordig komt men dan aan met het pragma'lisme, ook al een modewoord. Men vergeet echter, dat er altijd dingen over blijven in de politiek, die niet pragmatisch zijn te benaderen. Denk maar om de (on)ze delijkheid. De CHU zegt en weet bij de gratie Gods te regeren. Zonder enig beginsel kan het geen regering zijn. We laten ons daarin niet meeslepen, vond dhr. v. d. Peijl. Zonder beginsel kan men het niet stellen. Nederland en West Europa zijn bezig de chr. geest te verliezen. Daarom, meer dan ooit, daarom juist nu, niet alleen in theorie, maar ook in de prak tijk de stem op de CHU, een partij die be wust uitgaat van een chr. opvatting, niet alleen voor het eigen standje, maar in het belang van het gehele volk. Tegen de ach tergrond van het koninkrijk Gods kan men christelijk historisch stemmen, ja moet men het juist nu doen, zo besloot dhr. v. d. Peijl zijn betoog. OPKOMSTPLICHT Bij de discussie kwam de vraag naar voren of het afschaffen van de opkomstplicht na delig zou zijn voor de CHU. Hoewel het in dit opzicht afwachten is, werd niet aan genomen dat het zoveel invloed zal heb ben. Wordt aangeraden om lid te worden van een vereniging voor millieuhygiëne in Zeeland, zo luidde een andere vraag. Een persoonlijke zaak was het antwoord, al wordt er door verschillende instanties in het gewest al heel veel aan gedaan. Te weinig ethische benadering werd dhr. Kaland verweten door de heer E. Broekhuys uit Tholen bij de kwestie schadevergoeding voor agrariërs in de Kanaalzone Hij kreeg van dhr Van Westen te horen, dat er met name in agrarische kring volop vertrouwen is ontstaan in het provinciaal beleid na een toelichting door de heer Kaland op een agrarische bijeenkomst. De millieuhygiëne kreeg veel aandacht op deze vergadering, met name via de dis cussie tussen de heren Broekhuys en v. d. Peijl. Verder kwamen nog ter sprake de verbindingen en het jeugdwerk, waarna de heer Van Westen de bijeenkomst sloot met dank aan sprekers en aanwezigen. 'Het afdelingsbestuur doet voor 1970 weer een beroep op u en hoopt dat u uw mede werking voor honderd procent zult geven. Niet om het bestuur een plezier te doen, maar om het leed van de lijdende mensheid te helpen verzachten'. Met die woorden be sloot secretaris Bcurkens zijn jaarverslag van een prachtig Roode Kruis jaar met twee Flip landse records: voor de veertiende keer het hoogste bedrag per inwoner in Nederland met de Roode Kruis collecte en dit ook al voor de zestiende keer in Zeeland. Hoofd- en Kringbestuurders waren vrij dagavond weer graag naar Sint Philipsland gekomen om die mooie feiten samen met de Fliplandse Rcode Kruis familie te vieren. En het was vooral de jeugd die voor een volle bovenzaal van De Druiventros zorgde en duidelijk liet blijken dat zij er was. Voor zitter dokter Menger moest zijn hamer nog al eens laten vallen om bij de officiële pun ten en de verloting voor iedereen verstaan baar te worden. Maar het was tenslotte ook een beetje feest, waarvoor baron Van Ol- deneel tot Oldenzeel, eerste ondervoorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, de 'heer Van Kleef, directiesecretaris van het hoofdbestuur, kring commissaris de heer Van Weel en de kringsecretaris van Zeeland, de heer Minderhoud, naar de milde Flip landse afdeling gekomen waren. Ook burgemeester Van Velzen was aan wezig om getuige te zijn van de uitreiking van het landelijk, en provinciaal ereteken voor de hoogste opbrengst van de Roode Kruis collecte 1969. BOVEN VERWACHTING Die campagne 1969 was volgens secretaris Beurkens weer boven de verwachting: f 4125,93 of 764 procent van het streefbe drag (25 cent per inwoner of f 540,-). Er waren nog meer Roode Kruis activiteiten: twee chronische zieken uit Sint Philipsland maakten een boottocht, terwijl er evenals in 1968 twee donoravonden georganiseerd werden waarbij men vierhonderd flessen bloed binnen kreeg. Op oudejaarsdag ont vingen de chronische zieken en invaliden een doos met zeep en eau de cologne. Verder stuurde de Fliplandse afdeling 147 kilo tijdschriften naar het lectuurdepot in Den Haag. Mevrouw v. d. Vlies-van Dijke zorgde er voor dat het welfarewerk tot volle tevredenheid liep. 28 NIEUWE LEDEN Maar al die goede resultaten waren al leen mogelijk door de goede steun van de leden. En de Fliplandse Roode Kruis afde ling groeit, want vorig jaar steeg het le dental van 627 tot 655. Verschillende le den blonken uit als collectant of collec- trice, maar daarbij was er een Roode Kruis familie bij uitstek, zoals dokter Menger het zei. De familie Wagemaker-Tichem kreeg een bloemetje en een doos bonbons voor het bijzonder vele werk voor de lande lijke campagne, le ledenwerfactie en de col lecte bij het veer Anna Jacobapolder-Zijpe Jan Bossers haalde het meeste geld binnen van wachtende mensen bij het veer waar voor hij een doos sigaren ontving. NIEUW SUCCES De penningmeester verduidelijkte nog eens dat het voor alle takken waar de Fliplandse afdeling aan meewerkt, een goed Roode Kruis jaar is geweest. De campagne en de ledenwerfactie zorgden voor een nieuw suces met respectievelijk f 4125,93 en f 1396,00 (f 151,50 meer dan in 1968). Voor welfarewerk kreeg men f 824,25 binnen en tijdens de zangavond in Anna Jacobapolder f 350,00. Daardoor kon men ook flink wat uitge ven: f 2062,96 (de helft van de campagne aan het hoofdbestuur, f 488,60 (35 procent van het contributiebedrag), welfarewerk, f 996,69, Jeugd Roode Kruis f 113,86, boottocht f 310,00, bloedtransfusie f 477,80 kerstgeschenken f 198,00 .secretariaat f 109,21, propaganda donoravonden f 214,38, vergaderingen f 746,90, kosten campagne f 273,15 en contributie f 192,55. Met nog enkele kleinere posten kwam de penningmeester op een bedrag van f 6264,70 aan uitgaven en f 6422,41 aan inkomsten. Een batig saldo dus van f 157,71. Met de f 2265,17 van 1968 had men per 1 januari 1970 f 2422,88. Vice-voorzitter J. A. Klompe en secre taris A. W. Beurkens werden bij acclama tie als bestuurslid herkozen. De heer Beur kens wordt nu penningmeester Na de pauze werd er een verloting van welfare-artikelen gehouden, gemaakt door mej. Labruyère. Josien van Strien won het kussen met een geborduurde Henri Du- nant-schiip erop. Daarna kwamen nog een paar gezellige uurtjes ,want de Roode Kruis afdeling was er in geslaagd de film Fanfare te krijgen. Voor dit lachwerk werd er nog een kleurenfilm van Bert Haanstra vertoond over glasblazen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 17