SCHUTTE Uwilt duidelijke informatie @9 Heus heeft de grootste keus Rederijkers „Eendracht" vierden eeuwfeest J. Vermaat Woningproblemen aan de orde Naar méér - rijïg bietenrooier Electronliche Orgels Besling-Optiek N.V DE SCHELDE Voorlichtingsmiddag bietenteelt. Poortvlietse raad bespreekt saneringsplan 19 februari 1970 EENDRACHTBODE 10 MOZART SAFIRA VISCOUNT RI-HA PHILICORDA MUZIEKHANDEL MET FEESTLIED: Commissaris van de Koningin in Tholen en Sint-Annaland Eénkiemig zaad in experimenteel stadium Een ook in de agrarische sector voortdurende en snelle ontwikke ling maakt het niet eenvoudig, noch voor de boer noch voor het loonbedrijf of samenwerkingsvorm de juiste apparatuur te kiezen. Wat twee jaar geleden het novum scheen te zijn, is nu reeds achter haald. En dat zou niet zo erg zijn, wanneer het niet ging om een duizenden of zelfs tonnen-investering. Nu moet er anderszijds wel de nodige voorzichtigheid worden betracht om bij elke nieuwe ontwikkeling, nog in de kinderschoenen, nog in het experimenteel stadium, meteen al te 'bijten'. De kat wat uit de boom kijken kan soms ook voordeel opleveren. In elk geval werd vorige week vrijdag toegelicht en geshowd wat de jongste mechanische ontwikkeling is of wordt op het terrein van de bietenteelt. De tot dusver éénrijïge, rooier zal zich volgens het Franse systeem op het meervoud richten en daarbij zijn er dan ook de nodige aanpassingen voor transport. Een ander belangrijk punt tijdens de voorlichtingsmiddag in de Sint-Annalandse veiling was het éénkiemig zaad, waarmee al ge ruime tijd wordt geëxperimenteerd, en wat ook steeds meer de ver volmaking nadert. Zover is het thans nog niet, maar wel zaak dit onderdeel ook op de voet te volgen. JERSEY KOLBERTS EN BLAZERS NIEUWE MODE IN HERENKONFEKTIE 76,50 89,—) lijk naar voren te brengen. Hij hoopte op een grote afvaardiging, te meer daar in het ver leden meestal alleen het bestuur de Sint-An- nalandsc afdeling vertegenwoordigde. De heer J. Mosselman zei nog, dat de vei lingen pas bericht hebben gekregen dat het protest tegen de 1 op 4 regeüng is afgewezen. Vrijdag, morgen, komt er iemand van de Plantenziektekundigedienst in Poortvliet met de veilingbcsturen over de afwijzing praten. LANDBOUWONDERWIJS Aan het begin van de gezamenlijke ver gadering van de vereniging voor bedrijfs voorlichting en de afdeling van de ZLM, wees voorzitter J. Kooijman op de vraag punten. Elk jaar krijgen de landbouwers een aantal vragen voorgelegd waarover zij hun oordeel moeten geven. Dit keer gaat het over het landbouwonderwijs. Juist nu de lagere agrarische school Sassegrave in een nieuw jasje zit. loopt het aantal leer lingen terug, stelde de heer Kooijman. Het is zelfs zo gering, dat men het voortbestaan van de school in twijfel trekt. Een lichtpunt is, dat men probeert in de toekomst met andere vormen van onderwijs samen te werken. In de vraagpunten komt de zogenaamde Middenschool ook aan de orde. NORMALISERING Voorlichter L. N. Bax sprak op deze bijeenkomst over de normalisering van de rijenafstand bij bieten, aardappelen en uien. Bij bieten is dat 50 cm, bij aardappelen 75 en bij uien 30 centimeter. Het ging vcoral over dit laatste. Volgens de heer Bax gooide de voorzit ter van de vereniging voor bedrijfsvoor lichting in Zeeland, de heer M. C. J. Kosten uit Tholen, dit balletje al op. De afstand bij uien is nu veelal nog 33 cm en op sommige bedrijven ook 37J/£ cm. Door de drie uniforme rijenafstanden van 50, 75 en 30 cm aan te houden, kan er machinaal gezaaid en gercoid worden. Bovendien kunnen op deze afstanden de machines vrij gemakkelijk versteld worden. Bij suikerbieten, en in mindere bij aard appelen is de normalisering al tamelijk goed ingeburgerd. De heer Bax noemde het een geweldig winstpunt als de rijenafstand bij de uien geheel op 30 cm kwam. Het mooiste zou zijn, als we dat alle maal tegelijk deden, zodat de loonwerkers ook weinig moeilijkheden zullen hebben, aldus de heer Bax. LlcTevrotnrcatraM 31 TeL 01640-5470 BERGEN OP ZOOM (adv. lngez. med.) BEGINSTADIUM „We zijn hier nog maar in het begin stadium van de normalisering. Ook bij de suikerbieten en de aardappelen. Wat dat betreft lopen we achter", stelde de heer P. Paape. Daarna ontstond een uitvoerige discussie over de voor- en nadelen van de normali- sering, in het bijzonder bij uien. Zo kwamen ter sprake: vermindering of verhoging van de opbrengst, kapot rijden van het gewas bij het sproeien en machinaal schoffelen. De meningen over de rijenafstand, 30, 33, of ZTYi cm, bleken verdeeld, al naar ge lang de grootte van het bedrijf. De loon werkers Joh. en P. Fase vroegen de heer Bax om nadere inlichtingen, zodat de jonge voorlichtingsman druk aan het rekenen sloeg Zij gaven voor de uien de voorkeur aan de 37]/^ cm. Overigens is het wel zo, dat men bij niet-uniforme afstanden meer moet be talen vanwege het verstellen van de machines Voorzitter Kooijman concludeerde dat bij bieten de 50 en bij aardappelen de 75 cm wel algemene ingang zal vinden. Over een uniforme rijenafstand bi) de uien bleef men het echter oneens. NIEUWE GEWASSEN De heer Bax vertelde aan de hand van enkele onderzoeken in Zeeland ook nog wat over nieuwe gewassen, met het oog op het vaststellen van het bouwplan. Zo behan delde hij mais, conserventeelt doperwten, stamslabonen, winterbloemkool. knolselde rij en spruitkool. tinkele van deze produk- ten worden nu al in de streek verbouwd. Mais bleek niet zo interessant, zowel van wege de opbrengst als vanwege het feit dat men mais niet op uienland kan telen. Voor kleine bedrijven en voor bedrijven die mensen aan het werk willen houden, kan winter bloemkool aantrekkelijk zijn. Er moet dan wel de volle aandacht aan be steed worden, anders kan men het beter niet doen. Verder gaf de heer Bax nog twee moge lijkheden van vruchtopvolging gedurende twee jaar: 1 vroege aardappelen, winter bloemkool, knolselderij 2 vroege aardappelen winterbloemkool, spruitkool. De afzet van deze „nieuwe" gewassen ligt voor de streek echter moeilijk, doordat een groenteveiling ontbreekt. Tenslotte wees de voorlichtingsman nog op het bedrijf van de heer A. Lindhout in Sint Maartensdijk, dat dit jaar gaat draaien. Dit is een proefbe drijf van volle grondsgroenteteelt, waarvoor subsidie is verletnd. Na de vroege aard appelen komt er winterbloemkool Alles wordt vrij sterk gemechaniseerd. Na de pauze werden er nog dia's over groenbehandeling vertoond. Daarvoor werd nog het ongenoegen uitgesproken over het feit dat de landbouwers zo'n zeventien uur per dag moeten werken om aan hetzelfde loon te komen dat een ambtenaar met zeven uur werken per dag verdient. „Vandaag is Eendracht honderd jaar Nu vieren wij haar feest Al lijkt zij oud, toch is zij jong Gezien haar spel en geest." Zo klonk het van vrijdag- op zaterdag nacht 14 februari 1970 nadat in de volle feestzaal van hotel Mees te Oud-Vossemeer elk rumoer was verstild, .en deze hotelhou der via een versterker uit Hilversum de over gang van vrijdag 13 op zaterdag 14 februari liet klinken. Na de twaalfde klokslag was er het feestlied. Toen was „Eendracht"' in derdaad een eeuw oud. Elk jaar was Eendracht weer present Voor Vosmeer een begrip Een toneel werd uit de kas betaald Dat was een waar bezit. Notulen van het eerste jaar Zijn nog geheel intact Van de gegevens uit dit boek Is er geen enkel zoek. De oorlog kwam en de N.S.B. die wilde inspraak op de centjes en het oude boek maar dat was toen al zoek Nu spelen wij al 100 jaar Steeds in dezelfde zaal Wij hebben bij familie Mees Altijd een warm onthaal. Dit waren dan nog wat grepen uit het feestlied, dat dcor het langst zittende be stuurslid Thomix Hage was geproduceerd. En de zaal zong de falderie, faldera wijs luidkeels mee. Het was een van de gezellige intermezzo's op de leuke eeuwfeestviering van De Rede rijkers. Die ontspanning was er ook tevoren al, via een tweemaal optreden van gooche laar Piet Mol uit Roosendaal (de Rede rijkers waren niet van plan op hun eeuw feest zelf geregeld op de planken te moe ten), die door handige staaltjes de aan wezigen wist te boeien. Maar het „eigen werk'' kon toch niet helemaal wegblijven en zo was het vooral die jeugd van de Rede rijkers, die nu en dan een schetsje bracht, dat, hoe eenvoudig ook, duidelijk aantoonde dat er goede krachten schuilen in de jonge garde van het eeuwenoude Eendracht. Hetzelfde gold voor de vertolking van „Zwarte Lola" door Riek Kievit, al werd daarbij niet altijd op de juiste wijze de micro foon gehanteerd. Een echte feestavond vol variatie. Die begon met een wat meer officieel gedeelte. Een via bloemisterij Van Gurp versierde toneel en een feestrede van voorzitter A. M. van Engelen met vele historische feiten, waarvan we er al een deel in het „voor" stukje hebben aangehaald. De heer v. Engelen kon op deze avond voor de leden ook een welkomstwoord richten tot de beide wethouders C. W. de Leeuw en C. Aarnoudse, tot pastoor Vermeulen en ver schillende veteranen-leden. Honderd jaar in vogelvlucht passeerde, hetzij in dichtvorm, hetzij in notulen cita ten. Zoals dit bijvoorbeeld: „ook werd besloten, dat om beurten ieder vcor het voetlicht trad, met een vers of met wat .proza 't was gelijk hetgeen men had. Maandelijks kwam men bij elkander dronk een glas en droeg iets voor Die avonden bradht men zodoende, leerzaam en gezellig door. Op een dag toch ging de bode er met het geld der kas vandoor alle inlichtingen bleken vruchtloos van den dief vond men geen spoor. 't Werd nog een politie-zaakje resultaat bracht dat niet op. 't Was en bleef voor de vereniging toch een hele grote strop. Met een lege kas kwam het 10 jarig be staan in het zicht. Maar in 1886 was er toch weer een batig saldo van f 53,56. Twee jaar later was er ook bij de Rederijkers de emancipatie van de vrouw, want twee da mes werden de eerste medewerksters. Op het zilveren feest werd voor de kinderen „De vernielde roos" opgevoerd. Men kende echter ook dieptepunten, waarvan de vol gende regels getuigen: Sommigen waren voor ontbinding anderen wilden daar niet aan en zo bleef dan Eendracht toch nog hoewel kwijnend, voortbestaan. Maar in 1907 was er weer leven in de brouwerij en geld in kas en ook in de oor log 1914. 1918 bracht men nog wat gezel ligheid in een sombere tijd. En na de tweede wereldoorlog: Het was nu vrede en de vereniging, bloeit weer op met nieuwe kracht Oude spelers gingen henen nu was 't de beurt van 't jong geslacht. Het aanbod werd zelfs groter dan de vraag en het werd voor de vereniging een gemakkelijke tijd. Voldoende spelers en ge noeg financiën. Bij de viering van het 80 jarig bestaan komt men namen van medespelers tegen, die jaren goede bekenden zouden blijven, of dat nog zijn, zoals: A. H. Ridderhof - mevr. Geluk-Quist - A. Douw - R. en J. Quist - mevr. Boot-Ampt - dames v. d. Eijk - mevr. Quist-v. d. Jagt - mevr. Quist-Rijstenbil, die ook het 80 jarig jubileum verzorgden. Het werd een echte Rederijkersavond. Iedereen op deez' avond deed goed zijn best, gevormd door leden was er zowaar een kamerorkest. Veel sketsjes werden door de leden opge voerd, soms kon men lachen, dan was men weer ontroerd. En uit de leden kwam er zowaar Tot ieders verwondering een goochelaar. Van die tijd ook moest men in Oud-Vos semeer jaarlijks twee avonden geven, daar men bij één uitvoering de liefhebbers niet meer kon bergen. Bij het 90 jarig bestaan werd het toneel stuk „koffie en gebak" op de planken ge bracht. Voor het eerst had toen mevr. Renes de Geer de regie, die ze tot heden op be kwame wijze vervolgt. Er waren ook meningsverschillen onder de leden, de een een blijspel, de ander een dramatisch stuk, een derde een toneel, een vierde een klucht. Maar men kwam wel altijd tot een op lossing. De heer Van Engelen besloot zijn historisch overzicht met: Op tourné gingen wij dikwijls opgetogen Slechts één keer kwamen wij terug met blauwe ogen. Vele keren hebben wij het publiek kunnen plezieren Eendracht is weer gezond van hart en nieren Leef dan Eendracht nog vele jaren Eert uw naam en houd je recht, Lang zal de vereniging nog leven dames en heren, ik heb gezegd. MODERNE BRILLEN PRACHT COLLECTIE BIJ i Fortnlnstnat 12 Bergen op Zoom OOK LEUKE HIPPE MODELLEN adv. ing. med. Er waren door ziekte ook wat absenties bij dit honderd jarig bestaan, er was ook een bloemenhulde van de zustervereniging ter plaatse St. Joseph. Tussen het historisch overzicht door was er voor het oudste be stuurslid in zittingsjaren T. M. Hage een tafelaansteker met incriptie „1934-1969" onder dank voor de steun aan Rederijkers en voor mevrouw Hage een bloemstuk voor haar werk als stukkenbeoordeelster. Extra dank was er ook vcor penningmeester A. C. Timmermans, die het na zijn voorgangers met een geroofde of lege kas nu had ge bracht tot een saldo van f 1274,77. VOORBEELD Wethouder De Leeuw sprak namens het gemeentebestuur en zag het als een prestatie dat er met de hedendaagse zoveel andere ontspanningsmogelijkheden in Oud-Vosse meer nog een aantal mensen bereid is zich voor het amateurtoneel in te zetten. Als voorzitter van St. Joseph wist hij van wanten. Mogen er nog vele leden voor De Rede rijkers volgen en nog vele gezellige avon den. In het Vosmeerse verenigingsleven ne men de Rederkijkers een niet vervangbare plaats in, een voorbeeld voor het geheel vond de gemeentebestuurder en noemde het bovendien een prestatie dat men zich altijd zonder gemeentelijke subsidie wist te hand haven. Dames en Heren Kapsalon Grote Markt 31 Bergen op Zoom Heeft nu 'n speciale afdeling op gebied van haarwerlcen. Afspraken voor 's avonds en bij u aan huis omtrent pruiken en heren toupets is mogelijk. Telefoon 01640 - 43 24 adv.lng.med. Dat gaf het dagelijks bestuur der gemeen te bij dit honderd jarig bestaan cok de vrij moedigheid hierbij een bedrag onder couvert aan te bieden, wat honderd gulden bleek te zijn. Bestuurslid T. M. Hage dankte voor de hulde en zoals hij tijdens het 75 jarig be staan had mogen uitroepen, wilde hij het ook nu doen: op naar een volgend lustrum. „Moge zij in bloei toenemen en het ge stelde doel bereiken", zo citeerde de heer Hage tenslotte ook nog eens de notulen. Mevrouw Renes gaf eveneens haar bij drage aan deze gevarieerde avpnd door een voordracht te houden, zoals men dat aan het begin deed van het Rederijkersbestaan. Een voordracht over Vossemeerse historie en dan met name de geschiedenis van de vijftiende eeuwse hervormde kerk en haar restauratie in 1913, dank zij architect Ad Muller. Zij herinnerde ook aan de stukken, die het nu niet meer zouden doen, maar doen toch bestsellers waren, zoals Grietjes verzuch ting. Herinneringen aan de tijd van een Ni- colaas Beets, aan een dokter J. P. Heije, die ook bestsellers schreef met z'n karretje dat op de zandweg reed en zijn ferme jon gens,'-.Iftoere knapen of z'n zilvervloot. Ondertussen toch maar liedjes, die het nu oog altijd doen, wat van "t zal je kind maar weze", niet valt te verwachten, zo schertste mevrouw Renes in haar bloeiende voordracht. Een voordracht waarin ook werd ver haald van de oude dorpskern in 1415 met in het midden de kerk en z'n drie doorgan gen via Raadhuis-, Zilver- en Vierwinden- straat. Zo kreeg men ongemerkt nog een boeiend stukje Vossemeerse historie, geheel passend bij het eeuwfeest van de Rederij kers, dat tenslotte uitgroeide tot een bizon der gezellig samenzijn. Het Bouw- en Keukencentrum aan de Theodorushaven geeft U dat Géén wirwar van folders, maar een knots van een showroom met: keukens, wand- en vloertegels; open haarden, natuursteen, dakramen, piJonds, kanteldeuren, kasten. Industrieterrein Theodorushaven Bergen op Zoom telefoon 01640-6910. Openingstijden van 8.00 uur tot 18.00 uur, 's avonds na afspraak, zaterdags van 9.00 uur tot 14.00 uur. Adv. ingez. med. Vorige week woensdag werd door de com missaris van de koningin in Zeeland, Mr. J. van Aartsen een officieel bezoek gebracht aan de gemeenten Sint-Annaland en Tholen. De commissaris was vergezeld van zijn echt genote, Mevrouw Van Aartsen - Stap en de chef kabinet Mr. H. F. M. van der Heijden. Er was voor het Middelburgse gezelschap eerst een ontvangst door het Sint-Annalandse gemeentebestuur op het gemeentehuis. Daar na volgde een gesprek met de raad, terwijl Mevrouw van Aartsen ondertussen in de ambtswoning van de burgemeester een ple zierig onderhoud had met de presidentes van de vrouwenverenigingen en organisatrices van de bejaardenmiddagen. De echtgenote van de commissaris kreeg hierdoor een goede indruk van dit onderdeel van het Sint-Anna- iands verenigingsleven in haar verschillende schakering. Op het gemeentehuis kwam onder andere naar voren de woningtoewijzing, waarbij de commissaris mededeling deed van de normen, zoals die elders in dit nummer ook zijn om schreven als gevolg van vragen door het sta tenlid Van Bennekom. Ook de andere Sint-Annalandse plannen ten aanzien van de recreatieve ontwikkeling enz. kwamen ter sprake. Het gezelschap was weer compleet, toen de burgemeester hen uitnodigde een kijkje te nemen bij zijn historische verzameling (sche dels), nadat het zakelijk gedeelte was afge handeld. In Sint-Annaland werd daarna de lunch gebruikt. Omstreeks half drie werd het gezelschap op het Thoolse stadhuis begroet door burge meester en Mevrouw Van Boeijen en de beide wethouders. Mevrouw van Aartsen kreeq van de Thoolse eerste burgeres een bouquet bloemen en terwijl de dames een be zoek brachten aan de chr, nat. school was er in het stadhuis een audiëntie, waarvan door een inwoner gebruik werd gemaakt en de schaderegeling visserij werd besproken. Daarna een bespreking met de raadsleden, waarbij de Thoolse zaken aan de orde kwa men, inzonderheid de toekomstige planning en voorts het Reimerswaalplan, infrastruk- tuur en meer dergelijke onderwerpen. In de chr. nat. school aan de Hofstraat werden Mevrouw Van Aartsen en Mevrouw Van Boeijen ontvangen door de voorzitter van de schoolvereniging, de heer P. Droo- gers en het hoofd der school, de heer Fondse. Hoewel een kijkje in alle lokalen werd ge nomen, was het voornaamste doel kennis te nemen van het onderwijs in de speel-leerklas (klas 1). Voor Mevrouw Van Aartsen geheel nieuw en daarom te meer interessant. Een ge deelte van de les werd dan ook bijgewoond. Vervolgens was er een bezoek aan de Timpa n.v. op het industrieterrein, waar de dames werden begroet door de directie en echtgenotes. De specifieke damesindustrie kreeg intense belangstelling van de bezoek sters. Het gezelschap was daarna compleet in huize 'Ten Anker', waar de thee werd ge bruikt na ontvangst door het bestuurslid bur gemeester D. C. Bouwense uit Sint-Maartens dijk en directrice Mejuffrouw J. Engelvaart. Het programma werd vervolgd met een rondrit door Tholen en omgeving, waarbij ook het oudste deel Schakerloo, het Oudeland en de nieuwbouw in de Dalempolder een beurt kreeg. Tenslotte was men weer terug in het stad huis, waar een 25 genodigde inwoners, allen min of meer bij de samenleving betrokken via organisatie- of verenigingsfuncties in de hal een gedachtenwisseling leverden. Daaruit bleek wat er onder de burgerij leeft. Bij de haven stond het brandweerkorps in vol ornaat opgesteld en niemand van hen be hoefde zich voor de getoonde materialen te schamen. Daar was het ook, dat de konink lijke harmonie 'Concordia' een paar nummers ten gehore bracht, waaronder het Zeeuws volkslied als het vrolijk besluit van het offi ciële gedeelte. In hotel Zeeland werden de gasten vervolgens een diner aangeboden. De weersomstandigheden van de laatste weken maken het niet altijd gemakkelijk een geplande bijeenkomst te bezoeken en daarom was ook de belangstelling vorige week vrij dag in de veilinggebouwen te Sint-Annaland weliswaar niet overstelpend, maar toch vrij goed. Een voorlichtingsmiddag, uitgaande van het consulentschap voor de akkerbouw in Zeeland en de vereniging voor bedrijfsvoor lichting op Tholen en Sint-Philipsland. Spre kers waren de heer NV. van 't Sant van de Centrale Suikermaatschappij en Ir. J. A. Hoenderken, terwijl onder de aanwezigen ook de zaakvoerder van het CSM op Tholen, de heer A. Wagemaker viel te zien. Namens voornoemde organisaties sprak de heer J. C. Kooijman het welkomstwoord. Hij wees er op, hoe dit ales het ware een ontmoe ting is tussen leveranciers en fabrikant, ter wijl er daarbij ook voorlichting wordt ge pleegd inzake de mechanische ontwikkeling via défilé en toelichting door Ir. Hoenderken. Het gaat er deze middag niet om het sui keroverschot te vergroten, scherste de heer Kooijman, maar om de produktiekosten zo laag mogelijk te houden. Beter: het netto overschot zo hoog mogelijk op te voeren. We.zitten met voortdurende mutaties: verbe tering van rassen, éénkiemlgheid, ingekapseld zaad, zaaien op eindafstand, chemisch dunne, elektronisch dunnen, onkruidbestrijding, be strijding van bietenmoeheid, transport en ver werkinghet is alles en het blijft in be weging. Ook de afvoer naar de fabriek is in onze streek aan verandering toe. Een spoe dige- en duidelijke uitspraak is terzake ge wenst, zowel in het belang van de telers en de loonwerkers, die het met dure machines zo efficiënt mogelijk willen doen. Nu kan deze middag niet alles wat met bietenteelt en oogst te maken heeft worden gedemonstreerd. Het moest wel beperkt blij ven tot een aantal machines uit de omgeving, zonder te beweren, dat dit nu persé de beste zijn. Wel zal men er een verder gaande ont wikkeling uit kunnen bespeuren. Tenslotte wekte de heer Kooijman de aan wezigen op, voorzover nog niet geregistreerd, lid te worden van de vereniging voor Be drijfsvoorlichting. Men krijgt dan de waar- schuwingskaarten (ziektebestrijding), men kan deelnemen aan excursies, demonstraties, voorlichtingsbijeenkomsten, lezingen, enz. Het gaat bij deze vereniging uitsluitend om be- drijfstechnische problemen. Wil men bij blij ven, dan kan men nog nauwelijks buiten het lid zijn. Men kan zich daartoe aanmelden bij de assistenten van de RLVD of bij de be stuursleden, zo besloot Dhr. Kooijman zijn welkomstwoord. NA GOEDE BEWERKING Het woord was vervolgens aan de CSM vertegenwoordiger W. van 't Sant. Hij begon met er op te wijzen, dat de fabrieken in prin cipe elke biet kan verwerken, met korte of lange staart, goed cf slecht gekopt, groot of klein, met veel of weinig tarra, maar het maakt wel een belangrijk verschil uit in de snelheid, in de exploitatiekosten, dus in feite ook in de winst of verlies voor de teler. Het goed of slecht gekopt zijn kan zo n 4 a 5% suiker minder cf meer opleveren, maar de kosten bij het slecht koppen komen 10% hoger, zodat in feite de waarde tot 95% wordt teruggebracht. Een tweede factor, welke de exploitatie nadelig beinvloed is een te hoog kalium-na- trium gehalte. Dat betekent meer melasse en meer kosten. Daaruit blijkt dus, zo stelde de spreker, hoe belangrijk de berwerking en be mesting is. In de derde plaats werd aangetoond, dat het leveren van bevroren bieten storingen veroorzaakt in het filterprocedé. Het gaat immers bij de twee nauwst bij de teelt betrokken, de teler en fabriek om een zo gunstig mogelijke prijs te maken. Daarom ook is een goed samenspel van belang. De Neder landse teler is in het nadeel tegenover de Franse, vanwege de kleine oppervlakten, maar levert nog altijd een beter produkt en dit moet men zien te bestendigen, wil men ook in deze kwetsbare situatie gehandhaafd kunnen worden. Het onderdeel zaaizaad belichtend, stelde de heer Van 't Sant, dat het lang niet altijd zo is, dat de hoogste kilo-opbrengst ook het beste rendement levert. Terloops werd ook het éénkiemig zaak genoemd als zijnde in het nog experimenteel stadium met een daarbij noch doorgaande ontwikkeling. Ook het dun nen kwam aan de orde en daarbij kwam weer de vergelijking kilo- en financiële op brengst aan de orde. Bieten beneden de 200 gram hebben een laag gehalte en boven de 2 kilo zit er dat ook weer in. Het dunnings- proces is dus ook een belangrijke zaak. BEWERKINGS- ZAAI- EN ROOIMETHODEN Ir. J. A. Hoenderken gaf vervolgens toe lichting op het daarna volgend défilé om dat met een wat groot woord aan te duiden van een aantal bewerkings- zaai- en rooi- machines. Daarbij kwam ook het chemisch en elektronisch dunnen aan bod, aangezien er van de laatste al meerdere misschien te veel? machines zijn aangekocht. Verder de meer-rijïge rooibewerking, terwijl tenslotte aandacht werd geschonken aan de nieuwe transportmethoden, nog min of meer geba seerd op het oude principe. Tussendoor kwamen er vragen los en het napraatje van de aanwezigen leverde ook zijn nuttige en zelfs zijn plezierige kanten op van deze toch weer geslaagde voorlichtingsmid dag van de Thoolse- en Sint-Philiplandse be- drijfsvoorlichtingsdienst. Kremerstraat 11-13 Bergen op Zoom adv.lng.med. Wanneer de Poortvlietse gemeenteraad vanavond de agenda heeft afgewerkt en dat zal niet zoveel tijd vergen zal er door het architectenbureau Kuyken de stede- bouwkundige van de gemeenten op Tholen, een toelichting worden gegeven op het sane ringsplan voor Poortvliet. De door het bu reau te verstrekken informaties kunnen wor den gehanteerd als een basis voor het sane- ringsbeleid in de nabije toekomst. Vanzelf sprekend is de snelheid van uitvoering af hankelijk van twee hoofdfactoren, namelijk aanwezige compensatie van het bouwvolume en financiële mogelijkheden. Ook voor 1970 zal aan de raad worden voorgesteld om het artikel 55 quater van de lager-onderwijswet van toepassing te ver klaren voor de openbare basisschool, aange zien er ook dit jaar voor dit drieklassig ge bouw nog een tweemansschool moet worden gehandhaafd. Daardoor kan de verhoud'ng van het bedrag per leerling moeilijk gelijk liggen met een school, waar alle beschikbare lokalen gebruikt worden en het aantal leer krachten daaraan evenredig is. Hetzelfde heeft al gespeeld in drie voorgaande jaren, zodat wellicht de minister opnieuw bereid zal zijn de gevraagde uitzondering te maken. Vastgesteld kan ook worden het bedrag per leerling voor het bijzonder basis onder wijs, waarvan de totale exploitatie 1970 wordt geraamd op 9.625,of per leerling (met een gemiddelde van 75) op 128,33. Het dagelijks bestuur vraagt verder 600,- om over te schakelen op een gemechaniseer de bevolkingsadministratie, zoals dat reeds in vele gemeenten het geval is. Verder het voorstel tot aandelenruil Zegam' PZEM in verband met de aangegane fusie door deze nutsbedrijven. Poortvliet zijn hierin 2 aandelen van 1.000,aangeboden. De heer A. A. Overbeeke. Markt 8 heeft pachtbeëindiging gevraagd van een perceeltje land in de Snabbe, waarom wordt voorge steld dit perceeltje te verpachten aan P. Bevelander, Paasdijk 7. Ook de heer I. Heijboer, Stoofstraat 24 brengt zijn drie pachtperceeltjes in de Noord- hoek terug en nieuwe gegadigden zijn J. van Bemden, Tolweg 2, J. C. M. Geuze, Hoge- dorpstraat 7 en A. Andriesse, Toleweg 4. Zij kunnen elk een perceeltje krijgen voor een totale pachtprijs van 819,33. De erven F. de Rijke hebben pachtover- dracht verzocht van een perceel in de Snabbe ten behoeve van K. M. de Groen, Stoof straat 6, evenals J. C. Koppenhol ten behoeve van L. Koppenhol, Schapenweg 1.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 10