i. Vermaat Tholen en Sint-Philipsland over gehele linie vrij slecht Zeer ernstig tekort aan sportvelden Minstens 3 zwembaden in de streek nodig EENDRACHTBODE Rapport „Sportaccomodaties in Zeeland" Gaat U met Kerstmis verloven dan ringen van C. M. van Broekhoven Besling-Optiek 18 december 1969 9 De eerste gemeente, die een goede gymzaal in onze streek rijk werd, was Oud-Vosse- meer. Toen die zaal werd geopend, namen bestuursleden als zijnde niet de jongste tur ners, de proef op de som. Als norm wordt gehanteerd dat in die ge meenten waar 200 of meer 10-25 jarigen per veld zijn dan gemiddeld in de betreffende gemeenteklasse is aangetroffen, een beslist onvoldoende veldaccomodatie is. Het aantal 10-25 jarigen per veld stijgt bij toename van bet inwonertal, zoals zal blijken. In de gemeenteklasse van 0-2500 inwo ners heeft Oud-Vossemeer met 576 10-25 jarigen per veld onvoldoende. Het gemiddelde in deze klasse is 301 in Zeeland en 449 in onze streek. In de gemeenteklasse van 2500-5000 in woners hebben Tholen en Sint Annaland met respectievelijk 1001 en 663 10-25 jari gen per veld te weinig veldaccomodatie. Tholen heeft het grootste tekort in deze klasse, waar het gemiddelde aantal 10-25 jarigen per veld 388 is in Zeeland en 598 in onze streek. GYMNASTIEKLOKALEN Zeeland heeft totaal 143 gymnastiek lokalen (exclusief 28 lokalen die kleiner zijn dan 98 vierkante meter). In verhouding tot het aantal inwoners en net aantal 6-39 jari gen komt dat neer op 2087 inwoners per zaal en 1011 6-39 jarigen per zaal. Op 1 september 1967 was het landelijk gemiddel de 3156 inwoners per zaal. Zeeland staat er dus niet ongunstig voor, maar als men de grootte van de zalen in beschouwing neemt, verslechtert de positie van onze provincie aanzienlijk. Een bewijs hiervan is ook dat er slechts zeer beperkte mogelijkheden zijn voor de middelgrote en grote zaalsporten in Zee land. Wat het aantal 6-11 jarigen en het aantal scholen per gymnastieklokaal betreft, staat Tholen en Sint Philipsland er minder gun stig voor. Oostelijk Zuid-Beveland heeft het hoogste aantal 6-11 jarigen en scholen per gymnastieklokaal en staat er het slechtst voor in Zeeland. De scholen van Stavenisse, Scherpenisse, Sint Philipsland en Anna Jacobapolder zijn in onze streek verstoken van enige redelijke ruimte voor gymnastiekbeoefening. De lokalen die kleiner zijn dan 98 vier kante meter waar gymnastiek beoefend wordt zijn in het rapport niet als gymnastieklokaal beschouwd. Hieronder valt Sint Maartensdijk. De zalen accomodatie ziet er in onze streek als volgt uit: Tholen 1 zaal van 200-252 vierkante meter en 1 zaal van 160-180 vierkante me ter waarvan de hoogte niet voldoende is; Oud Vossemeer 1 zaal van 180-200 vier kante meter; Sint Annaland 1 zaal van 160- 180 vierkante meter: Sint Maartensdijk 1 zaal van 98-160 vierkante meter waarvan de hoogte niet voldoende is: Poortvliet 1 zaal van 200-252 vierkante meter waarvan de hoogte niet voldoende is; Sint Philipsland 1 zaal van 98- 160 vierkante meter waar van de hoogte niet voldoende is. Drie zalen zijn 5 - 5.50 meter hoog. De obstakelvrije hoogte in 3 zalen is minder dan 5 meter. Dames en Heren Kapsalon Grote Markt 31 Bergen op Zoom Heeft nu 'n speciale afdeling op gebied van haarwerken. Afspraken voor 's avonds en bij u aan huis omtrent pruiken en heren toupets is mogelijk. Telefoon 01640 - 43 24 adv.ing.med. ZALENDICHTHEID. De streek Tholen en Sint Philipsland heeft een relatief gering aantal zaken. Voor de berekening van de zalendichtheid is men uitgegaan van 1 lokaal per 4000 inwoners en 1 lokaal per twee lagere scholen. Zalendichtheid Zeeland Onze streek Aantal scholen per zaal 2.5 2.6 6-11 jarigen per zaal 216 256 6-39 jarigen per zaal 1011, 1216 Totaal aant. inwoners per zaal 2087 2589 De kwaliteit van de zalen is berekend naar vloer, plafond, akoestiek, wanden, ventilatie, verlichting en verwarming. Zo kwam men voor onze streek op 4 goede zalen, 1 voldoende en 2 onvoldoende doch met beperkte middelen te verbeteren. Bij de beoordeling van de subaccomodaties hebben toestelberging, kleedkamers, wasruim ten, toiletten en kamers voor leerkracht een De gemeente Sint Maartensdijk heeft binnenkort de beste spcrtaccomodatie van onze streek met twee wedstrijdvelden, een oefenveld, twee tennisbanen, een overdekt instruc- tiebad en kleedgelegenheid in het nieuwe dorpshuis. Soms trekken de voetbalwedstrijden er veel belangstelling, zoals afgelopen zomer tijdens een streekderby. Over de zwemaccomodatie kan voor on ze streek heel wat minder gezegd worden, aangezien die nihil is. Volgens de norm van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is het verantwoord in een kern van minimaal 5000 inwoners een openluchtzweminrichting te bouwen. Tholen en Sint Philipsland met 18.124 inwoners heeft geen enkele zwemin richting. In Oostelijk Zuid Beveland (zonder Kruiningen) met 12.042 inwoners en in de zak van Zuid Beveland (zonder 's Heer Arendskerke) met 12.917 inwoners is het net zo. De betekenis van een zweminrichting gaat volgens het rapport ver uit boven de bete kenis, die het heeft als accomodatie voor de sport. In de eerste plaats vervult het een functie om de inwoners van de streek te leren zwemmen. Daarnaast heeft een zwembad een belang rijke recreatieve functie, waardoor ook hoge eisen gesteld moeten worden aan de grootte en kwaliteit van de speel- en zonneweide, waarbij een kleuterbad aanwezig behoort te zijn. Meer dan zestien procent van de Zeeuwse bevolking woont buiten het bereik van een zweminrichting (straal vijf kilometer). In Tholen en Sint Philipsland zijn dat 9000 mensen. In Sint Maartensdijk komt binnenkort een overdekt verwarmd instructiebad in aan De recreatiesporten zijn in dit rapport ook behandeld. Dit is voor het eerst, want in het rapport over de sportaccomodaties in 1962 was dat nog niet het geval. In Zeeland zijn er 23 jachthavens (mini maal 40 ligplaatsen) en 2 sportvissershavens Wolphaartsdijk en Krabbendijke). De vier watersport-regio's zijn het Grevelingen bekken, Oosterschelde Veerse Meer en Wes- terschelde. Van de 23 jachthavens worden er 10 ge ëxploiteerd door watersportverenigingen, 2 door particulieren, 7 door een stichting (waarin overheid, particulieren of beiden participeren), 3 door gemeenten en 1 door een N.V. Als een minimumdiepte van 1.25 meter wordt aangehouden zijn de jachthavens van Tholen en Stavenisse te ondiep. De Sint Annalandse jachthaven is voldoende diep. Totaal telt de streek volgens het rapport drie jachthavens. In Zeeland ontbreekt in 8 jachthavens winterberging, waarvan vijf in het water sportgebied Oosterschelde. Tholen heeft wel winterberging. In Stavenisse ontbreekt zowel een trailer- boot jeshelling als een hefkraan. bij moet men niet vergeten dat de cijfers op 1 april van dit jaar zijn samengesteld, zodat er sindsdien nog gunstige veranderingen zijn opgetreden. Dit geldt ook voor Tholen en Sint-Philipsland. Uit onze streek zijn er nog een aantal onjuistheden. Zo is onder tafel tennis en judo niets van de streek vermeld, terwijl er toch verenigingen zijn. Dit zal evenwel aan onvoldoende informatie te wij ten zijn, zoals nog uit enkele kleinigheden in het rapport blijkt. BETER INTENSIEF GELEZEN, DAN VLUCHTIG INGEKEKEN Het Provinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland heeft op ver zoek van de Zeeuwse Sportraad een onderzoek ingesteld naar het aantal en de kwaliteit van sportaccomodaties in Zeeland. Dit 116 bladzijden tellende rapport 'Sportaccomodaties in Zeeland' is nu verschenen. 'Men kan het beschouwen als een momentopname (per 1 april 1969), maar misschien nog meer als onmisbaar basismateriaal voor het voortzetten of uitbouwen van een beleid, dat is gericht op het maken van meer en nog betere sportaccomodaties. Het rapport biedt meer dan voldoende aanknopingspunten voor het opstellen van een programma, waaraan wij in Zeeland de han den vol zullen hebben. Daarom zullen alle wensen in geld moeten worden vertaald om de nodige fondsen te krijgen. Wij kunnen slechts hopen, dat die weg niet al te zuchtend afge legd behoeft te worden', schrijft de voorzitter van de Zeeuwse Sportraad, gedeputeerde A. L. van Geesbergen, in het voorwoord. ,,De vrije tijd is niet in de eerste plaats de tijd waarin men vrij is van arbeid, maar vooral de tijd waarin men vrij is zich te ontwikkelen en te ontspannen. Daarbij gaat de vrije tijd zowel in omvang als in bete kenis steeds meer toenemen". Dit centrale uitgangspunt van de onlangs verschenen dis cussie-nota van minister Klompé over het sportbeleid heeft de Stichting Zeeland goed in haar achterhoofd gehouden. Het rapport „Sportaccomodaties in Zeeland" dient als een bijdrage tot het welzijn van de Zeeuwen Dit wil men bereiken door middel van ver ruiming van de mogelijkheden voor de sport beoefening in de provincie en totstandko ming van een doelgericht overheidsbeleid ten aanzien van het maken van voldoende sportaccomodaties. De verzameling van het materiaal is in de eerste plaats gebeurd via een schriftelijke vragenlijst bij gemeenten en sportbonden. Verder hebben ook een aantal bestuursle den van gymnastiekverenigingen en gym nastiekleraren meegewerkt om gegevens over sportvelden, -zalen enz. bij elkaar te krijgen. Tholen en Sint Philipsland komen er wat sportaccomodaties betreft niet best af in het rapport. De gegevens over onze streek be wijzen dat PROVINCIE Zeeland heeft totaal 174 sportvelden, waar van 95 voetbalvelden. Een aantal velden worden voor verschillende sporten gebruikt, zoals voetbal, korfbal, handbal. Het meren deel ligt direct bij of in de woonkern, maar in Stavenisse bijvoorbeeld ligt het sport veld op meer dan één kilometer van de woonkern van de sportbeoefenaren. De voetbalvereniging van Schore is er echter nog slechter aan toe, want die moet twintig kilometer verder in Kats gaan spelen. Totaal zijn er in onze provincie 17 toko's, 13 kantines en 7 clublokalen bij de velden. Verder zijn er vijftig lichtinstallaties. Er zijn 224 kleed-wasgelegenheden met toilet. Voor de scheidsrechter zijn er 27 kleed-wasge legenheden met toilet en 68 kleed-wasge legenheden zender toilet. Van de elf tribunes zijn er in Zeeland gedeelten overdekt in Kloetinge, Yerseke, Terneuzen, Vlissingen, Middelburg, Aarden burg en Hulst. VOETBALVELDEN meer 1 voetbalveld en 1 oefenveld met ver lichting; Sint Annaland 1 voetbalveld en 1 oefenveld met verlichting; Stavenisse 1 voet balveld; Sint Maartensdijk 2 voetbalvelden en 1 oefenveld zonder verlichting; Poortvliet 1 voetbalveld. KWALITEIT De kwaliteit van twee voetbalvelden in onze streek is voldoende, vijf zijn er goed. De bespelingsfrequentie is overal goed, de oefengelegenheid bij vijf velden goed en twee slecht: Stavenisse en Poortvliet. Kwaliteit subaccomodaties: kleedgelegenheid: vijf goed, twee voldoende wasgelegenheid: vier goed, één voldoende, twee slecht. toiletten: drie goed en vier slecht. Elk voetbalveld heeft als subaccomodatie minstens twee kleed-wasgelegenheden met toilet. In Sint Maartensdijk is deze subacco modatie slecht. Er zijn vier bergruimten. Sint Annaland en Sint Maartensdijk hebben voor de scheidsrechter één kleed-wasgelegen- heid met toilet. Oud-Vossemeer heeft een toko bij het voetbalveld en Sint Annaland een kantine (red.). Over het algemeen is de kwaliteit van de velden in Zeeland voldoende tot goed; dertien velden zijn onvoldoende van kwali teit en negen zijn er overbespeeld. Bij 63 velden is goede oefengelegenheid, bij 54 voldoende en bij 57 geen of beslist onvoldoende oefengelegenheid. De subacco modaties zijn in het algemeen voldoende in Zeeland. VELDENDICHTHEID Tholen en Sint Philipsland met Oostelijke Zuid-Beveland hebben na de Kanaalzone Walcheren en Midden en Noordelijke Zuid- Bevaland de hoogste veldendichtheid in Zeeland. De veldendichtheid is het verhou-, dingsgetal dat aangeeft hoeveel inwoners of hoeveel 10-25 jarigen (de categorie die het meest gebruik maakt van de sportvelden) er in een bepaalde streek zijn er per voet balveld of per sportveld. Een hoge velden dichtheid is dus ongunstig, een lage gunstig. Veldendichtheid (V.D.) Zeeland Onze streek Noord-Beveland en Tholen hebben alleen voetbalvelden (sportvelden waarop uitslui tend gevoetbald wordt). Sint Philipsland heeft geen veld, terwijl er wel een voetbal vereniging is. (NOAD speelt nu op een weiland van de heer Klompe (red.) De voet balvereniging van Scherpenisse (SPS-red) speelt op het terrein in Poortvliet. Tholen en Sint-Philipsland, Oostelijk Zuid- Beveland en Midden en Noordelijk Zuid- Beveland zijn de enige streken in Zeeland die niet aan de landelijke planningsvorm van één voetbalveld op 1700 inwoners be antwoorden. Schouwen-Duiveland en Midden Zeeuws-Vlaanderen staan er het gunstig ste voor. Per 1500 inwoners dient er ten minste één sportveld te zijn (exclusief schoolvelden) In Tholen en Sint Philipsland en Ooste lijke Zuid-Beveland is er sprake van een zeer ernstig tekort aan voetbal- en sportvelden. In deze streken is de veldsituatie kwantita tief het ongunstigst in Zeeland. De veldaccomodatie ziet er in onze streek als volgt uit: Tholen 1 voetbalveld en 1 oefenveld zonder verlichting; Oud Vosse- Aantal inwoners per voetbalveld 2178 2589 10-25 jarigen per voetbalveld 555 648 10-25 jarigen per veld 418 648 De stad Tholen heeft de laagste V.D. in de streek, namelijk honderd 10-25 jarigen per voetbalveld. Indien de verschillende streken in Zeeland vergeleken worden, kan men constateren dat in Tholen en Sint Philipsland en vervolgens in Oostelijk Zuid- Beveland de veldendicht heid het ongunstigst is. De gegevens over de sportaccomodaties zijn in het rapport ook gegroepeerd per ge meenteklasse. Het voordeel hiervan is dat men gemiddelden en normen kan opstellen voor hoofd- en subaccomodatie voor wat grootte betreft vergelijkbare gemeenten in Zeeland. De resultaten hiervan zijn een goede maat voor het vaststellen van tekorten en achter standen die bepaalde gemeenten hebben ver geleken met andere Zeeuwse plaatsen met een gelijk inwonertal. GEMEENTEKLASSE Evenals bij de sportvelden zijn ook de zalen per gemeenteklasse gegroepeerd. Wanneer in een gemeente gemiddeld meer dan 300 mensen van 6-39 jaar voorkomen dan het gemiddelde in de betreffende ge meentecategorie per zaal bedraagt, is het aantal gymnastieklokalen in die gemeente beslist onvoldoende. Van de 38 Zeeuwse plaatsen met 0-2500 inwoners heeft Oud Vossemeer 1047 6-39 jarigen per zaal en Sint Philipsland 1007. Het gemiddelde in deze gemeenteklasse in Zeeland is 703, zodat de zaalaccomodatie beslist onvoldoende is. Voor de streek is het gemiddelde in die gemeenteklasse 948. In dezelfde gemeenteklasse hebben Scher penisse en Stavenisse met respectievelijk 547 en 658 6-39 jarigen geen zaalaccomodatie. Voor de 28 Zeeuwse gemeenten met 2500- 5000 inwoners is het gemiddelde 1007. In onze streek is dat voor de betreffende gemeenten 1116. Als conclusie stelt men dat Midden Zeeuws Vlaanderen er in Zeeland het ongunstigst voor staat, gevolgd door Tholen en Sint- Philipsland en Walcheren. ZWEMMEN SPORTVISSERIJ De sportvisserij maakt volgens het rapport momenteel een explosieve ontwikkeling door. Dit is de belangrijkste vorm van open luchtrecreatie. In Nederland zijn nu zo'n 750.000 sportvissers, terwijl er daarnaast nog 200.000 Belgen in ons land komen vis sen. Aan sportvissershavens worden speciale eisrn grsteld met betrekking tot windrichting stroom geulen, vaarroutes en ondiepten. Deskundigen achten voor onze streek het kustgebied van Sint Annaland uitermate ge schikt als uitvalsbasis voor zeehengelaars en binnenvissers. TENNISBANEN In Zeeland zijn er 72 tennisbanen, vanaf 1962 een toename met vijftien. Er zijn 28 verenigingen. 1 holen en Sint Philipsland en de beide Be* elanden hebben relatief het geringste aantal banen. Landelijk hanteert men 1 ten nis haan per 5000 inwoners, waaraan Zee land in zijn geheel voldoet. Gezien de steeds toenemende ongeorganiseerde sportbeoefe ning wordt 1 baan op de 3000 inwoners wenselijk geacht. I Ht is nu alleen nog maar voor West- Zei uws- Vlaanderen van toepassing Ii onze streek zijn er twee tennisvereni gingen met 55 leden. In Sint Maartensdijk zijn twee tennisba nen (gravels). IiJSBANEN Op Tholen en Sint Philipsland zijn er vo'gens het rapport ijsclubs in Tholen, Oud- Vi ssemeer, Sint Annaland, Stavenisse, S< herpenisse en Sint Philipsland. Geen enkele daarvan is bij de KNSB aan gesloten. In de hele provincie zijn er slechts tvee aangelegde landijsbanen, in Middel- bi rg en Zierikzee. V erder wordt er op plassen of ondergelopen landen geschaatst, zonder accomodaties. Bij de ruitersport staat voor Tholen en Si at Philipsland alleen aangegeven dat er in Ot d-Vossemeer een bij de Koninklijke Ne- dei (andse Federatie van Landelijke Rijver- enigingen aangesloten rijvereniging is. SCHIETSPORT rol gespeeld. Wat dit betreft kwam men voor Tholen en Sint Philipsland op 2 vol doende, 1 onvoldoende doch met beperkte middelen te verbeteren en 4 totaal onvol doende. Verreweg het grootste aantal zalen is als gymnastieklokaal gebouwd. In onze streek 6, terwijl er 1 zaal een combinatie van dorpshuis-verenigingsgebouw Is. JUWELIER Kortemeestraat 33 Bergen op Zoom Telefoon 5607 b.g.g.5458 Adv. ingez. med. GEBRUIK Volgens het rapport worden er van de zeven gymnastieklokalen in onze streek 7 gebruikt voor onderwijs, 7 voor verenigingen 5 voor volleybal-badminton, 1 voor andere binnensport, 1 voor krachtsport, 5 voor indoortraining en 3 voor andere doeleinden. Wat de bezettingsgraad betreft (er staan alleen gegevens van het onderwijs), zijn drie zalen onbezet (minder dan 10 uur), drie zalen onderbezet (10-20 uur) en 1 zaal over bezet (meer dan 30 uur). Deze laatste is het gymnastieklokaal aan de Zoekweg in Tholen. Verder wordt nog opgemerkt dat Scher penisse en Stavenisse waarschijnlijk een gym nastieklokaal gaan bouwen en dat in Sint Maartensdijk de bouw van een groot dorps huis begonnen is. bouw, maar volgens het rapport dienen mi nimaal nog twee zweminrichtingen in onze streek gebouwd te worden. Daarbij wordt opgemerkt dat er in Tholen plannen bekend zijn voor een zwembad. INSTRUCTIE Steeds meer pleit men voor een aansluiting van de sport bij het onderwijs. De kans dat sportactiviteit, eenmaal begonnen op de la gere school, later wordt voortgezet al of niet in verenigingsverband is groot. Een tweede zeer belangrijke reden om het leren zwem men te bevorderen is, dat de kinderen in een waterrijk gebied als Nederland met Zee land als meest waterrijke provincie moeten leren zwemmen, daar het gevaar voor ver drinking groot is. Zeeland steekt er wat de zweminstructie betreft het ongunstigst af. maar in heel Ne derland is het hiermee bedroevend gesteld. Pas in overdekte instructiebaden is het mo gelijk de voor het bereiken van een redelijke zwemvaardigheid noodzakelijk geachte 20 40 uren per jaar te bereiken. Bovendien is het pas bij overdekte acco modatie mogelijk zwemles in het leerpro gramma op te nemen. In Tholen en Sint Philipsland en Ooste lijk en Midden en Noord Zuid Beveland is het geringste aantal scholen dat een zwem bad bezocht. Het aantal zesdeklassers in 1968 met een zwemdiploma was in Oud- Vossemeer zeven en in Sint Philipsland 4.5. In de overige streekgemeenten had geen enkele zesdeklasser een zwemdiploma. In het rapport staat nog dat diverse scho len in onze streek zwemmen in Nieuw- Vossemeer waar een plan bestaat voor de bouw van een overdekt bad. Er zijn in Zeeland 21 schietverenigingen met ongeveer 560 schutters, deel uitmakend van <e Zeeuwse schietbond. Op het eiland Thcien zijn er vijf buitenbanen van honderd meter, alle goedgekeurd door het ministerie van defensie, in Sint Annaland, Stavenisse. Sint Maartensdijk, Scherpenisse en Poort vliet. MODERNE BRILLEN PRACHT COLLECTIE BIJ t Fortuinstraat 12 Bergen op Zoom Schietverenigingen zijn er volgens het rapport in Tholen, Sint Annaland, Stavenisse Sint Maartensdijk, Scherpenisse en Poort vliet. Er is geen enkele vereniging in Zeeland die binnen wedstrijden kan organiseren van wege de gebrekkige accomodatie. Er wordt nu binnen geschoten in garages, scholen en verenigingsgebouwen. OOK LEUKE HIPPE MODELLEN adv. ing. med. Het 116 pagina's tellende rapport 'Sport accomodaties in Zeeland' door de Stichting JACHTHAVENS Zeeland voor de Zeeuwse Sportraad ge maakt is een waardevolle inventaristie. Hier-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 9