MANTELMODE mr J. F. SchlingemannNadere studie gewenst van Thools en Sint-Philiplands gebied van Gouden ANAB (eestte met wer kg evers Twaalf leden kregen ere-insigne Van „slaaf tot ondernemers medewerker EENDRACHTBODE 13 Op V.V.D. samenkomst: Met tussendoor aktueel t.v. programma VVD voorzitster contra voorzitter D '66 Herindeling onontkoombaar Tweedeling op Tholen? Fa. F.C. de Valk In Smerdiekse sporthal 12 maart 1970 'Ik vraag me af, of er van de zijde van het provinciaal bestuur een nadere studie moet komen over Tholen en Sint-Philipsland en haar toekomst. Anders ben ik toch wel wat benauwd, dat deze streek zeker voorlopig toch in een dode hoek blijft liggen Tot deze conclusie kwam de WD provinciale lijstaanvoerder en Tweede Kamerlid Mr. J. F. Schlingemann tijdens een levendige WD samenkomst in hotel 'De Gouden Leeuw' te Scherpenisse. Waar zich ook de nieuwe kandidaat en streekbewoner de heer L. A. M. Elenbaas presenteerde. Met de vraag en tegelijkertijd duidelijke uitspraak van mr Schlingexann werd ook in deze politieke bijeenkomst toch weer echt Thools nieuws gespuid. De in dit gebied, vooral als oud ZLM secretaris lang niet onbekende VVD lijstaanvoerder raakte een kernpunt van een probleem, dat niet alleen van VVD zijde wordt aangeroerd. Maar hier eens even concreet op poten werd ge zet. Door nog wel een „buitenstaander", overigens lang niet geheel outsider in dit gebied. Immers, en dat viel uit de woorden van de heer Schlingemann op te maken: men kan nu wel een Reimerswaalplan mogelijk te recht naar de achtergrond dringen, men kan nu wel bazuinen, dat Tholen woongebied moet worden, men kan verwachten en door alle partijen aandringen op een verbinding met Zuid-Beveland, maar ondertussen raakt het thoolse schip in feite kant noch wal. Zulks in tegenstelling met een veel snel ler ontwikkel'ng in vrijwel de gehele andere Zeeuwse regio. En wanneer dan inderdaad de Thoolse belangen bij het provinciaal bestuur zwaar wegen - we nemen het direct aan - dan moet dat maar eens duidelijk in een plan ningstudie uitkomen, wat het best is voor dit „gewest". Ter VVD vergadering werd op deze uit lating van dhr. Schlingemann niet nader ingegaan, maar voor ons was het de hoofd moot in een normale, zij het levendige poli tieke samenkomst, zcals er deze week zoveel waren. Een directe provinciale bemoeiing via een studie en een aan de hand daarvan directe en duidelijke gerichte planning en provinciale inbreng. Op deze niet zo druk bezochte VVD bij eenkomst - dat was eerder wel beter gezien, al waren er ook nu zowel jongeren als oude ren - was er vóór de voornoemde uitlating van mr Schlingemann al menig woordje gewisseld. Het was begonnen met een kort welkomst woord door VVDstreekvoorzitter M. van Damme uif Sint Maartensdijk. En een intro ductie van de aanwezige VVD kandidaten L. A. M. Elenbaas uit Scherpenisse, M. L. Moermond uit Brouwershaven, W. Hoek stra uit Vlissingen, W. Landheer uit Oost burg en na een Haagse reis enige tijd later ook mr Schlingemann. Tijdens de deze week gehouden VVD samenkomst te Scherpenisse stond de herindeling van gemeenten meer dan eens in het middelpunt. Wat reeds in de „wandelgangen" bekend was, kwam duidelijker naar voren via een mededeling door mr. Schlingemann. Hij verwachtte bij behandeling in de Kamer een KVP amendement om er op Tholen twee gemeenten van te maken. De heer Schlingemann ver wachtte niet dat dhr. Van Beek (K VP) daarvoor een Kamermeerderheid zou krijgen. Hij achtte het zelf cok beter, als het dan toch moet, er maar één gemeente van te maken en dhr. Elenbaas sloot zich hierbij aan. BUITENGEWONE AANBIEDING IN TOMADO ELECTRISCHE HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN. En tóch Service èn Garantie Zie onze etalage Kortemeestraat 9-13 Bergen op Zoom Adv. ingez. med. THOLEN WOONGEBIED Als eerste - vijf minuten - spreker kwam de heer Elenbaas aan het wsord. Hij prees zich gelukkig kandidaat te zijn van de nog altijd meest openhartige politieke partij waar. in zich alle groeperingen van de bevolking thuis kunnen voelen. Vroeger werd de libe rale partij nogal eens aangemerkt als die van de werkgeversgroep, maar als dat ooit het geval was, thans niet meer. Dat werd nog eens extra duidelijk op het tijdens het te Breda gehouden congres, zo stelde dhr. Elenbaas Zelden zag ik in een bijeenkomst zoveel openheid als afgelopen weekend in Breda. Immers, wat zien we in de PVDA? Daar krijgt nieuw links het meer en meer voor het zeggen en vele socialisten zullen daarmee toch niet kunnen instemmen. Te meer be grijpelijk, dat de VVD steeds sterker naar voren komt. Wat D'66 betreft blijkt deze partij dichter bij de PVDA dan bij welke andere partij ook te staan. Daarom te meer zullen degenen, die de PVDA verlaten niet licht overlopen naar D'66, meende spreker. Wat heeft de VVD in dit gewest de af gelopen vier jaar gedaan en wat gaat ze ko mende periode doen? Niet beginnen met veel te beloven, wat niet te realiseren is. Bij elke wensvervulling moeten er ook financiële mogelijkheden zijn. Dat betekent niet dat er geen gericht beleid zou zijn. Denk maar aan de ruimte lijke ordening, industrialisering, de visie op de landbouw en de ontwikkeling van de recreatie. Spreker gaf voorkeur aan zware industrie rond de Westerschelde met daarbij een be hoedzaam beleid ten aanzien van de millieu- hygiëne. Geen asbestproduktie, geen indus trie ten koste van alles, want Zeeland heeft meer pijlen op de boog. Er zijn ook Thoolse wensen, zo vervolgde dhr. Elenbaas. We moeten nog steeds naar Zeeland via Brabant, daarom graag en snel een verbinding met Zuid-Beveland. Andere verbindingen naar de Randstad znij even urgent. Ook een vaste verbinding met Duiveland. Wanneer Tholen voor woon gebied kiest, staat de VVD daar volledig achter, alleen mag men dan ook een betere woningtoewijzing dan tot dusver verwachten Een andere vraag is of men nog een Reimerswaalplan wenst in de omgeving van dit gebied. Laat men niet alles tegelijk willen aan pakken, omdat het eenvoudig niet mogelijk is. Laat men de gehele haven- en industrie planning landelijk goed bekijken en voor zover nodig en gewenst daarbij Zeeland en Brabant in het overleg betrekken. Wil het eiland Tholen een goede tegen speler zijn voor Bergen op Zoom dan is één gemeente in dit gebied gewenst. Niet vergeten moet worden, dat menige gemeente hier nog altijd zit met 25% krot woningen. Een sterke bestuursvorm is ge wenst, daarmee komt men er niet alleen. Maar wat kortelings in Stavenisse gebeurde, waar een meerderheid een minderheid iets opdringt, moet niet voorkomen. Zeker niet, wanneer dat gaat ten koste van de jeugd. Er moet 9een dwingelandij zijn van een politieke groepering, daarmee gaan we weer een stap terug, zo besloot dhr. Elenbaas zijn inleiding. HERINDELING Bij monde van inleider Hoekstra kwam de herindeling aan de orde. Als Zeeuws Vlaming kon hij er uit ervaring van getui gen. Er is haast geen ander onderwerp, waarover men zo verschillend kan denken als juist een gemeentelijke herindeling, stelde deze spreker. Hij wees er echter cok op, dat men in een halve eeuw een ontwikkeling ziet als in deze tijd met zelfs een verblijf op de maan, dan moet het toch duidelijk zijn dan 150 jaar structuurverandering loze gemeen ten zullen moeten aanpassen. Wie zou het nu In z'n hoofd halen voor een flinke flat in Rotterdam, waarin haast evenveel bewoners als in onze kleine gemeenten, een burge- neester en secretaris, een ambtenarenappa raat te bencemen. Geen wonder dan ook, dat Beernink vorig jaar in een brief uitvoerig ie gewenste bestuurlijke veranderingen heeft geschetst. Je moet tegenwoordig wel naar groter bestuurlijke eenheden. Kan dat via een geograrische eenheid, zoals op Tholen, ies te beter. Spreker wilde grif toegeven, dat door samenvoeging vaak andere moeilijk heden ontstaan. LANDBOUW Daarover sprak de heer Moermond uit Brouwershaven. Hij wees er op, dat men ook zonder het plan Mansholt al lang bezig vas met de sanering. Gewoon een kwestie van mogelijkheid en leefbaarheid. Dat wil niet zeggen, dat het ook (met ïame in Nederland) allemaal Mansholt be drijven moeten worden. Met veertig hectare runt menigeen het ook wel en vooral op Tholen kan men wel- /arende klein-bedrijven tegenkomen. Nu wordt gezegd dan maar de zgn. mar- giale gronden in een bestemmingsplan bren gen, maar de marge is lang niet overal eender. Dhr. Moermond besprak ook de overschot ten en de daarmee verbonden mogelijk- en noeilijkheden. De fruitteelt bleef evenmin ongerept. Wanneer de landbouw dit jaar een behsorlijke winst heeft gemaakt, zou er tegelijkertijd ook de mogelijkheid moeten ;ijn van winstspreiding en niet de daar door onevenwichtige belastingheffing. De landbouw levert nog steeds een be- 'angrijke bijdrage in het geheel van de Ne derlandse economie, zo besloot dhr Moer- nond zijn korte speech. VREES Tijdens de discussie werd van Vossemeer- se de vrees geuit, dat bepaalde tradities door •.amenvceging in de verdrukking zullen ko nen. Daarin geloofde dhr. Hoekstra niet zo zeer. Wel stelde hij, dat een gemeente raadsverkiezing na een herindeling wel de neest interessante en moeilijkste is, die er kan zijn. Op een andere vraag wilde dhr. Hoekstra volmondig toegeven, dat het eenvoudig nie- nand mogelijk is directe aantoonbare voor delen te bewijzen door samenvoeging van gemeenten. Ze zullen er ongetwijfeld zijn. Wat raadsverkiezing betreft ziet men dan, dat de politieke partijen uit elke kern een kandidaat nemen, duidelijk belust cp de aan hang ter plaatse. Soms ontaart het ook nog in partijen als dorpsbelangen en dergelijke. Ook op deze bijeenkomst kwam de ver traging bouw bejaardentehuis in Sint Maar tensdijk ter sprake en geconcludeerd werd dat het hoog tijd wordt, dat er ook een VVD gedeputeerde komt. Aangenomen werd, dat na herindeling bij een SGP voorstel tot afschaffing kermis en zondagsvoetbal de AR en CHU vertegen woordigers wel eens bewust in een moeilijke positie gemanoevreerd kunnen worden. De heer Schlingemann toonde zich wat minder enthousiast dan dhr. Hoekstra over herindeling van gemeenten. Hij ontkende met name op Tholen duidelijk bezwaren. Een tweedeling kan daarin ook niet de oplossing geven, meende spreker en de heer Elenbaas was het daarmee volkomen eens. Men zou zich wel in het onontkoombare, onvermijdelijke moeten schikken, zo was de eindconclusie over het herindelingsvraagstuk. Waarom Tholen woongebied, was een vraag die door dhr. Elenbaas werd beantwoord. Hij zag het ongewenst voor Tholen om in de omgeving zware industrie te krijgen, maar het zal ook wel zo zijn, dat een Rei- merswaal andere industrie krijgt dan aan de Scheldemondoevers. Industrialisatie in het land van Saeftinge achtte dhr. Schlingemann bizonder moeilijk n verband met internationale belangen. Dat is immers ontegenzeggelijk een voor deel voor België alleen. Wanneer industrialisering van het Land van Saeftinge om internationale reden niet haalbaar is, kan het wel eens tot een Rei- merswaalplanuitvoering komen, meende dhr. Schlingemann. INTERMEZZO De op die avond voorkomend t.v. debat tussen de VVD presidente en de D'66 voor zitter, waarvan de WD vergadering in Scherpenisse even werd onderbroken, kreeg tevoren een toelichting van mr Schlingemann Hij wees er op, dat het er toch om moet qaan dat cns land geregeerd kan worden. De vraag is nu of dat ook in 1971 nog mogelijk zal zijn na de verkiezingsuitslag. Een linkse meerderheid zonder VVD valt niet te verwachten. In dat opzicht moet men dus de socialistische mogelijkheid uitsluiten. De vraag is voorts of de huidige regerings coalitie ook in 1971 nog een voldoende meerderheid haalt. Vandaar cok de WD vraag aan D'66 welke bereidheid er eventueel zou zijn in een samengaan met VVD en confessionele partijen. Dat antwoord kwam even later via de t.v. Daarbij was de WD representante zeker niet de morele verliezer Duidelijk werd dat thans in elk geval D'66 dichter bij de PVDA, dan bij de VVD staat. En dit werd nog eens onderstreept door mr Schlingemann die gezien de beslissingen in de Kamer door die partij er veeleer een PVDA satelliet in zaa dan een WD partner. Vragen kwamen hierna nog los hoe of de VVD staat tegenover het plan Mansholt, tegenover de moeilijkheden in; de fruitteelt sector en de mesterijimport. Omstreeks elf uur wenste voorzitter Van Damme er na e:n woord van dank tot sprekers en aanwezigen een eind aan te maken. NU U SLAAGT BI} Kremerstraat 11 -13 Bergen op Zoom de énige Mantelspeciaalzaak in West-Brabant Adv. ingez. med. 'In grote getale stonden zij klaar, mannen en vrouwen, jong en oud, om, meestal te voet, hun landar 1 jeiderswerk te gaan verrichten. Met primitieve gereedschappen, zoals de schrabber en de sikkel, de schop en de bietenriek. Het materiaal vergde behendigheid, maar vooral grote krachtsinspanning. Een lange werkdag, een uitermate slechte beloning, geen sociale voorzieningen, laat staan betaalde vakantie, geen inspraak, laat staan medezeggenschap. Eerder slaaf dan werknemer. De wederzijdse verhouding stond op een laag pitje. Welk een veranderde situatie, vijftig jaar later, anno 1970'. Tot deze conclusie kwam vorige week vrijdagavond de voorzitter van de Sint Maartensdijkse ciouden Algemene Nederland se Agrarische Bedrijfsbond, de heer D. C. Kaashoek tijdens zijn feestrede voor zo'n driehonderd leden en gasten in de ruime nieuwe Smerdiekse sporthal. De ANAB feestvlag sierde de wand. Ach ter de bestuurstafel zaq men de bondsoen- ningsmeester H. J. de Boer (voorzitter Sake van der Ploeg was verhinderd), zag men ook hoofdbestuurder F. de Roo, vertegen woordigde wethouder L. Kloet het gemeen tebestuur (beide andere heren van het col lege hadden elders bezigheden) zaq men in de zaal districtsvoorzitter C. Moerland, maar eveneens de ZLM bestuurders van de kring en plaatselijke afdeling A. J. Breure, D. Burgers en A. Lindhout. Daar waren oudgedienden, met uitzonderinq dan van de ruim negentig jarige initiatiefnemer A. P. Bout, die het op zijn leeftijd wat te veel gevraagd vond, daar waren plaatselijke be stuurders en vele leden met hun dames en oud-leden. In de vooral ten behoeve van de sport beoefening uitermate geschikte zaal was er de feeststemming van een gouden ANAB, die dank zij strijdbaarheid van vader en voorvaderen, dank zij toenemend begrip en druk op de overheidsorganen, dank zij zc- zeer veranderde omstandigheden, dank zij vooral de ruime werkgelegenheid in den lande geen financiële zorg heeft, geen soci ale noden kent en daarom niets in de weg ERE-TEKENS VOOR ANAB-LEDEN Door districtsbestuurder F. de Roo uit Goes werden twaalf ANAB leden onderscheiden met oorkonde en of in signe. Daarvan kreeg dhr. J. Hengstmengel een oorkonde en gouden speld voor het lidmaatschap sedert 1920. De enige. De heren M, A. de Haan, P. van Driel, A. den Engelsman, F. de Rijke en J, M. van de Hoek even eens een gouden insigne voor meer dan 40 jaar lid zijn. De heren L. Franke, C. J. Vroegop, J. A. van Ak keren, P. J. Koopman, M. G. de Korte en H. J. de Korte werden in het zilver gestopt voor een 25-jarig of langer lidmaatschap. Daarbij had de heer De Roo voor ieder een persoonlijke felicitatie en voor menigeen een oude herinnering. De zaal onderstreepte de uitreiking met een stevig applaus. Tenslotte nog te vermelden het hui dige ANAB bestuurt D. C. Kaashoek, voorzitter, L. Kloet, secretaris en de leden A. A. J. Bos, J. de Graaf en W. van Zetten. Kaashoek. eBhalve de genoemde vertegen woordigers waren er ook representanten van de bestuurdersbond NVV, de zuster organisaties elders in de streek, de NCAB en de directeur van het arbeidsbureau Tho len. VERBETERINGEN Na de grote, hierboven al geschetste, veranderingen in die halve eeuw te heb ben gememoreerd, kwam spreker op de tegenwoordige situatie. Met minder boeren, maar een nog veel grotere vermindering van het aantal landarbeiders. Een geheel andere agrarische werknemer dan anno 1920. Men kan tegenwoordig omgaan met tractor en combines of welke andere kost bare landbouwapparatuur ook. Met daarbij een veel grotere verantwoordelijkheid, maar een ook belangrijk gestegen maatschappe lijk peil. Een behoorlijke c.a.o. waarborgt een redelijke beloning, goede sociale voor zieningen en een vakantieregeling. Tot die verbeteringen hebben de land- arbeidersorgan saties in belangrijke mate bijgedragen. Op 10 maart 19/0 werd de Smerdiekse „moderne bond", zoals dat toen en nog lang daarna heette, opgericht met als eerste voorzitter de nog in leven zijnde A. P. Bout, die de vergadering nog zijn welgemeende gelukwensen deed toekomen. Men steeg zelfs tot 196 leden en voorziter Bout voelde sterk mee in de armoede van zijn soort- en plaatsgenoten, wat hem tot zijn bezielend organisatiewerk heeft ge bracht. Uiteraard in samenwerking met vele anderen. Men zou nu een thermometer moeten hebben om de geestdrift van die tijd nog eens te kunnen aflezen. We zou den er Roolvink kennis van laten nemen, maar het zou niet zeker zijn, dat de thermo meter het dan uithield. Er zijn thans 84 leden (in ons voorbe richt stond abusievelijk 44) en het lijkt er voor Tholen op dat er, misschien in an dere organisatievorm altijd nog wel agra rische werknemers en daardoor organisatie behoefte zal blijven. Daarom met de ANAB naar de volger.de vijftig jaar. Ik ben er trots op er lid van te mogen zijn, zo be sloot dhr. Kaashoek zijn jubileumspeech. OOK STEEDS BIJDRAGE IN GEMEENTEBELEID De secretaris van de ANAB-afdeling, de heer L. Kloet, sprak vervolgens in zijn kwaliteit als wethouder der gemeente Sint- Maartensdijk. Hij bracht verontschuldigin gen over van een elders vertoevende bur gemeester D. C. Bouwens en een tot ambte lijk werk naar Walcheren geroepen eerste weihouder L. J. Koopman. Wethouder Kloet wees er op, hoe deze vijftig jarige organisatie ook vrijwel steeds uit haar leden een aandeel leverde in de bezetting van raadszetels. Immers, de doelstelling van deze bond is nauw verbonden aan die van een bekende politieke partij en als ge volg daarvan leverden de ANAB leden als plaatselijke kiezers menig raadszetel, herhaaldelijk ook een wethouderspositie. Doelend op de thans eerste grote samen komst in -het nieuwe gemeenschapshius, beklemtoonde dhr. Kloet de Hierbij in acht te nemen zorg: Maak er veelvuldig, een goed ,maar ook verantwoord gebruik van, zo spoorde hij over de hoofden van de aanwezigen inwoners en streek aan. Na mens het gemeentebestuur overhandigde hij met hartelijke felicitaties een envelop met inhoud aan de voorzitter De hoogste ANAB onderscheiding was voor A. Hengstmengel, die sinds 1920, het oprichtingsjaar zijn contributie voor deze werknemers-organisatie betaalde. Het gevolg was op deze feestavond een gouden insigne en oorkonde. deerde stevige schakel in de samenleving. Sinds die tijd gaat het niet meer om een „aalmoes", maar om het recht op een rede lijk inkomen. De vakbeweging wordt in schier alle zaken die het land aangaan, ge kend en vla c.a.o.'s enz. kreeg men ver worvenheden, waarvoor eerder nog tever geefs scheen te zijn gestreden. De nieuwe c.a.o. wensen voor de agrariër zijn een 3% verhoging voor het zwart naar wit trekken van het loon, een 3% verhoging waarop men zoals in de andere bedrijfstakken recht heeft en 4% voor stijging van het levensonder houd, maakt in totaal 10%. De besprekingen daaromtrent met de werk gevers zijn thans vastgelopen en ik hoop dat de werkgevers, ook de aanwezige ZLM bestuurders overtuigd worden van de nood zaak van de redelijke eis en die als recht vaardig ook zullen honoreren. BOND OPHEFFEN Wanneer uw voorzitter hoopt op een 100 jarig ANAB bestaan moet ik er toch een kanttekening bij plaatsen, zo vervolgde dhr. De Boer. De tijd staat immers n'et stil en nieuwe vormen worden gezocht. Het streven is dan ook de bond op te heffen en te komen tot een fusie met het ANBV in een bond, de Agrarische Voedingsbedrijfsbsnd (A.V.B.) met 40.000 leden. De eerste stap naar een groter N.V.V., waartoe de bereidheid op hoger niveau aan wezig is. Nog hartstochtelijker is mijn wens, dat het geen drie organisaties in den lande zullen blijven, maar dat naar één werknemersver- bond gewerkt zal worden. En ook in die richting liggen er thans mogelijkheden. Onze kracht ligt in een ge zamenlijk optreden en die kracht valt te putten uit wat tot dusver reeds is gedaan, door de landelijke, maar ook dsor de Smer diekse ANAB. Ook deze spreker besloot zijn felicitatie met het overhandigen van een envelop met inhoud. LEVENSBELANG Namens het district Tholen sprak de heer C. J. Moerland uit Stavenisse. Er was zo wel van de afdeling Stavenisse als van het district een cadeautje voor de jubilaris. Dhr. Moerland bracht dank aan de pioniers en wees er op, dat het als het ware een kwestie is van levenbelang georganiseerd te zijn. De heer A. J. Breure sprekend namens de BIJ: Kremerstraat 11-13 Bergen op Zoom Vindt U een uitgebreide collectie COSTUUMS o.a. STIJLGROEP GRONINGEN OLFORD adv. ing. med. zag om luchthartig, blij en dankbaar het gouden jubileum te vieren. Al die genodigden en gasten kregen een welkomstwoord te horen van voorzitter NOG NIET KLAAR Hoofdbestuurder H, J. de Boer verklaarde in zijn felicitatie namens het landelijk ANAB college, dat vanuit het bondscentrum steeds met grote belangstelling het werk in de af delingen wordt gevolgd. Ook dat cp Tholen, zéker dat op Tholen. waar Sint Maartens dijk als de eerste afdeling in Zeeland toe is aan zijn vijftigjarig bestaan. Elders In den lande zijn er van deze in 1900 opgerichte landelijke organisaties nog wel oudere afdelingen, maar in Zeeland spant Smerdiek de kroon. De grote veranderingen in die halve eeuw zijn reeds door de voorzitter gememoreerd, zo vervolgde de heer De Boer, die toch nog even de oprichtingsjaren in herinnering bracht en de extra inspanning van de Neder landse werknemers onmiddellijk na de oorlog toen ons land in een economisch en materi eel dieptepunt verkeerde. Haddon degenen, die de eerste spade van de B:nd spitten het zeer moeilijk, de volgende generatie offerde zich op in het landsbelang en de eens ver achte „rooie bond" werd teen een gewaar- De gouden Smerdiekse ANAB had ook leden-jubilarissen. Hier poseren ze na ontvan gen ere-insigne. Hun namen komt men elders in het jubileumverslag tegen. werkgevers aarzelde niet toe te geven, dat het algemeen economisch belang er mee ge diend is dat de verhoudingen tussen werk nemer en werkgever zo heel anders, zoveel beter zijn geworden. Veel beter dan voorheen wordt beseft el kaar nodig te hebben en hij meende, in ant woord op hetgeen door de heer De Boer was opgemerkt, dat de ZLM (gewestelijk be stuur) in het algemeen vrij constructief op gesteld is tegenover de nieuwe looneisen. Namens de ZLM was er een prachtige plant voor de gouden ANAB gebracht. FEESTAVOND Er volgde nog uitreiking van insignes en persoonlijke felicitaties van het bestuur door de aanwezigen, waarna het officiële gedeelte was afgelopen en ontspanning de boven toon ging voeren. Dit gebeurde door middel van het opvoeren van het blijspel „Het slippertje" door de toneelvereniging „Heer Hendrik" te 's Heer Hendrikekinderen. Aan de goede vertolking van het op zich zelf wat simpele stukje ontbrak het niet, wel aan de akoestiek vanaf het podium naar de grote zaal. Weinigen hebben het geheel, velen kon den van het gesprokene helemaal niets horen, zodat men via de voordracht maar een in druk m:est krijgen van de inhoud. Het zijn zo van die schoonheidsfoutjes, die bij de ingebruikname van een gebouw nog zijn te verwachten en deze grote zaal is duidelijk meer gericht op een voortreffe lijke sportout'llage, dan op een bestemming van massale bijeenkomsten. Daarvoor is de zaal wat breed en kan uiterst rechts en ui terst links het aanmerkelijk smallere podium niet geheel worden cverzien. Een goede ge luidsinstallatie was er voor de sprekers wel aanwezig, maar die kon bij het toneelstuk niet worden benut. En daarom moest dit onderdeel van de feestavond voor de aanwezigen wat teleur stellend zijn. Voor het daarna gebrachte bal had men volop ruimte en wel een goede accomodatie, al zal het daarbij gebezigde schoeisel wel enigermate in tegenstelling met wat bij gym nastiek, enz. wordt voorgeschreven. Maar wanneer men nu eenmaal doelstel lingen moet combineren, zit men ook altijd met een compromis. Het doet niet af aan de grote vcoruitgang, die op cultureel ter rein in deze gemeente via de nieuwe ge bouwen, tot stand kwam. Het was in elk geval aanleiding tot de mogelijkheid het vijftig-jarig ANAB jubi leum te vlëren zoals vrijdagavond gebeurde met nog een gezellig slot nadat het offi ciële gedeelte via dankwoorden van voor zitter Kaashoek al lang was afgehamerd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 13