VIJI EN TWINTIG JAAR GELEBEN EENDRACHTBODE M. Hage-Jansens Fa. Joh. van Houdt en Zonen- Qebr. Dijke Familie I. J. van de Werf-Bolier jaareinde 1944 Vervolg Nieuwjaarswensen Scherpenisse van pag. 16 H. J. Sturris-Rijnberg Fam. P. A. van As-Op den Brouw j Familie van Dalen-van Oudenaarde j Familie J. A. Rijstenbil-Bevelander Fam. Anemaet J. M. Vinjé-Hartog G. Elenbaas-Hollebrands Garagebedrijf H. Bolier-Rijtiberg Firma J. N. Oudesluis Zoon J. van de Reest-Koppenhol W. Geluk-Suurland 30 december 1969 17 Allen een voorspoedig 1970 toegewenst Weststraat 1 GROOTHANDEL IN LANDBOUWPRODUCTEN wensen allen een voorspoedig 1970 toe Langeweg 27 D. KLEPPE Familie, vrienden en kennissen een voorspoedig 1970 toegewenst Hoge Markt 19 Familie, vrienden, collega's en klanten een voorspoedig 1970 toegewenst door J. A. SLAGER H. P. SLAGER - BOON Dorpsweg 1 Een gelukkig nieuwjaar toegewenst door GRAAN- en KUNSTMESTHANDEL Kerkstraat 26 wenst familie, vrienden en klanten een voorspoedig 1970 Schoolstraat 15 In de provincie Zeeland kon dc ..agrarische balans 1944. worden opge maakt en hel eindresultaat was droevig. Van de 146.814 hectare bouw en weiland en tuingrond was er ongeveer 49.000 hectare in voor- en najaar geinundeerd en overstroomd. Dat betekende 33% van de Zeeuwse cultuurgrond. Walcheren, Schouwen en Duiveland, Tholen en Sint-Phi- lipsland waren in dit opzicht de meest getroffen Zeeuwse gebieden. West Zeeuws Vlaanderen was het zwaarst geteisterd door de oorlogshandelingen. Landbouwherstel trad in werking. Spoedig zouden ook op Tholen en Sint Philipsland monsters worden genomen om het zoutgehalte te bepalen en aan de hand van de uitkomst adviezen te geven met betrekking tot een mogelijke inzaai van bepaalde gewassen. De landerijen kwamen te droog om nog van de novemberregens te hebben geprofiteerd, wat het zoutgehalte aanmerkelijk zou hebben ver laagd. Inspecteur voor Zeeland van de dienst Landbouwherstel was ir. S. Herweijer. Om op een geheel ander onderwerp over te stappen, waaruil echter toch blijkt, dat ook iets van het normale leven doorgang vond, kunnen we vermelden, dat de eerste geboorteadvertentie, die de Eendrachtbode kon opnemen eind november 1944 afkomstig was van: ..Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van een zoon Phillipus Petrus Johannes M. Verduit J. C. Verdult-de Wit Tholen, 24 november 1944 Oudeland 4 De bonnenlijst voor kerst- en jaarwisseling ten behoeve van aanwezige en teruggekeerde streekbewoners vermeldde voor 14 dagen: brood, be schuit, suiker, bloem, zout, margarine, aardappelen, vlees, versnaperingen, engelse zeep, gist, schoenreparatie en kindermeel. Alles nog met mondjes maat. Er zou ook wat petroleum worden verstrekt. Kerkdiensten konden er oudejaarsdag gehouden worden in Tholen (hervormde, geref. kerk, geref. gem.), Oud-Vossemeer (herv.) Sint Annaland, Stavenisse, Sint Maartensdijk, Scherpenisse en Poortvliet, even eens in de herv. Kerk. Tot wnd burgemeester van Tholen werd wethouder C. van den Berge benoemd. Wnd. burgemeester van Sint Annaland werd (notaris) A. J. Bierens en wnd voor Stavenisse F. M. Boogaard. De bewoners werden opgewekt de met name te Sint Annaland en Sta venisse gelegerde geallieerden militairen tijdens kerst- en jaarwisseling, voorzover de dienst hun toeliet, in hun woningen uit te nodigen. Er was te Tholen besloten een voetbrug aan te leggen over de gespron gen Eendrachtbrug. De burgemeester gaf daartoe opdracht aan de heer W. Blaas, die rond het jaareinde al was begonnen met dit werk. In Tholen werd een EHBO cursus op korte termijn georganiseerd. Te Sint Annaland was er 2e kerstdag een kerslzangdienst in de her vormde kerk, die door de aanwezigen niet licht zal worden vergeten. Met de vele aanwezige militairen werd gezamelijk het „ere zij God" ge zongen. De Engelse sergeant Parker gaf op het orgel een kerstfantasie ten beste en de jeugd werd getrakteerd op ongekende Engelse cake en chocola. Te Sint Maartensdijk werd door een nog maar gering aantal terug gekeerd inwoners gecollecteerd voor de gezinnen van onderduikers, krijgs gevangenen en de verzetsbeweging wat f 620,- opleverde. Een „Gemeenschap van Oud-illegale Werkers" werd opgericht. In Sint Annaland was het schoolplein en in Stavenisse Veerweg en Scheldt bezet door geallieerde gevechtswagens. Op het jaareinde stortte in de omgeving boerderij D. Dorst een Duits vliegtuig neer. De piloot redde zich met parachute en werd door de Engelsen ingerekend. Het was vriezend weer bij de jaarwisseling 1944. Op Oudejaarsavond werd de avondklok van 7 uur verschoven naar 9 uur. Bij de hofstede Buijs kwam een V 1 terecht, die veel glasschade ver oorzaakte. Sint Annaland en Sint Maartensdijk telden rond het jaareinde zo ongeveer 500 weer in eigen huis vertoevende inwoners. Langs de noordzijde van het eiland bleef het aan de zeedijken en om geving gevaarlijk, vanwege Duitse commandoraids van af Schouwen Duiveland. Maar ook de Rijksontvanger van de belastingen te Tholen maakte be kend, dat hij de normale werkzaamheden had hervat op zijn oude kantoor villa Gizelina aan de Postweg. Temidden van al die spanningen, V 1 verschrikking, ontwrichting zagen we toch ook nog een advertentie van een zoek geraakte fokshond, lange staart en van achter zwart gevlekt, waarvan de eigenaar het zeer op prijs zou stellen hem weer terug te zien. Of dat gelukt is weten we niet. Terwijl in de bevrijde gebieden een langzaam, maar zekere terugkeer viel Le onderkennen, naar wat meer normale toestanden, nam voor de landgenoten boven de rivieren, waaronder ook vele geëvacueerde streek bewoners, de ellende schier met de dag toe. Daarom nogmaals: waar en onder welke omstandigheden beleefde u vijf en twintig jaar geleden, op het eind van 1944 de jaarwisseling? Hotel, Café, Restaurant, Slijterij 'DE GOUDEN LEEUW' Hoge Markt 8 wenst vrienden, bekenden en cliëntèle een voorspoedig 1970 wensen familie, vrienden en cliëntèle een voorspoedig 1970 T.V. - RADIO en ELECTRICITEITSBEDRIJF Kerkstraat 29 M. v. AS P. J. v. AS - FEIJTEL wensen klanten, familie, vrienden en bekenden een voorspoedig 1970 CAFETARIA Lage Markt 8 wenst familie, vrienden en bekenden een gelukkig nieuwjaar Kerkstraat 10 s wenst familie, bekenden en klanten een voorspoedig 1970 toe Molenaarsbedrijf De tweede zaterdag in mei werd voor het echtpaar P. Tichem en G. J. Tichera-van Geet een onvergetelijke dag. Beiden, respectievelijk 93 en 91 jaar, vierden toen temidden van vele familieleden hun zeventigjarige bruiloft. Burgemeester D. C. Bouwense bracht de felicitaties en een taart van de koningin. Euterpe zorgde voor een muzikale hulde. Behalve het zeldzame van de zeventigjarige echtvereniging, was er nog een uitzonderlijk iets in dc toen 102 leden tellende familie. Vier geslachten Tichem zijn namelijk allen op dezelfde datum jarig 11 december. U ziet op de foto op de voorgrond, de heer Tichem uitgezonderd. Autorijschool J. VAN HA AF TEN wenst vrienden, bekenden en cliëntèle een voorspoedig 1970 toe wensen familie, vrienden en cliëntèle een voorspoedig 1970 Kerkstraat 24 wensen klanten, familie en vrienden een voorspoedig 1970 Kleermakerij Molenstraat 2 wensen familie, vrienden en cliëntèle een voorspoedig 1970 Loon - Dorsbedrijf Hoge Markt 27 wensen familie, vrienden en cliëntèle een voorspoedig 1970 5 Langeweg 16 - 18 Levensmiddelenbedrijf wenst familie, vrienden en klanten een gelukkig nieuwjaar Familie, vrienden en klanten een gelukkig 1970 toegewenst Herenkapper - Parfumeriën - Fotoartikelen - Markt 4 Café - Pension 'ZEELAND'S WELVAREN' wensen familie, vrienden en cliëntèle een voorspoedig 1970 Langeweg 3 Als er ooit ecu grote tegenstelling in Nederland bestond, dan was dat op het jaareinde 1944. Geen politieke, geen godsdienstige, geen econo mische- of welke onderlinge normale verschillen ook, maar de dit alles ver overtreffende kloof tussen onderdrukking en vrijheid. Benoorden de grote rivieren ging Nederland een hongerwinter tegemoet, welke in vergelijking met welke economische crisisjaren ook een nimmer gekend dieptepunt van ellende bereikte. Beneden die grote rivieren was er enerzijds weliswaar de grote span ning hoe het de broeders en zusters of welke andere familiebetrekking of desnoods alleen maar een mede-vaderlander in die hongerwinter verging, maar leefde men toch anderszijds in de grote opluchting van vrijheid na een bijna vierjarige knechting, vertrapping, onmenselijkheid. Zich weer mens te weten en geen opgejaagd dier betekende al zoveel, ook al was er nog de grote soberheid van oorlogsomstandigheden, al was er nog zoveel, dat men zich thans niet meer kan voorstellen. Tegenstelling, die er op dit ogenblik oorzaak van zullen zijn, dat de genen, die bewust de jaarwisseling 1944. beleefden, in gedachten zullen teruggaan naar de situatie, waarin zij toen verkeerden.Ieder voor zich, ieder weer in andere omstandigheden, de grootste, de meest ondenkbare tegenstellingen die er kunnen zijn. Vanaf deze jaarwisseling kunnen we teruggrijpen op eigen materiaal, eigen gegevens. Immers, op 17 november 1944 verscheen het eerste num mer van het „Mededelingenblad voor het eiland Tholen", wat later dan de Eendrachtbode werd en waarvan de jongste geschiedenis nog kort geleden is gereleveerd in het jubileumnummer. Een „dagboekenier" uit die tijd schreef er het volgende van ergens op het Eiland Tholen: „Er verschijnen nu ook een paar bladen. Het „Mededelingenblad voor het eiland Tholen onder redactie van G. Heijboer en de hervormde kerk bode." Hoe de situatie tijdens de jaarwisseling 1944 in onze streek was wordt hieronder in een korte samenvatting uitgebeeld. ARDENNEN OFFENSIEF Die jaarwisseling en tevoren ook de kerst stonden voorts in hel teken van een laatste wanhoopspoging van Hitier om de Antwerpse haven en daarmee de slagader van geallieerde aanvoer weer in bezit te krijgen. En deze doelstelling had het bekende Ardennenoffensief tot gevolg. Met aan zowel vijandelijke- als geallieerde zijde hoge verliezen. Een vooral Amerikaanse aangelegenheid. Van de ongeveer 600.000 Amerikanen die rond de kerstdagen van 1944 en de daarop volgende jaar wisseling hebben meegevochten in de slag om de Ardennen, die een hoogtepunt vond rond Bastogne (Luxemburg) zijn 81.000 gedood, gewond of gevangen genomen. De Britten verloren 1400 man en de Duitsers naar schatting 100.000 man aan doden, gewonden en krijgsgevangenen. Waarschijnlijk gingen er bij iedere partij 800 tanks verloren, terwijl het de Duitsers zo'n 1000 vliegtuigen kostte. De laatste grote stuiptrekking van een al stervende adelaar, die in zijn grafgang echter tot 5 mei 1945 nog duizenden mensen, waaonder ook nog zovele landgenoten (Joden, gefusilleerden, verhongerden) meesleepte. 22 december kon de bekende Amerikaanse tankcommandant Patton de zo zwaar bedreigde Amerikaanse broeders bij Bastogne te hulp komen, klaarde bovendien de dagenlange mistige lucht op en kon ook de gealli eerde luchtmacht weer optreden. Het pleit was beslecht, het hernieuwde dreigende bezettingsgevaar ook voor Tholen afgewend. In dat opzicht, kon men rond de jaarwisseling 1944' na vele spannende decemberdagen weer wat rustiger ademhalen. De „nieuwsberichten in het kort" in het laatste nummer van 1944 meldden onder meer het volgende uit de ontzaglijke verscheidenheid van het gebeuren in de gehele wereld: „In Nederland heerst grote verken- ningsaktiviteit door vliegtuigen en in dit opzicht zijn vooral de Duitsers nog aktief in het land van Maas en Waal. In Luxemburg wordt de vijand teruggedreven. Boedapest is geheel omsingeld en de Russen zijn weer 40 km verder westelijk opgerukt, ter wijl patrouilles reeds tot op 70 km de Oostenrijkse grens zijn genaderd. In Italië is na de val van Faenza de opmars door de sneeuw vertraagd, hoewel de Duitsers er nog zgn. distancieringsbewegingen uitvoeren. In Birma naderen onze bondgenoten Mandelay en Akyab. waaruit de grote vorderingen blijken, die de laatste tijd zijn behaald. Churchill en Eden zijn naar Athene gereisd om de Griekse kwestie te regelen. Bij zijn vertrek ontsnapte de Britse premier ternauwernood aan de machinegeweerkogels der Griekse opstandelingen. Het tot bevrijdingsdag - 30 oktober 1944 - volgepropte Tholen liep langzamerhand terug tot normale proporties naarmate eiland-evacuéés naar eigen haardstede konden terugkeren. Dat ging allemaal nog niet zo gemakkelijk, want onze streek, zowel Tholen als Sint-Philipsland lag nog een half jaar in de frontlinie. Schouwen-Duiveland bleef tot de be vrijding bezet, evenals Flakkee. Beschietingen, commandoraids, neerstor tende vliegtuigen en vooral de angstverwekkende overronkende of neer- dreunende V'l's zorgden er voor, dat de spanning voortduurde. Dat het terugkeren naar de eigenhaard, ook al was dat mogelijk van wege de bevrijding, niet zo gemakkelijk kon gaan vanwege die frontlijn bewees een publicatie in het eerste nummer van de Eendrachtbode „Op last van Militair Gezag is het tot nader order verboden het eiland Tholen te betreden, indien men daar niet woonachtig is. Handhaving van dit bevel is opgedragen aan de Nederlandse Binnenlandse Strijdkrachten, afdeling Tholen", zo staat het in het eerste nummer. Maar ook, als teken toch weer van een herwonnen vrijheid: „Het Arbeidsbureau - Stoofslraat Tholen - is vanaf heden weer geopend. Werklozen gelieven zich zo spoe dig mogelijk te melden." Die laatste waren er overigens niet. Er was voor ieder die terugkeerde genoeg werk aan de inundatiewinkel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 17