Winnaars van de sinterklaas-puzzel J. Vermaat Zo was het nog eind oktober EENDRACHTB0DE MIDDAGZITTING ZEEUWSE BEGROTING 1970 Schlingeman (VVD) beteugelt onrust zaaien Van Bennekom (ARP) Westerschelde wordt een afgrijselijk riool door lozing Stenvert (PvdA)gezondheid met geen geld te betalen Openheid nodig voor besluitvorming De Waal (BP): rechtstreekse verkiezing van burgemeesters Dusarduyn (KVP) over krotopruiming veel te weinig bekend KOELKASTEN DIEPVRIEZERS VERHOEVEN Zeeuwse bevolking nog in onzekerheid In januari pas duidelijkheid over gevaren luchtvervuiling aluminiumfabriek Pechiney Gedeputeerde J. van den Bos over Tholen: Bij minister Bakker aangedrongen op herziening standpunt over schadeverlies mosselvisserij Initiatief examenklas ook bij ouders goed ontvangen Leerlingen Rijksscholengemeenschap willen op zaterdag graag naar school terwille van afwisselend rooster 30 december 1969 20 'Wij moesten en wilden kiezen voor industrialisatie. Hoe hebben we niet gevochten om Pechiney in Zeeland te krijgen. Hoe dank baar kunnen we de minister van economische zaken niet zijn dat hij dit Franse aluminiumbedrijf en de kerncentrale naar onze provincie bracht. Deze minister weet zich niet zozeer te uiten in woorden, maar wel in daden. In Zeeland is een spectaculaire industriële ont wikkeling begonnen, maar de tijd is nog niet aangebroken, zoals in Rotterdam, om te gaan praten over het gevaar voor het welzijn van de Zeeuwen. Het betoog van de heer Van Bennekom over de vestiging van Pechiney vind ik dan ook bepaald onjuist. Hij zaait verwarring en onrust', aldus de VVD-fractievoorzitter Schlingemann maandag middag bij de algemene beschouwingen over de Zeeuwse begroting voor 1970. 'Ik wil de onrust juist wegnemen', merkte de ARP-fractievoorzitter op. 'Het ligt meer aan uw club dan aan u. Ik vind het bijzonder verontrustend als u liet ene met het andere bedrijf uitspeelt, terwijl we, zo hebben ge vochten om Pechiney te krijgen. Het provin ciaal bestuur heeft genoeg maatregelen ge nomen voor het welzijn, daar heb ik ver trouwen in. De weigering van een asbestfa- briek heeft mijn vertrouwen nog eens beves tigd', vond de VVD-woordvoerder. Hij vond het ook belangrijk dat het actieve industrialisatiebeleid wordt voortgezet, in zo veel mogelijke openbaarheid en zoveel mo gelijke waarborgen voor het welzijn. 'Aan de normen die aan de besluitvorming ten grond slag liggen, moet meer openbaarheid gegeven worden. Waarom en wie heeft namelijk de asbestfabriek geweigerd', wilde de heer Schlingemann graag weten. De samenwerking met België over industrie in Ossenisse en het verdronken land van Saeftinge vond hij een moeilijk punt. Zee land zit tussen de drang van Antwerpen en Gent naar het noorden en de druk van Rot terdam naar het zuiden. België wordt alleen geremd door de grens. Uit een toespraak van de Belgische minister Faillait in het Benelux- parlement concludeer ik dat de samenwerking met België een droeve zaak is. want de indu strie-ontwikkeling in het zuiden kan alleen goed op gang komen door samenwerking met I3elgië', aldus de VVD-spreker. AFGRIJSELIJK RIOOL De heer Schlingemann was het voor een groot deel met de heer Van der Peyl eens over het Overlegorgaan havenontwikkeling. Zuid-West Nederland. Alleen wilde hij zich beraden over de vraag op welke manier de openheid moet worden verkregen. Over de stand van zaken in de woning bouw wilde dc VVD-fractievoorzitter nadere informatie van g.s. Hij wilde ook weten hoe het college denkt over het rapport van de heren Tesink en Prins over de luchtverontreiniging. Veel ongeruster was de heer Schlingemann echter over de verontreiniging van de Wes terschelde. 'Dit is het enige punt waarover ik op g.s. kritiek heb', zei hij. 'De Wester schelde wordt na de afvoerleidingen uit Bra bant een afgrijselijk riool, wat betekent dat de recreatie aan beide oevers vergeten kan worden. Ik vind dat Brabant voor de afvoer van vuil water de gemakkelijkste weg heeft gekozen', aldus de VVD-spreker, die van g.s. in dit verband de grootste aandacht vroeg. Hij wees tenslotte nog op het rooien van de boomgaarden in Westerschouwen. waar door het fraaie landschap heel wat aan be tekenis zal verliezen voor de recreatie. Om dit te voorkomen zullen g.s. vlug moeten zijn. want de (hoge) rooi-premie volgens de Ne derlandse regeling geldt maar tot 1 januari. Veel fruittelers zijn genoodzaakt hiervan ge bruik te maken vanwege de kleine opbreng sten. GEEN INSPRAAK De heer G. J. de Waal. fractievoorzitter van de Boerenpartij, was de tweede spreker na de middagpauze. Hij was slecht te ver staan. terwijl zijn verward betoog bovendien vaak onderbroken werd door gelach. De BP- spreker begon met een compliment voor de begroting, want zei hij, het is altijd een ge degen stuk van wat de provinciale staten mogen weten. Op grond van het verslag van de heren Tesink en Prins over de luchtverontreiniging wees hij de vestiging van Pechiney af. Hij wilde verder weten hoeveel subsidie de fa brieken krijgen die zich in Zeeland vestigen. De BP wil de financiële kant niet uit oog verliezen. De heer De Waal herhaalde nog eens te genstander van herindelingen te zijn, omdat er bij zulke ingrijpende maatregelen geen in spraak van de bevolking is. Voor herinde ling moet er zo'n groot mogelijke meerder heid van de betrokken bevolking geen be zwaren hebben, en dat is in Zeeuws-Vlaan- deren wel het geval. Ik weet wat er daar leeft. Wat er nu gebeurt, is verkrachting van de democratie en de ipspraak van de bevol king'. aldus de BP-fractievoorzitter. Hij was voor rechtstreekse verkiezing van de nieuwe burgemeesters, doordat anders de inspraak van de bevolking nog een keer in het gedrang komt. De heer De Waal gaf g.s. in overweging geen burgemeesters van bui ten de provincie Zeeland te benoemen. Hij vroeg vervolgens aan g.s. of zij bereid zijn bij de minister van landbouw te wijzen op de onhoudbare toestand in deze bedrijfs tak en de concurrentievervalsing in Frank rijk. De subsidies voor cultuur vond hij nog al "in de hoge kant, en verder zou hij inzicht willen hebben in de prijzen voor bejaarden voorzieningen. ZAKELIJK Na de algemene beschouwingen van de heer De Waal zal het moeilijk zijn de ernst te bewaren, maar ik zal me tot de politieke zaken beperken', zei PvdA-fractievoorzitter J. Stenvert. Als vijfde spreker over de be groting 1970 hield hij een zakelijk en duide lijk betoog. Inhakend op de onlangs gehou den verkiezingen in Zuid-Beveland zei hij, dat de plaats van de gemeenteraden in de ge meenten die heringedeeld zullen worden, ge wogen worden. 'De bevolking kan de keuze maken. Met voldoening hebben wij ook ken nis genomen van de toenemende roep om in spraak bij de benoeming van burgemeesters. Wij zijn voor een open sollicitatie, doordat de beste mensen benoemd dienen te worden. In de kring van de Partij van de Arbeid zijn capabele mensen aanwezig voor de func tie van burgemeester', vond de heer Stenvert. Koeltechniek Lievevrouwestraat 33 - Tel. 4898 Bergen op Zoom adv. ing. med. NIET TE BETALEN De landbouw noemde hij voor de werkge legenheid van ondergeschikte betekenis, maar hij hoopte dat deze welvaartspeiler nu wat stabieler zal worden. Evenals de heer Schlin gemann wees de PvdA-woordvoerder g.s. op de wijziging van het landschap door het kap pen van boomgaarden. De industrie vond hij voor Zeeland be langrijk. maar een selectief beleid en het stel len van voldoende garanties achtte de heer Stenvert noodzakelijk. 'Uit het rapport van de heren Tesink en Prins over luchtveront reiniging kan men opmaken dat er beslissin gen zijn genomen voordat alle gevolgen van een industrievestiging bekend waren. Zijn er feiten onder ogen gebracht die niet voorzien waren Gezondheid is met geen geld te be talen'. benadrukte de PvdA-spreker. Hij wilde weten hoe het stond met de ves tiging van de olieraffinaderij Total. 'Geheim zinnigheid hierover is niet nodig. De beslis sing zal pas genomen moeten worden na overleg met de staten, zodat de Zeeuwse bevolking volkomen opening van zaken krijgt. Dames en Heren Kapsalon Grote Markt 31 Bergen op Zoom Heeft nu 'n speciale afdeling op gebied van haarwerken. Afspraken voor 's avonds en bij u aan huis omtrent pruiken en heren toupets is mogelijk. Telefoon 01640- 43 24 adv.ing.med. OPENBAARHEID Ook ten aanzien van het Overlegorgaan havenontwikkeling Zuid-West Nederland rijst bij ons de vraag waar verantwoording kan worden gevraagd. Wij achten openbaar heid in deze zaak belangrijk. Trouwens, openbaarheid en openheid zijn twee woorden waaraan mijn fractie zwaar tilt. Dat is na melijk voor een goede besluitvorming nood zakelijk. Er dient goede achtergrondinforma tie te komen, waarbij verschillende mogelijk heden dienen te worden aangegeven. Het komt ons voor. dat er wat dit betreft nog vele punten verbeterd kunnen worden', zei de heer Stenvert. Hij wees ook nog op het lozen van vuil water in de Westerschelde. in welk verband men voor angstpsychoses dient te waken. De verhoging van de waterleiding-tarieven per 1 januari a.s. wilde hij ook in het oog hou den. De PvdA-fractievoorzitter pleitte bij g.s. vóórts voor initiatieven inzake schoolverzor- gingsdiensten en vrije tijdscentra. OOSTERSCHELDE Voor de algemene beschouwingen van KVP-fractievoorzitter Dusarduyn was niet zoveel aandacht meer. De vermoeidheid ging een rol spelen, terwijl de andere sprekers al veel voor de voeten van de KVP-er weg gemaaid hadden. Hij sloot zich gaarne bij de heer Van der Peyl aan om een rapport te laten verschijnen over het werk van het Overlegorgaan havenontwikkeling. Met de heer Van Bennekom wilde de heer Dusarduyn een nota over de milieuhygiëne waarover dan in tegenwoordigheid van des kundigen gesproken zou moeten worden. De beantwoording van de vraag van de statenafdelingen over het rapport van de werkgroep Oosterschelde (waarin gepleit wordt deze zeearm open te laten) vond de KVP-spreker wat formeel. Hij wenste dat g.s. met de werkgroep om de tafel zouden gaan zitten om deze zaak nog eens door te praten. De heer Dusarduyn zei dat er nog bijzon der weinig gesproken was over de volkshuis vesting, en bracht daarbij naar voren dat er over de mogelijkheden van krotopruiming nog veel te weinig bekend is. Verder wilde de KVP-fractievoorzitter graag een nota over de Zeeuwse landbouw. Hij was ook benieuwd wat g.s. van plan zijn met het rapport 'Sportaccomodaties in Zee land', dat hem goed leek. De behandeling van de begroting voor 1970 van de provincie Zeeland heeft veel be langstelling getrokken. Dat kwam voorname lijk door de vragen van de fractievoorzitter van de Anti Revolutionaire Partij in de Zeeuwse Staten, de heer J. A. van Bennekom, over luchtvervuiling van de Franse alumium- fabriek Pechiney bij Vlissingen. Dat bedrijf zou de lucht dermate vervuilen, dat het ge vaar voor de gezondheid opleverde. Ja, men zou er zelfs een gevaarlijke ziekte van kun nen krijgen. De heer Van Bennekom wilde duidelijke antweorden op zijn vragen, die u in ons vo rig nummer kon lezen. Zelf was hij even wel allerminst duidelijk. Hij schermde met een geheim rapport van zeer deskundige mensen, maar kwam niet met duidelijke be wijzen dat Pechiney inderdaad gevaarlijk is voor de volksgezondheid. De woedende gedeputeerde A. J. Kaland verschafte ook w-einig openheid doordat de besprekingen in de Provinciale Raad voor de luchtverontreiniging nog niet afgerond zijn. Begin januari wordt er een vergadering van de Raad gehouden waar deskundigen dan met hun laatste studies over de lucht verontreiniging van Pechiney ter tafel zul len komen. De heer Kaland, voorzitter van de Raad, zegde de provinciale staten toe dat hij hun wensen voor duidelijkheid in deze belangrijke zaak dan aan de orde zal stellen. Overigens waren gedeputeerden het met de provinciale staten eens dat de produktie van Pechiney niet ten koste mag gaan van de volksgezondheid. „Gezondheid is met geen geld te betalen", zei de PVDA-fractievoor- zitter J. Stenvert, en daarmee sloeg hij de spijker op zijn kop. NIET EENVOUDIG Gedeputeerde Kaland ging niet in op de wens van de staten, de vergadering van de Raad voor de luchtverontreiniging openbaar te maken, omdat dan niet meer zo vrij ge sproken zou kunnen worden als nu. De sta ten zullen wel ingelicht worden over het werk van de Raad. De Zeeuwse bevolking zal dus nog tot volgend jaar moeten wachten voordat er enige duidelijkheid is omtrent de luchtver vuiling van Pechiney. De zaak is niet een voudig. Als namelijk de afvalstoffen van de aluminiumfabriek gevaar opleveren voor de gezondheid en deze stoffen niet volledig gezuiverd kunnen worden, zal het bedrijf niet volledig in produktie kunnen komen. Dat zou bijzonder veel gevolgen hebben omdat de eerste commerciële Nederlandse kernener gie-centrale juist in verband met de komst van Pechiney aan Zeeland is toegewezen. Hoe alles echter ook uitvalt, het belang van de volksgezondheid dient zeer duide lijk voorop te staan. De vragen van de heer Van Bennekom hebben als het ware een sneeuwbaleffect ge kregen. In de gemeenteraad van Vlissingen is druk over Pechiney gesproken, terwijl mej, Kessel van de Politieke Partij Radi calen in de Tweede Kamer vragen gesteld over de luchtverontreiniging. In de pers is verder ook bijzonder veel aandacht aan deze zaak geschonken. Het Thoolsc lid van gedeputeerde staten van Zeeland, de heer J. van den Bos, heeft in antwoord op vragen van de heer C. Boen der (sgp) gezegd, dat bij minister Bakker is aangedrongen zijn standpunt over de visserij- schade van Tholen te herzien. De heer Boender had hierover vragen ge steld omdat Ycrseke en Zierikzce wel een schadeloosstelling krijgen voor het verlies van de oester- en mosselvisserij en -handel, maar Tholen en Bruinisse niet. Door de Schelde-Rijnwerken moesten de Thoolse vissers vroeger met hun werk staken dan in Yerseke en Zierikzee. Minister Bak ker heeft het aantal werknemers in de oes ter- en mosselsector als leidraad genomen voor het vaststellen van de gemeenschaps- schade voor de desbetreffende gemeenten. Op 1 april 1968 heeft hij dit aantal laten peilen, maar toen was een groot aantal werknemers in Tholen al ontslagen omdat de Schelde-Rijnwerken de verdere uitoefe ning van het oester- en mosselbedrijf on mogelijk maakten. Daarom wil men dat de peildatum door de minister eerder wordt gesteld, waardoor Tholen alsnog een scha deloosstelling krijgt. Gedeputeerde staten hebben daarover nu met de minister contact opgenomen. De heer Van den Bos zei bij de beant woording van de begrotingsvragen van de provinciale staten verder nog, dat de over heid voor goede saneringsregelingen moeten zorgen voor hen die geen heil meer zien in het fruitteeltbedrijf. TOCH UNIEK Bij de begrotingsbehandeling in de Zeeuwse staten had de heer Boender ook nog vragen gesteld over de cultuur, zoals ons vorig nummer kon lezen. In tegenstelling tot de SGP-fractievoorzitter bleef gedeputeerde A. L. van Geesbergen erbij, dat de gratis voor stelling van de Spaansche Brabander in Middelburg (die een toneelgezelschap na protesten van de jeugd in Middelburg nog gaf omdat de eerste opvoering uitverkocht was) een uniek gebeuren was. De heer Boender was het ook niet eens met verschillende statenleden dat de in 1970 jubilerende Zeeuwse Volksuniversiteit borg staat voor kwaliteit. Hij herinnerde daarbij nog eens aan een toneelvoorstelling in Mid delburg waarbij een bloot meisje voorkwam. Ondanks dat gingen de staten akkoord met de f 7540,00 subsidie voor de jubilerende ZVU in 1970. De hele begroting voor 1970 van de pro vinciale Zeeland werd tenslotte goedgekeurd De heer Boender stemde tegen de posten die betrekking hadden op toneel en de heer G. J. J. de Waal (Boerenpartij) stemde tegen de subsidie voor vormingscentra. Het was bij de inzendingen van de sin terklaaspuzzel duidelijk merkbaar, dat er nog veel groter prijsvraag onder de Eendracht- bodelezers circuleerde: namelijk de foto- jubileumprijsvraag. Het had tot gevolg, dat de inzendingen van de sinterklaaspuzzel belangrijk minder waren, ook al was dan werkelijk en uitslui tend voor de jeugd bedoeld. Daarbij bleek ze nog niet zo eenvoudig te zijn, want onder dat niet zo grote aantal inzendingen waren er ook nog al wat fou tieve oplossingen. Die goede oplossing wordt hieronder af gedrukt, maar eerst gaan we toch drie prijs winnaars noemen, die met veel gelukwensen van de Eendrachtbode-sinterklaas hun prijs inmiddels al in het bezit hebben. Voor hen is het dus al geen verrassing meer, maar nog wel voor de anderen, die ook inzonden, maar er dit keer buiten zijn gevallen. Wel. die dan ook bedankt voor de ongetwijfeld toch plezierige moeite van "het oplossen. Dc eerste prijs is voor de 9-jarige Janet Lindhout, Wcstvest 54, Sint-Maartensdijk. Ze krijgt een kapdoos, waar ze nu en later nog plezier van zal hebben. Dc tweede prijs voor dc 10-jarige Kees Dekker, Wilhelminastraat 7, Poortvliet. Voor hem had dc Eendrachtbode-sinterklaas een gezelschapspel 'Carriëre'. Als het nu nog wat moeilijk is, groeit Kees er toch naar toe. De derde prijs is voor de 7-jarige Maart je Lanooy, Tjerk Hiddcsplantsoen 3 in Oud- Beijerland en die krijgt voor de goede oplos sing een gezellig boek. Met nog wat verlate groeten van de Een drachtbode-sinterklaas. OPLOSSING 1 De wintervorst 2 kelk 3 Velp Ede Venlo Deventer Eist 4 BOSVIOOLTJE e t v n ij i k e o d g k e u o e e e r r r r r 1 5 E ETS PAARD ETALEUR S P EER M LI D R 6 boon - loon - toon - zoon Tachtig procent van de ouders der leerlingen van de Rijksscho lengemeenschap in Bergen op Zoom wil dat hun kinderen op zater dagmorgen naar school gaan, waardoor de 33 lessen per week gun stig gespreid kunnen worden. Van de leerlingen wil zelfs 85 procent de schoolvrije zaterdag opofferen ter wille van een beter rooster. Daarbij zouden er lessen moeten worden gegeven op maandagmorgen, de hele dinsdag, woensdagmorgen, de hele donderdag en vrijdag- en zaterdagmor gen. Tot die conclusie komt een groep leerlingen uit de examenklas B 5, die een enquête hebben gehouden onder de 455 leerlingen van de rijksscholengemeenschap in Bergen op Zoom en de daarbij be trokken 380 gezinnen over het wel of niet invoeren van de school vrije zaterdag voor alle klassen van deze middelbare school. Nu hebben de eerste en tweede klassers op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag zeven lesuren (van half negen tot half vier met een middagpauze van 55 minuten) en op woensdag vijf lesuren (van half negen tot vijf voor één). Op zaterdag hebben zij geen school. De overige klassen hebben hetzelfde roos ter behalve de schoolvrije zaterdag. Dc con rector en schooldecaan, drs. A. Petermeijer, heeft er echter steeds naar gestreefd deze klassen één of twee vrije middagen te geven. De Rijksscholengemeenschap bestaat uit een vwo-, havo- en mavo-afdeling met vier brug klassen, vijf tweede klassen, drie derde klas sen vier vierde klassen en drie vijfde klassen. Ongeveer 55 procent van de leerlingen komt uit de omliggende plaatsen, onder wie velen uit de streek Tholen en Sint Philipsland. ZEER GEESTDRIFTIG De groep leerlingen uit B5 kwam tot de enquete na een gesprek met klasseleraar J. L. v. Loon over het instellen van een school raad. de w:erking ervan in de praktijk en de punten die men in zo'n raad aan de orde zou kunnen stellen. Als één van die punten werd het wel of niet invoeren van de schoolvrije zaterdag genoemd. Klas B5 was zeer geestdriftig over een rooster van afwisselend korte en lange schooldagen met op zaterdag tot twaalf uur les. Daarbij zou het huiswerk niet op één hoop komen waardoor meer aandacht aan de studie zou kunnen worden besteed. Van wege de halve dag school op maandag zou men vooral in het weekeinde minder huis werk hebben. Over de hele week genomen, zouden de leerlingen meer ontspanningsmo gelijkheden hebben, zowel thuis als voor de schoolvereniging. LEERLINGEN Vele leerlingen zijn het met hun collega's uit B5 eens, zo blijkt uit de enquete. Slechts vijftien procent geeft de voorkeur aan de schoolvrije zaterdag voor alle klassen. Daar entegen wil 85 procent van de leerlingen de schoolvrije zaterdag opofferen hetzij in alle klassen, hetzij in de klassen vier, vijf en zes, mits er een gunstig rooster op de an dere dagen tegenover staat. Hierbij valt het meest op, dat de eerste en tweede klassers, die nu een schoolvrije zater dag hebben, in groten getale deze los willen laten voor een gunstig rooster. De enquete groep noemt dit een uitermate verrassend resultaat. De vragen die aan leerlingen en ouders gesteld zijn. luiden als volgt: 1 Ik ben voor de schoolvrije zaterdag, omdat 2 Ik ben voor een schoolvrije zaterdag voor klas 1, 2 en 3, maar voor een afwis selend korte- en lange schooldag voor klas 4, 5 en 6 met op zaterdag les tot twaalf uur, omdat 3 Ik ben voor een afwisselen korte en lange schooldag voor alle klassen, om dat Van de 455 leerlingen hebben er 361 aan de enquete meegedaan, onder wie 206 buiten leerlingen en 155 uit Bergen op Zoom. Llit de klassen A5 a, 2e en 1c hebben meer dan tien leerlingen geen enquêteformulier ingele verd. De uitslag ziet er als volgt uit: Voor vraag 1 53 leerlingen (15 procent) Voor vraag 2 202 leerlingen (56 procent) Voor vraag 3 106 leerlingen (29 procent) OUDERS De ouders zijn het voor een groot deel met hun kinderen eens. Twintig procent is voor een schoolvrije zaterdag. Opmerkelijk daarbij is, dat ook de ouders van buitenleer- iingen hieraan niet meer behoefte hebben dan hun stadsgenote, mits er maar een gunstig rooster op de andere dagen tegenover staat voor hun leergierige zonen en dochters. Tachtig procent vindt, dat de schoolvrije zaterdag niet noodzakelijk is. Van de ouders zijn 233 enquêteformulieren ontvangen, onder wie 133 van buiten Ber gen op Zoom en 90 uit de stad. De ouders van de buitenleerlingen hebben op de verschillende vragen als volgt geant woord Voor vraag 1 30 (22,6 procent) Voor vraag 2 66 (49,7 procent) Voor vraag 3 37 (27,7 procent) Van de ouders der leerlingen uit Bergen op Zoom is het antwoord Voor vraag I 18 (20 procent) Voor vraag 2 44 (48,9 procent) Voor vraag 3: 28 (31,1 procent) Op de formulieren hebben vele leerlingen en ouders nog interessante op- en aanmerkin gen gemaakt, waarvan enkele scholieren uit B 5 een bloemlezing zullen maken die later in het schoolblad gepubliceerd zal worden. Het initiatief van de leerlingen uit B 5 is dus uitermate gunstig ontvangen, zoals u uit de uitslag kunt constateren. Deze actieve jongeren hebben daarmee een bijzondere bij drage geleverd aan het goed functioneren van het onderwijs. Hun opleiding die ze mee moe ten helpen inrichten. Mogelijk is dit in een eerste stap op de weg naar een verdergaande samenwerking van leerlingen, ouders en do centen bij alle vormen van onderwijs. Het najaar heeft ongekend mooi weer ge bracht. Een record aan minimum neerslag, daarbij tot diep in de herfst hoge tempera turen en daarmee ook de mogelijkheid om dit fraaie plaatje te schieten, zoals een lezer dat heeft gedaan en het ons voor het oudejaars- nummer als een goede herinnering aan een prachtig najaar deed toekomen. De aardappelen werden gerooid als van een leien dakje, zelfs de bieten op de laatste tonnen na, kwamen slikvrij van de akker en het rooien van gladiolen kende niet de narigheid, die gewoonlijk die oogstperiode meebrengt. Geen gevaarlijke slijkslippartijen op de wegen, geen extra slijtage bij mens noch materiaal. In de boomgaarden waren de oogstwerkzaamheden al ver op het eind teen de amateur dit plaatje knipte. Uit een willekeurige boomgaard in onze streek. Men ziet de Golden Delicious, de groengele zacht- zure handappel. De volgroeide gave en pluk- rijpe appels, wachtend op de hand als het eerste teken naar de mond (consument). Een dif jaar bizonder weinig lonende bussiness, wat niets afdoet aan de schoonheid van het produkt. De teelt neemt hier geen grote plaats in. maar toch kan men ze hier en daar in de boomgaarden aantreffen. Wat zijn die bo men ook in het voorjaar mooi, wanneer ze in volle bloei staan. Als de Kerus Malus of Malus Communis in volle glorie zijn roos achtige bloemen - behorend tot de familie van de rozen - ten tconspreidt. De appel behoort tot een zeer oude cultuur en ze wordt in een groot deel van de wereld geteeld. De eeuwen door zijn appelrassen ge selecteerd en er zijn nu een grote verschei denheid van rassen en vormen. Meer dan enige andere vrucht heeft de ap pel, de eeuwen door tot de verbeelding ge sproken. Het klassieke symbool van de vruchtbaarheid. Toedeling van „de appel der schoonste" leidde tot de Trojaanse oorlog en was het een twistappel. De Acomijnen kenden de appel als sym bool van wereldlijke macht. Zij was daar gekroond met een beeld van de overwin ningsgodin Nike. Toen Nike in de christe lijke tijd werd vervangen door een kruis, ontstond de bekende rijksappel. Zo zien we dat de appel een hele geschiedenis heeft maar voor ons is het meer snoep verstandig, eet een appel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 20