Sint-Annaland heelt nog geen geld voor uitbreiding sportveld EENDRACHTBODE METEOROLOGISCH JAAROVERZICHT Zomer en Herfst van 1969 vragen om herhaling Veiliger zwemgelegenheid ging er door En begroting 1970 met ruim twintig mille onvoorzien goedgekeurd Verkoop grond voor bungalowbouw overheidspersonen aangehouden 30 december 1969 21 SLECHT VOORJAAR Wat erger was, er kwam geen einde aan hel koude weer. Een groot deel van maart bleef volop winters en zelfs april, welke maand 41 uren meer zon gaf dan normaal, hield het lang te koud. Op zaterdag 19 april lag in een deel van noord-Nederland nog een laag sneeuw hij matige vorst, terwijl op diezelfde dag enkele verwarmde zwembaden werden geopend. Zelfs mei deelde in de misère van hel koude voorjaar, met daarbij nog een tekort van 47 uren zonneschijn. Wij kunnen er lang of kort over zijn, het voorjaar was koud, te somber en. te nat en het was maar een geluk, dat zowel pasen als pinksteren nog redelijk tot warm weer bracht. FRAAIE ZOMER De zomer heeft maar één steek laten vallen, nl in de tweede helft van de maand augustus, die bijzonder regenrijk was, nota bene midden in een periode, die zowel vóór als na deze maand als droog kon worden op getekend. Van juni vallen weliswaar geen daverende dingen te zeggen, maar na een koele start met regen was iedereen tevreden. Juli zakte in de tweede week nog even naar herfstweer weg om zich echter snel te herstellen. De periode van half juni tot half augustus was voortreffelijk en daar hebben duizenden vakantiegangers van geprofiteerd. Het deed weer eens denken aan een ouderwetse zomer, zoals na 1959 niet meer was opgetekend. Maar wanneer wij de eindcijfers van deze drie zomermaanden bekij ken, was het toch niet zo geweldig. Maximum-temperatuur gemiddeld 0.6 graden warmer dan normaal, in De Bilt 12 uren zon te weinig en als gevolg van de natte augüstushelft landelijk 43 mm meer regen dan nor maal. Er is dit jaar heel wat veranderd rond de Eendracht bij Tholen. Het graven van het Schelde-Rijnkanaal en de aanleg van de nieuwe brug waren er de oorzaak van dat het rustige landschap veranderde in een bos van draglines, betonnen palen, persleidingen en zandhopen; vooral 's avonds, als er onder de felle lampen wordt doorgewerkt, is het een prachtig gezicht. Op de foto, vanaf de Brabantse kant. genomen is men nog bezig met het maken van de betonnen peilers voor de nieuwe brug. Deze zijn nu vrijwel klaar, zodat volgend jaar de brug gelegd kan worden.. Ook aan de w egen die op de nieuwe brug aansluiten, wordt hard gewerkt. In Sint-Philipsland en bij Oud-Vossemeer is inmiddels ook een begin gemaakt met de Schelde-Rijnwerken. DROGE HERFST De herfst is buitengewoon geweest, zoals slechts zelden voorkomt. Zo wel september als oktober kenmerkte zich door droogte. In Vlissingen b.v. viel 11 mm regen in twee maanden; één van de vele records, die de herfst wist te breken. Landelijk in september 59 en in oktober 53 mm regen minder dan normaal en in die twee maanden 54 uren zon meer dan normaal met daarbij in oktober abnormaal hoge temperaturen. Met 1921 de warmste herfst van de laatste eeuw. Er was dan ook geen bezwaar tegen, dat novmber wat onbestendiger werd, met af en toe veel wind en meer regen dan normaal. Het was een jaar met, vooral na mei, meer gunstige dan ongunstige uitschieters. Het voorjaar mocht dan uitgesproken teleurstellend zijn, de zomer en herfst hebben veel goedgemaakt, zodat wij eindelijk weer eens een jaar mogen afsluiten, dat goed uit de bus is gekomen. Wel bijzonder is, dat wij nu al tien jaren achtereen een jaar hadden met te weinig zon, al scheelden er dit jaar maar ruim 40 uren aan tegen verleden jaar 245 uren te weinig zon. Dat het landelijk met 705 tegen, normaal 742 mm neerslag weer eens een iets droger jaar was dan nor maal, mag wel in de krant, hetgeen bij deze geschiedt, met daarbij voor 1970 als wens: „meer zon en een warmer voorjaar, maar liever wat meer kou in januari, want daarmee kwamen wij bedrogen uit! Gezien de al vriezende decembermaand kan het best ook een stevige winter 1969-1970 worden. (NADRUK VERRODEN) Met 21 comuiissievragen en evenzovele antwoorden van het college van burgemeester en wethouders viel er in het openbaar niet zo veel meer te tornen aan de begroting 1970, welke dinsdagavond 23 december in een vol tallige raadsvergadering werd behandeld. De vierde raadsvergadering in onze streek op deze dag. Op een eerste vraag van de commissie of de brandweerauto in voldoende staat van onderhoud verkeert, stellen b en w dat de motorbrandspuit in maart 1969 door de brandweerinspectie is gecontroleerd Het blijkt echter niet meer mogelijk voor deze auto nieuwe onderdelen te krijgen. Inmiddels heeft de vereniging van brand weercommandanten op het eiland besloten een regeling te treffen voor meer coördi natie bij brandblussen. B en w menen dat op dit moment nog niet moet worden over gegaan tot aankoop van een nieuwe auto spuit. De commissie acht de aankoop van een persluchtapparaat gewenst, maar b en w wij zen er op, dat van BB zijde daartoe maat regelen getroffen zullen worden. De commissie meent voorts dat niet alle inwoners weten wat gedaan moet worden voor brandmelding. B en w zullen kaartjes sturen met de adressen en telefoonnummers waar brand gemeld kan worden. GROENE KRUISTEKORT De commissie constateerde voorts dat het tekort bij het Groene Kruis -weer groter werd, ondanks sluiting badhuis. B en w wij zen op stijging van lonen en salarissen e:i dat het Groene Kruis thans belangrijke in komsten moet missen, nu het wijkgebouw niet voor als leslokaliteit voor het basis onderwijs verhuurd wordt. Vandaar de nog nadeliger raming 1970. Het dagelijks bestuur antwoordt naar aan leiding van een opmerking door de com missie dat men van de BB weinig ziet en hoort, dat deze instelling toch regelmatig aan opbouw en organisatie werkt. Zo is er in de gemeente o.a. een mobilo foon geplaatst. Met de raad zal volgend jaar een excursie worden gemaakt om te zien hoe de BB werkt. De heer J. J. Mosselman (C. H.U.) merkt op, dat dit ook vorig jaar is beloofd, waarop de voorzitter zegt dat men toen met reorganisatie doende was. Dhr. Mosselman vindt ook, naar aanlei ding van dienaangaande gestelde vragen en antwoorden, dat een rattenbestrijding plaat selijk weinig zin heeft, maar regionaal ei genlijk deze winter opnieuw gewenst zou zijn. De commissie betreurt dat een bouwaanvrage zo lang onderweg is en vraagt behandeling te doen bespoedigen. Maar daar kunnen b en w niet zo veel aan veranderen. Wel worden betrokkenen geadviseerd vooroverleg te plegen met de Centrale Dienst. WEGEN De aandacht wordt voorts gevestigd op de onderhoudstoestand van de oprit Vei- lingweg-Oude Zeedijk en gevraagd welke tertiaire wegen in 1970 verbeterd zullen wor den. Het blijkt de bedoeling te zijn een ge deelte te herstraten van de Zoetwaterweg tussen Annavosdijk en Breedenvlietsedijk en het restant van de Annavosdijk wat niet eer der gebeurde. Aan de oprit veilingweg zal aandacht worden geschenken. B en w is het met de commissie eens, dat- het gewenst is om bij gemeentewerken een tweede vervoermiddel (kleine vrachtauto) aan te kopen. Eventueel zou die ook gebruikt kunnen worden bij ophalen huisvuil buiten dc bebouwde kom. JACHTHAVEN De commissie wijst er verder op, dat de bodem jachthaven in 1968 niet verder is uit gediept, omdat men vreesde, dat de haven- dam zou verzakken. Nu is er bij lage wa terstand voor scherpe jachten te weinig wa ter, wat door afsluiting Volkerak is toe genomen. B en w zullen zich daaromtrent nader laten informeren. Maar de haven kan niet geschikt worden gemaakt voor jachten met onbeperkte diepgang. De commissie zag van exploitatie sleep- helling niets komen en adviseert het er maar zo bij te laten, wil het de gemeente nog niet meer gaan kosten. B en w erkennen dat de exploitatie daar van niet rond is. De heer Dekker trok zich te dien aanzien ook terug als huurder. De aandacht wordt verder gevestigd op parkeermoeilijkheden in de Tienhoven b en w zeggen toe maatregelen te zullen treffen. SPORTTERREIN De commissie zag ook parkeerproblemen bij het sportveld tijdens wedstrijden op zater dagmiddag. Ze vraagt de sloot te dempen en daarop parkeergelegenheid te scheppen. B en w willen dat overwegen. Ook vraagt de commissie of er mogelijk heden zijn tot uitbreiding van het sportveld, wat reeds een punt van bespreking in b en w is geweest. Getracht zal worden een oplossing te vin den. maar momenteel ziet het er nog niet naar uit. Ook wil het college de mogelijkheid on derzoeken van restauratie nieuwe molen, zo als de begrotingscommissie verzocht. Maar men voelt er niet voor de molen voor ge meenterekening op te knappen. Nagegaan zal worden of er via particuliere weg iets kan worden bereikt. MUZIEKTENT OP KERKPLEIN Kan de mogelijkheid onderzocht worden, zo vraagt de commissie of er na afbraak van de scholen op het kerkplein een ruimte kan worden gereserveerd voor de muziek tent. Het college wijst er de raad op, hoe na afbraak van de scholen het gehele plein in eigendom komt aan de kerkvoogdij. Men kan genoemd kerkbestuur vragen of er een mo gelijkheid is ruimte voor de muziektent te re serveren. De heer Kurvink vindt dat er geen muziek tent rond de kerk past, dat zal toch ieder een wel duidelijk zijn en wat blijft er dan nog over van een plantsoen? De heer P. van Schetsen (pvda) meende dat de begrotingscommissie, waartoe ook de heer Kurvink behoorde, toch in haar geheel de vraag met betrekking tot de muziektent aan b en w stelde. Bovendien verandert er in de praktijk maar weinig. Nu wordt tel kens gevraagd aan het kerkbestuur de mu ziektent te plaatsen en ook toegestaan, wil men het verzoek inwilligen, dan kan de tent er blijven staan. De heer J. J. Mosselman (CHU) vindt het geen punt van bespreking. Dat is immers een zaak voor de kerk. De voorzitter erkent dat het alleen maar een vragen kan zijn aan het kerkbestuur. Het college weet uiter aard ook wel wie eigenaar is van het kerk plein. De commissie wil voorts dat het schoon maken van vrachtauto's met aanhangers en opleggers en van autobussen niet meer plaatsvindt op de openbare weg. Op het havenplateau is daartoe gelegenheid. B en w zijn bereid bij wijziging van de politieverordening een desbetreffend verbod kracht bij te zetten. BESTEMMINGSPLANNEN Hoever staat het met het opmaken van be stemmingsplannen, wil de commissie graag weten. Het antwoord luidt dat het bestem mingsplan achter de bcgerds en achter de molen voor eerste overleg bij de bevoegde instanties is ingediend. Ook een nieuw be stemmingsplan achter de molen komt in het begrotingsjaar nog in het vooroverleg. Daar na kunnen de plannen ter visie worden ge legd. Is er een mogelijkheid over te gaan tot reconstructie van de Molendijk, zo wordt verder gevraagd. Dat plan blijkt in grote trekken klaar te zijn. Alleen is nog geen oplossing gevon den voor het kruispunt Molendijk-Noord- straat-Tienhoven-Suzannaweg. Dan zou men de dijk wat moeten afgraven maar het is een tweede waterkering en daar om is men hier nog niet kunnen uitkomen. Tenslotte dankt de commissie b en w en personeel voor de toelichting bij de be groting en adviseert tot goedkeuring op de volgende eindcijfers gewone dienst inkom sten en uitgaven f 1.918.218,52 met een post onvoorzien van f 20.875,- Kapitaaldienst ontvangsten f 5.252.040,36, uitgaven f 5.906.907,09, nadelig slot f 654.866.75. De begroting was onderzocht door de heren A. J. Kurvink, M. Ph. van der Weele (gem. belang) en P. van Schetsen. De heer Kurvink wijst er op, dat hij niet akkoord ging met het verzoek om uitbrei ding van het sportveld, nu er na aftrek van de subsidie nog altijd een flink bedrag voor gemeenterekening overblijft in de exploitatie van het bestaande sportterrein. Verder vindt hij de sleephelling een heet hangijzer. De bezitters van jachten krijgen hun eigendom toch wel uit de haven en om verdere kosten te voorkomen kan men het beter zo maar laten. URGENTIE VERKEERD GERICHT De heer Kurvink vindt de urgentie in het beleid van b en w soms verkeerd gericht. Hij vraagt meer openheid van sommige za ken en inspraak. Zou het niet gewenst zijn een urgentieplan op te stellen om aan de hand daarvan de beschikbare belastinggel den te besteden, zo vindt dhr. Kurvink. De heer J. A. den Engelsman (SGP) zegt dezelfde bezwaren te delen als vorige spre ker. De heer Mosselman vraagt een enquete te houden onder de buitenbewoners hoeveel deelnemers er kunnen zijn aan een ophaal dienst buiten de kom. De voorzitter wil dat wel doen uitvoeren. Aan de hand daarvan zou men de koers kunnen bepalen, meent dhr. Mosselman. De heer Mosselman wijst er ook op, dat b en w nu wel kunnen zeggen, dat geen diepgang jachten moeten komen, maar de haven loopt droog. De voorzitter zegt dat dit mede een gevolg is van afsluiting Volkerak. De heer Mossel man meent niet nader te moeten ingaan op uitbreiding sportveld, nu daar toch geen mogelijkheden toe zijn. Hij vindt dat men de sleephelling maar in eigen exploitatie moet nemen, want hoe meer men er aan doet, hoe meer het kost. Het is een goede leermeester geweest dat het nodig is alles op papier te zetten. ONRECHTVAARDIG De heer Mosselman vindt dat er in 1969 zeer onrechtvaardig gehandeld is met ver pachting van nog niet bebouwde gemeen tegronden. Ik hoop dat het in de toekomst niet meer voorkomt, voegt hij er aan toe. Laten we die gronden bij inschrijving ver huren. Dan heeft ieder de kans. Daarna wordt de begroting conform con- sept vastgesteld met aantekening dat de heren Kurvink en Den Engelsman niet kun nen instemmen met een aantal recreatieve en culturele onderdelen. WELKE BESTEMMING AAN BUNGALOWS Na langdurige discussie werd het voorstel tot verkoop van percelen bouwgrond aan de Anna van Bourgondiestraat voor de bouw van zeven bugalows door de stichting Bouw bureau overheidspersoneel te 's Gravenhage aangehouden. De heer Van Schetsen had de discussie ge opend met te stellen dat er voor hem on duidelijkheden in het voorstel overblijven. Men kan vaststellen, zo zei dit raadslid, dat er met de verkoop van deze grond om te beginnen geen werkgelegenheid in de ge meente door wordt bevorderd. Op zichzelf neg minder erg, maar er staat ook, dat we er de eerste jaren op moeten rekenen, dat de woningen slechts tijdens de weekends be woond zullen zijn. Moeten we daarvoor wat goedkope bouwgrond gaan verkopen om onze eigen mensen straks elders duurdere bouwgrond vcor te leggen? U kent me als voorstander van recreatiebevordering meneer de voorzitter, zo vervolgde de heer Van Schetsen, maar ik weet toch niet of dit nu wel de juiste weg is. Er is geen zekerheid van definitieve bewoning van deze bunga lows. Met alleen de^e gegevens is het voor mij zeer moeilijk op het voorstel ja of nee te zeggen. Dhr. Kurvink zegt het in grote lijnen eens te zijn met dhr. Van Schetsen. Een onbe kende, vage doelstelling van deze stichting althans voor ons als raad. En waarop slaat de passage, dat deze stichting zich ook op recreatief gebied wil bewegen. De voorzitter vindt dat het wel allemaal duidelijk in het pre-advies en statuten van de Stichting is omschreven. Het gaat hier om rijksambtenaren, die dicht bij hun pen sionering vast een bungalow willen op het platteland, daar mogelijk eerst wat willen in burgeren via weekendsverblijf om zich na de 65 jarige leeftijd of misschien wel eerder definitief te vestigen. Uiteraard is het onmogelijk dat alles thans reeds te kunnen garanderen. Maar het lijkt me toch niet. dat iemand een dure bungalow gaat kopen om er niet definitief te gaan wonen, dan moeten het wel bizonder kapitaal krachtige liefhebbers zijn. Wat de andere doelstelling betreft, zoals de heer Kurvink informeert wil men cok zomerbungalows bouwen op het camping terrein ten behoeve van familieleden, enz. Tot dusver zijn er geen aanvragen voor die grond van eigen inwoners. En het ren teverlies is voor de gemeente niet gering, wanneer de grond onbebouwd blijft. Het gaat uiteraard om 3500 m- a f 21,- De heer J. J. Mosselman verklaart het eens te zijn met de collega's van Schetsen en Kur vink en stelt voor het stuk aan te houden tot nadere informatie binnen is. De voorzitter meent het te moeten toe juichen, dat zich hier mensen willen vesti gen en b en w kunnen er ook bij een ander niets aan doen, wanneer die een huis bouwt, welke alleen maar tijdens het weekend wordt bewoond. Hij dacht dat de raad dit voorstel zou toejuichen. Wethouder A. J. Scherpenisse (gem. belang) waarschuwt hiermee niet te lichtvaardig om te springen. Uiteindelijk heeft men St-Anna- land niet persé nodig om bungalows op het platteland te bouwen. De voorzitter vreest ook dat men een mooie kans wil laten liggen, maar zover wil de raad ook weer niet gaan. Besloten wordt dan ook na peiling van de standpunten om het voorstel aan te houden tot een volgende vergadering, nadat men nadere informaties heeft ingewonnen, al meent de voorzitter dat die nauwelijks meer licht op de zaak kunnen werpen. Terwijl de andere in het vorige nummer al genoemde voorstellen hamerstukken wor den, kunnen de heren Den Engelsman en Kurvink zich niet verenigen met het voorstel aan de gymnastiekvereniging WIK een ho gere subsidie tce te kennen. De overige le den blijken stilzwijgend voorstander. De heer Den Engelsman vindt het bar om tien jarigen reeds te doen deelnemen aan kampioensturnwedstrijden en de heer Kurvink constateert dat maar weer opnieuw een beroep op de gemeentekas wordt gedaan voor ontspanning van de jeugd, waar toch al zo'n flinke hap van de begroting voor wordt gereserveerd. Er zijn wel andere taken in de gemeente die harder nodig zijn. Maar deze oppositie baat niet, want de andere 5 leden stemmen wel met de.verhoging in. ZWEMGELEGENHEID Voor een veiliger zwemgelegenheid willen b en w een gedeelte haven afdammen, voor zieningen treffen, kortom daarvoor in to taal f 52.000,- op tafel leggen, zoals eerder omschreven. De heer Den Engelsman vraagt of de zuigende en wateroverhevelende pompen ook zondags in werking zijn. Zo nauwkeurig heeft de voorzitter dat niet onderzocht, maar hij vermoedt van wel, al is daarbij geen mankracht nodig. Kunt u die pompen dan zondags niet stil zetten? Is de volgende vraag van dhr. Den Engelsman. Jawel", antwoordt ae voorzitter, maar dan moeten we er zondagmorgen een man voor gaan inschakelen. De heer Kurvink wil zondags algehele sluiting. De heer Van Schetsen vindt ook, dat er maar ronduit gezegd moet worden, waar men aan toe is. Het heeft geen zin er omheen te draaien. Hij wijst er op, dat hij met b en w eens is dat een veiliger zwemgelegenheid verantwoord is en juicht het toe. dat deze oplossing zo snel komt. Anderszijds vindt hij dat de verantwoordelijkheid daarmee ook toeneemt, omdat men bewust gaat aandui den dat het daar veilig zwemmen is. Is er ook controle? De voorzitter antwoordt dat dit laatste wel erg moeilijk is. Dan gaat het o.m. om de openingsuren en men kan er ook niet doorlopend aanwezig zijn. ZONDAGSLUITING Wat de zondagsluiting betreft stelt de voorzitter, dat er inwoners zijn, die zondags wel nooit op de haven zullen komen. An dersdenkenden daarentegen gaan zwemmen. Het 's geen overdekt en afgesloten geheel, dus moeten we dan zeggen: in de week mag je veilig zwemmen en zondags is er daar geen plaats voor. Dan moet je maar in het diepe gaan met je kinderen. De heer Mosselman vindt dat men wel kan verbieden om daar zondags te zwemmen en maakt er een voorstel van. In de eerste plaats stemmen allen in met het beschikbaar stellen van het gevraagde krediet voor een veiliger zwemgelegenheid. In de tweede plaats blijken de heren Den Engelsman, Kurvink en Mosselman tegen zondagsopening te zijn. De andere heren stemmen voor. De voorzitter antwoordt ten slotte nog in antwoord op een desbetref fende vraag, dat men niet direct vanuit het ondiepe (tot 80 cm) naar het diepe kan gaan. Er komt een soort hekafsluiting, zo dat men eerst het ondiepe gedeelte via de wal moet verlaten om in het diepere gedeelte te kunnen komen. Voor de rondvraag zijn geen brieven in gekomen, waarna de voorzitter besluit met de raad dank te brengen voor het werk in het afgelopen jaar en allen de beste wensen meegeeft voor kerst en jaarwisseling. Wethouder Scherpenisse dankt wederkerig de voorzitter, raad en personeel voor wat ze in 1969 voor de gemeente hebben ge daan. I (van onze weerkundige medewerker) Iedereen zal hel er, zo dachten wij, wel mee eens zijn, dat de zomer en de herfst van 1969 in het komende jaar herhaald mogen worden. Bekijken wij echter het eindcijfer (gemiddelde over hel gehele jaar) dan is er weinig bijzonders aan de hand, want de gemiddelde etmaal- zo wel als de gemiddelde maximum-temperatuur is op een- of tweetiende graad na als normaal afgesloten, de zon scheen ruim 40 uren te weinig en er viel ongeveer 40 mm minder regen dan normaal. De herfst was het warmst (wat de afwijking ten opzichte van het normaal cijfer be treft). het voorjaar het: koudst en liet natst, de winter gaf te weinig zon. LATE WINTER Januari kenmerkte zich ais een bijzonder warme maand met nauwelijks vorst van enige betekenis. Wel veel donker weer, met als gevolg, dat De Bilt slechts 19 uren zon registreerde, en dat was een record voor deze eeuw. Het venijn zat in de staart, want februari bracht heel wat winter dagen met sneeuw en gladde wegen. Dat was een lelijke tegenvaller, vooral voor de optimisten, die hadden gedacht, dat na zo'n warme janu ari de winter wel voorbij zou zijn. In totaal in deze winter een tekort van 56 uren zon en minder neerslag dan normaal.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 21