Boer Als het even kan Na prachtig najaar en redelijke prijzen EEG-mineur Niet aflaten minister te wijzen op concurrentiever valsende faciliteiten in buurlanden Forum kreeg de vragenzak vol Op ZLM kringvergadering: Jhr J. van Vredenburch overleden Komt er eigen Roode Kruisgebouw op Tholen Deze week Kerstnummer Abonnementsprijs 26ste jaargang no. 2 27 november 1969 Nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland Hoofdredacteur uitgever G. Heijboer, Tel. 01665-375 Postgiro 12.44.07 Eendrachtbode - Tholen. Eendrachtbode - Postbus 5 - Sint Annaland Abonnementsprijs f 4,50 per half jaar, per post f 5,50. Sluitingsdatum advertenties: dinsdagmiddag. Adv. prijs f 0,15 mm -f- BTW. Soms schiet het een of ander bekend gezegde niet te binnen en wanneer het nachtelijk uur dan al is gevorderd, kan men het ook niet meer aan een huisgenoot vra gen. Te binnen schoot wel de boer die niet eet, wat hij niet kent ,maar niet helemaal van de boer die alleen maar leeft als hij klaagt. Nu gaan we bij voorkeur onze Thoolse en Philiplandse boer niet degra deren, maar toch kwamen vage gedachten aan dit spreekwoord bovendrijven na de dinsdagavond gehouden ZLM ledenver gadering. Wat een teneurstemming na een zo goed najaar en na toch wel redelijke prijzen. Staan we er toch te ver vandaan om een gerechtvaardigde gedachte te koes teren, dat 1969 niet zo'n slecht agrarisch jaar is En dat niet alleen ten aanzien van goede weersomstandigheden, vooral het najaar, niet alleen ook ten aanzien van redelijke opbrengsten in kilo's, maar we hadden ons ook het oordeel voor onszelf aangematigd te veronderstellen, dat het ook financieel niet eens zo ongunstig is. Met plezier hebben we „lekkere" prijzen afge drukt van vroege aardappelveilingen, van latere Bintjesprijzen en de juunklok van de laatste weken mag er toch ook zijn. Toegegeven, de bietenkilo's en eerste suikergehaltes vielen tegen, de graanprijzen zijn niet daverend, fruitteelt is gewoonweg een fiasco, de groente vergt dusdanige investering en rente ,dat er heel wat kropjes sla in het veilingkistje moeten, eer men aan verdienen toe is, toegegeven ook dat het niet eenvoudig is in onze tijd veehouder te zijn en dat ook te blijven, maar toch leefde zo maar de gedachte dat het minder kon dan dit jaar .Veel minder zelfs. Dat het nu zelfs redelijk is. Met uitzondering van de fruitteler zelfs zo redelijk ,dat het is vol te houden. Zelfs redelijk vol te houden. Nou ja, je moet er echt inzitten. De jubileumkrant had ook heel wat advertenties, maar de drukkosten alleen beliepen de negenduizend. En toch hadden we optimistischer agra rische klanken verwacht dan de ZLM leden vergadering deed horen. We waren gewoon klaar wakker, toen een Thoolse echte boer het in die depressiewoestijn nog ronduit durfde beweren, dat hij het boer-zijn aan trekkelijk vond en er althans dit jaar gced uitkwam. Vooral omdat we het ook met hem eens zijn, dat zolang de wereld bestaat er boeren zullen blijven. Niet zo veel misschien als de al veel mindere thans dan voorheen. Maar zoveel schoenmakers zijn er ook niet meer. Zoveel scheepswerven evenmin. Laat staan zoveel molenaars als vroeger. Niet eens zoveel warme boterletterbakkers meer. We zouden onze agrariërs toch willen opwekken: kop op. Natuurlijk vechten voor het bestaan .Maar wie moet dan niet Wie moet dat niet meer dan vroeger in het zelfstandig bedrijf Het is overal hard sappelen. Anders komt men er niet. De boer niet, de middenstander niet, de fabri kant niet. Ja, nu schiet ons toch nog een agrarisch gezegde te binnen. Van het knorrende vet worden. Mocht dat zo zijn Van harte gegund. Plotseling schakelt men dan van een prachtig najaar over op bar winterweer. Dinsdag leverde dat bewijs. En daarmee meteen ook al wat zorgen. Zorgen, die nog veel groter kunnen worden, naarmate het voorproefje van dinsdag werkelijkheid wordt. Zorgen vooral voor de oudere buur man. Voor de oudere buurvrouw Bij de entrede van de winterperiode in deze week bekruipt ons geen maan-die-door- de-bomen-schijnt-sentiment. Maar we hopen wel van onszelf temidden van alle be slommeringen, temidden van het zo grote egoisme, dat we de versnelling van het eigen ik even willen terug schakelen, wan neer er in deze winter weer zovele oudere stads- en dorpsgenoten zijn, die door het winterweer in de verdrukking komen. Een zaamheid wat overbruggen, een kolenkit je - als er nog geen aardgas is - vullen, een sneeuwtrottoirtje van oude buurman schoon vegen, een briefje voor haar of hem posten, wat zijn er veel onbetekende kleinigheden, die toch een groot hart vullen, als we het even mogen en willen zijn. Wij, u ook Het is best om wat over te hebben voor een verkommerd Biafra, voor een getroffen Tunesië, mag er ook in de wintertijd wat extra aandacht zijn voor de oudere buurman de oudere buurvrouw Of zij die op het eind van de straat wonen Toe maar, als het even kan Verschijnt elke donderdagmiddag Losse nummers 25 cent. Spierinkjes t/m 20 woorden f 2,50 BTW. Van half acht tot elf uur rond had de Zeeuwse Landbouw Maat schappij kring Tholen en Sint-Philipsland dinsdagavond in een goed bezochte algemene vergadering te Scherpenisse nodig, om inleiders en vragenstellers aan hun trekken te doen komen. Benadrukt werd de noodzaak van samenwerking op velerlei ter rein, van individuele boeren met loonbedrijven, van groentetelers tot afzetorganisaties toe. En van 'buitenaf' klonk er een teleurstel lend alarmsignaal, dat men in dit gebied ten aanzien van de late aardapppelafzet nog niet die samenwerking had weten te vinden, die zo hoog nodig is en die in de vroege aardappelsector zo'n resul- tatief voorbeeld zou moeten geven. Gelukkig dat landbouwer I. Hage uit Tholen tijdens de forumzitting na de pauze nog wel met overtuiging het „boer-zijn" verdedigde. Het was een verademing in een bijeenkomst, waar naar de smaak van een niet-direct- agrarische luisteraar wat al te veel een teneurstemming heerste. Teneur met recht vanuit de fruitsector, teneur met evenveel recht ten aanzien van EEG problemen en manipulaties, maar teneur temidden toch ook van een prachtig najaar, een redelijk goede opbrengst 1969 wat kilo's betreft en een niet ongunstige prijsvorming voor menig agrarisch produkt. Met zelfs een nieuwe land- en tuinbouwschool. Dit alles op de weegschaal deponerend vindt een dan niet-direct betrokkene, maar daar toch dichtbij levende en in elk geval meelevende medeve leraar, dat het boer- zijn nu ook weer niet gedegradeerd moet worden tot het peil van de zo bizonder slecht beloonde koeienwachter uit de der tiger jaren. ONEERLIJK Nee, helemaal was de teneurtoon ook weer niet, want toen voorzitter M. C. J. Kosten uit Tholen zijn openingsrede begon voor een flink aantal opgekomen ZLMers verheelde hij helemaal niet, dat het een bizonder gunstig jaar is geweest, wat de weersgesteldheid betrof, herinnerde hij even eens aan behoorlijke opbrengsten en was blij met gunstige prijzen voor het merendeel der produkten, al was dat dan voor een deel te wijten aan een weer te droog jaar voor de zuidelijke EEG landen. Een daardoor in dat EEG deel ook belangrijk minder op brengst. Men kon het dhr. Kosten toegeven, dat de compensatie 1969 heel hard nodig was voor de tekorten in voorafgaande jaren Komend bij de fruitteelt sector kon de toon niet optimistisch blijven .Heel begrijpe lijk. Het is al een paar jaar geleden begon nen, stelde de nieuwe ZLM kringvoorzitter. Grote overschotten appelen op vader landse bodem en EEG partners, die niet anders deden dan maar aanplanten. Werd er in Frankrijk soms geen 250.000 hectare woeste grond bevlced en vruchtbaar ge maakt om boomgaarden te planten Werd de koelhuisbouw daar niet gestimuleerd en gesubsidieerd. Groter toeslagen voor de Franse fruitteler, dan onze overheid bijdroeg in de verbouw van tarwe en suikerbieten in de IJsselmeerpolders, waarover Mansholt struikelde. Hoe kan een agrarische zoon tot zulke ongenuanceerde uitlatingen komen, vond dhr. Kosten met in gedachten Mansholt por tret op de achtergrond. Kan deze EEG topfunctionaris niet beter vertrekken dan 5000 boeren saneren VERLANGLIJSTJE De ZLM voorzitter vond het normaal op 26 november met een sinterklaasverlang lijstje aan te komen, een agrarischverlang- lijstje wel te verstaan. Ook nog een heel eenvoudig, begrijpelijk wenskaartje. Daarop stond slechts (door ons vertaald) gelijke monniken, gelijke kappen. En dhr. Kosten zei dat in deze bewoordingen: wij wensen onder gelijke voorwaarden en gelijke fiscale, sociale en economische factoren onze pro dukten voort te brengen en af te zetten als onze E.E.G.collega's. Vervolgens toonde hij met heel wat cijfer materiaal aan, dat er tot dusver aan dat verlanglijstje van Nederland niet is voldaan. „De E.E.G. sinterklaas heeft in andere landen met gullere hand subsidies gestrooid dan in Mansholt's vaderland. Tevergeefs pleitte agrarisch Nederland voor rentesubsidies, tevergeefs voor steun bij de vlasteelt, bij silobouw en ga zo maar door. Wat de kosten van de sociale zekerheid van de boeren en tuinders en meewerkende gezinsleden betreft, spreken deze cijfers duidelijke taal: In Frankrijk moeten de boeren en tuinders ongeveer 25 van de kosten zelf betalen, in België 40%, in Duitsland 23%, in Luxemburg 30%, in Italië 20%, maar in het laatste EEG land, in Nederland moet er 90% in die kosten worden bijgedragen door de boer. Spreker wilde daarmee niet beweren, dat de bestaande grote overschotten in de EEG landen zouden zijn weggewerkt. Maar wel, dat men daardoor in eigen land in ongun stiger positie komt te liggen voor een effi ciënte bedrijfsvoering. De kosten zijn hoger of als men dat liever hoort, de subsidies belangrijk minder. Vaak gecamoufleerde-, maar toch subsidies voor de agrariërs bij de EEG partners. Nu wil de Europese commissie begrijpe lijk van de overschotten af en dat is de belangrijkste reden, dat de nieuwe prijsvoor stellen voor enkele gegarandeerde produkten lager uitlopen. Voor de tarwe interventieprijs gold tot dusver vanaf haven Rotterdam, maar nu vanaf haven Rouaan. Dit betekent een ver langing voor de Nederlandse boer van 1,6 cent per kg. Hoe moet de boer de prijs stijgingen op ander gebied van een procent of 8 er uit halen Bovendien baseert de Europese Commissie de prijzen op een struktuur Mansholt, die er nog niet is. Een scherp protest is gewenst en dat zullen onze voormannen laten horen, zo veronderstelde de heer Kosten. Er kwamen nog meer cijfers op tafel. Van het totale inkomen, zo zei de ZLM voorzitter vervolgens, dat de Franse land bouw geniet komt er voor de Fransman 11 uit sociale verzekeringen, in de andere EEG landen is dat ongeveer 4%, maar in Nederland is het slechts een half procent. Dat is concurrentievervalsing. Datzelfde kan men waarnemen op het gebied van de be lastingheffing. Laat Nederland in de EEG asjeblieft niet de brave Hendrik blijven spelen en daardoor de dupe worden. Zie maar wat in EEG landen gebeurde. Zonder overleg devalueerde de Franse franc, werd de Duitse wisselkoers vrijge laten en stelt België de BTW uit tot vol gend jaar, wil Italië er pas op 1 juli 1971 mee beginnen. Voor ons land komen daar nog bij ongunstige kunstmestprijzen, nadelige verschillen bij bestrijdingsmiddelen en ga zo maar door. VOORBEELDBEDRIJF Daarna bleef de kringvoorzitter wat dich ter bij huis en wees op de redelijk goede kans, dat er in Sint-Maartensdijk een voor beeldbedrijf gaat komen vcor vollegronds- groenteteelt. Landelijk worden er een viertal van de bedrijven gesticht en dat Tholen daarbij is, mag tot dankbaarheid stemmen. De bedoeling is meer belangstelling te wek ken voor dit bedrijfstype 15 hectare). Spre ker dankte het gemeentebestuur van de Smalstad voor de hierbij verleende mede werking om er vervolgens op te wijzen, hoe in Scherpenisse het nieuwe schooljaar startte in een nieuw efficient ingericht schoolgebouw. Jammer, dat er maar weinig nieuwe leer lingen kwamen. Spreker was er zeker van, dat er voor geschoolde agrariërs in ons gebied mogelijkheden zullen blijven en die scholing is meer dan ooit nodig, een scho ling op brede basis en niet beperkt tot het theoretisch land- en tuinbouwvak. Juist het zoveel kleiner aantal werknemers in de landbouw vraagt veel meer dan ooit werknemers met kennis van zaken, met een goede theoretische basis. De tijd van onge schoold personeel is voor goed voorbij. Laten we er voor waken, dat ons oplei dingsinstituut niet onderbevolkt raakt, aan gezien de land- en tuinbouw een onmisbare schakel vormt bij de ontwikkeling van de land- en tuinbouw in de streek, zo besloot de heer Kosten zijn openingswoord. SAMEN Hierna volgden een viertal korte inleidin gen door de heren J. Markusse, J. M. C. Ooms, F. D. van de Hoek en M. A. Schenk. Het zou wat veel ruimte vergen daarvan in dit nummer uitvoerig verslag te geven. Het thema was of er nog toekomst voor de agrariër zou zijn. De heer Markusse rekende op een verdere prijsverlaging in EEG ver band. Dat is schrijnend tegenover loons verhogingen in de andere sectoren. Als een werknemer thans 12J^ duizend per jaar verdient is dat over 5 jaar met telkens 5 loonsverhoging er bij zo'n 16 17.000, rekende de ZLM medewerker voor. De zelf standige boer, die ook nog werknemers heeft, zal moeten begrijpen, dat dit bedrag er eerst zal afmceten. Daarom ook, zo vond dhr. Markusse heeft de jonge boer een buffer nodig. Een buffer door vakkennis, ondernemersschap en financiële mogelijk heden. Wanneer gepraat wordt over netto-over schotten zegt dat niet veel over het reeële inkomen. Een moeilijke zaak is om een goed financieringsplan op te stellen. Dhr. Markusse vond verder, dat de jeugd die de agrarische kant uitwil een goede op leiding moet krijgen. En Mansholt of geen Mansholt, men zal zich op grotere eenheden moeten instellen. Ten aanzien van de samenwerkingsvormen stelt de kring Tholen en Sint-Philipsland tcch wel enigermate teleur ,vond de uit de herverkavelingstijd zo bekende huidige ZLM functionaris. In dat opzicht is men heus achtergebleven in vergelijking met sommige andere gebieden. Ik ben nog een van de weinige ,die vasthoudt aan het waardevolle van goede samenwerking tussen loonwerker en boer, zei dhr. Markusse, die vond dat men op Tholen vooral tot dusver heeft ge faald ten aanzien van een collectieve late aardappelen-afzet. In de zomer hoorde hij op Tholen verge noegde boeren praten over de verkoop van hun late aardappelen tegen vijf mille of 5500 gulden. Men was bereid er een borreltje op te geven .Maar later gesproken, zei de zelfde boer: ik ben toch te vroeg geweest. Als met gunstige prijs zelfs nog duur leer geld moet worden betaald, waarom dan niet eindelijk alles eens bij elkaar gebracht vroeg dhr. Markussen zich af. Hij vond voorts een uitbreiding van de veeverzor- gingsdienst gewenst. De heer Ooms wees er op, hoe ook de veehouderij een kapitaal intensief bedrijf is geworden. Daardoor wordt het eenmansbedrijf ook meer kwetsbaar. Opzettelijke blokkades op de afzetwegen moeten opzij geschoven wor den of vernietigd. Ook de veehouder zit tussen wal en schip met enerzijds kostenstijgingen en anderszijds prijsverlagingen. Op 89-jarige leeftijd is maandag te Kapellen in België op zijn landgoed „Beukenhof" overleden jonkheer J. van Vredenburch, ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw officier in de orde van Oranje-Nassau, officier in de Kroonorde van België, bij be vordering officier in het Franse legioen van eer en commandeur de l'Ordre du Merite Agricole. „Jonker Jan", zoals hij steeds op Tholen bekend bleef ook na zijn vertrek uit deze gemeente, was oud-voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij en van de Kon. vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard". Een zeer geziene figuur zowel in als buiten Tholen. Niet alleen als vooraanstaand paardenfokker heeft hij zich grote bekend heid verworven, maar tijdens zijn Thoolse periode heeft hij voor de streek bizonder veel gedaan .Geboren Hagenaar kwam hij in 1900 naar Zeeland na tevoren een op leiding te hebben gevolgd aan de rijks land en tuinbouwschool te Wageningen. Hij trad in dienst bij de heer J. Wagtho, rentmeester van het kroondomein te Tholen, die hij drie jaar later opvolgde. Vanaf die tijd was hij ook in Tholen woonachtig. Tussen 1916 en 1920 was hij algemeen voorzitter van de ZLM. Tussen 1903 en 1920 als lid van de gemeenteraad van Tholen. Verder president en een van de oprichters van de n.v. Waterleiding Maat schappij „Tholen". Nog steeds kent men jonkheer van Vre denburch op Tholen als de grote animator van de Thoolse waterleiding. Een bewogen episode maakte hij toen mee. De geschiede nis van de Thoolse waterleiding vulde des tijds vele kolommen van de Thoolse Courant. Hij bleef zich al de jaren door voor dit gebied interesseren en nam ook kennis van de jongste ontwikkeling via een abonne ment op ons blad. Daarna was hij eveneens groot ijveraar voor een spoorlijiiverbinding over Tholen, maar verder dan de tram tot het stadje Tholen is het niet gekomen. Jaarlijks was hij verschillende malen op bezoek in onze streek en had daar veel vrienden, voornamelijk ook onder jachtliefhebbers. Vele jongeren ge noten van de markante jachtheer met een tot op hoge leeftijd uitstekend scherpschutter, naast deze plaatselijke en streekaktiviteiten heeft de heer Van Vredenburch nog zoveel meer gedaan in landelijk verband. 34 jaar voorzitter van de koninklijke vereniging De heer Ooms vatte zijn betoog als volgt samen: 1. zowel akkerbouwer als veehouder moeten zich waakzaam opstellen en Zullen met veel overleg en doordacht te werk moeten gaan; 2. Alle mogelijke middelen dienen aan gewend om onder dezelfde voorwaar den te kunnen produceren als de col lega's in de andere EEGlanden. De gewestelijke voorzitter van de L.J.G., de heer F. D. van de Hoek uit Sint-Philips land was de derde inleider. Hij vond dat er met name te weinig belangstelling bestaat voor het agrarisch onderwijs .Hij vond even zeer dat overname van bedrijven voor de jonge boer steeds moeilijker zal worden. Fruitteler M. A. Schenk uit Tholen had ook heel wat EEG prentbriefkaarten mee gebracht naar het Holland Huis. Hij toonde aan, hoe de kostprijs van de appelen per kg in Nederland steeg van 15 cent in 1950 tot 40 cent in 1969. Bij onmogelijk te lanceren optimistische geluiden in de fruitsector, kwam hij tenslotte toch tot een positieve conclusie. En wel omdat er aan de afzet - steek hand in eigen boezem - nog best te verbeteren valt. Vervolgens dat nog een wijziging van het belangstelsel mogelijk is, zodat de goede ondernemer daar niet altijd de dupe van moet zijn. In de derde plaats omdat toch ook de minister een gezonde Nederlandse fruitteelt van groot belang acht. Ten vierde vanwege de toch gcede klimato logische ligging in deze contreien, ten vijfde een evenzeer centraal gelegen gebied in het grootste bevolkingsareaal van West-Europa binnen een straal van 500 kilometer. En tenslotte omdat men toch ook in recreatief opzicht nog wel waarde hecht aan bloeiende boomgaarden. VRAGENUUR Daarna kwamen de vragen los. Of het agrariër worden en het volgen van land- en tuinbouwonderwijs nu eigenlijk nog wel zin. had. De jongeren in het forum waren in dat opzicht niet zo vurig. De middelbaren - dhr. I. Hage was er van overtuigd, dat er boeren blijven, zolang de wereld bestaat. Een andere vraag luidde waarom studen ten een studiebeurs krijgen en jonge boeren veel belasting moeten betalen. Ncu ja, mr. Wage vond het een vraag die geen hout kan snijden. Bevestigend luidde het oordeel op de informatie of er in de toekomst niet moet worden gestreefd naar groter afzet- schaal. En daarbij kwam eveneens de positie van de veilingen ter sprake. De algemem ZLM secretaris vond het samendoen hard ncdig. Een ander aanwezige voelde voor EEG- spionnage en tenslotte wenste mm bundeling van de bestaande standsorganisaties tot een eenheid. Om 11 uur sprak dhr. Kosten het uiteraard korte slotwoord. „Het Nederlandse Trekpaard", daarna ere lid. Na zijn vestiging in België in 1920 was hij nog vele jaren landbouw attaché bij het Nederlandse gezantschap te Brussel. Hij behoorde tot een der eerste auto mobilisten in ons land en deed zelfs in het begin van deze eeuw al mee aan een rally naar Monte Carlo. Van 1906 af was hij gedelegeerd commissaris voor Zeeland van de KNAC en van 1912 tot 1964 bestuurslid. In 1965 werd hij tot erelid benoemd Met de hoogbejaarden jonker Jan is een Thoolse vriend heengegaan, die als zeer vooruitstrevend inwoner bizonder veel voor onze streek deed en betekende Hoewel hij later nog verschillende malen op Tholen kwam, was, zover ons bekend de laatste officiële representatie van jhr. J. van Vredenburgh zijn aanwezigheid bij het afscheid van burgemeester mr. A. J. van der Hoeven op 13 februari 1964. Jonker Jan zit naast de oud-wethouder wijlen P. J. Goossens. In een laatste bestuursvergadering werd door de afdeling Tholen van het Neder landse Roode Kruis gesproken over aankoop van een eigen gebouw. Naast heel wat materiaal dat hier en daar moet werden opgeslagen zijn er de ambulancewagen en het busje, zijn er ook de cursussen, die tot dusver in het Groene Kruisgebouw te Sint- Annaland werden gegeven. Wanneer men dit alles kan centaliseren zou dat efficiënter zijn. Men heeft in gedachten om dit te realiseren het huidige verenigingsgebouw in Sint-Maartensdijk aan de Radda Barnen- straat Dit komt vrij, zodra het gemeen- BOER BLIJVEN. ALS HET EVEN KAN ZLM VERGADERING IN FRUITTEELT-TENEUR. EEN ORANJE VOERT STRIJD TEGEN BURGEMEESTER. VOORBEELDBEDRIJF IN SINT-MAARTENSDIJK. JHR. J. VAN VREDENBURCH OVERLEDEN. RUIMTELIJKE ORDENING SINT-PHILIPSLAND. TWINTIG JARIGE POORTVLIETSE GYM. VOSMEERSE IJSCLUB HEEFT ECHTE BAAN. KOMT ER EIGEN ROODE KRUISGEBOUW OP THOLEN WHS BEKERT VERDER. GEZELLIG WINKELEN BIJ WINKELACTIES HOUDENDE MIDDENSTAND. EN DE MAAN GAAT DE BOMEN BESCHIJNEN. DIT NUMMER BESTAAT UIT 16 PAGINA'S. De schoonste muziek blijft voor de meeste menszn toch maar de klank van hun eigen stem. In verband met een verzoek van meerdere adverteerders vast te berichten, wanneer het kerstnummer gaat verschijnen, zij hier mee- gedeeld, dat dit gepland is op donderdag 18 december. Advertenties, daarvoor moeten uiterlijk de voorafgaande maandag binnen zijn. In verband met de voortgezette kosten stijgingen heeft het ministerie van econo mische zaken naast de Nederlandse dag bladen ook de nieuwsbladen toegestaan een bescheiden abonnementsprijsverhoging toe te passen. Die toestemming werd verleend per 1 oktober 1969, maar het is onze bedoeling dat op te schuiven tot 1 januari 1970. En dan een verhoging van één cent per week. Wilt u overigens nog wachten met betaling tot er daaromtrent eind december een be richt in ons blad verschijnt. schapscentrum in gebruik kan worden ge nomen. Vanzelfsprekend vormt bij de Thoolse afdeling de financiering nog wel een pro bleem. Geopperd werd daartoe de helft van de jaarlijkse collecte te gebruik, die dit jaar 7200.opbracht. Bovendien zou via de middenstandsfederatie verzocht kunnen wor den de winkelacties volgend jaar eens ten bate van het Roode Kruis, dan speciaal voor dit doel te houden. Zulks temeer omdat bin nen niet al te lange tijd ook een nieuwe ambulance wagen nodig is, die groter moet zijn dan de huidige. De huidige wagen is acht jaar in gebruik en blijkt met name bij ongevallen te klein te zijn. De kosten van een nieuwe ambulance lopen rood de 40.000,—. Wanneer men volgend jaar tot een defini tief besluit komt voor bovenstaande plannen zullen we daarover meer kunnen meedelen. BETER INTENSIEF GELEZEN DAN VLUCHTIG INGEKEKEN.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 1