Burgemeester Van Boeijen opende Middenstandshank Tholen Scherpenisse nog steeds met buswachtgelegenheid overhoop Plaatselijk predikant suggereerde bouw aula Voorzitterbeslist geen achterstelling, maar traditie zou gebruik miniseren Nieuwe automatische zandstrooier EENDRACHTBODE Praktische inrichting op minuut van bushalte Fa. F. C. de VALK Raadsverslag Sint-Maartensdijk Directeuren predikant namen afscheid van Vrederust Bouw NS-station in Bergen op Zoom weer dichterbij 30 december 1969 22 'Als het geld een bloedsomloop mag wor den genoemd van onze samenleving, dan mag met recht de bank het hart genoemd worden, dat deze omloop regelt en stuwt', zei burge meester J. E. van Boeijen uit Tholen donder dag 17 december 1969 bij de officiële opening van een bijkantoor der Nederlandse Midden stand bank n.v. aan de Eendrachtsweg 8. De voormalige autoshowroom Van de Klundert is cr omgebouwd tot een gerieflijk, modern en praktisch ingericht bankgebouw, waar om met de slogan van de Midden standshank te spreken, men zich thuisvoelt. Burgemeester van Boeijen vond het in elk geval prettig, dat deze vestiging zich duide lijk in Tholen thuisvoelde. Maar tegelijker tijd ook voor de ingezetenen van het Eiland Tholen en voor Tholen-stad in het bijzonder aantrekkelijk hun financiële zaken af te kunnen wikkelen op korte afstand van hun domicilie, een bankvestiging, die nu haar Thoolsc relaties kan bedienen zonder te vra gen een tijdrovende tocht te ondernemen naar de binnenstad van Bergen op Zoom vond Tholens eerste burger. Voor een gezonde ontwikkeling van onze gemeente is de aanwezigheid van dergelijke dienstverlenende bedrijven van groot belang. Daarom brengt deze vestiging een nieuwe schakering aan het dienstverlenende karakter van de gemeente Tholen. EENHEID Heel onze technische vooruitgang en de daarmee gepaard gaande toeneming van de welvaart zou men cok kunnen beschrijven als een stuk uit de geschiedenis van het geld, constateerde de burgemeester na het bloeds omloop voorbeeld te hebben aangehaald. Het geld is de eenheid geweest waarin elk produkt van economisch handelen kon wor den uitgedrukt tot een vaststaand en doel matig abstractiebeleid. De burgemeester noemde verder de ont wikkeling op, die ook bij de banken te zien zijn inclusief allerlei veelsoortige kredietver leningen. Daardoor heeft het geld sterk aan elasticiteit gewonnen. Onder deze kredietverlenende banken neemt de Nederlandsche Middenstandshank n.v. een voorname plaats in. Handel en industrie en in steeds toenemende mate de particulier zijn nauw bij de aktiviteiten van de banken, ook bij deze bank. betrokken. MIDDENGROEPEN Juist een bank, zo vervolgde de heer Van Boeijen, die haar clientele vooral weet in wat we kunnen noemen, de middengroepen, is ook voor Tholen van groot belang. Namens het gemeentebestuur wenste hij de directie en het personeel geluk met het nieuwe kantoor. Moge de Middenstandshank in het algemeen en de vestiging daarvan in Tholen in het bijzonder floreren, ook in het belang van onze gemeente, zo besloot burge meester Van Boeijen zijn toespraak voor do officiële bankopening. Daarbij waren aanwezig directie Brabant, directie Bergen op Zoom, beheerder en per soneel Tholen, notaris W. Loof, adjudant J. Eekhout van de rijkspolitie en enkele andere genodigden. MEESTERWERKEN VAN Z TOT A C. ANDRIESSEN en ZN Grote Markt 22 BERGEN OP ZOOM adv. ing. med. NAAR DE KLANT TOE De directeur J. J. B. Schoonbrood van het district NMB Ncord-Brabant had zich te voren met een welkomstwoord tot de geno digden gericht en dankte daarna burgemees ter van Boeijen voor de officiële opening en zijn goede wensen. U hebt het nut van het bankwezen in uw toespraak duidelijk aangetoond, vond de heer Schoonbrood, die er aan herinnerde hoe de NMB eind 1927 werd opgericht en op 42 jarige leeftijd een belangrijk element is in de samenleving. Hoewel met een algemeen karakter is het inderdaad zoals de burgemeester schetste, dat de NMB speciale kredietverleningen heeft voor wat men kan noemen de midden groepen, hetgeen ook aan de NMB is op gedragen. Daarnaast is er een heel scala van diensten, mede het gevolg van de snelle na oorlogse ontwikkeling. Levend in een welvaartsstaat heeft ook de NMB daarvan mede geprofiteerd, evenals van de groei in het middenbedrijf". Daarom verwacht de NMB als balanseind cijfer dit jaar ook een 5 miljard. Vrijwel iedereen weet tegenwoordig de richting van de bank te vinden. Dat we nu in Tholen zijn gekomen is opnieuw een bewijs van het NMB devies om naar de klant toe te gaan. Het mag dan voor Tholen wat laat zijn. maar zeker niet te laat. Porselein -: Kristal en Glasserviezen GERO-tafclcassettes voor ruime keuze Kortcmeestraat 9-13 Bergen op Zoom - tel. 01640-3352 adv.ing.med. Onze bank wil voor haar mensen het dien stenpakket uitbreiden en vandaar ook talrijke vestigingen in de laatste jaren. De rente percentages - het is bekend - liggen bij ons zeer goed. We zijn een algemene handels bank, al zijn we dan speciaal gericht op de middengroepen. Op Tholen werden al veel zaken gedaan en nu dit aantrekkelijk pand voor ons bereikbaar werd, zijn we gekomen. De streek Tholen moge eeuwenlang een me-T afgesloten gebied zijn geweest, het komt steeds meer open te liggen. Dhr. Schoonbrood meende dat deze streek een goede ontwikkeling staat te wachten, al mag men niet verwachten, dat men in een handomdraai van landbouw of visserij op Industrie kan overschakelen. Dat heeft tijd nodig. Ik hoop dat deze vestiging mag bijdragen tot een verdere ontwikkeling van Tholen, stad en eiland. Al degenen, die verantwoor delijk zijn voor het schone geheel dat van dit gebouw is gemaakt, onze welgemeende dank, inzonderheid het gemeentebestuur van Tho len zo besloot directeur Schoonbrood zijn toespraak om het beheer van deze Thoolse vestiging in handen te leggen van de direc tie Bergen op Zoom. de heer D. W. Bijl. OUDE PRENT De heer Bijl onderstreepte de waardering van dhr. Schoonbrood voor het gemeente bestuur van Tholen en de ontwerper en uit voerders van het nieuwe gebouw. Hij wees er vervolgens op, hoe de NMB al een waar dige vertegenwoordiger in deze gemeente had in de persoon van de heer C. Heijboer die een NMB agentschap gedurende enkele jaren verzorgde. Hij dankte hem voor de vele adviezen, die wellicht ook in de toekomst nog van nut zullen zijn. De dagelijkse leiding van het bijkantoor Tholen komt in handen van de heer C. M. A. Huijbregts, die voor administratieve werk zaamheden wordt bijgestaan door mej. A. P. Rijstenbil uit Oud-Vossemeer en mej. J. Deurloo uit Tholen. Ook dhr. Bijl hoopte dat deze vestiging voor de streek van belang zou zijn en overhandigde burgemeester Van Boeijen als dank voor de opening een fraaie prent in lijst van het stadhuis en omgeving terwijl directeur Schoonbrood ..Tholen, stad en Eiland" kreeg aangeboden. Tenslotte was er nog een kort woord van de nieuwe beheerder de heer Huijbregts. Hij constateerde in Tholen een bedachtzaam en degelijke ontwikkeling volgens de in slag van de bewoners en hoopte dat het met het overig personeel goed werken zou zijn in deze streek. Op de daarna gehouden openbare receptie kwamen velen hun gelukwensen aanbieden, waaronder de vertegenwoordigers van de plaatselijke banken, middenstanders en re presentanten van bedrijven uit de omgeving. HET DOET HET GOED De voormalige auto-showroom werd in een doelmatig bankgebouw omgezet. Op een minuut afstand van de bushalte en in de lijn van de voor de toekomst geprojec teerde ringweg om de stad. Een fraaie entree met in de hal de vier open loketten. Een ruim kantoor met daarnaast een directie kamer, kluis, materiaalbergruimte, keuken tje garderobe en toiletten. Een praktisch be nutte honderd vierkante meter, aantrekkelijk aangekleed en ingericht en tijdens de ope ning extra versierd met talrijke bloemstuk ken van klant of relatie. Adv. ingez. med. Het gemeentebestuur van Scherpenisse meende dat het na de be slissing een wachtlokaal voor de buspassagiers te doen bouwen op de Spuidam dit probleem had opgelost. Men wachtte nog slechts op de uitvoering, want gedeputeerde staten keurden het raadsbesluit per 25 november 1.969 goed. Inmiddels hebben zich echter toch weer moeilijkheden voorge daan, nu het gemeentebestuur een uitvoerige brief kreeg van de caféhouder K. Menheere, waarin deze samengevat concludeert dat hij de gemeente Scherpenisse aansprakelijk zal stellen voor toegebrachte schade aan zijn pand, voorzover die is terug te brengen op het rijden van autobussen naar en vanaf de Stoof- dijk; dat hij zich ernstig benadeelt acht in zijn cafébedrijf, omdat het parkeren in de onmiddellijke nabijheid van zijn café onmogelijk zal worden gemaakt. a. b. Het was immers de bedoeling, dat de bussen via de Rondweg vanuit Sint Maar tensdijk komen Spuidam zouden oprijden, waar een wachtlokaal zou worden geplaatst om dan via de Stoofdijk weer op de provin ciale weg terug te komen. De Centrale Dienst, waar b en w als gevolg van bovenstaande klachten nader advies hebben gevraagd vindt het bezwaar van de schade mogelijkheid door het rijden van de bussen op het verbindingsstuk tus sen Spuidam en Stoofdijk ongegrond, daar nu nog veel zwaarder verkeer op die weg rijdt. En het gemeentebestuur vindt op haar beurt het bezwaar van het niet bij het café kunnen parkeren ongegrond, daar het na burig parkeerterrein Spuidam ook als het ware bij de deur is van dit café. Echter de verkeersinspcctie en de bus ondernemer, waar ook advies is gevraagd met betrekking tot deze bezwaren stellen zich wat gereserveerder op. Niet omdat zij schade aan het pand verwachten, maar zij willen liever alle risico uitsluiten, wanneer het mogelijk is ergens anders een redelijk accepteerbare bushalte te kunnen creëren. Zo heeft de verkeersinspectie het oog weer laten vallen op het parkeerterrein aan de Langeweg. De bussen zouden dan vanaf de rondweg de Langeweg inrijden, bij de wachtgelegenheid rondrijden en weer terug naar de Rondweg, nadat de passagiers zijn uitgestapt of ingenomen. De wachtruimte kan dan zelfs wat een voudiger worden uitgevoerd, maar de ver harding van het parkeerterrein dient dan wel aangepast te worden. B en w brachten dit onderwerp dus maar opnieuw ter tafel, nu men liever bij uit voering van het raadsbesluit achteraf geen moeilijkheden wil hebben en misschien spijt toch geen andere oplossing te hebben ge zocht. B en w vragen dan nu cok dat raads besluit maar even op te schorten tot een misschien betere oplossing is gevonden. MAAR EVEN AANHOUDEN De heer A. Schipper (PVDA) informeert of de bussen dan over het eigendom van Menheere moeten rijden, wat ontkennend wordt beantwoord. De voorzitter zegt dat de caféhouder wel gerechtigd is op zijn grond een afheining te maken, wat wel eens moeilijk kan zijn. De heer P. A. Kievit (CHU) vindt het argument van de parkeerruimte evenmin steekhoudend met zo dichtbij een parkeer plaats. En de voorzitter zegt er zelfs wel eens over te hebben gedacht, daar een par keerverbod te doen instellen bij het café, nu er vlakbij een parkeerterreintje ligt. De heer L. A. M. Elenbaas (VVD) meent dat het er thans alleen om moet gaan of de Langeweg misschien toch een betere op lossing is. Weliswaar wat meer excentrisch gelegen voor een groot deel van de in woners, maar met wellicht minder moeilijk heden voor de bussen. Anderszijds raakt men dan ook weer parkeerruimte kwijt bij het Holland Huls. Wethouder D. Kleppe (CHU) vraagt zich af of het toch niet mogelijk zou zijn op het eind van de Spuidam en dan daar meteen draaien en weer terug naar de rondweg. Men besluit in elk geval dit probleem nog eens van alle kanten te bekijken om er een volgend maal op terug te komen. RIOOLZUIVERING Bij vaststelling der notulen had de heer Elenbaas geinformeerd of de bespreking van 24 november tussen gedeputeerden, water schap en thoolse gemeentebesturen nog re sultaat heeft opgeleverd ten aanzien van een regio- rioolzuivering en lozing. De voorzitter meent dat het in financieel opzicht wel de kant zal uitgaan, dat de kosten per hoofd van de streek omgeslagen worden, zodat allen hetzelfde moeten betalen ongeacht of men een goedkopere of duur dere voorziening (rioolzuiveringsinstallatie) heeft. Inzake de technische kant valt er nog weinig mee te delen. Mogen bijvoorbeeld bepaalde Smerdiekse industrieën op de Oosterschelde blijven lozen na afsluiting. Zo ja, dan zou Scherpenisse wel op de vol doende capaciteit bezittende rioolzuivering van de nabuurgemeente kunnen aansluiten ongetwijfeld de goedkoopste weg. Zou dat niet het geval zijn, dan is misschien wel een persleiding naar Sint Annaland nodig. De heer Elenbaas vraagt of de f 120.000,- die Scherpenisse als compensatie krijgt voor afsluiting haven dan zuiver bestemd kan worden voor eigen nieuwe riolering, maar de voorzitter vreest dat het bedrag ddn ook wel in de regio-rioleringspot zal terecht komen. Verder kan de voorzitter hieromtrent ove rigens niets naders meedelen. De heer M. Dijkc (SGP) meende dat er dienaangaande een nieuwe wet op stapel staat, maar de voorzitter meent dat het toch wel regionaal opgelost moet worden. De lieer J. Jasperse (SGP) informeert eveneens naar aanleiding van de notulen of er reeds opheldering is voor de schietvereni ging na de door haar kenbaar gemaakte bezwaren inzake bestemming Pluimpot. De voorzitter zegt dat men daarmee nog niet verder is gekomen. De heer M. Dijke wil dan ook wel weten of er al is overlegd met notaris Blinden- bach inzake overdracht met het oog op ko mende kerk- en torenrestauratie, maar ook dat is nog niet gebeurd. VERKEERD GEINTERPETEERD De voorzitter deelt hierna mee, dat de gemeentewerklieden enigermate gedeprimeerd waren na in het laatste raadsverslag de opmerkingen van de raad te hebben gele zen. Ze waren van mening dat hun het vuur wat aan de schenen was gelegd. Maar de voorzitter meent de tolk van alle leden te zijn, wanneer hij hier verklaart, dat zulks helemaal niet het geval was en toch wel een verkeerde conclusie uit het niet onjuiste verslag was. Men heeft enkel gewezen op de noodzaak van een betere coördinatie, zodat zo efficiënt mogelijk gewerkt kan worden en zeker geen afbreuk gedaan aan ijver of plichtsbetrachting van de werklieden. De raad is het daarmee volkomen eens. De kosten voor de Schoolartsendienst zul len blijkens de overgelegde begroting 1970 een f 1,38 per inwoner gaan bedragen. Een schrijven van het gemeentebestuur Asten om het presentiegeld van de novem- berraadsvergadering vcor Biafra te bestem men wordt voor kennisgeving aangenomen, daar de voorzitter dc hulpverlening voor Biafra persoonlijk van harte wil aanbevelen maar dit niet het middel acht om tot een offer te (kunnen) komen. De stichting Volksstcrrenwacht Simon Ste- vin vraagt voor 1970 en volgende jaren een subsidie van 2J^ cent per inwoner. Het be drag van zo'n f 37,50 is maar gering, maar nu de gemeente in een wat financiële nood situatie verkeert, meent men op dergelijke nieuwe subsidies toch geen provinciale goed keuring te zullen krijgen, hoe positief men ook tegenover deze volkssterrenwacht moge staan. Scherpenisse kan het zich momenteel eenvoudig niet permitteren meer of nieuwe subsidies toe te staan. BEJAARDEN In het „Holland Huis" is door onbekenden een biljart vernield, dat in de bejaardensoos werd gebruikt. En nu vraagt de stichting om tc willen subsidiëren voor een nieuwe biljart (f395,-) en tweedens de algemene subsidie over 1969 voor het bejaardenwerk (f250,-) weer toe te kennen. Maar ook hierbij klemt de gemeentelijke financiële nood. Laten we eerst maar een specificatie vragen van hun financiële po sitie menen b en w en dhr. Elenbaas meen: dat er nog een andere reden is even te wach ten met dit verzoek, namelijk omdat men bin nenkort ook bejaardengymnastiek wil geven en daarbij ruimte nodig is, hetzij het Holland Huis of het nieuwe gymlokaal. Mogelijk kan dan alles tegelijk worden behandeld. Daartoe wordt besloten. Wel attendeert dhr. Schippers er nog op. dat de biljartaanvrage eigenlijk los staat van de algemene subsidie, wat ook niet wordt ontkend door b en w. RONDVRAAG De heer Schippers informeert cf er al goedkeuring is op het raadsbesluit tot de toegekende en afgeronde subsidie voor het Groene Kruis, maar secretaris A. L. G. van Doom zegt dat er wel hoop is op goed keuring, maar nog geen definitief antwoord van het provinciaal bestuur binnenkwam. Dhr. Schippers informeert voorts of het b en w bekend is, dat bij de waterleiding maatschappij Zeeland het voornemen bestaat de leidingen in Scherpenisse te vernieuwen. Zo ja, dan zal men toch wel rekening moe ten houden met het herbestratingsplan. De voorzitter zegt dat hem daarvan nog niets bekend is. Men zal informeren. De heer Schippers betreurt voorts dat er in de nieuwe wijk geen parkeerterrein is. Tijdens de weekends staan de straten vol met vrachtwagens. Dit zou moeten veran deren. De secretaris deelt mee, dat expediteur Geuze het voornemen heeft ergens in de gemeente een verharding te doen aanbren gen voor het parkeren van zijn materiaal. Daarmee zal het euvel in de nieuwe wijk niet geheel zijn opgelost, maar wel verbete ren. De voorzitter erkent dat dit een groot pro bleem is. De heer Jasperse vraagt aandacht voor de desolate situatie van de weg bij de Kleine Loo en het blijkt dat opdracht tot verbetering reeds is verstrekt. Hierna nodigt de voorzitter de leden uit ook de hierop onmiddellijk volgende raads vergadering in Sint Maartensdijk te willen bijwonen, waartoe unaniem wordt besloten. Een foto van het bijkantoor der nieuwe Middenstandshank n.v. te Tholen aan de Eendrachtsweg 8. 'Een dezer dagen is door de plaatselijke predikant Ds J. Catsburg op de algemene begraafplaats gesteld, dat het aanbeveling zou ver dienen, indien na het gereedkomen van het dorpscentrum en het zwembad aandacht besteed zou worden aan de bouw van een aula op de begraafplaats', zo merkte dinsdagmiddag 23 december burge meester D. C. Bouwense op tijdens de gehouden raadsvergadering, waarbij drie raadsleden, t.w. de heren P. J. Koopman (p.v.d.a.) A. Eindhout (c.h.u.) en J. L. M. Geluk (v.v.d.) door ziekte of om an dere reden verhinderd waren. De burgemeester vervolgde: „Ik acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat enkelen hierin aanleiding zouden kunnen vinden om het gemeentebestuur ervan te verdenken, dat zij méér aandacht besteden aan ont- spanningsaangelcgenheden dan aan de be graafplaats. Daarom stel ik het op prijs hier te ver klaren, dat een dergelijk verschil in urgen tie door het gemeentebestuur nimmer is ge maakt. Integendeel. Ruim voordat de dorpshuis plannen en de zwembadplannen vast stonden is door uw raad uitgesproken, dat vcor een aula op de begraafplaats niet werd gevoeld, omdat uw raad van mening was, dat de inwoners voor de wijzigingen in de tradities bij begrafenissen, die hiervan het gevolg zijn, weinig zouden voelen. WEINIG BESTAANSRECHT Voorgaande blijkt inderdaad het geval te zijn, zo vervolgde burgemeester Bouwense. „Ondanks het feit, dat de zogenaamde lijk diensten hoe langer hoc meer in de gebou wen „Calvijn" en „Rehoboth" worden ge houden, welke gebouwen hiermede in feite de functie van aula vervullen, worden toch de toespraken bij het graf meestal niet ach terwege gelaten. Uiteraard is het niet de taak van het ge meentebestuur enige invloed op deze gang van zaken uit tc oefenen, maar het recht vaardigt wel de verwachting, dat een aula weinig bestaansrecht heeft, omdat ook die in de bestaande tradities geen verandering zou brengen. Overigens zij hier opgemerkt, dat de bouw van een aula toch niet aan de orde kan ko men, omdat de aanleg van een nieuwe be graafplaats wordt overwogen. Bij het ge reedmaken van de plannen daarvoor zal opnieuw kunnen worden bezien of op de nieuwe begraafplaats een aula wenselijk is. Burgemeester en wethouders zijn van mening, dat zij aan de begraafplaats alle aandacht en zorg besteden, die daarvoor nzdigis en dat die niet door andere ob jecten in het gedrang komt. Persoonlijk had ik er de voorkeur aan ge geven, indien de predikant deze zaak recht streeks met het gemeentebestuur had opge nomen, doch nu hij dit in het openbaar deed, meen ik dat een antwoord in het openbaar op zijn plaats is", zo besloot burgemeester Bouwense de uiteenzetting op het eind van de raadsvergadering. De heer C. M. Zwagemaker (vrije lijst) was het met de voorzitter eens. Op zich het goed recht van een predikant dat te zeg gen, maar als een aula ncdig is of gewenst dan toch niet meer op de oude begraaf plaats waar men hooguit nog een jaar of vier gebruik van kan maken. De voorzitter herhaalt dat het al eerder in de raad is besproken en men er toen niet voor voelde. Hoogstens zou men een schuil- gelegenheid willen aanbrengen, althans bij die besprekingen. DURE ZAAK De heer Zwagemaker vermoedt dat de gedachten zijn opgekomen, nu er in Sint- Annaland een aula wordt gebouwd, maar daar wordt dan ook een nieuwe begraaf plaats in gebruik genomen, die weer wat verder afligt. Hij heeft daarbij echter ook gelezen, dat gebruik van de aula in Sint Annaland f 50,. gaat kosten en wanneer men nagaat, hoe duur de totale kosten tegenwoordig zijn voor een begrafenis, hoe weinig dat op het mo ment zelf vcor een gemiste geliefde ook een rol speelt, men dient er toch rekening mee te houden, dat het voor de mensen betaal baar moet zijn. De heer W. J. Hemert (SGP) zegt het (als drager) ook van genoemde predikant te hebben gehoord, maar hij kan thans nog niet inzien, waarvoor er een aula zou moe ten komen. Eerstens zijn er in de gemeente een paar gebouwen beschikbaar en anders zijds wordt het uit traditie zelfs nog vaak een rouwdienst in eigen huis gehouden. Daarna wordt van dit onderwerp afgestapt. GASTRAAD De andere punten gaan er vrijwel zonder discussie door. Deze vergadering werd ook bijgewoond door de raad van Scherpenisse, die zelfs een niet stemgerechtigde meerder heid vormde, nu de Sint Maartensdijk raad maar juist de vier man (meerderheid) kon halen. Dit laatste leverde overigens voor deze agenda niet zoveel bezwaren op. Gedeputeerde staten hadden gedeeltelijk goedkeuring verleend aan het bestemmings plan gemeentekom. Het stedebouwkundig bureau Kuijken werd opdracht verstrekt de nodige geadviseerde wijzigingen (van g.s.) te willen aanbrengen om gehele goedkeuring van het provinciaal bestuur te verkrijgen. De raad kreeg de rekening 1968 van maat schappelijke zorg, woningbedrijf en gemeen, te ter onderzoek aangeboden. Als vertegenwoordiger van de gemeente werd in het algemeen bestuur van dc een- trale werkplaats „De Bevelanden" te Goes benoemd wethouder L. Kloet. Via begrotingswijzigingen 1969 werd de uitgaven verhoogd met f 36.735,14, de ent vangsten stegen met f 84.810,37, de post onvoorzien steeg hierdoor met f 48.075.23 tot f 52.420,86 een nog wat geflatteerd beeld merken b en w op, vanwege nog te herziene ramingen salarissen. Geliquideerd wordt de in 1950 opgerichte A.V.O. sociale werk- plaats, wat Sint Maartensdijk nog f 610,50 gaat kosten. Na gewijzigde raming salarissen blijft de post onvoorzien f 40.739,16. Na definitief vaststelling van de vijf jarige kosten voor het openbaar kan ook het bedrag voor de bijzondere school over de periode 1963 t/m 1967 worden afgerond. De school krijgt nog f 2635,96. ZANDSTROOIER De voorzitter deelt mee, dat volgens de Centrale Dienst de bestaande zand- en zout- strooier onvoldoende is en dat het verant woord wordt geacht een nieuwe aan te ko pen. Voorgesteld wordt daartoe f 5500,- te voteren waarmee men een automatische zand strooier krijgt de zgn. Mammoeth Baby. wat personeelskosten zal uitsparen. Dhr Zwa gemaker vindt het nodig, want de huidige is onvoldoende. De meerderheid en dat is in dit geval unaniem kan men het voorstel in stemmen Tenslotte vestigt dhr v. Hemert nog eens aandacht op verzakte tegels op de Mo lendijk wat zal worden bekeken. De voorzitter besluit met allen een goede kerstdagen en jaarwisseling toe te wensen in de hoop elkaar in 1970 weer in gezond heid te mogen ontmoeten. In het psychiatrisch ziekenhuis Vrederust in Halsteren hebben zich twee belangrijke veranderingen in de personeelsbezetting voorgedaan. Geneesheer-directeur dr. M. v. Beek en ziekenhuispredikant ds. J. F. van den Berg zijn met pensioen gegaan, zodat er twee opvolgers moesten komen. Het zijn er drie geworden, aangezien het psychothe rapeutische centrum De Viersprong in Hal steren nu een eigen geneesheer-directeur heeft gekregen in de persoon van dokter P. Jongerius. De vereniging tot christelijke verzorging van geestes- en zenuwzieken in Zeeland vond het beter dit onderdeel onder een ei gen directie te plaatsen. Dokter J. O. van Rossum is de nieuwe geneesheer-directeur van Vrederust. Dc scheidende directeur Van der Beek is sinds 1931 aan Vrederust verbonden ge weest, vanaf 1953 als geneesheer-directeur. Behalve de medische directie is ook de gees telijke directie gewisseld. Ds. J. Swaab is de opvolger geworden van ziekenhuispre dikant ds. J. F. van den Berg die Vrederust vanwege zijn 65 jaar heeft verlaten. Van directeur en predikant van Vrederust is in de stichtingskerk van het psychiatrisch ziekenhuis afscheid genomen. De bouw van het nieuwe station van de Nederlandse Spoorwegen in Bergen op Zoom is weer een stapje dichterbij geko men. Begin januari zal de gemeenteraad ver moedelijk een voorstel behandelen cm geld beschikbaar te stellen voor reconstructie van het stationsplein. Als gedeputeerde staten van Noord-Brabant dit besluist hebben goed gekeurd, kan niet het werk worden begon nen. Passagiers, bussen en auto's zullen daar bij wel enige tijd hinder ondervinden van de werkzaamheden. De NS zal de bouw van het nieuwe sta tion betalen. Het gebouw, dat het ruim hon derdjarige station gaat vervangen, wordt in twee lagen opgetrokken. Op de begane grond komt het plaatskaartenkantoor en het baga gedepot. De restauraties komen op de eerste verdieping. Het plan, dat anderhalf miljoen gulden kost en in één jaar kan worden uit gevoerd, moet binnenkort nog de goedkeu ring krijgen van de NS.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 22