de omweg Oranje en Amsterdam c d J. Ooms verwacht weinig invloed van afslachtregeling op de melkplas 500.000 melkkoeien in de EEG moeten naar de vleesfabrieken Aantal kleine melkveebedrijven zal drastisch verminderen J. Vermaal EENDRACHTBODE Amsterdam gaf volledige steun aan Prins Maurits en Frederik Hendrik Te grote macht van de Stadhouder werd echter niet gewenst OPLOSSING OOMS VOOR BOTERBERG: GEEF BOEREN BOTER VOOR MARGARINEPRIJS Besling-Optiek In Scherpenisse moesten reinigingsrechten drastisch verhoogd Meer reeële begroting laat sombere uitkomst z<en Aanvullende bijdrage nodig uit gemeentefonds Stratenverbetering via vijfjarenplan 20 november 1969 5 Toen Amsterdam eenmaal ,,oin" was, na dat de stad op 8 februari 1578 was gedwon gen de steun aan de Spanjaarden op te zeg gen en vcor Oranje te kiezen, speelde zij een belangrijke rol in de Opstand. Na de dood van Willem de Zwijger in 1584 werd zijn zoon Maurits niet meteen tot zijn opvolger benoemd. De Staten-Generaal zochten eerst steun bij Engeland. Het ging hierbij in de eerste plaats om erkenning van de „Republiek der Verenigde Nederlanden", een uitvloeisel van de Unie van Utrecht. Aanvankelijk lag het niet in de bedoeling om het bewind in eigen hand te nemen, doch wilden de Staten de souvereiniteit aanbie den aan een buitenlandse vorst. Hierover is meermalen onderhandeld met Engeland en Frankrijk; ook deze beide landen streden im mers tegen de Spaanse hegemonie. Koningin Elisabeth van Engeland was ech ter net weer zo'n beetje op goede voet met Spanje en weigerde de onafhankelijkheid van de pas opgerichte republiek te erken nen. Frankrijk deed dit trouwens ook niet. Maar Elisabeth zond wel hulp. Zij liet de Gaaf Leicester met een leger van 5000 man naar Nederland sturen .De Engelse graaf heeft echter niet veel tot stand gebracht. Na veel geharrewar trok Leicester in 1588 weer naar Engeland terug en de Re publiek der Nederlanden besloot eindelijk om op eigen kracht de strijd voort te zetten. MAURITS EN AMSTERDAM In 1584 hadden Holland en Zeeland be sloten om Prins Willem 1 tot Graaf uit te roepen. Maar de Prins werd twee dagen vóór de inhuldiging vermoord. De stad Amsterdam verzette zich er tegen dat men de titel „Graaf" nu aan de jeugdige Prins Maurits zou „over doen", Een geste, waarvoor de in 1586 aangestelde Raadpen sionaris Johan van Oldenbarnevelt wèl voel de. Maurits werd stadhouder van Holland, Zeeland, Utrecht, Gelderland, en Overijssel en Kapitein-admiraal-generaal van leger en vloot met zijn neef Graaf Willem Lodewijk van Nassau, stadhouder van Friesland en Groningen, moderniseerde hij het leger en behaalde hij vele overwinningen op de Spanjaarden. Zijn veldheerschap werd wijd en zijd in Europa bekend. De oorlogsvoering „moderne stijl" kostte wel handen vol geld. Zo waren in 1606 de oorlogslasten per maand f 610.000,-, terwijl er tevens voor de oprichting van een nieuw leger nog eens 600.000,- gulden werd uit gegeven. Onderhoud en ver-betering van de veroverde vestingen kostte f 500.000,- en de vloot vroeg een bedrag van 400.000 gulden. Aan Engeland moest nog worden afbetaald f 300.000,-. Al dat geld moest de Republiek opbren gen. In het betalen van de oorlog tegen Spanje droeg Amsterdam een behoorlijke steen bij, want de stad was rijk. Het totale vermogen van de inwoners werd in 1631 ge schat op 63]/2 miljoen. De rijkste man in Amsterdam ,een zekere Jan Peppen, had een vermogen van een half miljoen. Voor dat bedrag moest Prins Maurits als vrijgezel 4 jaren werken, want de jaarwedde van de Stadhouders was in 160S gesteld op 120.000 gulden. Als huwelijkstoelage was hem 25.000 gulden toegezegd. De weduwe van Prins Willem I, Louise de Coligny, kreeg een jaarlijkse toelage van f 20.000,- met vrij wonen, Frederik Hendrik ontving een jaartractement van 25.000 gulden. Voor Prins Maurits viel er, toen het oorlog was, nog wel eens iets af. Zo ontving de Prins, na de veroverng van de stad Groningen in 1594, een gratificatie van 28.000,- gulden, terwijl de Staten hem daarbij nog een nieuwe veldtent met toebehoren cadeau deden De oorlog was dus een dure aangelegen heid, maar aan de andere kant werd er ook aan de oorlog verdiend. Een winstgevend be drijf was de kaapvaart op de Spaanse be zittingen. Toen Van Oldenbarnevelt dan ook op vrede met Spanje aanstuurde, verzette Amsterdam zich daar krachtig tegen. Er waren juist plannen om een nieuwe Compag nie op te richten voor de vaart op Amerika de West-Indische Compagnie, met het doel de kaapvaart tot volle ontwikkeling te bren gen. Van Oldenbarnevelt wist echter het bestand met Spanje - dat 12 jaren zou duren - er door te drukken. Zeer tegen de zin van Maurits en Amsterdam. VAN OLDENBARNEVELT EN AMSTERDAM Tussen de Raadpensionaris en Amster dam wilde het niet erg boteren. Het met Spanje besloten bestand lag de stad zeer zwaar op de maag. De regeerders van Am sterdam hebben dat de Raadpensionaris maar niet kunnen vergeven. Amsterdam koos in het conflict Maurits-Van Oldenbarnevelt de zijde van de stadhouder. De Prins kon in Amsterdam zonder enige moeite „de wet verzetten", d.w.z. de stedelijke overheid naar zijn hand zetten door zelf tot het ver vangen, ontslaan of benoemen van de bur gemeesters over te gaan. In het later gevoerde proces tegen de Raadpensionaris had burgemeester Reynier Pauw de leiding. Johan van Oldenbarnevelt vond de dood op het schavot. FREDERIK HENDRIK EN AMSTERDAM De opvolger van burgemeester Pauw, An- dries Bicker, was een zeer krachtige figuur. Een regent van top tot teen, een groot koop man en een bekwaam bestuurder. Maar een dictator. Zijn wil was wet, in de stad en.... in het land. Bicker steunde de veroveringsplannen van de jonge Prins Frederik Hendrik in Brabant en Limburg. Den Bosch, Venlo, Roermond, Breda en Maastricht werden veroverd en na iedere verovering juichte Amsterdam. Zodra echter Frederik Hendrik zich meer en meer als een vorst ging bewegen en er een eigen hofhouding op na ging houden werd Amsterdam argwanend. Niet de Prins maar Amsterdam moest regeren en zolang Oranje zich dat bewust bleef, ging alles goed maar zodra niet gedaan werd wat de stad wenste, liep het mi's. Dè ongekroonde koning van de Republiek was burgemeester Bicker. Zelfs de krijgsverrichtingen werden door Amsterdam bepaald. Zo belette de stad de Prins om Antwerpen te veroveren, omdat.... Amsterdam via die haven veel verdiende aan leveranties aande Spaanse Neder landen, aan de vijand dus Frederik Hendrik heeft Amsterdam nooit naar zijn hand kunnen zetten. Hij moest het afleggen tegen Bicker. In 1647 stierf de Prins. In 1648 werd vrede met Spanje gesloten, want Amsterdam wilde nu weer niet de oorlog voortzetten (NADRUK VERBODEN) KOELKASTEN DIEPVRIEZERS VERHOfVEN Koeltechniek Lievevrouwestraat 33 - Tel, 4898 Bergen op Zoom adv. ing. med. De heer J. M. C. Ooms uit Heiningen heeft maandagavond tij dens de eerste veehouderijavond van dit seizoen in Tolrust te Poortvliet aan zo'n zeventig veehouders verteld hoe de EEG de melkplas wil inkrimpen. In zijn eigen woorden vertaalde hij de ambtelijke taal van Brussel over de afslachting van melkvee en de overschakeling op vleespro- duktie als middel om de melk- en zuivelproduktie te beperken. Hoe wel de heer Ooms in de regeling helemaal geen oplossing van het zuivelprobleem ziet, doordat alleen de weinig produktieve dieren zullen worden geslacht, raadde hij iedereen die van de EEG-rege- ling gebruik maakt aan, zich goed te laten voorlichten door een boekhouder. De toekomst voor de melkveehouders zag de heer Ooms niet rooskleurig in .Temeer omdat er achter de schermen wordt ge werkt aan een verlaging van de richtprijs voor melk met een paar centen. Achter eenvolgens behandelde hij de twee rege lingen voor de inkrimping van de melkplas. Ten eerste: de afslachting van het melk vee. Veehouders die tenminste twee en hoogstens tien melkkoeien hebben komen hiervoor in aanmerking. De premie per geslachte melkkoe bedraagt tweehonderd rekeneenheden of f 724,dus ten hoogste f 7240,Als men van de regeling ge bruik maakt ,moet men aan de volgende voorwaarden voldoen: a. volledig afzien van de melkproduktie op het bedrijf: b. aanvragen indienen tussen 1 en 20 december a.s.; c. koeien afslachten tussen 9 februari en 30 april 1970; d. de geslachte dieren moeten hetzelfde nummer van de provinciale gezondheids dienst hebben als op de aanvragen is vermeld; e. binnen Vijf jaar mag op het bedrijf geen melk meer worden geproduceerd. Onder een melkkoe wordt verstaan, een rund dat minstens een keer heeft gekalfd en dat nog melk produceert dat geschikt is voor levering aan de zuivelfabriek. Melkveehouders met minder dan zes koeien krijgen het premiebedrag van f 724,per koe helemaal, als zij aan de voorwaarden hebben voldaan. Veehouders met zes tot en met tien melkkoeien ontvan gen f 362,per dier als zij aan de voor waarden hebben voldaan. Het resterende bedrag van f 362,per koe krijgt men dan drie jaar nadat het bewijs is gele verd dat er gedurende dit tijdvak geen melk meer op het bedrijf geproduceerd is. TWEEDE REGELING De tweede EEG-regeling houdt in: het niet meer in de handel brengen van, melk en zuivelprodukten. Om voor deze rege ling in aanmerking te komen .moeten vee houders aan de volgende bepalingen vol doen: a. men moet meer dan tien melkkoeien hebben; J. M. C. Ooms: geef boerenboter voor margarineprijs b. men moet een schriftelijke verbintenis aangaan waarin men volledig en defini tief afziet van de produktie van melk en zuivelprodukten c. de gemiddelde afgeleverde melk moet in het afgelopen jaar tweeduizend kilo per melkkoe hebben bedragen; d. het aantal dieren waarvoor men in aanmerking kan komen ,mag niet groter zijn dan de meitelling 1969; e. men moet een even groot of groter aan tal volwassen runderen houden gedu rende tenminste vijf jaar, als op 1 mei 1969 op het bedrijf aanwezig was; f. na een nu nog niet vastgesteld tijdstip na de aanvraagdatum moet de afleve ring van de melk gestaakt worden (ge dacht wordt aan drie tot zes maanden) OMREKENSLEUTEL De helft van het premiebedrag wordt na deze schriftelijke verbintenis uitbetaald. Het resterende deel wordt jaarlijks in vier gelijke delen uitbetaald. Aan de in punt e genoemde voorwaarde kan ook worden voldaan door jongvee op te fokken of stie ren of ossen te houden. De enige afspraak die in dc EEG-comisssie gemaakt is, is dat men geen andere diersoorten mag om rekenen, zoals paarden en schapen. De om- rekensleutel heeft men als volgt bedacht: 1 kalf van een melkras is 0,1 eenheid grootvee; 1 kalf van een mestras is 0,4 eenheid grootvee; mannelijk jongvee tussen 1-2 jaar is 0,7 eenheid grootvee vrouwelijk jongvee tussen 1-2 jaar is 0,3 eenheid grootvee. In EEG-verband wil men voorlopig gaan tot maximaal 250.000! melkkoeien per program dus totaal vijfhonderd dui zend .Als zou blijken dat de aanvrager van de inkrimpingsregeling zijn verbintenis niet nakomt, wordt de premie teruggevor derd en kunnen strafacties toegepast wor den. Het Europese oriëntatie-en garantie fonds voor de landbouw vergoedt aan de lidstaten vijftig procent van de premie. WEINIG INVLOED OP MELKPLAS Volgens de heer Ooms zullen de EEG- maatregelen weinig invloed hebben op de Nederlandse melkplas. Wel zal het aantal bedrijven met minder dan elf melkkoeien drastisch verminderen. Nu worden namelijk Dames en Heren Kapsalon Grote Markt 31 Bergen op Zoom Heeft nu 'n speciale afdeling op gebied van haarwerken. Afspraken voor 's avonds en bij u aan huis omtrent pruiken en heren toupets is mogelijk. Telefoon 01640 - 43 24 adv.ing.med. op 45 procent van de bedrijven in de EEG vijf melkkoeien of minder gehouden. De tweede regeling van omschakeling van melk- op rundvleesproduktie lijkt aan merkelijk gunstiger, maar 't onzinnige hier van is, aldus de heer Ooms, dat minstens de eerste vijf jaar hetzelfde aantal of nog meer stuks volwassen rundvee op het be drijf aanwezig moeten zijn: Frankrijk pro duceerde in 1968 al meer rundvlees dan het gebruikte, waardoor we met de nieuwe regeling in de EEG meer boven de zelf voorzieningsgraad komen. Daardoor komt de rundvleesproducent opnieuw in de ver drukking terwijl de vleesprijs nu al slechts 92 procent van de richtprijs is. De melkplas zal ook in EEG-verband niet kleiner worden, gezien de jaarlijkse stijging van vier procent. Als er vijfhon derd duizend melkkoeien uit de productie worden genomen, betekent dit nog geen 2.2 procent van het totale aantal. Daarbij komt nog ,dat het de minst produktieve dieren zullen zijn die afgeslacht zullen worden. De afslachting zal volgens de heer Ooms geen nadelige invloed hebben op de slacht- veemarkt, gezien de tijd van het jaar waar in dit gebeurt en het feit, dat de meeste geslachte dieren iets goedkoper zullen zijn. maar dat zal weer gecompenseerd worden door een goedkopere aankoop Over het geheel dus geen groot nade lig effect, maar ook geen oplossing voor de melkplas en de boterberg. De heer Ooms meende echter dat het toch goed was de Thoolse veehouders hierover zo goed mogelijk voor te lichten. UITBREIDING NOG VERANTWOORD Naar aanleiding van de uiteenzetting van de heer Ooms werden nog verschillende vragen gesteld. De fiscale gevolgen van de afslachtregeling zijn nog niet bekend, maar de heer Ooms zag de belastingschade het liefst voor rekeninq van het rijk. Hij advi seerde eerst qoed te informeren bij 'n boek houder voor men aan de regeling mee gaat doen. Een andere vraag was of de uitbreiding van het melkveebedrijf nog wel verant woord is. De heer C. den Engelsen dacht van wel, tenminste voor de veehouder zelf. In nationaal-economisch verband niet. Een goede vakman zal echter op een bedrijf met goede voorzieningen en een flink aan tal dieren zeker nog kunnen uitbreiden. Tenslotte zal er in de toekomst altijd nog melk nodig zijn, meende de heer Den En gelsen. BOTER VOOR MARGARINEPRIJS Verschillende veehouders maakten op de vergadering bezwaar tegen 't feit dat men als leden van de zuivelfabrieken daar nog meer voor de boter moet betalen dan in de winkel. Bij Philips krijgen de werkne mers een behoorlijke korting op de eigen produkten, en wij die zelf lid zijn van de coöperatieve zuivelfabriek krijgen dat niet, aldus de bezwaren. De heer Ooms wees er echter op, dat het meenemen van de boter nog al wat moeilijkheden met zich mee brengt, vooral in de zomer. Volgens hem zou men beter kaas kunnen nemen dat wel goedkoper is. Overigens pleitte hij ervoor de boter te gen margarineprijs aan de boeren ter be schikking te stellen. Dan zou dè boterberg zo weg zijn. Als dat echter in de EEG- commissie besproken wordt, komen marga- rinefabrieken als Unilever van achter de schermen, aldus de heer Ooms. die nog opmerkte dat er over de laatste vierweke- lijkse periode al 22 procent meer melk is geproduceerd dan in dezelfde periode vorig jaar. De resultaten van de goede zomer zullen zeker gevolgen krijgen .waarbij de heer Ooms in de eerste plaats een daling van de melkprijs verwachtte. ARBEID VERVANGEN DOOR KAPITAAL Problemen genoeg dus voor de veehou derij en het forum op de eerste veehou derij-avond, bestaande uit de heren C. den Engelsen. J. M. C. Ooms, dr A. Rinses, dr Pekelder en voorzitter A. C. van Heusden had niet veel moeite een belangrijk onder werp voor een volgende veehouderij-avond op te noemen. Volgens de heer Den Engelsen moet er in de eerstkomende jaren veel meer arbeid door kapitaal vervangen worden, omdat de arbeidskosten steeds hoger zullen wor den. De beste bedrijfsvoering zal mogelijk zijn, als er steeds meer dieren per arbeids kracht komen. Nu zijn er op Tholen ge middeld twaalf koeien per bedrijf, maar dat aantal moet volgens de heer Den En gelsen verdubbeld worden. Dr. Pekelder vond dat er aan de melkwin- ning meer zorg besteed zou moeten worden ook op foktechnisch gebied. Een juist opfokschema en een goede be strijding van maag- en darmwormen en de leverbot zag hij als belangrijke taken voor de toekomst. De heer Ooms pleitte voor goede afge vaardigden in de organisaties. Deze men sen moeten desnoods betaald worden om het werk voor het volle pond te kunnen doen. Tenslotte vroeg een veehouder zich nog af hoe het in de toekomst zal moeten, als anderen 35 uur per week werken en een veehouder nog tachtig. Twee keer zo veel verdienen zal dan toch ook wel niet het geval zijn UK - 1 m MODERNE BRILLEN PRACHT COLLECTIE BIJ Fortuinstraat 12 Bergen op Zoom OOK LEUKE HIPPE MODELLEN adv. ing. med. Zo heel veel tijd heeft de begrotingsbe handeling in de raadsvergadering Scher penisse vorige week donderdag niet ge vergd. Niet alleen omdat de begrotings commissie in haar rapport reeds datgene had neergelegd, wat er te zeggen viel, maar ook, omdat er door de niet zo roos kleurige positie van de gemeente zo heel weinig aan verstoken kan worden, laat staan met nieuwe plannen aankomen. DUIDELIJKER BEELD Zonder direct tot een algemene beschou- winq te willen komen, constateerde de heer L. A ,M .Elenbaas (v.v.d.) dat er thans een weliswaar ongunstiger beeld is dan ooit tevoren, maar het tekort van f 56.000 toch ook veel meer de realiteit benaderd dan vorige jaren. Toen moest telkens uit de saldi-reserve worden geput, werd on derhoud straten meer een sluitingspost, ter wijl de raad al zo lang de noodzakelijke verbetering had benadrukt, kortom was er in wezen een groter tekort dan de cijfers in die tijd deden vermoeden. Hij hoopte dat deze realiteit tot verbetering zou leiden nu er noodwendig een hogere uitkering uit het gemeentefonds gevraagd moet worden. BLIJ MET WAT ER IS Verder informeerde de heer Elenbaas naar de goedkeuring van het bestemmings plan Gorishoek, opdat nog voor een vol gend toeristenseizoen de gewenste verbe teringen, vooral ten aanzien van de par keervoorziening en ontsluiting uitgevoerd kunnen worden. Er is al veel gebeurd zon der officiële goedkeuringen in de recrea tieve sector, zo vervolgde de heer Elen baas en ik heb gelezen, dat de grootste gemeente in ons gebied anders denkt over zo'n beleid. Daar wordt namelijk door de burgemeester gesteld, dat er eerst een goed gekeurde planning moet zijn, eer men aan iets moet gaan beginnen, maar ik ben blij, dat er hier al een heleboel tot stand is gekomen, al wil ik vanzelfsprekend ook graag en zo snel mogelijk een goedgekeurd bestemmingsplan hebben. Voorts verzocht dhr. Elenbaas volle me dewerking voor de waterleidingvoorzie ning in óorishoek. Er komen nu heel wat zomerwoningen bij en al is dat een aange legenheid voor de waterleidingmaatschap pij Midden Zeeland, het is toch goed, dat het gemeentebestuur op het belang van een goede voorziening wijst. Overigens kan de heer Elenbaas zich met de voorgelegde begroting verenigen. De heer A. Schippers (p.v.d.a.) vond dat men eerst de meest urgente punten van de straten moest opknappen. Je kan wel nieuwe plannen maken, maar we zullen toch evenmin de oude kern van de ge meente mogen verwaarlozen, vond dit raadslid. De heer Elenbaas attendeerde er nog even op, dat de commissie van onderzoek constateerde, dat men vaak lang moet wachten op de uitvoering, wanneer door de gemeente aan de plaatselijke ambachts lieden opdrachten tot vernieuwing, verbe tering of onderhoud worden verstrekt. Hij is het met zijn collega's eens, zoveel mo gelijk in eigen gemeente te laten doen, maar als het werk dan ook wordt aange nomen, moet men het tijdig uitvoeren en de gemeente niet maar laten wachten. OVER WATERZUIVERING EN LOZING Burgemeester D. C. Bouwense deelt tij dens deze begrotingsbehandeling mee, dat de colleges van b en w van Sint-Maartens- door MAARTJE ZELDENRIJK 41 In mei trouwden Jaap en Dien, eenvoudig en zonder al te veel drukte, want er was nog een groot bedrag terug te betalen. Beiden wilden ze ze spoedig mogelijk geheel vrij zijn van alle lasten. Tijd en gelegenheid voor een huwelijksreis was er niet. Nog diezelfde nacht reden ze naar de zaak in de donkere stad. Gearmd liepen ze de trap op en bij de drempel trok hij haar omhoog naar zich toe. 'Vrouw', zei hij bewogen, 'Vrouw, nu beginnen we definitief aan onze toekomst. Ik zal je over de drempel dragen. Het brengt geluk, zeggen ze'. In de slaapkamer keken ze elkander aan en begonnen gelijktijdig te lachen. Hij zei, terwijl hij zijn jas begon uit te trekken: 'Heb je een nat washandje bij de hand?' Ze keek verbaasd. 'Een nat washandje? Waar heb je dat voor nodig?' Op droge toon antwoordde hij: 'Voor het geval je me per vergissing weer een bloedneus slaat Haar ogen begonnen te glinsteren. Ze woelde hem door de haren en zei: 'O jij...man...man van me Dit maal hebben we niets meer nodig... alleen jij en ik... dat is het allerbelangrijkste. Hoofdstuk 17 Jaap Witvliet liep naar de deur en liet zijn klanten uit. Terwijl hij de deur openhield zei hij nogmaals: 'Morgen ochtend zijn ze bij u, meneer. We zullen er voor zorgen, dat alles geheel naar uw wensen wordt geplaatst. Harte lijk dank, mevrouw... meneer...' Bart Pereboom wuifde even, maar toen Lena in de wa gen stapte, keek ze nog eens in de zaak. Boven aan de verbindingstrap tussen winkel en woonhuis zag ze nog steeds de vrouw staan. Opnieuw ontmoetten hun blikken elkaar. Maar Bart trok de wagen snel op. De man liep terug de zaak in, maar toen hij zijn vrouw over de balustrade zag kijken, aarzelde hij, de winkel rondspiedend. Doch er was maar één klant, een dame, die een strijkijzer wilde hebben. Evelien, de winkeljuf frouw kon het alleen wel af. Hij liep rustig de trap op. Dientje was al in de kamer, toen hij die betrad. 'Herkende je haar?' 'Dat was Lena Keesom, he?' Hij knikte en ging even zitten, een sigaret opstekend. 'Ze is getrouwd. Dat was haar man, een zekere Pere boom. De naam zegt me iets, maar ik kan me toch niet herinneren in welk verband'. 'Er zijn in de Beemster zoveel Perebomen'. Hij grinnikte om de woordspeling. 'Enfin, hij was in elk geval een goeie klant'. 'Een teevee?' 'Ja. Plus antenne. Morgen plaatsen. Een grootbeeld. Onze dag is alweer goed'. 'Thee?' Hij schudde zijn hoofd. 'Nee, ik moet weer naar be neden'. 'Herkende ze je niet?' 'Ja. Bijna meteen. Maar ik had geen zin om te brullen van blijdschap: Ha, die Lenameid, wat is dat jaren geleden, dat je me uit je wagen duvelde 'O, Jaap...' 't Was toch zo. 'Hij keek haar aan en begon te lachen. 'Eigenlijk moeten we haar daarvoor een beetje dankbaar zijn, niet?' 'Hoezo?' Toen ik verkleumd en met een kapotte arm en knie thuiskwam, bemerkte ik een van je vele goede eigen schappen. Je verzorging was roerend. Het greep me met een. Ik dacht: Jaap, jongen... je bent een kever om je druk te maken om die boerendochter. Terwijl je zon juweel van een vrouw dagelijks om je heen hebt'. Ze knikte, toch wel een beetje gevleid. 'En toen dacht je verder: nu moet ik spijkers met koppen slaan en gauw eens proberen, hoe haar lippen aanvoelen, niet?' Hij liep op haar toe en nam de vrouw in zijn armen. 'Zo voelden ze aan', zei hij zacht en drukte zijn lippen op de hare. 'Zo. Nu weet ik het weer precies'. Ze wrong zich half los. Hij zag de blos op haar wan gen. Lachend zei ze: 'Weet je ook nog hoe je wang voel de na die klap?' Hij verborg zijn gezicht in de zwarte haren van Dien tje. We hadden eigenlijk het washandje moeten bewa ren, liefste'. 'Hou op. De herinnering is al erg genoeg'. 'Je had er meteen spijt van...' 'Ik schrok me een ongeluk, toen je opeens zo bloed de...' 'Ssst maar. Je mag het nog eens afzoenen...' Ze maakte zich helemaal los en deed een paar stappen achteruit. 'Weg jij, naar beneden! Het is nu geen tijd om een ordinair potje te vrijen, mannetje. Er moet gewerkt worden'. Hij knikte blij lachend. 'Oké, we houden het wel te goed, vrouwtje. Tot straks!' Dientje liep snel op hem toe. 'Wacht even... je ziet er uit als een wildeman. Gedraag je dan ook. Wacht... eerst je haar wat bijkammen. En trek je das recht... O... er zitten een paar haren op je schouders... even de bor stel halen... doe ook niet zo gek, midden op de dag...' (wordt vervolgd).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1969 | | pagina 5