Historie van de (/emeente Poortvliet Oranje en Amsterdam cvo 18 december 1969 EENDRACHTBODE 5 Amsterdamse regenten sturen aan op oorlog Patriotten en Patriotten KOELKASTEN DIEPVRIEZERS VERHOEVEN C. ANDRIESSEN en ZN Republiek, maar nu was de maat vol. Toen ook nog op 10 september 1780, bij het door zoeken van de papieren, op de aan boord van een Nederlands schip zijnde gezant Lau rens zeer bezwarende documenten werden gevonden, waaruit bleek, dat Amsterdam in 1778 had onderhandeld met de Amerikanen, verklaarde Engeland, op 12 december, ons de oorlog. DEMOCRATEN 1781 De vierde Engelse oorlog werd voor ons land geen succes. Amsterdam had, door anti- Engelse provocaties, de Stadhouder willen treffen, doch werd zelf het slachtoffer van eigen politiek. De Engelse vloot bleek veel sterker dan werd verondersteld, terwijl even duidelijk bleek, dat de eigen vloot niet veel meer voorstelde. Niet, dat er nu veel werd gevochten er vielen een paar schoten bij Doggersbank maar de Engelsen bezetten Sint Eustatius, waardoor er van handel op Amerika geen sprake meer kon zijn. Ook verkreeg Engeland bij de vrede van 1784, het recht om op Oost-lndië te varen, een gebied, dat vóórdien voor de Nederlandse schepen was gereserveerd. Bovendien, en dat was wel de grootste tegenvaller, werden de Verenigde Staten van Amerika, ondanks erkenning onzerzijds, niet het afzetgebied van onze handel. Engeland bleef daar de grootste rol hij spelen. De stemming in de Republiek werd er door dit alles niet beter op. En wie kreeg de schuld De Prins van Oranje. Een ware pamfletten-oorlog brak uit. Op 27 september 1781 vinden de Amster dammers zo maar op straat exemplaren van een pamflet. Misschien kan beter van een brochure worden gesproken, want het is een heel epistel en het telt ettelijke bladzijden. 'Aan het volk van Nederland', heet het te vondeling gelegde geschrift. Het begint met een historisch overzicht. Hierin komt het Oranjehuis er niet zo goed af. 'Alle Prinsen van Oranje zijn zelfzuchtige tyrannen', zo betoogt de schrijver, 'en Willem V is een verrader van het vaderland'. Dergelijke be namingen voor de Stadhouder zijn niet nieuw, elkaar door middel van pamfletten bestrijden en beschuldigen is een gewoonte geworden in die tijd en Pro of Contra wordt in klare taal geuit. Het is mode geworden om elkaar te krenken. Het café de Tol had zijn naam van geen vreemde gekregen. liet was het tolhuis in het dorp Poortvliet op de Napoleonsweg. Langs de met stenen bestrate weg, de straatweg, van Tholen naar Goris- hoek verplaatste keizer Napoleon immers troepen en geschut van Holland naar de Belgische en Franse kanaalkast en naar Noord-Frankrijk. Aan veren ivas men in die jaren wel gewend. Ook op dit traject werd tol gehevenzowel in Tholen als in Poortvliet door een tolgaarder. Ook nu weer menen de mensen te maken te hebben met één van die vele staatsgezinde epistels, waarvan er reeds zovele zijn ver- preid. Maar bij het verder lezen ontdekken ze toch iets anders dan de normale stand punten. Ook de aristocraten komen er slecht af. 'De regenten zijn niet langer de vertrou wensmannen van het volk', zo zegt de auteur. Het volk wordt vervolgens aangespoord om niet langer werkeloos toe te zien, doch goede Patriotten tot Gecommitteerden te kiezen, die, uit naam van de burgerij, het regerings beleid dienen te veranderen. Voorts wordt aangedrongen op: vrijheid van drukpers, bewapening der burgerij. Ge wezen wordt naar de opstand van de Ame rikaanse koloniën tegen het moederland, Engeland. Gemaand wordt om vooral met overleg en kalm te werk te gaan. Het stuk eindigt met: 'Jehova, de God der vrijheid, die de Israëlieten uit den diensthuize heeft ge leid, en hen tot een vrij volk gemaakt, zal onze goede zake ongetwijfeld ook ondersteu nen. Ik ben, Volk van Nederland 1 Waarde mede-burgers, Ulieder getrouwe medeburger'. Er volgt geen ondertekening. De brochure is anoniem. Wie is die medeburger Niemand weet het. Het was een belasting, die was verschuldigd voor het gebruik van een bepaalde weg, hetzij te voet, hetzij per as. De tolgaarder was van hetzelfde slag als de tollenaar, waarvan ook in het nieuwe Testament sprake is. Het tolrecht kon dus het gevolg zijn van de aanleg van een weg op kosten van een ambachtsheer. Het kon ook een vergoeding zijn voor het gebruik van een particuliere weg. Of voor het gebruik van een openbare-, een staats- of rijksweg. De lezers van 50 jaar en ouder zullen zich herinneren dat de antipathie tegen het tolrecht nog aanleiding gaf tot het stichten van een politieke partij, waarvoor Floris Vos tot Tweede Kamerlid werd verkozen. In Zeeland waren de tolrechten toendertijd (tegen 1930) al afgeschaft. DRIE CENTEN VOOR EEN HONDEKAR In de tijd vóór 1900 toen er nog tol geheven werd in Poortvliet, woon de op „De Tol" Marinus Geluk van geboorte afkomstig uit Tholen. Het was toen waarschijnlijk een verlofcafé. Er werd in ieder geval bier ge schonken. Een geel geverfd hek sloot de rijweg af en men moest betalen om hier te kunnen passeren, behalve als voetganger. Het tarief was bij voorbeeld voor een hondekar met drie honden drie cent. Om tolgeld te ontlopen reed men vaak via het weggetje waar nu Jac van Bemden woont via de Noordhoek. Het verhaal gaat dat de vrouw van M. Geluk op haar kousen het dorp in rende achter een gerij aan, dat na het openen van de tolboom zonder betalen doorgereden was. Ik neem aan dat De Tol van de overheid ge pacht werd. Het was dan ook geen wonder dat de toenmalige Mao van den Tol (Maatje Elenbaas, afkomstig uit Sint Annaland) met opgeheven vrfist stond wanneer slecht volk van het geopende tolhek profiteerde om zonder betalen door te rijden. De kosten voor het onderhoud van wegen werden vroeger dus veelal be streden uit de opbrengsten van tollen. In 1899 werden bij wet de tollen op rijkswegen opgeheven. Ik veronderstel dat in die tijd ook de tol te Poortvliet werd afgeschaft. In 1930 verbood de wetgever trouwens het invoeren van nieuwe tollen. Voor het heffen van tol, zoals thans op de Zeeland- en Haringvlietbrug is dan ook speciale vergunning nodig. Tollen waren reeds in 1948 zeldzaam. Er waren er toen nog slechts 15; in 1962 nog 3. Aangezien jonge mensen zich iets dergelijks moeilijk kunnen voorstellen ben ik jaren geleden met de kinderen nog eens in de buurt van Staphorst van de hoofdweg afgeweken en heb de tol aan een verbindingszandweg tussen Donderen en ljhorst opgezocht. We kwamen voor de slagboom, een man in een blauwe kiel kwam naar buiten en nadat de jongste een dubbeltje in zijn hand had gelegd, ging de tolboom omhoog. GEEN VERGUNNING De Tol in Poortvliet ging van Marinus Geluk over aan Arend Kievit, die getrouwd was met een zuster van Merien van Lauw (Zaltbommel), de schilder. Arend Kievit was een broer van Daan Kievit, de slachter die voor Ko Hage in de slachterij in de Langestraat woonde. Koeltechniek Lievevrouwestraat 33 - Tel. 4898 Bergen op Zoom OORLOGSZUCHTIG AMSTERDAM 'Niemandt is schootsvrij', zo werd er ge klaagd, 'het gelijkt veel naar een markt, waar jongens twisten en vegten, malkander met stenen gooyenNauwelijks komt dan een onnozele voorbij, of hij krijgt een buy weg...' Niet alleen de Prins maar ook de Hertog van Brunswijk werd het mikpunt van spot en hoon. De tegenstanders van de Prins, de Patriot- .en, bestonden uit twee soorten. Allereerst waren er de regenten. Zij wilden zich ont doen van Oranje en zelf baas spelen, elk in eigen gewest, in eigen stad. Tot deze groep behoorden in Amsterdam Rensdorp en de zijnen. De tweede soort, de Democraten, hadden tot leus 'Bij 't volk berust de hoogste macht. De vorst en wettige overheden zijn dienaars van zijn wil'. Van deze groep had Van der Capellen tot de Poll, de anonieme schrijver van de bro chure van 1781, de leiding. In Amsterdam waren het verder: 'vader Hooft', Van Berc- kel en later Abbema, Bicker en Rutger Jan Schimmelpenninck, die de democratische Pa triotten vertegenwoordigden. Zij wilden nau wer contact tussen steden en gewesten. Hoewel beide soorten Patriotten anti- Oranje waren, hadden ze het telkens met el kaar aan de stok. Zo kreeg men de eigen aardige toestand, dat de Amsterdamse burge meesters niet alleen het dragen van oranje verboden, doch ook het uitgeven van de bro chure 'Aan het volk van Nederland' straf baar stelden. De democraten waren echter zeer doelbe wust en militant in hun optreden. Zij werkten geheel volgens het boekje van Van der Ca pellen. Ze richtten, toen er moeilijkheden met Oostenrijk kwamen, gewapende Vrijcorpsen op, welke Vrijcorpsen later zelfs werden ver enigd tot 'vliegende legertjes'. 'Bij 't volk berust de hoogste macht', 't Volk, was dat de arbeiders-klasse Niets is minder waar. De werkman kwam er niet aan te pas. De werklieden de 'bijltjes' bijvoor beeld bleven door dik en door dun Oran je-klanten. Het Amsterdamse Vrijcorps moest de 'Eilanden' veroveren. Ook de Amsterdam se joden meest arme mensen waren Oranjegezind. Ook in de Jodenbuurt trad het Vrijcorps gewelddadig tegen de bewoners op. En in Rotterdam vuurde het Patriotse Vrij corps, de compagnie Elsevier, op het 'Oran- je-gepeupel', dat, onder leiding van de 'Oran je-meid', Kaat Mossel, een Oranjefeest orga niseerde ter gelegenheid van de verjaardag van de Stadhouder. Het 'gepeupel woonde in de volksbuurt. Op 22 oktober 1751 stierf Prins Willem IV. Zijn zoon, die, volgens erfrecht, ook Stadhouder moest worden, was voor dit ambt nog veel te jong. De opvolger was slechts 2 jaren oud. Daarom werd de vrouw van Willem IV, Anna van Engeland, Regentes. Toen ook deze vrouw in 1759 stierf, was haar zoon nog maar 10 jaren oud. Zijn func tie werd daarom min of meer waargenomen door Lodewijk Ernst van Brunswijk - Wol- fenbüttel, een Oostenrijkse Hertog, die be kend werd in de Oostenrijkse Successie-oor log. Pas in 1766 werd de 17-jarige Prins als Willem V tot Stadhouder benoemd. In 1768 deed hij, vergezeld van zijn gemalin, Wilhel- mina van Pruisen, zijn intocht in Amsterdam. Alles scheen Pais en Vree tussen Prins en stad. Het Prinselijk paar werd heel hartelijk ontvangen. Toch waren de Amsterdamse regenten niet Oranjegezind. En dat zou blijken zodra de Republiek weer verzeild raakte in de Euro pese of liever gezegd wereld-politiek. In 1775 kwam één der Engelse koloniën in opstand tegen het moederland. De Engelsen probeerden niet alleen met geweld hun gezag in het rebellerende overzeese gebiedsdeel, Amerika, te herstellen, maar zij geraakten ook in oorlog met Spanje en Frankrijk. Nu was de Republiek der Verenigde Ne derlanden, krachtens een in 1768 gesloten verbond tot wederzijdse bijstand, in geval van oorlog verplicht om Engeland te helpen. De Prins en Van Brunswijk, die nog heel wat in de melk te brokkelen had, wilden zich wel aan dit verdrag houden, doch de Staats gezinde regenten, vooral die van Amsterdam, voelden daar niets voor. In Amsterdam was De Vrij Temminck burgemeester, voorts speelden Rensdorp en vooral de Pensionaris Van Berckel een be langrijke rol in de landspolitiek. Daar liet creëren van ambten voor familieleden niet meer in die mate mogelijk was als vóór 1748, waren de Amsterdamse regenten maar weer in de handel gegaan. Een handel, die juist door de Amerikaanse Vrijheidsoorlog be hoorlijk floreerde. Want via West-Indië wer den tal van goederen aan de Amerikanen ge leverd. Sint Eustasius werd het centrum van de Nederlandse smokkelhandel op Amerika. Niet alleen tabak, suiker en indigo, maar ook wapens, geschut en andere oorlogsbehoeften werden door Nederlandse schepen van Eu ropa via West-Indië naar Amerika vervoerd. Hoe Willem V ook zijn best deed om Am sterdam in te tomen, de stad ging door met het leveren van goederen aan de vijanden van Engeland, want ook naar Frankrijk werd een en ander verscheept. De Engelsen besloten de Nederlandse sche pen te onderzoeken op contrabande. Dit gold zowel voor de vaart op Amerika als voor die op Frankrijk. Amsterdam drong aan op marine-escorte teneinde de handelsschepen te beschermen te gen aanhouding op zee. Tevens werd ver zocht om de vloot te versterken. De spanning tussen Engeland en de Repu bliek steeg en Amsterdam ondernam niets om die spanning te verminderen. Integendeel. De stad deed dingen, die de spanning juist op voerden. De Amerikaanse leiders, Franklin Lee en Deane, boden in 1778 de Republiek aan om een verbond van handel en vriend schap te sluiten. De Staten reageerden hier niet op, maar Amsterdam verklaarde in het geheim tegenover de Amerikanen, hiervoor wel te voelen. Met medeweten van de burge meesters van de stad sprak de Amsterdamse koopman Jean de Neufville hierover met Lee. Er werd zelfs een concept-handelsverdrag opgesteld. Een Amerikaans schip bezocht in 1779. met de Amerikaanse vlag in top, Am sterdam. De kapitein, Paul Jones, werd als vrijheidsstrijder gehuldigd. Bij dit alles speel de de Franse gezant. La Vauguyon, in Am sterdam welbekend, een grote rol, terwijl de Engelse gezant, Yorke, vrijwel werd gene geerd. In 1780 kreeg de Republiek een uitno diging om toe te treden tot het anti-Engelse verbond van Gewapende Neutraliteit, waarin Rusland, Denemarken en Zweden zich had den verenigd. Amsterdam voelde veel voor toetreding en afgezanten werden naar Katha- rina II te Sint Petersburg gestuurd voor on derhandelingen. Engeland had lang geduld gehad met de De Tol, zon vijftig jaar geleden. Links Jannetje Kleppe (wed. Nelisse, later gehuwd met David v. d. Velde en o.a. haar dochter - thans wed. Karei v. d. Velde - nog ter plaatse wonende. In de witte schilderjas Jac (Ko) Endhoven. Midden op straat waarschijnlijk „Teeuwtje" Heijboer. Vcor De Tol de paal en de voerbak voor de paarden. Maatje van As met Thoolse muts op ongeveer 70 jarige leeftijd. MEESTERWERKEN VAN Z TOT Grote Markt 22 BERGEN OP ZOOM Op 10 oktober bezetten de Pruisen de Leidse poort. De Prins kreeg van de Staten van Holland machtiging om zoals al zo menig keer door zijn voorvaderen was gedaan 'de wet te verzetten'. En welke regenten kwamen er nu weer aan de beurt Rensdorp en Dedelen voorts nota bene enkele regen ten, die in 1748 bij het verzetten van de wet door Willem IV waren ontslagen. De aristocraten zaten weer in het zadel. De democraten werden het slachtoffer. De Vrijcorpsen werden ontwapend en ontbon den. Maar al waren de Patriotten dan ver slagen, gebroken waren ze niet. Ze bleven contact houden met Frankrijk, d.w.z. met de in Frankrijk verblijvende Nederlanders. BALLINGEN KEREN TERUG, DE PRINS GAAT IN BALLINGSCHAP Zonder de komst van de Pruisen af te wachten waren duizenden Patriotten het land uit gevlucht. Deftige aristocraten, die het PRUISISCHE INTERVENTIE Dam bezet door de Schutterij en het Vrij corps. Negen leden van de vroedschap wer den afgezet. Op 7 mei kwam een gelijk aan tal democraten daarvoor in de plaats. Op 5 juli werden de Patriotse regenten Dedel en Beels vervangen door de democratische Pa triotten Geelvinck en Backer. Amsterdam was omgezwaaid. Inmiddels was de Oranje-partij bezig om het tij te keren. Zij drong er op aan, dat de Prins weer naar Den Haag zou terugkeren. Doch de Prins weigerde, zolang de Staten van Holland hem hiertoe niet uitnodigden. Zijn vrouw, Prinses Wilhelmina van Prui sen, was energieker. Op uitnodiging van Van Hogendorp besloot zij om dan zelf maar naar 's-Gravenhage te gaan. Zij bereikte haar doel niet. Bij Goejanverwcllesluis werd ze door het Vrijcorps van Gouda aangehouden. De gevolgen van deze daad waren heel anders dan de Patriotten hadden verwacht. In Zeeland en Gelderland ging de Oranje partij tot de aanval over. De Patriotten wer den daar zwaar vervolgd. DREIGENDE BURGEROORLOG Maar een nog grotere nederlaag, en nu in de hele Republiek, zouden de Patriotten on dergaan. De broer van Wilhelmina, de ko ning van Pruisen, 'nam' de belediging van zijn zuster niet. Hij liet een leger van 20.000 man ons land binnenrukken. Van enig verzet der Vrijcorpsen kwam niet veel terecht. Stad na fctad viel in Pruisische handen. Alles wat Patriot was, aristocraat en democraat, vluchtte naar de laatste stad die nog 'vrij' wasAmsterdam; De patriotse 'Commissie van defensie' en de Staten van Holland verplaatsten hun zetel naar de stad, die de strijd het langst moest volhouden. Toen op 20 september 1787 Willem V triomfantelijk naar Den Haag terugkeerde, was Amsterdam nog in handen van de Patri otten. De stad werd zelfs in staat van ver dediging gebracht en bij Amsterdam te Amstelveen raakten de Pruisen en Vrij corpsen slaags. Toen gaf de stad zich over. De situatie in de Republiek werd steeds slechter. De Hertog van Brunswijk was, ten gevolge van acties van de regenten, van het toneel verdwenen. De Prins vluchtte naar Nijmegen. In Groningen en Overijssel hadden de Patriotten het heft in handen. In Zeeland en Gelderland stond de bevolking aan de kant van Oranje. In Friesland regeerden de Prinsgezinden en Patriotten naast en los van elkaar. Toen in de stad Utrecht in 1786 de democratische Patriotten de macht overna men, sloeg de Patriotse Regenten van Hol land de schrik om het hart. Zij onthieven hun oude vijand, Willem V, van zijn post als Kapitein-Generaal en concentreerden het le ger langs de Hollands-Utrechtse grens, ter verdediging van hun gewest tegen de, in hun ogen, nog grotere vijand van dat moment de Democratie. De Amsterdamse regenten bemerkten ech ter spoedig, dat deze vijand reeds hun eigen stad beheerste. Op 21 april 1787 werd de Ook op het platteland stond men aan de kant van Oranje. Op de boeren kon de Stad houder nog rekenen. Willem V maakte van deze gezindheid geen gebruik. Ook zocht hij geen toenadering tot de democraten. Hij hield het op de aristo craten en daarvan had de Prins nu juist niets te verwachten. Zonder duidelijke Stadhouderlijke leiding viel de Republiek uiteen in drie partijen: de democratische Patriotten, Frans-gezind, steeds aanmatigenden in hun optreden, de pa triotse Regenten, ook Frans-gezind, maar te gen elke volksinvloed, en tenslotte de Oranje partij, zich meer en meer, onder leiding van Gijsbert Karei van Hogendorp, organiserend in gewapende Oranje-corpsen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 5