Gemeenteraadsverkiezingen worden volgend jaar waar schijnlijk uitgesteld EENDRACHTBODE Vragen en antwoorden Thoolse begroting 1970 Rioolwaterzuiveringsinstallatie in Slabbe- coornpolder Tholen en Oud-Vossemeer wachten op kostenbegroting Burgemeester Van Boeijen verwacht binnen afzienbare tijd bouw van twee lagere scholen en gymlokaal Eerste lustrum herindeling Tholen achter de rug RAADSLID BIJL WIL EERST ZWEMBAD EN DAN PAS DORPSHUIS TVC op oorlogspad Tot volgend jaar Korte ijspret jubileumfotoprijsvraag Correctie 30 december 1969 Calvinisten cn uit - en dat was nieuw - Katholieken en Doopsgezinden Alleen de Joden werden niet tot de be stuurstafel toegelaten Alles was dus weer zo ongeveer bij het oude. Van enige invloed van de stad Am sterdam op het gewestelijke of op het lands bestuur was echter geen sprake meer. Toch werd Amsterdam een belangrijke stad op bestuursgebied. Koning Lcdewijk Napoleon koos de stad als residentie. Amsterdam werd hoofdstad des lands EERSTE STAD VAN NEDERLAND De verplaatsing van de landsregering van Den Haag naar Amsterdam bracht voor de laatstgenoemde stad veel konsekwenties met zich mee. Zo moest het stadhuis op de Dam worden omgebouwd tot Paleis des Konings want Koning Lodewijk ging wonen in de stad, die de Stadhouder meermalen niet bin nen haar poorten wilde hebben. De komst van Lodewijk betekende ook een verdere centralisatie in het landsbestuur Door het weer invoeren van de titel van Raadpensionaris was hiermee reeds een be gin gemaakt. Was in het Stadhouderlijk tijd perk de Raadspensionaris slechts een raad gever, de Raadpensionaris Rutger Jan Schlm- melpenninck had in de Franse tijd een bijna vorstelijke macht. Hij woonde in het Paleis „Huis ten Bosch", had een complete hof houding en een lijfgarde van 1500 soldaten. In de korte tijd, die hem gegund was, van 29 april 1805 tot 4 juni 1806, heeft hij de eenheid in het land sterk bevorderd. Hij deed dit zonder te letten op partijen. Zo bezetten op den duur niet alleen te Am sterdam, maar ook in de landsregering Pa triotten en Prinsgezinden hoge posten. Een nieuw belastingstelsel werd inge voerd, voor het gehele land op dezelfde wijze voorgeschreven. Een nieuwe spelling werd vastgesteld. Schoolwetten regelden het lager onderwijs voor het gehele land. De eerste leestafel - van Prinsen - werd in ge bruik genomen. Zo werd de weg voor het koningschap door de Raadpensionaris voorbereid. Het Koninkrijk Holland liet tevens in 1807 een gemeentewet het licht zien: Gemeenten met een inwonertal boven de 5000 zielen kregen aan het hoofd een burgemeester, die voor 2 jaren, door de Koning werd benoemd. Het dagelijks bestuur bestond uit Burgemeester en - te Amsterdam - 4 wethouders. Ook de wethouders werden door de Koning aan gesteld. Zelfs de vroedschap - 36 leden - werd door de Koning benoemd. Dit gemeentebestuur stond onder geregeld toezicht van de lands- en provincieregering Van gemeentelijke autonomie was nu hele maal geen sprake meer. Inmiddels was het stadhuis tot 's Konings woning omgebouwd. Maar Koning Lodewijk was nog niet tevreden. De prachtige waag - ruim 2 eeuwen een sieraad op de Dam - belemmerde een vorstelijk uitzicht; dus moest de waag verdwijnen. Het gebouw werd af gebroken Op 20 april 1808 deed Koning Lodewijk Napoleon met veel pracht en praal zijn in tocht in de hoofdstad van het Koninkrijk Holland, Amsterdam. De gemeenteraad verhuisde in stilte naar het Prinsenhof. Tal van rijksdiensten von den woonruimte in de stad. Amsterdam was volledig Residentie. DERDE STAD VAN EUROPA afgebroken. De handelslieden uit de stad zochten veelal hun heil op het platteland. En van de overgeblevenen leefde een groot gedeelte van de bedeling. De derde stad van Europa Na Parijs en Rome Amsterdam, verviel tot een ver zamelplaats van armlastigen WACHTEN OP DE BEVRIJDING In brede kringen werd het duidelijk, dat, wilde de vrijheid terugkeren, en daarbij bleef men trouw aan de beginselen van de Franse Revolutie, het Franse juk moest worden afgeschud. Amsterdam wachtte op de bevrijding, die. daar was men van overtuigd, zou komen. Het was te Amsterdam, in een vergadering van de Hollandsche Maatschappij", dat Bllder- dijk de regels van zijn bekende gedicht voor las: Ja zij zullen Zich vervullen Deze tijden van geluk Deez' ellenden Gaan volenden En verpletterd ligt het juk. Amsterdam wachtte op de bevrijding, waar bij - en ook daarvan was men overtuigd - Oranje een rol zou spelen. (Nadruk verboden) De rioolzuiveringsinstallatie van de gemeenten Tholen en Oud- Vossemeer komt in de Slabbecoornpolder, ten noorden van de be bouwde kom in Tholen. Daar komt een pompgemaaltje, waar de leidingen vanaf de lozingspunten samenkomen. De financiële gevol gen van dit gewijzigd standpunt eerst zou de installatie ten zui den van de stadskern komen zullen zeer beperkt zijn. Wel zullen er ter dekking van de exploitatiekosten nieuwe in komsten moeten komen, waarbij b en w denken aan verhoging van de rioolbelasting tot gemiddeld honderd gulden per pand. Dit is het minimum bedrag dat de regering eist van gemeenten die een aan vullende bijdrage uit het gemeentefonds vragen. Voor het dan even tueel overblijvende tekort zullen andere inkomsten moeten worden gevonden. Het Thoolse dagelijkse bestuur gaat ervan uit dat voor een voorziening als de rioolwaterzuiveringsinstallatie het offer ge bracht moet worden dat de kosten ongeveer door verhoogde be lastingen worden gedekt. Een belangrijke vraag blijft, of de finan cieringsmiddelen aangetrokken kunnen worden. 'Het is mogelijk dat de minister van binnenlandse zaken een wets ontwerp indient om de kandidaatstelling voor de gemeenteraden van de Thoolse gemeenten uit te stellen. De huidige gemeenteraden blijven dan nog even aan, omdat het weinig zinvol is als de nieuw gekozen gemeenteraad maar vier maanden blijft zitten'. Dat zei burgemeester J. E. van Boeijen vorige week tijdens de Thoolse begrotingsraad over de herindeling naar aanleiding van vragen van de heren J. M. Berrevoets (algemeen belang) en W. K. Quist (chu). Door het uitstellen van de kandidaatstelling in april .1970 in verband met de herindeling zouden de verkiezingen voor de gemeenteraden op het eiland Tholen later plaatsvinden dan elders in Nederland. De heer Van Boeijen dacht wel dat er in de Tweede Kamer een vrij comfortabele meerderheid voor één gemeente op Tholen was. 'Absoluut', zei de heer Berrevoets. Dit raadslid vond dat de beslissing over de Thoolse herindeling maar lang uit blijft. 'Ik heb vernomen dat deze tegen gehouden wordt door bepaalde voorvallen rond de wethoudersverkiezingen in Tholen. Eén van de collega's kon toen niet stemmen op een s.g.p.-er of een k.v.p.-er', aldus de heer Berrevoets. De raadsvoorzitter had geen enkele aanwijzing dat de vermoedens van de heer Berrevoets juist zijn. Wel vond hij dat door het idee van zijn collega's tevens Tweede Kamerleden Bode en Schakel over bestuursraden een zeer betreurenswaar dige vertraging in de herindeling is gekomen. Het instellen van die raden is nu in strijd met de grondwet, zoals minister Beernink al gezegd heeft. IN DE MIST De heer Van Boeijen dacht dat de behandeling van de begroting voor 1970 de Tweede Kamer tot nu toe heeft weerhouden over de herindeling Tholen en de nota over de bestuursraden te spreken. 'Ik vaar evenals u in de mist. Feit is, dat het eerste lustrum van de herindeling Tholen achter de rug is. U heeft het niet gemerkt omdat we het niet gevierd hebben', grapte de burgemeester. De heer Quist wees er nog op hoe onlangs in het Algemeen Dagblad een drietal artikelen over Tholen zijn verschenen, waarin het uitstel van de herindeling ook een onmogelijke zaak genoemd wordt. Hij was het daarmee volledig eens. 'Ik vind het een tekortkoming van de raad dat men het voorstel van de chu en arp om bij de minister op spoed aan te dringen voor een beslissing over de herindeling, heeft tegen gehouden', zei het chu-raadslid. De raadsvoorzitter zei, logisch gezien, geen succes van een dergelijk verzoek te verwachten. Over de artikelen in het AD merkte hij op. dat ze niet door iemand geschreven zijn met bestuurlijke verantwoordelijkheid, maar door een journalist, die evenwel groot gezag heeft. Het Koninkrijk Holland heeft niet lang bestaan. Op 1 juli 1810 deed Koning Lode wijk afstand van zijn nauwelijks bezette troon. Lodewijk was te veel pro-Holland. Dat was zijn grote broer, Napoleon Bona parte. Keizer van Frankrijk, niet naar de zin. De keizer lijfde ons land in bij het Keizerrijk. De Amsterdamse burgemeester werd „maire", de wethouders werden „ad- joints du maire", de leden van de gemeen teraad kregen de naam „conseillcrs muni- cipaux". Alle stedelijke bewindvoerders wer den nu door de Keizer benoemd. Het woord democratie was uit het woordenboek ge schrapt Op 9 oktober 1811 bracht Keizer Napoleon vergezeld van zijn gemalin, Marie Louise, een officieel bezoek aan Amsterdam. Een schitterende intocht met veel militair ver toon. Napoleon had hoge verwachtingen van ons land. Hij wist, dat de Nederlanders pri ma zeelieden waren. Hij kende de wapen feiten uit de Engelse oorlogen. Hij hoopte dat het de Nederlanders zouden zijn, die de doorslag zouden geven in de strijd tegen Engeland. De Hollandse vloot moest, met die van Frankrijk, Engeland ter zee ver slaan. Maar Napoleon wist ook, dat de Neder landers goede en slimme kooplieden waren. En daar hij door middel van het „Continen taal Stelsel", waarbij alle handel op Engeland werd verboden, zijn vijand op de knieën wilde krijgen, was het nodig, dat ook vanuit Holland hieraan werd meegewerkt. Onder de regering van zijn broer ontbrak het daar nog wel eens aan. En daarom moesten, door de inlijving, de strijd tegen de smok kelhandel en de controle op de scheepvaart worden verscherpt. Deze ontwikkeling was er de oorzaak van, dat ook na de Vrede van Amiens de handel zich niet meer heeft kunnen ont plooien. Daar kwam nog bij, dat, ten gevolge van de inlijving, de Nederlandse jongens wer den opgeroepen om in het Franse leger te dienen en als Franse onderdanen te strij den op de slagvelden. „Continentaal Stel sel" en „conscriptie" deden in ons land de toch al sluimerende anti-Franse gevoelens toenemen. „Tiercering", waarbij de staat slechts één derde van de schuld aan parti culieren terugbetaalde, en „Censuur", waar door van vrijheid van drukpers geen sprake meer was. deden hier nog een schepje boven op. Het was vcor ieder nu wel duidelijk, dat er van de Rcvolutiegedachten niet veel meer over was. Volksinvloed en vrijheid van me ningsuiting waren verdwenen in de stad Amsterdam, de stad van de pamfletten en wijkvergaderingen Alles werd gere geld. Maar - en dat moet ook worden ge zegd - vaak niet eens zo slecht. Het Kei zerrijk besteedde veel aandacht aan Hol land. Het Franse bestuursstelsel en de rechts pleging waren effectief en onpartijdig. Voor het aanbrengen van tal van verbete ringen heeft de Franse staat miljoenen aan ons land ten koste gelegd. Dit alles woog echter niet op tegen het economische verval in ons land en vooral van de stad, die het zozeer van de handel moest hebben: Am sterdam. Dit is wel het beste en het meest schrijnende aan te geven uit de volgende cijfers: Het inwonertal, in 1795 nog 221.000, was in 1815 gedaald tot 190.000. Zeer veel huizen stonden leeg en werden eenvoudig Dit antwoorden b en w van Tholen op vra gen van de begrotingscommissie. Deze com missie van onderzoek van de begroting voor 1970 bestond uit de raadsleden C. L. M. van den Berge, J. M. Berrevoets, A. F. Goedemondt, C. Griep, J. van den Heuvel, W. K. Quist en M. van de Sande. Op de vorige week dinsdag gehouden raadsvergadering, die drie uur duurde, zei burgemeester J. E. van Boeijen nog dat er in Middelburg over de zuiveringsinstallatie een vergadering is geweest. Twee leden van gedeputeerde staten van Zeeland, het water schap Tholen en de gemeentebesturen van Oud-Vossemeer en Tholen hebban daar nog eens vastgesteld dat de waterzuivering spoe dig aangepakt moet worden. De gedeputeerden waren zeer positief om aan de miserabele toestand in Tholen een eind te maken. Oud-Vossemeer heeft geen stinkende Veste, maar mag na afsluiting van de Oosterschelde in 1978 geen ongezuiverd water meer in de Eendracht lozen. Vanaf Oud-Vossemeer zal er daarom een perslei ding naar de nieuwe rioolwaterzuiverings installatie ten noorden van Tholen komen. Het technische adviesbureau van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten is om een kostenbegroting gevraagd, waar de beide gemeenteraden nu op wachten. Voor de installatie had Tholen een reserve van f 90.000,00 maar die is gebruikt om ge deeltelijke de kosten te dekken van de on langs voltooide rioleringswerken. SALARISSEN OPENBAAR Een lid van de begrotingscommissie heeft weinig behoefte aan een uitvoerige opsom ming van salarissen zoals die nu in de be groting staan, zo blijkt uit het begrotings onderzoekverslag. Hiermee wordt volgens hetzelfde lid meer eon bevrediging van de nieuwsgierigheid bewerkstelligd dan aan de wens van openbaarheid voldaan. Andere commissieleden vinden echter dat openbaarheid een van de peilers is van de democratie. De salarissen worden betaald voor werken ten behoeve van de gemeen schap. Daarom acht men het van belang dat kennis kan worden genomen van sala rissen en bijvoorbeeld uitkeringen ingevolge de Algemene Bijstandwet. Nog een ander lid wenst meer bekend heid te geven aan vergoedingen die worden ontvangen bij aankoop of huurbeëindiging van onroerend goed. Het publiek mag vol gens hem best weten wat de gemeente bij verwerving van gronden en opstallen ten behoeve van bouwterrein en sanering moet betalen. Hij denkt bijvoorbeeld aan grond verwerving in het plan Dalempolder 2. B en w vinden het juist dat salarissen en dergelijke in de begroting staan. Voor so ciale uitkeringen achten zij evenwel bijzon dere voorzichtigheid op zijn plaats, doordat dit anders mensen zou weerhouden van hun recht volgens de Algemene Bijstandswet ge bruik te maken. Daarom vragen b en w er begrip voor. dat de raadsleden alleen strikt vertrouwelijk inzage in de stukken van so ciale uitkeringen krijgen. In het belang van de gemeente achten zij het vooralsnog gewenst de politiek van ver trouwelijke behandeling van vergoedingen bij grondwerving en dergelijke, voort te zetten. VISFABRIEK Een lid van de begrotingscommissie ver onderstelt dat de zogenaamde visfabriek een plaats zal krijgen op het nieuwe industrie terrein, waar deze in de onmiddellijke na bijheid van de geplande waterzuiveringsin stallatie zal komen. B en w gaan hier niet op in. maar wel antwoorden zij dat het huur contract met de visfabriek op 1 juli 1970 af loopt. Verder wordt gevraagd naar het belang van een structuurplan. Het betrekken lid van de begrotingscommissie twijfelt mede in ver band met de herindeling aan de waarde van zo'n plan. B en w antwoorden dat de ge meente volgens het Besluit op de ruimtelijke ordening verplicht is een structuurplan te maken. Bovendien heeft de provinciale Pla nologische Commissie bij het gemeentebe stuur van Tholen aangedrongen op het ma ken vart dit plan. GYMLOKAAL GEMEENSCHAPSHUIS Er wordt vanuit de commissie een lans gebroken voor het onderbrengen van een gymnastieklokaal in het te bouwen ge meenschapshuis. Het pleitende lid meent, dat exploitatie van een gemeenschapshuis zon der de baten van een gymnastieklokaal niet mogelijk is. Hetzelfde lid maakt bezwaar tegen de ver hoging van de vergoedingen voor het ge bruik van de gymlokalen en het sportterrein, die volgens hem te drastisch zijn gestegen. B en w achten de combinatie van gym lokaal-gemeenschapshuis niet ideaal zodat dit eigenlijk met dertig procent moet worden vermeden. Over de verhoging van de ver goedingen zeggen b en w, dat deze op kost prijsbasis berekend zijn. De sportraad zal hierover binnenkort een voorstel krijgen. Bij discussie zei de heer W. L. Bijl (chu) nog dat de combinatie van een gemeen schapshuis-gymnastieklokaal aan te bevelen is. Hij vend het niet ideaal, maar wel eco nomisch. Burgemeester Van Boeijen achtte deze oplossing in het verleden wel noodzake lijk maar nu niet meer. „In Sint-Annaland is het dorpshuis eerst ook gymlokaal ge weest. Nu is dat gescheiden. Het dorpshuis is opgeknapt, en het valt me telkens als ik er kom op, hoe sfeervoller het geworden is. In Tholen moeten we ook een behoorlijke, plezierige ruimte voor de verenigingen krij gen. Anders mag je ook niet veel van het verenigingsleven verwachten. Er liggen nu betere mogelijkheden voor gymlokalen dan vroeger. Binnen afzienbare tijd zullen we nog eens nieuwe lagere Scholen moeten bou wen, waarbij dan een gymnastieklokaal moet komen. Ten aanzien van het gemeenschaps huis ben ik optimistisch. Er zijn nu enquête formulieren uit naar de verenigingen om de behoefte te peilen", aldus de raadsvoorzitter SUBSIDIEBELEID. de beplanting vastgesteld. Zelfs al zcu deze vergoeding niet kostendekkend zijn, dient er rekening mee te worden gehouden dat het onderhoud op basis van vrijwilligheid uit handen is gegeven. Bij verhogingen is het gevaar niet denkbeeldig dat de bewoners het onderhoud zelf gaan doen. Op het ter rein waarvoor bouwgrondprijs is betaald, is plantsoen aangelegd waardoor het stads- aanzicn aanmerkelijk is verbeterd. Het zou ons na aan het hart gaan, wan neer dit effect verloren zou gaan door ver hoging van de vergoeding, die misschien het onbehagen van menige huurder opwekt. Het is ons bekend dat niet iedere huurder geluk kig is met de uitbesteding. Onlangs hebben wij met de bouwers van negentien eigen wo ningen in Dalempolder 1 ervaren hoe ook op dit punt vrijheid van handelen op prijs gesteld wordt. Niet één voelde er voor on derhoud van de tuin voor de gemeente, aldus het antwoord van b en w. Het chu-raadslid W. L. Bijl heeft vorige week dinsdag als enige algemene beschou wingen gehouden tijdens de behandeling van de begroting voor 1970 van de gemeente Tholen. Hij deed dat voor de eerste keer, aange zien hij vorig jaar nog geen raadslid was. De heer Bijl vond het jammer dat de inhoud van de begroting minder gunstig was dan de uit voering, aangezien er geen nieuwe kapitaals- werken kunnen worden uitgevoerd. Met de voorrang aan de riool-zuiveringsinstallatie was hij het helemaal eens. Hij vroeg hier om een snelle beslissing. Over de financiële ge volgen was hij niet zo gerust al§ benw. gelegenheid voordoet, zal het ene plan eer der klaar kunnen zijn dat het andere plan, dat hoger op de ranglijst staat. De ene pot stroomt namelijk vlugger dan de andere. De heer Van Boeijen zei verder nog dat het van de duur van winter afhangt of de nieuwe begraafplaats en het tweede sport veld met DACW-subsidie aangelegd kun nen worden. Voor de Gasthuiskapel zag hij in tegen stelling tot de heer Bijl in de toekomst een zinnige bestemming, gezien het gebrek aan gemeenschapsvoorzieningen in Tholen. afsloten. Of de spieren er werkelijk losser van werden, nou ja, het kan, zoals het ook had gekund op de schaats. En nu maar afwachten, hoe het verder gaat. In elk geval was er de laatste maan den heel wat sport in deze kolommen. Daar om mag het nu wel eventjes terugvallen. Om na de beste wensen voor een goede jaarwis seling voor alle sportliefhebbers te hopen, dat het in 1970 weer prettig zal toegaan op de groene mat. Vcor spelers en ten pleziere van de supporterscharen. Het nieuwe competitiejaar voor de Thoolse Volleybalclub ziet er bepaald niet ongunstig uit. Zowel het dames- als het herenteam draaien weer behoorlijk mee. Bij hef damesteam resulteerde dit alles reeds in 4 fraai gewonnen wedstrijden (8 punten uit 4 wedstrijden) waarmee het mo menteel de tweede plaats op de ranglijst in neemt achter Mollcr VC uit Bergen op Zoom, welk team echter 1 wedstrijd meer heeft gespeeld en 1 verlicspunt telt (9 pun ten uit 5 wedstr.). De kracht van het TVC damesteam make men op dit uit de totale setstanden na de nu reeds gespeelde wedstrijden: 12-1Zelfs vorige week woensdag, toen men 2 inval sters telde, klopte het gedecideerd het Bergse Brabo (3-1) Het is bepaald geen hachelijke voorspelling nu reeds te beweren, dat dit team slechts concurrentie van Moller VC hoeft te vrezen. Het TVC damesteam wordt samengesteld uit de volgende speelsters: R. Deurloo - I. Dorst - E. Groffc - Loof M. - N. Lcof - T. Niemansverdriet - H. Schot - J. Vos - N. van Vossen. MOEILIJKER VOOR HEREN Het TVC henenteam krijgt het dit jaar heel wat moeilijker dan de dames. Evenals vorig jaar startte Push weer als favoriet met Sic Pugno en TVC als de grootste concur renten. De nodige tikken zijn in deze afdeling ook al uitgedeeld: Zo speelde TVC tot nu toe 5 wedstrijden waaruit 7 punten ver gaard werden - tegen Push werd verloren (3-1) met als aantekening dat TVC deze keer bepaald geen steun ontving van Vrouwe Fortuna (een gelijkspel had de krachtsver houding prima weergegeven) en tegen Sic Pugno werd het een puntenverdeling. Ver der werd gewonnen van Diomedon, HVV en Jeveo. Hoopgevend is in ieder geval, dat men dit jaar beter op dreef is dan vorig jaar, wat niet in de laatste plaats te danken is aan een wijziging in het taktisch concept, waardoor de aanvalskracht aanzienlijk ver groot is. Push heeft momenteel 2 verliespunten (2 gelijke spelen) maar won weer van Sic Pugno. waardoor het nu de ranglijst aan voert. De stand bij de heren na 5 wedstrijden: Puch TVC Sic Pugno Diomedon Jeveo HVV 8 punten 7 punten 7 punten 4 punten 2 punten 2 punten Op een vraag waarvoor de f 250.- sub sidie aan het noodzwembadcomité dient, antwoorden b en w dat dit gebruikt wordt voor de kosben van toezicht en beheer van de zeer provisorische badqelegenheid in de voormalige oesterput van Bona Fides Aange zien het ledental van verenigingen mede bepalend is vcor het toekennen van subsi die antwoorden b en w dat hierop intensieve controle uitgeoefend wordt. Eén commissielid meent dat niet moet wor den ingegaan op verzoeken om bestaande subsidies te verhogen of nieuwe subsidies te verlenen gezien de subsidiepost van f 33.000- die nu op de begroting drukt. Op voorstel van de begrotingscommissie ging de raad akkoord met verhoging van de subsidies aan de Koninklijke Nederlandse Militaire Bond Pro Rege van vijftig tot hon derd gulden, aan de Stichting Katholiek Mili tair Vormingscentrum van vijf gulden to taal tot tien gulden per verzorgingsgeval. Aan de Nierstichting Nederland werd veertig gulden subsidie verleend en aan de Nederlandse vereniging tot Bescherming van Dieren afdeling Bergen op Zoom vijftig gulden. OPSTALLEN BONA FIDES In antwoord op een vraag van de be grotingscommissie zeggen b en w dat de terreinen en opstallen van Bona Fides, waar over de gemeente binnenkort weer de vrije beschikking krijgt, in het kader van het be trekkelijke ontwerp-bestcmmingsplan zullen worden gesloopt. Het terrein wordt bestemd voor openbaar groen. Een lid van de commissie vindt de ver goeding die via de Stichting Beter Wonen van de huurders van de huizen voor het gemeenschappelijk onderhoud van de voor tuinen wordt gevraagd, te laag. Volgens b en w betalen de bewoners van de eensgezinswoningen in het alaemeen vijf- tia cent per week (exclusief BTW) en die van de bejaardenwon'ngen 25 cent per week Deze prijzen zijn in overleg met de Centrale Dienst als een billijke vergoeding vcor het maaien van het gras en het onderhoud aan Het chu-raadslid stelde b en w verder voor alle mogelijke stappen te ondernemen om alsnog subsidie te krijgen voor de al uitge voerde rioleringswerken. Wat het verlanglijstje van de gemeente betreft, achtte hij de aanleg van een zwem bad ver verheven boven de bouw van een gemeenschapshuis, hoewel hij ook niet tegen de bouw van dit laatste object was. De heer Bijl vroeg zich echter af waar de jeugd moet gaan zwemmen als in 1972 het Schelde- Rijnkanaal gegraven is. Hij constateerde nog dat de aanleg van het tweede sportveld op de verlangslijst in plaats is gedaald. De restauratie van de Gasthuiskapel, dertien en laatst op de pri oriteitenlijst, mocht van de heer Bijl best vervallen. Om op de kosten van de reinigingsdienst te bezuinigen pleitte hij verder voor het aanschaffen van plastic zakken. In andere gemeenten wordt dit ook gedaan, waardoor men ongeveer twintig procent bezuinigt. DE CENTJES Raadsnestor M. van de Sande (gemeen tebelang) was niet onder de indruk van de algemene beschouwingen van „nieuwe ling" Bijl. „Het is helemaal niet nieuw wat u zegt Wij willen ook alle dingen wel hebben, maar het gaat om de centjes. \Vat is er mogelijk en wat is het voordeligste. Ik geloof dat onze burgemeester mans genoeg is om dat te bekijken", vond de heer Van de Sande. De heer Van Boeijen wilde toch wel ant woorden op de vragen van de heer Bijl. „Uw somberheid deel ik niet helemaal om dat het voor het eerst sinds jaren zo is, dat we in de begroting een speling hebben van f 25.000,-. TÏiolen zit in de gegeven situatie nog niet zo slecht. De financiering baart natuurlijk zorgen vanwege de krappe kapi taalmarkt. In 1970 wordt er een wat zonni ger tijd verwacht", aldus de raadsvoorzitter. De burgemeester zei dat men ernaar streeft de prioriteitenlijst in de bestaande volgorde uit te voeren. Als zich echter een gunstige Het kon de normaal brood etende weerpro- feet zijn, die u enkele weken geleden voor spelde, dat het na een zo op rolletjes lopen de competitie best ook weer zó zou kunnen worden, dat men voor maart niet zo veel meer voetbalt. En ziedaar, plotseling is men er vijf weken achter elkaar door de weers omstandigheden uit. Dan komt er nog een jaarwisseling bij en een inhaalprogramma in de eerste januariweek 1970, zodat er althans een stukje profetie is uitgekomen. Zo verwonderlijk is dat niet. Het had ook evengoed nog anders kunnen zijn. Op zich zelf is het trouwens na die zo vlot verwerkte eerste helft, cok zo erg niet, dat er een rustpauze kwam. Maar het moet ook weer niet te lang dunen, opdat het geen echte winterslaap gaat worden. En die kans zit er toch in, nu straks de dagen al weer gaan len gen, maar zoals dat oude spreekwoord zegt meestal ook de nachten gaan „strengen" Met andere woorden, het kan nog ver schillende weekenden winteren of zodanig ongunstig zijn, dat hetzij het gehele, hetzij een gedeeltelijk voetbalprogramma achter wege meet blijven. SPIEREN LOSMAKEN Er werden in die tijd nog wel wat spieren losgemaakt. Vosmeer deed dat tegen een Tholense Boys, waarin nu eens drie gebroe ders Van Houdt, afkomstig uit de Smerdiekse gelederen, mee-proefdraaiden. Het was niet doorslaggevend, althans niet voldoende om daarmee Vosmeer van de kook te brengen. De thuisclub won na een overigens gezel lig partijtje met 4-0. Smerdiek zou hetzelfde doen tegen SPS, maar dat is tenslotte nog afgelast. WHS maakte het bonter. Het ging eerst uit naar Rillandia om daar met 3-7 te winnen van de derde klasser die ook weer niet alles op alles zette, terwijl de thuisclub toch eerst een 3-1 voorsprong had genomen Na rust rolde het weer bij WHS en werden fikse doelpunten gemaakt. Zaterdag, terwijl het grootste deel sport liefhebbers zich te goed deed aan de veel zeldzamer schaatssport in onze contreien, boden twee WHS elftallen tegenstand aan twee Nieuw Borgvlietse soortgenoten. WHS II klaarde het met 2 - 1 op het bijna bikkelharde veld in een overigens heel rustig partijtje voetbal, terwijl de eerste elftallen het na een 1 - 3 ruststand bij het einde in een 3-5 eindstand ten gunste van WHS Het TVC herenteam wordt samengesteld uit de volgende spelers: J. Baaij - L. Baaij - W. Cense - L. Koopman - J. Loof - C. A. Mosselman - P. Mosselman - E. Niemans verdriet - H. Nieuwenhuis. Al met al belooft het in de dames- en herenafdeling bijzonder spannend te worden LI wordt van nu af aan regelmatig op de hoogte gehouden. Zelden kan men onder zulke goede weers omstandigheden en met zulk voortreffelijk ijs schaatsen als zaterdag 20 november op onze streekijsbanen het geval was. Er heerste gezellige drukte en vooral de jeugd maakte er een Ijsdagje van. Consumptietenthouders deden goede zaken Zelfs inwoners van Tholen konden vrij vroeg op de schaats nu even over de brug Schelde Rijnwerken niet doelbewust voor een aardige baan hadden gezorgd, waarop sneller geschaatst kon worden dan op de gebruikelijke Veste. Niemand had met het mooie weer van zaterdag, het aanwezige hogedrukgebied verwacht, dat er zo snel een eind aan de vorst en daarmee aan de ijspret zou komen. Plannen om volgende dagen ijswedstrijden te organiseren vielen zondag reeds via ijzel sneeuw en tenslotte regen in duigen. Maar we zitten amper in de winter De liefhebbers kunnen nog moed houden. Wanneer u dit nog tijdens de jaarwisseling onder ogen krijgt, dan hebt u ook nog een laatste gelegenheid, voorzover dat nog niet gebeurde, om de oplossing van de jubileum fotoprijsvraag in te sturen. Rekening houdende met alle mogelijke briefpostvertragingen zal de jury 5 januari starten met de uitzoekerij van de inzendingen. Wc verwachten wel, dat het half januari zover zal zijn, dat de uitkomst bekend is. Wie nog een poging wil wagen om de eerste prijs van f 300- of een van de volgende prijzen in de wacht te slepen heeft vandaag die kans nog. Bekend is dat er naast al vele binnenge komen inzendingen ook nog vele anderen zijn die een begin maakten, maar nog niet tot een afsluiting kwamen. U kunt echter tevoren niet weten of er wel of geen prijs voor u inzit. Postbus 5 staat nu nog open voor de jubileum fotoprijsvraag, maar wat dat be treft gaat ze nu wel spoedig dicht. Met de inzenders en met de vele anderen, die het niet zover hebben gebracht, wachten we in spanning af, wat de uitkomst zal zijn. Wie er behoren tot de zestig prijswinnaars wie straks gaat „mee-eten" uit de pot van ruim f 1250,-. In aflevering III van Poortvliet's historie staat hoe Arend Kievit niet zoveel jaren op de Tol woonde, doch deze in 1960 verkocht aan de weduwe de Jongc-van As. De aan dachtige lezer Zal begrepen hebben, dat dit geen 1960. maar 1906 moest zijn.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 6