Voor u 31/2°/o op uw salarisrekening en desgewenst een maand salaris extra als gezinskrediet en voor u SCHUTTE de omweg VIJF EN TWINTIG JAAR BEVRIJDING ZEELAND I als het ede kan de bank waar ook zich thuis voelt Nieuweling Kees Stoutjesdijlc rijdt nog op adspirantentoer Heus heeft de grootste keus Tentoonstelling in Thools stadhuis 8 29 januari 1970 EENDRACHTBODE 9 Reeds vorige week vrijdag is in het Thoolse stadhuis de tentoon stelling 25 jaar Zeeland opengesteld. Tot en met zaterdag 7 februari zal ieder streekbewoner in de gelegenheid zijn daarvan (gratis toe-* gang) kennis te nemen inclusief een drietal filmvertoningen. Een kwart eeuw Zeeuwse historie, waarin onnoemelijk veel is gebeurd: oorlog, bezetting, verwoesting, wederopbouw, stormramp 1953, herstel, industriële en recreatieve ontwikkeling. Hoe? Hee! eenvoudig. Open een salarisrekening bij onze bank, de NMB. U profiteert dan van 31/2% rentevergoeding. Bovendien is er de mogelijkheid een maandsalaris extra op te nemen als gezinskrediet. Als rekeninghouder geniet u een uitgebreide persoonlijke service. Zo kunt u bijvoor beeld gebruik maken van betaalcheques, waarmee u bijna overal betalen kunt. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK ZES STREEKRENNERS OP HOMETRAINER IN SMERDIEK Niet alleen voetballers zoeken naar een overbrugging van de winter-periode. Ook de wielrenners willen in de gedwongen rust tijd hun conditie en techniek op peil houden. De hometrainer blijkt daarvoor uitstekend geschikt te zijn, zoals men uit de talrijke wed strijden op de rollen in deze omgeving kan opmaken. Vrijdagavond was er voor het eerst in de streek een hometrainwedstrijd in café 'De Sport' in Sint-Maartensdijk. De supportersclub 'Samen Sterk' zorgde voor de organisatie en de rennerssportclub 'De Zuidwest hoek' voor de rollen en het afstandsbord. Frits de Leeuw babbelde het geheel op de bekende Brabantse manier bij elkaar, zodat het een echte courssfeer werd. Electronlsche Orgels MOZART SAFIRA VISCOUNT RI-HA PHELICORDA door MAARTJE ZELDENRIJK 50 Zes jaar waren Bart en Lena getrouwd, toen hun wagen frontaal werd aagereden. Het gebeurde op de smalle Oosthuizerweg, waar een veel te hard rijdende tegenligger in een slip raakte in een flauwe bocht en de Ford van Bart Pereboom ramde. Lena herinnerde zich enkel nog, dat een donkere wagen in razende vaart op de hunne afstoof. Ze zag in een onderdeel van een se- konde, dat Bart het stuur omgooide. Onmiddellijk daar na volgde de klap. Even voelde ze een stekende pijn. Toen was alles zwart. HOOFDSTUK 21 De tragische dood van Bart Pereboom was enige dagen in de Beemster stof tot gesprekken. Alle kranten hadden het bericht van het autoongeluk gebracht. Niet groot, slechts enkele regels. Er gebeurde immers zoveel belangrijk nieuws en mensenlevens kostte het verkeer iedere dag. Daar was je al lang aan gewend. Maar zij die Bart Pereboom gekend hadden, vonden het verschrikkelijk. Nog geen negen en twintig jaar. En een goeie boer, een harde werker op een prima bedrijf. Ja, mensen, het is toch wel erg, als je zo aan je endje komt. Er was hoogst onverantwoordelijk gereden door de 'ander, een jonge slagersknecht uit Ursem. Het wegdek was glad door de regen en daardoor had hij al kalmer behoren te rijden. Bovendien was hij in deze contreien niet zo goed bekend. De mensen knikten. Ja, allemaal waar, maar met deze wetenschap kreeg die jonge boer het leven niet terug. Bart had op zijn laatste ogenblik nog het stuur omge gooid, dat wezen de sporen uit. Daardoor was de wagen als het ware gekraakt tussen de aanstormende auto en een boom. Hij had nog geprobeerd de idioot te ontwijken Zonder resultaat overigens. En wat erg voor dat vrouwtje, he? Weet je niet? Die dochter van Griet Plas. Ze was de vrouw van Willem Keesom, die een jaar of wat geleden dood in bed lag. Ze hadden maar één dochter. Ja, ze was al een jaar of wat met Bart Pereboom ge trouwd. Een knap vrouwtje, een beetje uit de hoogte, maar dat zijn al die rijke boerinnen. Je moet haar vast kennen: ze reed altijd in een donkerblauw Fiatje Mens, houd er over op, als je zo achter moet blijven. Hadden ze kinderen? Niet bij mijn weten. Heb je onderlaatst nog gehoord, hoe 't met haar gaat? Naar wat ik gehoord heb, ligt ze nog steeds in het ziekenhuis, maar ze zeggen, dat ze er bovenop komt. Gedurende de weken, dat Lena Pereboom in het ziekenhuis lag te genezen van de vele verwondingen, had ze weinig belangstelling voor hetgeen er om haar heen-gebeurde. Al kreeg ze dagelijks twee tot driemaal bezoek van haar moeder en broers, hun vrouwen en haar schoonouders, van Riek en Trien van Eijck en nog vele anderen, familieleden en kennissen, ze stelde het |op prijs en luisterde doorgaans zwijgend naar hun mede delingen. Doch in de stille eenzaamheid, als ze halve nachten wakker lag en met brandende ogen keek naar de zwart grijze zoldering, had ze maar één gedachte. Waarom ben ik niet met Bart meegegaan? Waarom moest ik blijven leven en hij en hij Dagenlang was ze volkomen apathisch. Ze hadden 'mij ook moeten laten sterven. Wat kan het leven mij nog te bieden hebben? Ik heb nooit anders als ongeluk ge bracht. Giep ging voor mij de dood in, omdat het niets tussen ons kon worden: een arme boer en een rijke boe rendochter. En Bart is ook dood. Mijn kindje werd doodgeborenIk heb zelfs niets meer van hem over gehouden, alleen de herinnering aan een lieve, on zelfzuchtige man, die engelengeduld had met m'n slechte humeuren en alles deed om mij het leven te veraan genamen. Nu is hij er niet meer om me in zijn armen te nemen en me te sussen, als ik verdriet had. Me te kus sen, als ik neerslachtig was en om me te verklaren, hoe veel hij van me hield, als ik in zijn armen lag. De dokter, die haar een paar jaar tevoren had onder zocht, bleef doorgaans een paar minuten aan haar bed staan, als hij langs kwam, hoewel Lena niet onder zijn behandeling was. Doch hij koesterde een meer dan ge wone belangstelling voor deze vrouw, die zo'n ver schrikkelijk ongeluk overleefd had. Ook hij vond, dat ze volkomen lusteloos was. En dat voor een vrouw van negen en twintig jaar. Hij sprak er over met zijn collega. Die wist ook niet veel anders te antwoorden dan: „Ze moet zelf gezond willen worden. Maar dat ontbreekt haar. Het is wel te begrijpen, als je op deze manier je man verliest en nog zo jong bent. Maar breng haar nu eens aan het verstand, dat het leven verder gaat? Dat is zo gemakkelijk ge zegd, maar hoe zou je er zelf over denken, als het leven je zulke harde slagen had gegeven?" „Hoe lang houd je haar nog hier?" „Ik wil zekerheid hebben, of het ongeluk niet van invloed is geweest op haar zwangerschap „Wat zeg je?" vroeg zijn collega verbaasd. „Ja. Naar mijn berekening is haar graviditeit ongeveer drie maanden. Ze ligt hier nu zeven weken. Daarom zou ik willen wachten, tot ze leven voelt, begrijp je?" De ander was opgetogen. „Man, dat is het! Weet ze 't al? Nee he? (wordt vervolgd) Al is reeds enkele maanden geleden aan gekondigd, dat ook Tholen met een zestal andere Zeeuwse steden de expositie zou krijgen, veel werk is er kort voor de inrich ting niet gemaakt van publicatie. Voor ons was althans deze datum nog een verrassing en zonder een aankondiging hiervan in het vorig nummer viel er zaterdag in het Thool se stadhuis een bezoeker te bekennen. Na maandag zijn de scholen in de streek met een bezoek gestart, zodat voor het einde van de expositie zo'n 900 scholieren kennis kunnen nemen van hetgeen er momenteel in het Thoolse stadhuis, zowel beneden als op de verdieping te zien is. Voor een aantal onderwijskrachten werd maandagmiddag een explicatie gegeven, hoe wel de tentoonstelling op zich voldoende voorlicht met de kennis, die er bij de leer krachten verder wel van deze kwart eeuw Zeeland zal zijn. WEINIG THOOLS Dat er enerzijds weinig Thoolse oorlogs historie te zien valt op deze tentoonstelling is enerzijds het gevolg van de gelukkige om standigheid, dat zich hier nauwelijks oor logsverwoesting heeft voorgedaan en de streek (inclusief St. Philipsland) buiten de frontlinie lag. Althans tot aan de bevrijding. Anderszijds was de inundatie een voldoende trieste zaak en nog meer de evacuatie van de bevolking. Maar van dit alles, noch van de bevrijding valt er op deze tentoonstelling iets te be speuren, terwijl toch onder meer inundatie foto's beschikbaar zijn en ook beschikbaar zijn gesteld aan de inrichtingscommissie. Slechts een paar foto's van de ramp in ons gebied zijn aangebracht. Hoe gering het ma teriaal, dat uit deze Thoolse en Sint Philip- landse 25 jarige historie beschikbaar is, ook moge zijn, in elk geval waren er toch wel een paar panelen mee te vullen. Daar is maar weinig werk van gemaakt. Wel nog van de jongste ontwikkeling en planning zoals in de gemeenten Tholen, Sint Maartensdijk en Sint Philipsland, waarvan tekeningen of maquettes zijn te bezichtigen van het komende bejaardencentrum te Sint Maartensdijk, nieuw Tholen, nieuwe haven en zwembadproject Tholen, gemeenschaps centrum en zwembad Sint Maartensdijk en het dorpshuis-bejaardencentrum Sint Philips land om met enkele aanduidingen te vol staan. TOCH BELANGWEKKEND Dat wil niet zeggen, dat deze expositie - het gaat uiteraard om het gehele gewest - niet belangwekkend genoeg is om er ook als ouderen een kijkje te gaan nemen. Een goede selectie kwam tot stand van oorlogs- en be- zettingsbeelden, proclamaties, ge- en verbo den, wederopbouw, ramp, herverkaveling, deltaplan, recreatie, leefbaarheid. Treffend zijn de oorlogsbeelden uit Walcheren met de verwoesting van West-kapelle, Vlissingen, maar ook de aangrijpende bevrijdingsfoto's van Middelburg en andere plaatsen. De over schrijding van de grens bij Eede door ko ningin Wilhelmina op 13 maart 1945, haar bezoek een goede week later in Middelburg. Men kan via een radioverslag ook de afslui ting van het Veerse Gat (1961) horen, beel den zijn er van de droogmaking Walcheren, maar ook de bouw van de Zeelandbrug, zo vele jaren later. Tussen de panelen is er de vertoning van een serie kleurendia's over het Zeeland van vandaag, de kernaanwijzing, kortom een compact maar goede indruk van Zeeland in 25 jaar wordt via deze expositie gebracht Een Canadese frontkaart toont de opmars van de geallieerden in Zeeland en West brabant in oktober-november 1944 met data van de bevrijding der verschillende delen. Voor Sint Philipsland staat er 4 november bij, maar het eiland Tholen bleef in dit opzicht blanko, zodat er voor de jeugd mo gelijk nog wel de toelichting bi) moet, dat zulks 30 oktober 1944 was. FILMVERTONING De openingsuren tussen 23 januari tot en met 7 februari zijn van 9-12, van 2 - 5 en van 7-9 uur, terwijl er zaterdag 31 januari om 7.30 uur nm een filmvertoning is van een uurtje, evenals woensdag 4 februari om 7.30 en zaterdag 7 februari (laatste dag) om 3 uur nm. Ook de film kan men gratis zien, waarin een beeld wordt gegeven van de ge allieerde opmars, bevrijding en wederopbouw. Bij elkaar voor het gehele gebied reden er een paar uurtjes voor uit te trekken om hetzij op de dag (scholenbezoek is geen bezwaar), hetzij in de avonduren of tijdens de weekends kennis te nemen van 25 jaar Zeeland en daarmee van een bewogen periode. zou er in de maand januari 1970 toch nog competitievoetbal kunnen zijn. Maar dan dient een brede oceaandepressie zich tijdens het weekend verre te houden om van sneeuw ijzel of vorst maar niet te spreken. En na al enkele vergeefse .verwachtingen" gaan we er toch weer maar eentje maken. In de vierde klasse B zal WHS het dan thuis moeten uitvechten tegen Chrislandia en daarmee zouden na de rustperiode de krachten meteen op de proef gesteld worden, al zien we er winst in voor de thuisclub. Smerdiek kan de twee punten voorsprong houden, want daar komt Nieuwland op be zoek en zeker op de eigen mat is Smerdiek tegen Nieuwland favoriet. Yerseke zal van Wissenkerke gaan win nen en Hoek van Veere, maar Kapelle kan Klcetinge wel een punt door de neus boren. In 4 G moet Vossemeer naar Virtus reizen en daarmee is de winst ook onzeker. Met een punt kan Verreijen-Hommel ook al blij zijn. Grenswachters moet het tegen Cluzona opnemen en SVC tegen Oudemolen Halsteren is wel sterker dan Divo, terwijl ook FC Bergen van BSC kan winnen. Kaaise Boys is thuis eveneens de favo riet, nu daar Odio komt voetballen. In afdeling 1 A zou Sprang 2 best Kogel vangers eens kunnen kloppen hoe moeilijk dat ook lijkt. Olympia zal van DVO win nen en Post Boys krijgt tegen JPS een zeer zware opgave. BWR is favoriet tegen HNC, maar voor The Gunners ziet het er niet zo best uit nu daar SSC 2 komt spelen. Tholense Boys moet eveneens van goede huize komen om Rust Roest, al is het dan op het Thoolse veld, klop te geven. In 2 A zal PTT sterker zijn dan Good Luck 2, wint Oni van Chrislandia 2 en SPS achten we ook sterker dan FSV, al zal het verschil maar gering zijn. Dinteloord 2 zal thuis van FC winnen om in de running te blijven. Seolto 2 heeft mindere kansen, al speelt het dan op eigen veld, tegen DEB de heer W. van Klaveren, Voorlichting, kantoor Terneuzen. Tholen: Eendrachtsweg 8. en Smerdiek 2 moet het in het vrije veld tegen Vrederust zelfs nog beter doen dan bij het zaalvoetbal. Althans om de twee pun ten thuis te houden. In 3 A wint VVN 2 vlot van Smerdiek 3 en kan Stavenisse toch minstens een puntje veroveren op BWR 2. FSV 2 is zwakker dan SPS 2, terwijl DVO 2 zal moeten op passen wil het aan één puntje tegen Tho lense Boys 2 komen. Kogelvangers 2 is niet zwakker dan Noad maar Sint Philipsland is wel jonger. In 3 B zal van VVN 3 niet zo gemakkelijk maar toch wel van Dinteloord 3 winnen. Tholense Boys 3 is niet minder zwak dan FSV 3. DVO 3 kan van Kogelvangers 3 winnen, maar Vrederust 2 zal het tegen een voor z'n laatste kans vechtend WC niet kunnen bolwerken. WHS 2 heeft in BVVB eveneens een zware partij, al kan er winst inzitten. IN DE LAATSTE MINUUT BOOG WHS VOOR DE MEEUWEN Het Sint Annalands eerste elftal trok za terdag naar Zoutelande, zij het dan zender Rien Keur om in een vriendschappelijke wedstrijd de derde klasser De Meeuwen te ontmoeten. Het Zoutelandse elftal is deze competitie overigens heel wat minder pro- duktief dan vorig jaar en met name Öaaf Francke heeft in dat opzicht een inzinking. Overigens technisch een nog altijd prima ploeg uit dit kleine Zoutelande. Dat hebben de WHSers ervaren. Niet vanwege de grote nederlaag, die werd opgelopen, want eerst in de laatste minuut wisten De Meeuwen de overwinning te bereiken, maar wel door Adv. ingez. med. het vaardig technisch voetbal, dat werd ge toond. Menigmaal kon e;n tweemans-aanval worden opgebouwd en het was maar goed, dat Jan Quist als vanouds keepte. Daarbij liet de Zoutelandse voorhoede menige goede kans liggen. Voor de WHSers een prima oefenpartij, nu ze in de lange rustperiode eindelijk een sterker partner ontmoetten. De Meeuwen was het betere elftal zonder dat de WHSers nu helemaal machteloos waren. Met name de thuisclub defensie had rüogal wat te stel len met de WHS aanval. De thuisclub open de na 20 minuten de score en niet lang daarna maakte Han Vroegop gelijk. Via een kopbal De Wit kwam men zelfs aan een voorsprong, wat op zich al een aardige verdienste was tegen deze derde klasser, maar nog voor de pauze maakte De Meeu wen gelijk. Na de rust zakte het geheel wat af en toen men aan beide kanten, met overigens meer verdiensten van De Meeuwen al vrijwel genoegen nam met het gelijke spel, kwam daar anderhalve minuut voor het einde een schot van De Meeuwen, gemist door de WHS verdediging en daardoor ook door Jan Quist verkeken. De 3-2 zege van de thuisclub was volop verdiend. ZAALVOETBAL Met uitzondering van dat eerste WHS elftal en de Vosmeerse ploeg speelde de streek zaterdag zaalvoetbal in de Bergse nieuwe veilinghal. De accomodatie was uit stekend en de organisatie, in handen van SPS, met name in die van trainer J. Roo- denburg niet minder goed. Er waren twee poules gevormd. Op papier betekende dat van de eerste en tweede elftallen, maar in de praktijk waren er nogal combinaties. Met name bij Smerdiek, dat met 6 spelers van het eerste elftal en 4 van de reserves naar beide kanten moest manoeuvreren en in niet mindere mate bij WHS, dat het zonder eer ste elftalspelers moest doen en met 8 man uit WHS 2 en 3 in beide poules moest optre den. Toch werd het gezellig in beweging blij ven en de scheidsrechters Roodenburg en Kruf ondervonden geen enkele moeilijkheid. Het werden sportieve partijtjes, waarbij voor al Vrederust 1 in de A poule (ingevallen voor het ontbrekende Vosmeer, dat ver wachtte de andere dag competitievoetbal te moeten spelen) en Smerdiek 2 in de B- poule goed voor de dag kwamen. Vrederust bleef ongeslagen en Smerdiek II moest slechts voor SPS II het hoofd buigen en een punt aan WHS II afstaan. De winst in de laatste wedstrijd van WHS II op Tho lense Boys II betekende dat ook in poule B nog strafschoppen genomen moesten wor den om de tweede plaats te bepalen. Voor poule A gebeurde dat tussen Tholense Boys I en SPS I waarbij laatstgenoemde team de meeste strafschoppen benutte en daarmee tweede werd. Tholense Boys kwam op de derde plaats, Smerdiek I werd vierde en Stavenisse eindigde onderaan. In poule B moesten tot tweemaal straf schoppen worden genomen tusen WHS II en SPS II om de tweede en derde plaats nadat de eerste strafschopppen (2 - 2) de stand niet veranderden. De volgende serie maakte SPS II de slipper door maar een penalty te benutten, zodat de WHS derde man niet meer behoefde op te treden, toen twee vorige al in doelpunten waren omgezet. In de veilingkantine reikte even later lei der Roodenburg de prijzen uit namens de organiserende vereniging SPS, die er hopen- lljk financieel net uitgesprongen is. Veel pu bliek was er vanwege de schaatswedstrijden op t.v. niet. In dat opzicht was Tholen nog het beste vertegenwoordigd. Winnaar van het tour- nooi werd Vrederust I, gevolgd door SPS I In de tweede poule was het Smerdiek II, gevolgd door WHS II. Het is inmiddels wel te verwachten, dat voortaan in langdurige winterse rustperiode het zaalvoetbal aan z'n trekken zal komen. Het was op de rollen dikwijls even span nend als in een felle eindsprint aan het einde van een wielerwedstrijd. Zelfs lekke banden hoorden erbij, want toen Bella Hage de strijd op de rollen over vijfhonderd meter wilde beginnen, kondigde de achterband van haar fiets sissend aan dat zij leeg liep. Overigens zorgden de gezusters Hage dit keer in Smerdiek niet voor vuurwerk. Dat werd afgeschoten door Kees Stoutjesdijk uit de Smalstad, pas twee weken nieuweling. Hij heeft al heel wat ervaring als adspirant, zowel op de weg als op de hometrainer. Ook deze hometrainwedstrijd was weer voor hem. Daarmee zorgde hij bij de ad- spiranten, nieuwelingen, amateurs en dames voor de enige streekoverwinning. SNELSTE TIJD Bij de nieuwelingen reden vier renners uit de streek. Behalve Kees Stoutjesdijk uit St. Maartensdijk, Sjaak en Bram Geense uit St. Philipsland en Thijs Fase uit Sint Anna- land. Sjaak Geense maakte over de 750 meter de söelste tijd van de avond. Zoals gebruikelijk bij de home train wedstrijden moesten de afstanden echter twee keer ge reden worden: 750 meter op de gele en 750 meter op de witte rollen. De Fliplandse nieuweling behaalde toch een goede vierde plaats. Thijs Fase werd zevende en Bram Geense achtste. Voor Kees Stoutjesdijk schijnt de overgang van adspiranten naar nieuwelingen niet moei lijk te zijn. Als het in het aanstaande sei zoen op de weg net zo goed gaat als op de rollen, zit Kees Stoutjesdijk, Samen Sterk en Smerdiek goed. Omroeper Frits de Leeuw zag ook in Sjaak Geense goede toekomstmuziek. GEEN ERVARING De dames Hage hebben nog niet veel op de rollen gereden, waardoor zij in De Sport in de sterker rijdende Erna Meskers uit Warmond hun meerdere moesten erkennen. Keetie werd tweede en Bella vijfde. De enige streekamateur, Kees van de Berge uit Smerdiek, kon voor eigen publiek niet rijden omdat hij als lid van de Toyataploeg bij de hometrainwedstrijden in Bergen op Zoom moest verschijnen. Deze wedstrijd trok overigens nog een aan tal renners die hadden toegezegd, naar het Krabbegat. Café De Sport was vrijdagavond goed gevuld en de echte wielersupporters hebben dan ook weer van hun geliefde sport kun nen genieten. Namens de supportersclub Sa men Sterk dankte secretaris M. Andriesse uit Scherpenisse voor de prettige medewer king. Een paar voetbalschoenen brachten bij de Amerikaanse verkoping in de pauze f 71,95 op. Verder werd er nog een gouden tientje verloot, wat de hoge organisatiekosten wat verlichtte. Na afloop van de wedstrijden om kwart voor elf was er nog bal. De uitslagen luiden als volgt: ADSPIRANTEN 2 maal 500 meter 1 J. Damen - Ulvenhout 41.0 2 A. v.. Treyen - Lepelstraat 41.2 3 T. Stander - Roosendaal 41.8 4 J. Gommers Roosendaal 45.5 5 M. Melse - Roosendaal 45.9 NIEUWELINGEN 2 maal 750 meter: 1 C. Stoutjesdijk - St. Maartensdijk 59.8 2 Luysterburg - Nieuw Vosmeer 60.1 3 Akkermans - Nieuw Vossemeer 60.2 4 J. Geense - Sint Philipsland 60.8 Llevevronwcstraat 31 TeL 01640-5470 BERGEN OP ZOOM (adv. ingez. med.) t

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1970 | | pagina 9